»wis»e 120.000 Onweer richtte op vele plaatsen schade aan. g§ in ~:ent Twee menschen door den bliksem gedood, Mr. Steenberghe wijst opheffing der kalverteeltbeperking af. Gillende stoomtramfluit kost twee kinderen het leven. D ONDER DSG 9 JUNI 1938 Windhoos boven Leersum en het Westland. Baarn onder water. Boven verschillende plaatsen van ons land hebben Woensdagmiddag hevige onweders gewoed welke soms groote schade hebben aangericht. Te Leersum ging het onweer ge paard met een windhoos en een zware regen- en hagelbui. De hagel- steenen hadden de grootte van dui veneieren. Verschillende boomen werden vernield, terwijl talrijke ra men het moesten ontgelden. In ver schillende tuinen werd groote schade aangericht. Op den rijksweg UtrechtArnhem knapte een dikke boom af. Deze kwam dwars over den weg te liggen, waardoor het geheele ver keer gedurende eenigen tijd stagnatie onder vond. In zijn val sleurde hij de bovenleiding van de tram mee. De politie trad krachtdadig op en nam onmiddellijk maatregelen om de schade te herstellen en het verkeer door gang te verleenen. Verschillende wegen in den omtrek werden eveneens door omgewaai de boomen versperd doch ook daar trad de politie op om het verkeer te regelen. Baarn onder wafer. Te Baarn ging het onweer ook gepaard met zwaren regenval en hagelbuien. In een minimum van tijd waren de straten geheel wit van de hagelsteenen, welke zoo groot als knikkers waren. Verschillende gedeelten van het dorp lie pen onder water. In de Nieuwstraat stroom de het water over de hooge trottoirs. In de Parkstraat en de Oranjestraat was er even eens van den rijweg niets meer te bekennen en stond het water van trottoir tot trottoir, evenals in de Nieuw Baarnstraat en op het Stationsplein. Het verkeer ondervond van een en ander veel hinder. Het rijwielver- keer was er het minst prettig aan toe. Het water reikte op enkele punten tot aan de as van de fietsen. Schade in hef Westland. Aan verschillende in het Westland te velde «taande gewassen is groote schade toege bracht. Op eenige tuinderijen in de omge ving van Naaldwijk werd door een windhoos groote schade aan de kassen aangericht. Een groote schoorsteen woei om, terwijl meer dan vijftig eenruiters door het noodweer werden vernield. Met een slag welke ver in den omtrek werd gehoord, sloeg de bliksem in den nok van een groote druivenkas van den kweeker P. de K. te Naaldwijk. Het hemelvuur ver brijzelde beide deuren, welke toegang tot de kas geven, stukken hout werden meters ver weggeslingerd en tal van ruiten werden ge heel vernield. Een arbeider, die in de nabij heid van de kas werkzaam was, sloeg tegen den grond, doch kreeg geen letsel. Boerderijen gingen in vlammen op. Op het onweer ,dat zich Woensdagmiddag boven Anna Paulowna ontlastte en waarbij een tweetal landarbeiders door den bliksem werd getroffen en.gedood, volgde een twee de bui, die veel heviger was dan de vooraf gaande. De bliksem sloeg in de boerderij van den landbouwer J. Waiboer aan den Veerweg. Vier arbeiders bevonden zich op dat oogen- blik in de schuur, waar zij zaten te schaf ten. Niemand van hen werd getroffen. De bewoners waren tijdens het inslaan van het hemelvuur niet thuis. De boerderij brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Kort na zeven uur sloeg Woensdagavond het hemelvuur in een boerderij gelegen in het gehucht Hij ken (gem. Beilen) en be woond door de gebroeders Hegen. De hoeve brandde dra als een fakkel. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende, met riet ge dekte boerderij van den landbouwer M. Schu- DE „SUMATRA" OP WEG NAAR NEDERLAND BATAVIA 8 Juni. De kruiser „Sumatra' heeft hedenochtend het anker gelicht en daarmee de reis naar Nederland aangevan gen. Te half elf verzamelden de état-major en de geheele bemanning zich op het achter dek, waar de commandant van de zeemacht, die vergezeld was van zijn geheelen staf, een woord van afscheid sprak. Hierna vertrok de commandant, waarop de .Sumatra" vijftien saluutschoten loste korten tijd later zee koos. de ge ring. Beide oude Drentsche hoeven met daarbij behoorende schuren brandden heel uit. Nabij Wijster in dezelfde gemeente sloeg de bliksem in een schuur, behoorende tot de boerderij van den landbouwer S. van dei- Kooi. De schuur brandde geheel uit. Ook daar wordt de schade door verzekering ge dekt. Te Langweer is de boerderij van den land bouwer K. Visser door den bliksem getroffen en geheel uitgebrand. Reizigersverkeer uit Duitschland naar Nederland. Grooter bedrag beschikbaar gesteld. De regeeringspersdienst meldt: Op 3 Juni j.l. is te 's-Gravenhage een over eenkomst onderteekend tusschen de Neder- landsche en de Duitsche regeering over het reizigersverkeer van Duitschland naar Neder land. Deze overeenkomst is in hoofdzaak gelijk aan de bestaande, met dien verstande echter, dat een grooter bedrag voor reizen van Duitschland naar Nederland beschikbaar werd gesteld, welk bedrag in het bijzonder ten goede zal komen aan reizen van in Duitschland woonachtige Nederlanders naar Nederland. NEDERLANDER VERDACHT VAN MOORD IN BELGIë. BRUSSEL 8 Juni (BelgaA. N. P.). Dins dagochtend bemerkten de buren van Melle Lecognay, een 37-jarige vrouw, die alleen woont in een huisje te Micheroux aan den spoorweg LuikPlombières, tegenover het station, tot hun verwondering, dat alles het huisje stil bleef. Zij drongen het huis binnen en vonden in de zolderkamer waar de vrouw sliep, het gruwelijk verminkte lijk. De politie en de justitie te Luik werden on middellijk gewaarschuwd. De politie heeft thans een Nederlandsch onderdaan, zekere U. gearresteerd ten huize van wien men een broek en een hemd met bloed bevlekt heeft gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. bli9"eP^OU theuma dheid, Let op Oranjeband on Bayerkruis» (Adv. Ingez. Med.) Wachtmeester der marechaussee in vrijheid gesteld. DEN BOSCH, 8 Juni. De Kl'ijgs- raad te Den Bosch heeft reeds Woens dag de zaak behandeld tegen den wachtmeester v. d. W. uit Tea-neuzen, die de vorige maand werd gearres- teer, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan een zedenmis drijf. De Krijgsraad heeft de uit spraak aangehouden tot de volgende week, doch heeft, volgens de Tel., v. d. W. onmiddellijk uit arrest ont slagen en op vrije voeten gesteld. Tijdens een onweersbui, welke zich.. Woensdagmiddag omstreeks vier uur boven Anna Paulowna ontlastte, zijn twee landarbeiders door den bliksem getroffen en gedood. De mannen kwamen met nog twee kame raden het bietenveld van den landbouwer C. Geerligs op, gelegen aan den Vëerweg, toen zij plotseling door het hemelvuur tegen den grond werden geslagen. Zij waren op slag dood. De omgekomenen zijn de 55-jarige G. Boontjes, wonende aan de Molenvaart te Anna Paulowna en de 48-jarige B. de Dreu, wo nende aan den Veerweg aldaar. Beiden waren gehuwd en vader van drie kinderen. Nog twee mannen door den bliksem getroffen. De heer C. P. B. werd in een schuurtje, staande in zijn tuin aan de van Essenlaan te Voorschoten door den bliksem getroffen, juist op 't oogenblik dat hij zijn rijwiel greep. Na dat hij een poosje bewusteloos had gelegen, is hij naar dr. M. van der Stoel gegaan waar bij onderzoek bleek, dat zijn rechterarm ver lamd was en hij uit het linkeroog niet meer normaal kon zien. In het schuurtje, waarin vele metalen voor werpen en een rol gaas waren geborgen, zijn duidelijk de sporen van den bliksem te zien. Het mag een geluk heeten dat de heer B. gummilaarzen met dikke zolen aan had, waar door vrij zeker zijn leven gespaard is geble ven. Te Hengelo in de Graafschap deed zich een merkwaardig ongeval voor. Hier sloeg de bliksem op een rijksdaalder, welke de groen tehandelaar K., die juist aan het afrekenen was, in -de hand had- De rijksdaalder werd geheel verbogen en K. sloeg tegen den grond, doch bekwam geen letsel. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOLHOUDENDE DRANKEN. Op den Eersten Pinksterdag heeft de Neder- landsche vereeniging tot afschaffing van al coholhoudende dranken, te Rotterdam haar 104e jaarvergadering gehouden. Het beleid van het hoofdbestuur werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de bespreking van het beleid van de re dactie van de „Blauwe Vaan" ontspon zich een discussie naar aanleiding van een artikel aan gaande de geboorte van Prinses Beatrix op 31 Januari j.l. Een der afgevaardigden, de heer Molenaar van de afdeeling linker Maasoever trok n.l. de neutraliteit van een weekblad, dat dergelijke artikelen opneemt in twijfel en wenschte hier over zijn afkeuren te kennen te geven. Tus schen hem en den betrokken redacteur, den heer H. Ploeg Jr. werd langdurig van gedach ten gewisseld. Ten slotte keurde de vergade ring met een groote meerderheid de leiding van de redactie goed. Goedgekeurd werden tevens met algemeene stemmen de verslagen van het hoofdbestuur en van de commissie, die de verlies- en winstrekening zou controleeren, alsmede de begrooting voor 1939. Bij acclamatie werden herkozen de drie hoofdbestuursleden, de heeren dr. G. Horreus de Haas te Zwolle, J. J- Wepster te Rotterdam en dr. R. E. Wieringa te Utrecht, de redacteu ren van „De Blauwe Vaan", de heeren P. van der Meulen te Amersfoort en H. Ploeg Jr. en als leden van den Vereenigingsraad, de heeren G. Vink, leider van den J.V.O, te Amsterdam, J. G. Jansonius, lid van den Reclasseerings raad te Leeuwarden en ds. M. C. van Wijhe te Vught. Overeenkomstig het advies van de kamp huis-commissie besloot de vergadering af te NEDERLANDSCH-INDISCHE HANDELSBANK. Aan het jaarverslag van de directie der Nederlandsch-Indische Handelsbank N.V. ont- leenen wij De bedrijfswinst over 1937 bedraagt f 1.655.749.52 (v.j. f 1.654.124.73). Wij steden voor over het boekjaar 1937 het dividend te bepalen op 5 procent en een bedrag van f 5.748.52 als „onverdeeld winstsaldo 1937' over te boeken naar de winst- en verliesre kening 1938. Nederlandsclie post per K. L. M. en K. N. I. L. M. naar Australië. TWEEDE KAMER. Verruiming zal zeer voorzichtig moeten geschieden De inlerpellatie-Dielers. Speciale enveloppe en poststempel voor eerste vlucht. Zooals bekend, zal op 5 Juli a.s. het eerste vliegtuig uit Nederlandsch-Indië naar Australië vertrekken in den geregelden dienst, van de K.N.I.L.M. Met ingong van dien da turn zal men dus per K.L.M. en K.N.I.L.M, post naar Australië kunnen verzenden. Het K.L.M.-vliegtuig, dat uit Amsterdam vertrekt op 28 Juni, geeft te Batavia directe aan sluiting op het voor Australië bestemde K.N.I.L.M.-toestel. Alle in Nederland ter post bezorgde stukken welke met de vlucht van 28 Juni a.s. naar Australië verzonden worden, zullen door de posterijen worden voorzien van een specialen stempel. Ten gerieve van de Philatelisten wordt de gelegenheid opengestèld om met deze vlucht een speciale enveloppe te verzenden, gericht aan, den agent der. K.L.M. te Sydney, welke door de zorgen van dien agent aan de afzenders zal worden teruggezonden. Dit adres te Sydney is reeds op de voorzijde dei- enveloppe gedrukt, zoodat afzenders niets anders te doen hebben dan hun naam en adres op de achterzijde te vermelden en de enveloppe voor de verzending te frankeeren. Het porto voor de heenzending bedraagt 12V2 cent, voor de eerste 20 gram en 7J/2 cent voor elk volgend gewicht van 20 gram, het luchtrecht is 25 cent per 5 gram. De driehoekige luchtpostzegels voor bij zondere vluchten zijn voor deze vlucht gel dig. Voor de terugzending moeten antwoord coupons worden ingesloten. DEN HAAG Woensdag. Nadat de Kamer besloten had het ontwerp tot wijziging van de omzetbelasting aan de agenda toe te voegen, en zij z.h.st. de wettelijke (begrootings-) voorzieningen had goedgekeurd waardoor als gevolg van de pas tot stand ge komen herzieningen in de Grondwet het in komen van de Koningin en dat van Prinses Juliana een verlaging zal ondergaan, teiwijl Prins Bernhard aan staatsinkomen het bedrag ontvangt, waarmee zijn gemalin haar inko men verminderd ziet. kregen we de vleesch- interpellatie van den heer Dieters (nat.- soc.) Den gebruikelijken dank voor het hem toegestane verlof meende hij achterwege te moeten laten omdat het onderwerp van z'n interpellatie z.i. al te zeer besnoeid was. Toch gaf hij aan dit halve ei de voorkeur boven den leegen dop. Wat was indertijd de bedoeling van de Regeering geweest met de kalverteeltbeper king en de afslachting van drachtig vee? Antwoord: om den melkstroom te keeren. Maar zoo ging de interpellant verder, deze maatregelen hebben een averechtsche uit werking gehad, doordat de boeren hun ver dere melkkoeien aanhielden. De veeboeren waren de slachtoffers geworden, de margarine-producenten daarentegen al dus 's heeren Dieters' voorstelling van zaken hebben millioenen kunnen verdienen. En nu is daar bovenop gekomen de invoer van vleesch uit het buitenland in verband met een tekort aan binnenlandsch vleesch. Spr. betoog de. dat die invoer uit 't buitenland niet noodig ware geweest, als de Regeering maar tijdig had gezorgd meer de vrije hand te laten wat be treft de uitbreiding en verjonging van den veestapel. Afschaffing van de kalverteeltbeper king is noodig. Aan 't slot volgde nog een plei dooi voor afschaffing der landbouwcrisismaat regelen en vervanging van deze door verwezen lijking van wat „Landbouw en Maatschappij' wil. Minister Steenberghe merkte op dat de melkbeperking niet was doorgegaan zoowel doordat de boeren veelal hun oudere koeien aanhielden als tengevolge van de rationalisa tie In de veebedrijven, wat tot vergrooting van •de productie en tot verlaging van den kost prijs leidde. Dank zij de teeltbeperking is de vleeschmarkt wel gesaneerd. De Minister merkte voorts o.m. op, dat de Regeering ten aanzien van de t.b.c. bestrijding actief werk zaam is, dat het vleesch, als resultaat van de diverse maatregelen, op loonend peil is ge bracht. De vleeschproductie is in overeen stemming gekomen met de vleeschconsumptie, De minister zette voorts uiteen dat de invoer van buitenlandsch vleesch noodig was met Glenn Martin-toestel in Indië neer gestort. Inzittende sergeant gedood. KALIDJATI, 8 Juni. (Aneta.) Sergeant H. J. Cornet is op het vlieg- velr Kalidjati tijdens een oefenvlucht tengevolge van een foutieve landings manoeuvre neergestort. Sergeant Cor net, die de eenige inzittende was, is gedood. Het vliegtuig, een Glenn Martin, is totaal verbrand. De be-, grafenis zal morgen te 8.45 uur van Andir plaats hebben. De comman dant van de afdeeling luchtvaart is per vliegtuig naar de plaats des on- heils vertrokken. Schillenwagen bij botsing totaal vernield. Op den hoek van de Dreef cn den Groene Hilledijk te Rotterdam is Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf een schillenwagen, waarop behalve de voerman nog drie jeug dige knapen meereden, gegrepen door een stoomtram van de R. T. M. Het ongeluk gebeurde, doordat het paard schrok van de stoomfluit van de tram en op zij sprong. Twee jongens werden bij deze botsing gedood, de derde kreeg lichte verwondingen. De stoomtram, die uit de richting Baren- drecht kwam en op weg was naar het eind punt m de Rosestraat bestond uit zes personenrijtuigen en twee goederenwagens. Van de Dreef kwam de met een paard be spannen schillenwagen, bestuurd door den 23-jarigen J. Kamp. Op dezen wagen zaten Amerikaansch echtpaar ernstig gewond. Toen auto in de sloot reed. De Amerikaansche familie Tailor begaf zich Woensdagmiddag in een huurauto, be stuurd door den chauffeur W. P. uit 's Gra- venhage, naar Utrecht, toen nabij Zwammer- dam door het plotseling springen van den rechtervoorband de auto tegen een langs den weg staanden boom terecht kwam, welke af knapte. De auto gleed daarop nog ietwat dooi en kwam met den kop in de sloot terecht. Alleen de chauffeur kwam met den schrik vrij. Het echtpaar Tailor werd ernstig gewond en evenals de dochter, die slechts licht ge wond werd, per ziekenauto vervoerd naar het academisch ziekenhuis te Leiden. De auto die met een matigen gang van naar schatting 50 K.M. reed, is vrijwel geheel vernield. voor een collectieve campagne voor het levensverzekeringsbedrijf Op het moment smeedt men in Amerika 'lannen voor een nieuwe collectieve eclame-campagne voor „het levens erzekeringsidee". ie 120.000 dollar die bijeen zullen wor ien gebracht zullen vrijwel uitsluitend aan advertenties in couranten worden besteed. drie jongens, t.w. de 10-jarige J. de Korte wonende aan den Oostendam, de 8-jarige W. Boudesteyn wonende in de Odastraat en de 11-jarige W. Zwijnenburg, wonende in Oostendamstraat. Zij mochten van den voer man meerijden. De Korte zat naast den voer man op den bok, Boudesteyn en Zwijnenburg zaten achter op den wagen. Op het oogenblik; dat de uit de richting Tuindorp komende schillenwagen naar links den Groene Hille dijk opreed in de richting Dordtschestraat- weg, gilde de fluit van de stoomtram bij den overweg zoo hevig, dat het paard ervan schrok en op zij sprong. Meteen wipte de voerman van den bok om het dier tegen te houden. Dit lukte echter niet. Het dier kwam op de trambaan terecht, terwijl de tram met normale snelheid nader de. De voerman trachtte nog te redden wat er te redden viel en probeerde het gespan over de trambaan in veiligheid te stellen. Het paard en het grootste gedeelte van den wa gen waren dan ook reeds de baan gepasseerd toen de wielen van de kar tegen een verhoog den steenen rand stootten. Een botsing kon toen niet meer worden vermeden. De schillenwagen werd aan de achter zijde gegrepen en circa 50 Meter mee gesleurd tot de tram tot stilstand kwam. De gevolgen waren ontzettend. De beide jongens, die achterop had den gezeten, Boudesteyn en Zwijnen burg, waren onder de locomotief terecht gekomen en totaal vermor zeld. De derde jongen, die op den bok had gezeten werd tegen de straat ge slingerd. Hij liep tal van verwondin gen op, maar kon na behandeling vaar huis worden vervoerd. De wagen werd verbrijzeld. De voerman kwam net den schrik vrij. Hij verkeerde ;chter, zooals te begrijpen valt, in seer overspannen toestand. Het paard bleef ongedeerd. oog op verstrekking van ingeblikt vleesch aan werkloozen. Het buitenlandsch vleesch dat in gevoerd wordt (4 millioen K.G.1 komt neer op ...1.2% van het totale vleeschverbruik hier te lande, een reserve die men waarlijk niet te jroot kan achten. Aan den invoer van (Argen- tijnsch) vleesch uit Duitschland zit nog het voordeel, dat wij daartegenover in grootere hoeveelheid stroo, groenten en boter naar dat land kunnen uitvoeren. En wanneer men nu den werkloozen meer geld gaf, zoodat zij versch vleesch op de bin- nenlandsche markt zouden kunnen koopen, dan ware het de vraag of zij dat geld alleen daarvoor zouden besteden! De interpellant zag gaarne een motie in behandeling genomen, waarin men zich voor het stelsel van Landbouw en Maatschappij" zou uitspreken, doch hiervoor ontbrak de noodige ondersteuning. Aan sprekers en meeningen van uiteenloo penden aard was geen gebrek. Uit het be toog van den heer v. d. Sluis (s.d.) zij ver meld, dat deze de transactie met Duitsch land m de gegeven omstandigheden bepaald meende te moeten toejuichen, gezien het daardoor bereikte voordeel voor uitvoer van onze tuinbouwproducten. Spr. noemde de vleeschkwestïe op lange na niet zoo belang rijk als de melkkwestïe en bepleitte voorts o.m. soepeler toepassing van de teeltrege ling. De heer Eb els (v.d.) bleek op zijn beurt thans wel wat voor verruiming der teelt-maatregelen te voelen en vond het jammer, dat de Minister de transactie met Duitschland niet tijdig gepubliceerd had, op vatting gedeeld door Dr. Bier erna (lib.), die op geleidelijke opheffing der teeltbeper king aandrong. Deze regeling kon al even min de bewondering van den heer v. Hou ten (chr.-dem.) wekken, terwijl de commu nist W ij n k 0 0 p haar zelfs met behulp van een motie te lijf wilde. Belangrijke uitbrei ding van de teeltvergunningen en het te veel aan vleesch, dat er dan zou ontstaan, voor de werkloozen bestemmen, zulks tegen leve ring beneden kostprijs als het anders te duur zou zijn was het recept door den heer v. d. W e y d e n (r.-k.) voorgeschreven. Nadat o.m. ook nog de heeren v. d. H e u- vel (a.-r.), Weitkamp (c.-h.), en Ds. Zandt (St. Ger.) aan het debat hadden deelgenomen, rekende Minister Steenberghe in tweede instantie voor, hoe na aftrek van de hoeveelheid vleesch, die alleen maar doorgevoerd is het vorige jaar in totaal niet meer dan 3 millioen K.G. vleesch wer kelijk in ons land is ingevoerd. Uit Polen geïmporteerd varkensvleesch was bestemd voor een conservenfabriek, die voor den ex port werkt. Wat de groenten betreft, verna men we, dat er nog even wordt onderhan deld welke groenten worden uitgevoerd. De Regeering had over de transactie met Duitschland niets laten publiceeren omdat men eerst diende af te wachten tot een der gelijke transactie geheel „af" is. Bovendien: met publicatie van handelstransacties is voorzichtigheid geboden. De Minister wees nog eens op het groote belang voor ons land, dat in deze transactie met Duitschland ge legen is. Bij de transactie-Deterding inder tijd was het een belangrijk ding, dat 10 mil lioen fonds perdu op tafel werd gelegd. De Mnister had niet gehoord, dat de le den, die vroegen of er zonder de nieuwe transactie met Duitschland toch ook wel stroo en groenten door Duitschland zouden zijn gekocht, ook 10 millioen beschikbaar hadden! Adviezen a la Dr. Bierema om op voorzichtige wijze de landbouwcrisismaat- regele nop te heffen hebben weinig nut: ze zijn niet concreet genoeg. Er was nogal gewerkt met de psychologi sche zijde van de zaak. Doch men doet z.i. verkeerd zich alleen door de psychologie te laten leiden. De Minister zette nogmaals uiteen waar om de invoer van buitenlandsch vleesch, dat in blikken aan de werkloozen wordt verstrekt, noodig was. Het is, zoo gaf hij te verstaan, buitengewoon gemakkelijk om te adviseeren de teelt-regeling uit te breiden. Natuurlijk zal ik zoo zeide hij met geweldig groot genoegen, zoodra ik kan, ingrijpen om tot verruiming te komen. Maar.de Regee ring moet hier toch wel zeer voorzichtig mee zijn, want als de kraan teveel opengaat, kun nen er catastrophale gevolgen ontstaan. Mr. Steenberghe achtte daarom oppassen de boodschap. Een zoo gevaarlijke politiek als de voorstanders van opheffing der teeltbe- perkïng voorstaan, wenscht hij niet te voe ren, en z.i. is het ook een gevaar voor 't land als men in dit opzicht een verkeerde stem ming kweekt. Na nog wat heftige taal van den interpellant, kreeg de motie-Wijnkoop tot afschaffing van de kalverteelt-beperking alleen de stemmen van de communisten, de nationaal-socialisten en de christen-demo craten, zoodat ze met 8—52 werd verworpen. E. v. R. Vrijstelling van aardappelheffing gevraagd. Tuinders kunnen haar door vorst en winfl- schade niet betalen. Het Tweede-Kamerlid Groen heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld. Is het den minister bekend, dat het vroege- aardappelgewas door vorst- en windschade zoodanig geleden heeft, dat met vrij groote zekerheid mag worden aangenomen, dat de oogst zeer gering zal zijn? Is de minister niet van oordeel, dat, nu de eerste zeer geringe aanvoer reeds tegen een prijs van de hand gaat, die op zichzelf niet laag, doch, gelet op de geringe opbrengst, niet loonend is, door de noodlijdende tuinders aanstonds de heffing van f 50 per H.A. onmo gelijk kan worden betaald? Acht de minister deze heffing, waartegen over geen garantie van een loonenden prijs staat, niet des te meer onbillijk, nu er alle kans is dat het bedrag voor het doel waarvoor het bestemd is, niet of slechts voor een deel noodig zal zijn, en dan zonder meer ten bate van het landbouwcrisisfonds zal komen? Is de minister onder deze omstandigheden bereid om de telers van vroege aardappelen van deze heffing vrij te stellen, c.q. een rege ling te treffen, waarbij een heffing naar de geveilde hoeveelheid wordt toegepast?

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5