HET NIEUWE AVONDBLAD Ook in Velsen werd naar Waluck gezocht. 23e JAARGANG No. 180 VRIJDAG 3 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V* ets., per maand 521/» cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. GratisOngevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200.—, beide leden duim 1100— één lid duim ƒ50— alle leden wijsvinger ƒ60 tw;? leden wijsvinger 25.—alle leden anderen vinger ƒ15.-, één of twee leden anderen vinger ƒ5.-, arm- of beenbreuk ƒ30.-, enkelbreuk 15—, polsbreuk 15—'opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz! ƒ480.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De omzet in den Rijksvischafslas in Mei. Was f90000.hooger dan verleden jaar. Opbrengst der trawlers steeg met f75000.—. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand Mei 1938 be droeg f 482817.— tegen 392084.— in dezelfde maand van het vorige jaar. Hiermede werd in de eerste vijf maanden van dit jaar een omzet bereikt van f 2853614.tegen f 2638353.in hetzelfde tijdvak van 1937. De omzet in Mei was dus f 90000 hooger, terwijl die van de eerste vijf maanden f 215000.hooger was. Opvallend was de groote vooruit gang, die bij de trawlers viel te con- stateeren en het is deze vooruitgang geweest, die feitelijk den grooten voorsprong op 1937 heeft bewerkstel ligd. Niet alleen was het aantal ge maakte trawlerreizen grooter dan verleden jaar, ook de reisbesommin- gen waren hooger, een alleszins be grijpelijk verschijnsel overigens. Wij hebben daarop reeds in ons vorig overzicht gewezen: de komst van de groote trawlers. Er kwamen de vorige maand binnen: 119 (IDS), stoom- en motortrawlers met f 293378— (f 218027.—) besomming, 233 f269) motorloggers met f 124975.—v (f 114899. 673 (725), motorkustvisschers met f 48418. (f 50485—3,2 (41) open booten met f 595. (f 642.14 (2) Deensche motorkotters met f 9605— (f 1347—). De opbrengst der consignaties bedroeg f 5344— (f 6645—). De gemiddelde reisbesomming der trawlers was f 24150.tegen f 2075..in Mei 1937. Dit mag dus niet als een beter financieel resul taat' worden beschouwd, aangezien er reke ning moet worden gehouden met de hoogere exploitatiekosten der grootëre booten. Deze handicap geldt minder voor de log gers, die eveneens op een hooger reisgemid- delde kunnen bogen, al valt niet te ontken nen, dat ook voor de loggers de exploitatie kosten hooger zijn dan verleden jaar. Tegenover een gemiddelde van f 430.in Mei 1937 staat een gemiddelde van f 535. in Mei van dit jaar, een verbetering dus van bijna 25 pet. Voor een groot deel zijn deze betere uitkomsten het gevolg van de goede tongvangsten, alsmede van de in den regel hooge prijzen, die voor de kustvisch worden betaald. Het valt niet te ontkennen, dat de positie der loggers in het trawlvisscherijbe- drijf gunstiger gaat worden, doordat de stoomtrawlers zich meer gaan toeleggen op den aanvoer van rondvisch uit de verre wa teren, waardoor er voor de loggers een be tere kans geschapen wordt. Het is jammer, dat de statistische gege vens, die ons in staat stellen, ons maande- ïijksch overzicht samen te stellen, niet af zónderlijk melding maken van de resultaten der Nederlandsche snurrevaad-visscherijNu deze visscherij zich geleidelijk uitbreidt, komt de wenschelijkheid daarvan hoe langer hoe meer naar voren. Het publiceeren van deze "gegevens zou ongetwijfeld een propaganda voor uitbreiding dezer visscherij in zich hou den. Vijf maanden 1938. In de eerste vijf maanden van 1938 kwa men o.a. binnen: 735 (757) stoom- en mo tortrawlers met f 1860822— (f 1714776—), 1133 (1079) loggers met f 651207— (f 639934), 2264 2325) motorkustvisschers met f 183742 (f 165925.—), 6:5 (25) Deensche motorkotters' met f 54391— (f 19573.—) en van de drijfnet- visscherij 28 (16) Nederlandsche stoomlog- gers met f 11774è— (f 6678—25 (46) Nederl. motorloggers met f 15527.(f 27599.en 35 (1) Engelsche drifters met f 41801. (f 1777—). De opbrengst der consignaties bedroeg in dit tijdvak f 31003— (f 51229—). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cij fers van het overeenkomstige tijdvak van 1937). GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL. Van de Gemeentelijke Visseherijschool zijn geslaagd: voor radio-telegrafist de heer M. de Koe; voor schiemannen (touw- en staaldraadbe- werken) de heeren W. Lewis, P. Blom, T. Goedhart, M. Dijkhuizen, L. van der Schans, E. Gravemaker, P. Kok, K. van der Karst, J. Hofland, A. Slagboom, J. Balk, D. Prins en J. A. Blok; voor motordrijver ter koop vaardij, de heer J. Troost, voor het certifi caat internationale Uitwijkbepalingen" de heer C. v. d. Brink en voor Scheepswerktuig- kundige ter koopvaardij (voovloopig diploma) de heer N. Broek. Aanvoer cellulose. Het Zweedsche stoomschip Hakefjord is van Trangsund aangekomen met een gedeel telijke lading cellulose voor de papierfabriek te Velsen en zal na deze te hebben gelost naar Amsterdam verder gaan om de stukgoederen te ontschepen en nieuwe lading in te nemen. Voor survey aangekomen. Het stoomschip Luna van de K. N. S. M., dat de kustvaart in West Indië onderhoudt, is via Londen naar hier gekomen om de lading te lossen en daarna zijn vierjaarlijksche survey te houden. Wanneer deze achter den rug is gaat het schóp naar Curasao terue PJnkstetiutoiHet VOOR MOOIE DAMESKOUSEN EN MODE-ARTIKELEN FIRMA GLAS, KALVERSTRAAT 11—21, I3MUIDEN-OOST (Adv. Ingez. Med Rotterdamsche en Velsensche politie aan boord van de Magnitogorsk. Ook Bora was in Velsen. Vier Russische houtbooten in de havan. Aan niet minder dan vier vlagge- stokken in onze haven wapperde gis termiddag de roode vlag met hamer en sikkel van de Sovjet-TJnie. Niet minder dan vier schepen van de Sov- torgflot met den zwarten schoorsteen het bekende embleem in een smallen rooden band, lagen er op verschillen de plaatsen aan de trossen. Drie er van zijn nog beladen. Hoog steken de versch geschilde „palen" boven de ver schansing uit en straks zal dit Russi sche hout in de papierfabriek tot krantenpapier worden verwerkt en dan zal dit krantenpapier worden bedrukt, ook met het laatste nieuws uit Sovjet- Rusland, van welk nieuws het grootste deel liever in Rusland niet gelezen wordt. Het zijn meest vreemde namen die deze schepen dragen, namen die bovendien in Rus sische karakters op den voor- en achtersteven zijn aangebracht, maar die ter wille van den West-Europeaan in voor hem leesbaar schrift onder den Russischen naam zijn geschilderd. In het Noordzeekanaal ligt de Nicolai Egov zwaar gemeerd. Want de Zuid-Westerstorm, die even was gekalmeerd, is opnieuw opgesto ken en daarom was een extra trosje een heel verstandige maatregel. Langszij ligt een vlet op de golven te dansen. Maar verder is er niet veel meer te zien dan nu en dan eens een op varende, die de eene deur uitkomt en weer in de andere verdwijnt. Het Spuikanaal herbergt twee Russen n.l. de Dvinoles en de Kim, twee schepen van groot formaat; want ze meten resp. 5500 en 5100 ton. De Kim is een motorschip en nog maar 6 jaar oud. Op deze schepen is wat meer leven, want langszij van beide schepen liggen lichters en men is reeds begonnen met het lossen van de deklading. Maar verder is. ook hier niets bij zonders te zien. De Magnitogorsk. Rus no. vier ligt aan de papierfabriek. Dit is de Magnitogorsk. De lossers zijn bezig er het laatste hout uit te halen. Het schip is bijna leeg en zal spoedig vertrekken, maar zeker niet eerder dan wanneer het weer wat bedaard is. De bekende electrische treintjes rijden af en aan. De kranen hijschen het hout bij sta pels uit het diepe ruim en aan den wal staan de mannen gereed om ze op te vangen en ze op de smalspoorwagens te leiden. Vier schepen der Sovjet-Unie in onze haven en zulks nadat pas in Rotteidam een bom is Te Parijs is het huwelijk voltrokken tusschen prinses Eugenie van Griekenland en den Poolschen prins Dominique Radziwill. Het bruidspaar verlaat de kerk van Saint-Louis na de plechtigheid. ontploft, geworpen door iemand, waarvan men vermoedt, dat hij in nauwe relatie staat of misschien wel uitgezonden is door de Gepeoe, Waar is Waluck; de echte dan, dus niet die van de foto? Is hij de dader van den lafhartigen moord? En is hij nog in ons land? De Magnitogorsk gaat straks vertrekken en de Rotterdamsche recherche zoekt ijverig naar Waluck. En in IJmuiden (Velsen) liggen vier schepen met de vlag der Sovjets. Is het dan een wonder, dat er politiedienaren uit de Maasstad naar Velsen zijn gekomen om naar Waluck te zoeken? Bora op de Magnitogorsk? Bora, de raadselachtige, de man die misschien in staat is, de zaak op te hélderen, heeft men meegenomen. „Men" dat zijn de commissaris van politie uit Rotterdam en eenige re chercheurs. Bora kent immers Waluck. En zoo was er gistermiddag aan de losJcade van de papierfabriek, waar de Magnitogorsk ligt, een flinke politie macht aanwezig. Ook de Velsensche politie was aanwezig o.a. de hoofd inspecteur de heer IJtsma en eenige rechercheurs. Er mocht niemand van de bemanning van boord en ten slotte begaven zich eenige politiemannen op het Russische vaartuig. Ook Bora ging mee. Na eenigen tijd aan boord te hebben ver toefd, kwam het gezelschap weer aan wal. Het schijnt, dat men, gebruik makende van de omstandigheid, dat Bora den vermoedelij- ken pleger van den aanslag kent, hem met alle opvarenden 'geconfronteerd heeft. Hetgeen echter geen resultaat opleverde. Het onderzoek schijnt nog gaande te zijn. Er liggen immers nog drie Russische hout booten in onze haven. En die zullen ongetwij feld ook wel een beurt krijgen. Slowaken, die nu in Amerika wonen, hebben een bezoek aan Polen gebracht. In Gdingen werden zij officiéél ontvangen. Hel nieuwe programma van „De Ponl". „Olifant Boy" en „Uitstel van executie". In de dramatische film „Uitstel van execu tie" worden de hoofdrollen vervuld door Syl via Sidney en Henri Fonda. De inhoud is als volgt: Joan Graham is secretaresse van Stephan Whitney, die in het Paleis van Justitie de in ons land onbekende functie van „openbare verdediger" vervult een advocaat, die zoonoodig ambtshalve aan een verdachte worde toegewezen. Joan houdt van Eddie Taylor, die thans coor de derde maal in de gevangenis zit. Ondanks de protesten van haar zuster, Bonnie, die geen vertrouwen in Eddie stelt en die veel liever zag, dat haar zuster de liefde van Stephan accepteerde, is Joan vastbesloten Eddie te trouwen. Eddie neemt afscheid van valer Dolan, den gevangenis-proester, met wien hij goede vrienden geworden is en krijgt de welgemeen de waarschuwing van den directeur, te zor gen op het rechte pad te blijven, want in de zen staat geldt de wet, dat iemand, die drie maal veroordeeld is, bij den vierden keer den doodstraf krijgt. Maar Eddie gelooft dat het hem niet moei lijk zal vallen op het rechte pad te blijven met Joan's liefde en steun naast zich. De praktijk wijst het echter anders uit. Reeds tijdens hun huwelijksreis worden zij uit hun hotel gezet, omdat de eigenaar geen gewezen gevangenis boeven wil huisvesten. Het baantje van chauf feur, dat hij door Whitney's bemiddeling ge kregen heeft, verliest hij na enkele maanden weer, omdat hen te laat komt als hij met Joan een huis gezocht heeft en zijn chef ook al niet te veel consideratie toont voor een ex- gevangene. De slag is des te harder, daar Jona druk bezig is hun nieuwe woning in te richten en Eddie niet weet, hoe hij dit moet bekostigen. De bank wordt opgeschrikt door een bank- ovefval waarvan de politie Eddie verdenkt, omdat zijn zijn hoed op de plaats van de misdaad vondt. Eddie bezweert Joan, dat hij onschuldig is, maar wil niets van haar voor stel, om zich in dit geval zelf aan te geven, keten, tot de politie komt en hij zich over moet geven. Maar zijn vermoeden is juist: er is geen jury, die aan zijn onschuld gelooft en diep verbitterd wordt hij naar dc gevangenis ge bracht, waar zijn doodstrf voltrokken za worden. Hij wil zelfs Joan, die door de bit terste zewf verwij ten gekweld wordt, niet meer zien, tatdat hij op het idee komt, haar te vragen een revolver voor hem binnen te willen smokkelen. Na een zwaren zelfstrijd voldoet Jo, die een baby verwacht, aan Ed die's verlangen, maar vader Dolan neemt haar de revolver af. Eddie krijgt echter hulp van zijn kameraden, die hem een briefje weten toe te stoppen, met de mededeeling, dat in een isolatie-cel een revolver in de matras verbor gen is. Hij weet het. zoover te brengen, dat hij daarin opgesloten wordt en als hij de revolver te pakken heeft dwingt hij Dr. Hill, die hem komt opzoeken, voor hem uit te loopen. ter wijl hij zijn bewakers opsluit. Dr. Hill als schild gebruikend, sommeerd hij de wach ters het hek te openen en juist op dit oogen- blik krijgt de directeur bericht, dat Eddie's onschuld aan het licth gekomen is. Maar Ed die gelooft den directeur niet en denkt slechts aan een valstrik. Zelfs Vader Dolan. die hem tracht te overtuigen, gelooft hij niet in zijn nerveuze spanning en hij schiet zelfs na her haalde waarschuwing den geestelijke neer. ELZER'S HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78, brengt steeds 'f nieuwste l l (Adv. Ingez. Med.) Vder Dolan, die doodelijk getroffen is, houdt zich echter goed en geeft het bevel het hek te openen. Eddie is vrij, maar thans gebrand merkt als de moordenaar van een zijner beste vrienden. Hij belt Jo op, die zich dade lijk bij hem voegt en hem niet meer wil ver laten. Samen zullen zij vechten voor hun leven en een moeilijke vlucht begint, In een oude vervallen hut, verborgen in de bosschen, wordt Jo's baby geboren, die zij echter op hun verderen tocht zullen moeten achterlaten. Eddie schrijft Whitney een brief je. dat hem veilig bereikt en Jo laat .haar bby bij haar zuster achter. Zij kan het aanbod van Whitney, die alles in het werk heeft ge steld om haar vlucht naar het buitenland mo gelijk te maken, niet accepteeren, want'Eddie wacht haar en bovendien hopen zij nog dien- zelfden dag samen over de grens te komen. Maar bij de grens wacht de politie met ma chinegeweren. Wel trachtten ze, beide gewond, nog te voet te ontsnappen,, maar Jo sterft in Eddie's armen, en ook Eddie wordt met Jo nog steeds in zijn armen, neergeschoten. Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie. Lezing over Texcl's Vogelwereld. De jeugdige af deeling Velsen-IJmuiden van de V.D.J.O. hield Donderdagavond een bijeen komst in het gebouw van de Vereen, van Vrijz. Hervormden aan den Stationsweg te Velsen. Nadat de voorzitter, de heer N. Kots in zijn openingsrede zijn voldoening had uitgespro ken over de bevredigende opkomst, was het woord aan den heer Ko Zweeres, die een in teressante causerie hield over de vogelwereld van het eiland Texel, Na een korte beschrij ving van den vliegtocht dien spr. naar dit eiland maakte, behandelde hij de vogels Van duin en strand, om zijn toehoorders vervol gens mede te nemen naar Texels rijke vogel broedplaats „Thijsse.'s Fienweid", een der nieuwste aanwinsten van de Vereen, tot Be houd van Natuurmonumenten. Sinds deze broedplaats zorgvuldig bewaakt wordt, kwa men zich daar reeds verschillende zeldzame vogelsoorten vestigen. Spr. hield tenslotte een pleidooi voor de natuurbescherming pp dit eiland, die z.i. niet alleen bestaat uit de be scherming van vogels en planten, doch ook moet streven naar het behoud van de karak teristieke architectuur der dorpen en boerde rijen. De heer Kots, die den spreker dankte voor zijn boeiende en leerzame causerie, gaf ver volgens een uiteenzetting over de zomerkam pen en den Landdag, die op 26 Juni a.s. op Birkhoven gehouden zal worden. De rest van den avond was gewijd aan de beoefening der edele sjoelbak- en ping-pong- sport. In Tlialia Theater. „Incognito Getrouwd" en „De Zwarte Spin", Henry Fonda en Margaret Sullavan in „Dicognito getrouwd". Het Pinkster-programma van Thalia-thea- ter bevat de hoofdfilms „Incognito getrouwd" met Henry Fonda en Margaret Sullavan en „De zwarte Spin" met William Powell in de hoofdrol. „Incognito getrouwd" is een pittige come- die vol frlssche humor die u opgewekt naar huis doet gaan met nieuwe levensvreugde voor een heele week! Zoudt u gaarne be roemd willen zijn? Aanschouwt dan eerst de afschrikwekkende gevolgen van deze film. Het Volk zegt over de film: Margaret Sul lavan speelt de rol met charme en overtui ging. Een vlotte, vroolijke film. Een der luch tige en gezonde comedies, waarin de Ameri kanen meesters zijn. De Telegraaf: Men zal Cherry-Sarah ge speeld zien door Margaret Sullavan, en wél gespeeld met een tempo en een vaart en een onderhoudendheid, welke de geheele film in vuur zetten. En de fameuze sufheid van Charles Butterworth als de neef is een prach tig contrast voor haar levendige charme: een even prachtig contrast als Henry Fonda's kracht een steun is. Residentiebode: Een der beste comedies die wij den laatsten tijd zagen Incognito ge trouwd biedt u anderhalf uur kostelijk grin niken. De tweede hoofdfilm is De zwarte Spin, waarin de hoofdrol wordt vervuld door een der beroemdste Amerikaansche sterren Wil liam Powell. Verder zien wij nog het Para mount journal en een daverende Popeye the Sailor teekenfilm.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1