HET NIEUWE AVONDBLAD Werkloosheid-debat begonnen. Vijfkleurig bridge. 23e JAARGANG No. 174 VRIJDAG 27 MEI 1931 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN per week 12lh ets., per maand 52'A: cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200.—, beide leden duim flOO— eén lid duim ƒ50— alle leden wijsvinger f 60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk f 15—Opvarenden van visschers- marinevaartuigen enz.' 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien liet gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden IJMUIDEN Thalia presenteert „Middernaclit-taxi" en „De Blanke Jager". Wat Thalia-Theater deze week brengt is bij uitstek geschikt voor de liefhebbers van echte gezonde sensatie. Deze twee films ver schillen echter zooveel van elkaar, dat men gerust kan spreken van: men ziet twee pro gramma's. FRANCES DRAKE. „Middernacht-taxi" behandelt het werk van den reporter. Dat in Amerika dat werk eënigszins anders is dan in het doodnuch- tere Holland, is op de film duidelijk te zien. In' de Amerikaansche millioenensteden is het leven ruw en gevaarlijk. Dat ondervindt ook een verslaggever, die er op uitgetrokken was, om voor zijn blad onderzoekings toch ten te doen, naar aanleiding van verschil lende misdaden. In het holle van den nacht rijdt zijn taxi hem in den afgrond en ver morzelt hem. Ongeluk? Misdadige opzet? Hij kan het niet meer navertellenDe chauffeur brengt het er levend af. En de politie kan niet bewijzen, dat het geen nood- lootig ongeluk geweest zou zijn. Des nachts zwerven eenzame taxi's rond, op tal van wonderlijke .en onnaspeurlijke ritten.Wat spoken zij uit? Wat steekt er achter deze afschuwelijke feiten? Wie is de leider van de brutale bende? Wie was de chauffeur van..En als dan de Rijkspolitie den strijd aanbindt met Amerika's geslepenste valsche munters, vergt dit sensatie drama het uiterste 'van uw zenuwen. De tweede hoofdfilm „De blanke jager", heeft een heel anderen inhoud, maar is vol spanning tot het uiterste. Als twee mannen elkaar be strijden in donker Afrika, waar de haat en de wilde drang naar zelfbehoud regeeren en waar het recht van de sterkste en de brute impulsen de eenige w,etten zijn, die men erkent, waar overal gevaar is, van wilde dieren, van vijandige inboorlingen en en waar de hoofdrollen vervuld worden door rasacteurs als Warner Baxter en Juhe Lang, dan is het duidelijk dat deze film boeit van begin tot eind. Waarlijk een programma, dat er zijn mag en dat wij de waren filmliefhebber ten zeer ste aanbevelen. „Tarzan en De Groene Godin' 59 Interessante films in „De Pont". Deze week kan men in De Pont weer ge nieten van het vele avontuurlijke, dat de verscheidene Tarzan-films u bieden. De Tarzan van deze week, wordt uitge beeld door Herman Brix, een Amerikaansche athleet, die na zijn Olympischen titel evenals zijn voorgangers zooals Weismuller, Grabbe en- Morris uitverkozen werd om het publiek te laten genieten van de avonturen zooals Tarzan ze op de film beleeft. En het mag gezegd worden, dat hij er zeer goed in ge slaagd is,- om een Tarzancreatie uit te beelen die het publiek in de spanning laat die deze films ongetwijfeld verdienen. In deze film dan, is men op zoek naar een schat, die diep in de jungle verborgen moét wezen en be waakt wordt door een stel zeer ruwe en bar- ba'arsche wezens, die geregeerd worden door „de Groene. Godin", een dame, die daar diep onmenschelijke wezens. De schat waarnaar men zoekt, schijnt een afgodsbeeld te zijn, in het oerwoud den scepter zwaait over deze dat in een tempel is opgesteld en waar de Groene Godin en haar volk. eiken dag hun eigen God aanbidden. Men begrijpt dat er zich -vele moeilijkehden en gevaren Voor doen voordat men den schat in zijn: bezit heeft. Het publiek, dat op sensatie gesteld is, kan deze week zijn hart ophalen aan deze voor treffelijke Tarzan-film. Alles wat het oerwoud biedt aan sensatie is in deze film vereenigd, waiit nog altijd blijven deze films boeien, door hun opzet en de rijke fantasie der schrijvers. Maar wat in deze film oök opvalt is de werkelijk groot- sche scènes, die men van de dialogen ge maakt heeft. Liefhebbers van sensatie en avontuur zal een gang naar de Pont zeer. zzeker bevredi gen. (Een bridge-enthousiast te Wee- nen heeft eenigen tijd geleden een nieuwen vorm van bridge uitge vonden met vijf kaartkleuren, dus ■in totaal 65 kaarten. Eén kaart blijft dan „op stok". De vijfde kleur heet: groen. In het buiten land. schijnt dit spel eenig succes te hebben.) Ik ben niet zulk een enthousiast Voor bridge, dat mag ik niet verhelen, Maar als het zoo een keertje past, Dan mag ik het wel gaarne spelen, Dan wijd ook ik mij aan 't probleem, Hoe 't beste aan mijn „trek" te komen, Maar ik volg geen bepaald systeem, Die studie heb 'k nooit opgenomen. 'k Zie het misprijzende gelaat Van enthousiasten, die dit lezen, Maar troost u, als 't om bridgen gaat, Moeten er toch ook krukken wezen. Enfin, als 'k weer ter zake komv In wat dit spel voor mij beteekent, Ik doe het wel, maar zie niet om, Slechts „dummy" speel 'k bepaald uitstekend. Nu heeft me daar een Weensche heer, Ik weet niet goed op welke gronden, Eén kleur en dertien kaarten meer, Voor 't nobel bridgen uitgevonden Slechts schoppen, klaver, hart en ruit, Konden dien vinder niet behagen, Hij breidde 't met een serie uit, Die groen, de kleur der hoop, moest dragen. En ik, die al zoo'n tobber was. Wil men mij dat nog doen genieten, Dan zeg ik eens voor al: ik pas, Laat mij maar verder Zwarte Pieten. P. GASUS. Het tweede hoofdnummer is: „In Old Santa Fé", met Ken Mayard in de hoofd rol. DAMNIEUWS. Om het kampioenschap van Noord-Holland. In hotel Kennemerhof werden deze week eenige partijen gespeeld voor het kampioen- ischap van Noord-Holland-.- De uitslagen lui den Span j aard—Mertens 1—1 B. DukelB. J. de Boer uitgest. Laros—H. de Boer 02 KAMPIOENSCHAP VAN VELSEN. Het wachten is thans nog op het kampioen schap eerste, tweede en derde klas. Voor de •eerste klas hebben Buyck en Post gespeeld en Buyck wist in een verloren eindspel nog juist remise te forceeren. In de tweede klas wist Broek reeds een partij van Hoek te winnen, 'zoodat Broek de beste kansen heeft. Voor de derde klasse moeten Waal en Kok •nog herkampen. Zijn de kampioenen bekend, idan volgt met B. Dukel een kampioenscompe titie om het kampioenschap van Velsen. POLITIE-VOETBAL. Woensdag speelde het politie-elftal op het Stormvogels-terrein de returnontmoeting tegen „De Gezellen" uit Haarlem. Wisten de politie-mannen den eersten wedstrijd met 31 te winnen, thans bleven zij met niet minder dan 70 in de meerderheid. Het politie-elftal domineerde over vrijwel alle linies. SANTPOORT DIEFSTAL VAN DRIE LANGOOREN. Ten nadeele van een inwoner van Santpoort iwerden drie levende konijnen ontvreemd, die in een hok op het erf achter zijn woning hun einde afwachtten, dat nu wellicht eerder ge komen is dan wanneer, alle menschen eerlijk waren. ORANJEVEREENIGING „SANTPOORT". Door bijzondere omstandigheden is de ver gadering van de pas opgerichte Oranje-ver- eeniging „Santpoort" op Woensdag jJ. niet doorgegaan. Zij zal nu op Woensdag a.s. ge houden worden. BREDERODE-NIEUWS. Gisteren ontving de R.C. Brederode op haar terrein twee elftallen van D.T.C. uit Amster dam. Beide eerste elftallen bekampten elkaar om een door den heer Vellinga beschikbaar ge stelden beker. Met 5—1 wist Brederode daarop beslag te leggen. Twee veteranenploegen streden om een door Brederode beschikbaar gestelde plaquette. Ook in deze ontmoeting toonden onze plaatsge- nooten zich het sterkst. Met 5—3 bleven zij de baas over de hoofdstedelingen. Na afloop reikte de voorzitter van Brederode, de heer F. M. van Vliet, den beker in „De Weijman" uit, waarna de tweede voorzitter, de heer Slagboom, de plaquette aan den vete ranen-aanvoerder overhandigde. VERKOOPING. Woensdag j.l. werd ten overstaan van nota ris Boerlage verkocht een woon- en winkelhuis aan de Hoofdstraat. Kooper werd de heer P. P. Pruys voor f 5885. MUZIKALE RONDGANG. Donderdagmorgen om half 8 was he. aan treden voor de leden van het fanfarekorps „Wilhelmina". Een kort „voorwaarts marsch" en daar vertrokken de musici voor het maken van hun traditioneelen muzikalen „omrne- ganek". TWEEDE KAMER. Dr. Colijn beantwoordt prof. van Gelderen. Openbare werken niet op de eerste plaats. Mevr. MackayKatz (C. H. U.). Behoud en uitbreiding van bedrijfs leven het eerst gewenschte. DEN HAAG -Woensdag. Op voorstel van den President besloot de Kamer zoowel de interpellatie-de Visser over het beleid van Minister Goseling ten opzichte van de vreemdelingen als de interpellatie- Dieters toe te staan. Dit laatste nadat de heer Dieters (nat. soc.) het onderwerp zijner inter pellatie beperkt had tot den invoer van groote hoeveelheden buitenlandsch vleesch in ver band met de kalver- teelt-beperking. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de te wijzigen Bedrij fsr aden wet bepleitte de heer Steinmetz (r.k) opneming, metter tijd, van de hoofd arbeiders in de be drij fsr aden, waarna mevr. Macka y— Katz (c.h.) be toogde, dat toeken ning van een taak op economisch ge bied aan de be drij fsraden niet paste in het kader van de huidige wet, welke die organen juist louter een werkkring t.a.v. sociale kwesties had willen laten vervullen. Spreekster, die van oordeel is, dat deze aangelegenheid eerst bij den hoogen Raad v. Arbeid aan de orde had moeten worden gesteld, voelde voorloopig niets voor het wetsontwerp, wat volgens den com munist W ij n k o o p een gevolg was van den conservatieven geest, die haar zou beheer- schen. evenals de liberalen. Minister Romme stelde vast en dit tot z'n vreugde dat het eigenlijk 'n overwon nen standpunt in de Kamer bleek, dat het ar beiderselement niet in staat zou wezen over economische vragen in het productieproces mee te spreken. Hiertegen had b.v. ook mevr. Mackay niet zoozeer principieel bezwaar als wel tegen de wijze, waarop het aanhangige ontwerp het arbeidsveld der bedrij fsraden wil uitbreiden. De minister trachtte duidelijk te maken, dat de bedoeling van den wetgever van 1933 geenszins was geweest om de grens zoo nauw te trekken als de c.h. spreekster scheen te meenen. Bovendien is er na dat jaar, ook dank zij den wetgever nog een en ander gebeurd. Wat er nu geschiedt is eigenlijk niets an ders dan aanpassing van de bedrijfsradenwet zelf aan wat reeds in speciale wetten t.a.v. uit breiding van hun werkingssfeer geschied is. En nu de verordenende bevoegdheid. Zoo lang we nog in zoo sterke mate met betrekking tot de bedrijfsraden in het luchtledige tasten, heeft het weinig zin, over dit onderwerp in den breede te gaan debatteeren. Echterzij tevens opgemerkt, dat in de voor-ontwerpen werkloosheidsverzekering en kinderbijslagver- zekering wel 'n bepaling voorkomt omtrent aan de bedrijfsraden toe te kennen verorde nende bevoegdheid op die gebieden. Het is de uitdrukkelijke, in de wet ook dui delijk neergelegde bedoeling, dat er alleen ge adviseerd zal kunnen worden ten behoeve van een complex van ondernemingen, en niet van afzonderlijke ondernemingen, in eenzelfde be- drijf stak. Aldus 's Ministers antwoord op een desbetreffende vraag van Mr Wendelaar. In daarvoor in aanmerking komende be drijven hoören de hoofdarbeiders zeker ook in de bedrijfsraden thuis, zoo geeft de Mi nister te verstaan, doch hij meent dat in het huidige stadium dit punt nog wel even zal moeten blijven rusten. Met aanteekening dat de nat.-soc. fractie en mevr. Mackay (C.H.) „tegen" waren ging het ontwerp er z.h.s. door. Het is drie uur ..als Prof. v. Gel deren (S.-D.) zijn .interpellatie kan houden over het vraagstuk der werk loosheid, waarover alom een groote ongerustheid be staat. Er is een .kreet om werk in 't land gehoord, wat getuigt van gezon den arbeidslust van .ons volk. Stelsel matige en doortas tende aanwending van alle middelen ter bestrijding der ..werkloosheid is ge boden. Het land hoopt vurig dat het nu plaats te vinden debat tot een ommekeer in gunstige richting zal leiden. De daling in de werkloos heid is, blijkens de cijfers, geheel tot staan gekomen en hier en daar bijv. in de textiel industrie kan men weer stijging waarnemen. Prof. v. Gelderen verklaart te hopen, dat als nog zal blijken dat de Regeering meer wil. dan zij in de Memorie van Antwoord be treffende het ontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming kenbaar heeft gemaakt, al was daarin reeds eenige verbetering merkbaar, vergeleken bij het ProL J. v. GELDEREN S.D.A.P. aanvankelijk ingenomen standpunt. Prof. v. Gelderen drong op steun bij de rest der Ka mer aan, wat betreft pogingen om de Regee ring nog meer tot durf en daden te stimulee- ren. Het gaat hier om meer dan alleen het beleid van dit kabinet. Er valt thans een eere- taak te vervullen, een werkproeve ten bewij ze van wat ook het democratisch bestel ver mag, dat voor niemand en niets hoeft onder te doen. De Minister-president, omgeven door de Ministers Romme, Steenberghe, Goseling, de Wilde, Slotemaker de Bruine, begon met de verklaring, dat hij gezien het reeds nu in geschreven aantal van liefst 18 sprekers in eerste instantie niet al te breedvoerig zou zijn. Hij wees er op dat de interpellant vooral vond, dat er te weinig voor werkloosheidsbe strijding beschikbaar wordt gesteld en tevens kenbaar had gemaakt, dat er heel wat minder is besteed (verwerkt) dan beschikbaar was gesteld. Het eerste ontkende de Premier en wat het tweede betreft, dit ligt ten deele aan het feit, dat een en ander niet zoo snel kan worden uitgevoerd zonder wijziging onzer bestaande wetgeving. Los van contingenteering, van landbouw steun, van de 54- milllioen verleend voor export garanties, heeft de Rijksoverheid in de jaren 1933—37 een bedrag van 763 millloen be schikbaar gesteld. Trekt men daarvan 320 millioen voor normale waterstaatswerken af, dan is er toch liefst in die 5 jaar 443 millioen extra ter beschikking gesteld en hiervan is rond 385 millioen extra besteed geworden. Dit in 'n reeks van jaren, waarin de finan- cieele toestand buitengewoon slecht was. Alles tezamen wordt er voor 1938 een be drag van pl.m. 125 millioen meer ter beschik king gesteld dan in de 5 vorige jaren met 't oog op de werkloosheidsbestrijding beschik baar is gesteld. Zoodoende komt men dus op 260 millioen. Nu kan men zeker nog wel een heel wat hoo- ger bedrag verlangen, gelijk de interpellant deed. Maar.... dan besteedt men het geld niet meer aan economisch te verantwoorden werken, d.w.z. werken van blijvende waarde. Intusschen meent de Minister er op te moeten wijzen, dat de werkloosheidsbestrij ding bovenal gezocht moet worden in het be houd en in de uitbreiding van het bedrijfs leven. Dit is de eenige weg, die blijvende uit komst kan geven, wat met een politiek van openbare werken nimmer het geval kan zijn. Hierbij is aan het einde gemeenlijk de werk loosheid weer even groot als zij was in 't. be gin, terwijl de schuld, die de noodige lasten op de bevolking legt, dan aanmerkelijk is toegenomen. In dit verband wijst Dr. Colijn op wat ten deze in de Vereenigde Staten valt waar te nemen. Ging het slechts om een korte pe riode van crisis-diepte dan ware er nog wel iets te zeggen voor 'n openbare-werken-po- litiek. Maar zoo is de toestand niet. In hoofdzaak hebben we in ons land te doen met structuur verschijnselen: daardoor kan een openbare- werken-politiek niet de finale oplossing van het werkloosheidsprobleem brengen, terwijl ons bedrijfsleven zich richten moet naar de gewijzigde omstandigheden. Heel wat van onze productie acht de Minister blijvend ver loren en daarvoor is dan productie van iets anders geboden, hetgeen zeer wel bereikbaar is, mits men zorge voor kapitaalsinves'tee- ring. Doch dat geschiedt dan ook. In nog meerdere mate dan tot nu toe geschiedde zal geld voor nieuwe productie beschikbaar moe ten worden gesteld: dat geld ware te verge lijken bij den milden regen, die op dorre aar de valt. Zeker, daaraan zitten heel wat be zwaren vast. Doch met alle macht zullen volk en regeering moeten streven den weg van verruiming en verbetering van ons bedrijfs leven in te slaan. In zijn hart nog steeds een hartstochtelij:: voorstander van vrijer ruil verkeer, meent de Minister, dat de werkelijk heid ons 'n gansch ander beeld laat zien en dat we ons daarnaar hebben te richten. De industralisatie is ontegenzeggelijk een poli tiek van langen adem, maar dit geldt even eens voor de openbare werken; wie op dit terrein op een termijn van korter dan 10 jaar rekent, is aldus Dr. Colijn een onver beterlijk optimist. En wanneer men beseft, dat openbare werken ons nog vele jaren zul len vergezellen, moet dat invloed hebben op wat men daarvoor jaarlijks beschikbaar kan stellen. Alle aanbevelingen uit de Kamer ter verhooging van wat de Regeering ten dezen beschikbaar meent Ie kunnen stellen, moet zij daarom afwijzen. De democratie moet met der, financieelén toestand rekening hou den, wil zij niet vastloopen. Bovendien moet men ook rekening houden met wie na ons komen en vermijden dat een komende Regeering en Kamer zich voor niet meer te overwinnen moeilijkheden gesteld zouden zien. Na deze uiteenzettingen deed de Minister nog een mededeelingen over de verder te volgen werkmethode. Tusschen werkfonds- werken en arbeid in werkverschaffing zal onder leiding van den Minister van Sociale Zaken een innig verband worden bevorderd, Voorts komt er, onder leiding van den Mi nister-President zelf een betere coördinatie riisschen de zooeven genoemde groepen van werken en van datgene wat door de andere Departementen wordt ondernomen. In over weging is of de Regeering behoefte heeft aan grootere bevoegdheden ter versnelling van het tempo der uitvoering van werken en ter bevordering van .arbeidsspreiding", Er zal in nauw verband met het bedrijfsleven, ten deele ook met de arbeidersorganisaties, een onderzoek plaats hebben naar de mogelijk heid van meer activeering van 't productie vermogen. En voorts vernamen we nog, dat de Re geering ernstige aandacht zal schenken aan scholing en herscholing van vakbekwame arbeiders. Op dit alles volgde dan nog de be antwoording der vragen, waarvan hier reeds melding is gemaakt. E. V. R. De ramp van de „Petrakis Nomikos". Raad voor de Scheepvaart constateert tekort komingen van verscheidene personen. AMSTERDAM, 25 Mei. De raad voor de Scheepvaart heeft vandaag uitspraak gedaan inzake de ontploffingen aan boord van het Grieksche tankstoomschip „Petrakis Nomi- kos". Het schip lag op 31 October 1936 aan de werf van Wilton-Feijenoord. Veertien perso nen kwamen bij den ramp om het leven. Resumeerende komt de raad tot de con clusie, dat in dit geval een reeks tekortkomin gen heeft plaats gehad, door verschillende personen gepleegd en dat, ondanks de om standigheid, dat de aanwezigheid van lading- olie in de bunkers toenmaals niet was te voorzien, hoogst waarschijnlijk deze ramp niet zou hebben plaats gehad, indien een ieder zijn plicht had gedaan. De Raad is van oordeel, dat deze ramp is veroorzaakt door het in aanraking komen van open vuur van het gebruikte snij- vlamapparaat met een ontplofbaar gas mengsel, afkomstig van de in s.b.-zijbunker aanwezige zeer gevaarlijke haifa-crude-oil. Bij deze ontploffing vloog de in bedoelden zijbunker aanwezige olie in brand. Een half uur daarna volgde een ontploffing in s.b.- zomertank no. 1, welke tank eveneens de ge vaarlijke crude oil en in leegen toestand het daarvan afkomstige gas moet hebben bevat en welke met bedoelden zijbunker in verbinding stond. De zeelcods heeft, in strijd met de uitdruk kelijke bepaling van art. 29 van het reglement op den Rotterdamschen Waterweg, op een mondelinge verklaring van den kapitein, aangenomen, dat het schip gasvrij was. De vraag, of, indien de zeeloods zijn plicht had gedaan, de ramp ware voorkomen, kan niet beantwoord worden. De havenloods heeft evenzeer de fout ge maakt. dat hij op geheel onvoldoende ge gevens en gelijk uit zijn verklaringen volgt, tegen zijn eigen vermoeden in heeft aan genomen, dat het schip gasvrij was. Dat art. 45 van de verordening op de havens te Schiedam ,dat juist gegeven is om branden en ontploffingen op tankschepen zoovee lmogelijk te voorkomen, op de haven van Wilton eenvoudig niet werd toegepast, is een omstandigheid, die niet- ten laste van den havenloods kan komen. Nu het havenbestuur zich, wat betreft het verrichten van herstellingen aan boord van tankschepen in de Wiltonhaven, geheel af zijdig hield, was het de werf zelve, die met be trekking tot de veiligheid maatregelen trof. Deze maatregelen zijn echter naar 's Raads oordeel geheel onvoldoende geweest en de wijze, waarop met het tankschip is gehandeld was in verschillende opzichten niet verant woord en zeer onvoorzichtig. Ook wat verder is geschied het een aan vang maken met de herstellingen op het niet ontgaste schip, het langszij leggen van een ander schip, terwijl inmiddels aan het gas vrij maken van de „Petrakis Nomikos" niets werd gedaan verdient afkeuring, is in strijd met de noodige voorzichtigheid en door genoemd art. 45 verboden. Ook de omstandigheid, dat het schip dagen lang in onontgasten toestand bleef liggen, terwijl' inmiddels een ander schip langszij lag en aan het ontgassen niets werd gedaan, getuigt van groot gebrek aan zorg en voor zichtigheid. Voorts is ook het later gevolgde gasvrij maken op zichzelf beschouwd, daar ter plaatse, te weten aan een kade van de werf, zeer afkeurenswaardig en in strijd met de eischen van voorzichtigheid. Het schip had dan ook, gelijk gezegd, verhaald moeten wor den. Wat de bunkers betreft, heeft de ramp van de „Petrakis Nomikos" geleerd, dat anders dan te voren werd gedacht ook hier een gevaar kan schuilen. De aanwezigheid van Haifa crude in de bunkers is ten slotte de voor naamste aanleiding voor het ontstaan der ontploffing geweest.. De raad wil er niemand van de ten deze verantwoordelijke personen een grief van maken ,dat niet aan de aanwezigheid van haifa-crude in de bunkers is gedacht. Dit is een bijzondere omstandigheid, welke zich, voor zoover den raad bekend, voor het eerst voordeed. Thans wordt geen gasonderzoek ge houden zonder dat ook mtrent den inhoud der bunkers een onderzoek heeft plaats ge had Het eerste punt echter, n.l. de aanwezigheid van niet-onderzochte ruimten binnen den voorsten en achtersten kofferdam gelegen, is voor alle tankschepen van groote béteeke- nis. Naar 's raads oordeel mag niet genoegen genomen worden met een certificaat, dat eenige tusschen de lcofferdammen gelegen ruimten, welke op dat certificaat als „clo sed" zijn vermeld, buiten het onderzoek laat vallen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1