W! THIJS, REDDER IN DEN NOOD! De Japanners naderen Hankau. De vrijheidsstrijd der Tsjechen. P O yp FÜDAG 9 T U NI 1938 Eerste stellingen voor de stad reeds bereikt. De Chineezen op den terugtocht. Het D.N.B. verneemt uit Sjanghai, dat de Chineezen hun terugtocht naar de eerste verdedigingslinie voor Han kau voortzetten. De Japanners hebben het kruispunt van de Loenghaispoor- lijn met den Peiping-Hankauspoorweg Tsjengtsjau, bijna bereikt. De linker vleugel der Japanners nadert langs de Jangtse, onder dekking van de voor- uitvarende kanonneerbooten, lang zaam de eerste stelling van Hankau. In Hankau wordt de evacuatie der burgerbevolking voortgezet. 8 Domei bericht, dat de buitenlandsche di plomaten thans de een na den ander uit Sjanghai naar Hankau vertrekken. De Fransche ambassadeur 6 Juni uit Sjanghai naar Hongkong vertrokken is op weg naar Hankau, terwijl de Italiaansche ambassadeur Cora ook uit Sjanghai naar Hankon vertrek ken zal en wel op 14 Juni-a.s., eveneens via Hongkong. De Brifcsche ambassadeur, Kerr, zal in het laatst van de maand eveneens derwaarts g Men hecht belang in deze bezoeken der buitenlandsche diplomaten aan Hankau, waar zij de maatregelen zouden gaan bespre ken, noodig om het hoofd te bieden aan den toestand sinds het verloop van den strijd langs de Loenghaisspoorlijn. Deze maatregelen zouden o.m. betreffen de bescherming terugtrekking der onderdanen hunner landen Spaansche republikeinen lijden ernstige verliezen. Honderden dooden aan het front van Castellon Toch wordt nog heftige tegenstand geboden. MORELLA, 8 Juni. De Nationalistische troepen hebben vandaag aan het front van Castellon Adzaneta ingenomen. Andere af- deelingen, die in Zuid-Westelijke richting opereerden, hebben de republikeinen verdre ven uit de heuvels, die het strategische be langrijke dorp Alcora beheerschen. Alcora ligt aan den weg van Lucena naar Castellon. Franco's legers op wegnaar Valencia In de nabijheid van Adzaneta heb ben de republikeinsche troepen bij hun tegenaanvallen groote verliezen geleden. Vijfhonderd man zouden ge dood zijn, een paar honderd zijn krijgsgevangen gemaakt en 8 muni tiedepots, dozijnen mitrailleurs, een geheele batterij artillerie en ruim duizend geweren zouden zijn buit gemaakt. Ten oosten van Lucena hebben de repu blikeinen terug moeten trekken op de dor pen Useras en Costur. Zooals de positie nu is bedreigen de natio nalisten de republikeinen in twee opzichten: direct bij Castellon en meer indirect in Va lencia. Daar de nationalisten ten zuiden van Teruel steeds verder doordringen, verwacht men, dat de republikeinsche legerleiding er de voorkeur aan zal geven Castellon op te geven in plaats van in snel tempo de verster kingen te noorden van de Turia te moeten ontruimen. In den sector van Castellon zijn de Natio nalisten nog slechts 20 K.M. hemelsbreed van Villafames verwijderd. Villafames ligt slechts 13 K.M. ten noorden van Castellon en dus binnen het bereik der nationalistische bat terijen. Naar verluidt heeft de republikeinsche le gerleiding het hoofdkwartier van Villafames verplaatst naar Borriol dichter bij Castellon. Ten Noordwesten van Castellon hebben de Na var re-af deelingen met hulp van tanks, vliegtuigen en artillerie een omtrekkende be weging gemaakt en daardoor weder 300 vierk. K.M. veroverd. Thans bedreigen zij daar alle verbindingen der republikeinen links van de Mijares. O.a. behoort daartoe de weg van Castellon naar Lucena die binnen het bereik der nationalistische vuurmonden ligt. Het bezit van dien weg is voor de republikeinen zeer belangrijk en de tegenstand die gebo den wordt is dan ook uiterst hevig. (United Press). Volgens een telegram uit Madrid hebben de opstandelingen Dinsdag een aanval bij verrassing ondernomen op heuvel 1200. De aanvallers trokken op zonder bescherming van tanks. Zij moesten voor het vuur van automatische wapens wijken. Te Las Rozas, op 20 K.M. ten noordwesten van Madrid aan den weg naar La Corunha gelegen, hebben de troepen van Franco een dergelijke actie ondernomen, doch eveneens zonder resultaat. Vit het legerbericht der regee ring stroepen. In het laatste legerbericht der regeering wordt oa. gezegd, dat de opstandelingen er in den sector van Puebla de Valverde na hevige aanvallen ten koste van zware verilezen in ge slaagd zijn hun linies eenigszins te rectificee- ren. In het gebied van Vistabella ging Mas de Isodro tot tweemaal toe in andere handen over om tenslotte in het bezit van de regeerings- troepen te blijven. In den sector van Falbada werd Raco de Tells ingenomen. en de behartiging der buitenlandsche belan gen. Ook zouden de bezoeken in verband staan met een verplaatsing der Chineesche regeeringsbureaux naar Joenanfoe, waarover berichten zijn ontvangen Nog (lit jaar vliegdienst Engeland—Amerika Mededeeling- van het Amerikaansche ministerie van handel. WASHINGTON, 8 Juri. De plaatsvervan gende minister van handel, Johnson, heeft heden bekend gemaakt, dat de vliegdienst tusschen Engeland en de Vereenigde Staten waarschijnlijk in den herfst in werking zal treden. Vermoedelijk zullen de Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen in September met het vervoer van post en passagiers beginnen. Johnson heeft verklaard, dat van Duitsche zijde om vergunning gevraagd is voor 18 lan dingen in de Vereenigde Staten gedurende den zomer en het begin van den herfst. (United Press). „Reuzen-clipper" in aanbouw. Havas meldt nog, dat de reuzen-clipper, die voor de Pan-American Airways voor den trans- Atlantischen dienst gebouwd wordt, 1.700.000 dollar zal kosten. Het is een viermotorige Boeing, die 72 passagiers en een bemanning van 8 personen kan vervoeren. Het vliegbereik bedraagt 8.000 kilometer. Vijf andere clippers van hetzelfde model zijn in aanbouw. Slagschepen van 40.000 ton als maximum. Voorstel van Engeland aan de onderteeke naars der tweezijdige vlootverdragen. LONDEN, 9 Juni. Nadat Engeland en de Vereenigde Staten verleden week overeen gekomen waren de maat van oorlogsschepen op 45.000 ton te stellen, heeft Engeland, zoo wordt ons van betrouwbare zijde gemeld, stap pen gedaan bij de Europeesche mo gendheden om tot een beperking op 40.000 ton voor Europa te komen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft zich in verbinding gesteld met Duitschland, Rusland. Italië en Polen, landen waarmede Engeland twee zijdige vlootverdragen heeft en daarbij heeft Engeland verklaard voornemens te zijn zich tot 40.000 ton te willen be perken, onverschillig of Amerika tot 45.000 gaat. Daarbij werd tevens de hoop uitgesproken, dat de andere mogendheden ook beneden die grens blijven zullen. De bedoeling daarvan is eenerzijds een besparing te verkrijgen, doch anderzijds ook om in Europa geen wedloop in den bouw van „dreadnoughts" te ontketenen, Drie eeuwen van achteruitzetting en onderdrukking. Masaryk, Benesj en Stefanik. TRAGIEK IN DE OOSTENRIJKSCHE BERGEN. In de Dachsteingebied in Stiermarken i; Dinsdag een toerist verongelukt. Gistermor gen vroeg trok een ploeg mannen uit om het iijk van den man naar het dal te brengen. Tijdens het bergingswerk kwamen twee leden van de ploeg op een overhangende sneeuw massa te staan. De sneeuw bezweek en de beide mannen verdwenen in den afgrond. Deensche koningin door een hond gebeten. Vorstin moest in een ziekenhuis behandeld worden. Naar officieel uit Kopenhagen medegedeeld wordt, is koningin Alexandrina gisteren tij dens een wandeling langs het strand door een hond gebeten. De vorstin werd direct naar een ziekenhuis vervoerd, waar de zware wonde uitgesneden en gehecht werd. Voorts werd de koningin een seruminjectie toege diend. De koningin reed daarop naar Klit- gaarden terug. Thans een Britsche baggermolen getroffen. Bij bombardement op de haven van Gandia. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een vliegtuigaanval ge daan op Gandia ruim zestig kilo meter ten zuiden van Valencia, aldus verneemt Reuter uit Madrid. Een Britsche baggermolen, waarvan de naam niet bekend is werd door een bom getroffen. Het vaartuig werd zwaar beschadigd en is later gezon ken. Twee pakhuizen werden ver nield. De havenplaats Gandia is ge heel Britsch eigendom en wordt voor namelijk gebruikt voor den uitvoer van groenten en fruit. In verband met de herhaalde aanvallen op Va lencia wordt de haven den laatsten tijd ook gebruikt door Britsche krui sers en torpedojagers. Uit Alicante wordt gemeld, dat de Brit sche torpedojager „Vanoc" in de haven voor anker is gegaan nabij twee Britsche sche pen, die bij de jongste bombardement brand aan boord hebben gehad en waarop thans een onderzoek zal worden ingesteld. De Vanoc" zal de gewonde leden der beman ning en het stoffelijk overschot der om het leven gekomenen naar Engeland vervoeren. De gezagvoerder van de „Vanoc" heeft lang durige besprekingen gevoerd met de auto riteiten. Weinig succes verwacht. Men verwacht evenwel niet, dat deze poging veel succes zal hebben. Totnutoe heeft Hitier weliswaar weerstand geboden aan hen, die een politiek van het bouwen van groote slagsche pen voorstaan, omdat hij namelijk een her haling wenschte te voorkomen van den wed ijver, die tusschen Engeland en Duitschland voor den oorlog ter zee heeft geheerscht. In Duitsche kringen voorspelde men, dat het reeds een gunstig teeken zou zijn, indien Hitier zich ertoe zal beperken zich thans in dit op zicht niet te binden en de kwestie van de tonnenmaat te gebruiken als onderhandelings object om van Frankrijk en Engeland bepaalde concessies te verkrijgen. In het andere geval oppert men de mogelijkheid, dat Hitier zich niet langer doof zal houden voor de roepstem van zijn militaire medewerkers, die hem wil len overreden dat Duitschland, ook als het zich tot den bouw van weinige schepen be perkt, geen schepen op stapel moet zetten van kleiner maat dan den grootsten standaard van andere landen. Wat Rusland betreft, dit heeft voorloopig ook geweigerd zich opnieuw vast te leggen, nu de Vereenigde Staten en Engeland, tengevolge van Japan's handelwijze, de grens van 35.000 ton hebben opgegeven. Zoo is het onwaar schijnlijk, dat de wensch van Engeland en Frankrijk (welk land wel tot het aanvaarden van de lagere grens bereid is) in vervulling 1 gaan. (Nadruk verboden.) (United Press). Versterkingen voor de troepen van Franco. Marokkaansche troepen op weg naar Algeciras. Uit Gibraltar 8 Juni: Hedenmorgen is we derom een contingent troepen uit Ceuta naar Algeciras gebracht aan boord van drie ge wapende rechtsche koopvaardijschepen, die geëscorteerd werden door den rechtschen ka nonneerboot Dato. Terwijl het contingent in Algeciras van boord ging patrouilleerden vijf gewapende treilers in de straat van Gi braltar. De Clyde wordt verbreed. Te smal voor de „Queen Elisabeth". Teneinde het nieuwe Engelsche mailschip Queen Elisabeth", dat in September a.s. van stapel zal loopen in tegenwoordigheid van de Koningin van Engeland gemakkelijker naar zee te doen varen, zal de Clyde bij Beardmore Bank verbreed worden. Men zal zich herinneren, dat de „Queen Mary" na het van stapel loopen op haar vaart naar zee bij Beardmore Bank aan den grond is geloopen. Aan de Lezers werd een boekje toegezonden over tand- en mondverzorging met Ivorol (volgens nieuw recept) in welke tandpasta de nieuwste weten schappelijke vinding is toegepast. De tanden worden er prachtig wit door en de mond bij zonder frisch en rein. Gebruik wordt aan bevolen. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs stond maar voortdurend naar het venster te kijken, maar hij kon maar niet begrijpen, wie het zijn kon. Misschien was het wel de een of andere inbreker, die er op uit was een van de vele kostbaar heden, die koning Zilverdraad had, te bemachtigen. Want jullie moet weten, dat koning Zilverdraad heel erg rijk is. Onder het kasteel is een groote kelder en daar worden alle sieraden bewaard. Hij is er dan nauturlijk ook erg trotsch op en eenmaal in het jaar komen er een heeleboel koningen en koninginnen, prinsen en prinsessen naar al die dingen kijken en heel af en toe geeft hij wel eens een kostbaarheid weg. Maar nu keeren we weer terug naar Thijs, die nog maar steeds achter het gordijn op den uitkijk staat. Natuurlijk is hij nu niet direct bang, maar toch is het geen pretje te weten, dat er misschien een vijand op de loer ligt. We zullen morgen eens kijken, wie het wel ziin kan, hè? PRAAG, Juni, (Van een specialen medewerker) den grootten weg van Praag naar Karlsbad opgaat, -komt even buiten de stad in een woonwijk, waar de electrische tram het eindpunt van een hairer lijnen vindt. „Witte Berg" heet dat eindpunt. De onmiddellijk omgeving, een glooiend terrein, vertoont geen enkel bijzon der kenmerk. Huizen zijn er en winkels, als overal aan den stadsrand. Niets herinnert aan de ontzaggelijke gebeurtenis die hier, op 8 November 1620, over het lot der Tsjechen gedurende eeuwen besliste. Misschien weet niet de helft der menschen die over dit heu velig terrein gaan, wat daar op dien zwarten dag in de historie van Bohemen geschiedde hoe daar, in één veldslag, afgerekend werd niet met het sterke Boheemsche protestan tisme alleeen, maar met den Vrijheidsdrang der Tsjechen tevens. De geschiedenisboekjes op onze scholen vermelden dien slag in luttele regels. Er zou een boek geschreven kunnen worden en welk een menschelijk en boeiend boek! over de gebeurtenis daar op dat stuk grond waarover nu de gedachtelooze tram voort-boldert, over die gebeurtenis en haar ontzaggelijke gevolgen. In Naarden ligt Jan Amos Comenius be graven. Hij 'is een van de tienduizenden, die na den slag bij den Witten Berg Bohemen moesten verlaten omdat er voor zijn denk beelden geen plaats meer werd ingeruimd. Want dat is de baanbrekende beteekenis van dien door de Tsjechen verloren slag: hij werd de inzet van de contra-reformatie tijdens de leiding van het Habsburgsche Koningshuis. Lang vóór Maarten Luther had in Bohemen Johannes Hus zijn nieuwe leer, op principeele punten met die van de R.K. Kerk strijdig, gepredikt. Hus, minder geleerde dan kansel redenaar zijn theologische denkbeelden had hij grootendeels van Wycliff, uit Engeland Hus heeft zijn overtuiging op den brandstapel in Konstanz geboet. Maar zijn dood (1415, nog een eeuw vóór de Hervorming) was ook het sein geworden voor opstand in Bohemen. Zoo ontstond die merkwaardige verbinding van religieuze en nationalistische elementen, die aan de Bussitische oorlogen hun fel ka rakter heeft verleend-. Er valt niet aan te denken, in het bestek van anderhalve cou rantenkolom de historie van Bohemen te schrijven. Zij is tegelijkertijd die van het hardnekkig streven der Tsjechen naar poli tieke vrijheid als die van den brandenden strijd om de vrijheid des geloofs. Die beide oogmerken waren het, die Bohemen ertoe brachten om den om zijn ketterjacht gevrees- den Ferdinand H van Habsburg in het voor jaar van 161;9 niet als koning te erkennen, maar Frederik van de Pfaltz protestant tot Koning uit te roepen. Daarmee begon de oorlog, die nauwelijks één jaar later met den slag bij den Witten Berg een einde aan Bohemen's vrijheidsdroomen maakt. Wie vandaag langs het oude Praagsche Raadhuis wandelt, waarin hij nog de kettin gen vindt waarmede in vervlogen dagen het Ghetto de Praagsche Jodenwijk des avonds gesloten werd, ziet in het trottoir uit steentjes ingelegd twee gekruiste zwaarden. Wie die er overheen loopt denkt er nog aan, dat op deze plek 27 Boheemsche ridders, aanvoer ders uit den opstand tegen Ferdinand, op 21 Juni 1621 onthoofd werden? Die terechtstel ling was maar één van de uitingen van den ommekeer. Te vuur en te zwaard werden protestanten uitgeroeid. Duizenden verlieten 't land; Comenius, wiens diepe menschelijkheid hem stempelde tot een der grootste geesten van alle tijden, was één hunner. Zooals de strijd van Bohemen twee oogmerken een religieus en een staatkundig vereenigde, zoo deed dat ook de contra-actie van Ferdi nand en zijn opvolgers. Niet alleen herstelden zij het Katholicisme, maar ook zetten zij zich tot de afbrokkeling van al Bohemens staat kundige rechten. Van Ferdinand tot den in 1916 gestorven Frans Jozef loopt de ontrech- ting van de Tsjechen als een roode draad door de geschiedenis van Bohemen. Is 't wonder, dat dr. Benesj aan een boekje, dat hij in de oorlogs jaren aan de historie van zijn volk wijdde den titel gaf „Détruisez l'Autriche-Hongrie!", „Ver nietigt Oostenrij-k-Hongarij Sterk nationaal bewustzijn. (O ET behoort tot de beste bewijzen voor de kracht die nationaal besef kan hebben, dat de Tsjechen, en, zij het onder andere om standigheden, de Slo waken ook in drie eeuwen van systematische achteruitzetting en onderdrukking niet als volk zijn ten onder gegaan. Ook al zijn er tijden geweest waarin het, gelijk Benesj zegt, „scheen alsof de Tsje- cho Slowaaksche natie niet meer bestond", altijd weer waren er die den band met het verleden levend hielden, die nieuwe kracht gaven aan het nationale bewustzijn, en die allen druk ten spijt, getuigden van hun on wrikbaar geloof in de uiteindelijke bevrijding van de natie. W-elk een innerlijken weerstand heeft dit volk ten beste gegeven! Hoe vol komen mislukt bleek, bij het uitbreken van den wereldoorlog, het streven der Ha-bsbur- gers naar een unificatie van alle volkeren on der hun scepter, naar een wegvaging van de nationale verschillen! De Tsjechen en de Slowaken streden aan alle fronten. Maar bij tienduizenden liet zij zich, vooral in het Oos ten, krijgsgevangenen maken om achter het Russische front vervolgens de „legioenen" te vormen, die aan de historie der bevrijding van het volk zulk een roemrijke bladzijde hebben toegevoegd. Bij het Czernin-paleis, waar reeds een groot deel van het Tsjechische ministerie van buitenlandsche zaken is on dergebracht zoodra de verbouwing gereed is zullen de nu nog elders gevestigde af dee lingen er hun intrek nemen staat het standbeeld van Kolonel Svec, in Russisch uniform. Hij en Stefanik hebben 't meest voor de or ganisatie der legioenen gedaan. Hij was het, die na de Sovjetrevolutie, toen Trotski weigerde de legioenen gewapend via Wladiwostok naar Frankrijk te laten trekken, en toen een inci dent tot de arrestatie van enkele legionnairs aanleiding gaf, met de wapens bezit nam van een reeks staations langs de Transsiberische spoorlijn. Zoo beleefde de verbaasde wereld het, dat een Tsjechisch leger schier anderhalf jaar lang de feitelijke macht in Siberië in handen hield. Inmiddels waren het Masaryk, Benesj en Stefanik, die 't leeuwendeel voor het organisatorisch en propagandistisch werk voor 'de nationale bevrijding deden. Masaryk! Zijn naam leeft in ieder Tsjecho-Slowaaksch hart als die van een voorbeeldig mensch, een toon beeld van volharding en van plichtsbesef, een man die tot op 85-jarigen leeftijd met hel deren geest en jeugdig hart den nieuwen staat opbouwde. Geen wonder dat zijn beel tenis millioenvoudig in Tsjecho Slowakije is te vinden; geen wonder dat hem de eere naam „President-Bevrijder" geschonken werd. Naast hem zijn leerling: dr. Edward Benesj," wiens naam als diplomaat al in 1918 hij was toen 34 jaar! over de wereld ging en aan wiens tusschenkomst op een ongeteld aantal oogen-blikken Tsjecho Slowakije ont zaggelijk veel te danken heeft. Zijn standaard wappert thans op den Burcht van Praag en uit zijn presidentiëele vertrekken kan dr. Benesj de oude stad overzien, welker honderd torens spreken van haar bewogen geschiede nis. Benesj is van het driemanschap de eenige overlevende. Want Stefanik is het niet ver gund geweest terug te keeren in zijn bevrijde vaderland. In zijn als roman te lezen oor logsherinneringen vertelt Benesj hoe Stefanik hem in Rome eens een Slowaaksche legende verhaalde, volgens welke hij als bevrijder naar Tsjecho Slowakije zou terugkeeren „wie ein Wundertater von Himmel". Die legende is Stefanik trouw geweesten zij heeft hem het leven gekost. Op 4 Mei 1919 keerde hij per vliegtuig, „wie ein Wundertater von Him mel", naar zijn geboorteplaats Kosarisk te rugmaar het toestel stortte neer en Slowakije ontving rouwend het ontzielde lichaam van den man, die naast Masaryk en Benesj alles gaf voor de bevrijding van zijn vaderland. Driehonderd jaar van onderdrukking geven een volk vooral een Slavisch volk, een taai heid en een gelatenheid tevens, die door twin tig jaren van vrijheid niet afzwakken kunnen. De Tsjecho-Slowaken zullen, waakzaam en werkzaam, hun onafhankelijkheid ver dedigen. En als zij haair ooit mochten in boeten, dan begint den dag daarna een nieuwe periode van strijd voor vrijheid, zoo- aLs er op 9 November 1620 een begon, daags na de nederlaag bij den Witten Berg, waar nu de electrische tram van Praag haar eindpunt heeft, en de driehonderdjarige strijd tegen de Habsburgers eens zijn beginpunt vond. (Nadruk verboden). RALK) PSOGMNNA VRIJDAG 10 JUNI HILVERSUM I, 1875 M. en 415,5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Be richten.) 10.Gramofoonmuziek 11.30 Bijbel- sche causerie 12.— Berichten 12.15 KRO-Or- kest. (1.001.20 Gramofoonmuziek) 2.Orgel concert 3.Gramofoonmuziek (Om 3.45 Be richten) 4.15 KRO-Melodisten, mmv. solist (5.005.15 Gramofoonmuziek) 6.Land- cn tuinbouwpraatje 6.20 Gramofoonmuziek 6.30 Zang met pianobegeleiding (6.40—6.50 Gramo foonmuziek). 7.Berichten 7.15 Luchtvaart causerie 7.35 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest mrav. solisten (9.00 9.15 Gramofoonmuziek). 10.— Reportage 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KiRO-Boys mmv. so list 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 301,5 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 7.30 VPRO, 9.00 VARA 10.40 VPRO, 11.00 VARA. - Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 10.— Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Gramofoonmuziek 12.Omroeporkest. In de pauze: Gramofoon muziek 1.50 Voor tuinliefhebbers. 2.15 Het Ko- vacs Lajos-orkest, het duo v. d. Broek e.a. 4.— Gramofoonmuziek 5.— Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek 6.— De Ramblers 6.30 Poli tiek radiojournaal 6.50 Orgelspel 7.Causerie „De steunregeling in de tuinbouw". 7.20 Be richten ANP. 7.30 Berichten 7.35 Causerie over de reorganisatie in de Nederduitsch Hervorm de Kerk. 8.Pianovoordracht 8.30 Causerie over de epositie van de vrijzinnigheid in de Amerikaansche Kerk. 9.00 VARA-Orkest mmv. solist 9.45 Schaaknieuws 9.50 Gramofoonmuziek 10.— „Fantasia", mmv. solisten 10.30 Berich ten ANP. 10.40 Avondwijding 11.Schaak nieuws. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.35 Jazzmu ziek (Gr.pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het Orpheus-trio 11.50 Eric Jeffcote's Rhythm-kwartet. 12.10 Orgelconcert 12.40 Billy Bissett en zijn „Canadians", e.a. 1.20 Causerie „West Country Waters". 1.35 Het New English Trio. 2.20 Gramofoonmuziek 2.35 Pianosynco- pations 2.50—3.35 Het Canadian Trio 4.20 Gra mofoonmuziek 4.50 Radiotooneel 5.20 Het Serge Krishseptet 5.50 Reportage 6.05 Zang 6.20 Be richten 6.45 Reportage 7.Lirinaeus-herden- king 7.15 BBC-Harmonie-orkest 7.50 Ben Fren- kel's orkest e.a. 8.35 BBC-Symphbnie-orkest .30 Berichten 9.50 Vervolg concert 10.35 Cau serie „Your visit to Scotland". 10.50 Het Celli ni-trio 11.20 Harry Evans en zijn Band e.a. 11.50.12.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 8.109.05, 10.10 en 12.35 Gramofoonmuziek .50 Zang 2.05 Gramofoonmuziek 3.05 Zang. .20 Instrumentale duetten 4.35 Zang 5.20 Ka mermuziek 8.35 Vioolvoordracht 8.50 Radio tooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Nachtconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek 7.30 en 8.50 Tentoon stellingsorkest. 12.20 Osnabrücker Concertor kest. 1.35 Schrammelensemble 2.30 Populair concert 3.45 Gramofoonmuziek 4.20 Amuse mentsorkest 6.30 Literair-muzikaal programma 7.30 Gramofoonmuziek 8.50 Fragmenten uit de opera „Das Liebesverbot" 9.20 Militair or kest 10.50 Omroeporkest en solisten 12.20—3.20 Omroepkleinorkest, E. Börschel's orkest en so listen. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Om roeporkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Gramofoonmuziek 6.05 Omroeporkest 7.20 Gra mofoonmuziek. 7.30 Zang 8.20 Gramofoonmu ziek 8.50 Europeesch-Joegoslavisch concert 10.oa11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 1.— en 1.30 Omroeo- salonorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Vioolvoordracht 6.— Gramofoonmuziek 6.35 Omroepsalonorkest 8.20 Gramofoonmuziek 8.50 Omroepsymphonieorkest en -koor. 10.30 Gra mofoonmuziek. 10.45 Omroepdansorkest 11.15 11.20 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6