HET NIEUWE AVONDBLAD 83e JAARGANG No. 185 VRIJDAG 10 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets,, per maand 52Vï cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet oï oog 200.—, öeide leden duim 1100.—, eén lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60 éen of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De luiklok van de O. K. Kerk. Gaat spoedig omhoog. „Vivos voco, mortuos plango...." Niet lang zal het meer duren of van uit öe galmgaten in den toren der O. K. kerk aan de Kon. Wilhelminakade zal het klokgelui over IJmuiden klinken om de geloovigen ter kerke te roepen. Het is een mooi feestgeschenk, waarmee de parochianen de herinnering aan het gouden kerkfeest levendig houden. De klok is er en velen hebben haar bewon derd. Maar nu moet ze nog omhoog en dat is geen gemakkelijk werk. Want de klok weegt meer dan 600 kg. en moet vele meters omhoog geheschen en daarna naar binnen gewerkt worden. Om dit laatste, mogelijk te maken heeft men reeds de stijl tusschen de beide galmgaten verwijderd. De firma D. v. d. Plas, die de klok op haar plaats zal brengen, heeft een lastig werk voor den boeg maar zij twij felt er niet aan dat de klok veilig en wel op haar plaats zal komen. En dan.,.. „Ziehet, Ziehet, hebt! Sie bewegt sich, schwebt! Freude dieser Stadt bedeute, F r i e d e sei ihr erst Gelaute". E. K. DAM- EN SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN VELSEN. M. Bijwaard schaakkampioen! Door in de finale van A. de Bruin te win nen, wist de jeugdige Bijwaard wederom op het kampioenschap beslag te leggen. Voorwaar een keurige prestatie in dit sterk bezette tournooi! Eindelijk is ook de strijd in de le klas B dammen beslist en wel ten gunste van G. Meijssen, zoodat deze in de finale uitkomt te gen P. van Buuren. De finale van de 2e klas is onbeslist ge bleven, daar W. Vrijhoef en J. Mors na een boeienden strijd de punten deelden, zoodat hier nog een herkamp noodig is. De diverse 'uitslagen luiden: Schaken. Finale le klasr M. Bijwaard—A. de Bruin 1—0. 2e klas: P. Spanjaard—A. de Reus 01. A. de Reus kampioen! Dammen: Beslissing le klas B: P. Heilig—G. Meijssen 02. G. MeijssenC. Bakker 20. G. Meijssen plaatst zich in de finale! 2e klas: Finale. W. Vrijhoef—J. Mors 11. ZATERDAG TIEN HARINGLOGGERS NAAR ZEE? Naar wij vernemen is het de bedoeling, dat a.s. Zaterdag 10 Katwijksche haringloggers naar zee vertrekken, waardoor dan 30 schepen van Katwijk de haringvisscherij zul len uitoefenen. Het conflict in de haring- yisscherij. Ernstige toestand in den haringhandel. De vischhandelaarsvereeniging „Vrede" heeft onder voorzitterschap van den heer Jac. Vjjjjys te Scheveningen een drukbezochte le denvergadering gehouden ter bespreking van den toestand, ontstaan door de staking in de haringvisscherij De vergadering nam de volgende motie aan, welke telegrafisch ter kennis van den minister van Economische Zaken is gebracht: De vischhandelaarsvereeniging „Vrede", te Scheveningen, besprekende den ernstigen toestand in den haringhandel als gevolg van het huidige conflict in de haringvisscherij, constateert, dat de toestand onder de haring handelaren van zeer ernstigen aard is, daar zij hun inkomen derven, op welke inkomsten zij het heele jaar hebben gewacht. De vereeniging is van meening, dat indien deze toestand nog mocht voortduren, vele kleinhandelaren in haring ten gronde zullen worden gericht. Zij verzoekt den minister alle hem ten dien ste staande middelen aan te wenden, welke tot beëindiging van genoemd conflict kunnen leiden." Om het damkampioenschap van Noord-Holland. Aan de organisatie van het jaarlijksch tour nooi om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Holland hapert nog wel eens het een en ander, waardoor in dit zoo belangrijke tournooi, (dat als voorwedstrijd voor het kam pioenschap van Nederland geldt)zoo weinig schot komt. Deze week zijn weer eenige partijen ge speeld. De uitslagen luiden: B. Dukel wint van Mertens. H, de Boer wint van H. Laros. H. Laros remise met Dukel. Mertens remise met de Boer. De stand van de tot nog toe gespeelde partijen luidt: Dukel 3 gesp., 4 punten. De Boer 2 gesp. 3 p.„ Mertens 4 gesp. 3 p., Span jaard 2 gesp. 2 p., Laros 3 gesp. 2 p. De Haarlemsche spelers Abe de Jong, J. B. Sluiter, P. J. van Dartelen, J. J. v. Kesteren nemen ook deel doch hebben nog niet ge speeld. Maandagavond spelen de vier IJmuidena- ren tegen de vier Haarlemmers te Haarlem. Vermoedelijk zal De Boer uit Wormer ook deelnemen EXAMEN A.H.B.O. Woensdag 8 Juni' hebben de leden van de afd. IJmuiden der Ned. Vereen. Arbeiders hulp bij Ongelukken met goed gevolg het examen gedaan voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. dat werd afgenomen door dr. Smit. Van de acht candidaten slaagden er zeven, afgewezen één. De geslaagde candidaten wa ren de dames: mevr. Kwast, mevr. Kraaijen- oord, mevr. Dallinga, mevr. Visser en de hee- ren Kwast, Rademaker en Dallinga. Een mooi resultaat voor dr. Mak en mevr. Kwast-Jongerling, die de dames en heeren opleidden. Als blijk wan waardeering mocht dr. Mak een fraai wetenschappelijk boekwerk en een bloemstuk in ontvangst nemen. Tevens werd ook dr. Smit een bloemstuk en mevr. Kwast- Jongerling een sieraad aangeboden, wat in dank werd aangenomen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders ider gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek niet bijlagen van C. Zwier te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een wand- tank tot het opslaan en afleveren van ten hoogste 60 L. mengsel tweetaktolie en benzine, aan het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L no. 1647, plaatselijk bekend Kennemerplein no. 1 te IJmuiden. Op Woensdag den 22 Juni 1938, des voormid dags te elf uren, zal ten gemeentehuize te Vel sen gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de secretarie der ge meente kennis nemen van de terzake ingeko men schrifturen. VELSER JEUGDLUCHTVAARTCLUB UIT KAMPEEREN. Bovengenoemde •jeugdluchtvaartclub heeft besloten, met haar leden een kampeertocht te organiseeren naar Dalfsen en wel van 30 Juli tot en met 6 Augustus. De leiding berust bij den heer H. H. Bel- graver, leider der Velser Jeugdluchtvaartclub De fietsen worden meegenomen voor het maken van uitstapjes. Mochten er dagen zijn dat er weinig of geen wind is, dan zal men indien mogelijk oefeningen of wedstrijden houden met de eigen gemaakte modéllen. Het grootste deel van den tijd zal echter doorgebracht worden met fietsen, zwemmen, voetballen, handballen, enz., enz. Dit alles in onderling overleg. Voor het eten wordt zelf gezorgd Daar er nog zeer veel te regelen valt is spoedige opgave zeer gewenscht. Bovendien zijn er een beperkt aantal plaatsen beschik baar. Verdere inlichtingen aangaande dezen kampeertocht worden gaarne verstrekt door den heer Belgraver. Politie gaat voetballen legen den vischhandel. Wedstrijd op het Stormvogels-terrein. A.s. Woensdag 15 Juni des avonds 7 uur wordt op het terrein van Stormvogels een wedstrijd gespeeld waarvoor ongetwijfeld groote belangstelling zal bestaan. Dan zal nl. een ontmoeting plaats vinden van het politie-elftal tegen een elftal, bestaande uit vischhandelaren. Het vischhal-elftal is samengesteld als volgt: J. L. Uitzinger, Joh. v. d. Zee, A. Vos, W. Struijs, H. J. Niessink, B. Bruidschaart, J. de Krijger, H. A. Osendarp, H. Struijs, J. Rietdijk, A. Wiersma. Het politie-elftal krijgt dus een elftal te genover zich, waarin eenige bekende namen voorkomen ,al behooren de dragers daarvan dan ook tot de oude garde. Emile Zola in „Dc Pont". De groote film van Paul Muni „Het Leven van Emile Zola" wordt van hedenavond af vertoond in Theater „De Pont". Het verhaal van deze boeiende film is als volgt. Emile Zola, een arm, jong romanschrijver, wiens werk nog geen erkenning heeft ontvan gen, wordt door een uitgeversfirma als mede werker ontslagen, wegens zijn zeer scherpe critiek op een van de schrijvers, wier boeken door dezelfde firma worden gepubliceerd. Hij laat zich door dezen tegenslag niet ont moedigen, de grootste armoede jaagt hem geen schrik aan en hij blijft trouw aan zijn litte raire overtuigingen en zijn hartstocht voor de waarheid. Hij maakt kennis met een vrouw van de straat en redt haar uit ide handen van de politie. Zij vertelt hem haar levensgeschie denis, waardoor hij geïnspireerd wordt tot een van zijn grootste romans: „Nana". Het boek heeft een ongekend succes en het gezin van Zola is thans voorgoed van alle geld zorgen bevrijd. Succes volgt op succes en Zola wordt de beroemdste schrijver van Frankrijk. Hij en zijn vrouw kunnen thans in overvloed leven. Dan gebeurt er iets. dat Zola verhindert een „bourgeois satisfait" te worden: Kapitein Alfred Dreyfus wordt wegens hoogverraad veroordeeld en naar het Duivels-Eiland ver bannen, voor een misdaad, welke hij niet be ging. De werkelijke dader, Esterhazy gaat vrijuit. Mevrouw Dreyfus bezoekt Zola en smeekt hem om hulp. Zij herinnert hem eraan, hoe hij altijd voor vrijheid en recht heeft gevoch ten. Aanvankelijk weigert hij zich met de zaak in te laten, doch tenslotte geeft hij aan haar roepstem gehoor en schrijft hij het wereld beroemde artikel; „Ik beschuldig". Onmiddel lijk daarna wordt hij wegens smaadschrift vervolgd. Bij het proces worden alle krachten ingespannen om Dreyfus' schuld te bevestigen, worden de verdedigers van Zola op de meest partijdige wijze gehinderd in hun taak en wordt Zola veroordeeld. Het gansche Fransche volk, door de Pers op gehitst, vat een grooten haat op tegen den koenen verdediger van Dreyfus' eer. Hij wordt veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en een geldboete, maar Clémencau haalt hem over naar Engeland te vluchten, wijl hij daar zijn strijd voor het recht beter zal kunnen ver volgen. Zola's vrienden laten hem niet in den steek. Zij spannen hun uiterste kracht in om een revisie van het Dreyfus' vonnis te verkrij gen en den waren dader aan de kaak te stellen. Een nieuwe Regeering komt aan het bewind en Dreyfus wordt onschuldig verklaard. Zola keert naar Parijs terug, waar hij als een held wordt gehuldigd. Doch hij is te wijs om aan het „Hosanna" te hechten van een volk, dat korten tijd daarvoor „Kruisigt hem" riep. Niet lang na zijn terugkeer, wordt deze edele mensch dood gevonden in zijn kamer, ge stikt tengevolge van een lek in den haard. De film eindigt met de begrafenis van Zola, waarbij Anatole France een aandoenlijke graf rede uitspreekt. Vóór de pauze wordt vertoond „De Wet van de Prairie". ZWEMKLEEDENG, KAMPBR., SHORTS voor tennis, strand en boot. Alle kampeerai'tikelen. Rugzakken m. en z. draagstel, trainingspakken, athletiek- kleeding. DE SPORTBOEK, WIJKERSTRAATWEG 29 b. d. Pont - Tel. 3019 (Adv. ingez. Medj scène uit „Het Leven van Emile Zola" „Oké Don Juan" en „Dollar prinsessen". Nieuwe films in Tlialia. „Oké don Juan" is verfilmd naar een roman van James Oliver Curwood. Het is een zeer fraaie kleurenfilm en Warner Bros heeft er bijzonder haar best op gedaan. De inhoud van deze film is als volgt: Jeff Russett, oudste vennoot eener groote houtfirma in Vancouver, ergert zich erover, dat zijn jongere broer Steve Russett tijd en geld verknoeit in Europa, met name in Pa rijs, waar deze charmante jongeman allerlei avonturen met vrouwen beleext. Op een goe den dag roept de oudste broer den jeugdigen levensgenieter terug en dwingt hij he:« op kantoor te gaan werken. De eerste handeling van Steve is een groote fout. Hij verknoeit een contract waarbij de vervoerrechten der con- curreerende houtwinning van de firma Barton groote voorrechten aan de Russetts konden afwerpen. Steve weet per vliegmachine aan de verbol genheid van zijn broer te ontsnappen maar door benzinegebrek moet hij landen in een meer. Hij weet al zwemmende den oever te bereiken en na een zwerftocht door de wou den komt hij op het domein van Jo Barton, die de uitgestrekte bosschen van haar vader heeft geërfd. Zij wil niets weten van de bru tale wijze, waarop hij haar het hof maakt, ze weigert hem eten te geven en heeft er geen vermoeden van wie hij is. Op den dag van zijn komst was de boot naar de haven van het Russett-domein vertrokken en dus moet Steve wachten en noodgedwongen werk accepteeren als houthakker. Jef Russett blokkeert den spoorweg, waar langs Jo Barton haar boomstammen verzen den kan. Als Steve terug tracht te keeren naar zijn terreinen, wordt hij' afgeranseld door de houthakkers van zijn broer, die hem niet kennen. Hierdoor is hij gedwongen naar de Bartons terug te keeren. Jeff Russett wordt van het verblijf van zijn broer in het vijan delijke kamp op de hoogte gebracht en doet geen moeite om hem terug te doen komen. De jonge man leidt een waar hondenleven, zijn bestaan wordt alleen verzacht door de vriendelijke behandeling, die hij van den Fin Skalka ondervindt. Hij wordt verliefd op Jo, die niets van hem weten wil. Een spion van Jeff Russett, die den bij naam Ossekop draagt, zet de mannen op te gen Jo Barton en vindt een gunstigen voe dingsbodem nu de trein met voorraden het Barton-kamp niet kan bereiken. Steve maakt geen gebruik van de gelegenheid om met de boot te vertrekken, doch waarschuwt Jo voor het dreigende oproer. Het jonge meisje wil niets van hem weten en haar aanbidder ontkomt alleen door het toedoen van Skalka aan de woede van de mui tende houthakkers. Als de jongste der Rus setts op het kantoor van zijn broer is terug gekomen, verneemt hij, dat thans ook de trein met noodzakelijke levensmiddelen ver hinderd wordt naar Jo Barton te vertrekken, omdat Jeff haar wil uithongeren. Dat is Ste ve te veel, hij maakt zich van den trein mees ter, en geleidt dien veilig naar de plaats van bestemming. Thans wordt het hart van de jonge vrouw geraakt. Langen tijd heeft zij gestreden tegen de liefde, die ze voor Steve Russell voelde ont waken, doch nu onderwerpt zij zich aan haar gevoel. Zij stelt hem aanutot chef, nu Skalka gewond is door een messteek, bij een gevecht met Ossekop. Kort daarop echter begeeft Jeff zich naar Jo om haar tot verkoop van haar bezit over te halen, bij welke gelegenheid hij haar open baart, dat de man, dien zij lief heeft en kent onder den naam van Steve Martin, in wer kelijkheid Steve Russett is. Het trotsehe meis je geeft haar opvatting, dat Steve een spion is geweest voor zijn broer, niet prijs, dus jaagt ze hem weg. De mannen van Jeff Russett doen den trein, die een enorme hoeveelheid van het Barton hout vervoert, ontsporen, ten gevolge waar van de stammen een stremming in de rivier, waarin ze gestort zijn, veroorzaken. Thans erkent Jo verslagen te zijn en om bloedver gieten te voorkomen biedt zij Jeff aan haar bosschen te verkoopen, doch laatstgenoemde weigert een behoorlijken prijs te betalen. Als Steve hiervan op de hoogte komt, snelt hij Jo te hulp. Met grooten moed weet hij de op stopping van het hout door dynamiet te ver breken en thans wordt voor goed de vrede tusschen hem en Jo Barton gesloten.... Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia „Dol larprinsessen", met Bette Davis, Dick Foran en Carol Hughes in de hoofdrollen. In deze film geeft Bette Davis buitengewoon spel te zien in haar rol van het rijkste meisje ter wereld. VERDACHT VAN ZEDENMISDRIJF. De gemeentepolitie heeft als verdacht van zedenmisdrijf een inwoner van IJmuiden aangehouden, Na door den commissaris van politie te zijn verhoord werd de aangehoudene weer heen gezonden (NIEUWE MOTORTRAWLER VOOR KATWIJK Voor rekening van den heer Jac. Ketting te Katwijk aan Zee zal bij de N.V. Boot te Alphen aan den Rijn worden gebouwd een motortrawler, lang 32 M. De trawler wordt voorzien van een Industrie Dieselmotor van 200 P.K IJmuidensche gamalenexport bedreigd? Visscherij-Centrale wijzigt de consenten regeling. Met ingang van 1 Juli a.s. zal een wijziging worden gebracht in de regeling der Fransche uitvoerconsenten, welke wijziging wel eens on gunstige gevolgen voor de exporteurs te IJmui den zou kunnen hebben. Voorheen geschiedde het verdeelen der con senten van garnalen, bestemd voor Frankrijk op dezelfde wijze als bij de tong. Later kwam hierin een wijziging en wel zoodanig, dat de Fransche regeering de verdeeling der consen ten in handen kreeg, welke maatregel tot ge volg had, dat een groot deel der bestellingen in IJmuiden terecht kwam en zich in onze plaats een belangrijke gamalenexport ont wikkelde. De nieuwe maatregel der Visscherij Centrale, die 1 Juli a.s. in werking treedt, brengt de consenten weer in handen der Nederlandsche exporteurs, dus evenals dit voorheen geschied de, echter met dat verschil dat de jaren 1936 en 1937 als basisjaren worden genomen, ter wijl voorheen de jaren 1933—1935 als zoodanig goiden. Over het algemeen verwachten de expor teurs van dezen nieuwen maatregel een ver plaatsing van een deel van den export van IJmuiden naar Zeeland. De tijd zal echter moeten leeren, of deze vrees gegrond is. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND MEI. De bevolking dezer gemeente wijzigde in den loop der vorige maand als volgt: M. V. Totaal Vestiging 166 175 341 Geboorten 44 41 85 Vermeerdering Vertrek Overleden 210 124 12 216 128 18 426 252 30 Vermindering 136 146 282 Geheele vermeerdering over de maand'Mei 144. Totale bevolking op 1 Juni 1938: 46997. Dus nog drie dan is er weer een duizend tal vol. SANTPOORT Daar bij dien molen Een opvolger voor de Zandhaas? Er deden den laatsten tijd weer geruchten de ronde, dat de oude bekende Santpoortsche molen de Zandhaas, die zijn ranke wieken zoo Neethof zou verdwijnen. Al eerder is er sprake van geweest, dat de trots verheft boven het geboomte van ^en molen zou worden afgebroken, maar tot nu toe is daar gelukkig nog niets van gekomen en het is te hopen dat de oude Zandhaas nog menig jaar het Santpoortsche landschap blijft sieren. Maar in elk geval is Santpoort ge dekt. Want de. heer L. Visser, Hya cintenstraat 1 heeft er voor gezorgd, dat ons dorp een molen blijft gehou den. Hij heeft den molen, die hij zelf heeft ge bouwd, in den tuin achter zijn woning ge plaatst. Natuurlijk is het een molei!*n minia tuur, maar het fraaie werkstuk van den heer Visser, waaraan hij ruim een half jaar heeft gewerkt, is zeker bij de 2 M. hoog. De molen is een nauwkeurige nabootsing van een echte molen. Hij is o.a. voorzien van een „vang" waardoor de roeden tot stilstand gebracht kunnen worden. Het onderste ge deelte is de woning, van den molenaar, met woonkamer, slaapkamer, keuken enz. Ons compliment voor dit fraaie stuk huis vlijt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1