EEN EEUW ARTIS. Terrorist in Rotterdam om het leven gekomen. Joh. de Waard Plechtige herdenkingszitting van het genootschap „Natura A rtisMagistra Overheidsreclame Méén bij KREYMBORG Vermoedelijk geen bomaanslag. Waar blijft Mannie-dag? D T N S D A G 24 M E I 1938 Koninklijke gelukwenschen en onderscheidingen. Onder groote belangstelling en in aanwezig heid van tal van hooge autoriteiten en genoo- digden is gistermiddag in een plechtige zit ting in Amsterdam in de concertzaal van „Artis" het honderdjarig bestaan herdacht van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra", zoowel bij de bewo ners der hoofdstad als in den lande beter bekend als Artis. De prachtige tuin met zijn unieke dieren- collectie straalde in het zonlicht van den fees- telijken Meidag, dat gedempt binnendrong in de fraai met bloemen versierde concertzaal. Tegen drie uur was deze zaal geheel bezet met genoodigden, terwijl vele belangstellenden een plaats vonden in de serre en in den tuin voor de geopende serredeuren. De feestelijke bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van het genootschap, den heer Robert May, die voorlezing deed van een telegram van den secretaris van H.M. de Ko ningin, waarin deze namens H.M. het genoot schap geluk wenscht met dit jubileum. De Koningin herdacht met dankbaarheid de vele prettige uren in den dierentuin doorgebracht en hoopte, dat de pogingen tot hulpverleening met succes zouden worden bekroond. Een tweede telegram van den kamerheer van H.K.H. Prinses Juliana gaf eveneens uiting aan het genoegen, waarmee de Prinses terug dacht aan de vele aangename uren, doorge bracht in den tuin van het genootschap. De geschiedenis. De heer May vertelde vervolgens in korte trekken iets over de wording van den dieren- UReeds omstreeks 1750 was in Amsterdam in de herberg, genaamd van ouds .Blaauw Jan op den Kloveniersburgwal, een handelaar ge vestigd, die een bescheiden diergaarde voor handelsdoeleinden exploiteerde. Pas in 1836 echter begon Dr. Westerman zijn eerste besprekingen en ontwierp een plan tot oprichting van een dierentuin en het stichten van een sociëteit ter bevordering van de kennis der natuurlijke historie. Bestaande collecties als van Draak en Temmink werden verworven en reeds van 1837 af in de stads herberg in de Plantage Middenlaan voor be langstellenden toegankelijk gesteld. Levende have ontbrak echter volkomen, in zijn streven werd Dr. Wester man gesteend door de heeren Wijsmuller en Werleman. Einde Mei 1838 waren de besprekingen zoo ver gevorderd, dat Natura Artis Magistra werd opgericht en nu juist 100 jaar geleden kon de eerste algemeene vergadering van deelnemers worden gehouden. Van den beginne af mocht het genootschap aanmoediging en belangstelling van het ko ninklijk huis ondervinden. Na een bezoek van Koning Willem III m 1852 werd toegestaan, dat het genootschap voortaan het praedicaat van Koninklijk zou mogen voeren. De Koning nam het bescherm heerschap op zich en sedert 18 April 1899 geniet het genootschap de hooge eer, onze Koningin zijn beschermvrouwe te mogen noe men, terwijl ook haar gemaal, wijlen Prims Hendrik van 1902 tot zijn pverlijden bescherm heer van het genootschap is geweest. Voorts heeft het bestuur de gevestigde hoop, dat na afwikkeling van eenige hangende vragen Prinses Juliana en Prins Bernhard zich een benoeming tot eerelid zullen laten welgeval len. Het genootschap heeft zich in de 100 jaren, die achter ons liggen, naast deze hooge pro tectie mogen verheugen, in den steun, zoowel van autoriteiten als van particulieren. De band met de gemeentelijke universiteit is steeds blijven bestaan en het genootschap rekent het zich tot een eer, dat het de zoö logische studiezalen, alsmede de hiervoor be- noodigde collecties heeft mogen huisvesten. In 1900 werd door vooraanstaande Amster dammers het „Artis-fonds" gesticht met een kapitaal, waarvan de rente ter beschikking van Artis wordt gesteld voor den aankoop van dieren of datgene, dat voor het voortbestaan van den zoölogisehen tuin wordt vereischt. Op te sommen wat particulieren voor het genootschap hebben gedaan, acht spr. niet mogelijk. Grooten steun mocht het genootschap on dervinden van de groote Nederlandsche stoom vaartmaatschappijen, op welke werelddeelen deze ook varen, en die steeds bereid zijn ge weest mede te werken aan een snellen en eco- nomischen aanvoer van de levende have. Spr. wil memoreeren, dat Artis in 100 jaren slechts drie directeuren heeft gekend, t.w. Dr. Westerman van 18381890, Dr. Kerbert van 18901927 en sindsdien den huidigen function- naris, Dr. Sunier. Artis is nu 100 jaar. De crisis der laatste jaren heeft ook op het genootschap gevoelig haar stempel gedrukt. Het bestuur heeft ech ter de overtuiging, dat in de allernaaste toe komst een oplossing voor de moeilijkheden zal worden gevonden en vertrouwt, dat Artis met zijn waarde voor de zoölogische weten- Ook in democratische landen is men zich bewust dat er bij het publiek een wezen lijke behoefte bestaat aan systematische voorlichting omtrent allerlei faciliteiten en diensten, die overheids- en semi-over- heids-instanties bieden. Op deze wijze is het mogelijk, het publiek een beter gebruik en een betere appre ciatie dezer diensten te leeren. Daarnaast wordt door tal van gemeenten en staten krachtig de verkeerspropagan- da ter hand genomen. Het is duidelijk, dat deze systematische voorlichting de methodes volgt die de jonge reclame-wetenschap in de industrie reeds met zooveel succes toepast. Wij laten hier de bedragen volgen die de Amerikaansche staat New-Yersey voor het jaar 1937 voor overheidsreclame uittrok: voor het trekken van toeristen S 43:200; voor het vergrooten van den afzet var landbouwproducten 32.000; voor het stimuleeren van vestiging van nieuwe industrieën 30.000; idem van particu lieren 13.000 en voor reclame voor de onderwijsinstellingen 7.000. schap, de universiteit van Amsterdam, de veterinaire faculteit te Utrecht en zijn popu lariteit in het geheele land, zal blijven be staan voor de tegenwoordige bevolking en het nageslacht. Spr. besluit zijn rede met de woorden; ,.Het eeuwfeest van Artis mag niet zijn het einde van dit koninklijk genootschap, doch moet een mijlpaal in zijn geschiedenis zijn". Hierna was het woord aan dr. A. L. J Sunier, directeur van het genootschap. De cultureele beteekenis van het genoot schap ligt niet alleen op het gebied der zoö logie in den meest uitgebreiden zin des woords, maar ook op dat der beeldende kunsten, aldus spr. Geregeld werken dan ook in „Artis" leer lingen van inrichtingen van onderwijs, waar teekenen naar de natuur een vereischte is. Een aantal beeldende kunstenaars vindt en vond steeds in Artis een rijk studieveld. Dat telkenjare leerlingen van talrijke in richtingen van lager-, middelbaar-, gymna siaal en vakonderwijs onder leiding der be trokken leerkrachten Artis bezoeken, is bekend. Hetzelfde geldt voor leerlingen van kweek scholen voor onderwijzers en onderwijzeres sen, voor studenten in de biologie en in de veterinaire wetenschappen, voor deelnemers en deelneemsters aan opleidingscursussen voor Montessori-on der wijs en nog vele andere cate gorieën. Een rij van sprekers. De rij der sprekers werd geopend door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Mr. Dr. A. Baron Röell, die in de eerste plaats hier wil spreken als goed vriend van „Artis". Vooral als burgemeester van Amsterdam heeft spr. Artis leeren waar- deeren om zijn groote cultureele beteekenis voor de volksopvoeding en volksontwikkeling. Spr. wil niet op de toekomst vooruitloopen maar hoopt, dat in de nieuwe eeuw door be kwaamheid en toewijding van directie en be stuur het genootschap tot nieuwen bloei zal komen. De burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, herinnerde eraan, dat van een „kennis- menagerie" een beroemde dierentuin is ge groeid. Naast het populaire karakter verkreeg Artis ook een wetenschappelijk cachet. Het groeide uit tot een cultureele instelling, nauw verbon den aan de Amsterdamsche universiteit, dank baar studiemateriaal opleverend. Spr. paart aan zijn gelukwensch de hoop en het vertrouwen dat in breeden kring het besef levendig zal worden en blijven, dat ..Artis". uit de moeilijke omstandigheden her boren met nieuwen glans en luister zijn popu lair en cultureel doel moet kunnen blijven nastreven. Namens de Amsterdamsche gemeente-uni versiteit sprak de rector magnificus, prof. mr. H. Frijda. Dr. Kurt Friemel, voorzitter van den inter nationalen bond van directeuren van zoölo gische tuinen, noemde Artis een der belant. rijkste dierentuinen der wereld en prees de leiding van Dr. Sunier. Als voorzitter en op richter van de internationale vereeniging tot behoud van den wisent, waarvoor Artis zoo veel heeft gedaan en met zooveel succes, deelt spr. mede, dat de vereeniging het genootschap Natura Artis Magistra heeft benoemd tot correspondeerend lid. De heer Edward George Boulenger bracht de gelukwenschen over van de London Zoolo gical Society en overhandigde den heer May een oorkonde met gelukwenschen van het Londensche genootschap. Namens het Musée national d'histoire Na turelle te Parijs sprak prof. Achille Urbain, directeur van het dierenpark in het Bois de Vincennes. Dr. Kurt Kramer, voorzitter van de Gesell schaft für Natur- und Heimatkunde te Mühl heim, bood Dr. Sunier het eerelidmaatschap van den Reichsbund für Aquarienkenntnis aan en speldde hem het gouden eere-insigne op de borst. Mr. Dr. C. Sleeswijk sprak namens de ver eeniging „Artisfonds". Dr. K. Kuiper, directeur van de Rotterdamscbe diergaarde, deelde mede, dat de heer May. benoemd was tot eere lid en de heeren Dr. Sunier en Portielje waren benoemd tot leden van verdienste der Rotter - damsche Diergaarde. Voorts werd het woord gevoerd door Dr. L, D. Brongersma, vertegenwoordiger van de Ne- derlandsche Dierkundige Vereeniging, den heer O. A. G. Kaufmann, namens het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij van Tuinbouw en Plantkunde, den heer R. Verdonck, namens de afstammelingen van den oprichter G. F. Westerman. Prof. Dr. C. U. Aliens Kappers, directeur van het centraal instituut voor hersenonderzoek, herinnerde er aan. dat de aanwezigheid van Artis in de hoofdstad dertig jaar geleden den doorslag heeft gegeven voor het vestigen van het instituut aan de universiteit van Amster dam. Prof. Dr. H. J. Jordan, directeur van het Centraal instituut voor vergelijkende physio- logie te Utrecht, schetste eveneens de weten schappelijke beteekenis van „Artis". De minister aan het woord. De rij van sprekers werd gesloten door den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. R. J. Slotemaker de Bruïne. Spr. hoopt, dat Artis in de toekomst de vruchten zal plukken, die het door zijn werk verdient. Gelukkig ontbreekt het niet aan be langstelling en sympathie voor Artis, dat ons inzicht moge blijven verdiepen in de geheime nissen der schepping. Tenslotte deelde spr. onder applaus mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd den voorzitter van het genootschap, den heer Robert May, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en den direc teur, Dr. Sunier, tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Robert May, dankte voor de Dr Sunier en hem toegekende onderscheiding. In den tuin van het restaurant werd ver volgens de thee gebruikt. Lijkt het U niet raadzaam in plaats van een gewoon pak te koopen, voor ongeveer het zelfde geld 'n Waarborg-cosiuum bij Kreym- borg te nemenl CAiv. moes MeA.) Slachtoffers van het verkeer te Rotterdam. Oude huizen scheuren. Op last van de bouwpolitie is in den loop van den middag den eigenaar van de percee- len 89 en 91 aan de Mauritsstraat te Rotter dam aangezegd, dat hij voor stutting van deze huizen moest zorg dragen, aangezien deze panden ernstige scheuren begonnen te vertoonen. De panden liggen in het gedeelte van de Mauritsstraat tusschen de Van Olden- barneveldtstraat en den Binnenweg waar door de laatste jaren een uiterst druk ver keer gaat. Het wegdek is op zulk een druk verkeer niet berekend en het bijna onafgebroken dreunen van de zware autobussen door de straat heeft ten gevolge gehad, dat de fundeeringen aan een geweldigen krachtproef zijn blootgesteld. De panden zijn reeds zeer oud en de twee oudsten, waarom het nu gaat, dreigen thans het slachtoffer van het moderne verkeer te worden. Ze zijn verhuurd aan veertien en zestien gezin nen. Toen de scheuren waren ontdekt, zijn uitgebreide maatregelen genomen. De straat ;edeeltelijk afgesloten en alleen voetgan gers kunnen langs een smal pad passeeren. In den loop van den avond zijn nog stutten aangebracht. Verzoeken van bewoners der Mauritsstraat tot asfalteering zij geweigerd. Vermoedelijk zullen de panden toch nog moe ten worden ontruimd. ZILVEREN JUBILEUM KONINKLIJKE MARECHAUSSEE Omtrent de herdenking en viering van het feit, dat voor 25 jaar te Apeldoorn het depot der koninklijke marechaussee werd opgericht, vernemen wij dat H.M. de Koningin voorne mens is Woensdag 1 Juni een gedeelte der feestelijkheden bij te wonen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is aan mr. H. G. P. Duyfjes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoog leeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. is aan dr. B. Sjollema, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht, met dankbe tuiging voor de belangrijke in deze betrek king bewezen diensten. Rembrandt-tentoonstelling uit- gesteld tot liet volgend jaar. Naar wij vernemen is de Rembrandt-ten toonstelling in het Rijksmuseum te Amster dam. geprojecteerd voor dezen zomer tijdens jubileumfeesten, uitgesteld tot het volgend 'aar. Tal van omstandigheden hebben ver schillende bezitters doen aarzelen aan de aan vragen gevolg te geven, terwijl reeds gedane toezeggingen werden ingetrokken. Het comité hoopt voor het volgend jaar te kunnen reke nen op die kunstwerken, welke reeds waren toegezegd. Groote heidebrand te Ruinen. Waarschijnlijk kwaadwilligheid in het spel. Maandagmorgen is een heidebrand ge- bluscht, welke Zaterdagmiddag reeds was ont staan in het heideveld nabij Rüinen (Dr.) in eigendom toebehoorend aan den staat en in de toekomst bestemd voor staatsbosch. Tengevolge van dezen brand, welke ver moedelijk door kwaadwilligheid is ontstaan zijn naar schatting 250 a 300 H.A. heide ver brand, terwijl veel jonge vogels in de vlam men zijn omgekomen Ook eenige perceelen rogge zijn door den brand vernield. De politie heeft de zaak in onderzoek. Tragisch auto-ongeluk te Heino. Eén persoon gedood, één gewond. Op den Rijksstraatweg H-eino—'Zwolle heeft zich gisteravond omstreeks zeven uur een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een inwoner van Enschedé werd gedood en een dame uit Ommen verwondingen opliep. Tweehonderd meter voor de Ganzenpanne- brug te Heino is Maandagavond een per sonenauto uit Zwolle, bestuurd door den 31- jarigen heer H. F. J. Menko uit Enschedé, plotseling de linkerweghelft opgereden en ver volgens met een hevigen slag tegen een boom gebotst. De heer Menko was op slag dood. De mede- inzittende van de auto, de 30-jarige mej. Ter horst uit Ommen kreeg een beenbreuk en ernstige wonden in het gelaat. Zij is naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De heer Menko was naar Zwolle geweest om daar mej. Terhorst, die verpleegster is, af te halen, voor de verpleging van zijn echt- genoote. In snelle vaart keerde hij toen naar Enschedé terug. Vermoedelijk is de snelheid oorzaak geweest, dat hij de macht over het stuur heeft verloren. De auto botste tegen een boom, waardoor de motor naar achteren sloeg en den heer Menko dood drukte. ARNHEMSCHE HYPOTHEEKBANK. Naar wij vernemen zal aan de aanstaande algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Arnhemsehe Hypotheekbank voor Nederland worden voorgesteld over 1937 een dividend uit te keeren van 8 procent. Het werk in de Amsterdamsche bouthaven hervat. Aangezien de vakorganisaties de actie dei- bootwerkers, die in de houthaven te Amster dam werkzaam zijn en sinds Vrijdag staak ten, niet steunden, hebben de stakers 't werk Maandagmiddag weer herval- OP den Coolsingel te Rotterdam, vlak voor het bioscooptheater Lumière, heeft gistermiddag omstreeks kwart over twaalf een vreeselijke bomontploffing plaats gehad, welke aan een man, een buitenlander, het leven heeft gekost en waardoor twee andere mannen, inwoners van Rotterdam, zijn gewond. Aanvankelijk dacht men met een bomaanslag te maken te hebben, maar thans helt men meer tot de conclusie over, dat een lid van een terroristenbende, welke haar zetel vermoedelijk in Praag heeft, het slachtoffer is ge worden van het vervoeren van een helsche machine of van een hoeveelheid explosieve stof. Tot nu toe heeft men geen aanwijzingen gekregen, dat bij deze affaire Nederlanders zijn betrokken. Men ver moedt, dat in Rotterdam öf een affaire tusschen buitenlanders moest worden beslecht öf dat een hoeveelheid explosieve stof naar een andere plaats moest worden overgebracht, waarbij dan een ongeluk is gebeurd. De Rotterdamsche politie stond aanvanke lijk voor niets dan raadselen, waarvan zij er nu wel een aantal heeft opgelost, doch welke zij nog lang niet alle heeft kunnen ontwarren. Een van de eerste raadselen, welke opgelost zijn, is die van een hoed. welke men op het trottoir tegenover de bioscoop „Lumière" had gevonden, en waarin de letters P. W. voor kwamen. Al spoedig bleek deze hoed het eigendom te zijn van één der bij deze ramp ge wonden, de heer P. Westra, wonende aan de Noordmolenstraat, die met een wervelfractuur in het ziekenhuis aan den Coolsingel is opge nomen. Een tweede pesoon, de heer W. Pats, uit de Van Oldenbarneveltstraat, die met den heer Westra naar een reclame van het theater Lumière stond te kijken de heer Westra is reclameteekenaar en had dus begrijpelijke be langstelling voor reclames heeft een hoofd wond en een hersenschudding opgcloopen en is eveneens in het ziekenhuis aan den Cool singel opgenomen. Daar de heer Pats na de ontploffing riep: „Mijn vriend is dood", dacht men aanvankelijk, dat hij bij den man hoorde, die bij de ontplof fing om het leven was gekomen. Latei- bleek echter spoedig, dat hij met zijn uitroep den heer Westra had bedoeld. Bij de vele verschillende getuigenverklarin gen was ook vaak sprake van een koffertje, dat het slachtoffer bij zich zou hebben gehad, maar naarmate het onderzoek vorderde kwam men tot de overtuiging, dat zij, die van een koffertje spraken, zich vergisten en dat waar schijnlijk bedoeld is de groote gele actetasch van den heer Westra, welke men later heeft teruggevonden en welke slechts reclametee- keningen bevatte. Men helt thans naar de meening over, dat de gedoode man heelemaal geen koffertje bij zich heeft gehad, en dat, in dien hij een helsch werktuig heeft vervoerd, hij dit; nagenoeg onverpakt in de linkerhand heeft gedragen. Men maakt dit op uit het feit, dat den ter rorist een der beenen bij den romp werd afge slagen en dat de linkerhand totaal uiteenge reten werd, terwijl de rechterhand vrijwel on beschadigd bleef, zóó dat men er zelfs vinger afdrukken van heeft kunnen nemen. Ook zijn hoofd is bij de explosie niet geschonden, zoodat men er, nadat het van bloed en damp gerei nigd was, een foto van heeft kunnen nemen. De doode had blond haar, was van middel matige postuur en van middélmatigen leef tijd. Nog een kwestie. Dan was er de kwestie Tiben. Deze vertelde de politie dat hij al een "paar dagen door iemand zou zijn gevolgd. Daar de heer Tiben tal van avonturen achter den rug heeft, meende men eerst aan zijn ver klaringen waarde te moeten hechten, maar la ter bleek, dat Tiben zulk 'n merkwaardige be schrijving gaf van de explosie, dat het waar schijnlijk werd, dat hij er heelemaal niet bij geweest was. Het feit, dat Tiben op den Cool singel woont, wekte bij de politie de veronder stelling, dat hij op het geluid van de ontplof fing is komen toeloopen en toen het verhaal daar heeft opgedischt. Dit wordt bovendien nog gestaafd door het feit, dat. voor zoover thans is na te gaan, het slachtoffer pas Zon dag, misschien zelfs pas Maandagmorgen in ons land is gekomen en er dus van dagenlang volgen van den heer Tiben geen sprake kon zijn. Het staat vast, dat niemand het slachtoffer heeft zien gooien. De ver onderstelling van een bomaanslag komt dus te vervallen. Men houdt thans ook rekening met de veronder stelling, dat men te doen heeft met een ongeluk met ongeoorloofd ver voerde explosieve stoffen. In het bijzonder denkt men daarbij aan een fleschje met zeer licht ontvlam bare vloeistof of iets dergelijks. Deze explosieve stof zou dan bij on geluk tot ontploffing zijn gekomen, hetgeen den vervoerder het leven heeft gekost. Op den man is een pas gvonden, ten name van Joseph Novack, die in 188'2 in Duitschland jeboren zou zijn. De foto op den pas klopt, maar de vreemdelingendienst schijnt gegronde redenen te hebben aan de echtheid van den pas te twijfelen. Op het slachtoffer zijn ook verschillende pa lieren gevonden, meest afrekeningen van ho tels, gelegen in plaatsen in Griekenland. Oos tenrijk, Frankrijk, Duitschland en Italië, daar om veronderstelt men met een internationa len terrorist te maken te hebben. Waarschijn lijk Tsjech van geboorte Ei- zijn nog eenige getuigen gekomen, die hebben medegedeeld, dat zij op de Kruiskade een man hebben gezien, wiens signalement overeenkomt met dat van het slachtoffer. Hij was toen in gezelschap van een tweeden man. Zij zijn den Coolsingel opgegaan, maar dc.ar hebben zij afscheid van elkaar genomen. In verband hiermede acht men het waarschijnlijk, dat de man voor dezen tweeden vreemdeling het pakje heeft moeten vervoe- en en Novack aldus een schakel is geweest ir. een wijdvertakten smokkelhandel. Om de identiteit van het slachtoffer alsnoe vast te stellen, zijn naar alle mogelijke plaat sen telegrammen en foto's van vingerafdruk ken van het slachtoffer afgezonden. Naar den tweeden vreemdeling wordt even eens een onderzoek ingesteld. In de buurt van de plaats, waar de explosie zich heeft voorge daan, zijn een Mexicaansch en een Duitsch geldstuk gevonden. De Coolsingel is in den loop van den mid dag voor het verkeer vrijgegeven. De plaats van het ongeluk is nog met hekken afgezet en staat onder politiebewaking. Het theater Lumière heeft Maandagavond nog geen voorstellingen mogen geven in ver band met een aan te brengen hulpplafond. De stukjes blik, die ten slotte zijn gevonden, acht men afkomstig van de vernielde fittingen en lampbeschermers van het theater Lumière. Speciaal in BETERE OVERHEMDEN met losse of vaste boord. POLOSHIRTS, aparte dessins. ZOMERDASSEN, iets moois. HEEREN ONDERKLEEDING, voor ieder klimaat. SPORTCOSTUUMS in tweed en fresco. KWALITEITEN en MODELLEN zooals U deze alléén in Heeren modezaken vindt. Prijzen vanaf ƒ14.50 FALCON en BIG BEN JASSEN. BORSALIN') e.a. MERKHOEDEN. HEERENMODEMAGAZIJNEN, IJMUIDEN. KANAALSTRAAT46—48 - TELEF. 4054. PT DONDERDAG A.S. GESLOTEN. (Adv. Ingez. Med.) De moederdag hebben we al vaak gehad. De vaderdag ook wel eens, maar de mannie-dag? Waar blijft de mannie-dag? Waarom is er geen? Is er geen behoefte aan? Ik zou zoo zeggen: Mannie-dag moet er komen. Hoe ik mij dat voorstel? Wel, even sentimenteel, even goed-burger- lijk, even-knus als mammie- en pappie-dag. En wel: als hij aan het ontbijt komt is zijn theekopje met een bloemetje versierd, vrouw- tje-pouwtje heeft eigenhandig met zeep op den spiegel geschreven: „Lang Leve ons manneke-panneke", en op de ontbijttafel staan allemaal lekkere dure dingetjes: een koud biefstukje, een onsje Hollandsche ge rookte zalm, eeu koppel kievitseieren alle maal van die dingen die manzepans sinds zijn studenten jaren niet meer geproefd heeft, tenzij bij hooge uitzondering en bij anderen. Wanneer het klokje van gehoorzaamheid slaat, zegt lief-vrouwtje: „blijf nog gezellig- een half uurtje babbelen, pap, ik bied je een taxi naar kantoor aan", nou, en wanneer pap op kantoor komt, dan staan daar van zelf mooie bloemen. „Prettig werken schat, hier bij een bloemetje van eigen Dientje", om elf uur een telefoontje: „Dag manzepans, eet maar geen boterhammetje bij de koffie, schat, ik heb je van den kok wat lekkers la ten brengen en ja, hoor, daar komen om half een op pap's schrijfbureau: een patrijs en een reerug en een taart met suikeren krullet ters: „Voor man, omdat hij zoo lief is". Om vijf uur komt Dientje 'm zelf afhalen: „Laat ik je nou eens een kopje thee met een strijkje in de stad aanbiedendan gaan we daar na gezellig op mijn kosten in een restaurant eten en dan tracteer ik je op een bioscoopje: wat zou je zeggen van Claudette Colbert? dat vind je immers zoo'n snoes?; kan ik me best begrijpen, hoor; maar Claudette zou jou zeker ook een snoes vinden als ze je kende; en kijk eens wat ik voor je heb meegebracht; je dure lievelingscigaretten en zes van die dassen, die je zoo mooi vond en mevrouw Dichens heeft vanmiddag opgebeld ik heb haar gezegd, dat ze Zaterdag maar eens met jou een kopje thee in Groenendaal moest gaan drinken. Je vindt haar immers zoo aardig?" Enfin, zoo gaat het door: papperlepap mag 's avonds na de bioscoop nog een beetje gaan boomen met z'n vrindjes, wanneer hij om half twee thuis komt staat de whiskyflesch in de huiskamer met een briefje: „Slaap zacht, lie verd en wanneer je nog wat van die taart wilt hebben, die staat in het dressoir, hoor...." Ik bedoel: wanneer het aan mij werd over gelaten zou ik zoo'n manniedag bést kunnen arrangeeren. Het zou bepaald heel gezellig kunnen worden. Er zouden maar twee bezwaren tegen zijn: de volgende dag zou een beetje tegenvallen en den twintigsten zou je aangemaand worden om f 25 extra-huishoudgeld. En wanneer je het dan tóch zelf moet betalen, dan kun je die f 25 wel beter besteden met een reisje naar Amsterdam of zoo, helaas alleen omdat f25 met z'n beiden wat krap-an is. Tenslotte kun je dat ook als mannie-dag beschouwen, wel iswaar een beetje minder poëtisch, maar toch ook niet ongeslaagd, nietwaar? Mr. E. ELIAS.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2