VERWACHT WORDENDE SCHEPEN B00DE*STER BEVERWIJK De behandeling van het rioleeringsplan. Tluuruiaarborgvereeniging heeft bezwaren. Uitstel gevraagd. Hét bestuur van de Beverwijksche Huur- waarborgvereeniging heeft aan den gemeente raad een adres doen toekomen, waarin bezwa ren worden aangevoerd tegen het heffen van de nieuwe belastingen (rioolrechten enz.) in verband met de voorgestelde uitbreiding en verbetering van de rioleering. Plet bestuur laat het volgende aan de leden van den gemeenteraad weten: 1. Dat het met groote instemming heeft ken nis genomen van het voorstel van B. en W. de zer gemeente tot het doen uitvoeren van het sinds ettelijke jaren verwachte rioleerings plan; 2. dat door de totstandkoming van een be hoorlijk rioleeringsplan niet alleen aan de rechtmatige eischen der burgerij zal zijn tege moet gekomen, doch vooral omdat Bever wijk ook op dit gebied uit haar toestand van achterlijkheid zal worden verheven tot het niveau der gemeenten, wier zorg voor de open bare volksgezondheid met reden mag worden genoemd; 3. dat redelijkerwijze een toename van een meer koopkrachtig deel der bevolking, ni. uit die categorieën van personen, die in een fo rensen plaats in de eerste plaats van over heidswege zorg voor de openbare gezondheid verwachten, mag worden tegeiribet gezien. 4. dat evenwel ernstige bezwaren gemaakt moeten worden tegen de wijze van behande ling, zoowel als tegen de wijze waarop de kos ten van dezen maatregel worden geheven; 5. dat de gedurende ettelijke jaren in amb telijke bureaux rustende rioleeringsplannen plotseling, als bij verrassing, als geforceerd in behandeling worden genomen; een luttel aan tal malen na het bekend worden van het ontworpen plan Immers wordt de behandeling ingediend. 6. dat hierdoor niet alleen de wettige volks vertegenwoordiging doch ook de openbare meening zoo goed als voor een voldongen feit worden geplaatst en er geen gelegenheid is geweest tot rustige bestudeering en beoor deeling en de consequenties nog niet overzien kunnen worden. Deze gedragslijn getuigt niet van veel eerbied voor den Gemeenteraad en het oordeel van de belastingbetalende burgerij wordt beschouwd als een quantité négligeable; 7. dat de huiseigenaren, zonder eenig voor afgaand overleg en zonder hun instemming worden ingeschakeld als onbezoldigde belas ting-incasseerders, terwijl hun eigendommen als onderpand worden verklaard voor de rich- tige heffing dezer nieuwe belastingen, zonder dat er anderzijds een rechtszekerheid wordt geschapen, wanneer de huiseigenaren met wan- j betalingen hebben te kampen; 8. dat de lasten eenzijdig worden gelegd op de huiseigenaren, n.l.: a. door annuiteit gedurende 20 jaren van f 3.68 tot f 5.89 per woning en per jaar en b. door een z.g. riool-afvoerrecht van f 5 tot f 25 per woning en per jaar. 9. dat deze nieuwe belastingheffingen met de meest mogelijke ernst als ten hoogste on rechtvaardig moeten worden afgewezen op grond van de navolgende feiten. a. het meerendeel der Beverwijksche huis eigenaren is maatschappelijk reeds üi een zoo danige positie geraakt, dat zij leven bij de ge nade van hypotheekbanken en andere credi teuren, omdat de vaste lasten, als: grondbe lasting, straatbelasting enz., de betalingsca paciteit der huiseigenaren op een uiterst zwa- ren proef heeft gesteld; b. de exhorbitante personeele belasting een zeer drukkende invloed op de huishuren heeft uitgeoefend, zoodat naarmate deze werd ver hoogd ook bijna tegelijk de huishuren daal den; c. verschillende huiseigenaren de grens van armlastigheid hebben bereikt. d. naar zeer matige schatting berust reeds meer als 10 millioen gulden aan vaste goederen f.; Beverwijk aan hypotheekbanken, hetwelk voorheen behoorde tot het particuliere ver mogen van Beverwijk's inwoners, terwijl bij elke nieuwe veiling van vaste goederen, door gaans tengevolge van executie duizenden gul dens uit het vermogen van Beverwij,kers ver dwijnen en in handen van vreemdelingen ko men; 10. dat uit de hier genoemde feiten duide lijk blijkt, dat de door B. en W. voorgestelde maatregelen derhalve op de huren der inwo ners zullen moeten worden verhaald; gemid deld zullen de huren voor de volkswoningen van f 0.30 tot f 0.50 per week moeten worden verhoogd; 11. dat het tot B. en W. blijkbaar niet is doorgedrongen, welke moeite en last de kos- telooze inning van deze belasting aan de huis eigenaren bezorgen zal. 12. dat een dergelijke noodzakelijke huur- verhooging voor ongeschoolde en laag loon ge nietende arbeiders alsmede voor het niet on belangrijke percentage steuntrekkende inwo ners als uiterst bezwaarlijk moet worden aan gemerkt. Redenen waarom ondergeteekende de vrij heid neemt om bij Uwen Raad ernstig en met klem op aan te dringen: andere middelen tot dekking dier uitgaven te besluiten, als daar o.m. zijn: a. het verkrijgen van het voor de uitvoering benoodigde bedrag uit het Werkfonds au fond perdu, omdat de hier beoogde werken zeer sterk het karakter van normale werkverschaf fing hebben, waarvoor de middelen dienen verstrekt te worden uit het oogpunt van be strijding der werkloosheid. b. het sluiten van een leening op langen ter mijn, omdat zeer billijk mag worden "geacht een groot deel dezer kosten op het nageslacht af te wentelen; zij mogen naast de lusten ze ker ook wel de lasten dragen. c. de kosten van onderhoud en beheer uit de gewone belastingmiddelen te dekken, zoodat ieder naar draagkracht zijn deel kan bij dragen; d. spoedige doortastender maatregelen tot vaststelling van een uitbreidingsplan, waar door het aantal kapitaalkrachtige bewoners (welk aantal zich reeds gedurende geruimen tijd in dalende lijn bevindt) zal toenemen; d. meer doelmatige en systematische propa ganda tot vestiging van handel en industrie, o.a. door een meer dan tot heden gevolgde kaufmannische grondpolitiek. m. a. w. door 't beschikbaar stellen van goedkoope industrie terreinen. De Huurwaarborgvereeniging is geenszins van meening, dat hiermede het onderwerp is uitgeput en dat er nog vele middelen kunnen worden aangewend om op meer doelmatige wijze de kosten te bestrijden voor de inderdaad noodzakelijke rioleering zonder een deel dei- burgerij in verdrukking te brengen. Tenslotte wordt den raad de mogelijkheid in overweging gegeven een voorstel tot uitstel van behandeling te doen, opdat met de groote groepen van belanghebbenden, langs den weg van medezeggingsschap overleg kan worden gepleegd; meer bijzonder zou het op prijs wor den gesteld indien het bestuur met de Raads commissie overleg zou kunnen plegen. VERGADERING VAN HET R.-K. ZIEKENFONDS. Het R.-K. Ziekenfonds hield in het gebouw der K.SA. een ledenvergadering waarin de besprekingen werden voortgezet over een eventueele opheffing van de aansluiting bij het verzekeringsfonds voor ziekenhuisverple- ging „Kennemerland". In de vorige vergade ring was dit door een der leden verzocht, om dat dit fonds f 1200 had overgehouden. Men meende, dat het R.-K. Ziekenfonds dit geld dan beter zelf kon gebruiken. Medegedeeld werd. dat een conferentie met het bestuur van „Kennemerland" geen resul taat had opgeleverd. De contributie kon niet worden verlaagd. De voorzitter, de heer Groeneveld, betoog de, dat het R.-K. Ziekenfonds onmogelijk zelf in staat is het risico van ziekenhuisverple- ging zelf te dragen. De daarvoor noodzake lijke reserve kan niet worden gevormd. De rechten van de leden moeten gewaarborgd zijn en dat kan het fonds zelf niet doen. De geneesheer van het fonds merkte op, dat daarnaast ook de medicus zijn rechten gaarne gewaarborgd wil zien. In de laatste jaren daalde het honorarium, hoewel het aantal leden stijgt. Besloten werd de aansluiting bij het fonds „Kennemerland" voorloopig tot 1 Jan. te doen voortduren. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een voorzitter. De heer Groeneveld werd als zoodanig herkozen. Tenslotte werd nog medegedeeld dat in het vervolg de medicamenten door de apotheken zullen worden thuis bezorgd. ROOD WIT—'T KARPERTJE (5—2). De supporters hebben met dezelfde cijfers revanche genomen, als waarmede de henge laars vorig jaar wonnen, namelijk 52. De standhouding gespeeld in tegenwoordigheid van een talrijk publiek. Dat wordt dus een aardig ibatig saldo voor de Beverwijk-adspi- ranten. Voor de rust was ,,'t Karpertje" meer aan vallend, maar toch wist Dekker aan het elftal van de supporters de leiding te geven. De Karpers slaagden er niet in het doel te vin den, zoodat met 10 voor de supporters werd gedraaid. In de tweede helft wisten de suppor ters, gesteund door d enwind den stand tot -0 op te voeren. Daarna slaagde de veteraan Muis er in den achterstand tot 5—2 terug te brengen. Hiermede kwam het einde van dezen prettigen wedstrijd, waarvan het pu bliek zeer heeft genoten en waaraan ook de vroolijke noot niet ontbrak. Al met al was het een aardige sportmiddag, die de vereenigingen weer nader tot elkaar heeft gebracht. HET PROGRAMMA VAN DE RADIO CENTRALE. Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen of ander Duitsch station. 'Lijn IV. 8.00 Brussel, 8.20 Diversen, 9.35 Droitwich of Londen. Lijn V: 8.00 Luxemburg, 11.20 Brussel, 1.20 Luxemburg, 4.15 Brussel, 8.20 Stuttgart. B. R. C. KENNEMMERLAND. De Rennersclub „Kennemerland" hield Zon dag een koppelrecordrit voor alle klassen over 55 K.M. De uitslag was: 1. LeguitAnspach, 1 uur 32 min. 54 sec. 2. BerkhoutTroost 1 uur 36 min. 30 sec. 3. HollanderBak 1 uur 41 min. 42 sec. De junioren reden als laatste rit voor de competitie een recordrit van 22 K.M. met den volgenden uitslag: 1. D. Mooy 40 min. 53 sec. 2. A. Kuilman deel van het Esperanto-examen. Mevr. A. Jongejans 43 min. 7 sec., 5. F. Berkhout 43 min. 43 sec. De einduitslag van de compe titie is: 1. D. Mooy, 19 punten. 2. T. Jongejans, 12 p., 3. J. Kopper en A. Kuilman 9 p., 4. F. Berk hout 7 p., 5. H. Bijl 5 p. Zaterdag j.l. wist Cees Bakker op fraaie wij ze de tweede plaats te bezetten in de Ronde van Alkmaar over 120 K.M. in de afdee- ling amateurs en onafhankelijken. Donder dagavond zal „Kennemerland" een begin maken met een competitie van vijf record- ritten elk van 33 K.M. voor alle klassen en van 22 K.M. voor de junioren. Deze ritten worden gehouden op vijf achtereenvolgende Donder dagavonden. Op den eersten Pinksterdag zul len de renners J. Leguit en A. Drenth deel nemen aan een wegwedstrijd om den Bosch- baanprijs te Amsterdam, CASTRICUM TENT IN BRAND GERAAKT. Zaterdagmiddag is op het kampeerterrein een tent, die als keuken dienst deed, in brand geraakt, doordat een zeil dat over een bran dend petroleumstel lag, vlam vatte. Andere tentbewoners snelden toe en wisten met zand en water het vuur spoedig te blusschen. Uit dit brandje in deze omgeving blijkt in- tusschen wel hoe noodzakelijk het is voor zichtig te zijn met vuur. SCHIP Alkmaar (Ned.) x) Antiochia (Du.) Amstelland (Ned.) x) Ajax (Ned.) Angeja (Ned.) Aurora (Ned.) Breda (Ned.) x) Boskoop (Ned.) Baarn (Ned.) Barneveld (Ned.) Bengkalis (Ned.) Bintang (Ned.) x) Bodegraven (Ned.) Chr. Huygens (Ned.) x Cl. Macilwraith (Br.) Cassel (Du.) Ceres (Ned.) Costa Rica (Ned.) x) Cordillera (Du.) x) Caribia (Du.) x) Deucalion (Ned.) Essen (Du.) Eurymedon (Br.) x) Eaterpe (Ned.) Fauna (Ned.) Freiburg (Du.) Glenfinlas (Br.) x) Grootekerk (Ned.) x) Gleniffer (Br.) x) Heidelberg (Du.) x) Hebe (Ned.) Hermes (Ned.) Jagersfontein (Ned.) x) J.v.OldenbarneveltCNd.) Juno (Ned.) Leonian (Br.) Liberian (Br.) Lima (Ned.) Lorca (Br.) Ladoga (Rus) Montferlaiid (Ned.) x) Mars (Ned.) Moena (Ned.) Merope (Ned.) Marne (Ned.) Nijkerk (Ned.) x) Orion (Ned.) Orpheus (Ned.) Oranje Nassau (Ned.) Poelau Tello (Ned.) x* Palatia (Du.) Phrontis (Ned.) x) Petros Nomikos (Gr.) Poelau Roebiah (Ned.) Poelau Laut (Ned.) Perseus (Ned.) Peisander (Eng.) x) Polydorus (Ned.) x) Pluto (Ned.) Randfontein (Ned.) x) Rhea (Ned.) Rendsburg (Du.) Soemba (Ned.) x) Saleier (Ned.) Sesostris (Ned.) St. Annaland (Ned.) Saturnus (Ned.) Suomen Neito (Fin) Theseus (Eng.) x) Tabian (Ned.) x) Tomislav (J. Slav.) Ubari (Estl.) Vesta (Ned Venus (Ned.) Venezuela (Ned.) Westland (Ned.) Zuiderkerk (Ned.) x) VAN Chili West Indie Buenos Aires Stettin Swansea Midd. Zee Chili Chili Chili Hamburg Batavia Hamburg Chili Batavia Burma Ned. Indië West Afrika West Indië Pto Barrios Hamburg (v. IJm.) Zwarte Zee Ned. Indië Batavia Bdrdeaux Midd. Zee Macassar Japan Japan Japan Batavia Midd. Zee Midd. Zee (via R'dam) Zuid Afrika Batavia Hamburg West Afrika West Afrika West Indië (via Londer La Goulette (v. IJm.) Leningrad Buenos Aires Midd. Zee Batavia Kopenhagen Gr. Yarmouth Beira Midd. Zee Danzig West Indië Batavia West Indië Batavia Rio de Janeiro (v. IJm Ned. Indië Batavia Stettin Batavia Batavia Kopenhagen Z. Afrika Bourgas Ned. Indië Batavia Ned. Indië Pto Barrios Danzig Stamboul Rouaan (v. IJm.) Batavia Batavia Buenos Aires Söderhamn (v. Velsen) Alexandrië Constantza Hamburg Hamburg Japan Verin, aankomst LAATSTE BERICHT 25 Mei van Arica. 4 Juni 17 Mei van St. Thomas. 24 Juni 26 Mei vertrokken. 7 Juni vertrekt 4 Juni. heden 27 Mei vertrokken. Juni 27 Mei van Napels. 27 Mei van Liverpool. 24 Mei van Cristobal. 22 Mei van Corral. 29 Mei te Antwerpen. 24 Mei te Belawan. in lading. 25 Mei te Callao. 7 Juni 27 Mei van Port Said. 1 Juni 29 Mei van Port Said. 30 Juni 27 Mei van Singapore. 29 Mei van Dakar. 5 Juni 24 Mei van Barbados. 24 Juni vertrekt 3 Juni, 5 Juni vertrekt 4 Juni. 6 Juni 25 Mei van Catacolo. 9 Juni 21 Mei van Port Said. 16 Juni 19 Mei van Colombo. 30 Mei 26 Mei vertrokken. 30 Mei 28 Mei te Rotterdam. 12 Juli 24 Mei van Soerabaja. 7 Juni 26 Mei van Port Said. 25 Mei van Singapore. 5 Juli 25 Mei van Manilla. 24 Juni 20 Mei van Colombo. 26 Mei 28 Mei te Hamburg. 5 Juni 26 Mei van Malta. 27 Mei van Genua. 29 Juni vertrekt 1 Juni. 2 Juni vertrekt 1 Juni. 26 Mei van Las Palmas. 27 Mei te Freetown. 23 Mei van de Azoren. 25 Mei vertrokken. 28 Mei van Liverpool. 10 Juni 25 Mei van Bahia. 3 Juni 27 Mei van Gibraltar. 21 Mei van Soerabaya. 31 Mei 27 Mei te Aarhuus. 31 Mei 30 Mei vertrokken. 30 Mei van Port Natal 15 Juni 26 Mei te Fiume. 31 Mei 28 Mei vertrokken. Juni 24 Mei van Paramaribo. 3 Juni 22 Mei van Port Said. 10 Juni 26 Mei van Trinidad. 18 Juni 17 Mei van Belawan. 13 Juni 19 Mei vertrokken. 20 Mei van Sabang. in lading. 31 Mei 28 Mei vertrokken. 29 Juni 28 Mei vertrokken. 7 Juli vertrekt 4 Juni. 5 Juni vertrekt 2 Juni. 30 Mei van Land's End. 27 Mei te Kymassi. 24 Mei van Batavia. 15 Juni 26 Mei van Triest. 15 Mei van Padang. 23 Juni 30 Mei van Cartagena. 31 Mei 27 Mei vertrokken. 21 Juni 26 Mei te Izmir. 30 Mei 28 Mei vertrokken. 3 Juni 27 Mei van Gibraltar. 1 Juni 25 Mei van Genua. 16 Juni 16 Mei van Necochea. heden pass. 27 Mei Elseneur. 20 Juni 27 Mei van Jaffa. 25 Juni 27 Mei te Izmir. 5 Juni vertrekt 4 Juni. 31 Mei vertrekt 30 Mei. 26 Mei van Gibraltar. Schepen, voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Buitenhaven Papierfabriek Duitsch Russisch m.s. s-s. Caribia Magnitogorsk West Indië Leningrad stukgoed hout PRIJSUITREIKING EN SLUITING DER WINKELWEEK. Maandagavond om acht uur zal de laatste prijsuitreiking in de zaal van den heer Beentjes plaats vinden. Wij herinneren er even aan, dat dezen avond tevens de vier hoofdprijzen verloot zullen worden. Verwacht wordt dat zooveel mogelijk de volwassenen komen en dat de ouders niet hun kinderen sturen. Het moet voor de prijswinnaars toch een voldoening zijn te weten, dat de cen trale raad alles in het werk stelt de uitrei king een zoo ordelijk mogelijk verloop te geven. Dit is met kinderen niet altijd moge lijk, ook al omdat het wel laat kan worden eer al de prijzen zijn uitgereikt. MOOI SUCCES VOOR MENTOR. De heer P. Kapper alhier, lid van de dresseerclub voor poltitiehonden, heeft met zijn hond Mentor te Velsen met 274 punten den eersten prijs behaald. Tevens kwam de heer Kapper in het bezit van den Kennemer-wisselbeker, een mooi stuk werk ter waarde van f 150. C.S.V. NAAR DEN K.N.V3. Door een welverdiende 3—'1 overwinning op W.F.C. 4 bezet C.S.V. thans de tweede plaats in de kampioenscompetitie van den N.H.V.B. en daardoor is haar overgang naar den K.N.V.B. nu wel verzekerd. C.S.V., dat met 4 invallers speelde, heeft voor de rust van de vele kansen niet ge profiteerd en vooral Dijkhuizen, die Bakker verving, toonde zich een mester in het om zeep brengen van de meest opgelegde kansen. Ook vele schoten van Kossen troffen geen doel zoodat de rust met blanken stand aan brak. Na de rust werd de opstelling gewij zigd: De Beurs middenvoor, Tiemstra rechts binnen, Dijkhuizen rechtsbuiten, Hoogerhuis nam de plaats in van J. Boot. Dit was wel een verbetering, al voldeed Dijkhuizen ook nu niet. Een mooie over rechts geleide aanval gaf Kossen een kans, doch hij werd door twee W.F.C.'ers vastgehouden. Scheidsrechter Freeke, die ook nu weer een goede wedstrijd floot, strafte deze overtreding met een strafschop dien Kossen inschoot (10). Twee W.F.C.'ers waren het met deze be slissing niet eens, maakten aanmerkingen tegen den arbiter en werden naar de kleed kamer verwezen. Wt.F.C. maakte hierna den stand gelijk, maar Kossen gaf C.S.V. opnieuw de leiding. Vijf minuten voor het einde maakte Kossen er 3—1 van. KAMPIOENSFEEST VAN C. S. V. C. S. V. heeft Zaterdagavond in de Rusten de Jager op feestelijke wijze het kampioen schap herdacht. Het spreekt vanzelf, dat de stemming er uitstekend in zat. De heer J. Smit-heeft het gezelschap met zijn liedjes en moppen prettig bezig gehouden. The Song Shakers zorgden voor vlotte dans muziek. Ook de C.S.V.-leden lieten zich niet onbetuigd, zoo ontpopte de C.S.V.-keeper zich als een goeden stepdanser. Het feest duurde tot den prillen ochtend stond voort. SANTPOORT EEN HOND IN NOOD. Zondagavond hoorden bewoners van den Hagelingerweg een „ondergrondsch" geblaf. Bij onderzoek bleek, dat er een hond in 't riool zat. EVéfT later kwam het arme dier voor een rooster, dat het riool scheidde van een daarin uitloopende beek. Het blafte wan hopig om zijn vrijheid. Dit kon een derf omstanders niet langer aanzien en aan- hooren. Hij haalde „materiaal" en verwij derde het rooster. De hond was echter inmid dels het riool weer ingeloopen, doch verwacht mag worden, dat hij, toen het weer rustig werd, zijn gevangenis heeft verlaten. „WILHELMINA" NAAR HET CONCOURS. Gisteren nam het fanfare-corps „Wil- helmina" onder leiding van den heer J. Groot, deel aan het muziekconcours, uitge schreven door de Utrechtsche Postfanfare „Onder Ons". Het corps kwam uit in de af- deeling uitmuntendheid, waarvoor als ver plicht werk was opgegeven „Cortége de Fleurs" grand marche van Ern. Dewandeleer Als vrij nummer bracht „Wilhelmina" ten gehoore „Ouverture Frangaise" van Louis Reynaud. Dé jury beloonde de prestaties onze plaatsgenooten met een tweeden prijs. VOETBAL. Hedenavond speelt een elftal van de Sup portersclub „Santpoort" op het sportterrein aan de Kweekerslaan een wedstrijd tegen de D.E.K.-veteranen uit Bloemendaal, WIJK AAN ZEE BEVESTIGING VAN NIEUWE LIDMATEN. Zondagmorgen zijn in de Ned. Herv. Kerk de volgende lidmaten bevestigd: J. J. v. d. Sluis, S. J. Smit, M. W. Joor, M. A. Priester en J. van Amersfoort. Ds. J. A. L. Hovy, die den dienst leidde, hield na het zingen van Gezang 1 vers 4 een toespraak tot de nieuwe lidmaten. Vervolgens werden door Gemeente en nieuwe lidmaten beurtelings eenige verzen gezongen van Gez. 220. Tenslotte volgde de bediening van het H. Avondmaal aan de nieuwe leden, hun ouders en de leden van den Kcrkeraad. VELSEN OUDEN VAN DAGEN OP REIS. Het comité, dat jaarlijks de auto-tochten voor ouden van dagen verzorgt, heeft be sloten dit jaar op 30 Juni met de oudjes op reis te gaan, zoo mogelijk naar Artis en anders naar Valkenveen. Tot 21 Juni kan men zich voor deelneming aanmelden. Evenals vorige jaren zal men, om de kosten te kunnen dekken, lijsten ter inteeke- ning aanbieden. Bovendien houdt het comité zich gaarne aanbevolen voor bijdragen in natura. En tenslotte doet het een beroep op bezitters van auto's, om deze voor één dag ter beschikking van het comité te stellen. HOOGOVEN SCHAAKCLUB. Het tweede tiental van de H.OS.C. promo veert naar de derde klasse van den K.N.SH. doordat het in haar clubgebouw de re turnwedstrijd tegen Het Oosten m, dat thans beter partij bood dan in de eerste ontmoeting, wist te winnen met 73. Voor dit nog jonge tiental een prachtige Natuurvriend zijn, dat maakt je handig, Blijmoedig, practisch en zelfstandig. Je leert de dingen hier op aarde Te schatten naar hun juiste waarde. Je houdt, op tijd, van je gemak Maar 't méést... van Roode Ster Tabakf NIEMEIJER'S 6, 10, 13ct. per half ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp. (Adv. Ingez. Med.) prestatie. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: HOOGOVEN II—HET OO'STEN Hl. M. P. v. d. BergA. v. Eis y2y2 Dr. U. J. Rutgers—M. de Haas 1—0 P. H. Oort—W. B. Vosse V2—V2 W. Steeman—C. Hoving 01 Andrea—Herfst 1—0 G. Schouten—J. C. Nieuwenhuizen 1—0 A. v. d. Linde—C. Smal 1—0 P. Zeilstra—J. D. de Hertogh 0—1 A. RodenbergA. Bogaardt G 10 G. Jansen—(niet opgekomen) 1—0 Totaal 7—3 Tegenspraak van geruchten. Een naklank van de Jamboree. (Van onzen verslaggever). Er liepen de laatste maanden leelijke ge ruchten die verband hielden met de, verleden jaar op Vogelenzang, met zooveel succes ge houden bijeenkomst van padvinders uit de geheele wereld, die in Nederland de Wereld jamboree kwamen medemaken. In enkele bla den werd van deze geruchten melding ge maakt, waarbij men er, in het kort gezegd, de aandacht op vestigde, dat honderd a honderd vijftigsommigen spraken zelfs van 750! jeugdige Nederlandsche, ongehuwde meisjes moeder zouden moeten worden. Pertinent werd zelfs beweerd, dat in een ziekenhuis te Haarlem niet minder dan 60 bedden tegelijk ingericht waren voor deze jeugdige moeders. Natuurlijk bereikten deze geruchten ook diegenen, die in de Nederlandsche Padvinders beweging een vooraanstaande plaats innemen. En hoewel zij er om lachten, zagen zij toch in dat het zaak was, om aan de hand van een diepgaand onderzoek verdere verspreiding van deze geruchten, die den naam van de Padvindersbeweging schaden zou, tegen te gaan. In een Vrijdagmiddag gehouden persconfe- ïentie, welke plaats had in het Nationaal Hoofdwartier, te 's-Gravenhage, heeft de waarnemende hoofdverkenner, de heer A. Oosterlee, het ingestelde onderzoek toege licht, waarbij hij er melding van maakte, dat alle geruchten van grond ontbloot waren. „I11 het eerst waren de geruchten, die en kele maanden geleden de ronde begonnen te doen, voor ons niet na te gaan. In Maart na men zij echter definitieve vormen aan, culmi- neerende in de mededeeling, dat in het St.- Elisabeths Gasthuis te Haarlem een zaal met 60 bedden gereed was gemaakt voor aan staande ongehuwde, moeders. Hier konden wij navraag doen. Inderdaad was de mededeeling „an sich" juist, alleen gebeurde het gereed maken van deze zaal met 60 bedden elk jaar. Van bedden voor onge huwde moeders was geen sprake. Aanvankelijk had men in Padvinderskrin gen begin Juni een onderzoek in de ge meenten, rondom Vogelenzang, willen in stellen, ten einde aan de hand van de ge registreerde geboorte-aangiften conclusies te kunnen trekken. Men moest dit tijdstip, in verband met het hardnekkig aanhouden der geruchten, vervroegen tot midden-Mei. Zoo is in de laatste dagen aan de burge meesters van Haarlem, Bloemendaal, Heem stede en Bennebroek gevraagd of het aantal buitenechtelijk geboren kinderen in hun ge meenten veel hooger was dan verleden jaar. „Tot ons genoegen", aldus de heer Oosterlee, „waren de antwoorden van dien aard, dat ge zegd mag worden, dat er van de geruchten niets, maar dan ook niets waar is. De burgemeester van Haarlem deelde ons schriftelijk mede, dat in de maanden April en Mei van dit jaar 8 (vorig jaar 7) huiten- echtelijke kinderen geboren waren. I11 de ge meenten Bloemendaal, Bennebroek en Heem stede deed zich slechts één geval voor De chef van de medische en hygiënische voorziening tijdens de Jamboree deelde in aansluiting hierop nog mede, dat door hem ook in de ziekenhuizen te Leiden en Amster dam en bij de medici, wonende rond Vogelen zang naar een en ander geïnformeerd was. Het bleek daarbij echter afdoende, dat van de genoemde gevolgen van de Jamboree niets bemerkt was of is, terwijl de eveneens ter persconferentie aanwezige Hoofdverkenner- Geestelijke van de Katholieke Verkenners, die ten overvloede bij de geestelijken rond en in Haarlem had geïnformeerd, evenmin re sultaten had bereikt. Niemand had de ge ruchten kunnen verifieeren. Insiders hij de Wereldjamboree, die dit re sultaat van het ingestelde onderzoek naar de geruchten, reeds van te voren hadden voor speld, konden dit rustig doen. Reeds den tweeden of derden dag van de Jamboree, heeft de leider, generaal Behrens, met de leiders der buitenlandsche contingenten een bespre king géhad, waaruit de maatregel voortvloei de, dat geen enkele deelnemer, zonder verlof van een verantwoordelijken commissaris, zich na 9 uur buiten het kamp mocht bevinden. En ook de controle in het kamp was zóó streng dat het welhaast onmogelijk was, dat mis standen zich konden voordoen. Misschien dat nu de geruchten, welke ook na de Wereldjamboree te Engeland aldaar verspreid zijn, zullen ophouden?

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2