Voetbal-amateurisme. PUR®!- geneest en ZufaWit de hukt HET SPORTGESPREK PROGRAMMA Een enquête van ons blad. De heer Ch. Boeree, scheidsrechter op de internationale lijst en penningmeester van den H. V. B„ zegt: Zeer moeilijk is het om zoo zonder meer het amateurisme in ons Nederlandsche voetbal te verguizen en een hosanna toe te roepen aan het systeem van „onafhankelijken" of, een stapje verder, het beroepsvoetbal, want hier is Holland voorloopig nog niet aan toe, Wij weten allen dat er van een zuiver ama teurisme al sedert lang geen sprake meer is en ook niet zijn kan, want welke speler zou in dezen tijd al de onkosten verbonden \an zijn voetballerij zelf kunnen dragen? Er moeten des Zondags soms verre reizen gemaakt wor den, men is te lang van huis en er moet dan onderweg een stukje gegeten worden. Als de spelers dit zelf moesten betalen zouden er ver moedelijk heel wat vereenigingen noodwendig verdwijnen. De Kon. Ned. Voetbalbond heeft dan ook te recht benige bepalingen gemaakt voor geval len, waar vergoeding gegeven mag worden en daaronder vallen b.v. de te maken reizen, diner-kosten, vrijstelling van contributie bij werkloosheid of militaire dienstplicht enz. Nu wordt er veel gesproken en geschreven over het ontduiken van de bepalingen van het amateurisme en dat er vergoedingen zouden worden gegeven voor het spelen van wedstrij den, preipies bij winst of gelijk spel, zéér waar devolle geschenken bij kampioenschappen enz. enz. Ook de als paddenstoelen uit den grond rijzende sigarenwinkels en café's zijn een doorn in het oog van zeer velen, omdat zij ver onderstellen dat het rechtstreeks verband houdt met een of andere verdraaiing van de reglementen van het amateurisme. Van al deze genoemde zaken krijgt men echter slechts zel den een deugdzaam bewijs in handen en er wordt maar al te vaak gegeneraliseerd. Nu is het een feit, dat er in den loop der ja ren wel enkele gevallen naar voren zijn geko men, waarin de clubs niet geheel vrij uit gin gen en de K. N. V. B. heeft hier dan ook maat regelen tegen genomen. Dat de overtredingen echter zoo talrijk zijn, dat men van een „on- houdbaren toestand" moet gaan spreken, wil er bij mij niet in. De destijds in het leven geroepen Commis sie voor Amateurisme doet mijn inziens zeer nuttig werk door de voortdurende boekencon- tröle, welke door accountants ingesteld wordt bij de verschillende vereenigingen. Hierdoor worden de clubs er aan herinnerd, dat zij hun boekje niet te buiten mogen gaan en deze controle werkt dan ook preventief. Mijne conclusie is derhalve: le. Van streng en zuiver doorgevoerd ama teurisme kan geen sprake meer zijn. 2e. De amateursbepalingen moeten gehand haafd blijven, al zullen enkele artikelen een Wijziging dienen te ondergaan. 3e. Men geve de Commissie van Amateuris me het volle vertrouwen en de zoo noodige me dewerking, opdat eventueele overtreders hun ne praktijken niet kunnen voortzetten. 4e. Dat het „oog grooter is dan de maag", m. a. w. dat er wel ontoelaatbare dingen gebeu ren, maar lang niet zooveel en zoo ernstig als wel gedacht en geschreven wordt. 5. Dat ons land nog niet rijp is voor beroeps- voetbal. De heer. M. Lindner, voorzitter van de Kennemers zegt, dat de groote moeilijkheid is om verandering te brengen in den bestaan- den toestand, te meer, daar hij persoonlijk van meening is, dat over het algemeen stipt de hand aan de thans geldende amateurbepa lingen wordt gehouden, zelfs in clubs, waar men vroeger in dit opzicht wel eens min of meer laks was. Gesteld eens, dat de Bond het geven van vergoedingen zou goedkeuren, dan rijst de vraag, hoe de vereenigingen er zelf tegenover zullen staan. Men was destijds terecht ver heugd, dat aan de hooge declaraties een einde werd gemaakt en hoewel veel geld wordt be steed bij wedstrijden en reizen van het Ne- derlandsch elftal, wil het meerendeel der clubs ongetwijfeld de eigen kosten zooveel mogelijk beperken. Daarom kan men in het belang van de sportiviteit en ook in het algemeen belang den toestand laten, zooals hij is. Bij het toestaan van vergoedingen, zouden vele clubs de dupe worden van de groote ver eenigingen, want afgezien van de extra-kos ten, die 'n zoodanige regeling met zich mee zou brengen en die deze clubs tot den ondergang zou doemen, zouden de spelers, waarvan 75 procent zulk een uitkeering ambieert, naar de „groote" clubs overgaan. Een regeling, zooals die sinds eenige jaren in België geldt, waar amateurs en professio nals in dezelfde ploeg spelen, is absurd. In mijn vereeniging spelen de leden voor hun pleizier voetbal en op zijn beurt stelt het bestuur alles in het werk, om het den spelers zoo aangenaam mogelijk te maken. De geest in de club is uitstekend. Zou de K. N. V. B. tot vergoedingen beslui ten, dan moet elke club meedoen op straffe van anders haar spelers tengevolge van over heveling te verliezen, want niet iedere voet baller bezit honderd procent clubliefde. Het eerste elftal zou zeker bevoorrechting moeten genieten, want daar staat of valt de vereeni- ATHLETIEK. TRIAL-MEET HELLAS—VLUG EN LENIG— HAARLEM. Zondag a.s. houden de athletiekvereeni- gingen Hellas, Vlug en Lenig en Haarlem op de Utrechtsche Sintelbaan een clubwedstrijd. Doordat er ook eenige B- en C-nummers in het programma zijn opgenomen, is de kans geringer, dat de vereeniging, die de beschik king heeft over eenige goede A-athleten, bij voorbaat als nummer één zal eindigen. Ook aan de juniores is een plaatsje ingeruimd. Met de volgende, nagenoeg complete ploeg gaat Haarlem naar Utrecht. 100 M. A.: Van Geenhuizen, Schaap. 100 M. B: A. v. Zonderen, Schreuder. 100 M. C.: Metz, B. Schaap. 400 M.: A en B: Herfst, Figee. 400 M. C: Kok, Stouten. 800 M. A en B: Herfst, Figee. 1500 M.: Schulz, Van Wijngaarden. 3000 M.: Koopman, A. v. d. Booren. 4 x 100 M. A: A. v. Zonderen, Van Lier, Van Geenhuizen, A. Schaap. 4 x 100 M. B en C: Schreuder, Rinkel, B. Schaap, Metz. 3 x 1000 M.: Hermans, Schulz, W. van Zon deren. Hoogspringen: C. v. d. Klinkenberg, v. d. Bos Vèrspringen: Lamoree, v. d. Bos. Polsstokhoogspringen: Lamoree, Verkes. KogelstootenMulder, De Graaf. Discuswerpen: Kluft, Mulder. Speerwerpen: Rinkel, v. d. Bos. 4 x 100 M. juniores: Vinkenoog. Cousijn, Kok, v. d. Putten. ging mede, doch deze bevoorrechting weisfct ontevredenheid der andere leden in de hand en waar is tenslotte de grens van het uit te keeren bedrag? In dergelijke omstandigheden zou een zui- yere amateurclub zich moeilijk kunnen hand haven, want zelfs de zuivere amateuristische mentaliteit wordt ondergraven door fin am - cieele noodzaak. Een bestuurslid moet het leiden en opwer ken van zijn vereeniging als een stuk levens werk beschouwen en in de eerste plaats de clubliefde onder de jongeren aankweeken. Van deze „eigen kweek" heeft de club in la tere jaren 50 procent meer steun en aanhan kelijkheid dan van vreemden, want zij blijven na beëindiging van hun voetballoopbaan be talend lid en belangstellen in het heden en de toekomst van hun vereeniging. Op die leden moet men bouwen en zelfs moet men jongere krachten wel eens even terug zetten, ten ein de de oudere en beproefde spelers te handha ven. Verjonging van een elftal moet succes sievelijk geschieden. Wat het geven van hulp bij het zoeken naar €en betrekking betreft, moet men eigen leden, die misschien niet zoo goed kunnen voetbal len, de voorkeur geven boven „vreemde ster ren",wier mentaliteit soms den clubgeest niet ten goede komt en die, wanneer ze niet in hun maatschappelijke betrekking voldoen, de vereeniging in moeilijkheden kunnen brengen WATERPOLO. DE ZEVENTALLEN VAN H.P.C. H.P.C. zal dit seizoen met vijf heeren, twee adspiranten- en twee dameszeventallen aan de waterpolocompetitie deelnemen. Hiervan zullen 4 zeventallen in de competitie van den K.N.Z.B. spelen, de overige zeventallen ko men uit in de competitie van Kring Haarlem van den K.N.Z.B. De zeventallen zijn als volgt samenge steld: H.P.C. 1 heeren: J. Schalkwijk, A. J. Braam, H. J. Leyenaar, W. Derks, H. Leloux, H. Elde- ring en A. ten Hacken. H.P.C. 2 heeren: H. v. d. Toorn, J. v. Zadel C. Bigot, H. Stefels, C. Kemper, A. Kolderie en M. Maurits. H.P.C. 3 heeren: K. de Ridder, A. M. Heer- kens Thijssen, H. Bakker, S. Eldering, J. Stuifmeel, C. Collet en J. Jansen. H.P.C. 4 heeren: A. C. de Bruyn, A. Scho tel, W. v. Ommen, L. Vermeer, A. v. Huisste den, P. Kramer en L. ten Kley. H.P.C. 5 heeren: E. Vrugt, Th. v. Galen, G. Rooyakkers, J. v. d. Putten, L. Wilmot, H. v. d. Weide, L. Kooyrnan. Adsp. A: H. v. Tyn, Wensing, F. de Geest, J. Wijkhuizen, T. Kloots, J. Hogeweg en W. Dorsman. Adsp. B: D. Kooy, D. Krijgsman, v. Huystee, W. v. Wirdum, T. Dekker, R. Koiter en A. van Leunen. Dames 1: M. v. d. Zouwe, E. Kloots, H, de Carpentier, F. Kann, R. Bakker, P. Haan- drikman, C. Kann, Dames 2: I. Kubatz, H. Bakkér, T. van Zoelen, C. Amels, G. Grilk, E. Alofs en Y. Kolderie. De competitie van den K.N.Z.B. begint in de tweedy week van Juni. Op 6 Juni zullen de beide eerste heeren zeventallen van de heeren en het eerste zevental van de dames deelnemen aan den polodag te Utrecht. LAWNTENN1S. De Competitie. Het programma voor Zondag luidt: Eerste klasse: HaarlemGroen Wit. Overgang sklassc T.C.H.—Ace. Tweede klasse A-N.W. JoyHaarlem 2. BeverwijkT.C.H. 2. Groen Wit 2—Game and Set. Tweede klasse B-N.W.: T.C.G.Heemstede. Aalkmaar/HeilooT.C.G. 2. T.C.G. 3Be Quick. Animo—Westrust. Derde klasse A-N.W.: Heemstede 2Bonzo. ZaandamBeverwijk 2. Kg. Zaandijk—T.C.G 4. Be Quick 2Beverwijk 3. Derde klasse B-N.W.: DuinlustHeemstede 3. Westrust 2—T.C.H. 3. Algemeene 2Westrust 3. Aemstelspelers—Duinlust 2. T.C.H. 4—V.V.G.A. 2. Heemstede 4Aemstelspelers 2. Game and Set 2Twentsche Bank 2. Bonzo 2Algemeene 3. V.V.G.A 3Wimbledon. Ready 2Ruïne. Westrust 4—Joy 3 Ruïne 2Nieuwe Meer 4. Wimibledon 2Ruïne 3. Beverwijk 4—Bakkum. Animo 2Haarlem 3. Bracht de vorige week reeds eenige beslis singen in de verschillende afdeelingen van de tenniscompetitie, Zondag' a.s. zullen er wel meer vallen. Haarlem ontvangt Zondag aan de Spanjaardslaan Groen Wit, waarvan in den uit-wedstrijd met 82 verloren werd, hetgeen tot nu toe de eenige nederlaag is geweest. Haarlem is sindsdien steeds beter .gaan spelen. Het is wel gebleken, dat beide clubs in krachten weinig zullen verschillen, met spanning zal de uitslag tegemoet worden gezien. Dit te meer, omdat Haarlem met een overwinning een prachtkans op het kam pioenschap zal krijgen. T.C.H. speelt op de banen van het Kenne- mer Lyceum tegen Ace en zal trachten door een 80 zege de eerste plaats te heroveren, tenminste als haar groote concurrent Sobri met een kleine overwinning op Siod genoegen zal willen nemen. In de tweede klasse is de spanning al even groot tusschen T.C.H. 2 en Haarlem 2, waar bij laatstgenoemde de beste papieren heeft. Beide teams spelen Zondag a.s. uit, resp. tegen Beverwijk en Joy, en zullen vermoede lijk wel met de overwinning terug komen, hetgeen de spanning niet zal verminderen. T.C.G. heeft met twee nog te spelen wed strijden het afdeelmgskampioenschap reeds behaald en zal dus straks een poging gaan ondernemen, de tweede- klasse B met de tweede klasse A te verwisselen. Het speelt Zondag a.s. thuis tegen Heemstede op de banen van Jatiloo (Bentveld). Westrust voert eveneens een vinnigen strijd om het kampioenschap met Kat 2. Beide teams zullen Zondag- a.s. wel winnen (Westrust speelt uit tegen Animo)zoodat ook hier de spanning dus voortduurt tot den laat- sten wedstrijd. KAATSEN. DE WEDSTRIJDEN OP 12 JUNI. Voor de nationale wedstrijden op 12 Juni a.s. hebben reeds eenige vereenigingen zich laten inschrijven. De bekers, medailles en verdere prijzen zijn te bezichtigen. Verwulft 1, hoek Koningstraat. HONKBAL. LEZING OVER DE SPELREGELS. De voorzitter van den Ned. Honkbalbond, de heer E. Bleesing zal op Vrijdag 3 Juni in café-rest. Brinkmann aan de Groote Markt èen lezing houden over spelregels, tactiek en techniek van het honkbalspel. BELGIë—NEDERLAND. De ontmoeting tusschen de vertegenwoor digende negentallen van Nederland en Bel gië zal te Antwerpen plaats hebben op Zon dag 31 Juli. De returnmatch heeft naar alle waar schijnlijkheid plaats op 21 of 28 Augustus. RADIO. ZONDAG 29 MEI. HILVERSUM I 1875 M. en 415.5 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO 5.00 NCRV, 7.45—11.20 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9,30 Orgelspel. 10.30 Ne derduitsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Boekbespreking), 2.00 Godsdienst onderricht voor ouderen. 2.30 Reportage. 4.30 Voor de zieken. 4.55 Gramofoonmuziek, 5.05 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.50 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna; Gewijde muziek (gr. pl.) 4,75 Sportnieuws. 7.50 Causerie „Het Wit-Gele Kruis". 8.10 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.20 Religieuze causerie. 8.30 KRO-Melodisten en solist. 9.00 KRO-orkest en soliste. 10.00 Re portage (gr.pl.) 11.0011.20 Epiloog. HILVERSUM II 301 5 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.: VPRO, 8.00—12.00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 VARA-orkest en solisten. 10.40 Declamatie en Gramofoonmuziek. 11.00 Es- meralda-Septet en solisten. 12.00 Het woord van de week. 12.05 Het Helmann-Strijkkwar- tet. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Musette- orkest en solist. 1.30 Causerie „Het leven op een Indische plantage". 1.50 Gramofoonmir ziek. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Viool met piano' begeleiding. 3.00 Rotterdamsch Mannenkoor „Zanglust", Koninklijke Mannehzangvereeni- gïng,, „Cecilia", versterkt Omroeporkest en solisten. 4.00 Sportreportage. 4.20 Gramofoon muziek. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 De Ram blers, 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Sportuitzen- ding. 6.15 Sportnieuws ANP. hierna: Gramo foonmuziek. 6.30 Nederduitsch Hervormde Kerkdienst. 7.30 Gramofoonmuziek. 7,40 Wij dingsavond. 8.00 Berichten ANP, Mededeelin gen. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.00 Radio- ournaal. 9.15 Causerie „In de eerste versnel- .in,g". 9.25 1-Iet Kovacs Lajos-orkest, solist en Bram Kwist's tokkelorkest. 10.25 Radiotooneel. 10.45 Harp en orgel. 11.00 Berichten ANP, hier na Gramofoonmuziek. 11.4512.00 Orgelspel. DROITWICH 1500 M. 12.50 Het Aston Hippodrome-orkest 1.35 De BBC-Zangers, 1.50 Troise's Mandoline-orkest en solist. 2.20 Tuinbouwpraatje. 2.40 Het Wal- ford Hyden Magyar-orkest. 3.35 Gramofoon muziek. 4.20 Reportage. 4.40 Eugene Fini en zijn tango-orkest. 5.20 Religieuze boekbespre king. 5.40 Declamatie. 6.05 Viool, cello en piano. ".55—8.10 Nachtegalenzang. 8.15 Kerkdienst. i.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 BBC-Theaterorkest, -koor en solisten. 10.20 Fred Hartley's sextet. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelspel. 12.40 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 4.05 Duo concert. 4.20 Pascal-orkest, 6.20 Radiotooneel. 7.20 Leon Rajter's orkest. 8.35 Zang. 8.50 Rau- gelkoor en solisten. 11.201.20 Jo Bouillon's orkest. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 9.50 Gramofoonmuziek, 10.50 Orkest-en koorconcert. 12.20 Westmark- orkest Aken. 2.20 Populair concert. 4.20 Om roeporkest, instrumentaal kwartet en solist. 7.30 Gramofoonmuziek. 8,20 Gevarieerd orkest en koorconcert. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.50 Otto Dobrindt en Heinz Wehner met hun or kesten, en Orgelspel (gr.opn.), 12.203.20 Ge varieerd concert. BRUSSEL 322 M. 9.20 Uit Boedapest: Pontificale Hoogmis. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Zang met toe lichting. 11.50 en 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. 2.35 Gramofoon muziek. 3.20 Ysaye-concours 1938. 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 Gramofoon muziek. 8.50 Yasye-concours 1938. 11.00 Dans muziek (gr.pl.). 11.20—12.20 John Rutten's orkest. BRUSSEL 484 M. 9.22 Gramofoonmuziek. 10.20 Max Alexys' orkest, 10.50 Pianovoordracht. 11.05 Vervolg orkestconcert. 11.30 Orgelspel. 11.50 Vervolg concert. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepsalonorkest. 2.202.35 Cellovoordracht. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.50 Omroepsalon orkest. 4.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Het Lucien Hirsch-orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepdansorkest en vocaal duo. 9.35 Repor tage. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.2012.20 Jean Omer's orkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 6.20 Otto Kermbach's orkest, (7.207.30 Be richten). 7.50 Sportuitzending. 8.10 Berichten. 8.20 Omroeporkest en het versterkt Omroep- vrouwenkoor mmv. spreker. 10.20 Berichten. 10.40 Sportreportage. 10.50 Zie Keulen. (11.05 11.20 Berichten). 1.15 Tijdsein. 1.26—2.20 Ge varieerd nachtconcert. (Adv. Ingez. Med.) VAN DE WEEK. In ons waterrijk land neemt de roeisport een vooraanstaande plaats in, reden genoeg om eens met den heer W. Jongejan, secreta ris van den Ned. Roeibond, te gaan praten. „Verwacht u een toeneming van het aantal race-roeiers, nu de. beperkende bepaling in zake handarbeiders is opgeheven?", zoo luidde onze eerste vraag. W. JONGEJAN. „Neen, want in de practijk zal er weinig ver anderen, doordat men zich sinds jaar en dag niet aan de letter van het reglement heeft kunnen houden. Een chirurg b.v., die behalve hersenwerk ook handenarbeid verricht, zou als amateur uitgesloten zijn geweest van het deelnemen aan roeiwedstrijden. Evenmin had men een medicus, die zelf -zijn auto bestuurt, als amateur mogen beschouwen. Zoo zijn er nog tallooze voorbeelden te noemen om aan te toonen, hoe absurd en verouderd het be treffende reglementsartikel was. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat het zonder discussie door de algemeene ver gadering werd afgeschaft. Ik meen te moeten betwijfelen, of de roei sport door hot schrappen van de bovenbe doelde bepaling in andere banen zal komen. Het aanschaffen van booten en het scheppen van een gelegenheid om ze onderdak te bren gen, brengt zooveel kosten met zich mede, dat de mogelijkheid van het oprichten van ver eenigingen door personen van een andere maatschappelijke positie, dan tot nu toe, uit gesloten mag worden geacht, hoewel er na tuurlijk niet het minste bezwaar tegen zou zijn. Men dient wel te bedenken, dat een roei- vereeniging uitsluitend moet bestaan van de bijdragen der leden. Het zal daarom duidelijk zijn, dat in crisisjaren, als velen zich ge noodzaakt zien voor het lidmaatschap te bedanken, de baten sterk terugloopen. Ook dat belemmert het oprichten van vereenigingen, die uit minder kapitaalkrachtige leden be staan", „Is deze teruggang in ledental wellicht de reden, waarom het Nederlandsche race-roeien zich niet op internationaal peil heeft kunnen handhaven?" „Men mag niet van een achteruitgang spre ken, doch het is een feit, dat ons wedstrijd roeien in de laatste jaren geen gelijken tred heeft gehouden met den vooruitgang in het buitenland. Door den slechten financieelen toestand als gevolg van het sterk verminder de ledental, beschikte men niet over de noodige middelen voor het aanstellen van goede betaalde coaches met buitenlandsche ervaring. Er zijn weinig Hollandsche coaches, die voor deze taak geschikt zijn, met uitzon dering van hen, die als het ware de natuurlijke gave bezitten, zooals Dr. Marrès, Dr. Meurer en vroeger Spoelstra, Blussé en dr. Kolff. Het publiek weet zoo weinig van de voordee- len, die de roeisport biedt en daarom zijn wij voortdurend doende, het door middel van een propaganda-film en artikelen in de pers voor te lichten." „Bent u van meening°dat een bepaalde roei- stijl boven andere te verkiezen is?" „Met iederen stijl kunnen wedstrijden worden gewonnen als deze tenminste in de perfectie wordt geleerd en uitgevoerd. De Fairbairn- methode ligt den roeiers gemakkelijker, maar dit neemt niet weg, dat men met den ouden Engelschen stijl even goed successen kan behalen, anders zouden de gemaakte tijden dit wel hebben uitgewezen." ,Hoe is de huidige verhouding tot het bui tenland?" „Er is nu weer veel nauwer contact met de andere landen en dit wordt door ons ten zeer ste aangemoedigd, omdat er zooveel valt te leeren, niet alleen voor de seniores, doch ook en vooral voor de juniores. Voor het deel nemen aan wedstrijden in Duitschland genie ten we in dit opzicht veel faciliteiten. Men beschikt ook daar slechts over een viertal waarlijk prima coaches, doch alle coaches houden daar echter geregeld contact met elkaar, wat in ons land niet het geval is; nog onlangs hebben zij te Berlijn een vergadering belegd, ten einde van gedachten te wisselen. Het peil van ons roeien is thans weer stij gende, getuige het succes van de Nereus-vier in 1936 en '37, die door Dr. Meurer werd ge coacht. Deze leidt de hulpcoaches volgens zijn zienswijze op, wat niet nalaat, vruchten af te werpen. Ook het aantal beoefenaren beweegt zich in stijgende lijn, vooral bij de vereeni gingen, die goede wedstrijd-resultaten berei ken, zooals bijv. Amstel in 1937. De stu- Wie dit bprd voor zich ziet moet x t r a voo rzi c h ti g zljfij want hij nadert 'n voor- ra ngsweg (óók het verkeer denten hebben natuurlijk geregelden toevoer van jonge roeiers en zij geven den toon aan op wedstrijdgebied. Dit is ook begrijpelijk, want zij hebben meer en beter gelegenheid om samen te oefenen, dan in de burgerver- eenigingen het geval is. Amstel bijv. heeft een goede senior-acht, waarvan de beman ning wegens haar werkzaamheden niet of bijna niet gelijktijdig kan trainen". „Hoe denkt u over de inkorting van de baanlengte voor het hoofdnummer van de Varsity, waarover destijds zooveel te doen is geweest?" „De internationale baanlengte is tweedui zend meter, waarom is het dan noodig voor één enkel nummer op één bepaalden wedstrijd daarvan af te wijken? De twee laatste jaren hebben bewezen, dat de studenten het niet minder eervol vinden, het hoofdnummer te winnen op 2000 als op 3000 Meter. Boven dien vinden zij op 2000 meter een baan, die aan alle eischen voldoet, terwijl een 3000 Meter-baan, volgens dezelfde eischen, nog ge vonden moet worden. Hoofdzaak is, dat ieder gelijke, eerlijke kansen op de overwinning krijgt. Dat is van veel meer beteekenis dan het roeien op een 3000 Meter-baan, waarbij men onder bepaalde omstandigheden met groote zekerheid vooraf kon zeggen, wie de overwinning zou behalen. De wedstrijd om den Telegraafbeker is wel aardig, doch deze race moet aan het einde van het seizoen ge roeid worden, anders kan het nadeelig zijn voor den vorm der deelnemei's. Hoofdzaak is, dat de Nederlandsche roeiers zooveel mogelijk in het buitenland uitkomen en niet onder elkaar blijven rondhangen; het internationaal contact moet voortdurend worden bevorderd. Medische keuring is van overwegend belang, niet alleen voor roeien doch voor alle takken van sport. Deze moet geschieden door een specialen arts, daar de huisarts meestal niet gespecialiseerd is in sportonderzoek, wat zeer minutieus moet plaats hebben. Een keuringsbureau is daar voor de juiste instelling. In dit verband is het goed er op te wijzen, dat indoortraining een groote steun kan zijn bij de roei-opleiding, als de coaches tenmin ste verstand hebben van de gevolgen van het roeien op het lichaam en op den geest. Zeer belangrijk zijn ook de vaardigheids- proeven als blijk van lichaams-fitheid en uit houdingsvermogen. Deze proeven worden bij honderdtallen en in steeds stijgend aantal af gelegd, waarbij de heeren 20 en de dames 16 K.M. in een bepaalden, ruim genomen tijd moeten roeien". „Hoe staat het met de belangstelling voor het stijlsnelroeien der dames?" Alleen in Duitschland, Zwitserland en Ne derland wordt dit stijl-snelroeien beoefend in alle andere landen kent men slechts het snelroeien, wat niet is aan te bevelen. .Deze kwestie zal, teneinde tot een unifor me regeling te komen, op de internationale vergadering te Milaan wederom worden be sproken, daar het een vorig maal reglemen tair niet in behandeling kon worden geno men. Overigens neemt de daadwerkelijke be langstelling voor het roeien bij de dames zeer toe, meer nog dan bii de heeren". MAANDAG ^0 MEI 1938. HILVERSUM 1 1875 M. Jaarsveldzender 415.5 M.) NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (Om 9.30 gelukwensehen) 10.30 Morgendienst, 11.00 Christelijke lectuur, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 Berichten, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.30 De Gooilan- ders en gramofoonmuziek, 2.00 Gramofoon muziek, 2.15 Zang met pianobegeleiding, 3.00 Wenken voor de keuken, 3.30 Gramofoon muziek, 3.45 Bijbellezing, 4.45 Gramofoon muziek, 5.15 Kinderuur, 6.15 Gramofoonmu ziek, 6.30 Vragenuurtje, 7.00 Berichten, 7.15 Vragenuurtje, 7.35 Causerie „De reünie van het voormalig instructie-bataljon", 7.45 Re portage, 8.05 Berichten A.N.P., herhaling SOS berichten, 8.15 Uitzending van de Centrale voor Werkloozenzorg, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.00 Berichten ANP, 10.05 Cello, hobo en harp, 10.45 Gymnastiekles, 11.00 Gramofoon muziek, 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek, (Om 8,15 berich ten), 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek, 10.30 Viool en piano, 11.00 Declama tie, 11.20 Orgel, fluit en hobo, 12.00 Gramo foonmuziek. (Om 12.15 berichten), 12.30 Al fredo Specialetti's ensemble, 1,15 Orgel en xylofoon, 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Sylvestre-trio, 2.40 Declamatie, 3.00 Omroep orkest en solisten, 4.30 Causerie „Music-hall" (met gr.pl.). 5.30 Het Kovacs Lajos-orkest, 6.00 Gramofoonmuziek, 6.15 Het Kovacs La jos-orkest en „The International Three", 7.00 Gramofoonmuziek, 7.35 Causerie „Interna tionale problemen van dezen tijd", 8.00 Be richten ANP, mededeelingen, 8.10 Stafmuziek van het 6e R. I., 9.00 Radiotooneel, 10.10 Om roeporkest en solist, 11.00 Berichten ANP., hierna tot 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 en 12.05 Gramofoonmuziek, 12.20 Causerie over kerkgeschiedenis, 12.45 Orgel spel, 1.20 Gramofoonmuziek, 1,35 Reportage, I.50 Het Philip Whiteway Ensemble, 3.20 Ar thur Salisbury en zijn orkest, 4.20 Orgelspel, 4.50 Cello en piano, 5.20 Zang, 5.40 Het Gershom Parkington Kwintet, 6.05 Reporta ge, 6.20 Berichten, 6.40 Zang en vihuela, 7.00 Muzikale causerie, 7.20 Cabaretprogramma, 8.10 Orgelspel, 8.40 Biologische causerie, 9.00 Radiotooneel, 9.20 Berichten, 9.40 Causerie „Imperial defence', 9.55 Eddie Carroll en zijn orkest e.a., 10.40 Zang en voordracht, 11.05 Het New Georgian Trio, 11.35 Jack Jackson en zijn Band, 11.50 Gramofoonmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 8.10. 8.55, 10.10 en 11.20 Gramofoonmuziek, II.50 Zang, 12.35 Gramofoonmuziek, 1.50 Zang 2.05 Gramofoonmuziek, 3.05 Zang, 3.20 Viool voordracht. 4.20 Zang, 4.35 Pianovoordracht, 5.20 Cantrelle-orkest, 8.35 BBC-Symphonie- orkest en -koor, 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek, 7.30 Omroepsextet en -schrammelensemble, 12.20 Fabrleksor- kest. 1.35 Nedersaksen-orkest, m.m.v. soliste, 2.30 Vroolijk concert, 4.20 Kurhessisch Landes orkest Kassei, 6.40 Zang en piano, 7.30 Gra mofoonmuziek, 8.20 Koorconcert, 9.20 Om roeporkest. -koor en solisten, 10.35 Gramo foonmuziek, 10.50 Omroeporkest, instrumen taal kwartet en solist, 12.20 Gevarieerd con cert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 Omroepsa lonorkest, 1.30 Omroepdansorkest, 1.50 en 5.20 6.50 en 7.20 Gramofoonmuriek, 8.20 en 9.20 Omroeporkest en soliste, 10.30 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 1.30 Om roepkleinorkest, 1.50, 5.20 en 6.00 Gramofoon muziek, 6.35 en 7.05 Het van Hecke-kwartet, 7.35 en 8.20 Gramofoonnrn^ek, 8.50 Ysaye- concours '38, 11.00 Accord •■muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Gramofoonmuziek en declamatie, 8.20 Weiss Ferdl met zijn ensemble. 9.20 Berich ten, 9.35 Omroej-.-Amusementsorkest m.m.v. solisten, 10.20 Berichten, 10.50 Strijktrio, 11.05 Berichten, 11.20 Omroepkleinorkest, 12.20 Zie Keulen (1.15 Tijdsein)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7