Holl. Mij. der Wetenschappen. BEVERWIJK i DRIEHUIS HEEMSKERK Prins Bernhard woont voor het eerst de jaarvergadering hij. Belangrijke rede van Prof. Kramers. Dc verhuring van liet Sportpark. Overeenkomst tusschen tic Kcnnemers en de Gemeente. ZooaLs wij reeds berichtten hebben Burge meester en Wethouders den raad voorgesteld met de voetbalvereniging de Kennemers een nieuwe overeenkomst aan te gaan inzake het gebruik van het sportpark. Aan de concept-overeenkomst ontleenen wij de volgende bijzonderheden: De Gemeente verhuurt aan de Kennemers twee terreinen ,elk met afzonderlijke kleed- en waschgelegenheid op nader omschreven voorwaarden De Kennemers krijgen voor den duur van de overeenkomst het onbelemmerd gebruik van beide speelvelden en van de zich daarop bevindende opstallen tot het spelen van voet balwedstrijden, en het houden van voetbal oefeningen op de Zon- en feestdagen tus schen 15 Augustus en 15 Mei van des mor gens tien uur af. In datzelfde tijdvak beschikken de Kenne mers bovendien op de Dinsdagen Donderda gen en Zaterdagen over het gehuurde voor het houden van voetbaloefeningen en het spelen van voetbalwedstrijden. Op 31 Augus tus van elk jaar of op den dag. waarop de verjaardag van H.M. de Koningin plaatselijk wordt gevierd, zal de Gemeente over het Sportpark beschikken. Van 15 Mei- tot 15 Augustus beschikken de Kennemers vervolgens op vier Zondagen over het gehuurde voor hetzelfde doel. In dit tijdvak zullen de Kennemers op dc Dinsdagen en Donderdagen over het sport park beschikken voor 't houden van voetbal oefeningen en oefenwedstrijden. Het ver pachten van reclame en het aanbrengen daarvan rondom de speelvelden kan uitslui tend door de Gemeente geschieden. Zij ver bindt zich daarbij rekening te houden met het te dien opzichte door den K.N.V.B. be paalde en eventueel door dezen daaromtrent nog te bepalen. De Gemeente heeft bij uitsluiting van een ieder het recht tot verpachting van een con sumptietent, alsmede van een rijwielstalling, terwijl de Kennemers op de daaruit voort vloeiende baten geen aanspraak kunnen doen gelden. De Kennemers betalen aan de gemeente een vaste jaarlijksche huursom van f 1500. Indien de netto-opbrengst van de entree gelden. door de. Kennemers ontvangen van wedstrijden of anderszins in het gemeente lijk Sportpark, over eenig huurjaar meer dan f 3000 bedraagt dan zullen de Kenne mers boven de verschuldigde huur aan de gemeente betalen veertig ten honderd voor zoover de eerste duizend gulden betreft en vijf en twintig ten honderd voor zoover de opbrengst stijgt boven een bedrag van f 4000 tot en met f 5000 en vijftien ten honderd voor zoover de opbrengst stijgt boven een be drag van f 5000. De gemeente verplicht zich van haar kant zorg te dragen, dat de speelvelden en de zich daarop bevindende opstallen behoorlijk on derhouden worden en dat de speelvelden in bespeelbaren toestand verkeer en, behoudens overmacht, b.v. weersgesteldheid, een en an der te beoordeelen door het bestuur van den K.N.V.B. of zijn gemachtigde. De overeenkomst wordt aangegaan voor den duur van één jaar, ingaande 15 Aug. 1938 De Kennemers hebben, behoudens goed keuring van B. en W., het recht deze over eenkomst voor den duur van één jaar te con- tinueeren. Alle uit deze overeenkomst tusschen beide partijen voortvloeiende geschillen zullen in hoogste ressort beslist worden door drie scheidslieden, waarvan door elk der partijen één wordt benoemd en de derde door beide partijen in onderling overleg wordt aange wezen. RENNERSCLUB „KENNEMERLAND". Uitslag Voorjaarscompetitie. De Beverwijksche Rennersclub „Kennemer- land" hield Zondag de laatste rit voor de voorjaarscompetitie. De uitslagen waren: A- en B-klassen, 110 K.M.: 1. D. Duineveld in 3 uur, 13 min. 7 sec.; 2. J. Leguit met band dikte; 3. B. Glas met J/2 wiel; 4. H. Ouds hoorn; 5. A. Drenth; 6. Jb. Smit. C-klasse, 77 K.M.: 1. G. Kwantes 2 uur 9 min. 13 sec.; 2. W. Dekker; 3. A. Mooy; 4. B. Meyer; 5. G. Heijne;..6. B. Noë. Junioren 33 K.M.: i. A. Kuilman 1 u. 7 min. 18 sec.; 2. D. Mooy; 3. J, Kopper; 4. T. Jonge- jans; 5. F. Bijl; 6. H. Berkhout. De eindstand van deze geheele competi tie is: A-klasse: 1. J. Leguit; 2. A. Drenth; 3. B, Glas; 4. Duineveld; 5. H. Oudshoorn. B-klasse: 1. W. Koomen; 2. S. Hollander; 3. Jb. Smit; 4. J. Berkhout; 5. G. de Weers. C-kalsse: 1. G. Kwantes; 2. W. Drenth; 3. B. Noë; 4. Chr. Heyne; 5. K. Troost; 6. S. Terbraak; 7. A. Mooy, 8. B. Meyer; 9. G. Bak. De junioren moeten nog één rit voor deze competitie rijden. Op Hemelvaartsdag wordt te Breukelen de Ronde van Neyenrode gehouden. Van Kenne- merland nemen daaraan deel Drenth, Kwan tes, Hollander, Dekker en W. Koomen. Zij zullen starten in de klasse van de nieuwe lingen. Glas en Duineveld rijden dien dag in den 50 K.M. koppelwedstrijd op de Alkmaarsche Wielerbaan. INSPECTIE R.K. LAGER ONDERWIJS. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Bisschoppelijk Inspecteur van het R.K. Lager Onderwijs de weleerw. heer H. Heynen, regent van de Bisschoppelijke Kweekschool, alhier. Ernstig ongeval op 3en Rijks straatweg. Zondagmiddag is op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Streng een ernstig verkeers ongeval gebeurd. Juits toen een motorrijder, genaamd Th. J. D. wonende te Velsen-N., het kruispunt naderde, kwam van de Streng een personenauto, die den Rijksstraatweg op draaide. De bestuurder van het motorrijwiel kon den auto, ook al door de weinige ruimte als gevolg van de werkzaamheden aan den weg, niet meer ontwijken. Een aanrijding volgde, waarbij de duo-rijdster tegen den grond werd geslagen. De heer D. raakte met een bovenbeen bekneld tusschen bumper en auto. Geneeskundige- en geestelijke hulp was spoedig ter plaatse. Deze laatste was gelukkig niet noodzakelijk, want de gevolgen van de aanrijding vielen, hoewel vrij ern stig, nog mee. Het meisje, dat op de duo had gezeten, mej. de P. uit Beverwijk ,liad slechts onbeduidende schaafwonden bekomen. Erger was het met den motorrijder gesteld. Ver moedelijk had hij een dijbeen gebroken. Hij werd, evenals het meisje naar het St, Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost over gebracht en daar ter verpleging opgenomen. De duo-passagiere kon naar haar woning worden gebracht. De politie heeft onder leiding van den burgemeester een onderzoek naar de schuld vraag ingesteld. FILMAVOND JEUGD-LUCHTVAARTOLUB. In de Woensdagavond in het Kennemer- Theater te geven filmvoorstelling door de Be verwij ksche Jeugd-luchtvaartclub zal als hoofdnummer worden vertoond de geluids film „Wonderen der Vliegkunst" met den be kenden kunstvlieger Ernst Udet in de hoofd rol. BROODSLIJTERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". De Neutrale Broodslij tersvereeniging „Ken- nemerland" heeft in haar jongste ledenver gadering de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld. Behoudens enkele wij zigingen in de statuten werden de ontwerpen met algemeene stemmen goedgekeurd. Als datum van oprichting dezer jonge ver- eeniging zal 6 April 1938 gelden. HET PROGRAMMA VAN DE RADIO CENTRALE. Dinsdag Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn H: 8.00 Hilversum H. Lijn Hl: 8.00 Keulen of ander Duitsch sta tion. Lijn IV: 8.00 Brussel 8.20 Diversen, 9.35 Droitwich of Londen. Lijn V: 8.00 Luxemburg. 11.20 Brussel; 1.20 Luxemburg, 4.15 Brussel, 8.20 Stuttgart. LAND- EN TUINBOUWBOND. De afdeeling Driehuis-Velsen van den L. T. B. neemt heden deel aan de jaarlijksche boete-processie van boeren en tuinders uit Noord-Holland naar O.L.V. ter Nood te Heilo. VERGADERING VAN MIDDENSTANDERS. Hedenavond wordt in ,,'t Huis te Velsen" een vergadering gehouden van R.-K. Mid denstanders uit de Parochie Driehuis. De heer Mol van het Centraal Hanzebureau zal een inleiding houden over de katholieke Middenstandsbeweging. Het doel van dezen avond is te komen tot de oprichting van een R.-K. Middenstands- vereeniging te dezer plaatse. DE INWISSELING VAN VACANTIEBONNEN. De inwisseling der vacantiebonnen van de georganiseerde bouwvakarbeiders, moet niet op 1 Juli geschieden zooals abusievelijk in ons blad van Vrijdag werd vermeld, maar op 1 Juni. ST. JOSEPH-GEZELLEN. Zondag had de sluiting plaats van de fees ten, welke de St. Joseph-Gezellen hielden ter gelegenheid van hun 3e lustrum. Voor dezen avond speelden de oud-Gezellen een klucht in drie bedrijven, genaamd ,Aron Slootjes in de knel". De avond werd geopend door den vice- praeses, kapelaan Schouten, die allen welkom heette bij deze officieele sluiting der feeste lijkheden. Hierna ging het doek op voor „Aron Slootjes". Dit mooie blijspel werd op uitstekende wijze gespeeld. Er werd hartelijk gelachen om de kostelijke situaties. Na afloop werd nog gedanst op de muziek van het ensemble Zonneveld. ARMBESTUUR. In de vacature ontstaan door het vertrek van Dr. A. M. Ypma, heeft het Kerk- en Armbestuur benoemd den heer C. Beentjes Jac.zn. DAMMEN. Het bestuur van de damclub „D. C. H." heeft in de zomermaanden de onderlinge competitie stopgezet. Met September zullen de wedstrijden weer beginnen. T. IJ. B. B. 2—A. D. O. 2. Zondag speelt A. D. O. 2 een degradatie wedstrijd te Haarlem tegen T. IJ. B. B. 2. Dit is de laatste kans voor A. D. O. 2 om aan de degradatie te ontsnappen. De 186e algemeene vergadering van de Hol- landsche Maatschappij der Wetenschappen, Zaterdagmiddag alhier gehouden, was van meer dan gewone beteekenis, omdat Prins Bernhard der Nederlanden, de nieuwe Protec tor der Maatschappij voor 'het eerst de jaar vergadering bijwoonde. De voorzitter mr. dr. A. baron Röell, heette Prins Bernhard hartelijk welkom. „Buitengewoon ingenomen waren", aldus spr. ongeveer „Leden en Directeuren met uw besluit het Protectoraat te aanvaarden, en dat uwe Koninglij ke Hoogheid reeds de eerste maal, nadat zij dit besluit heeft genomen, in de Algemeene Vergadering is verschenen, stemt niet alleen de aanwezige Leden en Di recteuren, die talrijker dan ooit te voren zijn opgekomen, tot groote dankbaarheid, maar is 'ook voor hen, die dit niet konden doen, het welkome bewijs van de groote be langstelling in de wetenschappen, waarvan uwe Koninklijke Hoogheid reeds dadelijk na Hare komst in ons land zoo menig blijk heeft gegeven. Van 1902 tot aan Zijn overlijden in 1934 was Prins Hendrik der Nederlanden. Hertog van Mecklenburg, de gevierde Protector van onze Maatschappij, en in al die jaren was deze haar getrouwe vriend en beschermer, die onze jaarlijksche bijeenkomsten slechts zel den, en dan alleen onder den drang van hoo- gere plichten, oversloeg. Aan zijne getouw heid en aan de minzaamheid, waarmede hij zich te midden van geleerden en leeken be woog, bewaart ons Lichaam de kostbaarste herinnering. Het zij mij vergund bij Uwe Ko ninklijke Hoogheid een even eerbiedig als krachtig beroep te doen op de voortzetting van deze traditie. Moge zij ons menigmaal het voorrecht schenken van hare verschijning in ons midden. Ik vlei mij met de hoop, dat deze eerste jaarvergadering, welke Uwe Ko ninklijke Hoogheid met hoogstderzelver te genwoordigheid vereert, er het hare toe moge bijdragen om dezen wensch in vervulling te doen gaan. Uwe komst zal voor Leden en Di recteuren steeds een feest zijn!" Spr. herdacht voorts hen, die sedert de vo rige bijeenkomst aan de Hollandsche Maat schappij zijn ontvallen en noemde daarbij o.a. den vereerden ondervoorzitter, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, die na ge durende zes en veertig jaren een sieraad van het Directorium te zijn geweest, den vorigen zomer op bijna 85-jarigen ouderdom is heen gegaan. Op hoe menig gebied heeft hij niet uitgeblonken en hoeveel heeft hij, met zijn toomeloozen ijver en nimmer falende be langstelling, niet gedaan, dat aan Staat en Maatschappij is ten goede gekomen, zou liet zeker de moeite loonen dezen voortreffelij ken vaderlander in al zijn verdiensten te schet sen, in dezen kring moge het genoeg zijn te wijzen op zijne groote liefde voor onze Ver- eeniging en op de geestdrift, waarmede hij tot op hoogen leeftijd zoo menigmaal van die liefde getuigenis aflegde. In haar bestuur was Boreel een eerste kracht, die veel tot haar bloei heeft bijgedragen. Zijn naam zal met gulden letteren hare annalen blijven sie- ren. Voorts: E. G. Duyvis Tzn.. directeur der Mij., bekend industrieel uit de Zaanstreek; mr Jb Bierens de Haan; mr. Joh. Enschedé en de heeren C. E, ter Meulen en ir. C. J. van Dusseldorp, beiden vooral in financieele krin gen bekend. Niet minder zwaar zijn de slagen, aan de Maatschappij toegebracht door het verlies van vier barer leden. In September van het vorig jaar overleed te Wallenstein in Zwitserland, waar hij voor hersthel van gezondheid vertoefde, prof. II. F. Nierstrasz, haar medelid eerst sedert 1936; prof. dr. A. H. J. M. van Rooy; mr. Gerard Vissering, wiens schitterende loopbaan werd afgesloten met zijn voorzitterschap van de Nederlandsche Bank; dr. H. J. Lovink die be hoorde tot de oudste leden der Maatschappij. Zes nieuwe leden werden ten vorige jare benoemd en 't was spr. een voldoening te constateeren, dat zij allen hunne benoe ming met Ingenomenheid hebben aanvaard en op een na allen opgekomen waren. Met blijd schap heette spr. voor de eerste maal welkom de heeren doctors van Leeuwen, van Ginneken, de Kleyn, Scholten en Schoute. Na nog de beide buitenlandsche leden te hebben begroet, die deze bijeenkomst met hunne tegenwoordigheid vereerden: Sir Cecil Hurst en professor J. E. Verschaffelt, eindigde harin Röell aldus: „Onder de auspiciën van haar jongen Pro tector gaat de Maatschappij een nieuw tijd perk in; moge het een tijdperk van toene- nienden voorspoed zijn! En moge nog menig maal in haare jaarvergaderingen worden ge tuigd van de harmonie en de samenwerking tusschen leden en directeuren, conditio sine qua non niet alleen voor het welslagen harer feestelijke bijeenkomsten, maar bovenal voor het handhaven van.den gevestigden naam en de eerwaardige traditiën waarop de Hol landsche Maatschappij der Wetenschappen roem draagt. Vivat crescat floreat!" Jaarverslag. Daarna bracht de secretaris prof. A. F. Holleman, verslag uit over de verrichtingen in het afgeloopen jaar. Op het einde van 1937 verscheen het negentiende deel der Oeuvres completes de Christiaan Huygens. Spr. gaf een beknopt overzicht van den in houd. Over de geldmiddelen der Mij. waren er gunstiger berichten dan het vorige jaar. Spr. zeide toen, dat ca. f 1000 nog moesten ge dekt worden van de jaarlijksche uitgaven. Dit is inderdaad nagenoeg gelukt door ver mindering van eenige honoraria en door een milde schenking van een der directeuren van f 100. Ook hebben de talrijke conversies al thans dit voordeel opgeleverd, dat een niet on belangrijke koerswinst op de effecten werd behaald. Niettemin blijft voorshands de uiterste omzichtigheid geboden. De maat schappij ontving in dank van de Regeering de toegezegde bijdrage van f 2400 bij het verschijnen van Deel 19 der Huygens-editie. De heer Veen, arts, te Haarlem, schreef over Van Marum een zeer lezenswaardig artikel in het Tijdschrift voor geneeskunde. Mej. Mun- tenram, na uitvoerige studie aller documen ten, wijdde aan hem eene doorwrochte rede. Aan enkele aanvragen om subsidie kon worden voldaan. Benoemingen. Tot directeuren werden benoemd: Mr. Daniels, Mr. G. C. B van der Feen de Lille van Heilo, W. van Heukelom, Jhr. H. Strick van Linschoten, M. Taudin Chabot, C. J. Baron Collot d'Escury, G. R. D. Cromme- lin, A. Dudok van Heel, Jhr. mr. W. J. de Jon ge, mr. J. A. v. Sonsbeek, G. Vattier Kraane Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en W. van Waveren, Tot binnenlandsche leden werden be noemd Dr. J, A. Bierens de Haan, Mr. D. van Blom, dr. II. Boschma, J. P. Bijl en dr. E. P. Snij ders. Tot buitenlandsche leden werden benoemd: P. Debije, C. Galton Darwin, W. H. Haworth en L. Ruzicka. Eenige aspecten der moderne natuurkunde. Vervolgens hield prof. H. A. Kramers een inleiding over bovengenoemd onderwerp, waaraan het volgende is ontleend: De moderne natuurkunde is, gezien de ob jecten waarmee zij zich bezig houdt, in vele opzichten de gemakkelijkste aller natuurwe tenschappen; in verband daarmede is zij echter ook het verst gevorderd. Dientengevol ge werkt zij met een fijn uitgesponnen systeem van begrippen en een daarbij behoo- rende terminologie, die het den niet-vakman moeilijk maakt in haar aard en wezen door te dringen. Het sterkst doet dit bezwaar zich gelden ten aanzien van de jongste ontwikke ling der theoretische natuurkunde; verschei dene phsysici van naam staan heden ten dage nog hoofdschuddend tegenover die grootsche vernieuwing en verdieping van begrippen, die het physisch wereldbeeld van tegenwoordig kenmerkt en die door het „slagwoord" „quantumtheorie" kan worden gekenmerkt. Iemand, die leek is op het gebied der na tuurkunde, maar die toch beseft wat vakman schap beteekent, zal echter bij een poging tot kennismaking met dat nieuwe systeem van begrippen ontwaren, dat het hier om een stuk ontwikkelingsgeschiedenis van den menschelijken geest gaat, dat in zijn wezen niet verschilt van de ontwikkeling op andere gebieden. Moeizaam is die ontwikkeling der quantumtheorie geweest, een tastend zoeken in den blinde naar een begaanbaren weg, waar de begrippen, die door de voorafgegane ontwikkeling gevestigd waren en die een onmisbaren steun vormden, steeds weer tenge volge van dogmatiseering het voortgaan dreigden te beletten, en waar de phantasie die koen met het oude wilde breken, ons ieder oogenblik in een moeras van formalisme dreigde doen verzinken. De pretenties der quantumtheorie zijn niet gering. Zij voert u een veelomvatttende en sa menhangende theorie van den bouw en van het mechanisme der materie voor oogen, en is daarom ook vrijwel te vereenzelvigen met het begrip „moderne atoomtheorie". Zij heeft een synthese tot stand gebracht tusschen de na tuurkunde en de scheikunde, althans in hare theoretische aspecten; zij begrijpt een schier onafzienbaar aantal van verschijnselen en eigenschappen der materie op den grondslag' van een bij al zijn vreemdheid, toch eenvou dig stelsel van wetten: wetten, die de eigen schappen en wisselwerking der elementaire deeltjes, waaruit alle materie is opgebouwd, formuleeren. Zij voorspelt nieuwe eigenschap pen der materie en wijst den weg bij het zoe ken naar de oplossing van technische pro blemen. Zij nog vermeld dat.de Prins vóór het begin van de vergadering, bij den ingang van Let gebouw was ontvangen door een oommissie, welke bestond uit de bestuursleden der Maat schappij Mr. S. H. Vening Meinesz, prof. dr. A. T. Holleman, Jhr. F. Teding van Berkhout de heer J. A. Fontein en de heer R. Fontein. Ook de particuliere secretaris van den Prins jhr. mr. C. Dedel, maakte van deze commissie deel uit. De belangstellenden voor het gebouw juich ten den Prins bij rijn komst hartelijk toe. Nadat de Prins was ontvangen en naar bo ven geleid begroette de voorzitter der maat schappij, mr. dr. A. baron Röell Z.K.H., waar op de vergadering begon. Zij was om half zes geëindigd en verschil lenden der aanwezigen werden daarop aan den Prins voorgesteld. tn twéé Ti eren zalen bestond gelegenheid tot het gebruiken van ververschingen. Een maaltijd in restaurant Brinkmann be sloot den dag. Prins Bernhard heeft ook aan dezen maaltijd deelgenomen, waarna Z.K.II. nog een bezoek bracht aan de sociëteit „Trou moet Blijcken". Om half 12 vertrok de Prins. Aan de Sociëteit werd Prins Bernhard, bij uitstedigheid van den keizer, ontvangen door den prins, mr. S. H. Vening Meinesz, die den hoogen gast als eerelid der Sociëteit hartelijk welkom heette. De Prins dankte voor de ont vangst en zeide, dat als hij weer eens te Haarlem kwam, hij dan gaarne ook een be zoek aan de sociëteit „Trou moet Blijcken" zou brengen. DE EERSTE DIENST IN DE NIEUWE O. K. KERK HAARLEM Maandag Na de inwijding van het fraaie en vooral ook, zoowel in- als uitwendg, stemmige kerk gebouw op 17 Mei j .1. door Mgr. II. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem, werd gisteren de eerste plechtige H. dienst in de nieuwe O.K. kerk gehouden. Hiermede had gelijktijdig de oude monu mentale en historische zolder-schuilkerk, die in Juni 1636 voor het eerst in gebruik werd genomen en gelegen was aan de Koksteeg bij de Bakenessergraeht, afgedaan. Deze eerste dienst, die door zeer vele be langstellenden van heinde en ver werd bij gewoond en onder wie wij eenige heeren gees telijken opmerkten, alsmede enkele officiee- le instanties, werd verricht door mgr. II. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haarlem, bijge staan door den pastoor der gemeente C. F. Nieuwenhuyzen, die als diaken fungeerde en de preek hield en pastoor B. A. van Kleef te Egmond aan Zee, welke vroeger kapelaan te Haarlem was en als subdiaken dienst deed. Des namiddags werd een plechtige vesper gehouden, waarna door de gemeente en par ticulieren geschenken aan het kerkbestuur werden aangeboden, terwijl zeer velen van de gelegenheid, het mooie bouwwerk te bezich tigen, gebruik maakten. Dc strafzaak tegen Mr. Rost van Tonningen. Naar openbare terechtzetting verwezen. Mr. Van Vesscm in appèl. Naar wij vernemen heeft de Haagsche rechtbank in raadkamer een beslissing geno men inzake het bezwaarschrift, uitgebracht tegen de dagvaarding waarbij mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofdredacteur van het Na tionale Dagblad, wegens beleediging van mi nister Goseling voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank was opgeroepen. De raadkamer heeft de zaak naar de open bare terechtzitting verwezen, doch tegen deze beslissing heeft mr. A. J. van Vessem, de raadsman van mr. Rost van Tonningen, hoo- ger beroep aangeteekend. Het bezwaarschrift zal dus nog voor het Haagsche gerechtshof worden behandeld. Spaanscli goud en zilver naar Amerika. PERPIGNAN, 21 Mei. Agence Radio meldt, dat gisterenavond om 8.24 uur Fransche vrachtauto's met een lading van 200.000 K.G. goud en zilver uit Barcelona aan het grensstation Le Pertus zijn aangeko men. Deze auto's waren een paar dagen ge leden met levensmiddelen naar Barcelona ge zonden. Men heeft ze daar met goud- en zilverstaven geladen, die via Le Havre naar de Ver. Staten zullen worden gezonden als betaling voor leveringen van Noord-Amerika aan Barcelona. Ondertusschen is de kostbare lading reeds te Port Vendrë aangekomen, vanwaar zij per Fransch schip naar Le Havre zal worden gezonden om vandaar naar de Ver. Staten te worden verscheept. De Fransche mobiele garde bewaakt thans de lading. (United Press.) AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 23 MEI Rembrandt Theater: CJaudette Colbert en Charles Boyer in „Tovarich" (Vorstelijke emi granten) 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Een vrouw verloor. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De dubbele bruiloft" met Myrna Loy en William Powell, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Zwlschen Abend und Morgen" en „Levende Spoken", 2 en 8.15 uur. Spaarne Theater: „De vlootrevue" en Pat O'Brien. Palestina Diorama's Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. DINSDAG 24 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur.' Palestina Diorama's Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en «es avonds. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. AANGEKOMEN. 20 Mei: Lennart s.s. Sundsvall Hamm s.s. Ned. Indië Alja m.s. Londen Luig'i Razza s.s. Bona Britannic s.s. Gamla Karlby 21 Mei: Queen worth s.s. Sunderland Aldebaran m.s. Londen Unkas m.s. Rotterdam Embla s.s. Norrköping 22 Mei: Marne m.s Esbjerg Zeemeeuw m.s. Yxpila Poelau Bras ms. Hamburg Alcinous m.s. Hamburg Merel s.s. Londen Colombia m.s. Hamburg Kouibishev s.s. Leningrad VERTROKKEN. 20 Mei: Java m.s. Rotterdam Nereus s.s. Rotterdam Merope s.s. Gothenburg Hercules s.s. Rotterdam Orpheus s.s. Kopenhagen Ek s.s. Rotterdam Ask s.s. Rotterdam Bennekom s.s. Chili 21 Mei: Adelaar m.s. Aberdeen Virgilia s.s. Falmouth Akeld s.s. New Castle Ijora s.s. Leningrad Themis s.s, Bremen Euterpe s.s, Bordeaux Amstelkerk s.s. Hamburg Enggano s.s. Bremen Trajanus s.s, Hamburg Eemland s.s. Hamburg Queenworth s.s. Sunderland Enid Mary s.s. Goole Bowling s.s. Leith Melampus s.s. Batavia Wilbo m.s. Londen Zaanstroom s.s, Londen Hontesti'oom s.s. Londen Amstelstroom m.s. Huil 22 Mei: Unkas m.s. Hamburg Madjoe m.s. Odense Ertsaanvoer. Met een lading ijzererts arriveerde Vrijdag avond het Italiaansche s.s. „Luigi Razza" van Bona aan het Hoogovenbedrijf. Aanvoer cellulose. Het Zweedsche stoomschip Embla is hier van Norrköping aangekomen met een gedeel telijke lading cellulose voor de papierfabriek te Velsen. Na deze gelost te hebben zal het schip naar Amsterdam verder gaan om zijn stukgoederen te ontschepen en nieuwe la ding in te nemen. Aanvoer papierhout. Het Finsche s.s. „Britannic" arriveerde Vrij dag met een lading papierhout van Gamla Karlby voor de papierfabrieken te Velsen. Om te classificeeren. Het s.s. „Luna" van de K. N. S. M„ dat den kustdienst in de West Indische wateren on derhoudt, is thans van Macoris via Londen naar Amsterdam onderweg. Het schip zal al daar zijn lading suiker lossen en vervolgens in het dok worden opgenomen om te classi ficeeren. De Venezuela wordt gesloopt. Het s.s. „Venezuela", dat van West Indië on derweg is naar Amsterdam, waar het a.s. Woensdag 25 dezer kan worden verwacht ein digt daarmede zijn laatste reis, Het schip is n.l. naar Hendrik-Ido-Ambacht verkocht om te worden gesloopt. Opgemerkt kan worden, dat het schip in de Colonlijn vervangen zal worden door het in middels in de vaart gebrachte m.s. „Pericles".. Door reederij overgenomen. Het te Amsterdam gebouwde tank-motor schip ,.Opalia" (eerder gemeld) dat Vrijdag naar de Noordzee vertrok voor het houden van -en proeftocht, heeft dez' .ot tevreden- heic van de reederij afgelegd en is daarna dooi haai overgenomen. Het schip zette de reis voort naar Rotterdam om verder te wor den uitgerust voor de tankvaart. Gerzon's Modemagazijnen wijzigen dividend niet. Aan het jaarverslag over 1937 van Gebr. Gerzon's Modemagazijnen ontleenen wij het volgende In de eerste vier maanden van 1937 kon eenige stijging in de omzet worden geconsta teerd. In de resteerende maanden van 1937 was dit .ofschoon in iets mindere mate, ook verder het geval. Maar van de verwachte op leving kan in geen en deele worden gespro ken. Sinds de devaluatie heeft er vergeleken bij 1936, een stijging in absolute zin van de prij zen van grondstoffen en fabrikaten plaats gehad en mede onder den invloed daarvan was ook een stijging in de algemeene on kosten te constateeren. Met eenige bezorgd heid zien wij dan ook thans het eventueel tot wet verheffen der aanhangige voorstellen betreffende sociale verzekeringen tegemoet. Onze Indische filialen vertoonden in 1937 aaar verhouding een grootere vermeerdering in den omzet dan onze zaken in Nederland. In de achter ons liggende maanden van 1933 kunnen wij nog eenige stijging in den omzet n totaal genomen vermelden; de Indische zaken geven ook hier een gunstiger beeld te zien dan de Nederlandsche. Of dit laatste zoo zal blijven, zal van de ontwikkeling der toestanden in Indië afhangen; de mededee- lingen, waarover wij dienaangaande beschik ken, zijn echter niet geheel geruststellend. De netto-winst bedraagt f 220.697 (vorig jaar f 222.715). Van deze som komt aan de houders van preferente aandeelen f 132.060 (onv.) en aan de gewone aandeelhouders f 88.637 (90.655). Aan de houders van preferente aandeelen kan na aftrek van het voor dividendbelasting verschuldigde, worden uitgekeerd een divi dend van 6 pet. (onv.) Aan de houders van gewone aandeelen kan uit het voor hen beschikbare bedrag, ver meerderd met het onverdeelde dividend 1936 en na aftrek van het voor dividendbelasting verschuldigde, een dividend van 4 pet. (onv.) worden uitgekeerd, waarna een onverdeeld dividend van f 6456 (v. J. f 5859) op nieuwe rekening kan worden gebracht. WEEK-ABON1VEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3