Bezwaren tegen de nieuwe omzetbelastingwet ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Weer aardschokken op Celebes. Zeer veel critiek van vele zijden. Kleinbedrijf voelt zich gedupeerd. Het ingediende wetsontwerp tot herziening van de Omzetbelastingwet 1933 heeft reeds van vele zijden aan kritiek bloot gestaan. Zoo wel door groot-werkgevers als door den mid denstand, maar evenzeer door land- en tuin bouw, zijn vele bezwaren tegen het nieuwe ontwerp naar voren gebracht. Deze bezwaren hebben eenerzijds een alge meen karakter, doch anderzijds zijn zij te rangschikken onder detail-kritiek. Laatstge noemde heeft dan óf betrekking op zakelijke belangen, óf moet gerangschikt worden onder de juridische bedenkingen. De algemeene kritiek baseert zich o.m. hier op. dat de Omzetbelastingwet met 1 Januari 1939 had moeten vervallen en dat deze nood maatregel thans zal worden verlengd, zeer ten nadeele van het bedrijfsleven, hetwelk een ge leidelijke vermindering van deze drukkende heffing had verwacht. In dit verband wordt dan voorts gewezen op de pogingen tot industrialisatie in ons land, welke zeker nadeelig beïnvloed zullen worden door de thans voorgestelde nieuwe Omzetbe lastingwet, terwijl de werkloosheid daardoor uit den aard der zaak zeker niet zal afnemen. Tot de detailkritiek behoort in de eerste plaats het bezwaar van groot-werkgeverszijde, dat ook thans niet ls voorgesteld de techni sche herziening der Omzetbelasting te benut ten om machines en bedrijfshulpmiddelen .rij te stellen van deze belasting en van het bij Ernstig misdrijf te Almelo. Meisje met een hamer gedood. ALMELO, 27 Mei. Een afschuwelijk miS' drijf is hedenmorgen ontdekt op de opslag plaats van gemeentewerken te Almelo Daar is n.l. het lijk gevonden van de 14- jarige Tijtje Hof, die met haar ouders in het woonwagenkamp alhier vertoefde. Het kind dat reeds sinds Woensdagavond vermist werd, bleek met een hamer vermoord te zijn, nadat een zedenmisdrijf met haar was gepleegd. De politie heeft dadelijk een uitgebreid on derzoek ingesteld; ook de justitie was plaatse. Men had heden echter nog geen aanwij zingen omtrent den dader, hoewel het waar schijnlijk is, dat men in een bepaald milieu moet zoeken. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door 'het feit, dat de ouders zeer weinig mededeelingen kunnen doen, aangezien zij nog maar enkele weken hier in het woonwagenkamp vertoeven. Elegante japon. Voor deze zeer elegante japon moet men mooi materiaal; zijde of zware crêpe kiezen; anders komt het model niet mooi tot zijn recht. Het taillestuk is glad, daaruit loopen de gedrapeerde voorbaantjes naar den schou der. De mouwtjes zijn ook eenigszins met ruimte ingezet. Strikjes in het taillestuk en op de mouwtjes en op de jabot verleenen het geheel iets vlots. De rok springt in plooien open. Benoodigd materiaal: 4 Meter van 100 cen timeter breedte en 75 centimeter voor het vest. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte: 96 centimeter; taillewijdte: 74 centimeter en heupwijdte: 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijg baar bij het bureau van dit blad, Kennemer- laan 42, IJmuiden en Breestraat 29, Bever-1 perkt worden," wijk. I zonder invoerrecht. Vooral de exporteerende Industrie ondervindt daarvan groote nadee- len, aangezien zij immers de op machines er bedrijfshulpmiddelen betaalde belastingen niet op den consument kan verhalen, hetgeen ten deele wel het geval is met de industrie, welke haar afzet in het binnenland vindt. In dezen tijd, waarin de gevestigde industrie niets moet nalaten om haar outillage op peil te houden, zoodat steeds de allernieuwste vin dingen moeten worden toegepast, wordt zij hierdoor wel zeer gedupeerd. Er bestaat des te meer aanleiding op deze wijziging aan le dringen, omdat het nieuwe artikel 17 der Wet; het bijzonder invoerrecht wil verhoogen met 25 procent. Zeer ernstige kritiek is er geuit door het kleinbedrijf. De drie centrale middenstands bonden hebben daarvan reeds doen blijken in een uitvoerig pers-communiqué, hetwelk einde April is verschenen. Ook verschillende Ka mers van Koophandel en Fabrieken, zoomede bepaalde middenstandsvakorganisaties, heb ben zich in dit opzicht niet onbetuigd gelaten Kort samengevat kan in dit verband het vol gende worden opgemerkt. Voor den zelfstandigen klein-industrieel den ambachtsman, werkte de omzetbelasting in meer dan één opzicht schadelijk. De minis ter van financiën tracht hieraan tegemoet te komen wij wijzen op den in artikel II voor gestelden nieuwen tekst van artikel 3 onder a doch er zullen in dit opzicht, ook bij aan vaarding van dit wetsontwerp toch nog onge lijkheden blijven bestaan. De kleine „fabri kant", die veelal rechtstreeks aan de verbrui kers levert, moet, voorzoover hij niet is te hel pen op grond van het bepaalde bij artikel a der wet, de belasting in rekening brengen over een hoogeren verkoopprijs dan de industrieel, die zijn voortbrengselen vooral afzet aan gros siers of desnoods winkeliers. Deze tegenstel ling bestaat tusschen den maatschoenmaker en den schoenfabrikant, den maatkleermakei en den confectie-fabrikant enz. De wet heeft hierdoor de tendenz om den zelfstandigen industrieelen middenstand den strijd om het bestaan te verzwaren. Dit is een principieel bezwaar. Onze samenleving heeft behoefte aan een krachtigen middenstand, en een be lastingwetgeving, welke het den ambachts man en anderen kleinen nijveren moeilijker maakt dan hun vakgenooten uit het groot bedrijf, komt daarom naar ons oordeel voor wijziging in dit opzicht in aanmerking Voor bepaalde groepen zal het dus wensche- lijk zijn regelingen vast te stellen als bedoeld in het artikel 22 bis van het wetsvoorstel en wel voor die fabrikanten, die er in hoofdzaak hun beroep van maken goederen te verkoo- pen aaii hen, die de goederen, anders dan voor wederverkoop, aanschaffen. Een zeer belangrijke kritiek is van bepaalde zijden geuit, waar bezwaar wordt gemaakt te gen de neiging om de heffing van deze belas ting hoe langer hoe meer te verwijderen van de bron, in afwijking van het oorspronkelijke beginsel. Nadat het oorspronkelijke systeem van meermalige heffing op hetzelfde artikel had plaats gemaakt voor de heffing „bij de bron", werd met deze gedacht in 't algemeen instemming betuigd, vooral ook, omdat artikel 21 de mogelijkheid bood om fabrikanten detaillisten zoo min mogelijk in de belasting te betrekken. Van deze vrijstelling is in feite vrijwel niets terecht gekomen en thans wil men nog verder gaan. Juist daardoor wordt door velen aanbevolen als het ware weer te rug te keeren tot het oude, goede principe: de heffing bij de eigenlijke bron. De quasi-fabri- kanten wenscht men van die zijde van de rechtstreeksche heffing dezer belasting uit te schakelen. De omzetbelasting worde beperkt tot de leveringen door fabrikanten in den fei telijken zin van het woord: zii worde beperkt tot de leveringen van deze fabrikanten aan fabrikanten, groothandelaren of kleinhande laren. Van haar heffing worde uitgeschakeld de leveringen rechtstreeks aan het consu- meerend publiek. Uiteraard zullen grootbe drijven, die voor eigen winkels produceeren en fabrikanten bijv. linnenfabrikanten die in afwijking van de normale handels usances rechtstreeks aan het publiek leveren, wel als tot dusverre in de omzetbelasting moe ten blijven worden betrokken; anders zouden er grove onbillijkheden ontstaan tegenover de fabrikanten, die normaal aan groothandel of kleinhandel leveren. De wet is gebouwd op het onderscheid en een onderscheid van behandeling tusschen de leveringen aan fabrikanten, groot- en klein handelaren eenerzijds en de leveringen aan het consumeerende publiek anderzijds. De be lasting op de eerste categorie leveringen wordt immers in het algemeen geïnd in den vorm van belastingzegels op facturen: die op de tweede categorie in het algemeen in den vorm van aanslagen. Het nieuwe ontwerp behoudt dit stelsel alleen met dit verschil, dat het de belasting op de leveringen aan het publiek in eerste instantie niet in den vorm van aanslagen, maar in dien van plak- (spaar-) zegels op formulieren wil innen. Dit systeem van wet en ontwerp leidt er - aldus de middenstandsbonden zelf toe de „fabrikanten", die normaliter rechtstreeks aan het publiek leveren, van de heffing uit te sluiten. Nog verder afdalend in details zij gewezen op de herhaalde bezwaren van poelierszijde, welke dit bedrijf ondervindt van de omzetbe lasting en onrechtmatigheid van deze heffing naar het oordeel van adressante. Onvoldoende zekerheid bestaat nog ten aanzien van de vraag, of periodieken, enkele malen per week verschijnend, onder de vrij stelling van betaling vallen. Aangedrongen is om na het instellen eener navordering tot het tienvoud van het niet betaalde verdrag, verweer mogelijk te maken. Ten aanzien van de rangschikking onder de „hooge" heffing van alle niet afzonder lijk genoemde schotels, waarvan de verkoop prijs meer dan twee gulden bedraagt, wordt in overweging gegeven de bepaling omtrent de lengte van 32 cM. voor ovale schotels niet los te laten, zooals thans het geval is bij het wijzigingsvoorstel. Flobertbuksen, welke in het nieuwe voor stel onder de verhoogde heffing zullen val len, behooren daar aldus de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam niet thuis. Men heeft daar niet te doen met „weelde", aangezien dit apparaat vrijwel uitsluitend door landbouwers en tuinders wordt gebruikt voor het verdelgen van rat ten enz. En windbuksen, mits gefabriceerd uit blik, kunnen toch bezwaarlijk onder de groep „wapenen" gerangschikt worden. Zoo is er nog veel en veel meer. Als zeker kan worden aangenomen, dat de opmer kingen-vloed nog niet gestuit is en dat van industrieele- en handelszijde ongetwijfeld ge tracht zal worden het thans ingediende voor stel zoodanig om te werken, dat de te onder vinden moeilijkheden tot een minimum be- MOLLERUS PROVINCIALE STATEN. RAPPORTEN DER COMMISSIES. Uitbreiding dumterreinbezit der Provincie. Ofschool vele leden der Commissie boven genoemde voordracht van Ged. Staten warm toejuichten, waren er enkele leden, die daar tegen ernstige bezwaren aanvoerden, terwijl voorts nog verschillende vragen werden ge steld. Een der leden uitte zijn teleurstelling en verwondering over het voorstel, om nu op nieuw een belangrijken grondaankoop te doen, in hoofdzaak voor het P.W.N. Naar zijn oor deel beschikte de Provincie thans over vol doende duinterreinen. Nieuwe duingronden zijn voor de watervoorziening niet meer noo- dig, terwijl exploitatie van het Heemskerker duin wederom tot gevolg zou hebben, dat kostbare geestgronden, waarop thans nog vele kleine eigenaars hun bestaan vinden, waarde loos zouden worden gemaakt. Ook het tweede argument, nl. de uitbreiding van recreatiergebied, achtte hij niet steekhou dend, daar het duinbezit der Provincie hierin ruimschoots voorzag. Een der leden had in hoofdzaak bezwaar tegen het door Ged. Staten genoemde motief onder c (werkverschaffing) inzake uitbreiding van werkverschaffingsobjecten, zoolang de Provincie doorging loonen te betalen, welke bleven onder de van Regeeringswege vastge stelde steunnormen. Dit lid had reeds meer malen op de slechte loonen en arbeidsvoor waarden gewezen en noemde uitbreiding der werkverschaffing op deze wijze funest. Vele andere leden betuigden hun volledige instemming met het voorstel van Ged. Staten. Zij waren van meening, dat de aangevoerde motieven voor dezen aankoop voor hen door slaggevend waren. Zij wezen op de in de laat ste jaren zich sterk en nog voortdurend ont wikkelende liefde tot de natuur en noemden dit een verheugend verschijnsel. Het aanwezige lid van Ged. Staten gaf een omstandige verdediging van het voorstel. Hij sprak er zijn verbazing over uit, dat "van de zelfde zijde, welke zich vroeger zoo krachtig en met zooveel succes uitgesproken had voor uitbreiding van het Provinciaal bezit met Ge versduin-, thans verzet werd vernomen tegen deze voordracht. Wat Gedeputeerde Staten voorstelden was Immers van geheel denzelf den aard als genoemde uitbreiding: wat zij de den was niet anders dan het doortrekken van de lijn der historie, die nu reeds een tiental jaren werd gevolgd. Men mag het streven van de Provincie om de watervoorziening zoo goed mogelijk te ma ken en daarvoor het haar toevertrouwde pand te verzorgen en tot grooter waarde te brengen, nimmer bestrijden met een verwijzing naar slechtere voorzieningen in andere steden of andere landen. Het lid van Ged. Staten herhaalde zijn bij vroegere gelegenheden gemaakte opmerking, dat er geen enkele reden is te klagen over een te hoogen waterprijs. De Provincie maakt ten deze in Nederland een uitstekend F.guur; haar prijs is vaak belangrijk lager, soms meer dan de helft, dan in sommige steden. Uitdrukkelijk constateerde het lid van Ged. Staten, dat er geen sprake van is, dat het College de waterwinning uit het IJselmeer naar den achtergrond zou dringen. Hij ont kende pertinent, dat van de wateronttrekking verdroging der gronden en verdorring van het gewas het gevolg zou zijn, bij diep waterwin ning. De opmerkingen inzake de loonen bij de werkverschaffing achtte het lid van Ged. Sta ten hier niet- ter zake. Wil men deze aangele genheid ter sprake brengen, dan dient dit bij een andere gelegenheid te gebeuren Tenslotte verklaarde de groote meerderheid der Commissie accoord te gaan met de voor dracht van Ged. Staten. Verleening- van financieelen steun voor bouw van een kolonichuis. Een lid wijst er op, dat slechts een deel der te verplegen kinderen uit Noord-Holland komt; dat echter het geld alleen door deze Provincie wordt gegarandeerd. Is er niet door door Ged. Staten gevraagd of ook andere pro vincies willen steunen? Een ander lid vraagt of het wel juist is. dat 160 kinderen aan andere tehuizen worden ont trokken om het nieuwe huis te bevolken. Het aanwezig lid van Ged. Staten heeft niet den indruk, dat de salarissen hier lager zijn dan bij andere dergelijke instellingen. Door het onttrekken van Noord-Hollandsehe kinde ren aan tehuizen in andere provincies komt daar weer ruimte voor andere patientjes. De voordracht bedoelt de vervanging van een zeer slecht huis door een nieuwe inrich ting. De verstrekte cijfers geven de overtui ging, dat het nieuwe huis, hoewel iets grooter, steeds bezet zal zijn. Algemeen wordt geadvi seerd de voordracht aan te nemen. Intrekking van de korting van 10 pCt. op de provinciale bijdragen. Een der leden betuigt zijn warme instem ming met de voordracht, waarbij Ged. Staten voorstellen over te gaan tot intrekking van de 10 pCt. korting op het subsidie ten bate der Kinderuitzending. Het speet dit lid echter zeer, dat niet ook iets in deze richting wordt voorgesteld betreffende de tuberculose-be- strijding Hij kan het niet eens zijn met de meening van Ged. Staten, dat inderdaad alle tuberculose-patiënten, die het noodig hebben, worden uitgezonden. Een ander lid informeert hoe het staat met het subsidie aan Pro Juventute te Haarlem: er zouden bij deze vereeniging verwachtingen zijn gewekt, waaraan nu niet voldaan wordt. Het in de commissie aanwezige lid van Ged Staten zegt, dat het subsidie van Pro Juventu te buiten de hier aanhangige kwestie om gaat. daar het betreft een nieuw subsidie en geen herstel van de 10 pCt. korting; overigens is deze subsidie-aanvrage nog in onderzoek. De voordracht nader toelichtend, merkt spr. op, dat de ervaring heeft geleerd, dat het aan tal kinderuitzendingen aanmerkelijk is ge daald door de 10 pCt. korting op het provin ciaal subsidie. Hij is er van overtuigd, dat al tijd een mogelijkheid voor uitzending wordt gevonden; mocht er nog iets gedaan moeten worden, dan zou eerder moeten worden ge dacht aan verhooging van het subsidie aan het verpleegfonds der Provinciale Vereeniging dan aan intrekking van de 10 pCt. korting. Onrast op Jamaica. Politie schiet on stakers, die plantages in brand staken. KINGSTON (Jamaica), 26 Mei. De po litie heeft zich gedwongen gezien het vuur te openen op stakers, die plantages in brand staken. Er vielen zeven gewonden. Gister avond was het in het geheele gebied kalm. De wetgevende raad heeft den gouverneur ge machtigd bij decreet alle maatregelen te ne men, die noodig zijn voor de handhaving van de orde. (Reuter). De grootste baggermolen ter wereld, de Karimata, is thans, te Kinderdijk voltooid. Zooals bekend zal gepoogd worden met de Karimata het. goud van de Lutine te bergen. Te Parigi totnogtoe twintig dooden. Zware verwoestingen aangericht. POSSO, 27 Mei (Ancta-.ANP) in Pa rigi en omstreken zijn hevige aard schokken waargenomen, welke zware verwoestingen hebben aangericht. Slechts enkele gebouwen zijn staande gehouden. De schade kan nog niet worden bepaald. Voor zoover bekend zijn er twintig dooden gevonden. De kampongs langs de kust hebben het meest te lijden gehad. Legerinvloed in liet Japansche kabinet versterkt. Militairen bezetten thans vijf sleutelposities in de regeering. Donderdagavond zijn te Tokio bij zonderheden bekend gemaakt over de reorganisatie van het Japansche kabinet. De belangrijkste wijzigingen zijn naar Reuter meldtdat gene raal Oegaki als minister van buiten landsche zaken Hirota opvolgt en dat. de minister van Oorlog, Araki, minister van opvoeding wordt. Ikeda wordt minister van financiën.- De keizer had gewild, dat Oegaki premier zou worden, toen Hirota af trad in den herfst van 1936. Het leger maakte toen echter bezwaren uit vrees, dat hij te drastisch de politieke agitatie der jonge officieren zou onder drukken. Thans bezetten de leden van leger en vloot vijf sleutelposities in de regeering: buitenlandsche zaken, bin- nenlandsche zaken, oorlog, marine en opvoeding. United Press verneemt uit Tokio: Door de kabinetswijziging, die in Japan heeft plaats gehad, is een toestand geschapen, die zoo zij niet den naam van militaire dic tatuur mag hebben dan toch in de practijk daarvan weinig verschilt. Vijf vooraanstaande ministerszetels worden thans door vertegen woordigers van het leger en de vloot bezet en daarmee zijn alle politieke krachten verder op den achtergrond geschoven. Kenmerkend is, dat ook het ministerie voor volksopvoeding thans onder leiding komt van een militair, generaal Araki. Het feit, dat generaal Kazoeo Oegaki tot minister van bui tenlandsche zaken benoemd wrodt, be schouwt men als een bewijs, dat ook in de buitenlandsche politiek de politicus van pro fessie minder zal tellen. zThans reeds spreekt men erover, dat prins Konoye binnenkort wel af zal treden, in welk geval Oegaki als zijn opvolger wordt be schouwd. In de verklaring, die Kazami, de kabinets secretaris, heeft afgelegd, heet het, dat Hirota wegens zijn slechten gezondheidstoestand heeft moeten aftreden. De ministers voor handel en financiën zouden afgetreden zijn, omdat zij van oordeel waren, dat de regee ring verder versterkt moest worden. In politieke kringen gaat het gerucht, dat nog andere benoemingen zullen volgen. Reeds heet het, dat generaal Itagaki uitverkoren is om minister van oorlog te worden. Reeds jaren lang streven de Japansche militairen naar meer invloed op de politiek. Thans is het hun gelukt belangrijke func ties te bezetten. De veranderingen in de binnenlandsche politiek van Japan zullen mede tot oorzaak gehad hebben, dat in China minder snel succes behaald is dan gedacht was. Men rekent erop, dat thans de nationale moblisatie gedeeltelijk in werking komt. Te Shanghai is men van opvatting, dat met reorganisatie van het kabinet de laatste hoop op een wapenstilstand binnen afzienbaren 1 tijd vervlogen is. UITSLAG ESPERANTO-EXAMEN. Van het Nederlanda Esperanto-Ekzamena Komitato (Rijksgecommitteerde de heer J. van Andel) ontvangen wij bericht dat den 7den Mei 1.1. het eerste Esperanto-examen A plaats had in Den Haag. Deelgenomen hebben 56 personen Afgewezen werden 16. Geslaagd zijn o.a. mej. C. C. Muusze, Drie huis; P. Gieske, Haarlem; P. W. v. d. Aard weg, Lisse. Hevige botsingen niet de Mexicaansche rebellen. Vliegveld der insurgenten verwoest. SAN LUIS POTOSI. 26 Mei. Vandaag is het tusschen de federale troepen en de aan hangers van generaal Cedillo tot verschillen de botsingen gekomen. De regeering laat we ten, dat door de federale vliegtuigen het vlieg veld der rebellen in El Rucio bij Santo Do mingo door bommen vernield Ls. Tal van op standelingen zouden daarbij gedood zijn, Een groote afdeeling opstandelingen, die in de provincie Guanajuato een dorp over- len hebben en in brand gestoken, zouden ver slagen zijn. Bij Villela in den staat San Luis is gisteren hevig gevochten. Een beslissing is daar nog niet gevallen. Volgens een ver klaring' van den minister van oorlog Cama- cno beschikt Cedillo slechts over 1000 man. (United Press.) Gaan de Lindberghs Engeland verlaten? WEALD, Kent. Vermoedelijk zullen de Lindberghs in de naaste toekomst hun woning „Longbarn", waar zij sedert hun aankomst in Engeland, drie jaar geleden vertoeven, ver laten om een nieuw tehuis te betrekken, dat op het onlangs door hen gekochte eilandje voor de kust van Bretagne is gelegen. De winkeliers van Weald, die in de Lind berghs goede afnemers hadden, hebben tot nu toe geen instructies ontvangen om hun leve ringen te staken. Niettegenstaande het driejarig verblijf der Lindberghs blijft „Longbarn" een mysterie en zelfs de dorpsbewoners zien geen glimp van zijn bewoners. De twee kinderen worden door een Duitschen politiehond bewaakt en leven geheel afgezonderd. Niemand van de dorps bewoners herinnert zich ooit de kinderen van de Lindbergh's in het dorp te hebben gezien. Longbarn is echter groot en in den tuin kun nen de kinderen naar hartelust spelen zonder door buitenstaanders te worden gezien. Al hoewel al hun bewegingen geheim gehouden worden weet men toch, dat kolonel Lindbergh en zijn echtgenoote aanwezig waren op een diner, dat ongeveer 10 dagen geleden op de Amerikaansche ambassade werd gegeven. Ook op het diner van de Astors. Maandagavond ge houden. waren zij aanwezig. (United Press). Autobus botst tegen een boom op. Chauffeur door slaap overmand? OLDEBROEK, 27 Mei. In den afgeloo- pen nacht ruim 12 uur is een autobus van den ondernemer Van Essen en Zn. uit Rui nen (Dr.). met passagiers afkomstig uit Die ver en omgeving, welke bus terugkeerde van den te Amsterdam gehouden Bondsdag van den Nederlandsehen Bond van Jongelinss- vereenigingen op Gereformeerden grondslag, nabij den Feithenshofweg te Oldebroek door onbekende ooi-zaak in volle vaart tegen een boom gereden. De bus werd zwaar gehavend. De rechter want van den wagen werd geheel open ge reten. Alle inzittenden gewond. Van de inzittenden werden drie personen vrij ernstig gewond. Een meisje had een paar ribben gebroken en liep een lichte hersen schudding op. een jongen brak een arm, ter wijl eep andere jongen o.a. snü wonden in het gelaat kreeg. Deze drie personen zijn per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis te Zwolle. De overige inzittenden liepen lichte ver wondingen op. Verschillende passagiers wer den uit de bus geslingerd. Anderen kwamen bij het ijlings verlaten van de bus in de langs den straatweg gelegen beek terecht. Nader vernemen wij. dat de chauffeur, de heer de Jong, uit Zuidwolde, vermoedelijk een oogenblik door den slaap is overmand en toen even de macht over zijn stuur is kwijt geraakt. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Mei. Bevallen 23 Mei: M. W. Kramer—Bakker, d.; H. MulderSteenbergen, d.; 24 Mei: S. M. GroenewoudGaarenstroom, d.; A. P. de ZaaijerBouckaert, z.; 25 Mei: A. G. E. v. Brederode—Retz, z.: C. Rijkhoff—Pauel, i:, 26 Mei: A. G. LindenberghMeijer, z.; M. J- J. BergmanWeber, z.; W. L. de NijsJansen v. Galen, z.; J. K. J. WigchertGrüter. z.; P. H. M. Holthuizen—Hamers, z.; 27 Mei: T. BrandolisioPolesel, d.; Overleden 24 Mei: H. J. Keijser, 58 j., Gast- huisvest; 25 Mei W. Govers, 63 j., Keizer Karei- straat; A. M. Traksel—Groove, 83 j., Rozen- prieelstraat; C. H. W. ten Bruggecate, 77 j., Sehermerstraat; M. E. H., 4 j., d. v. W. Klaver, Kamperlaan; 26 Mei: J. Koper, 78 j., Haze- paterslaan: N. J. Oldenburg. 63 j.. Denijs v. Hullelaan; F. J. Blomter Gast. 82 j., Park laan; M. Groot—Klein de Groot, 67 j., Vliet" sorgstraat.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6