De Karimata in volle actie. Electriciteitsvoorziening in het debat. De toestand in het bedrijfsleven. TWEEDE KAMER. Vele sprekers bestrijden het ontwerp. Vragen over de Japansche luchtbombardementen. DEN HAAG Vrijdag. In het licht van de veelzijdige en intensieve toepassing van de electrische energie is een normale ontwikkeling van de stroomvoorzie ning als een der eerste voorwaarden te be schouwen met het oog op de volkswelvaart. Daarom dient de overheid op een en ander toezicht te oefenen en tevens zooveel mogelijk leiding te geven. Ziet daar, zeer ruw ge schetst, de rechtsgrond voor het thans na vele wederwaardigheden in openbare behan deling gekomen wetsontwerp. In hoofdzaak komt dit hierop neer, dat voor aanleg en exploitatie van electriciteitswerken door het Rijk d.w.z. door de Kroon te verleenen concessies noodig zullen zijn. De concessies zullen met verschillende voorwaarden, o.a. ter zake van het materieel, van de stroomleve- ring enz. gepaard gaan. Naar aanleiding van een concessie-aanvrage zal men den Electri- citeitsraad, de Gedeputeerde Staten van de betreffende provincie (s) en daar waar reeds'n concessionaris bestaat, ook dezen hooren. Dit geldt eveneens in geval van geheele of ge deeltelijke intrekking eener concessie met naasting tegen vergoeding van de aanleg- kosten enz. van Rijkswege. Voorts bestaat de mogelijkheid (art. 7), dat de Minister v. Waterstaat, gehoord den Electriciteitsraad, ten behoeve van bepaalde, bij Koninklijk Be sluit aangewezen, doeleinden van algemeen nut in buitengewone omstandigheden de con cessionarissen tot koppeling, tot het in onder linge samenwerking (naar door den Minister vast te stellen voorwaarden) beschikbaar stellen of houden van electrische energie ver plicht. Naar den smaak van Ir. v. d. Waerden (s.d.) is het aantal koppelingen, dat thans voorkomt 9 nog veel te gering. Men moet z,i. dat koppelen niet aan regionale bedrijven overlaten. Zoowel in verband met de veilig heid, als om economische en practische rede nen, acht hij koppeling van groote beteeke- nis, Het liefst zag hij de verschillende centra les en koppelingen in handen van de Cen trale (Rijks-) overheid. Een „gemoedelijkere" oplossing is, dat de centrales een zekere zelf standigheid behouden, doch het beheer dei- koppelingen bij de centrale overheid komt. Spreker is tenminste ingenomen met 't feit. dat ingevologe 't aanhangige wetsvoorstel alle productie-bedrijven concessies moeten hebben en de Electriciteitsraad een wettelijke basis krfjgt. De nat. soc. de Marchant et d'Ansem- b o u r g was boos, aangezien de door zijn partijgenooten destijds gemaakte opmerkingen bij 't afdeelihgsonderzoek niet voorkomen in het Voorloopig Verslag, dat echter uitsluitend liep (e'n mocht loopen) over de derde nota van wijziging. Daarom volgde spr. het voorbeeld zijner partij genoo ten, die thans uit protest vacantie hadden genomen. Aan nota's van wijzigingen heeft 't bij dit onderwerp niet ontbroken. Ir. v. Lidth de Jeu de (lib.) gaf toe, dat door nota no. 4 aan belangrijke bezwaren tegemeot geko-- men' was, Deze afgevaardigde, die intusschen bevreesd bleek dat de Minister van zijn be moeiingen met de tarieven van gemeenten weinig pleizier zou beleven, vond de regeling van het koppelings-vraagstuk onvoldoende. Hij was een warm voorstander van koppe ling (in dit verband wees hij o.m. op de groo te financieels voordeelen hiermee in Enge land bereikt)de beperking, waardoor alleen in dringende gevallen tot koppeling verplicht zou kunnen worden moest z.i.. vervallen. Mr. Rutgers v. Rozenburg (c.h.( klaagde over de verschillende tegenstrijdig heden en onzekerheden zoo met name t.a.v. de koppelingskwestie van het wetsontwerp, dat, door hetgeen het bevat omtrent de voor waarden voor concessie-verleening, den Mi nister eigenlijk een blanco-volmacht geeft. Spr. achtte het beter dit ontwerp thans niet aan te nemen en eerst maar eens het rapport van de commissie die het koppelingsvraag- stuk bestudeert af te wahcten. De heer Botteweg (a.r.) bleek evenmin gebrand te zijn op het aanhangige wetsvoorstel: het concessiestelsel gepaard gaande met de be moeiing met de tarieven, vond hij niet aan bevelenswaardig, het koppelingsvraagstuk niet rijp. Nadat de heer Efoels (v.d.) verschillende bepalingen van 't ontwerp (o.m. die in zake koppeling) onbevredigend had genoemd, gaf de heer S we ens (r.k.) na den strijd der provincie Noord-Holland tegen de gemeente lijke distributiebedrijven geschetst te hebben, te kennen, dat hij betreurde, dat de Minister blijkbaar al partij had gekozen voor het stand punt van genoemde provincie, dat n.l. ook de distributie zooveel mogelijk in één hand moet komen. Had Ir. v. d. Waerden (s.d,) het wets ontwerp met een atrophisch skelet vergele ken, den heer v. d. W e ij d e n (r.k.) deed het aan een stekelvarken denken: overal waar men het aanpakt veroorzaakt het pijn. Bedenkelijk vond spr., dat bij naasting re kening zal worden gehouden met de gemaakte wensch, waardoor de gemeenten met de grootste winsten er het best voor zullen staan. Ir. Bongaerts (r.k.) herinnerde aan de lange voor-geschiedenis. Jammer is het, dat men tot dusverre nog niet verder gegaan is in de richting van koppeling. Waar echter de verschillende bedrijven ten zeerste op mee spreken gesteld zijn, is 't misschien nu maar 't beste, dat de Minister in deze wet niet de de bevoegdheid gevraagd heeft om zelf steeds van bovenaf, koppeling op te leggen en zich alleen te bepalen tot de dringende omstan digheden, terwijl dan tengevolge van art. 8 geleidelijk toch meer koppeling kon ont staan Spr. juicht de regeling inzake de beperking van de winst die de gemeenten met de electri citeitsvoorziening mogen maken van harte toe. Gezien de te verwachten uitbreiding van stroomgebruik zal dit op den duur tot aan zienlijke tariefsverlaging, dus tot een zeer ge- wenschte verlaging van lasten leiden. Wij zul len een Energieraad moeten krijgen: daar mee moge de minister toch vooral meer reke ning houden. Met dit vage ontwerp zullen we, aangezien thans toch niet meer te bereiken valt aldus de conclusie van spreker in 's lands belang genoegen moeten nemen. Van de electriciteitsvoorziening naar het terrein van den Jaipansch-Chineeschen strijd is de afstand minder groot dan men zou den ken. De heer Wijnkoop wenschte van de moge lijkheid gebruik te maken om met betrekking- tot het optreden van Japan om open steden te bombardeeren. waarvan non-combattanten het slachtoffer worden, mondeling vragen tot de Regeering te richten, waarvoor het regle mentair gebruikelijk uur is Vrijdagsmiddags om kwart voor. vier. Aangezien Minister Patijn met vacantie is, verving hem zijn ambtgenoot Dr. Colijn. Deze antwoordde den communistischen afgevaardigde, dat de Regeering niet overwo gen heeft om zich, met 't oog op het bedoelde optreden van Japan, tot de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika en Engeland te wen den ten einde gezamenlijk op 't gebied van strategische grondstoffen (zooals petroleum, tin, enz.) die maatregelen ten dezen kunnen beletten of althans belemmeren. Verder deel de Minister Colijn mee een Neder landsch ini tiatief van dien aard niet in ons belang te achten, om voor de hand liggende redenen van algemeen belang ook al keurt de Regee ring, overeenkomstig het steeds door haar in genomen standpunt, het bombardeeren van non-combattanten af. Nader gewaagd, wat hij hiermee bedoelde, wees de Premier er op, na 't eerst al zeer twij felachtig genoemd te hebben of in 't alge meen tegen dergelijke methoden iets te doen valt (zie: Spanje), dat als we te Londen en Washington wèl medewerking zouden krijgen, wij in een positie zouden komen te verkeer en, dat we een conflict van veel grooteren omvang ontketend zouden hebben, waarbij dan som mige deelen van ons Rijk direct betrokken zouden raken. Daarop kunnen wij nooit aan sturen. En zouden we wat hij veel waarschijn lijker achtte bot vangen, dan zou niets be reikt, niemand geholpen zijn, terwijl alleen de positie van Nederlandin den Pacific veel moeilijker zou zijn geworden. E. v. R. Het conflict in het haring- visscherijbedrijf. De rijksbemiddelaar ln het derde district prof. mr. A. C. Josephus Jitta, heeft partijen bij het conflict ln het haringvisscherij-bedrijf betrokken, een voorstel gedaan, waarover zij zich nader zullen beraden. Drie boerderijen in de asch gelegd. Vrijdagmiddag om half drie zijn in de buurt schap Oosterwolde, gemeente Doornspijk, drie boerderijen in de asch gelegd, waardoor vier gezinnen dakloos geworden zijn. Vermoedelijk tengevolge van een lek in den schoorsteen is de brand begonnen in de boerderij van den landbouwer A. van der Hul, in een minimum van tijd stond het pand, dat me een rieten dak gedekt was, in lichter laaie. Aangewakkerd door een krachtigen wind sloeg het vuur over naar een aangrenzende boerderij van den landbouwer T. Hup. Ook deze boer derij brandde tot den grond toe af. Een derde boerderij, bewoond door de gezinnen S. van Dijk en G. van Dijk en toebehoorende aan den landbouwer S. van Dijk, ging eveneens in vlammen op. Van de inboedels kon slechts weinig worden gered. Alle drie boerderijen waren verzekerd. RIJKSMUSEUM G. M. KAM TE NIJMEGEN HEROPEND. Vrijdagochtend is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen, dat thans tot een geheel is vereenigd met de Romeinsche afdeeling van het gemeentemuseum, officieel heropend welke plechtigheid destijds moest worden uitgesteld. De directeur van het museum, dr. J. H. Holwerda, sprak een kort welkomstwoord, waarna minister Slotemaker de openingsrede uitsprak. Hij deelde mede, dat de gemeente archivaris, de heer M. P. M. Daniels, is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij ij het oversteken van den weg gedood. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is op den Rijksstraatweg Zwolle—Elburg, onder Oosten dorp, gemeente Doornspijk, de tachtigjarige vrouw W. Leuvink, die weifelde bij het over steken 'van den we,g door een melkauto uit de provincie Utrecht aangereden en op slag ge dood. Vrijdagmiddag om half vijf is het zevenjarig- zoontje van den landbouwer K. Pijper te Wap- serveen bij het oversteken van den weg door een vrachtauto van den bierhandelaar van Son uit Steenwijk overreden en zoo ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. OPTREDEN VAN JAPANSCHE VISSCHERS IN INDIë. Het Tweede Kamerlid Effendi heeft aan den minister van Koloniën de volgende vra gen gesteld: 1. heeft de regeering kennis genomen van de groeiende onrust en verontwaardiging on der alle lagen der bevolking in Indonesia, welke gorden teweeggebracht door ontoelaat bare handelingen jegens Nederlandsche on derdanen van Banka en Billlton door z.g.n. Japansche visschers. 2. Zoo ja, is de regeering dan bereid krach tige maatregelen te treffen, die er toe leiden dat vreemdelingen in het vervolg meer eerbied betoonen voor de integriteit van Neder- landsch-Indië en de veiligheid van haar be volking? Vervoerrecord voor de K. L. M. Op één dag 656 passagiers. In deze dagen heeft de K.L.M. een werkelijk overstelpend vervoer op haar binnenlandsche en Europeesche luchtlijnen. Het record voor dit jaar werd Vrijdag j.l. bereikt met een totaalvervoer van 656 passagiers op één dag, van bijna 12.000 kg. vracht, waaronder ruim 2.600 kg. post. Dit zijn cijfers, welke het vorige jaar slechts bij wijze van uitzondering in het hoogseizoen geëvenaard werden. Het vrachtvervoer is in vergelijking met het vorige jaar gestegen met rond 10.000 kg. per week waarbij nog 2.000 kg. aan extra bagage en 4.000 kg. aan post komen alles per week, en dus alleen wat méér vervoerd werd dan in 1937. Dat het passagiersvervoer zoo sterk is toe genomen, kan niet alleen toegeschreven wor den aan de uitbreiding van het luchtnet, welke dit jaar niet zoo sterk was. Wei is te merken, dat de eenheid in het materiaal en vooral het uitgebreide .gebruik, dat thans var de D.C-3 gemaakt wordt in het Europeesche luchtver keer, aan het passagiersvervoer ten goede is gekomen Zwaartekrachtmetingen met onderzeebooten. Plannen voor een nieuwe expeditie. 's-GRAVENHAGE, 10 Juni. - Naar aanlei ding van het feit, dat van nu af aan prof. Vening Meinesz niet meer persoonlijk de rei zen van onderzeebooten, die dienstbaar wor den gemaakt aan het verrichten van zwaar tekrachtmetingen zal medemaken, heeft de minister van defensie den professor heden morgen in audiëntie ontvangen. Uiteraard zal hij de leiding behouden bij dezen wetenschappelijken arbeid, doch het onderzoekingswerk zal door een jongere kracht, dr. Nieuwenkamp geschieden. Er bestaan plannen voor een vol gende groote expeditie, welke door dr. Nieuwenkamp zal worden mee gemaakt. Met het oog op deze plannen heeft prof. Zernike te Groningen in het Physisch Instituut van de univer siteit aldaar de constructie onder handen genomen van een stemvork- klok. welke de tijdmeting voor het on derzoek nauwkeuriger zal maken dan met chronometers mogelijk is. OMZETBELASTING. De heer Groen heeft op het wetsontwerp tot herziening van d« omzetbelastingwet een amendement ingediend, hetwelk beoogt het fruit van omzetbelasting vrij te stellen, eener zijds omdat dit product gerekend kan worden tot de eerste levensbehoeften te behooren en anderzijds, omdat door de wijze van verkoop de belasting practisch komt te drukken op de producenten, die voor het grootste deel tot den zoo zwaar noodlijdenden tuindersstand behooren. JONGETJE BEKNELD GERAAKT. Tusschen veewagen en muur gedood. Vrijdagavond is het twaalfjarig zoontje van de familie Brethouwer, wonende in de Spij kerstraat te Arnhem, in de Tuindwarsstraat aldaar bekneld geraakt tusschen een passee- renden veewagen en een muur. De schedel van het knaapje werd geheel verbrijzeld. De jon gen was op slag dood. De prijs der „oude" aardappelen. Adres aan den minister. 'S-GRAVENHAGE, 10 Juni. Het hoofd bestuur van den Neutralen Bond van perso neel in de Voedingbedrijven, heeft in een adres aan den minister van sociale zaken er op ge wezen, dat de verkoopprijs van de zoogenaam de oude aardappelen thans dermate hoog wordt opgevoerd, dat het vooral den werkloo- zen onmogelijk is zich van dat voor de volksklasse zoo dringend noodige voedings middel te voorzien, Adressant constateert, dat de prijs reeds tot 12 cents per küo is op gevoerd. Verzocht wordt ten spoedigste ter zake te willen ingrijpen en die maatregelen te willen nemen, dat de toch reeds in zulke moeilijke omstandigheden verkeerende volksklasse niet nog meer het slachtoffer van een dergelijke prijsopdrijving worde. Eerste kwartaal van dit jaar maakt een indruk van weifeling. De werkgelegenheid in onze indus trie onderging in het eerste kwartaal van 1938, blijkens mededeeling van het centraal bureau voor de statis tiek, in verband met het seizoen ver betering, waarbij 't mooie weer in Maart stimuleerend werkte. Afgezien van deze voorjaarsople ving verkrijgt men als algemeen beeld van den toestand in genoemd kwartaal een indruk van weifeling, voornamelijk toe te schrijven aan de onzekere economische en politieke verhoudingen in verschillende andere landen. Wel waren er verschillende bedrijfstakken, die nog toeneming van bedrijvigheid te zien gaven, doch hiertegenover viel in een aantal anderen achteruitgang te constateeren, ter wijl daarnaast in verscheidene de hoeveel heid werk min of meer stationnair bleef, hoe wel dan vaak op een onvoldoend peil. Groots tegenstellingen vertoonde het ver loop der bedrijvigheid in de exportbedrijven. Hadden nl. onderscheidene een, deels be langrijk. verlies van afzet te boeken, bij an- dex-e bleek de werkgelegenheid, soms nog in vrij sterke mate te zijn verruimd, In ver schillende van laatstbedoelde bedrijven vloeiden echter de nieuwe orders vaak veel minder ruim toe, zoodat de orderpositie sterk terugliep. In de industrieën van productiemiddelen was, voorzoover vermindering van werk zaamheden werd geconstateerd, deze meestal niet zoo groot, terwijl in belangrijke als bijv. den scheepsbouw, de opgaande lijn der be drijvigheid zich verder voortzette. Een deel van deze bedrijfstakken is in sterke mate ge baat bij de werkzaamheden voor defensie doeleinden en bij verschillende groote open bare werken als wegen- en bruggenbouw. Dit geldt ook voor verschillende industrieën van hulpstoffen, in welk onderdeel van het be drijfsleven overigens zeer geschakeerde toe standen bleven voorkomen (vooruitgang, maar ook achteruitgang, flink werk, maar ook groote slapte). Van de industrieën van verbruiksartikelen die geheel of in hoofdzaak voor de binnen- landsch p markt werken, ondervonden som mige, wier afzet zeer afhankelijk is van de voorraadposltie in den groot- en kleinhan del, vooral nadeel van de dalende prijsbewe ging, daar deze terughoudendheid bij koo- pers verwekte. Voorts was voor de werkge legenheid in deze groep van bedrijfstakken noa' steeds rlê beperkte koopkracht van vele --erbruikers een rem In verschillende in dustrieën van voediogs- en genotmiddelen werd daarbij de druk der crisisheffingen ten bate van den landbouw gevoeld. Schelpen en zand, doch nog geen goud of zilver.. (Van een specialen verslaggever). TERSCHELLING: Vrijdagmorgen. Stevig ligt de Karimata thans in zee gemeerd. De geweldige machine is in bedrijf gesteld; langzaam ploe gen de emmers door den zeebodem. Het zoeken naar de met een myste rieus waas omgeven schatten van de Lutine heeft een aanvang genomen. Wij waren de eersten, die in de gelegenheid waren, de Karimata op de plaats, waar het wrak gezonken is, in werking te zien. In den zeer vroegen ochtend hebben wij ons ingescheept op de sleepboot „Stortebe- ker", welke voor de aflossing van de ploegen zorgt. Het weer was goed, doch de zee was tamelijk ruw. Na een klein anderhalf uur varen bereikten wij de plaats van bestem ming. Daar er gevaar bestond in ver band met de hooge zee om langszij aan de Karimata aan te leggen, moesten wij overstappen op een kleine motorvlet. Het bootje danste op de zee en zelfs sloeg zoo nu en dan een golf over. Spoedig was nu de Karimata bereikt en werden de inzittenden aan boord getrokken. De zware emmerkettingen draaiden, doch in verband met den opkomenden vloed werd er niet gebaggerd. Het zou doelloos zijn den baggermolen in bedrijf te stellen, daar de groote hoeveelheden zand, welke zouden wor den opgebaggerd, weer even snel door het opkomende water zouden zijn teruggevoerd. 2 maal per etmaal, telkens pl.m. 4 uur ver hindert de vloed iederen arbeid, zoodat er per dag maar 16 uren overblijven, waarin de baggermolen in vol bedrijf kan zijn. Tegen half acht was het tij tot stilstand gekomen en toen werd onmiddellijk met het baggeren begonnen waar ook gisteravond reeds een begin mee was gemaakt. De machine bleek, al traden later eenige kleine storingen op, schitterend te werken. Nu de Karimata in vol bedrijf is genomen, kan men zich eerst een goede voorstelling maken van deze ingewikkelde en indrukwek kende machinerie. Haast bewegingloos ligt de baggermolen op het water. Zoodra er met het eigenlijke bag geren werd begonnen snelden vier leden van het personeel naar de plaats waar men straks de gouden en zilveren staven en an dere voorwerpen in de afvoergoot hoopt aan te treffen. In deze goot zijn twee gaten voor zien van schuttingen of schuiven. Door deze gaten stroomt het water met het zand weg maar alle voorwerpen blijven voor de schut ten liggen. Van tijd tot tijd wordt de eene schuif op getrokken, waarna alles wat er zich voor ver zameld heeft, voor de andere schuif komt. Dit wordt er dan uitgehaald en nagezien. Voorwerpen van waarde zijn er tot op dit oogenblik nog niet te voorschijn gekomen. Drie mannen zijn vanmorgen aan het scheppen geweest. Steeds kwamen weer schel pen boven, schelpen en nog eens schelpen. Voor schelpenvisschers om jaloersch op te worden. Na de controle worden de schelpen achter de schuiven in de afvoergoot gebracht en daarna weer in zee geworpen. Doordat aan vankelijk op een diepte van negen meter werd gebaggerd, verwachtte men niets an ders dan zand. Eerst wanneei^men op grootere diepte gaat werken, bestaat er kans op anderen oogst. Gisteravond werden reeds dadelijk eenige ijzeren voorwerpen, spijkers, bouten en een roestig stuk anker opgebaggerd. Vooral het ankerstuk moet jarenlang in zee hebben ge legen. Ter controle heeft de bedrijfsingenieur het weer in zee geworpen, doch na eenigen tijd werd het prompt weder opgehaald. De Karimata heeft zich thans over een af stand van vijf meter verplaatst en er werd voortdurend op dezelfde diepte gebaggerd. Wanneer er een geul van 15 Meter zal zijn gemaakt, wordt weer teruggegaan, waarna op grootere diepte zal worden gewerkt. De eerste vondst; koperen nageltjes. Men meldt ons nog: Vrijdagavond heeft de „Karimata", in den bagger van den Engelschen Hoek zijn eerste vondst gedaan, welke op de aanwe zigheid van het Lutinewrak duidde. Maar helaas het was geen goud. Na bijna vijftien uur met tusschenpoozen te hebben gewerkt, vond men in de schutgoot een paar koperen spijker tjes. „Dat is niet veel", zal men zeg gen. Maar desondanks een gunstig teeken, omdat de nageltjes inderdaad afkomstig blijken te zijn van het ver maarde Engelsche goudschip. Zij la gen evenwel niet op de plaats, waar men het wrak heeft bepaald. Zij zijn waarschijnlijk bij vroegere pogin gen tusschen de schelpen terecht gekomen, toen men omstreeks het jaar 1860 en in latere jaren met zuigerinstallaties trachtte de schat machtig te worden. Na dezen eersten dag baggeren, waarbij uiteraard het bedrijf van den molen beproefd moest worden en de bemanning aan het werk moest wennen, is gebleken, dat de getij- stroom niet van zoodanigen invloed is op den vorm van de gleuf, die de molen graaft, dat het gevaar van dichtslibben de capaciteit van de „Karimata" te machtig zal worden, Daarom heeft de heer G. L. Bol, administra teur van de Billiton Maatschappij, die de Lutinebergingswerkzaamheden leidt, beslo ten, dat de „Karimata" voortaan 24 uur per etmaal zal doorwerken. Zoodoende zal het maken van de gleuf, welke 100 Meter breed en 100 Meter lang zal worden, aanmerkelijk bekort kunnen worden. Thans Ls de molen bezig met het graven van het eerste talud en langzaam aan zal hij dan vorderen tot hij boven de juist plaats is gekomen. Het is niet mogelijk te zeggen, hoeveel tijd dit werk in beslag zal nemen, daarna moet de kleiplaat, waaronder het wrak ligt, worden doorboord en dan, ja, dan moet het groote moment zijn aangebroken, afwachten is echter de bood schap Al zijn bij het driemaal daagsch aflossen de mannen van de drie ploegen moe van het zware werk, de geestdrift voor het welslagen van de „Karimata" greep is en blijft groot. Vandaar, dat ook de werksfeer uitmuntend is, niet het minst, omdat ieder zijn taak serieus opvat. Molen overtref! alle verwachtingen. Van niet geringen invloed op deze voor treffelijke stemming was het feit, dat de mo len. die^ door J. en K. Smit te Kinderdijk be drijfsklaar was afgeleverd, alle verwachtin gen verre overtreft en meer dan aan alle eischen voldoet. Ingenieurs zoowel als werk lieden zijn geestdriftig over de enorme machine. Toen de avondploeg met de sleepboot „Stortemelk" om tien uur van de „Karimata" werd afgehaald, waren alle 18 man daarover opgetogen, Een klein half uur later voer de „Stortemelk" terug naar Terschelling, nadat de lichten van de „Karimata" waren ontsto ken en de sleepbooten van het noodige waren voorzien. Als een phenomeen Ln hel licht en glinsterende aluminiumverf bleef de molen in den maannacht liggen, de sleepbooten „Hol land", „Texel", „Volharding" en „Neptunus" van de firma Doeksen en als vijfde bijgeko- mene de „Utrecht" van de firma Wijsmuller als trouwe wachters erom heen. Een klein uur varend of liever dansend op de branding van de gronden, bracht ons weer naar Terschelling terug. Amerikaansche vliegtuigen voor Engeland. Het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft bekend gemaakt dat de regeering toe stemming heeft gegeven vierhonderd vlieg tuigen te koopen bij twee Amerikaansche ondernemingen. Tweehonderd vliegtuigen zijn bestemd voor algemeene verkennings diensten en tweehonderd zijn voor oefenin gen van vergevorderden. De luchtvaartcom missie, welke een bezoek heeft gebracht aan de Vereenigde Staten, heeft deze bestelling aanbevolen. FRANK BUCHMAN. Vorige week is Frank Buchman, de stich ter van de Oxford-groep zestig jaar gewor den, Frank Buchman, de zeer werkzame lei der, die steeds vol plannen is voor de ver dediging en uitbreiding van het Rijk van zijn Meester en tegelijk klaar staand voor ieder, die raad en steun noodig heeft, De vele vrienden, die Buchman ook in ons land heeft, zullen ongetwijfeld bij zijn ver jaardag aan hem hebben gedacht en voor hem hebben gebeden. EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift getiteld: „Het kloos ter Frenswegen" de heer A. J. Bemolt van Loghum Slaterus, geboren te Dordrecht. Ge- slaagd voor het candidaatsexamen in d» rechtsgeleerdheid mej, B. C. Rezelman en mej. B. M. Wonder. Geslaagd voor het docto raal examen in de geneeskunde de heeren W. B. J. Gerrits, J, H. van Dijk en J. W. Poederbach. Geslaagd voor het candidaats examen geneeskunde de dames G. M. F. Govaars; J. A. M. Hoefnagels; C. A, C. Gelder en de heeren P. R. J. Pinxter; D. H. G. Keus kamp; J. A. M. C. Smit; C. A. Carol; D. W. Swijgman (cum laude)H, E, Pelser: H. E. Driesen; P. J. Halde; G. de Haas; J. P. E. Burbacli (cum laude); J. A. de Jong; H. K. Lindeboom; J. Vaz Diaz; A. Hof mans en A, A. Scherpenhuyzen. Felle brand aan bet Zuider Buiten Spaarne. HAARLEM Zaterdag Eenfelle brand heeft in den afge- loopen nacht gewoed op het fabrieks terrein van rubber- en asbestartikelen aan het Zuider Buiten Spaarne. Een loods, waarin rubberslangen na de fabricage worden gedroogd, is afgebrand. Omstreeks half twee werd de brand ont dekt door een bewoner van de Dubbele Buurt aan de overzijde van het paarne, die onmid dellijk de brandweer waarschuwde. Toen deze kort daarna arriveerde bleek de brand reeds een grooten omvang verkregen te hebben. Doordat de plaats van den brand geheel door gebouwen is ingesloten, werd het vuur< eerst laat ontdekt. De brandweer tastte het vuur onmiddellijk met groote kracht aan. In een oogenblik van tijd werden de slangen uitgerold; met vijf stralen op de motorspuit werd de brand be streden. Het hevigst woedde de brand in een achter de fabriek gelegen loods, n den rubbervoor- raad vond het vuur gretig voedsel, zoodat de vlammen hoog oplaaiden en de brand ver in den omtrek te zien was. Het brandende rub ber verspreidde een dichten rook, wat het blusschingswerk zeer bemoeilijkte. Groot gevaar liep een nabij de loods ge legen ruimte, waarin een aantal groote bus sen benzine waren opgeslagen. Met man en macht werden pogingen in het werk gesteld om dit gevaar te keeren, Met veel moeite slaagde men daarin. De loods brandde intusschen geheel af, maar nog altijd laaiden de vlammen hoog op uit het brandende rubber. De omliggende gebouwen en perceelen liepen groot gevaar, zoodat de politie zich ge noodzaakt zag, de bewoners van drie omlig gende straten te wekken. Dank zij het kracht dadig optreden van de brandweer kon het vuur echter gelocaliseerd worden. Ook het eigenlijke fabrieksgebouw bleef grootendeels gespaard. 477e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5(le klaasc, 17de lijst Trekking van Zaterdag 11 Juni 1938 Hooge Prijzen f 10.000— 1742 met premie van f 30.000.—. f 70.— 19212 en premie van f 3.000 f 400.— 3893 f 100.— 3300 Prijzen van 70. 1095 1332 2413 2779 3037 4487 5581 6654 6866 8066 3457 8600 9021 9699 10006 10143 10917 11130 11321 12473 12777 13019 13609 13854 '4188 15687 16154 17404 17855 17945 18656 18836 '9493 19625 19867 20246 20479 21984 NIETEN 1147 1368 1400 1643 1767 1811 1820 2218 2366 2507 2702 3145 4676 4841 5652 6059 6145 6209 6317 6511 6572 7153 7830 8793 9014 9170 9174 9275 9384 9452 11583 11739 12497 13435 13496 13567 13958 14009 14186 14210 14323 15061 15365 15495 15867 17327 17470 18301 '8603 18816 18846 19614 20044 20729 21128 21135 .1784 21945 Verbet. 5de klasse, 16de lijst; 20024 m, S, £0034; 14-502 m. z. met f 10.—,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11