VROUW ijl Kleeding voor oudere dames ro on b e Étm mm Eindelijk Zomer Liefdesverdriet Recepti en DONDERDAG 9 TUNI 193S Eindelijk warm weer: tweede Pinksterdag heeft ons dan na veel kou en guren regen de warmte gebracht, waarnaar wij, ieder jaar weer. in Maart al verlangend uitzien en die eigenlijk nooit eerder komt dan in de tweede helft van Mei of in Juni. Maar nu is ze er dan toch en onwillekeurig hebben wij gedacht bij het zien van al die zon-ver brande menschen die van zee kwamen: wat «uilen zij daarvan pijnlijke uurtjes moeten doormaken. Maar er is al zooveel gezegd en geschre ven over het onverstandige om zich maar raak te laten verbranden gedurende uren en uren achter elkaar, dat het geen zin heeft, om er hier nog weer eens over te beginnen. De warmte brengt andere kleine ongemak ken met zich mee, die eveneens verzorging noodig hebben, willen zij niet langdurig last veroorzaken. Allereerst zijn daar de blaren aan de voe ten, ontstaan door lang achter elkaar te loo- pen of door verkeerde schoenen. Wie zoo'n blaar voelt opkomen, kan er meestal weinig tegen doen, tenzij hij juist het doel van de wandeling heeft bereikt. Maar is dat niet zoo, dan kan een eenvoudig smeerseltje dat meegenomen is, verkoeling en gemak ver oorzaken. Komt ge dan thuis met uw blaar, trek dan dadelijk andere kousen en vooral ook andere schoenen aan, dat geeft direct veel verlich ting. En laat de schoenen, waarin het euvel zich heeft voorgedaan, zoo mogelijk in de kast staan, totdat de blaar genezen is. Draag bij lange wandelingen zooveel mo gelijk wollen sokjes of wollen kniekousen: zij beschermen de voeten beter, dan de dunne zijden kousen doen. Ik heb niks geen trek, het is zoo warm zeggen de kinderen. Wanneer het niet a 1 te weinig wordt, la ten wij ze dan niet tot eten dwingen. Ieder mensch heeft bij warm zomerweer inderdaad minder voedsel noodig, dan bij een lagere temperatuur, en het zou dom en niet recht vaardig zijn om de kinderen tot eten te dwin gen, terwijl wij er zelf ook veel minder trek in hebben. Maar even noodzakelijk is het voor de lek kerbekken, om zich te matigen. Wees er maar zeker van, dat iemand die zucht en steunt, omdat zijn eten niet verteren wil, of ziek is, of zich op een onverstandige manier veel te goed heeft gedaan. En dat geeft een opgeblazen, onaangename gewaarwording. Drinken kunnen wij met een gerust hart naar behoefte doen, mits het niet te koud gebeurt en niet te snel, bij heele slooten te gelijk, achter elkaar. Wie veel transpireert, zal veel willen drin ken, en zich daarbr vermoedelijk het aan genaamste voelen. Transpireert men weinig, dan kan men zich soms ongemakkelijk voelen in de warm te doordat men die hitte niet kan verwerkep. Zulke menschen kunnen soms heel wat op luchten, wanneer zij veel drinken en op die manier tot transpireeren komen. Maar dan geen alcoholica natuurlijk! Insectenbeten komen meestal het gauwst tot bedaren met wat geest van salmiak, maar als de muggentijd straks weer volop aan den gang is, is het voor de „aantrekkelijkste" ondeü de slachtoffers ondoenlijk om alle muggenbeten op beenen, voeten, enkels en armen dadelijk met ammonia te behandelen. Probeer dan ook liever de muggen zelf te be strijden, niet hun talrijke steken. Gebruik flit of shelltox, of kruidnagelolie of laven del, maar gebruik het met mate, want wie het al te royaal toepast, kan het soms weer niet uithouden van de zware, onpasselijIn makende geuren. Dan zijn een paar muggen beten nog minder hinderlijk. Tenslotte nog een enkel woord over de jacht op ons aller vijand: de mot. Bestrijd haar zooveel ge wilt maar laat er het mooie zomerweer niet door bederven: zomerwarm te duurt maar kort en een paar motgaatjes beteekenen geen onoverkomelijke ramp. Breng daarom het heele gezin niet in op stand over een enkele mot die u „gemist" hebt, maar wees op uw hoede voor de witte larfj es, dat zijn de boosdoeners. Laat u voor het opjagen van motten niet zelf opjagen door anderen die niet begrij pen, dat u geen motten vangt. Nu, dan heeft u ze blijkbaar niet in uw huis, des te pretti ger voor u! E. E. J.-P. 't Gaat voorbij en dan zul je sterker zijn! Zijn er nog vrouwen die gelooven, dat de liefde opeens als een wondervogel op haar zal neerdalen en dat 't dan zal zijn „voor altijd"? De meesten zijn nuchterder, verstandiger ge worden. En tóchToch kan het zijn, dat je je hart wegschenkt met het gevoel, dat 't voor je heele leven is en dat de ander je teleur stelt, hetzij door het oppervlakkige van zijn genegenheid, hetzij door andere oorzaken, die niet kunnen worden weggenomen. Dat er een breuk komt, die niet oplucht, maar een wond slaat, die schrijnen blijft. Laat ik je dan dit mogen zeggen: De tijd zal die wond heelen, vroeger of later, mits je zelf het genezings-proces niet in den weg staat door je verdriet te vertroetelen, 't Le ven is groot en rijk, zelfs eeuwig (denk je daar eens in!). Het eindigt niet met een teleurstel ling, al is deze ook zwaar. Zelfs nu, midden in je verdriet, klopt het leven aan, je hart, om je te bewegen tot nieuwen moed, nieuwe ener gie, nieuwe belangstelling! Wie weet, wat het in zijn rijkdom nog voor je brengen zal? De hoop op een nieuw geluk, in welken vorm dan ook, mag je niet verlaten. Het leven is geen romannetje: 't is veel mooier en échter en er, gebeuren veel wonderlijker dingen. Zou dan het instroomen van nieuwe levenskracht in een uitgeput hart voor het leven zelf te wonderlijk zijn? Wat je niet moet doen dat is: geweld ge bruiken tegenover je verdriet. Tracht niet bit ter te worden, wees niet opstandig, probeer het lijden niet opeens uit je hart te rukken, zoek geen verdooving in druk vermaak. Doe wat de natuur doet in den herfst: wees rustig, heb geduld, aanvaard het verdriet. Lij den is bijna altijd genezing en zeker altijd verdieping en groei. Werk hard en tracht je werk zoo goed mo gelijk te doen. En dan.zal er eens een dag komen o, wat een heerlijke dag! dat je voelen zult, bijna genezen te zijn. Rijker, gelukkiger, wijzer, sterker dan te voren. Beter in staat om anderen te helpen! Zul je dit eens overdenken als de liefde je verdriet heeft gebracht? Ook boven de vijftig kunt u er charmant uitzien! JAIW r 18 Wordt de jus onder het braden wat donker, dan een beetje water toevoegen, anders de jus afmaken, als de haantjes uit de pan geno men zijn. Ze zijn gaar, als men gemakkelijk door het vleesch prikken kan, en het vleesch bij de pootjes terugtrekt. Gepaneerde kaasbroodjes. Benoodigdheden voor 4 personen: 8 sneedjes casinobrood, 4 evengroote plakken kaas, (3/4 centimeter dik en volvette Goudsche), paneermeel, 2 eieren, 2 lepeltjes melk, fri tuurvet, boter. De sneedjes brood van de korstjes ontdoen en twee aan twee gelijk bijsnijden. De kaas tusschen leggen nadat men de stukjes brood met wat boter gesmeerd hèeft en goed op elkaar drukken. De eieren met de melk uit roeren, de broodjes erin leggen tot al het vocht er in getrokken is, en het er overheen scheppen. Ze daarna door paneermeel halen en in heet fituurvet bruin bakken. Ze opdoen op een schotel met een gevouwen vinger doekje en garneeren met een takje frissche peterselie. Behalve, inplaats van een vleesch- gerecht aan een vegetarischen maaltijd kunnen deze broodjes ook aan de koffie gege ven worden. Zondag: Aspergesoep. Jonge haantjes Aardappelen Rabarber Beschuit met kaas Maandag: Koude ham Aardappelen Botersaus Tuïnboontjes Vanillerijst Dinsdag: Baklappen Peulen en wortelen Aardappelen Griesmeelpudding met bessensap Donderdag: Bloemkoolsoep. Kropsla Gekookte eieren Aardappelen Botersaus Griesmeelpap Vrijdag: Gekookte schol Aardappelen Mosterdsaus Rijst met krenten met boter en suiker Zaterdag: Hangop met aardbeien. Dikke groentesoep Woensdag: met gehaktballetjes Gehakt Drie in de pan Bloemkool. Aardbeien. VEGETARISCHE MENU'S. I. Omelet Gesmoorde nieuwe aardappelen. Spinazie Beschuit met bessensap Gesmolten boter Gebakken kaas- Parelgort in melk plakken Bloemkool Aardappelen Botersaus Vanillevla met aardbeien Gepaneerde We hebben in deze rubriek al een paar keer verteld, dat ook grootmoeders er char mant kunnen uitzien mits ze de mode een weinig weten aan te passen bijhaar persoon lijke behoeften. In aansluiting hiermee geven we vandaag, enkele zeer geschikte modellen voor oudere, dames. Links: Japon van donkerbruin marocain met gefronst en van voren dichtgeknoopt corsage. Lange, rechte mouwen. Daarnaast: Avondjapon van marineblauw georgette. Het lijfje, aah de taille gedrapeerd en versierd met een gesp, eindigt in een slip, die de lijn van den rok zeer soepel maakt. Vervolgens: Namiddagjaponnetje van be drukte crêpe de chine wit met marine fond. Diepe platte plooien versieren den rok. Het lijfje is voorzien van een jabot die een iets. te zwaar figmïr prachtig masqueert. Rechts: Japon van grijze bedrukte zijde met motiefjes in dof rood en blauw van ach teren dichtgeknoopt. Wit kantje om jabot en mouwopslagen. Tien jaar getrouwd en. Bent u nog even prettig in tien omgang als in 't begin? Neen.... daar zijn we 't onmiddellijk over eens: een oprechte, innige liefde sterft en veroudert niet, die groeit met de jaren in diepte. En dus houden twee menschen na een gelukkig huwelijk van tien jaren nog min stens net zooveel van elkaar als in 't begin. Maar 't kan gebeuren, dat u zoo ongemerkt in den dagelijkschen sleur, toch niet zoo lief en oplettend meer voor uw man bent als vroeger. 1. Als hij vroeger uw nieuwe jurk beslist te kort vond, legde u onmiddellijk de zoom uit, nietwaar? Zegt u nu weieens: ,,'t Is nu een maal mode?" 2. Als hij vroeger thuis kwam, wierp u een snellen blik in den spiegel alvorens hem te gemoet te snellen. Blijft u nu weieens zitten lezen of breien met een glimneus en ver warde haren? 3. Als u vroeger een ellenlang telefoonge sprek met een vriendin had en hij opeens binnen kwam, brak u natuurlijk vlug de conversatie af. Blijft u nu weieens door zeuren, net of hij er niet is? 4. Als hij vroeger laat aan 't ontbijt was, omringde u hem met teedere zorgen. U smeer de alvast zijn broodjes en wachtte op hem. Eet u nu weieens haastig vooruit en laat hem alleen scharrelen? 5. Als een speciaal schoteltje hem vroeger bizonder smaakte en hij er veel van at, zei u met een lieftalligen blik: „Fijn, dat je 't lekker vindt!" Zegt u nu weieens: „Straks heb je er weer last van?" 6. Als hij vroeger een rustig plekje voor de vacantie had uitgezocht juichte u dit van ganscher harte toe. Zegt u nu mestal: „Zoo'n gat? Geen kapper, geen manicure, geen schouwburg? Ik dénk er niet aan?" 7. Vroeger nam u nooit een invitatie aan zonder hem er eerst over te spreken. Kon digt u nu weieens ijskoud aan „O ja, dat is waar ook, we eten morgen bij de Willem- sens?" 8. Wat interesseerde u zich vroeger hevig .voor zijn beroep! U hield niet op met vra gen! En zucht u nu weieens: „Altijd die ver halen over kantoor. Vertel eens iets leuks". 9. De bloemen die hij vroeger meebracht, waren altijd toevallig uw lievelingen. Zegt u nu wel eens: „Alweer narcissen? Jij hebt ook niet veel fantasie?" 10. Als hij vroeger iets vergat, zei u steeds met een glimlach: „Q, 't hindert niet!" Zucht u nu: „Als ik je ook eens een enkele keei iets vraag?" 11. lüi houdt veel van parfum. Gebruikte u vroeger vele fleschjes voor gewoon in huis en nu alleen als u uitgaat? 12. U ging' vroeger enthousiast op al zijn plannen in: een wandeling bij avond, een ver moeiende fietstocht, 't een was al „reusach tiger" dan 't andere! Zegt u nu om de haver klap „Hè nee, wat is daar nu aan?" 13. U lachte vroeger o mal zijn aardigheden zelfs als u ze allang kende. Wacht u nu met een bevroren gezicht, tot hij is uitgepraat, vol ongeduld om zoo gauw mogelijk uw eigen aardigheden (die hij allang kent) te gaan vertellen? 14. Als hij vroeger eens buitenshuis moest eten, zat u aardig gekleed met een boek op hem te wachten. Gaat u nu weieens met een vriendin uit en laat u hem dan in een donker leeg huis komen? 15. U had vroeger een diep respect voor al zijn bezittingen. Leent u nu wel eens zijn paraplu aan het dienstmeisje en zijn sigaren aansteker aan uw broer uit zonder dat hij weet. Als u na aandachtige lezing van al deze punten in geen enkel opzicht tekort schiet, dan bent u een volmaakt echtgenoote, Hulde! NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij H. D. Tjeenk Willink Zoon is van mr, W. J. van Balen verschenen „Groeizaam geld", een in druk van de scheppende werking der boeren leenbanken in Nederland. Dit werk werd uit gegeven ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der Coöperatieve Centrale Raffeisen- bank te Utrecht. „Ruimte!" zeilend door Friesland,, door Piet Bakker en L. J. Kleijn. Dit is een amusant „dagboek" van de be manning van een Pampusjachtje, dat via het IJselmeer naar Friesland trekt om de onvol prezen wateren van deze provincie te beva ren. Elk rechtgeaard liefhebber van de wa tersport zal het relaas van dezen tocht, dat op geestige wij zé is geschreven en menig kostelijk „watervoorval" bevat/ met genoegen .volgen. Het boek is van.een aantal zeer fraaie foto's voorzien. Uitgeefster.is de firma Brandenburgh en Co. te Sneek. -. In het tooneelfonds van J. Heijnis, Zaan dijk is verschenen: Tooneelgeheimen, Hand leiding voor hét verwekken van verschillende ge luids - imitaties voor tooneëlgëbruik, door Frank Arnoldi en Adriaan van der Horst. Een vademecum voor den tooneeldillettant. kaasbroodjes Kropsla met komkommer Nieuwe aardappelen 4. Tomatensoep met witte boonen Peulen Aardappelen Bruine boter Vruchtensla Vlodemalligheid Gesmoorde nieuwe aardappelen. Benoodigdheden voor 4 personen: 1 K.G. kleine nieuwe aardappelen, zout,. 50 gr. boter, 1 eetlepel gehakte peterselie. Bereiding: De aardappelen schrappen, pit ten en wasschen. De boter in een granietijze ren pan laten smelten, de aardappelen met wat zout er bij doen en op een zacht vuur on der af en toe omschudden gaar laten worden. De kleur mag lichtbruin zijn. Voor 't opdoen de fijngehakte peterselie er overstrooien. Bij voorkeur een wijde pan gebruiken, zoodat de aardappeltjes zoo veel mogelijk in de boter liggen en zacht kunnen bakken. Tomatensoep met witte boonen. (4 a 5 personen). Benoodigdheden: 1 K.G. tomaten 1 lepel zout, 1 pond witte boonen, U/a L. water, 4 aardappelen, 2 uien, 5 gr. boter, 1 laurierblad, peper. Bereiding: De boonen uitzoeken, wasschen, en 24 uur weeken. Ze in het weekwater met zout en laurierblad bijna gaar koken. De ge- wasschen en in stukken gesneden tomaten en de gesnipperde uien er bij doen, evenals de in stukken gesneden aardappelen Alles gaar la ten koken (Va uur) en door een grove zeef ze ven, zoodat al het boonenmeel door de zeef gewreven wordt. Is de soep niet dik genoeg, dan wat binden met bloem. Brood of gebakken broodjes er bijgeven. Naar verkiezing maggi-aroma toevoegen. Jonge haantjes braden. Benoodigdheden: 2 of 4 jonge haantjes, 100 gr. boter, zout. Bereiding: De haantjes als ze panklaar zijn, goed wasschen en een weinig zouten. De boter in een vleeschpan lichtbruin laten wor den en de haantjes met de deksel op de pan, onder dikwijls bedruipen gaar en lichtbruin laten worden (pl.m. Vs uur). Van wespentaille tot lichtende lippen, In Engeland is een interessant .boek ver schenen dat een overzicht geeft van alle mo dedwaasheden uit de geschiedenis. En dat zijn er heel wat, hoewel dwaasheid en dwaas heid toch altijd nog twee zijn. 't Wonderlijke om niet te zeggen 't hypno- tiseerende van de mode is immers juist, dat de meeste excessen (zeer korte rok, wespen taille, queu de Paris enz. enz.) niet als dwaasheden gevoeld worden zoolang ze mode zijn. Eerst het nageslacht of zélfs al dezelfde vrouwen die ze met enthousiasme droegen, lachen zich enkele jaren later slap als ze de afbeeldingen terugzien. In den allerlaatsten tijd echter worden, speciaal in Amerika mo dedwaasheden gelanceerd, die niemand ern stig neemt, en die ook geen enkel verstandig mensch navolgt. Ze zijn uitsluitend bedoeld om de aandacht op 't een of andere mode huis te vestigen ofop de draagster van het buitenissigheid]e. Men lacht er om, haalt er de schouders over op en daarmee basta. De wonderlijkste dingen waarvan we ons indertijd niet meer kunnen voorstellen, dat die door vrouwen gedragen werden worden in dit boek opgesomd. Welke moderne vrouw rilt niet als ze er aan denkt, dat bijv. in de middeleeuwen een dame, die minder dan zestien onderrokken onder haar wollen overkleed droeg, voor schamel gekleed doorging endat de re putatie van iemand met minder dan tien onderrokken ernstig gevaar liep? Ook de lange sleepjaponnen en de belachelijke queus kunnen ons ware nachtmerries bezorgen als we ons trachten voor te stellen, dat wij daar mee over de straat zouden moeten wandelen, om maar niet eens te spreken van de ontzet tend groote hoeden, vol pleureuses, opgezette vogels of bloembedden, die eens charmant werden gevonden! De moderne excessen zijn echter ook lang niet voor de poes! Vooral Hollywood bedenkt sensationeele dingen. Zoo wandelen tegen woordig langs 't strand in Hollywood, Miami en Palm Beach talrijke jongedames in bad- costuums uit krokodillenhuid luipaardenhuid en apenhaar. Deze badpakjes zijn natuurlijk heelemaal niét voor het. bad bestemd, ze zou den door het water veel te veel te lijden heb ben! Als de dames er een poosje in rond- geflaneerd hebben, heffen ze koket één sier lijk been op om op haar enkelhorloge te kij ken, of het nog geen tijd is een écht bad- costuum te gaan aantrekken of om haar huid- en haarkleur met 't vallen van den avond te laten veranderen. De „moderne" Amerikaansche richt zich nl. met haar tint geheel naar de belichting. Daarom zijn ook haar oogleden 's avonds zachtgroen, zilver of goud. Twee zeer nieuwe dwaasheidjes uit Ame rika zijn de fosforiseerende lippen, die in donker gaan gloeien en de sigarettenrook in de tint der japon. Men kan sigaretten met roze, groene, blauwe en violette rook koopen. De uitvinder van dit snufje is er schatrijk door geworden! 't Verschil tusschen de modedwaasheidj es van vroeger en die van nu is alleen maar, dat onze grootmoeders onder haar hoeden met pleureuses en bloembedden een ernstig ge zicht zetten en dat wij de wonderlijkste uit vindingen van onzen tijd nooit meer au se- rieux nemen. We lachen er om, als we er niet aan meedoen. En in 't andere geval lanceeren we 't als een grapje. BpM •- i Een kleurig toefje bloemen vormt de eenige garneering van dezen bretov van zwart Pana- na-strooEen zelfde toefje wordt op de japon gedragen. Creatie Jane Blanchot-

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3