Novae slachtoffer van een Sovjet-agent. Was leider der Oekraïners. De Bom in Holland. Bora onthult het heele mysterie. Het is nu zeven dagen geleden dat die bom op den CooLsingel in Rotterdam viel. Zoomaar in Rotterdam, waar enkele dagen tevoren al 'een muur was omgevallen. Ook dat scheen reeds vreemd. Muren vallen om in Parijs en in nog enkele andere buitenlandsche steden, waar de menschen niet degelijk zijn. Niet in Nederland. Toch viel deze muur en het was Rotterdam's eigen schuld. Aan bommen zijn we nog vreemder. Wat is dat nou? Bommen hooren thuis in den Bal kan, in Rusland, in Zuid-Amerika en af en toe ook wel eens in Parijs. Maar in ons land? Neen. Toch viel deze bom op den Coolsingel. Het klinkt heelemaal niet: een bom op den Coolsingel. Een bom valt in de Newsky Pros- pekt, voor den Konak in Belgrado, op den boulevard Saint Germain. Maar op Rotter dam's grand boulevard, gesierd met den on- overtroffen-nuchteren naam Coolsingel zij bet dan met een C detoneert zooiets op alle denkbare wijzen..Waar gaat het naar toe? Zullen wij enkele van die dingen, die het Nederlandsche volk in zijn bedaarde en nuchtere geheel slechts als trein-roman- lectuur en film-tragedie-kijkspul beschouwt, In de kille werkelijkheid moeten gaan bele ven? Worden we hevig-romantisch in onze gebeurtenissen? De Vaderlandsche Nuchter heid beware ons. Zelfs voor onze zeldzame sensatie-dagbladen zou dit te erg worden. Het vaderland is er te vlak, te nat, te kil en te winderig voor. De Genestet's Boutade is ten slotte, wat men ook in later tijden tegen dezen dichter aangevoerd moge hebben, een van onze diepst-doordringende klassieken. En als de dader van den bomaanslag in Rotterdam dat korte, aangrijpende gedicht had gekend zou hij van zijn aanslag hebben afgezien of hem ergens anders hebben geënscèneerd. Waarom laten we die Boutade niet vertalen en internationaal verspreiden op groote schaal, aldus een afweer met verkoudheids- bacillen inluidend? De Veldslag bij Slootdorpdat gaat toch ook niet? Het Mysterie van Kudelstaart, of van Broek-r in-Waterland, of zelfs van Tietjerksteradeel dat kan toch evenmin als de Beeldschoo- né Spionne van Staphorst of Meppel? Nee, dat soort dingen ligt ons in Nedenand niet en laten ze ons nou daarmee met rust laten! Intusschen is Novae dood. Hij heette geen Novae maar hij is toch dood. Deze man was een leider van opstandige elementen in de Oekraïne. Dat beteekent dus, dat hij niet van Stalin hield. Aangezien dit voor een Rus gevaarlijk is, heeft het noodlot hem op den Coolsingel achterhaald. Hij liep blijkbaar met een tijd bommet je in zijn zak, zonder dat hij het zelf wist en vloog ergens in de lucht. Het is eigen lijk een mooie, snelle en zachte dood. Weinigen valt zooiets ten deel en ik beklaag de pech vogels die net in zijn buurt liepen en die nu in een Rotterdamsch ziekenhuis liggen. De politie en de N. R. Ct. en al wat in Rot terdam prat gaat op den goeden naam van den Coolsingel hebben het zaakje verder uit gezocht. Men heeft ook gespeurd naar twee vreem delingen die ergens op een café-terras zaten toen. Novae ontplofte. De eene man zei: „At tentat". hetgeen „aanslag" beteekent en de andere antwoordde: „Dat zal ze leêren hoe het is wanneer je oorlog hebt." Dit gesprek vonden ze in Rotterdam blijk baar erg verdacht. Ik vind het doodgewoon. Ik geloof dat iedere vreemdeling in Nederland zooiets zou zeggen als hij hier ineens een bom hoorde ontploffen. Een Bom!of een Hel- sche Machine, zooals de Telegraaf zegt, in een poging tot vooroorlogsche nihilistische ro mantiek. Nee. Het staat niet. Het kan niet. Het hoort niet bij ons. Laten die Gepeoe's en Gestapo's en al die geheime genootschappen en zoo hier nou wegblijven. Er is geen belangstelling ge noeg voor ze. Er is te weinig samenzweerders- en mysterie-geest en teveel Slootdorp, Zwam- mierdam, Coolsingel en Kalverstraat. Om kort te gaan: het is een sof. Da's ook zoo'n echt-Hollandsch woord. R. P. WIJK AAN ZEE BEVONDEN EN VERLOREN. Aan het politiebureau alhier zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de ovlgende gevon den en verloren voorwerpen: Gevonden: sportportemonnaie met inhoud, een belastingmerk, een tasch met kerkboek. HEEMSKERK COLLECTE. Door de dames der St. Elisabeth-vereeni- ging werd een collecte gehouden. De op brengst was f 115,05. HET mysterieuze waas, dat een week lang heeft gehangen rond de ontploffing op den Coolsingel te Rotterdam, is dan toch, dank zij het prachtige werk van de Rotterdamsche politie en justitie, geheel opgetrokken. Het is gebleken dat er inderdaad een politieke moord is gepleegd en wel op den Führer van de nationalistische beweging in Oekraïne, den 47-jarigen oberleutnant Eugen Konovalec, die op een valschen pas ten name van Joseph Nowak reisde. Goed speurderswerk der Rotter damsche politie. Na den gruwelijken moord op Maandag j.l. moest de politie eerst tal van raadselen oplos sen voor zij eigenlijk aan het onderzoek kon beginnen. Men moest uitgaan van dingen, die voorhanden waren en dat waren: het deer lijk verminkte lijk van een onbekenden man, wiens geheele onderlichaam was weggeslagen, een stuk van een rechterbeen en een deel van een linkerbeen. Bij het onderzoek van dén inhoud van de zakken van het slachtoffer vond de politie verschillende voorwerpen, die er op schenen te wijzen dat men met een Duitscher te doen had. Er werd een pas op hem gevonden, waar uit bleek, dat het slachtoffer in 1891 geboren was te Köningshütte. De pas, van Duitsche origine, stond ten name van zekeren Joseph Nowak, directeur van een handelsvereeniging. Voorts vond men een kaart voor de wagons- lits van Berlijn naar Gouda. Het eerste aan- knoopingspunt vormde echter een hotelkaartje waaruit kwam vast te staan, dat N. was af gestapt in hotel Central aan de Kruiskade te Rotterdam. Daar kwam de politie te wéten, dat N. omstreeks kwart over elf in een taxi was gearriveerd. Hij was naar zijn kamer ge gaan, waar hij zich wat had opgefrischt en daarna was hij weggegaan, kennelijk met een vast doel. Hij had zich in het hotelboek inge schreven als Nowak en bij een onderzoek in de in gebruik genomen kamer trof de politie ver der niets aan, dat ook maar eenigermate ver dacht was. Er waren twee koffers, die wat kleeren en nachtgoed bevatten, er was een schrijfmachine en daar hiéld het mee op. Omstreeks tien over half twaalf had N. het hotel verlaten. DENKT V ER AAN WOENSDAG 1 JUNI, 2% UUR GROOTE KINDER- en FAMILIEVOORSTELLING in het „LUXOR", met SHIRLEY TEMPLE in haar nieuwste film „HEID I". Dus Woensdagmiddag is er geen school, dan gaan alle kinderen met hun ouders naar 's werelds lieveling in het „LUXOR". (Adv. Ingez, aiedj EEN DAGJE UIT. Op Woensdag 8 Juni gaat de Chr. Vrou wenbond „Dorkas" een dagje uit. Een bezoek zal worden gebracht aan de omstreken van Nijmegen. R. K. FABRIEKSARBEIDERSBOND. Maandagavond houdt de afdeeling Heems kerk van den R.K. Fabrieksarbeidersbond een belangrijke ledenvergadering in het gebouw der K. S. A. des avonds 8 uur. ZIEKEN-TRIDUUM. Op Dinsdag 31 Mei en Woensdag en Don derdag 1 en 2 Juni wordt alhier in de kapel een zieken-triduum gehouden. De dagorde werd als volgt vastgesteld: 8.30 H. Mis. 9.30 Gemeenschappelijk ont bijt. 10.— Conferentie. 11.— Predicatie. 12.— Priesterzegen. 12 Rust. 2.— Geestelijke le zing. 2.45 Kruiswegoefening. 3.30 Predicatie. 4.Lof en zegening der zieken. R. K. V. V. „A. D. O." Uitslagen van Zondag. A. D. O. 2India 2 Degradatie-wedstrijd. U. S. V. 2—A. D. O.-comb. Vitesse bA. D. O. b Vitesse cA. D. O. c 0-0 0—5 4—0 „ST. CECILIA". Zondag kwam het fanfare-corps „St. Ce cilia" uit in het muziekconcours uitgeschre ven door „St. Michaël" te Rotterdam, In den concertwedstrijd behaalde „St. Ce cilia" met „Fleur des champs" den eersten prijs met 302 punten. In den marschwedstrijd behaalde het corps een 2en prijs met 57 punten. De politie had het hotel Central onopge merkt onder bewaking gesteld en des middags om vier uur werd het wachten beloond. Ei- ver voegde zich een vreemdeling aan het hotel, die naar N. vroeg. De vreemdeling werd gearresteerd en over gebracht naar het hoofdbureau van politie, waar een pas op hem werd gevonden ten na me van Ladislav Bora, koopman, geboren te Praag in 1906. Op de vraag wat hij te Rotter dam kwam doen, zeide B., dat hij zijn vriend N. kwam opzoeken. De politie deelde hem toen mede, dat hij N. niet meer zou aantreffen, zonder hem vooralsnog te zeggen, dat N. op zoo noodlottige wijze om het leven was geko men. B. geloofde dat niet: hij was er van over tuigd, dat hij N. wèl zou treffen Bora moeilijk aan het praten te krijgen. TThE politie had de grootste moeite om B. aan het praten te krijgen. Aanvankelijk weigerde hij vrijwel el ke inlichting. Tenslotte wist men op het hoofdbureau nog van B. los te krijgen, dat hij Zondag, toen hij te Weenen vertoefde, een telefoontje had gekregen van N., om zich per eerste gelegenheid naar Rotterdam te be geven,. waar zij elkaar zouden ont moeten. Dit klopte in ieder geval met het spoor kaartje, dat men op N. had gevonden, Boven dien zeide B., dat hij hier van N. een groote som geld in ontvangst moest nemen, hetgeen wel merkwaardig was, omdat op het stoffelijk overschot van N. tien Amerikaansche dollars- en op B. zes Amerikaansche dollars waren ge vonden. Hij was met het vliegtuig uit Praag meegekomen, omdat er, toen hij het telefoon tje van N. kreeg, geen trein meer ging. Ook deze verklaring bleek bij navraag heel waar- schijnlijk. Aangezien er ook in de verdere pa pieren en bagage van B. geen verdaohte dingen werden gevonden, nam de politie voorshands aan, dat B. geen kwade dingen in den zin had, maar een man was die op vriend- schappelijken voet met het slachtoffer stond Het eerste wat de Rotterdamsche politie deed was verschillende politiecentralesin Europa om bijzonderheden,vragen. Aan Praag werd gevraagd of daar een zekere Bora be kend was, aan Berlijn of men daar een zeke ren Nowak kende. De antwoorden waren zeer positief: beide centrales berichtten, dat deze mannen onbekend waren en Berlijn telegra feerde dat de passen valsch moesten zijn. Dit kon Berlijn daarom weten, omdat de eerste pas, als Duitsch papier, daar geregistreerd moest staan en op de pas van Bora, een Tsjechisch bewijsstuk, een Duitsch visum was gesteld, waarvan de Gestapo moest weten. Toen de politie wist, dat dé passen of valsch of vervalscht moesten zijn, heeft men B. an dermaal aan dén tand gevoeld. Bora ver trouwde de politie echter niet en hield zijn mond. Eten en drinken geweigerd. OM zijn vertrouwen te winnen, heeft de politie eerst al het mogelijke gedaan om den man op zijn gemak te stellen. Maar aan de mededeelingên: „Pölizeiamt", kende B blijkbaar zelf een wel heel raadselachtige be- teekenis toe. Ook toen de politie hem tenslot te in den loop van den avond mededeelde, dat zijn vriend tengevolge van een bomaanslag om het leven was gekomen, geloofde B. daar niets van. Hij stelde zelfs zoo weinig vertrou wen in al die menschen in dat groote ge bouw, dat hij weigerde voedsel tot zich te ne men of koffie te drinken. Teneinde raad heeft men toen twee inspecteurs van politie met den man naar het ziekenhuis aan den Cool singel gezonden, waar zij B. met het stoffelijk overschot van zijn kameraad hebben gecon fronteerd. Eerst toen ging B. een licht op, dat men tè Rotterdam heelemaal niets kwaads met hem voor had, maar dat alles wat hem in den loop van dezen dag was medegedeeld, waarheid was. B. was in het ziekenhuis aan een he vige gemoedsbeweging ten prooi; hij verloor bijna het bewustzijn en stond steeds met het hoofd te schudden, alsof hij nog niet geloofde, dat N. op zoo gruwelijke wijze om het leven was gebracht. nperuggekeerd op het hoofdbureau vertelde -H- B. toen plotseling, waarom hij steeds had gezwegen, óp het moment, dat de beide re chercheurs hem op straat hadden aangehou den, had hij in de meening verkeerd, dat hij in handen was gevallen van de Gepeoe (Gehei me Russische politie), Toen hij werd gearres teerd, had hij steeds het beeld voor zich ge had van Koetjepof, die ook op straat was aan gehouden om daarna spoorloos te verdwij nen. „Nu ga ik er aan" waren zijn eenige ge dachten. En of men hem nu al had verze kerd, dat hij met de Rotterdamsche politie te maken had, hij dacht dat hij nu in den val was geloopen, dien de Gepeoe voor hem had opgesteld. Toen hij daar eenmaal overheen was, werd B. ook mededeelzamer en spoedig kwamen de verklaringen toen los, verklarin gen die van zeer groot belang zijn geweest voor de politie. Zijn verklaringen kwamen hierop neer, dat Nowak in werkelijkheid was oberleutnant Eugen Konovalec, Führer van de Oekraïni- sche beweging, die, tegen het Sovjet-regime in, nog steeds strijdt voor een zelfstandige eenheid: het Oekraïnische rijk. Konovalec was als zoodanig opvolger van Petljoera, den grooten strijder voor deze be weging, die in 1916 in de Oekraïne is opge treden en die in 1926 op den Boulevard St.- Michel te Parijs door kogelschoten om het leven is gekomen. Hoewel officieel de oorlog- was afgeloopen, duurt de kamp om de zelf standigheid in de Oekraïne nog steeds voort en aldus stond Konovalec, die bovendien in den PoolschRussischen oorlog aan de zijde der Polen en in den wereldoorlog in 1914 aan de zijde der Oostenrijkers heeft gestreden, als officier, bij de Gepeoe op de zwarte lijst. Hij was daar gebrandmerkt als de ziel van de na tionalistische beweging en Moskou had er het grootste belang bij, dat de kern van deze be weging uit den weg werd geruimd. Op welk een uiterst geraffineerde manier zulks is ge schied zal nog nader blijken. Bora gaf toen tegelijkertijd toe, dat hij geen Bora maar La dislav Baranoff heette. Zijn pas, bevestigde hij, was valsch, die had hij te Praag gekocht. Konovalec die tevens leider van het Oekraïnische persbureau te Ber lijn was en in die stad ook zijn hoofd kwartier had was met Bora reeds meermalen naar Rotterdam gereisd in verband met besprekingen. De verhouding van Baranoff tot Kono valec was echter niet die van vriend tot vriend. „Er war mein Führer", zoo kenschetste Baranoff de situatie zelf. Uit Baranoffs verdere verklarin gen kwam vast te staan, dat hij Ko- novalec's koerier was. - Van deze mededeelingen heeft men direct weer afschriften gezonden aan Berlijn en toen kwam weldra het antwoord, dat zulks klopte. Zoo had men dus de identiteit van beide mannen vastgesteld. Toen bleek ook, dat de pas van Konovalec niet valsch was in den gewonen zin van het woord. Het boekje was echt, maar evenwel niet van die papiersoort, welke men heden ten dage in het Duitsche rijk gebruikt. Het was een pas van ongeveer tien jaar geleden en vermoedelijk is zij dan ook reeds tien jaar geleden gereed gemaakt. Toen Baranoff eenmaal wist, dat hij ge rust vrijuit kon spreken, kwam er nog meer los. Hij was in den loop van Zondag te Wee nen opgeheld ten huize van een zekere dr. Szuko, waar hij tijdens zijn verblijf in die stad vertoefde'."Konovalec (want die was het, die hem belde) had hem toen opdracht gege ven om zich zoo spoedig mogelijk naar Rot terdam te begeven in verband met gewich tige besprekingen. Dit was niets bijzonders want er waren reeds meermalen dergelijke sa menkomsten geweest te Rotterdam. Hierbij waren alleen aanwezig geweest Konovalec zelf, Baranoff en nog een derde man. Het voortgezette onderzoek wees uit, dat deze der de man, waarmede Konovalec en Baranoff samenkomsten hadden gehad, o.a. in Novem ber-December van het vorige jaar te Brussel en in Februari van dit jaar eveneens te Rot terdam, een gewezen Oost-Oekraïner moest zijn, die overgeloopen was naar de tegenpartij de Sovjets. Bij die gelegenheden had deze Sovjet-agent die onder meer onder den naam van Wa- luck bekend staat, zich zoo weten voor te cloen, dat Konovalec hem volkomen was gaan vertrouwen. Deze man, die ongeveer dertig- jaar moet zijn, flink en rijzig, breed, een don kerbruin type met achterovergekamd haar, zeer elegant gekleed en die zich ook als heer wist voor te doen, is voor de eerste maal met Konovalec in aanraking gekomen ongeveer anderhalf jaar geleden. Gedurende al dezen tijd heeft deze W. of hoe hij dan ook heeten mag, een spel van kat en muis gespeeld met het slachtoffer. Zoo geraffineerd waren de werkmethoden van dezen Sovjethandlanger dat er bij geregelde tijden besprekingen wer den gevoerd om de Sovjet-beweging met woord en daad te bestrijden. Men ging van Sovjet-zijde echter nog verder: hij diverse gelegenheden bracht W. geld, sigaretten en bonbons mee. Deze dingen en ook de vaak zeer aanzienlijke geldsbedragen waren samenge daan in een pakje ter grootte van een schoe nendoos, dat den leider Konovalec dan in gezegelden staat werd- overhandigd. Aldus heeft deze Sovjet-agent anderhalf jaar lang de tegenpartij met geld gesteund om de be weging op te bouwen, zulks met het eenige doel om het vertrouwen van Konovalec te winnen. Zoo is Maandag j.l. de bespreking in hotel Atlanta aan den Coolsingel weer gevoerd erv het „traditioneele" pakje is Konovalec daarbij weer overhandigd. Ditmaal was het echter geen geld of sigaretten of bonbons, ditmaal zat er een helsche machine in het zorgvuldig geprepareerde pakje en Konovalec is op gru welijke wijze om het leven gekomen. Men moet er overigens niet aan denken hoe de situatie zou zijn ge weest, indien Konóvalec niet direct hotel Atlanta zou hebben verlaten. Dertien minuten over twaalf verliet hij het overvolle café, dat aan dat ho tel is verbonden en veertien minuten over twaalf toen hij nauwelijks vijftig stappen had gedaan, ontplofte de tijdbom, waardoor (notabene in de open lucht!) nog eenige panden aar den Coolsingel tot twintig meter diep te zoo beschadigd zijn, dat drie- steensmuren zijn gescheurd als bordpapier. Was deze bom ontploft in het café, dan was de ramp niet te overzien geweest en het aantal doo- den evenmin. Waarheen is de Sovjet-agent gevlucht? yu AARHEEN de Sovjet-agent is gegaan, weet men niet. Bij geruchte vernamen wij, dat deze Zaterdag zou zijn gearriveerd met een Russisch schip, de Menshinsky, waarmede hij in den loop van Dinsdag weer zou zijn ver trokken. Daaromtrent is echter niets zeker en de politie staat hier vrijwel voor een niet op te lossen raadsel. Jammer genoeg is er slechts één persoon geweest, die dezen Waluck heeft herkend en dat is de kellner van Atlanta. Volgens diens verklaringen is Konovalec om even twaalf uur binnengekomen. Hij sprak slechts gebroken Duitsch en bestelde een glas sherry. Even later kwam er een andere man, die een verzegeld pakje naast Konovalec op een stoel legde. De beide mannen wisselden eenige woorden, maar toen de kellner de bestelling kwam opnemen, heeft W. zich gebukt om zijn gezicht te trach ten te verbergen. Op zijn gemompel om bier in gebukte houding heeft Konovalec de bestel ling doorgegeven aan den kellner. W. heeft zijn bier schielijk opgedronken en is verdwe nen. Direct daarop rekende Konovalec af en ging ook heen. De kellner heeft echter op het moment, dat W. wegging, hem opgenomen en later bleek, dat hij volkomen aan het signale ment van de politie beantwoordde. De politie kreeg deze mededeeling pas een dag later dan noodig was, toen de Menshinky reeds vertrok ken was. Dat de ontmoeting van zoo korten duur is geweest, is heel begrijpelijk, want Konovalec was zeer voorzichtig. Er was namelijk reeds eerder, in 1934, te Genève een aanslag op zijn leven gepleegd. Toen was hij er echter goed afgekomen. Hij wist echter, dat er nog steeds op hem werd geloerd en daarom was hij tegen over een ieder wantrouwig. Wel heel merk waardig is het dus. dat hij zich met dezen zoogenaamden Waluck heeft ingelaten. 1-Iet moet ongetwijfeld een landsman van hem zijn geweest, want een Rus had hij zeker niet ver trouwd. Er moet dus ongetwijfeld een verrader in het spel zijn, een Oekraïner, die vroeger in de beweging was geweest. Een tragische bijzonderheid is wel, dat de echtgenoote van Konovalec dezen man steeds heeft gewantrouwd, evenals Baranoff trou wens. De explosieve stof. MTRENT de samenstelling van de ont plofbare stof verkeert men nog steeds in het onzekere. Heel snel na de ontploffing zijn de pyro-technici van Hembrug gearriveerd en zij hebben alle mogelijke moeite gedaan om nog iets van de stof terug te vinden. Er is ge dacht aan een sterk explosieve vloeistof of aan een klein soort helsche machine. 't Explosief kan alleen bij zeer groote hitte zijn 'ontploft en dat er een ont zettende temperatuur heeft gehecrscht een fractie van een seconde voor dr explosie, is niet alleen gebleken uit hel feit, dat het lichaam zeer ernstig ver brand was, maar evenzeer uit de om standigheid, dat een markstuk, dat in de portemonnaie van het slachtoffer zat, finaal is gesmolten. Konovalec's echtgenoote te Rotterdam. Teneinde volledige zekerheid te krijgen om trent de identiteit van het slachtoffer heeft de politie, toen zij er achter kwam, dat Kono valec eigenlijk te Rome woonde, zijn echtge noote getelegrafeerd, dat er een ongeluk was gebeurd en of zij wilde overkomen. Inmid dels waren ook uit Berlijn foto's van het slachtoffer overgekomen en die bleken inder daad volkomen overeen te stemmen. Behalve de echtgenoote van Konovalec zijn ook nog twee oude oorlogskameraden, die niet meer in de Oekraïnische beweging zitten, maar die het slachtoffer nog vijf a zes jaar geleden hebben gezien: 'n gewezen generaal en een Weensche „Hofrat" naar Rotterdam gekomen. Bij de ont moeting van dit drietal heeft zich ten poli- tiebureele een tragisch moment voorgedaan. „Wij zijn hier heel wat gewend," zeide ons comissaris Roszbach, „maar op dat oogenblik kregen wij het zelfs een beetje te kwaad". In den loop van Zaterdag zijn leden van de Duitsche Kriminalpolizei te Rotterdam gearri veerd en tevens een particuliere detective uit Londen, die den leider hebben herkend en die hebben bevestigd, dat alle verklaringen van Baranoff precies overeenkomen met de wer kelijkheid. Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van Konovalec op de algemeene begraafplaats op Crooswijk te Rotterdam begraven. CASTRICUM PERSONALIA. Mej. Zr. B. Langenkanyp, verpleegster op „Duin en Bosch" slaagde voor het eerste deel van het Espranto-examen. Mevr. A. Schlosser—Buitenkant, die op 1 Juni alhier een kapsalon zal openen, slaagde te Arnhem voor het diploma Ondulation Marcel en wa tergolven. AANGEKOMEN. 27 Mei: Kwiek m.s. Danzig Singoalla s.s. Skelleftea Glitrefjell s.s. Londen Fredborg s.s. Sundsvall 28 Mei: Olga m.s. Gr. Yarmouth Sambre m.s. Rotterdam Flandria s.s. Rotterdam Magnitogorsk s.s. Leningrad Caribia m.s. West Indië Scandia s.s. Gent Altona s.s. Macassar 29 Mei: Ella Halm s.s. Danzig Osterschelde m.s. Brussel Dorine Rose s.s. Swansea Att S. m.s. Britonferry IJstroom m.s. Huil Sal-land s.s. Buenos Aires Amstelkerk s.s. Hamburg Theano si. Fowey VERTROKKEN 27 Mei: Colombia m.s. West Indië Holland sl.b. Terschelling Texelstroom s.s. Liverpool Mitra s.s. Southampton Rian m.s. Groningen Poelau Bras m.s. Batavia Van Rensselaer s.s. West Indië Ariadne s.s. Midd. Zee Odysseus s.s. Gdynia Akershus s.s. Oslo Nestlea s.s. Barry Embla s.s. Malmö :8 Mei: Tobol s.s. Grangemouth Boschfontein m.s. Beha Defender s.s.- Swansea Marie Flore m.s. Cardiff Glitref jell s.s. Oslo Schokland s.s. Methil Sambre m.s. Parijs Uddeholm s.s. Gdynia Bureia s.s. Leningrad Saga s.s. Kalmar Pluto s.s. Kopenhagen Crichtoun s.s. Leith Ural Mash s.s. Leningrad Flandria s.s. Gothenburg Akeld s.s. New Castle Venezuela s.s. Hamburg Wilbo s.s. Bremen Cabo m.s. Londen Vechtstroom s.s. Londen Zaanstroom s-s. Londen Hydra m.s. Poole Pres. Francqui m.s. Batoum Enid Mary s.s. Goolê Tilda s.s. Barry Ransdorp m.s. Hamburg Caribia m.s. Hamburg Grietje m.s. Rotterdam Amstelstroom m.s. Huil 29 Mei: Heemskerk s.s. Beira Groote diepgangen. Het met stukgoéderen naar Beira vertrok ken motorschip Beira en het met stukgoede ren naar Batavia vertrokken motorschip Poe- lau Bras passeerden het Noordzeekanaal met een diepgang van 8,2 Meter. Het naar Bar bados vertrokken motorschip Colombia had een diepgang van acht Meter. Gestrand en vlot. De Scheveningsche motorlogger Maarten is dezer dagen hij Esbjerg gestrand doch latei- op eigen kracht vlotgekomen. Hout voor Velsen. Het Russische stoomschip Magnitogorsk is hier van Leningrad aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen. Stukgoed gelost. Het van West Indië komende Duitsche mo torschip Caribia hééft zijn voor Amsterdam bestemde stukgoederen hier gelost en zijn passagiers ontscheept, waarna het dé réis naar Hamburg voortzette. Den volgenden Zondag komt het schip naar hier terug om passagiers voor West Indië in te schepen. Motorschade. De motorlogger KW 24 Cornells is met mo torschade te Delfzijl binnenge'loopen en zal daar de schade herstellen, waarna de reis zal worden voortgezet. Om te dokken, Het Nederlandsche motortankschip Agnita is in ballast van Jarrow on Tyne naar Am sterdam gepasseerd teneinde aldaar in één der droogdokken eenige herstellingen uit te voeren Schroefschade. De zeesleepboot Holland, welke te Amster dam gedokt en een nieuwe schroef gekregen had, keerde na vertrek naar Terschelling uit zee terug omdat de schroef was losgewerkt. Het schip ging naar Amsterdam en kon gis teren naar zee vertrekken nadat in het euvel was voorzien. Generaal Cedillo zijn achter volgers ontkomen. MEXICO STAD, 28 Mei. Bereden troepen der Mexicaansche egeering hebben gisteren het hoofd kwartier van generaal Cedillo in San Luis Potosi bezet. Zij legden beslag op een der vliegtuigen, die daar voor den generaal gereed stonden. Het ge lukte den laatste echter een .tweede vliegtuig te bereiken en zoodoende aan een gevangenneming te ont komen. Twaalf regeeringsvliegtuigen stegen vervol gens op en zetten de achtervolging van den rebellenleider in. Cedillo vloog in de richting van de Ver. Staten. Uit het officieele communiqué kan niet worden opgemaakt of het bij de bezetting van het hoofdkwartier tot gevechten ge komen is. Een groot aantal automobielen, vliegerbommen, alsmede benzinevoorraden is den regeeringstroepen in handen gevallen. (United Press.) WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE, I

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3