VROUW Kleeding voor Uw weekeind MENU VAN DE WEEK Recept- en va on de Nieuwe Uitgaven Houd je tong in bedwang Ieder van ons kent ze en heeft ze weieens zelf tot haar schade ondervonden, die ang stige momenten nadat men er ondoordacht iets heeft uitgeflapt en 't blijkt dat dit op de een of andere manier kwetsend was voor iemand der aanwezigen. Wat een pijnlijk, oogenblik, ook al kunnen wij lachen om 't mopje van den eenen man die tegen een ander zegt: Kijk eens, wat heeft die jongen een wa terhoofd Waarop de andere antwoordt: Dat is mijn zoon.. - Maar 't staat hem goed, 't staat hem goed, haast de eerste zich dan om erbij te voegen, Wat al gedachten flitsen er door ons brein om te pogen een dergelijke -flater goed te maken, maar wij komen in die pijnlijke oogenblikken altijd tot de slotsom, dat ieder verder woord erover de zaak nog erger maakt. En dus bieden we alleen maar flauwtjes onze verontschuldigingen aan, bang dat ook dit de situatie eer verergeren dan vex-beteren zal. Maar meestal zijn zulke vooiwalletjes gauw vergeven en vergeten. Erger wordt het, wanneer wij er in drift on aangenaamheden uitflappen, die regelrecht bedoeld zijn om een ander te kwetsen. Tien tegen een dat dit weer een onaangenaam antwoord uitlokt, tenzij men een dergelijk wijs en goedmoedig mensch tegenover zich heeft, die weet dat het niet zoo erg bedoeld is, en dat het daarom niet de moeite waard is om zich ook te gaan opwinden. Meestal is dat toch niet het geval, en het kan dan weleens zoo worden dat men harts tochten ontketend heeft in zijn drift, die niet meer in bedwang te houden zijn en die vér strekkende gevolgen hebben. Van in drift geuite verwijten heeft ieder die nog een greintje gevoel van eigenwaarde heeft, later altijd spijt. Ik heb het hem eens flink gezegd, heet het dan nog weleens achteraf, maar men ver telt niet van den bitteren nasmaak en het katterige gevoel van een moreele nedei'laag, hoe „flink" men overigens ook is geweest. Maar deze spijt naderhaxid wijst er duide lijk op, dat bij kalm overleg zulke woorden noojt zouden zijn geuit. Want dat is de ergste vorm van zijn tong niet in bedwang kunnen houden, namelijk uit verveling of uit leegheid. Wanneer menschen bij elkaar zijn en zij weten niet meer te praten, of zij vervelen elkaar, of zij zijn te leeghoofdig om een be hoorlijk onderwerp aan te snijden, dan gaan ze andere menschen becritiseeren, in koelen bloede worden reputaties aangetast, om maar wat te praten te hebben, en omdat zij de waarheid meestal te nuchter en te gewoon vinden, wordt er hier en daar een mooiig heid je bij. gefantaseerd. Komt zoo'n verhaal dan soms al uit de derde of vierde hand, dan laat het zich levendig indenken, hoe weinig- er van de waarheid tenslotte is overgeschoten en hoe overheerschend de mooie franje is ge worden. Een tactvol mensch kan ontzaglijk veel doen, om een pijnlijke situatie te redden, of een twistgesprek te bezweren, of om het knauwen van een reputatie te voorkomen. En wie daartoe kans ziet, zal altijd een graag geziene gast in iederen kring zijn. Maar hij zal bovendien een beschamend voorbeeld zijn voor ieder die zijn tong niet in bedwang kan houden en door zijn aanwezigheid vex*moede- lijk al preventief werken. E. E. J.—P. Zondag Vermicellisoep Kalfskarbonaden Bloemkool Aardappelen Vanillevla met bitterkoekjes. Maandag: Stamppot van raapstelen Gehakt Watergruel Dinsdag: Gebakken bloedworst Aardappelen Rabarber Rijst met boter en suiker. Woensdag: Varkensrollade Aardappelen Stoofsia Rijstkoekjes Donderdag: Kerryschotel van rest rollade Beschuit met bessensap Vrijdag: Gebakken schol Kropsla Botersaus Grutjes in karnemelk Zaterdag: Macaroni met balletjes gehakt Bouillonsaus Gebakken grutjes. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Rijst met gebakken harde eieren en uien en kaas botex-saus. Kropsla Aardappelen Vaxiillevla met gember Vruchtengruel 2. Bloemkoolsoep. 4. Omelet xnet spinazb Spinazie-stamppot. Aardappelen Haverxnoutkoekjes Jonge worteltjes 3. Asperges met Gesmolten bote' Hangop. Macaroni met gehaktballetjes en witte bouillonsaus. Benoodigdhedexx2]/2 ons gehakt, beschuit, peper, zout, noot, 3 ons xnacaroni, IV2 L. wa ter, zout, 80 gr. bloem, 80 gr. boter, Maggie- aroma. Bereiding: De macaroni bij kleine beetjes tegelijk in het kokende water doen, het zout toevoegen exi V» uur laten koken. Het gehakt aanmaken met peper, noot, zout en beschuit (wat melk) exi er balletjes vaxi rnakexi. Bij de macaroni doen en alles nog 15 minuten laten doorkoken. Het vocht er afgieten. Dit moet nu nog pl.m. 1 L. zijn. De boter in de pan smel ten, de bloem er bij doen en met de bouillon een geboxiden saus maken. De saus door laten koken, op smaak afma ken met wat maggie-aroma en de macaroxii en het gehakt er door roeren. Tomatensla of komkommersla in den zomer erbij geven. Rijst met gebakken uien en kaas. Benoodigdheden: 4 ons rijst, 1 L. water, zout, 2 groote uien, 2 ons jonge kaas, 2 eierexi, 80 gr. boter, 60 gr. bloem, V2 L. melk, zout, pe per. Bereiding: De rijst wasschen en gaar koken in het water met zout. De uien schoonmaken, wasschen exi sxiipperen. Ze in de boter licht bruin bakken. Daarna de rijst, laag om laag, xnet de uien en de plakken kaas in een vuur vasten schotel leggen. De eieren uitroeren; bloem, peper exi zout toevoegexi en aanmen gen met de melk tot een dunne saus. Deze over de rijst heen schexiken. De schotel in den oven zettexi tot er van boven een bruin korstjp op is. (20 minuten). Frissche worteltjes Men kan worteltjes, knollen, radijsjes en in 't algemeen alle knolgewassen een paar dagen iriscli hoxxden. door ze met het loof dus niet xnet de knol zelf in het water te zetten. Voor Handige Vingers Met wat overleg behoeft de koffer niet zoo zwaar te zijn De heerlijke zomertijd met zijn kleine reis- jes en gezellige weekeindexi is weer gekomen. We moeten dus weer eens gaan overleggen, wat we allemaal zullen meenemen, als we zoo voor een paar dagen de stad uitgaan. Op alle eventualiteiten moeten we natuur lijk bedacht zijn: 't kaxr al dien tijd stralend weer blijven, maar ook kan 't friseh worden, vooral 's avoxids; er kunnen regenbuien ko men enz. enz. Het meesleepen vaxr een heelen koffer met kleeren is omslachtig en een beetje aanstellerig. We hebben dus een combinatie voor u uitgedacht, die in alle klimaatsmoge lijkheden voorziet er toch het 'koffertje niet te zwaar maakt. We gaan op reis in een xnantelcostuumpje, d e dracht voor dezen zomer. Hieronder dragen we een aardige zijden blouse, die ge rust waxit dit is juist zéér modern! iets donkerder van tint mag zijn dan het cos- tuumpje, mits ze hiermee goed harmonieert. Een aardig, puntig vilt- of stroohoedje met sluiertje voltooit dit flatteuze reis-ensemble. Maarniet alle dagen zijn zonnig, 't Kan ook zijn, dat we erop uittrekken met zwaar bewolkte lucht of zelfs in den stroomenden regen. Dan kan hetzelfde costuumpje heel goed dienst doen, mits we ons met een zelf gebreide wollen guimpe beschermen tegen de kou, een wollen mutsje in 't zelfde genre op zetten en over het geheel een wijde regenjas of cape dragen. Handig vindt u niet? Het meer gekleede hoedjé met sluier krijgt in dat geval een plaatsje in den koffer. Nog xnéér verxiuft! Als u de twee rechtsche figuurtjes bekijkt, dan ziet u, dat de blouse, eigexilijk deel uitmaakt vaxi een heel japonne tje met den zeer moderne plooirok. Dit is allerliefst voor een zooien dag, wordt het echter wat kouder, dan vervangen we de blouse door een practisch, flatteus jakje van peau de pêche in dezelfde tint als de rok. U ziet dus, dat bij deze combinatie een heel klein koffertje, waarin een rok van bedrukte zijde, een jakje van peau de pêche, één hoedje exi een paar schoenen behalve de gewone toiletartikelen een plaats moeten vinden, voor ixw weekeinde voldoende is en u er toch in alle weersgesteldheid aardig zult uitzien! nig vex-zacht. Ook de oogen mogexi niet wor den aangezet. Van tijd tot tijd gebruiken we een voeden de crème om de huid soepel te houden en, indien we dit bekostigen kunnen, laten we ons eens in de maand een massagebehande- ling of een schooxiheidsxnasker geven, 't Voor naamste is echter een goed dieët. Alle teveel, alle zware en vette spijzen worden verxneden. We slapen veel. We gaan vroeg naar bed en staan niet te laat op. We vervallen niet hi een lui traag leventje, maar rnakexi ons ook niet te moe. 's Avonds voor 't naar bed gaan wordt de mond gespoeld met een welriekend mond water. We zorgen voor zachte, blanke handen. Ge bruiken we nagellak, laat het dan uitsluitend natureltixit zijn. Grootmoeders en de mode. Heel onverstandig is het, om, aanagezien de xneeste confectiezaken niet op de kleeding voor oudere dames zijn ingericht, onze cos- tuums al te jong te kiezen öf een ander uiterste altijd weer te vervallexi in een stijlloos zwart. Extra zorg voor onze kleeding is juist op dezen leeftijd noodzakelijk. We kuxinen ech ter zeer goed in groote lijnen de mode volgen en de modellen aanpassen aan oxize behoef ten, desnoods met een kleine verandering. Ronde, gebogen lijnen worden vermeden, evenals alles, wat het figuur te sterk doet uit komen. We maken echter een dankbaar ge bruik van zachte sjaaltjes, rechte plooien ~en klokken. We vervangen ceintuurs door plooi tjes of xiaadjes of laten ze 'n weinig lager aanbrengen. Dit kleedt beter af. Een shawl of eexi hoog boord kunnen ons helpen om onzen hals, die natuurlijk niet onberispelijk van lijn meer is, met gratie te bedekkexi evenals een z.g. „poesenbandje", in harmonie met de japon. Er moet scherp worden gelet op de rok- le-ngte, die vooral niet te gering mag zijn: 30 c.M. vaxx den grond is voor dit seizoen het vereischte straatcostuum; 20 c.M. is correct voor namiddag dracht. Donkere tinten zijn in 't algemeen voor oudere dames aan te bevelen, maar daarom hoeft het nog niet persé zwart te zijn! Er zijn xnooie kleuren bruin, marine, violet, grijs, brons, bleu en mauve, die zeer geschikt kun nen zijn. Een fleurig toetsje in de een of an dere pasteltint zal het op zoo'n sober japon netje goed doen. Bij een mantelcostuum zal een witte sportblouse zeker uitstekend en correct staan, natuurlijk met lange moixwen! Laten we zorgen voor een goede modiste, die ruim den tijd neemt om oxxs de geschikte hoe den aan te raden. Meestal zullen het kleine hoeden zijn, met een randje, dat wat schaduw over de oogen werpt Cloche-vormen, eenvou dige hoedjes met een sluiertje zijn bijzonder geschikt voor ons. We vermijden echter zorg vuldig alle overdreven hooge, platte links of rechts overhangende modellen. Laten we tenslotte vex*standige schoenen kiezen met middelmatige hakken, waarop we prettig loopen. Een „schat van een grootmoe der" behoeft niet beslist „zoo'n echt oud vrouwtje" te zijn, maar moet haar best doen, tevens den titel van charmante dame te ver dienen. Twee grondregels stelt de Parisienxie, wier kleedixigcharme xiog door geen andere vrouw overtroffexi is, zich voor de samenstelling van haar garderobe: onberispelijke coupe, eexivoud van lijn en kleur. Hierom draait alles. U zult nooit een Pa- risienne oxitmoeten, die schreeuwende kleuren draagt of veel sieraden. De basis is steeds eenvoudig en meest don ker li weet, dat de Parisienne dol is op zwart! en de 'kleurige accenten zijn met veel zorg gekozen en xnet smaak verdeeld. In gi'oote lijnen houdt ze zich stipt, ja bijna slaafsch, aaxi de mode, zoodat het straatbeeld te Parijs hierdoor een uniformiteit krijgt, die xnen nergens anders in die mate aantreft. Maar zij ontplooit een ware geniali teit in het kiezen exi aanbrengen van de bij komstigheden: een corsagebloem, een shawl, een sluiertje, eexi clip, een lintversiering. Het eenvoudige niaxitelcostuum of avondtoilet, onberispelijk van lijn, vormt de basis, waarop zij naar hartelust haar smaak voor aardige détails kan uitleven. Wonderlijke dingen, eigenaardige bedexik- seis, gedurfde versieringen kan men soms te Parijs, op straat of in den schouwburg tegen komen. 't Past altijd, juist in dien vorm maar bij één bepaalde vrouw. Zij draagt het, een axider zou er misschien belachelijk mee uit zien. Wilt u een paar voorbeelden? Een blonde jonge vrouw draagt ixi haar dik rollenkapsel, een witte Aaronskelk; van een tweede slaat zij de groene steel om haar hals en dient tot afwerking van het bescheiden decolleté van eexi japonnetje van dofwitte crêpe. Eexi dame xnet felroode lokken verschijnt met een avondcape, bestaande uit vijf witte vossen, verticaal gedragen en vastgehecht op zwarte kant. Een kostbaar grapje. Niet altijd echter is 't noodig, dat die ori- gineele toiletjes duur zijn. Een andere jonge vrouw draagt als eenige sier bij een strak wit toiletje twee groote sterren van witte loovertjes in de ooren. Een versiering die nog geen twee kwartjes gekost heeft en het toch buitengewoon goed doet. Een geestig „hoedje" ziet er als volgt uit: een geheel platte, zwarte schijf van stroo met in 't middexi een minuscuul balletje. Van achteren wordt 't gevaarte bevestigd met een groote theeroos, die in den nek afhangt. Het geheel is omgeven door een wijden sluier. Origineel avondkapsel: een naar achte den wapperend zwart sluiertje, afhangend tot 1e schouders wordt op het hoofd vastge houden door een lint in de kleur van het haar exi van afstand tot afstand versierd met strikjes in cerise, amethist, kanarie geel; met dezelfde kleuren in het sluiertje afgebiesd. Geestig xiamiddagjapoxmetje: een model, zooals men zich geen eexivoudiger kaxi voor stellen: heelemaal „recht exi slecht" vaxi zwarte wollen stof met korte mouwtjes, waar op eexi „frontje" werd gedragen van koper pailletten, versierd met een roze en een lila kwastje aan den onderkant, En tenslotte werd een zwarte diner-japon bewonderd, waarbij het puntig decolleté aan hals en schouders was versierd met drie taf zijden strikker. in stroogeel, cerise en mat- blauw. Schoonheid voor Grootmoeders Boven de zestig en toch een aantrekkelijk voorkomen. Eens komt er voor ons allemaal een tijd, dat we „oud en grijs" zullen zijn. Maar hier onder behoeft nog volstrekt niet te worden verstaan, dat we tot de „oude vrouwtjes" worden gerekend, die zorgen dat ze netjes zijn exi verder geen aandacht meer aan haar uiterlijk besteden. Neen, onze sehoonheidszorg duurt zoolang we leven. Ook een oude dame, een grootmoe der, kan er verzorgd öf onverzorgd uitzien. Natuurlijk kiezen we 't eerste, want het is de plicht van iedere vrouw om zélfs, tot op hoo- gen leeftijd een aantrekkelijk voorkomen te behouden. Laten we eerst eens op ons haar letten. Wist u wel, hoe mooi spierwitte lokken zijn kunnen? Laten we dit sieraad vaxi onze verschijning doen uitkomen door een keurig kapsel. De haren moeten werkelijk wit zijn, niet geelachtig. We besteden dus de uiterste zorg aan onze permanent en dringen er bij den kapper op aan, de machine vooral niet te heet te maken. Is het haar eenmaal geelach tig, dan kan dit niet zoo gemakkelijk worden hersteld. Het onduleeren met de tang is om deze redexi minder aan te bevelexx. Als we ons haar zelf wasschen, vex'zuimen we nooit een klein tikje blauwsel door het spoelwater te doen. Het haar krijgt hierdoor een prachtig helderen glans. Ons gezicht. Het domste, wat een oude dame doenkan is, haar gezicht „verjongen" door een dikke laag schmink en poeder. Ze ziet er hierdoor niet jong, maar leelijk en belachelijk uit. Een vrouw van boven de zestig moet alle opmaak vermijden. Wel moet het gezicht zorgvuldig worden ondei'houden door een goe de crème als basis voor 'n onopvallende poe der, die de gelaatstint mat maakt en een wei- Modem badpak Zoo zachtjes aan wordt het tijd om aan onze bad- en strandkleeding te denken. Een modern badpak, met apart gebreide bustehou der, maat 42, is gebreid van donkerblauwe bad wol en versierd met. witte noppen. Noodig is 200 gr. wol, een restant je wit en twee pennen no. 3. RUG. We beginnen met de rechterpijp en zetten hiervoor 49 st. op. We breien 2 r. 2 aver, en eindigen met 1 r. Volgende naald weer 2 r. 2 a. breien, zoodat het werkje 1 st. ver springt. Deze 2 naalden steeds herhalen, 8ste xiaald 1st. minderen aan het begin van de pen en aan het einde van de pen 1 st. meerderen, telkens om de 8ste pen. Heeft men 38 pen nen gebreid, dan laat men dit stuk liggen en breit het linkerpijpje tegengesteld aan het rechter. Daarna de twee stukken op eexi pen brengen, de meerderingen tegen elkaar. Nu 6 maal in de 12de naald aan beide kanten 1 st. minderen. Er zijn dan van de opzet af 110 pennen gebreid. Nu nog 30 pennen breien zonder minderen. Dan verdeelt men voor de open rug het werk in tweeën en kant met een mooie ronding af nl. eerst 6 st. en dan 5, 4 3, 2, 1 st. Aan de zijkant gaat men xiu om de 6 st. een steek bijmaken en aan dexi ronden kant breit men om de pen de 2 laatste st. tezamexi tot er 18 st. overblijven, waarna we aan den zijkaxit niet meer, en aan den ronden kant elke pen minderen tot 3 st., daarna afkantexi. De andere zijde van den rug breidt men tegen gesteld. VOORPAND. Het voorpand breien we rxet als den rug, tot we de 30 pennen zonder min deren gebreid hebben. Nu worden de steken verdeeld in 21, 44, 21 st. Op de eerste 21 st. mindert men bij elke pexi aan dexi binnen kant 1 st., terwijl aan den zijnaad 3 x bij elke pen 1 st. gemeerderd wordt, tot men geen st. meer over heeft. Op de volgende 44 st. min dert men aan beide kanten bij iedere pen 1 st. tot alle st. verbruikt zijn. De volgende 21 st. worden gebreid als de eerste 21 st., doch tegengesteld. BUSTEHOUDER Deze wordt dwais gebreid in ribbelsteek. We zetten 12 st. op en breien 3 ribbels. Nu elke 3de pen voor, achter en in het midden 1st. meerderen, tot 55 st. Dan zonder meerderen verder breien, maar telkens aan weerskanten 3 st. laten staan, tot niets. Nxx breien we telkens aan weerskanten weer 3 st. meer tot we weer alle st. gebreid hebben, waarna we bij elke 3de pen voor, achter en ixi het midden 1 st. minderen, tot 36 st., daarna om de pexi minderen tot 14 st. Nu heeft men de helft van het bovenstuk gebreid en. breit de andere helft precies zoo doch tegengesteld. KRUISJE. Voor het kruis zetten we 3 st. op en meerderen elke pen aan weerskanten eexi st. tot 58 st. Nu minderen we weer op dezelfde manier tot 9 st. Afkanten. OPMAAK. We stikken nu de bustehouder met de machine op het voox-stuk, stikken de zijnaden aan elkaar en het kruisje er in. De achterkant, den lagen rug, werken we af met een biesje 1 r. 1 a., waarvoor we in de ron ding 140 st. opnemen en 4 pennen breien. We kanten stevig af. De witte stippen werken we met ketting steek in de rondte en dan draaien we 2 koor den van wit en blauw. Het rugkoord wordt vastgemaakt, even onder den verbindingsnaad van bustehouder en voorpand. Het andere koord wordt door het rugkoord gehaald en sluit voor met 2 kxioopen onzichtbaar onder de oploopende puntjes. Voor de stevigheid kun nen we den bovenkant nog een keer voor met de machine doorstikken. SP.—TH. Practisclie reisnecessaire om zelf maken. Op verzoek van een onzer lezeressen, die nu al begint met het overpeinzen van en de voor bereidingen tot haar vacaxitiegeneugten, ge ven we deze week inplaats van een knippa troon het patroon voor een practische reisne cessaire, die u met wat handigheid gemakke lijk zelf kunt maken. Men heeft noodig: 1.10 M. stof van 70 cM. breed; linnen, cretonne, peau de pêche enz. zijn hiervoor heel geschikt. Neemt men peau de pêche dan moet een lapje gummi mee ver werkt worden. De maten van de verschillende lappen laten we hier volgen. We hebbexi noodig: 1 lap vaxi 60 cM. bij 75 eM. Mexi vouwt deze dubbel, zoodat een lap van 30 cM. bij 75 cM. ontstaat, maakt een scherpe vouw en vouwt hem dan weer uit. Op de eene helft wordexi de zakken voor verschillende benoodigdheden aangebracht, de andere vormt een grooten achterzak. Verder hebben we noodig: 2 lappen van 15 bij 30 cM. (voor boven- en onderzak). 2 lappen van 6 bij 30 cM. (voor de overslagexi). 4 lappen van 10 bij 12 cM. (voor middenzakken)4 lappen van 10 bij 6 cM. (ook voor de overslagen). 1 lap van 10 bij 30 cM.; 2 maal op 10 cM. afstand doorstikken. De zakken en overslagen worden met een vroolijke kleur afgebiesd en dan op de halve lap gestikt. Eerst daxi vouwt men de lap dub bel (desnoods kan mexi haar met gummi voe- rexi) en stikt en biest haar aan drie kanten af. Aaxi den vierden kant (den bovenkant) met men een ritssluiting, zoodat de groote binnen zak gemakkelijk te bereiken is. Dan nog zes kxioopjes en zes knoopsgaten of drukkers en uw reisnecessaire is gereed. Een niet meer in gebruik zijnde, doch niet al te oude regexijas is zeer geschikt voor bo venstaand doel. Vingerbeschermers. Bij het schoonmaken van groente en het schillen van aardappelen moeten natuuiiijk de handen worden beschermd. De prettigste manier hiervoor is een vinger en duim van een ouden handschoen. Algemeene Muziek- geschiedenis. Bij de Uitgevers Mij. H. de Haan N.V., te Utrecht, is verschenen: Algemeene Muziekge schiedenis, geïlustreerd overzicht der Euro- peesche muziek van de Oudheid tot heden, onder redactie van prof. dr. A. Sxnyers. Mede werkers zijn: prof. Ch. van den Borren; dr. E. Bruning O.F.M., John Daniskas; dr. R. Lenaerts, prof. dr. F. van der Mueren, Wil lem Pijper en drs. E. Reeser. Dit fraaie standaardwerk, zeer mooi uit gevoerd exi xnet tal van prachtige portretten, fijn-gekleurde platexi exi ruim 200 muziek voorbeelden vei'lucht, verdiexit de belangstel ling van iederen muziekliefhebber. De Oudheid wordt bij deze muziekgeschie denis slechts in zooverre betrokken, als zij de basis vormt voor de muziek der vroege middeleeuweh. Het geheele werk is verdeeld in acht dee- len, die ieder zooveel mogelijk een afgeslo- texi stijlperiode omvatten. Alleen het eerste deel staat eenigszins op zichzelf; in dit eer ste hoofdstxxk geeft dr, E. Bruning O.F.M. een overzicht van het Gregoriaansch tot op onzen tijd. Voor de behandeling van elke periode werd een medewerker gekozen, die door zijn spe ciale studie als kenner van dat tijdvak mag worden beschouwd. Zoo behandelt prof. v. d. Borren het tijdvak „Van Hucbald tot Dufay"; prof. Smyers schrijft over; „Van Oekeghem tot Smee- linck"; dr. Lenaerts behandelt: „Van Mon teverdi tot Bach"; drs. Reese: „Van Bach tot Beethoven", prof. v. d. Mueren: „Van Beet hoven tot Wagner", John Daniskas: „Van Wagner tot de Modernen" en Willem Pijper: „Van Debussy tot Heden". De samenstellers hebben begrepen dat muziekvoorbeelden als illustratief materiaal voor een werk als deze muziekgeschiedenis onontbeerlijk zijn en noodzakelijk voor een goed inzicht in de historische ontwikkeling der muziek. Aan het eixide van ieder deel is een uitge breide literatuuropgave opgenomen, waarin vooral de meest recente publicaties op musi cologisch gebied zijn vermeld. Een uitvoerig register verhoogt de bruikbaarheid van het boek. Droge vakgeleerdheid geeft dit wex'k niet; er is naar gestreefd en de samenstellers zijn daarin zeer zeker geslaagd ook den gewonen muziekliefhebber iets te bieden, dat hij met groote belangstelling zal lezen. Ook typografisch is deze muziekgeschiede nis bijzonder goed verzorgd en in zijn voor namen kunstlederen band met goud bestem peld vormt het kloeke werk een sieraad voor de boekenkast.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11