„Schipperen in je vrijen k/at ëaet Kin Uw utiieu tijd? Het 11de artikel in onze serie //Weg met de Romanow's!" De strijd tegen de elementen Haagsche meisjes, die filmcrazy zijn. Het gebeurde dezer dagen, vond meer dan twintig jaar geleden plaats, en ging niet door. Zooiets is natuurlijk alleen maar mogelijk in het land, waar de wonderen nog niet de wereld uit zijn, namelijk het filmland, dat zich sedert eenigen tijd ook meester heeft ge maakt van een stukje van Den Haag. En in dat stukje, dat Filmstad heet, en eigenlijk een residentie van den filmvorst in een residentie is, gebeurde het eenige dagen terug. En toch was het meer dan 20 jaren geleden. De scenes, die zich tijdens de mobilisatie in ons landje afspeelden, herleefden namelijk in Filmstad. Voor de opnamen van de natio nale film „Veertig jaren". Architect Wegerif had tegen den echten achtergrond van het bestaande gebouw een fabriekspoort gebouwd, die niet echt was, in zoovex-re dat die daar niet hoorde en na de opname weer verdwijnen zou, want tastbaar was ze wel, en stevig op haar pilax-en stond ze ook. Want er moest een heele compagnie sol daten onderdoor marcheeren. En die doet den grond meestal dreunen als bij een aardbeving. In den boog van de poort stond de naam Maasdonk, sierlijk in gekrulde ouderwetsche letters. Want het is in de film de fabriek van de Brabantsche familie Maasdonk, welke tij dens de mobilisatie door troepen bezet wordt. De „Bühne" een aan het tooneel ontleen de verzamelnaam voor twee manusjes van alles, die men bij elke filmopname in Holly wood, Parijs, Berlijn of Den Haag (wat klinkt die naam van onze filmstad goed in die il lustere serie) kan aantreffen kwam reeds met het gevaarte van de camera aandragen, en Otto van Nyenhof, de Nederlandsche ca meraman, richtte onder toezicht van den Tsjechischen cameraman „de oogen en ooren der wereld" reeds op de poort: Heller heet de Tsjech en dat is een toepasselijke naam voor een camex-aman, want het beteekent: Lichter. „Heller" riep de regisseur. En de cameraman luisterde, maar de zon boven niet, en het werd niet „heller", maar juist donkerder. De zon school achter de wol ken en kwam voox-eerst niet meer te voor schijn. En de regisseur Greville vlijde zich in het gras in de schaduw van den lommerrijken boom. Van Nyenhof liet de camera in den steek, architect Wegerif keek bedenkelijk, en Heller begreep dat die groote lamp daar aan den blauwen hemel niet zoo aan zijn bevelen gehoorzaamt als de schijnwerpers in de stu dio. De „Bühne" kauwde gras en de scriptgirl, het meisje, dat de filmboekhouding bijhoudt, keek naar een zoemende bij. Er waren nog meer meisjes. Dat. zijn nou de filmsterren, zou een boertje van buiten met een trilling in zijn stem en bewondering in zijn oogen gemeend hebben. Als Greta Garbo en zoo. Maar hij zou zich vergissen, want deze meisjes zijn alleen maar, wat ze in vakkringen noemen: filmziek. Film crazy heet die ziekte in Amerika. Nu lijden we er ook in ons landje aan.Na heel veel smee- ken zijn ze erin geslaagd om een figuranten rolletje te vervullen, en toen ze dat gedaan hadden wax-en ze besmet met de filmbacil en wilden ze niet meer weg uit Filmstad. En overal waar de camera gaat of staat fladde ren zij, als muggen om het licht, 0111 het schijnsel van de studiolampen heen en droo- men zich een Mariene of een Kay of een Grace te zijn. Maar ze maken het den filmers niet lastig, en daarom mogen ze blijven, blij ven dwepen en blijven droomen. En toen regisseur Greville er blijkbaar plot seling genoeg van kreeg van het wachten op de zon trok de heele filmstaf studio Emma binnen en volgden ook de filmpatien- ten. Er waren nog een paar overgespaarde bin nenopnamen. Die konden in den tusschentijd wel gemaakt worden. Er had door de tuinen van filmstad steeds een Rus meegezworven, die eenigszins con trasteerde met figuranten, die in Hollandsche soldatenpakken gestoken waren (en dik on der de rouge en de schmink zaten, oh man haftigheid!), maar in de studio kwam die vreemde Rus in de Hollandsche bijt plotseling tot zijn recht. Want hij ging in het felle licht vlak voor de groote oogen van de camera staan, sperde zijn mond en riep met stemverheffing „Weg met de Romanow's!" De gebalde vuist werd opgeheven. En toen klonk het nog eens „Weg met de Romanow's!" Iemand vei'stond het verkeex'd en dacht dat- ie „Weg met de rammenas" zei, en lachte. Zachtjes, want anders zou het op de geluids- strook komen. Maar hij vergiste zich, al klonk het wel een beetje Amsterdamseh. Maar dat werd beter, na den zesden keer. Er parelden druppeltjes op het Russische voorhoofd, en die moesten gebet worden. Toen zou ie dan echt gaan. Maar de opgezweepte stem werd eensklaps gesmoord in een i'ookgox'dijn. Want de revolutierook, die als een symbool uit een blikje achter den Rus opsteeg, woei teveel den kant van de camera op en even was de Rus heelemaal onzichtbaar. Nog eenige keeren riep hij met opgeheven arm „Weg met de Romanow's" en toen waren zij blijkbaar weg, want hij mocht zelf ook gaan. En werd van Russisch revolutionair an no 1917 weer de Hollander-met-het-pakje- aan, figurant X anno 1938. Opnameleider Kretcjek een 100 pCt. Hol lander in weerwil van zijn uitheemschen naam kwam met een portret van Tsaar Ni- colaas II aandragen, in glas. Het werd opge hangen, in het zonnetje gezet en met een kei bekogeld. Het portret van den Duitschen kei zer onderging hetzelfde lot. En alle menschen in de studio schenen plotseling door een vernielingsrazernij be vangen, want regisseur Greville nam een mooie kroon in zijn handen en gooide 'm zoo maar van een trap af, zoodat ie holder de bol der naar beneden tuimelde. Maar hij viel blijkbaar niet mooi genoeg, en het werd nog eens over gedaan, en nog eens. En eindelijk viel ie erg leelijk. En dat was juist mooi. Want de regisseur zei „Het kon niet beter" En toen klom van Nyenhof weer achter zijn camera vandaan. En vroeg architect Wegerif den „Bühne" om den vuilen rommel van de scherven van het glas en van de kroon, met den stoffer en het blik weg te halen. En wa ren de binnenopnamen op een oor na gevild. „Shots" uit de wereldhistorie, binnen den tijd van de 4n-jarige regeeringsperiode van Koningin Wilhelmina werden hiermee aan de nationale film „40 jaren" toegevoegd Buiten liet de zon verstek gaan. In het Filmstadlaboratorium zat Jan Teu nissen een respectabele heer tusschen naakies, maar u weet artisten en inzonder- Een zomersch anfwoord op onze vraag: heid filmmenschen noemen we bij den voor naam te wei-ken bij een installatie, die het meest weg heeft van een trapnaaimachine maar die in filmland montagetafel heet. De arbeid lijkt hier inderdaad veel op naai werk (ik hoop niet dat Teunissen dit leest, want dan kom ik beslist nooit meer in het la boratorium), maar inplaats dat moeder de vrouw allerlei stukjes goed met vaardige hand aaneen naait, bevestigt Teunissen allerlei verschillende filmstroken zoodanig aan elkaar Ank van dei- Moer en Lily Bouwmeester tij dens het groote bal ten huize der Van Meerle's in 1898, waar de „Quadrille" in al haar glorie en elegance gedanst wordt. dat ze één geheel worden, en hij werkt daar bij ijvei'ig met klossen, die hij af- en spoelen, die hij opwindt, en met een schaar, waarmee hij knipt en een ellemaat, waarmee hij de stukjes „filmgoed" op de juiste lengte meet. In een kleine filmkiekkast draaide hij eenige proeven van „40 jaren" door en die scènes zijn erg aai'dig. „Heeft u genoeg copie?" vroeg Teunissen, die in vaktei-men „cutter" heet. Zeker, het is met mij net als met U. Hier een kijkje en daar een kijkje, en dan die „shots" monteeren tot een geheel. Een film over de film dus? Inderdaad: Een „Filmstadfilm". En zooals bij een échte film ook met een: EINDE. v. H. ZEILEN. De „Zeearend" in Helgoland. Wint de race „Rond Helgoland". C. Bruynzeel Jr. Uit Helgoland: Het Nederlandsche jacht „De Zeearend" van den heer C. Bruynzeel Jr. is Woensdag in de race Burnham—Helgoland vijfde geworden. De „Ortac", het Engelsche jacht van den heer C. F. King, werd winnaar, met het Duit- sche Jacht „Westwind" op de tweede plaats. De wedstrijd „Rond Helgoland" is een schit terend succes geworden voor de „Zeeax'end". In zijn klasse werd het Nederlandsche schip No. 1, waai'mede de heer Bi-uynzeel definitief in het bezit kwam van de Hog-Steanprijs, uitgeloofd door den burgemeester van Hel goland en die ook het vorige jaar door onzen landgenoot gewonnen werd. Woensdag is „De Zeearend" gestart voor den wedstrijd naar Cuxhafen. LAWNTENNIS. DE INT. FRANSCHE KAMPIOENSCHAPPEN Mej. Collin Couquerquc in den kwart-eindstrijd Uit Parijs: Onze landgenoote mej. Rollin Couquerque heeft zich Dmsdag door een over winning op mevr. Whitmarsh (Engeland) voor den kwart-eindstrijd van het damesenkelspel kunnen plaatsen. Mej. Rollin Couquerque en 1 mevr. Stevenson (Australië) zijn de eenige niet-Fransche dames onder de laatste acht. Haar overwinning op de Engelsche speel sters was overtuigend. De belangrijkste uit slagen luiden: Damesenkelspel: Mej. Goldschmidt (Fr.) sl. mej. Wynne (Australië) 63, 60, Mej. Rollin Couquer que sl. mevr. Whitmarsh (Engeland) 6—3 61. Mej. Landry (Fr.) sloeg mevr. Hopman (Australië) 6—1, 6—2. Mevr. Stevenson (Australië) sl. mej. Barbier (Fr.) 6—3, 64. Heerendubbelspel Destremeau en Petra sl. Mitic en Puncec 63, 63, 1012, 4—6, 63. Kukuljevic en Pallada sl. Bossi en Taroni 6—2, 6—2, 6—1. Budge en Mako sl. Butler en Wilde 6—1 6—4 4—6, 6—2. Damesdubbelspel Dames Horner en Iribarne sl. dames Hop man en Stevenson 6—3, 6—3. Dames Mathieu en Yoi'ke sl. dames Curdel en Goldschmidt 7—5, 6—1. SPORTZEILEN in kleine vaar tuigen is in beginsel het overwinnen van vrijwillig tegemoet getreden gevaar, een uitgelokte strijd tegen de elemen ten. Als de zomerstorm blaast heeft de bemanning van het kleine scheepje in verhouding evenveel vex'antwoox'de- lijkheid als die van een groote Oceaan boot. En de groote voldoening krijgt de zeiler wanneer hij zijn scheepje over het woelige meer in veilige haven weet te brengen." De heer C. v d. Winden, secretaris van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkers- bond tikt de asch van zijn sigaar en kijkt voor zich. Binnenkamers, beschut tegen wind eii regen geeft deze raszeiler ons een „zomersch antwoord op de vraag „Wat doet U in uw vrijen tijd?" Maar in gedachten schijnt hij buiten, in weer en wind, bij de sierlijke scheep jes die met hun propere driekante zeiltjes in 'de woelige lucht steken en met hun boegen de golfjes in schuim bx'eken. Ginds bij de zeil- haven aan „De mooie Hel" is de voorzitter van de Haarlemsche Zeilvereeniging in zijn ele ment. „Iedereen, die de zeilsport beoefent is wel kom bij de Haarlemsche Zeilvereeniging, wij hebben veel handwerkslieden als leden maar ook leeraren, ingenieurs e.a. Menschen uit het Nooi'den en uit het Zuiden van 011s land. Alle maal raszeilers. Ja, meestal heb je je jeugd in de nabijheid van het water doorgebracht wan neer je iater je hart aan de zeilsport verpandt. Ikzelf bijvoorbeeld kom uit een schippers- familie. Mijn vader wilde echter niet hebben dat ik schipper werd en liet me een handwerk leeren. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. en nu schipper ik in mijn vrijen tijd! In 1927 werd ik lid van de Haarlemsche Zeil vereeniging, die opgericht werd door een aan tal zeilers, die elkaar aan het weekeind in de vrije natuur ontmoeten. In de sport vinden de menschen elkaai*. En zichzelf. Veel van onze leden hebben hun scheepje zelf gebouwd. Onze secretaris heeft een type zeilschip ontworpen, dat nu als klasse erkend is. Het zoo genaamde .Puzzle" type. Ja, die naam op zichzelf is misschien een puzzle. Maar de oplossing is heel eenvoudig. De ontwerper is heelemaal geen 'scheepsbouwkundige, en voordat hij zijn schip klaar had moest hij heel wat puzzles oplossen! B.M.'ers zijn ook wel door onze zeilers zelf gebouwd. Voor den uitvinder van de B.M.klasse mogen wij wel eens een monument oprichten. Hij is een Friesch kapper, de heer Bulthuis, die den zgn. latjesbouw uitvoxxd. waardoor het den amateurs mogelijk wei'd op eenvoudige wijze een practisch scheepje te maken. In- plaats van huidplanken worden bij de B.M.'er huidlatjes gebruikt, die veel gemakkelijker te buigen zijn. Bulthuis woont in Bergum bij Leeuwarden, en daarom kreeg zijn scheepstype de onderscheiding van Bergumer Meer Klasse (bij afkorting B.M.) Nu zijn er reeds meer dan 500 B.M.'ers in ons land. Onze vereeniging telt er 16. Hoe onze zeilhaven onstond? Ja, dat zit zoo. Na 1927 breidde de zeilsport zich bij Haarlem langzaam en gestadig uit. Op het Spaarne en de Mooie Hel werden wedstrijden gehouden en daardoor kregen we behoefte aan een stuk kade voor de wed- strijdcommissie. In 1928 gelukte het ons om met medewer king van velen een eigen havexi aaxi de Mooie Hel in te richten. In den afgeloopen winter heeft de haven me zorgen gebaard. De overheid heeft namelijk zand verkocht exi door het baggeren van dit zand moeten er oevervoorzieningen getroffen worden; de aannemer moest een strandje spuiten. En daardoor dreigt onze haven te verzanden. Wij hopen nu de haven rivierwaarts te kun nen verleggen. Om de middelen daarvoor te krijgen orgaxiiseeren we een loterij. De zeilen moeten bijgezet worden. Om in een zeilterm te spreken. En om dan maar meteen ook weer op het zeilen zelf te komen, een echt zeiler is pas tevi'eden als hij bries voelt. Als het wat we noemexi mooi weer is, is het zeilexx xxiets ge daan. Zeilen beteekent intuïtie, een speur zin in de natuur. De zeiler spreekt zich zelden uit, maar wat hij op het wa ter zoekt is de strijd, de strijd met de elementen, en daax-uit de bevredi ging van de overwinning op die ele menten. Als een zeiler kapseist heeft hij ergens gefaald. De kunst is na melijk om de harmonie te zoeken van een heeleboel factoren. In den storm moet het zeiltuig volkomen aan kant zijn. er nxag geen enkele kink in de schoten zitten. De windsterkte moet geschat worden. Eix als alles aan het schip behoorlijk en netjes is, en de zeiler acht de omstandigheden ge schikt om te varen, kan hij niet kap seizen. Wanneer hij tenminste een goed zeiler is. Het gevaar is betrekkelijk. Het wordt voor een deel door den mensch zelf veroor zaakt. Door onvoldoenden kijk op het weer, door een verkeerde controle van het tuig. Elk zeiler moet serieixs en ordelijk zijn, en moet De oliemaatschappijen in Mexico. MEXICO STAD, 8 Juni. Het ge recht heeft het verzoek van de bui- tenlandsche petroleummaatschap- pijen om een proces tegen de onteige ning van de hand gewezen. Wel werd hun verzoek een rechterlijk bevel tegen het departement vaxx nationale econo mie uit te vaardigen ingewilligd, daar de ver- zekermgen en facturen nog steeds op naam van de vroegere maatschappijen staan, ter wijl dit departement tevens tracht de archie ven der maatschappijen in beslag te nemen en de regeering het geld der petroleummaat- schappijen, dat deze in hun kantoorgebouwen alsmede op de banken hadden staan,gebruikt. De rechtbank houdt dit voor particuliere be zittingen van de maatschappijexi. Daaren tegen oordeelt de rechtbank dat alle machi nerieën, pijpleidingen, raffinaderijen enz. grondwettelijk zijn onteigend. (United Press) De Ieeningen der E. N. E. T. De Haarlemsche Rechtbank beslist dat alsnog obligaties moeten worden uitgeloot. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft bij vonnis van 7 Juni in de zaak tus schen: Jacobus Henricus Kann, wonende te 's-Gx'avenhage, eischer en de Eerste Neder landsche Electrische Tx-amweg Maatschappij gevestigd te Haarlem, gedaagde, conform de dagvaarding gedaagde veroordeeld om bin nen een maand nadat het vonnis haar zal zijn beteekend, alsnog van de leening 1898 ach tereenvolgens uit te loten 18, 18 en 20 in to taal dus 56 nog niet uitgelote obligaties, en van de leening 1902 achtereenvolgens uit te loten 8, 8 en 8, ixi totaal dus 24 nog niet uit gelote obligaties en den uitslag dier uitlotin gen bekend te maken. meer dan gemiddelde karaktereigenschappen bezitten. Zóó vertelt een raszeiler. Eén van de velen. En men kan zich plotseling duidelijk voor stellen dat goede zeilers op het water buiten hun scheepje ook met succes door de woelige wateren van het leven kunnen sturen. v. H. Prof. K. Wenckebach naar Nederland? Uit Warschau wordt gemeld, dat volgens de Poolsche dagbladen prof. K. F. Wenckebach de beroemde kankerspecialist, zich in Neder land zou willen gaan vestigen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem is op Dinsdag 7 Juni weer geen enkel faillissement uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van L. J. W. van Haaff, huis schilder, wonende te Haarlemmei'meer, Slo- tei'weg 252. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sicca- ma te Haarlemmei'meer. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van J. B. Crambie, handelaar in grafische artikelen, wonende te Amsterdam Curator Mr. J. Verlooy te Heemstede. Wegens hetvei'bindend worden der Uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. H. P. Steenken, huisvr. A. Groot, wonende te Haarlem, Jan Gijzenkade 214. Curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. (Na verzet.) 2. De Vennootschap onder firma Keyzer en Keur, gevestigd te Zandvoort. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. 3. P. Keyzer, annemer. wonende te Zand voort. van Ostadestraat 20. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. 4. W. C. Lasschuit, handelaar in sanitaire artikelen, wonende te Haarlem. Curatrice Mevr. Mr. J. H. G. Schutte— Struiek te Heemstede. 5. J. Kloos, kantooi'bediende, wonende te Haarlem. Curator Mr. L. S. Römelingh te Haai'lem. PROV. OUDERLINGENCONFERENTIE IN NOORD-HOLLAND. HAARLEM Woensdag. Heden is in de Kloppersingelkerk te Haar lem de 12e Prov. Oudei'lingenconf eren tie van de Geref. Kerken in Noord-Holland gehouden. De morgenvei'gadei'ing was gewijd aan de be handeling van huishoudelijke zaken. De heer J. H. Linsclxoten van Amsterdam gaf een korte toelichting op een ingezonden vraag punt inzake de uitoefening van de tucht. In de middagvergadering trad als referent op ds. C. Veenhof, Geref, px-edikant te Haar lem, met het onderwerp „Ambt en gemeente". Als Ambtsdrager vei'schijnt de Christus voor ons als mensch. Ambt toch is een door God omgelegde taak met de voor de vervulling daaxwan noodzakelijke macht. Het anrbt is één en ondeelbaar.'Als we spreken van profetisch, priesterlijk en ko ninklijk ambt, worden daarmee slechts aan geduid drie momexiten in drie vertakkin gen van het drie-eenige ambt. Elke ambts daad is profetisch, priesterlijk en koninklijk tegelijk. Het geloofs-inzicht in de werking van den Christus door dit „ambt" in hét middel tot bestrijding en over-winning van alle subjecti visme. Met name van het „ondexwerpelijke" en het „vooxwex'pelijke" subjectivisme en vaxx dat subjectivisme dat een combinatie is van die beide. Het brengt den volstrekten ernst van den bevelenden en belovendexi God-in- Christus en wordt zoo een oordeel óf een zegen". Eeu kijkje op scheepjes van de Haarlemsche Zeilvereeniging uit het wedstrijd- starthok aan de „Mooie Hel".

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8