RIOLEERINGSPLAN KOMT TOT UITVOERING. Een en ander over de voorgeschiedenis De algemeene omschrijving van het plan. De financiering van het rioleeringsplan. De totale kosten f590.500. Nieuwe Heffingen voor de rioleering. HET rioleeringsvraagstuk is sedert een tiental jaren zoowel in de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin, als in de voormalige gemeente Beverwijk een onderwerp ge weest van de aanhoudende zorg der beide gemeentebesturen. Na langdurige en moeizame on derhandelingen is de oplossing van dit vraagstuk thans aanstaan de. De gemeenteraad zal weldra het omvangrijke plan in behande ling nemen, althans in het open baar, want „binnenskamers" heeft de raad, evenals de commissies voor de Financiën en Openbare Werken, zich reeds volledig over het groote werk laten voorlichten. Het Werkfonds verleent voor de uitvoering een voorschot van 506.500.terwijl de gemeente een bedrag van ƒ84000.uit eigen kasmiddelen zal moeten financieren. Het lijkt ons overbodig voor onze lezers en vooral voor de talrijke Beverwijkers onder hen nogmaals de urgentie van de voorgeno men werken in den breede uiteen te zetten, aangezien de onhoudbare toestand op rio- leeringsgebied genoegzaam bekend mag wor den geacht. De bestaande toestand is zooda nig, dat een belangrijk gedeelte van de hui dige bebouwing niet van rioleering is voor zien, hetgeen tot zeer ernstige bezwaren in de loozing van huishoudwater en drekstoffen aanleiding geeft. Het ontbreken van een zui veringsinstallatie brengt mede, dat in het bijzonder in de zomermaanden uit het water van de binnenhaven en „de Pijp" een ondra gelijke stank opstijgt, waarvan niet alleen in de naaste, maar ook in de meer verwijderde woonwijken ernstige hinder wordt onder vonden. De te geringe capaciteit der bestaande rio leering heeft ook tengevolge gehad, dat aan vragen tot aansluiting van in bouwexploita- tie te brengen gronden stelselmatig moesten worden geweigerd. De huizenbouw, waarvoor op het grondgebied van oud-Wijk aan Duin voldoende ruimte en ook zeer veel drang aanwezig is, ondervindt hiervan reeds jaren lang ernstige stagnatie. Ook uit een oogpunt van werkverruiming en met het oog op de belangen van de plaat selijke neringdoenden en niet in het minst met het oog op de vestiging van nieuwe in gezetenen, zijn de voorgenomen werken en de mogelijkheden, welke door de uitvoering worden geopend, van groot belang. - De voorgeschiedenis. Hoe lang en hoe moeilijk de weg was, die moest worden afgelegd, alvorens de post het rioleeringsplan kant en klaar bij de raads leden in de brievenbus kwam, maakt het nu volgende stukje historie duidelijk. Op verzoek van de toenmalige Gezondheids commissie heeft in 1-928 het Ingenieurs- en Architectenbureau v.h. Op ten Noort en Scheffer te Utrecht een advies uitgebracht omtrent den afvoer van rioolwater voor de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. In het bijzonder in laatstgenoemde ge meente, welke practisch niet over een riolee- ringsnet beschikte, was een voorziening ur gent. Dit advies heeft er toe geleid, dat de raden der beide gemeenten in 1930 besloten om door voormeld bureau een plan te doen ont werpen voor de verbetering der rioleering in Beverwijk en den aanleg van een moderne rioleering in Wijk aan Zee en Duin, welke gemeente voor haar afvoer op Beverwijk was aangewezen. Nadat in 1931 aan deze opdracht was' voldaan, volgde een langdurig overleg tusschen beide gemeentebesturen, waarbij overeenstemming niet werd bereikt tenge volge van verschil van inzicht nopens de ver deeling der koèten van aanleg en nopens eenige technische aangelegenheden. Inmiddels had het gemeentebestuur van Beverwijk zich reeds in 1934 gewend tot het bestuur van het Werkfonds 1934 met een aanvrage om medewerking voor den aanleg van doorvoerriolen van de binnenhaven naar de Pijp en de stichting van een zuiverings installatie aldaar alsmede voor voorzienin gen aan en eenige uitbreiding van het rio- leeringsnet in de voormalige gemeente Be verwijk, waarvan de kosten bij normale uit voering werden geraamd op f 300.000. Een plan in hoofdtrekken voor de zuivering van afvalwater is daarna, op verzoek van het be stuur der toenmalige gemeente Beverwijk, in Februari 1935, door den directeur van het Rijksinstituut voor de zuivering van afval water ontworpen. Op verzoek van het Werk fonds is voorts in December 1935 nader een volledige opzet van bouw- en exploitatie kosten overgelegd. Korten tijd later werd door het be stuur van het Werkfonds medege deeld, dat op de betreffende aanvrage voorshands geen beslissing kon wor den genomen, hangende de voorbe reiding door het Rijk van plannen voor den aanleg van een tunnel on der het Noordzeekanaal en van een daarbij aansluitenden primairen weg beoosten Beverwijk. Tussclienkomst van Gedeputeerden. Toen gebleken was, dat overeenstemming tusschen de gemeentebesturen van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin over de verdeeling der kosteen en den technischen opzet niet te verwachten viel, hebben de beide besturen zich in Februari 1935 gewend tot Gedepu teerde Staten van Noordholland met ver zoek 'hun tussclienkomst te willen verleenen en met de verzekering, dat beide besturen bereid waren te handelen naar de zienswijze van voormeld college, Bij brief van 27 Fe bruari 1935 berichtten Gedeputeerde Staten, dat zij bereid waren de gevraagde tussclien komst te verleenen. In Juli 1935 heeft dit college nader medegedeeld, dat beslechting van het geschil alleen noodig zou zijn, in dien de inmiddels aanhangig gemaakte sa menvoeging der beide gemeenten niet tot stand mocht komen, zoodat het wenschelijk was eerst de beslissing inzake de samenvoe ging af te wachten. De gemeentebesturen gingen hiermede accoord. Toen kwam de fusie. Zoodra de samenvoeging der gemeenten met ingang van 1 Mei 1936 een feit was ge worden, hebben B. en W. zich beraden over deze urgente aangelegenheid, welke van zoo vitale beteekenis is voor de nieuwe gemeente. De kwestie der kostenverdeeling was van de baan, zoodat alleen de technische zijde der plannen nadere ovérweging behoefde. Het groote plan 1931 aanleg van een rioleering te Wijk aan Duin, verbetering van de rioleering te Beverwijk en de bouw van een zuiveringsinstallatie is daarna weer ter sprake gekomen. Aan den adviseur der ge meente, Jhr. ir. A. H. Op ten Noort is toen in Augustus 1936 opdracht gegeven deze aan gelegenheid opnieuw in studie te nemen. Loozing in het Noordzeekanaal? Na langdurige besprekingen met verschil lende instanties, waarbij ook ter sprake kwam- de vraag of Beverwijk, evenals en op gelijken voet als de gemeente Velsen, ver gunning zou kunnen verkrijgen tot loozing van het. rioolwater op het Noordzeekanaal zonder voorafgaande zuivering, hebben B. en W. op 31 Juli 1937 een nieuw plan bij het Werkfonds ingediend voor den aanleg van moer- en hoofdriolen in Wijk aan Duin, voor daarmede verband houdende verbetering der hoofdriolen te Beverwijk en voor den bouw van een zuiveringsinstallatie. Bij dit plan was de-plaats der zuiveringsinstallatie slechts schematisch aangegeven. Er was nl. rekening- gehouden met de mogelijkheid, om voor ge zamenlijke rekening met Velsen een zuive ringsinstallatie te bouwen aan het Noordzee kanaal. Alvorens over dit plan te beslissen heeft het Werkfonds B. en W. gead viseerd eerst overleg te plegen met de gemeente Velsen of samenwer king in dezen mogelijk was te achten. Uiteraard zou dit op de exploitatie kosten der te bouwen installatie van invloed kunnen zijn. Velsen was niet bereid. Het overleg met de gemeente Velsen heeft niet tot het beoogde resultaat geleid. In September 1937 ontvingen B. en W. van het bestuur dier gemeente bericht, dat het niet bereid was aan de «totstandkoming van een gemeenschappelijke zuivering van het riool water te Beverwijk en het noordelijk deel dei- gemeente Velsen mede te werken, omdat het plan bestond om in den aan te leggen tunnel ruimte te reserveeren voor het doorvoeren van de rioleering van het eene deel der ge meente naar het andere. Jïet had geen zin twee stelsels te ontwerpen voor twee ge- biedsdeelen, maar één stelsel uit twee onder- deelen bestaande, waarbij voor het vraagstuk betreffende de loozing óf de onschadelijk- making van het rioolvocht, naar één enkele oplossing zal worden gestreefd. Bovendien deelde het gemeentebestuur van Velsen mede, dat het voornemen bestond van Regeerings- wege een Commissie in te stellen, welke tot taak zou krijgen het rioleeringsvraagstuk van Kennemerland te bestudeeren en dat het met belangstelling van het resultaat dezer studie zou kennis nemen. Het bestuur van het Werkfonds had het gemeentebestuur van Beverwijk reeds vooraf doen weten, dat, indien mocht blijken, dat de gemeente Velsen tot een dergelijke samen werking niet bereid was, het rioleeringsplan met een zuiveringsinrichting nabij den Wij- kermeerweg opnieuw in studie zou kunnen worden genomen. B. en w. hebben daarna den adviseur Jhr. ir. Op ten Noort opdracht verleend om defi nitieve plannen gereed te maken in overleg met den directeur van Openbare Werken. Ook kon eerst toen definitief het plan voor een zuiveringsinstallatie aan den Wijker- meerweg worden uitgewerkt. Deze laatste plannen zijn eind 1937 gereed gekomen, zoodat B. en W. deze begin Januari jl. bij het Werkfonds konden indienen. De werkzaamheden bestaan uit het maken van een hoofdrioleeringsnet en de verleg ging van de loozingspunten voor vuil water in de haven naar een op gemeenteterreinen aan den Wijkermeerweg te bouwen rioolwa terzuiveringsinstallatie met afvoer van het gezuiverde water bij het einde van den Wij kermeerweg in de Ringvaart. Algemeene omschrijving. Het hoofdrioleeringsnet omvat le groep: aanleg hoofdrioleering vanaf de Ringvaart langs den Wijkermeerweg, den Koudenhom (met aftakking naar de Meerstraat), de Bloksteeg, de Breestraat, de Peperstraat, de Kerkstraat, de Torenstraat en den Arends- weg tot aan het kruispunt Galgenweg-Boe- weg; vervolgens het gedeelte van de Zee straat vanaf den Noorderwijkweg tot aan de Creutzberglaan; 2e groep: bouw zuiverings installatie en aanleg hoofdrioleering in den Arendsweg (oud Wijk aan Duin), den Nar- eissenweg, den Groote Houtweg (oud Wijk aan Duin) en den Galgenweg; 3e groep: aan leg hoofdrioleering vanaf den Koudenhorn, langs Adrichemstraat, Meeresteijnstraat en Alkmaarscheweg tot aan den Narcissen weg; 4e groep: aanleg hoofdrioleering- van af de Raadhuisstraat langs de Breestraat. den Vel- serweg, de Vondellaan tot aan den Noor derwij kweg met een aftakking naar de Duin wij kla an Voorschof uit het Werkfonds van f 506.500. Invoering van rioolbelasting. Omtrent de kosten en de financiering van het groote rioleeringsplan kunnen wij het volgende mededeelen: De rioleeringskosten, dus betreffende riolen, klimschachten, wegdek-herstellingen en ver anderingen aan leidingen, benevens algemee ne kosten van directie, bedragen f 278.299. De totale kosten van het geheele werk be dragen; a. uitbreiding rioleering f278.299.20 b. kosten zuiveringsinstallatie: Bouwkosten f 175.500. 2. machines f 110.000. f 285.500.— Algemeene kosten van Directie f 26.675. Totaal f590.474.20 Afgerond f 590.500. De zuivcrings-installatie. De rioolwaterzuiveringsinstallatie zal wor den gemaakt naar het ontwerp van het Rijksinstituut voor de zuivering van afval water. De kosten van den bouw dezer instal latie (uitgezonderd de machines) worden ge raamd op f 175.500.—te verhoogen met f26.675.—, wegens algemeene kosten van Di rectie over de geheele inrichting (pl.m. 9.35 van f285.000.Met inbegrip der kosten van de machinale inrichting, welke volgens een globale kostenraming op rond f 110.000.— worden begroot, bedragen de totale kosten der zuiveringsinstallatie mitsdien f312.175.De installatie is bestemd voor ongeveer 30.000 aangesloten inwoners, ofschoon momenteel slechts aansluiting voor 18.000 inwoners noo dig is. Het verschil betreft het te verwerken industrieele afvalwater, speciaal van de alhier gevestigde conservenfabrieken. De invloed van deze fabrieken op de in de zuiveringsinstallatie te ver werken hoeveelheid organische stof fen, 'moet zeer hoog worden aange slagen, zoodat volgens de meening van het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater de installatie dient te worden ontworpen, als bestemd voor ongeveer 3'0.000 aangesloten inwoners. Teneinde onzen lezers eenig idee te geven van den omvang der te bouwen inrichting, kunnen wij mededeelen, dat daaraan ruim 3100 kuzieke meters gewapend beton moeten wor den verwerkt. De voorgenomen aanleg van een hoofdrio leering te Wijk aan Duin maakt het mogelijk, dat in de naaste toekomst verschillende ter reinen in toouwexploitatie kunnen komen. De grondeigenaren zullen in die aalegkosten een bijdrage hebben te verleenen. Deze bijdragen zijn te stellen op rond f 84.000.hetwelk over eenkomt anet rond 25 cent per M2. bouwgrond. De capaciteit der zuiveringsinstallatie is be rekend naar den tegenwoordigen afvoer van het rioolwater. Voor nieuwe aansluitingen zal een bijdrage van de grondeigenaren worden gevorderd, welke ongeveer overeenkomt met f 11.per inwoner of 15 cent per M2. te ver- koopen bouwterrein. Deze bijdragen zijn be stemd voor kosten van uitbreiding der instal latie in de naaste toekomst. Voorschot van het Werkfonds. Van het Ministerie van Financiën ontvin gen B. en W. bericht, dat de Regeering hare goedkeuring heeft gehecht aan het haar door het bestuur van het Werkfonds gedaan voor stel, tot verstrekking van een voorschot aan deze gemeente, ten einde haar in staat te stel len over te gaan tot het uitvoeren van het Werkfondsplan 254, betreffende de uitbrei ding van de rioleering en den bouw van een zuiveringsinstallatie. Het bedrag van het voorschot zal ten hoogste f 506.500.kunnen be dragen. Het bedrag ad f 84.000.—, dat door de grondeigenaren in de voor malige gemeente Wijk aan Zee en Duin in de kosten der hoofdriolen zal moeten worden verleend, dient de ge meente uit eigen kasgelden te finan cieren. Het voorschot zal worden verleend tegen een rentepercentage van 2V2. De aflossing zal geschieden bij wijze van annuïteiten. De af lossingstermijn is gesteld op 40 jaar, voor wat het voor de rioleering en den bouw der. zui veringsinstallatie benoodigde bedrag van f 396.500.betreft en op 15 jaar, voor wat be treft het restant ad f 110.000.— bestemd voor de machines der zuiveringsinstallatie. De annuïteiten zijn verschuldigd op den 31sten December van elk jaar, voor het eerst op den 31 December van het jaar, volgende op dat, waarin de laatste betaling op het voorschot heeft plaats gevonden. De uitbetaling van het voorschot zal geschieden naar mate de uit voering van hét werk vordert. Voorts in bepaald, dat de uitvoering dei- werken zal geschieden onder de voorwaarden, die door het Werkfonds worden gesteld. Omtrent de loonen en arbeidsvoorwaarden hebben, wij enkele weken geleden reeds bij zonderheden gepubliceerd. Wij brengen in her innering, dat in overeenstemming met de bouworganisaties wordt afgeweken van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomsten ten aanzien van de loonen. Voor beide werken geldt, dat bij arbeid in tarief het uurloon 10 pCt. hooger mag zijn. De arbeiders moeten bij de arbeidsbeurs zijn ingeschreven, ten minste 3 maanden werkloos zijn en gedurende ten minste 2 jaar ononder broken in de gemeente Beverwijk gevestigd zijn. De aannemer is verplicht alle arbeiders, behoudens een voor elk bestek te verleenen ontheffing voor ten hoogste 15 pCt. van het totaalaantal op de bouwplaats werkzame ar beiders, te betrekken door tusschenkomst van de plaatselijke arbeidsbeurs. De bestaande rioleering. Behalve het aanleggen van hoofd riolen is het noodig, dat nog verschil lende voorzieningen worden getroffen ten aanzien van de bestaande riolee ring in oud Beverwijk. De kosten hier van worden globaal geschat op f 150.000.—. Bovendien is het noodzakelijk de perceels aansluitingen op de bestaande rioleering te wijzigen. Bij het te volgen systeem van riool waterzuivering moeten n.l. alle bestaande beerputten verdwijnen en zal de afvoer van het huishoudwater en de faecaliën recht streeks dus met uitschakeling van de beer put dienen te geschieden. De kosten van deze voorzieningen, welke ten laste der ge meente dienen te komen, worden geraamd op rond f 100.000.— Aansluiting bestaande gebouwen. Indien de hoofdrioleering volledig is aange legd en de zuiveringsinstallatie in werking is gesteld, zullen alle daarvoor in aanmerking komende gebouwde eigendommen op de rio leering moeten zijn aangesloten. Deze ver plichting kan opgelegd worden krachtens de Bouwverordening. Nochtans zijn een groot aantal huizen niet of slechts voor een deel van den afvoer (n.l. slechts voor huishoud water) op 'de rioleering aangesloten. Het behoeft wel geen betoog, dat het onvermijdelijk zal zijn voor de ge meente voor dekking van de uitgaven, verbonden aan de uitvoering van het rioleeringsplan nieuwe inkomsten bronnen aan te boren. Daarom hebben B. en W. aan den raad voorgesteld een heffing van een rioolafvoerrecht, van rechten wegens aanleg enz. van per- ceelrioleeringen en van een riool-aan- lcgbelasting. De nieuwe heffing is gedacht als een riool afvoerrecht op grond van artikel 275 der Ge meentewet, wegens het aangesloten zijn van perceelen op de rioleering, ten behoeve van den afvoer van afvalwater, menagewater en faecaliën. In de berekening van dit recht wor den opgenomen de kosten der zuiveringsin stallatie. Uit 'n ingesteld onderzoek is B. en W. gebleken, dat na voltooiing der voorgenomen werken, rond 4500 pej'ceelen op de rioleering zullen zijn aangesloten.'Het recht zal dus op gemiddeld f 10 per jaar dienen te worden gesteld. Een afzonderlijk tarief is ontworpen voor niet uitsluitend tot gezinsbewoning dienende perceelen, zooals winkels, kantoren, hotels, pensions e. d., welke uiteraard een meer dan normaal gebruik van de aansluiting op de rioleering maken. Het recht voor deze cate gorie bedraagt 3 pet. der belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen volgens het ka daster, met een minimum overeenkomstig het tarief voor woningen. Een speciaal tarief zal voorts nog gelden voor scholen, n.l. f 5 per in gebruik zijnd schoollokaal. Voor fabrieken zou het recht voor het afvoe ren van niet-verontreinigd water gesteld wor den op f 1.50 voor elke 100 M3. afvoer en voor het afvoeren van verontreinigd water f 4 voor eiken 100 M3. afvoer. De opbrengst, van het rioolafvoerrecht wordt geraamd op f 54000 per jaar. Belasting voor rioolaanleg. De rioolaanlegbelasting zal worden geheven op grond van artikel 281 der Gemeentewet. Dit artikel bepaalt, dat wegens gebouwde en on gebouwde eigendommen en hun aanhoorig- heden, die gelegen zijn in bepaalde gedeelten der gemeente, gedurende een periode van ten hoogste 30 jaren, een jaarlijksche belasting geheven kan worden naar grondslagen volgens welke een billijke bijdrage wordt gevorderd in de kosten van door of met medewerking van het gemeentebestuur tot stand gebrachte wer ken, waardoor deze eigendommen zijn gebaet. Onder „een Mlijke bijdrage" moet, volgens de zienswijze van den Minister van Binnenland- sche Zaken in 192-9, worden verstaan een maximum van 75 pet. der kosten door de ge meente gemaakt. Het komt B. en W. voor, dat het billijk is alleen de gebouwde eigendommen met daarbij belioorende erven te belasten. De bijdrage is op de in de verordening aangege ven wijze bepaald op ongeveer 2/3 gedeelte der door de gemeente gemaakte kosten. Opgemerkt wordt, dat wegen, waarin een hoofdriool zal worden gelegd, voor de toepassing der belas tingverordening slechts worden belast voor de kosten van een nevenriool. Deze kosten be dragen rond f 12 per strekkenden meter. De eigenaren van de ter weerszijden van den weg gelegen gebouwde eigendommen betalen nu elk ongeveer 1/3 gedeelte der kosten, welk deel bij wijze van annuiteit gedurende 20 jaren, is te stellen op rond 30 cent per M. per jaar. Betaling in eens is mogelijk tegen 'n prijs van f 4 per M. Zooals reeds werd opgemerkt zul len de overblijvende kosten (ongeveer 1/3) t.z.t. worden omgeslagen over de achterliggende - terreinen. De beste oplossing lij/kt B. en W., dat de ge meente voor de eigenaren, die zulks wen- schen, de perceelsaansluiting, eventueel heb aanbrengen van een closet, tot stand brengt en de kosten daarvan bij wijze van een pu bliekrechtelijken dienst op den grondslag van artikel 275 der Gemeentewet, terugvordert. Deze kosten worden per aansluiting geraamd op f 80.met closet en op f 50.zonder clo set. De vordering van rente en aflossing zou dan kunnen geschieden bij wijze van retributie in dezen vorm, dat bij een annuïteit van 7.358 pCt. (berekend naar een rente van 4 pCt.) ge durende 20 jaren verschuldigd zou zijn onder scheidenlijk f5.89 en f 3.68 per jaar. Een der gelijke regeling brengt een zeer aanvaardbare oplossing voor het vraagpunt, op welke wijze het den eigenaren van aan te sluiten gebou wen mogelijk zal worden gemaakt, de kosten van aansluiting enz. te dragen. De kosten de zer voorzieningen schatten B. en W. op rond f 50.000.—. Ncvenriolen in Wijk aan Duin. Zooals reeds hiervoren is uiteengezet, om vat het thans aangeboden rioleeringsplan slechts het aanleggen van hoofd- en moerrio len, benevens den bouw der zuiveringsinstal latie. Het is noodzakelijk tegelijkertijd aan dacht te schenken aan de nevenriolen, welke straks dienen te worden aangelegd. Voor aan leg van nevenriolen komen in aanmerking de navolgende wegen: de Creutzberglaan, de Ban- kenlaan, de Tulpenlaan (gedeeltelijk), de Gla- diolenlaan (gedeeltelijk), de Heemskerkerweg (gedeeltelijk), de Populierenlaan (gedeelte lijk) en de Hoflanderweg (gedeeltelijk). De kosten hiervan, te stellen op rond f50.000.—, zullen, althans ten deele, door de eigenaren der gebouwde of nog te bouwen eigendommen moeten worden betaald. In een voorgestelde verordening op de heffing van een rioolaanlegbelasting is aangenomen, dat ongeveer 2/3 deel ten laste der huiseigenaren komt en de rest t.z.t. wordt omgeslagen over de achterliggende perceelen, welke in de naas te toekomst bestemd zijn voor bouwterreinen. Deze aanlegbelasting is per jaar te stellen op rond 30 cent per strekkenden Meter van het aan den weg gelegen gebouwde eigendom met daarbij 'behoorend erf en zal verschuldigd zijn gedurende 20 jaren. SCHEEPS 1 FJElNCENï HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, Rott. n. Vanc. 19 van Bermuda. Bilderdijk, 20 v. Rott. te N.-York. Rotterdam, Rott. n. N.-York p. 22 Lizard. Boschdijk 21 v. N.-Orl. n. Rott. Delftdijk, Vanc. n. Rott. 22 te Glasgow. Edam, Philadelphia n. Rott. p. 21 Martin River. Drechtdijk, 20 v. Vancouver n. Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN Randfontein (thuisr.) 21 van Dakar. Jagersfontein (thuisr.), 22 v. Port Said. Springfontein (uitr.) 22 v. Marseille. Boschfontein, 22 v. Antw. te Hamburg. Nijkerk (thuisr.) 23 te Lor. Marques. Bloemfontein (uitr.) 23 te Port Natal. HOLLAND—WEST-AFRIKA. Amstelkerk, 22 v. Amsterdam te Hamburg. Maaskerk (uitr.) 21 van Lagos. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Enggano, 22 v. Amst. te Bremen. Almkerk (uitr.) 22 v. Bombay. Marken (uitr.) 22 te Melbourne. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 21 te Genua. Gaasterkerk (u.) 23 te Dairen. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen, 20 v. Wabana n. Rott. Stad Amsterdam, 21 v. Vlaard. te Lulea. Stad Zaandam, 20 v. Vlaard. te Bilbao. Stad Zwolle, 20 van Corcubion naar Rozenburg, 23 v. Bilbao te Vlaard. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Odysseus, 23 v. Vigo te Amsterdam. Medea, 19 v. Curaeao n. Maracaibo. Bacchus, 21 v. Curacao n. Maracaibo. Dido, 21 v. Curaeao n. Ciudad Trujillo. Plato, 19 v. Curaeao n. Haiti. Berenice, 19 v. Curagao n. Aruba. Hermes, 22 v. Zighi n. Malta Orpheus, 23 v. Amst. te Kopenhagen. Merope, 22 v. Amst. te Gothenburg. Breda, Chili n. Amst. via Liverpool 22, 900 ■mijl W. van Valencia. Juno, Bourgas n. Amst. 23 (12 's mïdd.) 190 mijl Z.W. van Ouessant. Luna, Macoris n. Amst. via Ldn., p. 23 Azo- ren. Venezuela, Barbados n. Amst. 23 v. Plymouth Hebe, Malta n. Amst. via Rott. p. 23 Ouess. Pluto, 23 v. Stettin te Amst. Tiberius, 23 v. Malta te Amst. Bennekom, Amst. n. Chili, p. 21 Dungeness. Euterpe, Amst. n. Bordeaux p. 22 Dungeness. Hercules, Rott.- n. Algiers, p. 22 Dungeness. Titus, Rott. n. Lissabon, p. 21 Beachy Head. Baarn, 20 v. Talcahuano naar Corral. Calypso, 20 v. West-Indië te New-Nork. Theseus, 23 v. Danzig te Amst. Ajax, '22 v. Kopenhagen te Amst. Colombia, 22 v. Hamburg te Amst. Costa Rica, 19 v. Curaeao n. Puerto Cabella. Deucalion, 22 v. Izmir n. Piraeus. Irene, 23 v. Hamburg te Amst. Mars, 21 v. Palermo n. Algiers. Nereus, Rott. n. Pasajes, p. 22 Lydd. Orion, 22 v. Genua te Venetië. Perseus, 22 v. Kopenhagen te Stettin. Rhea, 22 v. Volo n. Yerakini. Saturnus, 22 v. Thessaloniki te Stamboul. Trajanus, 23 v. Amst. te Hamburg. Triton, 21 v. Oran n. Genua. Venus, 22 v. Malta te Piraeus. Vesta, 22 v. Tunis te Alexandrië. Stella, Rott. n. Tunis 21, 55 O. v. Niton. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 20 v. Calcutta n. Aroebaai. Agnita, Curagao m Tyne p. 21 Ouessant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (thuisr.) 21 v. Santos. Zaanland (uitr.) pass. 21 Ouessant. Montferland (thuisr.) 22 v. Rio Janeiro. Waterland (uitr.) 23 te Rio Janeiro. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (thuisr.) 22 v. Bahia. MEIJER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Glengarry, Dairen n. Rott. via Londen pass. 20 Finisterre. Agamemnon, Japan n. Rott. p. 23 Giibr. Flintshire, Japan n. Rott. 23 v. Harnb. Glenogle, Dairen n. Rott. 20 te Singapore. Melampus, Amst. n. 'Java p. 22 Beachy Head. Glenshil, Dairen n. Rott. 22 te Londen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, 23 v. Batavia te Rott. Dempo (uitr.) 23 te Belawan. Sibajak (thuisr.) 22 v. S&bang. Slamat, Rott. n. Batavia p. 23 Ouessant. Soekaboemi (thuisr.) pass. 22 Perim. Kota Inten (uitr.) 23 van Suez. Tapanoeli (uitr.) 23 v. Suez. Kertosono (uitr.) 23 te Belawan. Sianta-r (uitr) p. 23 (4 n.) Perim. Indrapoera (uitr.) 23 v. Lissabon. Garoet, 23 v. Rott. n. Batavia. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bintang, 23 v. Batavia te Amst. Kustvaarders in de houtvaart. Meer en meer kustvaarders ziet men op het oogenblik in de houtvaart. Kwamen er vroe ger tamelijk veel Duitsche schepen van Dan zig met hout, thans komen deze zoo goed als niet meer, waarvoor thans de z.g. coasters in de plaats gekomen zijn. Dinsdag j.l. vertrok het Nederlandsehe mo torschip „Deo Duce" van hier in ballast naar Hangö (Finland) om aldaar hout te laden, terwijl gisteren het m.s. „Remark" van dezelf de nationaliteit met een lading gezaagd hout van Ornskoldsvik (Zweden) naar Amsterdam passeerde. AANGEKOMEN. 22 Mei: Ajax s.s. Kopenhagen Arabistan s.s. Barry Flandria s.s. Gothenburg Tri to s.s. Fowey IJstroom m.s. Leith Vliestroom s.s. Huil 23 Mei: Irene s.s. Kopenhagen Bintang m.s. Ned. Indië Rijnstroom m.s. Swansea Olga m.s. Londen Rhein s.s. Hamburg Remark m.s. Ornskoldsvik Theseus s.s. Danzig Odysseus s.s. Oporto Wallonia s.s. Gothenburg Uralmash s.s. Leningrad Melissa m.s. Rotterdam Udderholm s.s. Skoghall VERTROKKEN. 23 Mei: Honestas s.s. Rotterdam

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5