HET NIEUWE AVONDBLAD De Marsch naar Schiphol. VELSEN IJMUIDEN Visscherij-Snufjes. (Y)muider (T)axi (O)nderneming 23e JAARGANG No. 181 ZATERDAG 4 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vï ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim flOO— één lid duim ƒ50— alle leden wijsvinger ƒ60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk 15—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz' ƒ400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dit is het nieuwste. Het plan van minister van Buuren om den Rotterdammers Waalhaven en den Amster dammers Schiphol te ontnemen heeft in de twee grootste steden van ons land hevige be roering gewekt. Men weet dat onlangs de Am- sterdamsche gemeenteraad zich als één man achter het protest van B. en W. schaarde. Als één man, met inbegrip van de communisten! En de R.K. wethouder Kropman, zijn legioe nen overziende, kreet uit dat hij nimmer een voordracht zou indienen die tot het verlies van Schiphol zou leiden. Donderdag heeft de gemeenteraad van Rot terdam zich haast nog ontroerender gedra gen. Ook dit college schaarde zich unaniem achter het verzet van B. en W. En het woord indachtig, dat zwijgen als goud bestempelt, vermeed het zelfs alle discussie! Het oudste lid de heer Schalekamp stond op en stemde namens den geheelen Raad onvoorwaardelijk met B. en W. in. Dat zijn tafereelen zooals de laatste kwart eeuw ze ons zelden of nooit geboden heeft. En deze demonstratie van gelijktijdige een heid in de twee voornaamste gemeenteraden des lands Hitler's Rijksdag en Mussolini's Groote Fascistische Raad zouden niet eendrachtiger kunnen zijn heeft minister Van Buuren, die nog geen jaar regeerder is, bereikt! Het moge niet precies zijn bedoeling zijn geweest.... hij heeft dit schoone, deze Amsterdamsche en Rotterdamsche volmaakte eenheden, uitgelokt en tot stand gebracht. Ik weet niet hoe de historie over zijn minister schap zal oordeelen, maar in elk geval krijgt hij dit op zijn credit. Bij de plaatselijke overheidsdaden blijft het niet. Het Amsterdamsche I. C. A. (Initia tief Comité Amsterdam), onder leiding van zijn energieken voorzitter dr. M. den Hartogh heeft een vergadering in „American" bijeen geroepen en daar is het krachtig toegegaan! In één uur tijds besloot men tot de oprichting van een Comité van Actie, onder voorzitter schap van Bernard van Vlijmenkunste naars zijn tegenwoordig op velerlei gebied te vindenen besloot onder algemeene in stemming tot den Marsch naar Schiphol! Niet de Schiphol-Marsch of zooiets, dat ze per radio uitsturen, maar een echte Marsch naar Schiphol, heusch even herinnerend aan Mussolini's Marsch naar Rome al was de geestdriftige voorsteller hier Mr. P. J. Mijk- senaar, gemeentelijk commissaris voor Vreem delingenverkeer en sociaal-democraat van zijn politiek geloof. Twintigduizend Amster dammers minstens wil het I. C. A. naar Schip hol laten marcheeren waar zij zullen de- monstreeren onder de leuze „Wij willen Schip hol houen!" En de geestdrift is zoo hoog opgelaaid in Amsterdam dat de Telegraaf het al heeft over „Amsterdam's burgerij in verzet tegen heil loos plan. Marsch naar Schiphol!" en wie weet wat het Handelsblad straks zegt als het ook nog iets kwader is geworden. Het I. C. A. heeft Nederland meermalen doen lachen, vooral toen het een kunst-berg aan het Kalfje wou bouwen en met een restaurant bovenop, ook nogal toen het een pantoffelparade van de Apollolaan wou ma ken. Maar nu zal men er toch wel een beetje stil van worden en overigens gaan begrijpen dat ook Nederland zich steeds minder kan onthouden van de ietwat-opzichtige massa- vertoóningen waarvan men in het buitenland zoo houdt, zelfs als het zulk een weliswaar belangrijke, maar toch niet geweldige aan gelegenheid betreft als de ligging van onze verkeers-vliegvelden. Het is bekend dat minister Van Buuren Schiphol en Waalhaven als zoodanig wil ver vangen door één centraal vliegveld, aan te leggen te Leiderdorp. Ik ben het eens met de grieven der Amsterdammers en Rotterdam mers, al maakt de theatrale stijl waarin deze zaak behandeld wordt mij telkens weer aan 't lachen, maar ik zou toch ook graag iets aar digs over de Leiderdorpers willen zeggen. Er zijn er niet veel (volgens Pyttersen's Staats almanak net 3013 zielen) en tegenover die anderhalf millioen kwade Amsterdammers en Rotterdammers moeten zij zich wel wat ang stig gaan voelen. Welnu: er zij dan aan her innerd dat nog kort geleden P. Gasus hen in dit blad heeft bezongen omdat het gemeente bestuur van Leiderdorpbelastingen had kunnen verlagen! Stel u voor. Het is ook wel begrijpelijk dat de regeering erg houdt van zoo'n gemeente en haar veel aardiger vindt dan die twee kolossale met hun millioenen-tekorten. Maar da's toch geen ex cuus voor minister Van Buuren, die weldra als Held van Leiderdorp zal afgebeeld worden. Ik voel de teekeningen al aankomen. Maar ik geloof dat-ie 't verliest. R. P. '"Het afgeloopen tooneelseizoen. De prestaties der plaatselijke vereenigingen. Nu we den zomer in het verschiet hebben en de recensent aan z'n overzicht van het afgeloopen seizoen toe is zijn het eerst de tooneeluitvoeringen der plaatselijke vereeni gingen van welke we een resumé willen ge ven van hetgeen zij in 19361937 op de plan ken ten toon gespreid hebben. W" in het vorige seizoen de belangstelling van L publiek voor de uitvoeringen der di- lettaniengezelschapen reeds stijgende, ook in de maanden, welke thans achter ons liggen mag die belangstelling meer dan bevredi gend genoemd worden. Dit zal allen, die met het wel en wee dezer gezelschappen medele ven, zeker tot verheugenis gestemd hebben, groote belangstelling is immers zulk een on misbare ruggesteun voor het materieele en dus ook voor het artistieke succes van een vereeniging. Op tooneelgebied staat de tooneelvereeni- ging „Varia" nog steeds bovenaan. En met de drie voorstellingen heeft zij haar reputa tie wederom hoog gehouden-.- Dit seizoen was voor Varia een belangrijk, want zij herdacht er het 35-jarig bestaan mede. Een kleine 120 werken van meer dan 1 bedrijf voerde ze reeds op en meer dan 180 avonden trad de jarige in dienst der kunst van het dilettan- tentooneel voor het voetlicht. Ze opende het jubileumsseizoen met een voortreffelijk ge speeld tooneelwerk „De Vrouw in het Spel", waarna (geheel in het teeken van het 35- jarige bestaan) het populaire volksstuk van Bouber „De Jantjes" volgde, die een dave rend succes behaalden. Van beide gaf Varia een herhaling voor hen, die de donateurs- voorstellingen niet konden bijwonen. Jan van Dommelen, die in Varia een dankbaar regie object vond, stond haar ook bij in de peri kelen van ,,'n Wespennest", dat als een luch tig amusementsspel een uitstekende inleiding tot het naderende zomerseizoen vormde. Concordia te Velsen-Noord presenteerde in haar eerste uitvoering van dezen winter den nieuwen regisseur, den heer L. W. Boeree, die daarbij tevens als acteur uitmuntte in het spannende drama „Het Lied van alle Tijden", dat zij het dan niet nieuw meer, het toch nog heel goed „deed" en een interes sante vertolking genoot. Het dolle Ameri- kaansche blijspel „Hij, Zij en Hottentot" sloeg er bij het publiek naturlijk goed in, mede dank zij een kloppende uitvoering. Kunst Zij Ons Streven (K.Z.O.S.), onder leiding van den heer M. C. van Kuieren, be trad ditmaal vier keer de planken. K.Z.O.S. is steeds een ensemble, dat ons een avond bezorgt, die voor den krantenman meer is dan een voorbijsnellende en spoedig verge ten gebeurtenis, schreven we eens. En dit be- waarheidt ze nog steeds. Hoe hebben we ge noten van het fijn-afgestemde spel van deze zich geheel gevende R.-K. tooneelvereeniging in Anton Coolen's De vier Jaargetijden, dat de spelers met diepen ernst vertolkten. En hoe tintelend en geestig was Ballings' Amor in de Pastorie oftewel Bij Heernonkel. De introductie van het seizoen met de be kende Privé-verpleegster was eveneens een zeer gelukkige. Daarnaast stak het haastig ingestudeerde Kerstspel wat schraaltjes af qua uitvoering. Ook de Arbeiderstooneelvereeniging PALVU jubileerde dezen winter en met haar Palvu's onvermoeibare werker regisseur H. van Dok- kum, Het 10-jarig bestaan werd gevierd met een vlotte en succesvolle opvoering van Henk Bakker's Filmmaniakken, wiens apenstreken het natuurlijk grif deden bij de volle en en thousiast gestemde zaal. Menschen in het Pension en Een Boete voltooiden de trits voorstellingen, waarvan eerstgenoemd werk ons boeide door het gemakkelijke spel van den werkenden kring en het treffen van de juiste sfeer en den juisten toon. Een Boete stelde eveneens hooge eischen aan de spe lers, die zich hierin beijverden te geven wat in hun bereik lag. Er vinden maar weinig bijeenkomsten der S.D.A.P. en haar onderafdeelingen plaats, waar Palvu niet het „verstrooiende" ge deelte verzorgt. Regisseur van Dokkum heeft ons reeds medegedeeld, dat de vereeniging overeenkomstig haar taak als cultureele or ganisatie der moderne arbeidersbeweging in het komende seizoen wederom een Heijer- mans-repertoire, dat immer zijn groote voor keur heeft, zal presenteeren. In ons volgende overzichtje zullen we de andere tooneelvereenigingen de revue laten passeeren. W. „JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK". Men verzoekt ons te melden, dat de col lecte ten bate van het comité „Jong Holland snakt naar werk" niet op 18 Juli doch op 15 Juli zal worden gehouden. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de verschillende or ganisaties voor de week van 6 tot en met 11 Juni zijn vastgesteld als volgt: Ongeorganiseerden 9.Ü010.— IJmuider Transport Federatie 10.1010.25. Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond 10.35—10.55 Alg. Ned. Metaalbewerkersbond 11.0011.20 Werkloozenvereeniging 11.3012.00 Chr. Bond van Fabrieks- en Transport Arb. 9.00—9.50. Oud-Katholiek Vakverbond 9.359.50 IJmii'der Federatie 9.5510.40. R.K. Bonden 10.5511.35. Kleine bonden 11.4512.00. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt Zondag en 2den Pinksterdag waargenomen door de Ken nemer apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. Kanjpeertent afgebrand. Door het omvallen van een petroleumstel ontstond Vrijdagmiddag brand in een houten kampeerhuisje op het gemeentelijk kampeer terrein. Het licht brandbare huisje stond spoe dig in lichte-laaie en ofschoon bewoners en „buren" met zand en'water het vuur trachtten te blusschen, brandde het gebouwtje geheel uit. De brandweer die gealarmeerd was, be hoefde geen hulp te verleenen. Het was een geluk, dat het zomerverblijf van de Amsterdamsche familie geheel geïso leerd en aan den Noordkant van het terrein stond. Was het eens anders geweest, dan zou het er leelijk voor de vele tenten, alle van zeer brandbaar materiaal gebouwd, hebben uitgezien. OPENLUCHT SAMENKOMST. Hedenavond 8 uur houdt het Gereformeerd Verband voor openluchtwerk zijn eerste sa menkomst op het Willemsplein. Medewerking verleent het Zangkoor Gera en de Vereeniging Autozending in Neder land AN S JOVIS DERI C HT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisverkoop Vereeniging) Door stormweer en zware schade aan de netten was de visscherij de laatste dagen onmogelijk. Handel in 1938er derhalve ge stagneerd. HET NIEUWE KAASHUIS. Hedenmiddag heeft de opening plaats van Het nieuwe Kaashuis Zeeweg 59. Waar het koopen van kaas een zaak van vertrouwen is, dient in de eerste plaats de verkooper van dit product groniddg kennis te hebben. De fa. Dijklhuizen en Co. is vele jaren in de kaasfabricage werkzaam geweest, waar door zij grondige kennis van kaas en kwaliteit heeft verkregen. Wat de nieuwe zaak betreft, de®e ziet er frishc en keurig uit. Een flinke sorteering kaas is voorradig, zoodat ieder naar zijn smaakt hier terecht kan. Wij twijfelen niet of de nieuwe zaak zal door prijs en kwaliteit de koopers tot zich weten te trekken. NUTSSPAARBANK. Geduende de maand Mei 1938 werd inge legd: a. Kantoor Julianakade f 40.188.30. b. Kantoor Willebrordstraat f 16.835.53. c. Kantoor Santpoort f 3.035.99. d. Kantoor Velsen-Noord f 8.019.99 Tezamen f 67.601.35. En terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 31.728.94. b. Kantoor Willebrordstraat f 23.750.55 Kantoor Santpoort f 3.035.99 d. Kantoor Velsen-Noord f 7.555.09. Tezamen f 66.070.57. Meer ingelegd dan terugbetaald f 1.530.78 Op 1 Mei 1938 was aan inleggers ver schuldigd f 1.401.106.80. Op 1 Juni 1938 aan inleggers verschuldigd f 1.402.637.58. Uitgegeven werden 26 spaarbankboekjes en ingetrokken 10 spaarbankboekjes. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN VELSEN. C. Broek kampioen tweede klas. Na de beslissing in de hoofdklasse is thans ook het kampioenschap in de tweede klas be slist. Door zijn laatste partij van Hoek te win nen is het de jeugdige C. Broek gelukt den titel te winnen. Thans is nog het wachten op de eerste en derde klas kampioen, waarna de kampioenen nog een dubbele ronde spelen om het kam pioenschap van Velsen. In de derde klas spelen P. Kok en P. Waal om de eer. Het is Waal reeds gelukt de eerste partij te winnen en hij zal ook den titel wel veroveren. Voor de eerste klas spelen A. Post en Buyk. De eerste partij eindigde in remise. De tweede partij werd Maandagavond bij Damclub Stabiel gespeeld, De partij werd af gebroken. Donderdagavond werd de derde en laatste partij gespeeld van deze match en het wil ons voorkomen dat Buyk in het middenspel de winst heeft verzuimd. De partij werd remise. Als de afgebroken partij remise wordt volgt een beslissende partij. JAARVERGADERING „KERK EN VREDE". Een landdag in Velsen op 25 Juni. Gisteravond heeft in het Herv. Verenigings gebouw de jaarvergadering plaats gehad van de plaatselijke afdeeling, Kerk en Vrede. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer T. Snoek die, na het voorlezen van een gedeelte uit Filip. 4 een woord van welkom sprak. Na vaststelling der notulen werd het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat door het hoofdbestuur is besloten om in de ge meente Velsen op 25 Juni een landdag te hou den. Het ledental is iets teruggeloopen. Naar aanleiding hiervan wekte de secretaris de aan wezigen op tot wat meer activiteit. Volgens het financiëele verslag was er een batig saldo van f 16.63. Het volgend punt van de agenda was de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding waren de heeren F. Snoek, B. C. Tol en C. van Voorbergen. De voorzitter, de heer Snoek, kon zich wegens drukke bezigheden niet meer .herkiesbaar stel len. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Woltman. De heeren Tol en Voorbergen zijn bij accla matie herkozen terwijl het bestuur met een lid werd uitgebreid met de verkiezing van mej, I. de Jong. Als afgevaardigde naar de alge meene vergadering 17 en 18 Juni, te houden in Apeldoorn, is gekozen de heer J. Woltman. Hierna werd de beschrijvingsbrief der alge meene vergadering besproken waarna de heer T. Snoek de vergadering met een woord van dank tot de aanwezigen sloot, Geen oproldeur maar een schuifdeur. De hallen van den Rijksvischafslag worden zooals men weet, aan den waterkant afgeslo ten door rolluiken. Nu alles wat ouder wordt, hapert daaraan wel eens wat en daarom is bij wijze van proef een ander systeem gekozen. In de hal C wordt n.l. een rolluik vervangen door een luik, dat naar boven opgeschoven wordt. Als dit systeem voldoet, zullen ongetwijfeld ook de andere rolluiken successievelijk wel door schuifluiken vervangen worden. DE ONTVANG-AFDEELING VAN HET KUSTSTATION SCHEVENINGEN-RADIO. Onder het opschrift: „Regeeren is vooruit zien" schrijft het bondsorgaan van den Cen- tralen Bond van P.T.T.-personeel: „In deze tijden van rationaliseeren, verso beren en efficiency staat men wel eens ver baasd over genomen en te nemen maatre gelen van het Staatsbedrijf. De ontvang-afdeeling van het kuststation Scheveningen-Radio werd in 1926 naar IJmuiden verplaatst, ondanks dat reeds bij de ontvangproeven veel hinder werd onder vonden van locale electrische storingen, het geen niet te verwonderen was, daar het ge bouw waarin de Radio-dienst werd onderge bracht, midden in het bebouwde gedeelte van oud-IJmuiden stond en de ontvangra- men over straten en huizen waren gespan nen. Door het toenemende gebruik van electri sche apparaten, electrischen trein enz., ver ergerden al spoedig genoemde storingen zoo danig, dat een voorziening noodzakelijk werd. De ontvang-antennes voor de lange golven werden daarom op eenigen afstand van het kantoor geplaatst en wel op het z.g.n. sluis- eiland en met 5 kabels door het diepe Noord zeekanaal met het ontvangstation verbonden, een voorziening die ruim 10.000 gulden vor derde. Intusschen ontwikkelde het kortegolf ver keer zich en nu bleek eerst recht in wat voor storingscentrum het station was gele gen. Inplaats van nu een afdoenden maat regel, ook voor de toekomst te nemen, zocht men zijn heil ten tweeden male in een lap middel. In de duinstreek van IJmuiden werd een storingsvrije plaats gezocht en hier werd een gebouwtje opgericht, waarin ontvangtoe stellen werden opgesteld, die op afstand van uit het hoofdkantoor konden worden be diend. Ingenieus geconstrueerd, maar niet beantwoordende aan de speciale eischen. die de kustdienst met zijn korte snelle verbin dingen met mobiele stations stelt. Nu kwam sterk naar voren dat de directe subtiele afstemming van het ontvangtoestel onder moeilijke ontvangcondities (slechte, zwakke, varieerende teekens, onderlinge- en luchtstoringen) zeker niet te vervangen was door een mechanisme. Deze voorziening vroeg een bedrag van ruim 20.000 gulden. Daar het kortegolf verkeer steeds toenam en de telefoondienst met visschersschepen van Amsterdam werd overgenomen, werd de toe stand onhoudbaar en besloot men de dienst uitvoering voor deze dienstdeelen geheel naar de Duinafdeeling over te brengen, daar wel gebleken was. dat de ontvangst er uit stekend was. De afstandontvangers werden weer na luttele jaren dienst gesloopt, een groote loods ingericht en van nieuwe appa raten voorzien, zoodat één en ander aan re delijke eischen voldeed. Daar de veiligheidsdienst, langegolf-dienst en de administratie nog steeds op het hoofd kantoor te IJmuiden bleven, verkreeg men naast voordeelen ook de vele nadeelen van een gescheiden dienstuitvoering, oneconomi sche personeelsbezetting enz. In verband met een noodzakelijke verbouwing van het postkantoor te IJmuiden, wordt nu eindelijk ern stig overwogen een afdoende voorzie ning voor de huisvesting van het kuststation te treffen. Logisch zou het nu zijn, dat een definitief ge bouw werd geplaatst op het terrein, waar reeds nu tot tevredenheid de Kortegolf en Telefonie worden ver zorgd, waar een terrein van ruim 6 H.A. in een onbebouwde omgeving beschikbaar is, waar de met veel gel delijke offers verkregen voorzienin gen zooals antennes, kabels, water leiding, weg, verlichting benut konden blijven, dat vlot bereikbaar is voor de reeders van de visscherschepen, die voor driekwart in IJmuiden domici lieeren en waardoor de niet geringe kosten en ongerief van een verplaat sing van het geheele Radio-personeel voorkomen kunnen worden. Aldus schijnbaar niet bij ons bedrijf. Een „tijdige" verplaatsing van het kust station zou veel onnoodige uitgaven en af breuk van het kuststation in zijn geheel voorkomen hebben; nu dreigt een belangen strijd te ontstaan tusschen twee instanties van den Technischen Dienst. We wachten met belangstelling het ver loop af". LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden: 2 rijwielbelasting- merken, 2 portemonnaies, rozenkrans, vulpen, sleutel, padvindersinsigne, ceintuur, bank biljet en damesrijwiel. Gevonden te IJmuiden-Oost: Handschoen, heerenarmbandhorloge, kinderschoentjes, da- mesportemonnaie met inhoud, mantelceintuur, nummerbord van een auto, bronzen medaille, vulpotlood, werkjasje, pet, damesarmband- horloge, dop van een kinderwagen jongens jasje met broekje. Gevonden te Velsen Noord: Damesarmband, regenjas, ceintuur, damesregenjas, wieldop. Gevonden te Santpoort: Slalepel en vork en étui, nummerplaat van een auto, huissleutel en kartonnen doos inh. bleekpoeder. Gevonden te Driehuis; rozenkrans en een schildpad. AUTO'S MET EN ZONDER CHAUFFEUR. GARAGE BRANDWIJK, TELEFOON 5563 DENNENSTRAAT 12, IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) occLvm. Ik heb het al eens eerder gezegd, dat we leven in een tijd van evolutie in het visseherijbedrijf. En voortdurend ontmoet je de bewijzen daarvan en omdat er toch over het bedrijf zelf weinig te vertellen is, wil ik nog eens weer op iets wijzen, nu eens niet op iets nieuws dat verschijnt, maar op iets ouds dat verdwijnt. Dus eigenlijk geen evolutie maar contra-evolutie, niet te ver warren met contra-revolutie, waarvan je tegenwoordig oök nog wel eens iets hoort. Wat dan gaat verdwijnen, dat is de hake- visscherij in de Clyde, eens een visscherij waarmee door de hooge hakeprijzen soms veel geld werd verdiend. Honderd en nog veel meer guldens betaalde men eenige jaren geleden voor een groote kist hake. Maar nu brengt deze visch niet meer het derde deel op en daarom is de hakevisscherij niet meer loonend uit te oefenen. Waardoor dit komt wèet iedere insider: Frankrijk, het hake-etende land bij uitne mendheid is niet meer gediend van buiten» Iandsche visch en dus ook niet van visch uit Nederland, al is die nog zoo lekker. Op Allerlei wijze heeft men in genoemd land den invoer bemoeilijkt en bovendien werd de franc in plaats van, als weleer, een halve gulden, niet' meer dan een stuiver waard en dat deed de deur voor de hake heelemaal dicht. Femez la porto. Ik twijfel er sterk aan of er dit jaar ook maar één boot naar de Clyde of de Iersche Zee wordt uitgezonden. Ja, er vLsschen nog wel IJmuidensehe trawlers in de Iersche Zee, maar die komen met hun visch niet naar IJmuiden, maar markten in Dublin of ergens anders. Er kwamen binnen 27 trawlers, 50 loggers en 2 kotters. Hooge besommingen kwamen er bij de trawlers niet voor: de Delft was met f 4300 de hoogste. Maar er waren toch wel eenige aardige besommingen, zooals bijv. die van de Zwarte Zee van bijna f 3300. De loggers brachten het er heel wat beter af. Is het niet een buitengewoon opvallend verschijnsel, dat de KW. 76 meer besomde dan de Bloemendaal, een wlinke Noordzee- boot? De 23 loggers, die niet op Maandag binnenkwamen, kwamen alle op één na (de twee gebroken reizen niet meetellende) bo ven het gemiddelde van Mei uit, welk ge middelde oak al aan den hoogen kant was. Het conflict in de haringvisscherij is nog steeds niet opgelost. Er zijn eenige loggers naar zee vertrokken, maar met een beman ning die slechts gedeeltelijk uit haringvis- schers bestaat. Het is te hopen, dat er spoe dig een oplossing komt, want anders ziet het er voor visscherij en handel slecht uit. En het is juist de haringhandel waar de export nog van beteekenis ia PIETERMAN. Stationsweg 239 - Telefoon 4220 Hiermee rijdt U veilig en voordeelig (Adv. Ingez. Med.) IN VERBAND MET PINKSTEREN VERSCHIJNT HET EERSTVOLGEND NUMMER VAN DIT BLAD DINS DAG A.S. DUITSCHE HAAIENVANGST In Duitschland, waar men zich steeds meer specialiseert om van het buitenland onafhan kelijk te worden en reeds een onderneming stichtte voor de walvischvaart en voor de rob- benjagerij, heeft men thans een maatschappij opgericht voor de uitoefening van de haaien- vangst. Voor dit doel is een in Altona thuisbehoo- rend stoomscheepje geheel verbouwd en van de laatste technische hulpmiddelen voorzien. O.m. zijn er harpoenen, harpoengeweren en groote vischhoeken aan boord. Er worden vier motorbakassen medegenomen om de haaien te vangen en aan boord van het moederschip af te leveren. In het schip is een inrichting gebouwd, waarin het vleesch van de gevangen dieren direct kan worden verwerkt. In het kapitaal van 250.000 Mark wordt deelgenomen door twintig firma's in Hamburg, terwijl ook een fabriek in Offenbach, welke de vellen der haaien tot leer zal verwerken, aan deel in de onderneming heeft, terwijl het Rijk steun geeft op verschillend gebied. Het schip, dat een bemanning van 26 kop pen telt. gaat dezer dagen in zee voor een reis. welke ongeveer een jaar zal duren. NAAMLOOZE VENNOOTSCIIAPFEN. Met de Staats Courant van 1 dezer zijn ver zonden de acten van oprichting van de N.V, Garnalendrogerij „IJmuiden" alhier. Scheepvaart-dividenden. De Elder Dempster Lijn te Liverpool, welke een dienst op West Afrika onderhoudt en met hare schepen ook Amsterdam aanloopt, keert over het afgeloopen jaar een dividend van negen procent uit,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1