Halven Prijs! FIRMA GLAS II 1 Wollen Deken KORT VERHAAL Bakens in de rumoerige zee van het snelverkeer. Bij aankoop van een ontvangt U de 2de voor Zorg in den zomer voor den winter Kalverstraat 11-21 Telefoon 5205 IJ muiden-O. Diversen Watersport Pensions- en Buiten verblijven Dinsdag werd op de binnenplaats van de Haarlemsche Brandweerkazerne een demonstratie van de uitwerking van brandbommen gegeven voor de leden van den Noord-IIoUandschen Provincialen Brandweerbond en de Haarlemsche brandweerlieden. Monsters van zoldervloeren werden opgesteld. Op de foto zien we een speciaal voor het doel vervaardigde brandbom zijn vernielenden invloed op een vloermonster uitoefenen. EXAMENS. GYMNASIUM Haarlem, 14 Juni. R.K. Gymnasium voor Meisjes. Na verlengd examen geslaagd mej. E. Overmeer. GEMEENTELIJKE MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL TE HAARLEM Het einddiploma der eerste afdeeling (derde klasse) werd uitgereikt aan: A. W. P. Arends, J. Donker, A. Geldman, W. Glaudemans, F. Groenendaal, J. H. Hermes, R. O. Houwen, P. Jansen, A. J. v. d. Klashorst, H Koelemij, P. J. Langenberg, P. M. Postuma, N. J. D. Vermeulen, J. v. Wijngaarden, M. v. d. Heyden, H. Kaatman, J. H. P. v. d. Meulen, J. J. P. Smits, P. J. Doezie, G. Enderman, H. de Goede, H. Hoddenbaeh, J. Kauling, J. Kramer, G. Kruiderink, J. Fiersma, J. Seegers, J. I. Zoe- teman J. P. Zorge, I-I. Zwart, B. Bekenkamp, R. Bosgraaf, A. Cassé, J. Helder, E. M. Hensgens, G. IJogeveen, E. Holzhaus, A.. Langerhuizen, L. Visker, J. Ledder, C. Lutterman, A. Ouwerkerk RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDER WIJZERS (ESSEN) TE HAARLEM Eindexamen. 14 Juni. Geëxamineerd 6 can- didaten. Geslaagd de dames G. Prins, J. L. Sanders, J. A. Sas, W. C. L. Sonneveldt en A. C. Teer. Tsjechische regeering onder handelt met de Sudeten-Duitschers PRAAG, 15 Juni (Havas). Na de bespre kingen van Hodza met de vertegenwoordigers van IJenlein weigerde men in officieele kringen iets. te zeggen. Men'verwacht, dat vandaag een communiqué zal worden gepubli ceerd, doch men verwacht niet, dat hierin veel zal worden gezegd, aangezien men over een is gekomen de strengste geheimhouding In acht te nemen. Het schijnt evenwel, dat het ontwerp van de nationaliteiten-regeling niet aan de vertegenwoordigers van IJenlein is voorgelegd. De indruk, welken men heeft ge kregen na de besprekingen, was zeer gunstig. De moeilijkheden blijven natuurlijk groot, doch men noemt het een gunstig teeken, dat een nieuwe bijeenkomst is afgesproken en ook acht men het gunstig, dat de beide deskun digen Sebekowsky en Sohiketanz aan de besprekingen deelnemen. Treinbotsing in Japan. OKAYAMA, 15 Juni. Op de Sanyo-spoor lijn zijn twee personentreinen tegen elkander gebotst. Totnutoe zijn 20 dooden geborgen. Over de honderd passagiers werden gewond. Het ongeluk was een gevolg, van een aard verschuiving, die tengevolge van zware wolk breuken in de laatste dagen was ontstaan. De meeste slachtoffers waren vacantie- gangers, die naar de stad terugkeerden. (United Press). Terechtgesteld wegens land verraad. BERLIJN, 15 Juni. (D.N.B.—A.N.P.) De op 16 November van het vorige jaar door het volksgerechtshof wegens landverraad ter dood veroordeelde Georg en Anna Schwitzer zijn he denmorgen terechtgesteld. De veroordeelden waren buiten de Duitsche grens met den inlichtingendienst van een vreemde mogendheid in contact getreden en hebben ruim twee jaren lang in dienst van de buitenlandsche spionnage gestaan. RECTIFICATIE. In het hoofdartikel in ons nummer van Woensdag, onder den titel „De Karimata", kwam de volgende zin voor: „Als u of mijn jongste zoon met vier groote Meccano-doo- zen aan het haspelen ging' zonder te weten wat-ie maken wou, en alles maar aan elkaar knutselde, zou het resultaat waarschijnlijk op een tinbaggermolen lijken". Het zetfoutènduiveltje heeft zich hier doen gelden op een wijze, die onhoffelijkheid je gens den lezer zou kunnen doen vermoeden. Daarom zij hier gerectificeerd. Instede van u moet uw worden gelezen. Heeft de ooievaar postduif instincten? De Poolsche professor graaf K.'Wodzicki zal binnenkort een proefneming met ooievaars nemen om na te gaan, of deze dezelfde in stincten toonen als duiven. Per vliegtuig zullen namelijk zes ooievaars uit Polen naar Helsing- fors worden vervoerd, zoo weet het ANP te vertellen. Daar zullen zij worden losgelaten in de hoop, dat zij hun weg terug zullen vinden. Allen waarnemers is verzocht bijzonderheden omtrent den tijd, waarop de ooievaars gezien wordn, door te geven aan het Zoölogisch mu seum te Helsingfors. Naar men beweert had een ooievaar, die on langs te Boekarest werd losgelaten, slechts drie dagen noodig om de 450 mijl naar Polen af te leggen, terwijl een andere ooievaar over de reis Palestina-Polen twee weken deed. GIFT VAN DE KONINGIN. BATAVIA, 15 Juni. Van officieele zijde meldt men ons, dat door H.M. de Koningin een bedrag van f 1000 ter beschikking is ge steld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ten bate van de slachtoffers der aardbeving op Midden-Celebes. Zes honderd borden van het Roode Kruis. Hulpverleening aan de gewonden op het slagveld van het verkeer. Door de uitzetting van een zestigtal hulppoSL ten van het Roode Kruis, in eenige deelen van Zeeuwsch Vlaanderen, Noord-Brabant, Noord- Holland en Overijsel, wordt dezer dagen het netwerk van ruim 600 hulpposten langs de hoofdverkeerswegen in Nederland voltooid. De lijst der „gevallenen". Welk een buitengemeen nuttig en mensch- lievend werk deze organisatie van hulpposten langs den weg is, springt duidelijk in het oog, wanneer men een blik slaat in de statistiek der verkeersongevallen langs de groote wegen, waarbij door posthouders van het Roode Kruis hulp werd verleend eh gebruik werd gemaakt van het in eiken hulppost aanwezige verband en transportmateriaal. (Sedert kort beschikt elke hulppost ook over twee roode lantaarns, ten einde bij avond de plaats van een ver keersongeval aan te geven en te voorkomen, dat verongelukten nogmaals overreden of hun helpers aangereden of overreden worden). 1937 gedood gewond Automobilisten 10 216 Motorrijders 3 128 Wielrijders 10 391 Voetgangers 9 216 And. weggebr. 1 26 33 977 1936 gedood gewond 10 222 6 141 10 397 6 162 2 45 Automobilisten Motorrijders Wielrijders Voetgangers And. weggebr. 34 967 Bovendien moet men'bedenken, dat deze cij fers aan den zeer lagen kant zijn. Vele post houders die overigens hun werk geheel be langeloos verrichten, zooals het Roode Kruis al het materiaal en de geheele organisatie gra tis ter beschikking stelt laten nog wel eens na, van door hen verleende assistentie rap port te maken, zoodat men niet ver van de waarheid af zal zijn, wanneer men aan neemt, dat jaarlijks een kleine twee duizend personen profiteeren van de hulpposten en van de liefderijke hulp, welke vaak bij nacht en ontij en dikwijls nog met persoonlijke Gf- fers van de posthouders (dekens, kussens, kleeren enz.) wordt verleend. Dankbetoon en misverstand. Nu zou men meenen, dat er toch dagelijks minstens een paar stortingen op postgiro 22120 van het Hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis (Prinsessegracht 27 's Gravenhage) worden verricht door dank bare menschen, die bij een verkeersongeval van een hulppost van het Roode Kruis eerste hulp ontvingen, waardoor wellicht hun leven werd gered. Men moet niet vergeten, dat de hulpposthouder ook over telefoon be schikt en hij dus onmiddellijk medische en zoo noodig geestelijke hulp kan inroepen Doch nu doet zich een heel merkwaardig ge- Deken Jtedome Ziet onze speciale etalage L-i WATER». KAMPEERTENTEX v. 1/3 v. d. prijs, iets smoezelig (demonstratie)Courante maten, .volle gar. „The Indiana Works", Ag'entsch. v, Ne'd.Haarlem, Zijl- weg ïlï, Den'Bosch: Koningsweg 119. PRISMA .KIJKER fabr. Ahrend A'dam no. 76S2; merk „Argus"; vergr. 16 x; m. leeren taseh; gek. hebb. 115.— te koop voor 35. Br. G 1401 bur. van dit blad TE KOOP AGB. groote zwarte hond, prijs billijk. Cornelis van Noordestraat. 12 H.O. SINGER TRAPNAAIMACHIXE te koop. Hoofdstraat 77. Hillegom, MARKIES 1.80 br., te koop, 5. 1 Baltex gordijn 1.80 br. 1.50 1. 2.7 div. m. raamhorren, te zamen 2.50. Brouwerskade 65. MARKIEZEX en ZONNESCHER MEN goed en goedk. Willemsen en Zn,, Baltenessergr. 12 .tel. 15957 PORSELEIN EMAÏLLE INBOUW BADKUIP agb., uitwendig 170 cM. br. 64 cm., inwendig diep 50 cm., ook geschikt voor voerbak. Riouw- straat 39, H.Nrd. Naar DüSSELDORF vertr. dagel. speciaal van uit Haarlem, pr. 6.50 ret., 4,25 enkel. Inl. pl.bespi\ Reis- bur. Pullman, Gr. Iloutstx-aat 48, NAAR DEX HAAG 95 et. iet, Rotterdam 75 c. enkel. Vertr. 8, 10 2 5 8 uur. Pl.bespr. Reisbur. Pull man, Gr. Houtstr. 4S, tel. HOOG STOFZUIGERS. Reparatie van alle merken. Ankers wikkelen met een jaar schriftelijke garantie. Electro Lux en „Pi-imo" stofzui ger op slede te koop a 15, beide met 1 jaar garantie. Van der Meer Tetterodestraat 51. KANO te koop 5. Filmprojectie- toest. v. norm.film 7.50. Gras- snijmachine 7.50. Tuinslang op wagentje 5. Crayenesterlaan 30. 16 M2. ZEILJACHTJE gevraagd. Vogeltje of verbet. B. M. of derg. Br. met prijs en bouwj. G 1484 bui*, van dit blad TE KOOP AGB. Canadeesche ka no met toebehooren. Te bevragen Vinkenbaan 15, Santpoort. CANO te koop, mooie 2 pei*s., pr. 15. Jac. v. Campcnstraat 9, H'st. Te koop: WHERRY 4 ricrns iririg- ged. toerwheri-y met Sachs zij boordmotor. Bi*, no. 1420 bur. van dit blad TE KOOP breede 2 pers. toercaho in pr. st. 30. Te b. Vrijdagavond 7S loods Schalkwijkerweg. IN KL. GEZIN, v. 16 Juli-27 Aug. a. zee, is pi. v. eenige kind, 1.50 p. d. Uitst. ref. v. arts. Br. G 1439 bur. van dit blad val voor: van eenige dankbaarheid in tast baren vorm is vrijwel nimmer sprake! Dat iemand lid wordt van een Roode Kruisafdee- ling in zijn woonplaats (liet lidmaatschap bedraagt minimum slechts f 1,of een be drag stort op postgiro 22120, of nog eens een posthouder die hem de eerste hulp verschaf te de hand komt drukken, behoort tot de schaarsche uitzonderingen. Verklaring van een vreemd symptoom. Het is eenvoudig niet aan te nemen, dat dit hoogst merkwaardige verschijnsel een sym- toom is van wel zeer stuitende ondankbaar heid. Eerder zal men de oorzaak moeten zoe ken in gebrek aan inzicht in het werk van het Roode Kruis in het algemeen of in een onjuiste opvatting daaromtrent. Velen ver- keeren namelijk in den waan, dat het Roode Kruis een soort van staatsinstelling is, die eenvoudig door de overheid gefinancierd wordt. En men kan zich voorstellen, dat iemand dan redeneert: „Ik betaal toch zeker mijn belasting?", of, „die posthouder van het Roode Kruis wordt er toch zeker voor be taald?" Geen van beide is het geval. De posthouder verricht zijn menschlievend werk geheel gra tis. En het Roode Kruis is grootendeels aan gewezen op vrijwillige bijdragen. Een grootsche humanitaire taak. Naast de groote taak in oorlogs- of mobili satietijd van het inrichten van ziekenhuizen, hospitalen, noodhospitalen, de verzorging van vluchtelingen, hulp bij uitwisseling van krijgsgevangenen, gereed maken van ambu lances, enz. heeft het Roode Kruis in vredes tijd de niet minder omvangrijke en huma nitaire taak van het opleiden van helpers en helpsters, hulpverleening bij rampen van al- gemeenen aard, watersnood, spoorwegonge lukken, mijnrampen, stormrampen, verkeers ongevallen, organisatie van een bloedtrans fusiedienst Steeds nieuwe middelen noodig. Men ziet hieruit, dat de inrichting van het netwerk der hulpposten langs de verkeers wegen, hoe omvangrijk dit werk ook is en welke kapitalen daar ook mee gemoeid zijn, nog slechts een klein onderdeel vormt van het groote werk der menschlievendheid dat het Roode Kruiswerk is. De „goede Samaritanen" van den verkeersweg. Als bakens te midden van de rumoerige zee van het moderne snelverkeer staan de zes honderd blauwe borden met rood kruis op wit veld en beduiden den voorbijganger, dat bij deze posten hulp in- nood verkregen kan wor den en alle materiaal voor deskundige eerste hulp aanwezig is. Maar het blauwe bord met rood kruis op wit veld is evenzeer een Mene Tekel, een ernstige vermaning, om bij het snelverkeer de grootst mogelijke voorzichtig heid in acht te nemen. Aldus moet er onge twijfeld ook een opvoedende werking uitgaan .van de Roode Kruisborden, die als 't ware I het embleem vormen van een onzichtbaren jbond van „goede Samaritanen" van den weg. De Uitvinder door ARKADIJ ALWERTSJENKO. P zekeren dag betreedt een heer, die een prachtigen vollen baard droeg, het ministerie van Oorlog eener groote mogendheid en zei tot den deftig gerokten bode: „Breng mij bij den di recteur der militaire vlïegtuigenafdeeling". Bij dezen functionaris toegelaten, maakt de heer zijn wenseh bekend met den minister persoonlijk te willen aboucheeren over een ingrijpende uitvinding, welke een buitenge wone verandering in het vliegtuigwezen zal teweeg brengen. De uitvinder wordt in het werkkabmet van den minister van Oorlog geleid. Z. Exc. vraagt verheugd: „U beweert een gewichtige uitvin ding te bevitten?" „Meneer de minister, ik heb een luchtschip uitgevonden, dat met een bemanning van een complete compagnie soldaten kan opstijgen en daarmee tienduizend uren onafgebroken, naar wensch hoog of laag in de lucht kan blijven. Wil meneer de minister deze uitvin ding van mij koopen?" De uitvinder legde zijn teekeningen en plannen aan den minister voor. Deze bekeek een en ander, nu en dan een vraag doende en verklaarde ten leste: „Ja, dat is d e uitvin ding die wij zoeken. Hoeveel wilt u voor uw uitvinding hebben?" „Een milliard!" „Accoord", antwoordde de minister, „hier hebt u een assignatie op de Staatsbank. Ik dank u zeer. En als u weer eens iets uitvindt, dan zoekt u mij op, nietwaar?" „Meneer de minister", zei onze uitvinder, „ik heb nog iets voor u. Iets origineels. Iets sensationeels „Wat is het?" „Ik heb een kanon uitgevonden, dat met ongemeene trefzekerheid het luchtschip in zijn vlucht treft, zóó dat het onmiddellijk red deloos neerstort en verloren is." „Neen, maar," sprak de minister, die is zeld zaam! U hebt een wonderbaarlijk luchtschip uitgevonden en nu hebt u plotseling ook een kanon om hetzelfde luchtschip te vernieti gen!" „Meneer de minister, mijn luchtschip is een wonder der techniek, maar het is natuur lijk noodzakelijk, een tegengift te bezitten." De minister van Oorlog dacht een moment na en zei toen: „Nu, er blijft ons niets anders over: dan uw kanon óók te koopen. Want an ders biedt u het een anderen staat aan en dan zou uw luchtschip voor ons waardeloos zijn. De prijs van het kanon?" „Een milliard." be minister klopte den uitvinder goedkeu rend op den schouder. „,U bent een genie. Zulk een luchtschip en zulk een kanon! „Dat is nog niet alles, meneer de minister. Ik wil u thans een kleine bekentenis doen: ik heb pantserplaten voor mijn luchtschip uit gevonden, die het zelfs voor kanonkogels en andere projectielen beschut". De minister van Oorlog greep met de handen naar zijn hoofd en riep: „U wilt me zeker in 't krankzinnigengesticht terecht laten komen, meneer,. Waarom hebt u mij die pantserplaat niet terstond aangeboden?" Na een poosje vraagt de minister: „Hoe veel?" „Een milliard", „Ik bied u een half!" „Uitgesloten, meneer de minister. Een na burige mogendheid biedt mij reeds een mil liard, maar ik doe de transactie liever met u!" „O. K. Hier hebt u de assignatie. Het schijnt, dat u ons land ten gronde wilt rich ten". De uitvinder stak de assignatie in zijn zak en ging naar de deur. „Hoort u nog eens even", zei de minister van Oorlog, „is uw pantserplaat inderdaad on doordringbaar?" „Positief, meneer de minister, zoolang geen nieuwe kogels van een grootere vernielings- kracht worden uitgevonden". „En zullen er zulke kogels uitgevonden worden?" „Die zijn reeds uitgevonden". „Wat drommelwaarom hebt u daarover gezwegen?" „Ik zwijg toch ook niet", antwoordde de uit vinder bescheiden, „ik zeg juist dat ik die kogels uitgevonden heb". De minister van Oorlog glimlachte argwa nend en verklaarde: „Zooen dan komt u weer terug om mij die kogels aan te bieden, nietwaar? En als ik die kogels gekocht heb, dan zult u mij ironisch meedeelen, dat u een nieuw pantser, die tegen die kogels bestand is, uitgevonden hebt?" „Zeker, meneer de minister". „En dan zult u weer nieuwe kogels uitvin den en aan mij verkoopen en daarna weer nieuwe pantserplaten?" „Ja." De minister trok zich woedend aan de haren hij had ze van peper en zout en riep: „Me neer, u hebt me in een cul-de-sae gevoerd en mij volkomen radeloos gemaakt. Wie bent u? Noem mij uw naam en ik zou hem eeuwig vervloeken". De uitvinder stond langzaam op en zei: „Het is niet noodig, dat ik u mijn naam noem. ALs u logisch denkt, dan komt u er vanzelf wel op: ik ben het gezond verstand!" Met deze woorden sloeg hij de deur achter zich dicht en liet den totaal in de war geraakten minis ter van Oorlog alleen in zijn werkkabinet achter. (Nadruk verboden);;

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3