Interpellafie-verzoek over Oss afg ewezen. Kunst in Haarlem en daarbuiten. Plannen voor centrale luchthaven reeds ver gevorderd. W O TT S D A G 25 M E I 1938 TWEEDE KAMER. Bedrijfsradenwet in behandeling. M. M. ROST VAN TONNINGEN N.S.B. Hr. G. J. C. Schillhuls (Vrijzinn>9 Dam. Bond) DEN HAAG Dinsdag. Voorzitter v. S c h a i k meende, dat er geen reden was het verzoek Rost v. Tonningen (nat. soc.) om over Oss te mogen interpelleercn toe te staan. Er lag nu eenmaal een reeds eer der hetzelfde onderwerp rakende enquête- voorstel van Mr. Wendelaar (lib.) ter tafel waarover Woensdag het afdeelingsonderzoek plaats heeft en de behandeling daarvan teorde den voorrang te hebben. Eventueel kon men later nog altijd een nieuwe aanvraag doen om te mogen inter- peileeren. De aspi- rant-interpellant was het hiermee niet eens, evenmin Mr. Oud (v.d.). die het beter achtte thans over het in terpellatie-verzoek nog niet te beslis sen. zienswijze ge deeld door Jhr. Mr. de Geer (c. h.). Deze laatste vond dat zoowel de en quête-weg als de in terpellatie-weg open diende te blijven, aangezien er na de interpellatie-Drop nieuwe gegevens ter tafel zijn gekomen en nieuwe vragen gerezen, waaromtrent de Kamer klaarheid moet hebben. Mr. Rost v. Ton ningen trachtte aan te toonen. waarom z.i. een interpellatie doeltreffender zou zijn dan een enquête; hierbij kwam hij voortdurend met den voorzittershamer in conflict, doordat hij onophoudelijk al deed alsof hij stond te interpelleeren en zoodoende dus buiten de orde was. Met 23—64 vrijzinnig democra ten, liberalen, christen-democraten, christe- lijk-historischen minus de heer Weitkamp, 3 soc. democraten en Staatsie. Gereformeerden vóór verwierp de Kamer het voorstel-Oucl waarna ze met slechts 7 tegen (nat. soc. en Staatk. Ger. fractie plus, bij vergissing, de a.r. Duymaer v. Twist) overeenkomstig 's heeren v. Schaik's advies de interpellatie weigerde. Nadat de communist de Visser verzocht had over het optreden tegenover vreemdelin gen (toelating, uitzetting enz.) te mogen in terpelleeren, en de nat. soc Dieters den wensch kenbaar had gemaakt een boe ren- en tuinders interpellatie te mo gen houden (om trent deze verzoeken zal de Kamer Woensdag beslis sen). kwamen ver schillende contin- genteeeringsontwer- pen aan de orde. waaronder o.m. ook een betreffende steenkolen. Dit voorstel gaf den heer Schilthuys (v.d.) aanleiding nogmaals op betere saneering van den handel in huisbrandkolen aan te dringen, ter wijl hij voorts betoogde, dat men bij contin- genteeringen zooveel mogelijk met de belan gen van het bedrijfsleven in het algemeen en niet zoozeer met die van bepaalde bedrijfstak ken rekening moet houden. Minister Steen- berghe verzekerde, dat zulks wel degelijk gedaan wordt, en verklaarde o.a. niet te zul len overgaan tot sluitend maken der kolen- conventie met behulp van contingenteering, want deze heeft haar eigen doeleinden. Een jaar nadat de hernieuwde Oslo-over eenkomst in den Haag tot stand kwam, zag de Kamer zich uitgenoodigd het verdrag goed te keuren. Inmiddels is. volgens Mr. Rost van Tonningen (nat. soc.) gebleken, dat heel het streven van den Minister-President, die Immers destijds gangmaker voor de nieuwe overeenkomst tusschen de staten van de Oslo- groep was geweest, op fn mislukking was uit- geloopen. De heer Drees (s.d.) merkte op, dat de overeenkomst in kwestie slechts als een bescheiden poging tot ruimer handelsverkeer te beschouwen viel, hetwelk juist bemoeilijkt wordt door Staten, bewonderd door den nat. soc. spreker. Wij moeten ons nu eenmaal aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden, zoo meende de heer Drees, met wien de Minister van Economische Zaken 't eens bleek te zijn. Z.h.st. ging dit agendapunt er door evenals de goedkeuring van het tarief verdrag met Denemarken, met aanteekenïng, dat de heer Dieters (nat.-soc.) tegen was. Deze hief een klaagzang over den invoer van Deensch vleesch aan, die, naar de Minister met spre kende cijfers bewees, niet gerechtvaardigd was. Nadat de heer Schilt huys (v.-d.) er in geslaagd was met behulp van een amen dement op het vooiatel tot wijziging der Stu wadoorswet te voorkomen, dat arbeid van bemanning van binnenvaartschepen inciden teel onder de regeling zou komen te vallen, hield de Kamer zich gedurende de rest van den middag met de ontworpen wijziging der Bedrijfsradenwet bezig. Het ontwerp beoogt aan de bedrijfsraden ook t.a.v. economische aangelegenheden adviseerende bevoegdheden te geven, gelijk ze die al op sociaal gebied bezitten. Stond Mr. Wendelaar (lib.) zeer gere serveerd tegenover het voorstel en uitte hij de vrees, dat de Minister wellicht spoedig de verordenende bevoegdheid in de wet opge nomen zou willen zien, Mr. v. d. G o e s v. Naters (soc.-dem.) achtte juist uitbouw van de bedrijfsraden tot gedecentraliseerde economische organen, die ook verordenend zullen kunnen optreden gewenscht; hij vond, dat de Minister de lijnen niet voldoende had doorgetrokken. Volgens Mr. B a c h g fr.-k.) biedt de hui dige bedrijfsradenwet zonder verandering van heel haar opzet geen ruimte om de ver ordenende bevoegdheid die den heer Posthumus (chr.-dem.) zou toelachen er in op te nemen. De heer Kuiper (r.-k.) meende, dat de arbeiders voldoende economisch geschoold zijn (opvatting, gedeeld door Mr. v. d. Goes v. Naters) om voortaan eveneens op econo misch gebied een woordje mee te kunnen praten in de bedrijfsraden, voor wier ont wikkelingsmogelijkheden hij pleitte. Graaf de Mar chant et d'Ansem- bourg (nat.-soc.) verwachtte van 't aanhan gige ontwerp niets zoolang we het tegen woordige regime hebben. Tenslotte zij nog aangestipt, dat de heer Sm e e n k (a.-r.) nog eens wees op het beperkt karakter van het voorstel, en dat hij er op aandrong zich niet van de wijs te laten brengen door beschou wingen in sommige arbeiders-organen, ge richt op verdwijning van den ondernemers stand. Spr. zeide nog de verwachting te koesteren, dat de grootere economische ken nis der arbeiders de kans op arbeidsconflic ten doet verminderen. De Eerste Kamer nam debatloos en z.h.st. de voorstellen tot belastingverhooging ter gedeeltelijke bestrijding van de hoogere de fensie-uitgaven aan. Deze snelle gang yan zaken leverde velen een verrassing op; wel licht ook aspirant-sprekers, die nog niet in de zaal waren? E. V. R. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR TRO PISCHE GENEESKUNDE EN MALARIA. Van 24 September tot 1 October zal boven- jenoemd congres hier te lande bijeenkomen. De eerste dagen zal het congres te Amster dam bijeenkomen, terwijl het in de bedoeling ligt de laatste congresdagen te Leiden en te Rotterdam te houden. Zij, die zich in het bij zonder voor malaria interesseeren, zullen dan echter een bezoek brengen aan de malaria streek van Noord-Holland en aan den Wie- ringermeerpolder. H. M. de Koningin heeft het congres ver eerd, door het beschermvrouwschap te aan vaarden. De regeering maakte het congres mogelijk door toezegging van geldelijken steun. CAFé EN WOONHUIS TE LIIYIMEN AFGEBRAND. Dinsdagmorgen ontdekten voorbijgangers, dat er brand was ontstaan in het café „De Goede Verwachting" van den heer Rootring te Limmen (N.-H.) De brandweer, welke spoe dig ter plaatse was, kon tegen de vuurzee niets uitrichten en bepaalde zich er toe de belen dende perceelen nat te houden. Met het café is ook afgebrand het aangebouwde woonhuis van den heer Rootring. Noch van den inboedel noch van de café-inventaris kon iets worden gered. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak. Verzekéring dekt de schade. Hel Haagsche Stadhuisplan. Toelichting van het ontwerp-Luthmann. In het Haagsche gemeentemuseum vindt men thans een maquette en verscheidene project- en perspectiefteekeningen van het nieuwe stadhuis, zooals de architect J. Luth mann, wiens 'ontwerp bij de destijds ge houden prijsvraag als het beste werd uitver koren, zich voorstelt dat te mogen zien ver wezenlijkt. dat men hier te doen heeft met een hoogst belangrijk plan, waarvan de uitwerking een groot deel van het stadsbeeld, n.l. van plein 1913 tot Laan Copes en van Nassauplein tot de grens van het Alexanderplein zal be- heeischen, spreekt wel vanzelf. Bovendien be- teckent de uitvoering van het Alexander- veldplan, waartoe de raad drie jaren ge leden heeft besloten een verplaatsing van het officieele centrum der residentie naar het gebied tusschen Laan Copes en Javastraat. Aan de toelichting van den heer Luth- mann ontieenen wij het volgende: In de as van de doorbraak in de Javastraat ligt het vertegenwoordigend gedeelte met den 62y2 meter hoogen toren. Hierbij sluit rechts aan het secretariegebouw met voorplein vijver en rechthoekig daarop het gebouw der technische diensten, t.w.: bouw- en woning toezicht, stadsointwikkeling en volkshuisves ting en gemeentewerken. Het zuidelijk ge deelte van het secretariégebouw is lager ge houden dan het noordelijk gedeelte. De uitwerking van het prijsvraag-ontwerp is geschied na met de stadhuiscommissie en met de hoofden der secretarie-afdeelingen en de directeuren der te huisvesten diensten gehouden besprekingen. Was bij het prijsvraagontwerp- de raadzaal met annexen als een afzonderlijke groep op gevat, geheel afgescheiden van het complex van feestzalen, het nieuwe gegeven is een groote centrale ruimte met een uitgesproken lengte-as. De plaats van de raadzaal is in deze as en daardoor tevens in de hoofdmassa van het vertegenwoordigend gedeelte. Uiterlijk vallen nu duidelijk te onderschei den de hocfdmassa, gevormd door groote re ceptiezaal, hal, raadzaal en de uitgesproken secundaire „massa's van kleine receptiezalen en koffiekamer voor de raadsleden. De kamer van den burgemeester heeft even eens in het vertegenwoordigend gedeelte een plaats verkregen en wel in de rechtervleugel daarvan. De receptieruimte bestaat uit een 28 bij 14 Meter groote zaal met podium en muziek'galerij en 4 kleine zalen, welke alle onderling in verbinding kunnen worden ge bracht. De ruimte op den beganen grond is geheel in beslag genomen door de traphal, de drie trouwzalen met haar wachtruimten, garde robes, wachtkamers voor de tribunes, enz. De groote 14 M. hooge hal heeft een lengte van 32 M. en een breedte van 12% M. Brand in pension voor werkloozen Pensionhouder en pensiongast veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank deed Dinsdag middag uitspraak in de strafzaak tegen den pensionhouder J. T. en zijn pensiongast-boek houder H. P., die respectievelijk wei'den ver dacht van uitlokking van brandstichting en brandstichting. Voorts had het O.M. hen bei den poging tot oplichting van een verzeke ringsmaatschappij ten laste gelegd. De rechtbank achtte dc brandstichting en dus ook de uitlokking hiervan niet bewezen, zoodat beide mannen van dit deel der ten lastelegging werden vrijgesproken. Ten aan zien van de poging tot oplichting was de rechtbank van meening dat het bewijs ge leverd was. Zij werden beiden tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld Voorts gelastte de rechtbank de onmiddellijke gevangenneming van den pensionhouder; de boekhouder bevond zich reeds in voorloopige hechtenis. De pensionhouder zou zijn pensiongast P. gelegenheid hebben gegeven en hem hebben uitgelokt tot brandstichting in het pension voor werkloozen op het Jonas Daniël Meyer- plein, dat op 9 December van het vorig jaar vrijwel geheel uitbrandde. Voorts laadden zij onjuiste opgave gedaan betreffende inboedel en toegebrachte schade aan de verzekering. De Officier van Justitie had tegen beide mannen drie jaar gevangenisstraf geëischt. Op Rijksveldwachter gescholen. Duizenden Klanten gaan juist om de goede bediening naar Kreymborg, ènom Waar- borg-ICIeeding natuurlijk. alléén bij KREYMBORG (Adv maez Med.) Vier jaar geëischt tegen notarisklerk. Dinsdagmorgen stond voor de Utrechtscheé rechtbank terecht de 25-jarige notarisklerk C. M. van W., die in den avond van 3 Februari van dit jaar om volkomen onverklaarbare redenen eenige schoten loste op den 52-jarigen rijksveldwachter G. H. Bloemendal uit Ever- dingen, waarbij deze ernstige verwondingen opliep. De verdachte, die een volkomen normalen indruk wekte, kon geen verklaring geven van zijn onbezonnen daad. Hij bekende geschoten te hebben, doch hoe alles precies was verloo pen, kon hij zich niet meer herinneren. Nauwkeurig ging de vice-president der rechtbank de handelingen van den verdachte bij de. ontmoeting op den bewusten avond met den rijksveldwachter na. De notarisklerk kwam'van een schaakwedstrijd uit Vrees wijk en fietste over den voor rijwielen afge sloten nieuwen rijksweg van Vianen naar Waardenburg. Gekomen bij het kruispunt van den rijksweg met de Poldersteeg. pas seerde hij toevallig den rijksveldwachter Bloe mendal, die hem aanhield, om hem te wijzen op zijn overtreding. De jongeman gaf daarbij een valschen naam op, terwijl zijn verdere verhaal tegenover den rijksveldwachter zoo ongeloofwaardig scheen, dat deze termen aan wezig achtte, een nader onderzoek in te stellen, waarvoor hij den notarisklerk fouilleerde. Er. ontstond toen een kleine worsteling, waarbij de jongeman een revolver trok en op korten afstand eenige schoten loste op den veld wachter. De officier van justitie eischte een gevaii genisstraf van vier jaar met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. Een heerenportret door Jan Toorop uit 1886, of de zwerf tocht van een schilderij. In de eerste plaats wil ik hopen dat de lezer uit onze reproductie wegwijs worcffen kan. Het interessante doek van Jan Toorop, waarvan we vandaag den laatsten zwerftocht willen navertellen, is grootendeels met het tempeermes geschilderd, d.w.z. de verf is er in vrij groote vlakken, als een émaillaag op uitgestreken, glanzen en glimlichten geven aan het origineel daardoor een levendig, vaak fonkelend aspect, maarhet is een hek sentoer zoo'n ding behoorlijk te fotografee ren. behalve voor den beroepsfotograaf, die daar meestal wel in slaagt door een aparte belichting, gebruik van een geel glaasje voor de lens enz. enz. Maar zoo men voor zijn archief slechts een souvenir wenscht aan ■een schilderij dat voorbij gingstelt men zich met iets minder tevredenen het is slechts naar zulk een archieffoto dat wij dit plaatje kunnen aanbieden. Toch zal de aan dachtige beschouwer er genoeg in ontdekken om de schilderij in zijn geest te kunnen completeeren: nu hij eenmaal weet dat al die puntjes en spikkels „glimmertjes" zijn en de achtergrond niets dan een zeer vage aanduiding van een kamerinterieur zal hij behagen gaan scheppen in de zoo uitnemend geboetseerde figuur van den lezenden man, hoe in dat geheele lichaam de spannende aandacht van het lezen is uitgedrukt men zou haast kunnen zeggen: „zelfs zijn rug leest mee" en hoe meesterlijk het hoogste licht over handen, boek en kop verdeelt is. Zelfs zoo de signatuur niet zoo overduide lijk in de natte verf gezet was geworden: „j. Th. Toorop 1886" zou men er toch geen moment aan getwijfeld hebben met werk van een artist, en van een zeer kundig artist te maken te hebben. Maar over den maker be stond geen twijfel, wel over andere dingen. De wijze van schilderen kwam geheel overeen met wat Toorop in 1886. te Brussel wonende, gemaakt heeft. Het is de tijd van het Bel gisch impressionisme en Toorop ondergaat er den invloed van James Ensor en leeft in den kring van de Libre Esthétique waar al- lerhand interessante, stroomingen van het laatst der vorige eeuw: symbolisme, neo- impressionisme, japonisme en decoratieve kunst een onderdak vinden. Over den aard en het wezen van de schilderij viel dus niet veel te praten, maar een kwestie, die, zooals wij zien zullen, soms van groot belang kan zijn, was deze: wien stelt het voor? De schilderij is gedurende een goed jaar ..Kunst in Haarlem" geweest en nu alweer vier jaar daarbuiten, zoodat we nu wel de aardige laatste lotgevallen er van aan de groote klok mogen hangen. Er zijn geen staatsgeheimen mee gemoeid geweest maar er zit iets aardigs en leerzaams in voor den liefhebber der histoire anecdotique. Nu dan: ruim vijf jaar geleden schreef een kunsthandelaar in Zuid-Dultschland een briefje^ aan zijn Haarlemschen collega en deelde'mee. dat in zijn bezit een schilderij van den Hollander Toorop geraakt was, waarmee hij geen raad wist. Het stelde een lezenden heer voor en hij stuurde in zijn brief een dilettantisch fototje ter grootte van een visitekaartje, mede. Het zou hem zeer aangenaam zijn als we daar in Holland een kooper voor wilden zoeken, want hij zelf kon er in zijn omgeving niets mee beginnen. Uit het foto't-je viel niet veel op te maken, maai de eigenaar in Duitschland was zoo be scheiden in zijn eischen dat hem verzocht kon worden, het werk maar eens naar Haar lem op te zenden. Uit het kistje kwam de sohilderij waarover wij het vandaag hebben. Dat er zich werk van Toorop in Duitschland bevond, behoefde niet te bevreemden, het was ons bekend dat'de schilder zeer bevrien de persoonlijke relaties had gehad met kunst liefhebbers in Zürich en in Frankfort. Maar uit het kistje kwam een jeugdwerk een prachtig ding, zeker uit zijn Brusselschen tijd. Hoe was dat naar München verzeild ge raakt en het voornaamste: wien stelde het voor? Want en nu komt de commercieele aap weer uit de artistieke mouw daar zijn maar weinig liefhebbers, die voor een por tret van een willekeurigen meneer X. geld willen neerleggen, alleen om de artistieke voortreffelijkheid van hetzelve. Een rabbi van Rembrandt of een St. Paul van Greco, dat gaat natuurlijk nog, maar zoo'n onbe kenden meneer in gekleede jas en uit je eigen tijd en dien je nooit gekend hebt dat gaat toch niet. En zoo kon het gebeuren dat, hoe mooi dat ding ook was als schilder kunst en hoe billijk ook als koopwaar, de le zende heer maar niet naar een nieuwen eigenaar verdwijnen wilde en Haarlem als residentie bleef verkiezen. Dat was echter niet de bedoeling van den lastgever en onze pogingen de identiteit van den geportret teerde vast te stellen bleven zonder resultaat. Allerlei steekproeven hadden nul op het re kest gegeven. Zoo hadden wij aan Octave Maus gedacht, die jaren lang secretaris van de Libre Esthétique en met Toorop in Brus sel bevriend geweest was, en ook nog wel aan anderen uit dien kring, maar bij informaties in Brussel en opgescharrelde oude portretten uit dien tijdklopte niets. Wie wel eens aan recherche werk van dien aard gedaan heeft, weet, dat je je gek kunt prakkizeeren in een verkeerde'richting' en dan onverwacht op een moment dat het geheele geval buiten de bewustheid staat, een tip krijgt naar een weg die breed en open voor ons lag, maar waar we eenvoudig voorbij geloopen zijn. Zoo ging het ook hier. Op het juiste moment kwam bij mij de her innering boven aan een bezoek, dat ik vele jaren geleden had gebracht aan een bejaard echtpaar in een Zuid-Belgische fabrieksstad. Op het kasteeltje waren veel Hollandsche schilderijen te zien geweest en de ontvangst was allervriendelijkst. Het waren vrienden van mijn vriend Degouve en door hem had den zij zich tot mij om een adviesje gewend. Mevrouw had in de tachtiger jaren als jong meisje in Brussel muziek gestudeerd en er in de artistieke kringen verkeerd. Zij had er Degouve, De Montald Ensor gekend en ook Toorop ontmoet. Gek, dat ik aan haar niet eerder gedacht had. Zou ze nog leven? Dat bleek gelukig inderdaad het geval. En nog gelukkiger werd dat geval toen op ver toon der foto. die hierbij is afgebeeld, prompt en zonder aarzelen het antwoord kwam: „Tiens, c'est Picard". Die paar woorden zeggen den meesten on zer lezers minder dan ze mij zeiden. Edmond Picard. Hoe vaak had ik over dien in zijn tijd beroemden Brusselschen advo caat, letterkundige, kunstbeschermer en so cialistisch politicus al niet hooren spreken.... met bewondering of met dankbaarheid. Odilon Redon had, buiten Frankrijk, twee groote vriendschappen: André Bonger in Holland, Edmond Picard in België. Voor Picard's mimodrama Le Juré ontwierp Redon de gelijknamige reeks litho's, voor een ander werk teekende hij de frontispice. Als Kamer lid heeft Picard veel voor zijn -vrienden, de kunstenaars, kunnen doen en als ik het wel had was hij de eerste socialistische minister! Welk een buitenkansje, een por tret van een beroemden Brusselaar door een beroemden Hollander te kunnen presentee ren aan een minister voor Schoone Kunsten, die toevallig links georienteerd is! En dat wij daarvoor eerst maanden in een verkeerde richting moesten zitten piekeren. Zoo werd deze Toorop weer kunst buiten Haarlem. De schilderij is gekocht door den Belgischen Staat en is thans te vinden in het Musée des Beaux-Arts te Brussel. J. H. DE BOIS. Sterk verzet echter in Amsterdam en Rotterdam te wachten. De plannen voor stichting va» een nieuwe groote luchthaven moe ten reeds zoover zijn gevorderd, dat besloten moet zijn tot stichting van een centraal vliegveld onder Leiden Aan de groote gemeenten is reeds gevraagd zich in dc stichting van dit vliegveld te interesseer en. Op het hoofdstedelijk stadhuis, waar de Msb. is gaan informeeren heerschte, in ver band met dit plan, een stemming, die niet te sterk gekenschetst is als men zegt, dat zij van ernstige verontwaardiging en zelfs ver bittering getuigde. Men had zich den laatsten tijd te Amsterdam gevleid met de hoop, dat de plannen tot stichting van een nieuwe cen trale luchtvaarthaven wel opgegeven zouden worden na de duidelijke argumentatie, die Amsterdam zoowel binnenskamers, als in het openbaar had laten hooren ten gunste van het ten koste van groote financieele offers tot op internationaal peil geoutilleerd Schip hol. Het bekend worden van het in Den Haag gekoesterde voornemen, om deze plannen toch ten uitvoer te brengen is dan ook te Amsterdam als een ernstige slag gevoeld. Op de vraag: Wat nu? bleek, dat men geens zins van plan is het hoofd in den schoot tc leggen, doch vastbesloten is. Schiphol tot het uiterste te verdedigen en geenerlei voorstel tot het stichten van een nieuw centraal vlieg veld in behandeling te nemen. Argumenten der regeering. Aldus in het kort de formuleering van het standpunt, dat men ten stadhuize te Amster dam inneemt tegen de plannen van den mi nister van Waterstaat, die ook van eenige argumenten zijn vergezeld. Er is een econo misch argument, volgens hetwelk de K.L.M. het vervoer naar en van een centraal vlieg veld op minder hooge kosten zou komen, terwijl voor het rijk eenoverweging is, dat men door de stichting van een zoodanige luchtvaarthaven de vorming van een twee den staf van overheidspersoneel, naast den staf, die thans op Schiphol werkzaam is, zou kunnen uitsparen. Vervolgens verwacht men dat een centraal vliegveld attractiever is voor de groote internationale luchtlijnen, die ^erder dit vliegveld zullen willen aandoen, dan wanneer het vervoer over verscheidene minder groote luchtvaarthavens verdeeld zou zijn. Het derde argument brengt defensie-be langen in het geding. Er is behoefte aan een nieuw militair vliegveld, waarvoor de regee ring thans Schiphol wenscht te gaan gebrui ken. Thans kan Schiphol zich als militair vliegveld niet ontplooien omdat de militaire luchtvaart door de burgerluchtvaart gehin derd wordt. Zou Schiphol als burgerlucht- vaarthaven in zijn tegenwoordigen omvang gehandhaafd blijven, dan zou men gedwon gen zijn een nieuw militair vliegveld te stich ten, waarvoor men dan een terrein onder Katwijk op het oog heeft. Doch ten depar- temente blijkt men er de voorkeur aan te geven Schiphol voor de militaire luchtvaart te bestemmen. Te Amsterdam wordt tegen het verlangen om een centrale luchthaven te bezitten, op gemerkt dat Nederland reeds een centraal vliegveld heeft in Schiphol, dat gerekend wordt tot de beste groote luchtvaarthavens van Europa te behooren en dat door zijn ligging aan de gedeeltelijk reeds voltooide, gedeeltelijk nog in aanleg zijnde nieuwe ver keerswegen naar en van de centra Rotter dam, Den Haag. Haarlem en het Gooi van alle kanten in de naaste toekomst gemak kelijk en snel te bereiken kan zijn en dus ook in dit opzicht aan alle voorwaarden vol doet. die aan een centraal vliegveld te stel len zijn. Ook te Rotterdam ontevredenheid. Maar niet alleen te Amsterdam is men on tevreden. ook te Rotterdam. Vorige week Donderdag heeft de Rotterdamsche raad juist besloten het vliegveld Waalhaven voor f 1.1 millioen aan Defensie te verkoopen, on der conditie, dat het Rijk geen bezwaren zou maken tegen den aanleg van het nieuwe vliegveld Zestienhoven onder Overschie. Bij stichting van een centraal vliegveld, gaat de aanleg van een vliegveld bij Over schie natuurlijk niet door. De burgemeester van Rotterdam heeft aan de Msb. verklaard, dat het uitgesloten moet worden geacht, dat Rotterdam zijn vliegveld zou prijsgeven. In een scherp gesteld artikel verklaart de Tel., dat de heele kwestie een uitvloeisel is van een actie van de K.L.M, en den heer Plesman. Sinds langen tijd wist men, dat de K.L.M. zeer verlangend was om in Den Haag een centraal vliegveld te stichten. Het on langs gevallen besluit om het nieuwe hoofd gebouw van de K.L.M. eveneens in Den Haag te doen verrijzen, duidde er opnieuw op. dat men de plannen nog niet had laten varen. En het vliegveld bij Leiden ligt prac- tisch onder den rook van Den Haag. Defensiebegrooliiig verhoogd, verhoogd. JAN TOOROP Portret van een lezend heer. Wetsontwerp bij de Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938. In de memorie van toelichting zegt de mi nister van defensie o.m.: Met het opnemen van de kosten van uit breiding van het contingent en verlenging van den eersten oefentijd in de defensiebe groting 1938 moest uiteraard gewacht wor den tot het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet tot wet zou zijn verheven. Behalve met de meerdere kosten van het jrootere contingent, dat in 1938 onder de wa penen komt, is in het wetsontwerp tot wij ziging der begroting 1938 eveneens rekening gehouden met verschillende uitgaven, welke reeds in 1938 moeten worden gedaan voor voorbereidende maatregelen en aanschaffin gen ten behoeve van de grootere voorjaars- ploeg 1939. Op grond van het bovenstaande zou de ge wone dienst verhoogd moeten worden met f 9.427.644. Voor verhooging van den kapi- itaaldiènst voor kazernebouw is een bedrag van f22.000.000 opgebracht.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2