Peek Cloppenburg Ir. Bongaerts pleit voor werktijdverkorting. fale"' f. 3.50 Was Konovalec geen terrorist )e „Koninklijke" maakte 87| millioen winst. ZOMER-COSTUMES V R IJ D A G 3 JUNI 1938 TWEEDE KAMER. Jhr. de Geer acht werkloosheid van het kapitaal verkeerd. DEN HAAG Donderdag. Nu het debat over het werkloosheidspro bleem al eenige dagen aan den gang is, wordt het bepaald een kunst voor de vele sprekers om nog iets nieuws ten gehoore te brengen. De meesten slagen hierin dan ook niet meer, Met het gevolg, dat er thans weinig belang wekkends in 's lands vergaderzaal te beleven valt. Intusschen verdient Ir. Bongaerts (R.K.) een pluimpje, aangezien zijn rede wel het aanhooren waard was. In hoofdtrekken kwam zijn betoog hierop neer, dat men bij het zoeken naar middelen ter be strijding van de werkloosheid bo venal acht moet slaan op wat hij noemde „de struc- tureele verandering in de bevolkings piramide". Naiar verhouding is de middelste moot, die van hen, tusschen de 15 en 65 jaar, breeder geworden en dat kan zijn in vloed op de ver mindering van ar beidsgelegenheid voor dezen groep niet missen. Voor den oorlog was maximaal ongeveer 30 pet. van het volwassen deel onzer bevolking werkzaam. Thans is dit met 21Vz a 28 pet. het geval. Wanneer men nu alle werk- loozen in het arbeidsproces wil inschakelen, zou dat percentage op 32 pet. a 33 pet. ko men. Welnu, de Regeering die hiernaar streeft, jaagt een onbereikbaar doel na. Ge zien de meerdere rationalisatie, de mechani satie enz., gelijk die in onzen tijd te consta- teeren vallen, kan men langs de wegen, welke het kabinet wenscht te bewandelen, nooit aan zulk een hoog percentage werkenden toe komen. Neen, de oplossing van 't werkloosheids vraagstuk zal men op andere wijze moeten zoeken, met name in verkorting van arbeids tijd. De arbeiders zullen op jongeren leef tijd dan weleer (dus b.v. als ze 60 en niet pas als ze 65 jaar zijn) in rust moeten gaan en verder zullen zij minder uren moeten werken. Na Ir. Bongaerts bepleitte zijn partijge noot Kuiper verwezenlijking van het pro gramma van het R.K. Werkliedenverbond en rooral legde hij ook nadruk op de wensche- M. C. E. BON- G-AIEHTS R.K. AMERICAN SHIRT (vast boord) Woven Poplin Onze collectie zomerdassen in gedistingeerde zomer- tinten is gereed. eens de noodige gelden beschikbaar hooren te stellen. Afschaffing of verlichting van die heffingen, welke het zwaarst drukken op het bedrijfsleven verdient thans ter dege over weging. Ook valt er voor loontoeslagen in nieuwe bedrijven wellicht wat te zeggen. Naast de werkloosheid van de arbeiders hebben we tevens werkloosheid van 't kapi taal. Dit moet leven en werken in 't belang van het geheele volk, en ook van z'n toekomst. Op groote schaal sparen zonder investeeren ware verkeerd. Ook hoor arbeidsspreiding is verruiming van werkgelegenheid mogelijk. Als 't uurloon onveranderd kan blijven zou invoe ring van 'n 40-urige werkweek wellicht de moeite waard zijn, eventueel gecombineerd met een stelsel van loontoeslagen. Hierna hield Mr. Kortenhorst (R.K.) zich bezig met een kritiek op het gisteren door Ir. Vos (s.d.) gehouden betoog en op het Plan van den Arbeid, om voorts na te gaan hoever men met de politiek van groote werken kan en moet gaan. Een ,,ruk" aan den wagen der groote-werken-politiek, zooals Prof. v. Gel- deren meent, is z.i. niet noodig. We moeten tijdelijk de werkloozen van de straat houden, Noodig is een krachtig financieel-technisch apparaat om aanvullend op te treden. Men lette meer op het nut van een goeden economischen voorlichtingsdienst in 't buitenland, verbon den aan de consulaten. Natuurlijk noemde deze spreker ook als een der beste middelen tot stimuleering van 't be drijfsleveneen doeltreffende tarieven politiek! En voorts drong hij er o.m. op aan bij de coördinatie de defensie-opdrachten niet te vergeten. Ofschoon de zooveelste woordvoerder van de R.K. fractie, kon Dr. M o 11 e r ons toch nog boeien, dank zij 'n warm pleidooi voor meer arbeid ten behoeve van onze cultureele en in- tellectueele arbeidskrachten. Meer werk voor de kunstenaars, voor de archivarissen, uitbrei ding van ons diplomatieke en consulaire corps, meer arbeid voor onze, .al te zeer door werk loosheid getroffen, onderwijskrachten. Ten slotte verklaarde deze afgevaardigde geen be zwaar te hebben tegen vrijwillige arbeidskam pen, mits ze geheel uitgaan van de diverse groepen onzer samenleving. Als 22ste spreker hield Roestam Effendi (commun.) een betoog, waarin hij Indië er bij haalde. Spr. gaf te kennen, dat de starre vasthou dendheid van onzen Minister-President meer ongerustheid dan bewondering opwekt, en dat er o.a. meer dan industrialisatie in Indië moet worden gedaan. Voor Nederland ligt de toe komst in de koloniën. Radicale verandering van het Regeeringsbeleid en in 't bijzonder van de koloniale, politiek is vereischt met 't oog op doeltreffende werkloosheidsbestrijding. De heer Posthuma (Chr. Dem.) zette de rede van zijn partijgenoot v. Houten voort, o.m. betoogende dat redelijk betaalde arbeid in de plaats van steun moet treden. Mr. R u y s de Beerenbrouck (R. K.) achtte het nuttig als 24ste spreker uiteen te zetten, waar om het beter is met 't oog op de werkloos heid! niet de posten van burgemeester en secretaris, gelijk nogal eens gebeurt, door één persoon te laten bezetten. Verleening van bij dragen aan gemeenten voor allerlei werken, acht deze afgevaardigde beter dan het stelsel van vertraging veroorzakende voorschotten. Als sprekend voorbeeld, dat de bureaucratie toch wel iets te straf werkt t. o.v. het doen ondernemen van veel arbeid verschaffende werken, noemt spr. het nog steeds niet toege stane vliegveld in Zuid-Limburg. Tenslotte wees de heer Ruys de Beeren brouck de beschuldiging van Ir. Vos af, dat de R.K. fractie met één been in het kamp der Regeering, met het andere in dat der oppositie zou staan. Over half zes kon Minister Colijn consta- teeren, dat er in dit debat niet heel veel zaken tusschen hemel en aarde meer onbesproken zijn gelaten. Vrijdag hoopt hij op een en an der in te gaan. S. v. R. Haarlem, Groote Houtstraat 32, Telef. 13440 (Adv. Ingez. Med.) Driejarig kind ten doode toe mishandeld. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Donderdag met gesloten deuren de zaak be handeld tegen den 53-jarigen arbeider A. W. K. uit Mill, die aldaar in December 1937 en in Januari van dit jaar zijn driejarig zoontje zoodanig heeft mishandeld, dat het kind aan de gevolgen is overleden. K. heeft het kind met een klomp op het hoofd geslagen, het geschopt en daarna, bijna geheel ontkleed, in een onverwarmd vertrek opgesloten. Tegen K. heeft de Officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. Wubbe, heeft afgezien van het houden van een pleidooi. Fietser kwam onder tram terecht. Vrijwel op slag gedood. Op den Nieuwen Binnenweg nabij de Claes de Vrieselaan te Rotterdam isDonderdag avond de 27-jarige schilder A. C. Verhoeff uit Maassluis door een motorwagen van lijn 16 overreden. V., die op den Nieuwen Binnenweg in de richting van de haven fietste wilde nabij de Claes de Vrieselaan eenige andere fietsers in halen, waarom hij naar links uitweek. Hij kwam echter met deze wielrijders in aanra king, waardoor hij het evenwicht verloor en aan den linkerkant van den rijweg terecht kwam. Uit tegenovergestelde richting naderde juist op dat oogenblik een motorwagen van lijn 16, hoewel de bestuurder trachtte door sterk remmen een aanrijding te voorkomen, gde hij daarin niet ren de tram schoot over het slachtoffer heen. Per auto van den geneeskundigen dienst werd de man, die een ernstige schedelbasb fractuur had opgeloopen, overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Personeelsbezetting bij de departe menten van algemeen bestuur. lijkheid om t.a.v. het ondernemen van groote openbare werken tot het uiterste te gaan. Na een klaagzang van Ds. Zandt (St. Ger.) over de te zwaren bedrijfslasten, trok Jhr. Mr. de Geer (c.h.) tenminste weer de aandacht van het gehoor, toen hij, hulde brengende aan de knappe maiden speech van pater Beaufort, begon met de verklaring, dat het werkloosheidsvraag stuk van even ernstigen aard is als dat der de fensie. Men even groote energie moeten we er ons aan geven de werkloosheid, te bestrij den en evenzeer is daarbaij offervaardigheid op haar plaats. Het werkloosheidsprobleem stelt ons echter in zooverre nog voor een zwaarder taak, dat we tenslotte niet precies weten wat te doen om ons blijvend tegen de werkloosheidsdraak te verdedigen. Na den heer v. Houten een standje te heb ben gegeven wegens diens ongerechtvaardigd verwijt aan de Regeering, dat het haar aan voldoende Christelijke naastenliefde zou ontbreken, wees de heer de Geer er op, dah men het in de Kamer wel eens bleek te zijn, dat stimuleering van het normale bedrijfs leven het beste zou wezen, doch dat als tij delijke overbruggingsmaatregel, daarnaast een openbare-werken-politiek niet te missen is. Alleen verschilt men van weinig omtrent den impuls, die van groote openbare werken zal uitgaan en in dat verband omtrent de daaraan te besteden bedragen. De een schat de blijvende vruchten van de openbare wer ken hooger dan de ander, maar beiderzijds is men bereid al die werken ter hand te ne men, die productief niet te eng genomen te achten zullen zijn. We kunnen geen 10 jaar op de blijvende werkverruiming wachten, die stimuleering van 't bedrijfsleven moet opleveren. Daarom dient 't offensief mede gericht op de uitvoering van groote openbare werken. Maar met dit offen sief hoort een bedrijfs-stimuleeringsoffensief gepaard te gaan en daarvoor zal men even Ontwikkelingseischen vastgelegd. In Staatsblad no. 140 is opgenomen een Koninklijk besluit van 4 Mei 1938, tot vast stelling van bepalingen betreffende de per soneelsbezetting bij de departementen van algemeen bestuur. De ambtenaren worden -ingedeeld in de na volgende groepen: a. van wie slechts wordt geëischt het ver richten van eenvoudigen administratieven arbeid aan de hand van antecedenten voorschriften. b. van wie wordt geëischt het verrichten van zelfstandigen administratieven arbeid van meer ingewikkelden aard, die eigen oordeel van wie wordt geeischt het verrichten van scheppenden arbeid of het zelfstandig leiding geven aan een afdeeling. Tot groep a. behooren de ambtenaren in de rangen van schrijver 2e klasse, schrijver le klasse en adjunct-commies, tot groep b. die. in den rang van commies en hoofdcommies, tot groep c. die, in de rangen van referen daris en administrateur. Om te kunnen worden aangesteld of bevor derd tot ambtenaar in een der rangen be- hoorende tot de groepen a, b of c, wordt be houdens bijzondere gevallen, vereischt: Voor groep a: met uitzondering van de schrijvers, het bezit van een bewijs van het met goed gevolg hebben afgeloopen van de eerste drie klassen eener hoogere burger school met 5-jarigen cursus, het diploma M.U.L.O. of het diploma van klerk bij de de partementen van algemeen bestuur dan wel een graad van ontwikkeling overeenkomende met dien van een bezitter van zoodanig di ploma; voor groep b: het bezit van. hetzij het ge tuigschrift van met goed gevolg afgelegd eind examep van gymnasium of hoogere burger school met 5-jarigen cursus, dan wel van een der hoogere burgerscholen met 4- en 5-jarigen cursus, of van een der erkende handelsscholen net 5-jarigen cursus, dan wel een graad van ontwikkeling overeenkomende met dien van een bezitter van zoodanig diploma. voor groep c: het voltooid hebben van de studie aan een universiteit of daarmee gelijk te stellen inrichting van hooger onderwijs, dan wel het bezit van een graad van ontwikkeling, welke geacht kan worden daarmede gelijk te zijn. Twee jaar tegen ontaarde vader geëisclit. 1937 was een recordjaar. Aan het jaarverslag van de N.V. Koninklijke Ned. Mij. tot Exploitatie van Petroleumbron- nen in Ned.Indië wordt het volgende ontleend, Het afgeloopen jaar, al beantwoordde het dan in financieel opzicht niet geheel aan de hooge verwachtingen die het zelf had op geroepen; bracht wat wereldproductie en vraag betreft resultaten, die nog nimmer zijn bereikt. Niet minder dan ruim 280 millioen ton ruwe olie werd in 1937 voortgebracht, een cijfer hooger dan ooit te voren en dat met meer dan 33 millioen ton het productiegetal van 1936 overtreft. Een toeneming van 33 mil lioen ton in één jaar tijds is nog nimmer in de geschiedenis der petroleum geregi streerd. De productie steeg het sterkst in de Ver- eenigde Staten, Venezuela, Iran en Bahrein en daalde alleen -in Roemenië noemenswaard. Ais steeds heeft Amerika ook in 1937 zeer beslist de leiding gehouden en dit niet enkel op het gebied der productie maar ook op dat der consumptie. Want al neemt de con sumptie van aardolieproducten overal ter wereld toe, nergens heeft zij ook nog maar eenigszins een omvang bereikt als in de nieuwe wereld. Daar bereikte het verbruik in 1937 het hooge cijfer van pl.m. 1185 ton per 1000 inwoners tegen pl.m. 1000 ton in 1936. Onder de landen in Europa is er niet een, dat zelfs maar bij benadering zulke cijfers kan aanwijzen. Wel neemt ook in Europa de consumptie gestadig toe, doch de getallen blijven hier aanmerkelijk beneden die van het land, waar de petroleumindustrie werd geboren. Zoo steeg het verbruik in Groot- Brittannië van 2-20 ton per 1000 inwoners in 1936 tot 252 ton in 1937. In Frankrijk waren die getallen 166 ton (in 1936) en 171 ton (in 1937), in Nederland 141 ton (in 1936) en 165 ton (in 1937). Uit zulke getallen blijkt tevens als men ze vergelijkt met die in Amerika, hoe groot nog de mogelijkheden van het verbruik in Europa moeten zijn. Het is te begrijpen dat telkens weer de vraag wordt opgeworpen, hoe lang nog de olie velden der wereld voldoende zullen kunnen produceeren om de behoefte te bevredigen. Wij volstaan met te constateeren, dat elk ant woord op deze vraag tot dusver bleek vol komen in strijd te zijn met wat daarna plaats vond. Altijd.weer bleken nieuwe ontdekkingen op geologisch en boor-technisch gebied hen. die dachten in staat te zijn voorspellingen te doen, niet weinig te beschamen. Dank zij de steeds voortschrijdende tech niek, zoowel op het terrein der geologie als op dat der productie, is er alle grond te on derstellen, dat er zelfs in een verre toekomst nog geen reden zal zijn zich ongerust te maken over den omvang der aanwezige olie reserves. Het jaar 1937 was ook voor de productie van de Kon. Shell-groep een recordjaar. Vol gens de laatste gegevens bedroeg haar pro ductie rond 32 millioen K.G. ton tegen ruim 28 millioen K.G. ton in 1936. De Stikstoffabriek te Velsen (N.V. Mekog) was gedurende het jaar 1937 goed van werk voorzien, in verband met de bevredigende ont wikkeling van het stikstofverbruik, zoowel op de Nederlandsche markt als op de export markten. Verwacht wordt, dat ook in het loopende seizoen de afzet bevredigend zal zijn. Aan het einde van 1937 had de groep de beschikking over een ruimte van 2.148.474 ton laadvermogen met inbegrip van de vloot van de Eagle Oil and Shipping Company Ltd en van de gecharterde tonnage. Gedurende het verslagjaar was de geheele laadruimte van de groep in vol emplooi en 10 nieuwe zeeschepen met totaal ongeveer 107.000 ton deadweight werden aan de vloot van de groep toegevoegd. De groep heeft nog een uitgebreide bouw- program onderhanden en gedurende het jaar 1938 zullen 27 zeeschepen met een draagver mogen van ongeveer 282.000 ton worden af- lieverd. De netto-winst over het jaar 193" ceft f 87.617.256.25 bedragen, welke nadat in Januari reeds een interim- dividend van 6 pet. beschikbar werd gesteld, een slot-dividend van 11 pet. toelaat, na betaling van 4 pet. op de preferente aandeden. Koel en luchtig. Gevoerd en ongevoerd. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) Oordeel der Rotterdamsche politie. Waluck's foto lokt debat uit. Te Rotterdam is het gerucht opgedoken, dat de in de dagbladen van Dinsdagavond gepubliceerde foto van Waluck in werkelijk heid het portret zou zijn van den Maassluis- schen rechercheur A. Kuntkes. In verband hiermede hebben wij ons ge wend tot den commissaris van den justitio- neelen dienst in de afdeeling centrum, die het onderzoek in deze mysterieuze zaak heeft geleid. Commissaris P. Rosbach heeft ons dien aangaande het volgende verklaard: De gepubliceerde foto is, geen por tret van den rechercheur A. Kuntkes. Weliswaar is de overeenkomst met Kuntkes zeer frappant, zoodat Bara- novski hem inderdaad voor Waluck heeft kunnen aanzien. Het is mij echter onmogelijk mede te deelen op welke wijze de gepubliceerde foto in mijn bezit is gekomen. Wel kan ik ver klaren, dat ik in deze zaak gebruik zal maken van elk middel, mits niet immoreel of illegaal. Er zijn voor Ne derland en mogelijk voor geheel West-Europa te veel en te groote be langen met deze zaak gemoeid, dan dat ik niet alles in het werk zal stel len om haar tot een oplossing te brengen, teneinde herhaling van der gelijke rampen tegen te gaan. De Gepeoe-affaire. Als bewijs voor hetgeen commissaris Ros bach ten aanzien van de foto heeft ver klaard, moge nog het volgende dienen: Toen Baranovsky naar het hoofdbureau van politie was overgebracht, heeft hij aan vankelijk in alle talen gezwegen. Toen hij Dinsdag is gaan praten, vertelde hij, dat hij dacht in handen van de Gepeoe te zijn ge vallen. Velen is het merkwaardig voorgeko men, dat een man als Baranovsky, die toch heel goed weet, dat een organisatie als de Gepeoe in alle landen zeer onder den dek mantel moet werken, bij zijn arrestatie meen de, dat die zelfde organisatie hier te Rotter dam in een „kast" als het hoofdbureau zou kunnen werken. Dezen indruk echter had Baranovsky gekregen, omdat hij Waluck in het gebouw had zien rondloopen. Hoewel men het hem duidelijk maakte, dat hij in een politie-bureau was, hield hij stijf en strak vol, dat hij Waluck had gezien. Direct is men gaan onderzoeken wie Baranovsky op het oog had. Er was echter niemand onder de recher cheurs, die Baranovsky als Waluck aanwees. Merkwaardigerwijze komt er echter in de wacht geen publiek en de man, dien Bara novsky voor Waluck versleet, moest dus een lid van het politie-corps zijn. Tenslotte her innerde iemand zich, dat ook de rechercheur Kuntkes uit Maasluis, zich in de wacht had opgehouden. Den volgenden dag, Woens dag, heeft men Kuntkes verzocht naar het hoofdbureau te komen, en toen zeide Bara novsky direct: „dat is Waluck". Aanvankelijk heeft de politie nog niet zooveel geloof ge hecht aan Baranovsky's verklaring, omdat men tenslotte toen nog niet wist, wat voor een man hij was en met wien men te doen had. Indien men dus een foto van rechercheur Kuntkes had willen publiceeren onder voor wendsel, dat dit nu Waluck zou zijn, had dit reeds vorige week Woensdag kimnen ge beuren. Zelfs indien men een foto van een als twee druppels water op Waluck gelij kenden per soon had gepubliceerd, zou dit de politie al lerminst kwalijk te nemen zijn geweest, om dat hier zooveel belangen, en die van het Ne derlandsche volk in de eerste plaats, op het spel staan, dat „het doel heiligt de midde len", hier wel zeer sterk geldt. Er is echter geen sprake van, dat er een foto van Kuntkes zonder meer is gepubliceerd. De politie heeft wel degelijk een foto van den dader in han den gekregen, maar zooals reeds uit de woor den van den heer Rosbach blijkt, is het in verband met het onderzoek niet doenlijk te zeggen, op welke wijze men over dit portret de beschikking heeft gekregen. Inmiddels heeft de politie nog zes andere getuigen gekregen (o.m. den kellner van „Atlanta" en vijf ambtenaren in 's rijks dienst) die Waluck te Amsterdam hebben ge signaleerd en die zeer pertinent verzekeren, dat Waluck en Kuntkes sprekend op elkaar lijken. Daarom is de politie ook weer meer waarde gaan hechten aan de verklaringen van Baranovsky, dat Kuntkes de man is ge weest, die hem het idee van Gepeoe-bureau heeft gesuggereerd. Meer en meer is men overtuigd van de goede bedoelingen van Ba ranovsky, hoewel er vooralsnog geen reden is om hem vrij uit te laten gaan. Dit hangt ten nauwste samen met het onderzoek in het buitenland, waar de heeren Schoemakers en Bontenbal momenteel vertoeven. Donovalec geen terrorist. De beide Rotterdamsche inspecteurs van politie hebben thans een eerste onderzoek te Berlijn geëindigd. Toen wij Woensdagmorgen met commissa ris Rosbach een onderhoud hadden naar aan leiding van Waluck's foto, kwam er juist een telefoontje uit Berlijn, dat men zich naar Praag begaf, om het onderzoek voort 'te zetten. In verband met de vele publica ties omtrent den persoon van kolo nel Konovalec, waarvan er enkele zelfs praten van een gevaarlijk terro rist, heeft commissaris Rosbach dien aangaande opheldering gevraagd aan den met het buïtenlandseh onder zoek belasten inspecteur. Het ant woord is wel zeer typeerend geweest. Hoe verder het onderzoek n.l. vor dert, hoe meer is komen vast te staan, dat kolonel Konovalec zeker geen terrorist was. Er is zelfs wel de veronderstelling geopperd, dat Konovalec in verbinding stond met de Gepoe en dat hij voor deze organisatie één voor een ander bestemden bom zou hebben vervoerd. Dit is zeker niet waar. Er is alle reden om aan te nemen, dat Konovalec zelf een zeer grooten afkeer had van dergelijke terroristische aanslagen en dat hij tot een dergelijk infaam middel als een tijdbom, al was zijn actie dan ook illegaal, nimmer zijn toevlucht zou hebben genomen. Het verzamelde materiaal duidt er ten sterk ste op, dat Konovalec alles behalve een terrorist is geweest. Volgens den commissaris zijn de bronnen, waaruit men veel omtrent den persoon van kolonel Konovalec heeft ge put (o.m. het te Berlijn uitgegeven boekwerk ,,'lOekraine Sovietiste") niet geheel en al betrouwbaar, al heeten deze boekwerken dan ook verzamelingen van officieele gegevens, gevens. Jacht op Waluck. Dat wil allerminst zeggen, dat de politie van het standpunt is uitgegaan, dat Kono valec nu zoo een heel onschuldig slachtoffer zou zijn geweest. Dat is zeker niet het geval, maar het, in het buitenland verzamelde ma teriaal, wijst niet uit, dat hij een terrorist is geweest. Er is voor de Rotterdamsche politie alles aan gelegen om, wanneer men dan ook den dader niet zou kunnen vangen, toch de draden van het complot binnen te krijgen en de drijfveren, die er achter hebben gezeten, te weten te komen. Waluck hier, Waluck daar.... Behalve Zaandam heeft Waluck ook Velsen bezocht, zoodat het er veel op lijkt dat hij bezig is ons land te bezichtigen, voordat hij voorgoed zijn biezen pakt. Het is naar wij vernemen de dochter van een caféhouder in Velsen-Noord geweest, die Waluck gezien heeft, althans meent gezien te hebben. Velsen-Noord is een plaats die druk door buitenlanders bezocht wordt, want er ko men schepen van allerlei nationaliteit voor de papierfabriek. En de opvarenden van deze vreemde schepen, waaronder vele Rus sen, bezoeken dikwijls de cafés die zich in de nabijheid van het Noordzeekanaal bevinden, omdat er in Velsen-Noord nu eenmaal niets anders is wat den zeeman eenige afleiding kan geven. In bedoeld café kwamen in het begin dezer week twee vreemdelingen, die Russisch spraken. Dit was op zichzelf niets bijzonders: er lag immers een Russische hout boot aan den steiger van de papierfabriek. Maar den volgenden dag kwam de bekende foto van Waluck in de bladen en de dochter van den kastelein meende stellig daarin een van de gasten van den vorigen dag te her kennen. Ook haar zuster meende een gelij kenis te ontdekken. Eerst Woensdagavond wercl de politie te Velsen hiervan in kennis gesteld, die op haar beurt de ontdekking van de Velsensche kasteleinsdochters zoo spoedig mogelijk aan de politie in Rotterdam doorgaf. Deze ver meende gelijkenis vormde aanleiding voor 'n bezoek van den Rotterdamschen politiecom missaris en zijn helpers aan het Russische ;chip de Magnitogorsk, bij welk bezoek „Bo- ■a" aanwezig is geweest. ROOFOVERVALLERS KRIJGEN ZWARE STRAFFEN. Donderdag heeft het gerechtshof te Leeuw arden arrest gewezen in de zaak van den over val met berooving op den landbouwer G. van der Kooi, wethouder der gemeente West- dongeradeel. Hierbij was een drietal jonge mannen betrokken. Zij hadden zich in den avond van 12 Januari j.l. in de schuur van den landbouwer verstopt, dezen overvallen en ernstig gewond. Het drietal werd nog den zelfden avond aangehouden. Het waren de 24-jarige arbeider W. van Z. te Wierum, de 21-jarige varensgezel U. K. en de 18-jarige landbouwer J. S., beiden uit Holwerd. Zij werden respectievelijk veroordeeld tot vier, vier en drie jaar gevangenisstraf. De eisch luidde tegen ieder hunner zes jaar gevange nisstraf. VERMISTE ROEIBOOT TERECHT. De sinds Woensdagmiddag vermiste roeiboot, die vertrokken was van Hollum naar Harlin- gen en waarin zich twee mannen bevonden, is terecht. De opvarenden zijn Woensdagavond om acht uur door schipper B. Tabak van de tjalk „Soli Deo Gloria", die tusschen Ameland en Dronrijp vaart, op de Wadden opgepikt. Zij hadden het roer van hun boot verloren. Later zijn zij door de reddingsboot van Ameland overgenomen en naar Zwartehaan gebracht.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5