0: Omzetbelastingwet-perikelen. KORT VERHAAL Verplichte arbeidsdienst op komst? Aantal oude misdrijven opgehelderd? De voorgestelde wijzigingen in het ontwerp. Verschillende verbeteringen aangebracht. Zij, die gehoopt hadden, dat wij binnen zeer afzienbaren tijd van de Omzetbelasting-wet verlost zonden worden, hebben zich deerlijk vergist. Kortgeleden is een -wetsontwerp inge diend tot herziening van deze wet, die in 1933 tot stand kwam ter stijving van 's lands mid delen. Reeds toen werd het stelsel eener z.g. „eenmalige" belasting ingevoerd, instede van bet telkenmale belasten van eiken omzet van goederen. Dat stelsel wenscht de Regeering niet te verlaten, doch wel wil zij aan een aan tal in de praktijk gebleken bezwaren tegemoet komen. Een „technische" herziening, die ech ter wel zeer ingrijpend is en mede oorzaak is, dat deze belasting met ingang van 1 Januari 1939 niet zal vervallen, doch ons bedrijfsleven ill ieder geval nog zal blijven belasten tot 1 Januari 1944. Met betrekking tot de in het thans inge diende ontwerp van wet voorziene wijzigin gen spelen in hoofdzaak een zestal beweeg redenen een min of meer zelfstandige rol. Ie. De wenschelijkheid om zooveel mogelijk te voorkomen, dat voor de-heffing van de belasting zekere, al of niet opzettelijk met het oog op de heffing gekozen, vormen van bedrijfsuitoefening zonder voldoende grond in een meer voordeelige positie komen dan andere vormen van bedrijfsuitoefening, ten gevolge waarvan de belastingheffing de bestaande concurrentie voorwaarden kan verstoren. 2e. De wenschelijkheid om den binnen- Jandschen fabrikant voor de heffing van de belasting niet te doen achterstaan bij den buitenlandschen producent. 3e. De wenschelijkheid om de opbrengst van de belasting te verhoogen door belastinghef fing ook in die gevallen, waarin zulks thans niet mogelijk is, doch niettemin volgens de be doeling van den wetgever of in redelijkheid behoort te geschieden. 4e. De wenschelijkheid om, zoowel in het MALCOLM MACDONALD, de nieuwë Britsche minister van koloniën. ■- belang van de belastingschuldigen, met name in dat van de kleinere fabrikanten, als in het belang van de belastingadministratie, de thans in vele gevallen plaats hebbende be lastingheffing door middel van aanslagen waarbij min of meer belangrijke bedragen achteraf nog met groote moeite moeten wor den betaald of met dwang moeten worden in gevorderd, te vervangen door een wijze van heffing, waarbij de belasting, althans niet lang na de belastbare levering, in den regel door middel van plakzegels, moet worden vol daan. 5e. De wenschelijkheid om een wettelijken grondslag te geven aan in het belang van zekere takken van het bedrijfsleven getroffen bijzondere regelingen. 6e. De wenschelijkheid om enkele op zich zelf staande gebreken in-de wettelijke regeling- weg te nemen en daarin enkele aanvullende bepalingen op te nemen, daaronder begrepen de wenschelijkheid om zekere wijzigingen aan te brengen in de tabellen a en b. Opleveren van goederen in roerenden staat. Tot de belangrijkste wijzigingen, welke thans zijn voorgesteld, behoort o.m. de nieuwe rege ling van artikel 2 der bestaande wet, het z.g. opleveren van goederen in roerenden staat. Teneinde zich van een en ander een duidelijk inzicht te kunnen vormen, zij een voorbeeld aangehaald. Terwijl de maatkleermaker, die in opdracht van een klant een costuum vervaardigt van stof, gekozen uit zijn voorraad, en dit vervol gens aflevert, over den vollen prijs van het costuum belasting moet voldoen, kan geen be lasting worden gevorderd van den kleermaker, die van door den klant aan hem verstrekte stof over welke stof in den regel wel belas ting zal zijn betaald een costuum vervaar digt en dit vervolgens oplevert, aangezien in dat geval geen eigendomsovergang van cenig goed plaats heeft. In het eerste geval wordt derhalve de be lasting mede berekend over het uiteraard in verhouding tot den prijs van de stof belang rijke maakloon van den kleermaker, hetgeen in het tweede geval achterwege blijft. Het is duidelijk, dat voor zulk een verschil in behandeling geen grond kan worden aan gevoerd. Het behoeft voorts weinig betoog, dat onder die omstandigheden het verlangen om belas ting te besparen, belanghebbenden er licht toe voert, zoo mogelijk de in de tweede plaats ver melde handelwijze te volgen. Behalve schade voor 's rijks schatkist be- teekent een en ander ook ja vooral be voordeeling van bepaalde vormen van be drijfsuitoefening boven andere. Vorenbedoelde ongelijkheid bij de belasting heffing komt in verscherpten vorm tot uiting in gevallen, waarin de verstrekte stof van omzetbelasting is vrijgesteld, doch het afge werkte product belast is, zoomede in gevallen, waarin de stof naar een maatstaf van vier ten honderd, doch het afgewerkte product naar een maatstaf van tien ten honderd is belast. Bovenstaande overwegingen hebben er toe geleid, in het ontwerp met levering krachtens overeenkomst van koop en verkoop gelijk te stellen elke oplevering van een werk in roe renden staat, zulks onverschillig of bij die gelegenheid goederen in eigendom worden overgedragen of niet. Uitzondering lijdt die bepaling enkel in ge vallen, waarin de opdrachtgever zelf als fa brikant van het werk moet worden aange merkt gelijk b.v. het geval is, indien groothan delaars in papier dat papier in loondienst doen bedrukken en vervolgens afleveren. Instede van belastingheffing terzake van de oplevering van het drukwerk door den drukker behoort in die gevallen de omzetbe lasting over de aflevering door den groothan delaar te worden geheven. Uitbreiding belastbaarheid van eigen gebruik. De bestaande redactie van artikel 3 der Om- zetbelastingwet heeft ten gevolge, dat het be schikker^ over In het bedrijf voortgebrachte, vervaardigde of bewerkte goederen, ten be hoeve van het fabrikantsbedrijf zelf onbelast blijft. Hierin schuilt o.m. een bevoordeeling van het grootbedrijf boven de kleine onderne mingen, terwijl belangrijke baten aan 's lands schatkist voorbij gaan. Daarbij dient ook nog aandacht besteed te worden aan die gevallen, dat fabrikanten hun producten niet verkoo- pen, doch verhuren of in anderen vorm aan derden het genot daarvair verschaffen. In het thans voorgestelde artikel 3 is het eigen gebruik van de fabrikanten negatief omschreven. Het is niet meer beperkt tot het particuliere gebruik van den fabrikant, maar het omvat ook alle gebruik van zelf vervaar digde, voortgebrachte of bewerkte goederen ten behoeve van het fabrikantsbedrijf of ten behoeve van andere bedrijven van den fabri kant. In deze gevallen zal in het vervolg be lasting geheven worden. Verkoopmaatschappijen. De omzetbelasting wordt in beginsel gehe ven naar de door de fabrikanten voor hun producten werkelijk bedongen verkoopsprij zen, zulks onverschillig of aflevering door hen plaatsheeft aan groothandelaren of klein handelaren, dan wel rechtstreeks aan parti culieren. Om onbillijkheden te voorkomen, kan de Minister van Financiën krachtens artikel 4 der wet een splitsing van het bedrijf toe staan in een fabrieks- en een handelsafdee- üng. Wordt een dergelijke vergunning geweigerd, dan kan de fabrikant niettemin onder be paalde omstandigheden zonder nog een schijnhandeling te verrichten splitsing van zijn bedrijf verkrijgen en derhalve belasting heffing ontgaan door de „handelsafdeeling" onder te brengen in een afzonderlijke ven nootschap. Teneinde het bezwaar van het ontgaan van belasting door de oprichting van afzonderlijke verkoopmaatschappijen op te heffen, is in een artikel 4bis het bedrijf van een handelaar dat, ten opzichte van het bedrijf van den fabri kant of van de bedrijven van de fabrikanten van wie de handelaar zijn goederen middel lijk of onmiddellijk in hoofdzaak betrekt, niet als onafhankelijk en wezenlijk zelfstandig- kan worden beschouwd, voor de toepassing van de wet en de daarop gegronde bepalingen tot fabrikant gestempeld. Voor de goederen van bedoelde verkoopmaatschappijen moet derhalve omzetbelasting worden betaald. Plakzegels. Met behoud op den bestaanden voet van heffing van de belasting door middel van ze geling van facturen, wordt de aanslagregeling vervangen door een andere wijze van heffing. Deze nieuwe wijze van heffing is vervat in de onder artikel VI voorgestelde nieuwe lezing van artikel 11 der wet.. Dit artikel verplicht den: fabrikant, voor ge vallen, waarin tot dusverre een aanslag werd opgelegd, de belasting te voldoen door middel van plakzegels, welke hij hecht aan een for mulier, dat binnen veertien dagen na afloop van het tijdvak, waarover de belasting wordt voldaan in den regel een kalenderkwartaal moet worden ingeleverd bij den inspecteur der accijnzen binnen wiens ambtskring hij ge vestigd is, of bij een door den Minister aan gewezen ambtenaar (b.v. ontvanger der ac cijnzen). Een aanslag behoeft dan aan den fabrikant niet te worden opgelegd. Uiteraard is wel noo- dig, dat de inspecteur controle oefent op de juistheid van het op het formulier voldane bedrag aan belasting, waartoe dan ook, blij kens het vijfde lid van artikel 11, de fabrikant op het formulier de noodige gegevens ver strekt. Blijkt den inspecteur dat niet, niet volledig of niet tijdig de verschuldigde belas ting is voldaan, dan kan hij ingevolge arti kel 12 (nieuw) den belastingschuldige een aanslag opleggen. In het nieuw voorgestelde artikel 3 Ibis wordt met geldboete strafbaar gesteld de fa brikant of handelaar, die aan belasting on derworpen goederen ten verkoop aankondigt, of schriftelijk ten verkoop aanbiedt op een wijze, geschikt om bij het publiek of bij den- gene, tot wien de aankondiging of het aan bod is gericht, den indruk te vestigen, dat ter zake levering of invoer van die goederen geheven of te heffen omzetbelasting of bij zonder invoerrecht niet, of niet geheel, te zij nen laste zal worden gebracht Het wetsontwerp brengt verder een nieuwe redactie van tabel A en- enkele wijzigingen in tabel B. De Minister is overtuigd, dat de hierboven bedoelde voorzieningen voor vele groepen van het bedrijfsleven, doch in het bijzonder ten bate van takken van kleinbedrijf, een belang rijke verbetering bij den bestaanden toestand beteekenen. De voorgestelde wijzigingen zullen naai de meening van den Minister een bate voor 's rijks schatkist afwerpen van eenige mil- lioenen guldens. MOLLERUS. EERSTE KAMER Naturalisatie-ontwerpen De Eerste Kanier kwam gisteravond in een korte zitting bijeen. Aan de orde was een 30- tal naturalisatie-ontwerpen, vermeldende te zamen de namen van pl.m, 600 aanvragen c.a. De heer Van Vessem (n.s.b.) herinnerde aan de bezwaren geopperd bij de behandeling van vorige naturalisatieontwerpen, tegen den. grooten toevloed van vreemdelingen, waar door weer immigratie wordt gelokt. Men moet z.i. beginnen, de toelating van vreemdelingen te beperken. Blijkens de circulaire van den Mi nister van justitie van het begin dezer maand is ook de regeering van oordeel, dat de toe vloed van vreemdelingen, moet worden ge stuit, om der wille van economische belangen en de groote werkloosheid in de eerste plaats. 'Vreemdelingen moeten alleen worden toege laten als dat een Nederlandsch belang is. De heer De Zeeuw (s.d.) zeide, dat over genoemde circulaire van den minister van ju stitie niet te debatteeren was, daar zulk een debat onvoldoende was voorbereid. De minister van justitie, de heer Gose- ling, zeide dat 25 der ontwerpen niet door spr. waren ingediend. Spr. was het met den heer De Zeeuw eens, dat de circulaire niet a l'improviste kan worden besproken; boven dien staat ze buiten deze ontwerpen. De naturalisatie-ontwerpen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals een aantal andere wetsontwerpen. Revolutionairen van 11 Mei vallen er vermoedelijk niet onder. RIO DE JANEIRO, 18 Mei. President Var gas heeft een decreet afgekondigd, waardoor de grondwet gewijzigd wordt. Hierin wordt ver klaard, dat een aantal misdrijven met - de doodstraf vergolden zullen worden, doch tevens wordt verklaard, dat daaraan geen terugwerkende kracht gegeven wordt. .Hierdoor zullen zij. die betrokken zijn bij de revolutie van 11 Mei dus, aldus meent men, niet door den dood bedreigd worden. Het decreet ver biedt voorts levenslange gevangenisstraf en lijfstraffen, zooals géeseling. (United Press). Door zijn eigen auto overreden. Doodelijk ongeluk te Mijdrecht. MIJDRECHT, 18 Mei. Dinsdagavond om zes uur wilde de heer J. van de Vaart, alhier, met den slinger den motor van zijn auto op gang brengen. Toen hij hiermede bezig was, zette de wagen zich plotseling in beweging, blijkbaar doordat de rem was los geschoten. De heer v. d. V. kwam onder zijn voertuig te recht en werd ernstig gewond. In den loop van den avond is hij aan de gevolgen van het on geluk overleden. Fransche koloniale leger wordt versterkt. Mededeeling van den minister van Koloniën. PARIJS. 18 Mei. De minister van kolo niën heeft aan de ander hem staande kolo niale autoriteiten aangekondigd, dat de sterkte van het Fransche koloniale leger aan zienlijk verhoogd moet worden. Deze aan wijzing geldt Indo-China, Centraal- en West- Afrika. (United Press) Er zouden confessïoneele en neutrale kampen komen. DEN HAAG 18 Mei (A. P. B.) Naar wij van welingelichte zijde verbomen, wordt ■thftns in regeeringskringen de invoering in ons land van een verplichten arbeidsdienst voor jeugdige werkloozen, ernstig overwogen. Een en ander zou niet om economische rede nen geschieden, ten einde de werkloosheid te verminderen, dan wel om sociaal-paedagogische motieven waarbij o.a. sterk rekening wordt gehouden met de toenemende criminaliteit onder jongeren. Volgens ingewijden heeft het systeem van de reeds in ons land door verschillende orga nisaties opgerichte vrijwilligers-kampen niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Men zou thans tot het inzicht zijn gekomen, ook in ons land tot eenigerlei oplossing van het Onderhavige probleem te komenj door in voering van verplichten arbeidsdienst. Men houdt rekening met de groote tegen kanting, die men in ons land ::eker zal ont moeten in verband met de verschillende gees telijke stroomingen om tot de inrichting van algemeene werkkampen te komen. Vandaar dan ook, dat men ter bevoegder plaatse over weegt Katholieke, Christelijke en neutrale kampen in verschillende deelen van ons land te doen oprichten. President Vargas vaardigt de doodstraf uit. EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de letteren en wijs begeerte op' proefschrift getiteld „Le cas Stendhal, une mise au point", de heer R. Bos- selaers, geb. te Mechelen, en tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „De wer king van „mannelijke" hormonen en x-stoffen bij knaagdieren en primaten", mej. M. B. C. •Manus, geb. te Amsterdam. Rijksrecherche heeft verschillende arrestaties verricht. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 17 Mei 1938. De Vennootschap onder firma Sporthuis Visser, gevestigd en kantoorhoudende te Haarlem, Generaal Cronjéstraat 170 en hare leden: Arend Visser, lid der firma Sporthuis Vis ser, wonende te Haarlem, Generaal Cronjé straat 170, A. D. Visser Sr. lid der firma Sporthuis Vis ser, wonende te Haarlem, Generaal Cronjé straat 170; Curator Mr. L. V. Hoog te Haarlem. Th. A. Slenters, lood en zinkwerker, wonen de te Krommenie, Vlietsend 43; Curator Mr. F. A. Davidson te Haarlem. D. Hessels, boekdrukker, wonende te Haar lem, Kleine Houtstraat 86; Curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: F. Roza, granietwerker, wonende te Haar lem, de Clercqs'traat 119; Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. De firma Jac. Keijzer, meubelfabriek, ge vestigd en kantoorhoudende te Haarlem; Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. L. A. Vloemans, meubelmaker, wonende te Haarlem, Raamvest 45; Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. Jacob Keijzer, meubelmaker, wonende te Haarlem, Gouw Weteringkade 22; Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. H. van Hooff, zonder beroep, wonende te Heemskerk, Oösterstreng 126; Curator Mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. A. Hilberdink, wed. W. Koning, bedrijfs leidster, wonende te Beverwijk, Oosterwijk straat 31; Curator Mr. A. Beets te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee- lingslijst is geëindigd het faillissement van H. W. A. Janssen, bloemkweeker, wonende te Aalsmeer; Curatrice mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. Op grond van verzet is vernietigd het fail lissement van: C. Admiraal, opticien, wonende te Bever wijk, Breestraat 130; Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. De arrestaties, die na den Putsch in Brazilië werden verricht, strekten zich ook tot de vloot uit .De matrozen van een drietal oorlogs schepen werden ontwapend en een aantal hunner gevangen genomen. Zaak door Bloemendaalsche politie aan het rollen gebracht AMSTERDAM, 18 Mei, (A.P.B.) Onder lei ding van den Procureur-Generaal te Amster dam stelt de Rijksrecherche sinds geruimen tijd een uitgebreid onderzoek in naar tal van onopgehelderde misdrijven, waarvan meer dere reeds jaren geleden in de hoofdstad werden gepleegd. Een en ander is het gevolg van de arresta ties, welke destijds door de Bloemendaalsche politie werden verricht en waardoor een be ruchte ploeg Amsterdamsche „zware jongens" die reeds lang de omgeving onveilig hadden gemaakt, achter slot kwamen. Een der da ders, die inmiddels tot circa acht jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, heeft tijdens de verhooren te Bloemendaal, aanvankelijk uit represaille jegens een zijner „kameraden" uit een oude zaak, verschillende te Amster dam gepleegde misdrijven, tegenover de po litie te Bloemendaal bekend. Van het een kwam het ander, zooals het in dit soort zaken gewoonlijk gaat. Zóó om vangrijk was het feitenmateriaal tenslotte, dat de Officier van Justitie te Haarlem de hulp van de Rijksrecherche moest inroepen. Sindsdien is de Rijksrechercheur Wooning met het onderzoek in de verschillende Am sterdamsche zaken belast. Bij de reeks van vele tientallen misdaden, waarin thans klaarheid is gekomen, zijn meerdere feiten, die reeds zijn verjaard, ter wijl andere destijds werden gepleegd, door personen, die Inmiddels met succes werden gereclasseerd. Binnenkort zullen een reeks van dit soort zaken voor de Amsterdamsche rechtbank worden behandeld. De belangrijkstee zaak, waarin thans de Rijksrecherche ijverig speurt is de nimmer opgehelderde groote inbraak bij den Am- sterdamschen juwelier Davidson op den Nieuwendijk. In Februari 1927 werd op een avond toen de eigenaar van de zaak zich even voor een wandeling uit zijn huis had begeven, in een periode van nog geen uur, voor circa 24.000 gulden aan goud en ju- weelen buit gemaakt. Er werden geen sporen van braak gevon den. De „jongens" schijnen reeds lang in het bezit van valsche sleutels te zijn ge weest en rustig het. meest geschikte moment voor de uitvoering van hun plannen te heb ben afgewacht. De eigenaar der goederen, die tegen dief stal door braak was verzekerd, leed aanzien lijke schade, aangezien de verzekeringsmaat schappij de schade niet uitbetaalde wegens het ontbreken van eenig spoor van „in braak". Hoewel de politie van het bureau War moesstraat destijds onder leiding van Com missaris Heeroma op een bepaald ploegje menschen uit de onderwereld ernstige ver denking had en bij een van hen zelfs een huiszoeking wei-' verricht, mocht het haar nimmer gelukken de daders of de gestolen goederen in handen te krijgen. In deze zaak zijn enkele weken geleden en kele aanhoudingen verricht. Hetzelfde drie tal, dat ruim elf jaar geleden van dezen dief stal werd verdacht is ook thans weer in deze aangelegenheid gehoord. Het zijn een zekere P. K., de vermoedelijke hoofddader, die zich In de strafgevangenis te Amsterdam bevindt en twee anderen, de Amsterdammers t. K. en S. Hoewel het drietal geruimen tijd aan dep tand is gevoeld en de beide mannen, die op vrije voeten waren, eenigen tijd in voorar rest hebben gezeten, heeft men deze laat ste thans voorloopig weer los moeten laten, bij gebrek aan voldoende bewijs. Men heeft met z.g. „oude jongens" te doen, die elkaar niet spoedig verraden, temeer, daar ook de vermoedelijke heler der goede ren van weleer onlangs werd veroordeeld en zijn straf daarvoor thans ondergaat, ver moedt de Rijksrecherche evenwel binnen niet al te langen tijd de noodige bewijzen op ta fel te kunnen brengen, teneinde het drietal, eventueel respectievelijk ook den heler, als nog te kunnen vervolgen. Indien zij daarin slaagt, mag van een mooi succes gesproken worden, temeer waar deze zaak zeer binnenkort door het verstrij ken van den betref f enden termijn (12 jaar) verjaard zou zijn. De juwelier wacht dan allicht nog een bui tenkansje, wanneer zal komen vast te staan, op welke wijze de daders zijn binnengekomen Tenminste, als bij er in slaagt de verzeke ringsmaatschappij aan te toonen, dat zij verplicht is de door hem geleden schade te vergoeden. V isch-hartstocht. door J. C. LODEWIJKS. IN1SDAG was er bijna niemand in het café. Slechts aan een der tafeltjes zat een heer, die z'n hoofd liet hangen. Z'n koffer stond naast hem. „Wel, Rob, een kater?" „Ach". „Mag ik je gelukwenschen met je onder trouw?" Rob sloeg woedend op de tafel. „Ja mag niks", schreeuwde hij. „Je mag niks. 't Is uit. Geens bruidsdagen, geen bruiloft, geen wittebroodsweken, geen Mimi meer, niks, niks. niks". 'k Trok een stoel dichterbij, ging naast hem zitten. „Kun je 't een ouden vriend vertellen, Rob?" „Er valt eigenlijk niet veel te vertellen", zuchtte hij. „Je weet, dat ik verleden jaar tot voorzitter van de hengelclub „De Eerlijke Visscher" ben gekozen, in welker statuten de bepaling is opgenomen, dat de leden zich nimmer van visscherslatijn zullen bedienen. Het ledental was niet bijzonder groot vier man de president van de rechtbank, de scriba van den kerkeraad, de commissaris van politie en ikzelf..,." 'k Herinnerde mij de geschiedenis. De animo voor het clublidmaatschap was nooit erg groot geweest, hoewel de leden over goed visch- water konden beschikken en de contributie vrij laag was. „Toen ik tot voorzitter werd gekozen, moest en zou Mimi ook leeren hengelen. Maar wat ben ik begonnen met daaraan toe te geven. Het duurde eenige minuten voor hij verder vertelde. Mimi was al spoedig niet meer van het water weg te krijgen. Als we een oogenblik vrij hadden moesten we gaan visschen en dra was ze de kunst beter meester dan wie ik ook ken. Ze ging ef zoo in op, dat ze geen stukje water kon zien, of ze vroeg: „Zou daar ook visch zitten?" „Gisteren ging ik in de auto naar haar toe, want het was ondertrouwdag. Of ik heb zitten De arm van eeti fietser is geen too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij tich ervan over- .uigen of de ma ioeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden' slapen, of te hard heb gereden, omdat ik zoo gauw mogelijk bij Mimi wilde zijn, weet ik niet. 'k Weet alleen, dat ik met m'n auto in het kanaal zat, bijna in het midden, vóórdat 'k er iets van merkte, 'k Voelde het water tegen m'n beenen opkruipen, in enkele se conden steeg het tot m'n middel, en 'k kon het portier niet open krijgen.... 'k Had den dood voor oogen.... Als niet op het laatste moment hulp was gekomen Even zweeg hij, ,,'k Ben gered. Een uur lang zijn ze met kunstmatige ademhaling bezig geweest. Toen 'k weer bijkwam, vroeg 'k naar Mimi, en in een ziekenauto brachten ze me naar haar toe. 'k Wilde haar zelf vertellen, dat het niet zoo erg was geweest, 'k wilde niet, dat men haar zou laten schrikken, 'k wilde zelf de vreugde in haar oogen zien opleven'k wilde haar dicht tegen me aandrukken en haar blijde hartklop, dat 'k gered was, voelen. Weer liet Rob z'n hoofd hangen, en 'k had zeker een kwartier noodig om hem weer aan het spreken te krijgen. „Begrijp je het nu nog niet?" vroeg hij. ,,'t Is me een volkomen raadsel.. Dat je in het kanaal bent gereden, is toch heelemaal geen reden om niet te gaan trouwen?" „Anders nogal duidelijk", hoonde hij. „Schrik? Vreugde? Blijdschap?Niks van dat allesAlleen maar nieuwsgierig heid „Wilde ze weten hoe 't gebeurd was?" „Neen. idioot", brulde hij. „Ze vroeg slechts of 'k er ook visch had gezien, want dan wou ze daar eens gaan visschen". (Nadruk verboden). Nalionaal-socialistisclie activiteit in Joego-SIavië. BELGRADO, 18 Mei. Honderdvijftuig Duitschers, allen extremistische nationaal so cialisten, zijn in den loop van de vorige week, hoofdzakelijk in Vojvodïna, gearresteerd we gens het verspreiden van illegale lectuur en het houden van openbare bijeenkomsten zon der toestemming van de overheid. Men veronderstelt, dat deze jonge lieden dezelfde politieke rechten verlangen als de Sudeten-Duitschers. Semi-officieel wordt toe gegeven, dat eenige Duitschers in Kula, een stadje aan de overzijde van den Donau, ge arresteerd zijn. Zij zouden echter dadelijk weer vrijgelaten zijn. (United Press). KORFBAL. BELGIë—NEDERLAND. Het Nederlanclsche twaalftaï samengesteld. I-Iet Nederlandsche Korfbal twaalftal voor den wedstrijd tegen België op 29 Mei a.s. te Antwerpen is als volgt samengesteld: Aanval: G. Seits, L. Wedemeyer, mej. M. van de Graaf, mej. G. van de Graaf (allen Deetos). Midden: H. Siebenlist, H. Koper, mej. Vliet- man (allen Westerkwartier), mej. S. Teysse fBlauw Wit). Verdediging: F. van Duinhoven (Blauw Wit), Ph Visschoonmaker (Hercules), mevr. M. Meyer-Moos (D.V.D.) en mej. L. Douwes fBlauw Wit). Reserves: P. Oerlemans (Swift), G. Mont- frooy (Deetos), mej. I. Petersen (Blauw Wit( en mej. S. Beute (D.K.C.) i

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3