Poeliers en groote gezinnen vinden verdedigers. Wild-West overval in Limburg. Bloembollenoogst 1938 valt mee. Ontzettend drama. DONDERDAG 16 JUNI 1938 Wissellooper neergeslagen en beroofd. Vierhonderd gulden buitgemaakt. Woensdagmiddag omstreeks half twee is in het Putterveld nabij Puth de 30-jarige ivissellooper J. H, Scliae- kens van het bijkantoor der Twentsche Bank te Sittard door twee onbekende personen overvallen en van zijn inge zamelde gelden beroofd. De wissellooper had den geheelen morgen ln Amstenrade en Schinnen wissels geïnd en reed per rijwiel op een binnenweg te Puth (gem. Schinnen) toen hij plotseling door een gemaskerden man, die uit het struikgewas te voorschijn kwam, werd overvallen. Deze gaf hem met een gummistok een slag op het hoofd, waardoor hij van zijn rijwiel viel. Een tweede persoon van kleinere gestalte kwam hierop toesnellen en bracht een snede toe in de ach terband van de fiets, waarop hij de tasch met geld, die tusschen het frame hing, greep, om er mede vandoor te gaan. S. richtte zich van de straat op, doch nauwelijks stond hij weer overeind of een der onverlaten bracht hem een tweeden slag toe, waarbij een diepe wonde aan het hoofd ontstond. S. viel weer neer, waarna de daders zich uit de voeten maakten. Korten tijd later strompelde de wissellooper met de fiets aan de hand naar de in de on middellijke omgeving gelegen woning van pastoor Alberts. Deze stelde zich in verbin ding met de politie en den geneesheer Her mans te Schinnen, die eenigen tijd later aan kwam en de wonden van het slachtoffer ver bond. S. werd vervolgens naar zijn woning overgebracht. De politie heeft dadelijk de omgeving afge zet en overal gespeurd, doch tot nog toe zon der succes. Het bedrag, dat vermist wordt, bedraagt om streeks vier honderd gulden. Bouwvallig lmis bergt een schat van 3700.-. Onverwachte vondst in een kelder. In Wolvega is bij het afbreken van een bouwvallige woning in een kelder in een oude bus een bedrag van f 3700 aan bankpapier gevonden. Het geld bestond hoofdzakelijk uit briefjes van f 10. Het was allemaal nieuw bank papier, zoodat hieruit opgemaakt kan worden, dat de eigenaar regelmatig zijn schat heeft nagezien. Tegen de mot had hij kamfer in de bus ge daan De woning was het laatst bewoond door den 65-jarigen W. van der Molen, die altijd in behoeftige omstandigheden had verkeerd, maar zich wel steeds zelf had gered. Hij was in Maart overleden en toen men na de be grafenis zijn woning nazocht, werd door de esfgenamen reeds een bedrag van f 400 aan zuiver geld en een bedrag van f 125 aan bankpapier gevonden, benevens een spaar bankboekje met een bedrag van ongeveer f 1000. Na den dood van Van der Molen is de woning, die zijn eigendom was, verkocht en aanvankelijk zou deze worden bewoond, doch op last van het gemeentebestuur moest zij worden afgebroken. Toen werklui hiermede bezig waren, vonden zij de bewuste schat in den kelder, welke aan de rechtmatige erfegamen, die dit geld •best kunnen gebruiken, ter hand zal wor den gesteld. Uitzending van „Het Volle Profijt" kost drie maanden. Woensdagmorgen stond voor den kanton rechter te Enschedé terecht de fabrieks arbeider G. van S. uit Glanerbrug, de ex ploitant van de Glanerbrugsche amateur- radiozender „Het volle profijt". Evenals de „Nachtegaal" heeft deze zender geruimen tijd gewerkt. Op 15 Mei werd de exploitant door de Enschedesche politie echter op hee^ terdaad betrapt. De kantonrechter veroordeelde den man tot drie maanden gevangenisstraf, en vorder de vernietiging van het zendapparaat. Hariughaurlelaren hebben geen haring. Verschillende maatregelen aan de regeering gevraagd. Woensdagmiddag is een spoedeischende vergadering bijeengeroepen van de Vereeni- ging van Haringhandelaren te Vlaardingen. In deze vergadering, welke zich in een zeer druk bezoek mocht verheugen, is de ernst van den toestand voor den haringhandel on der de oogen gezien. De oude haringvoorraad is geruimd en de aanvoer van nieuwe haring is uiterst gering, zoodat er in binnenland groot gebrek is aan het artikel. Alleen reeds voor den binnenlandschen handel is het hoogst noodzakelijk, dat de aanvoeren rui mer worden, daar duizenden winkeliers, han delaren en venters door dezen toestand ge dupeerd zijn. Voor den export is de haring natuurlijk veel te duur en het afzetgebied in het buiten land dreigt dan ook absoluut verloren te gaan, daar onze vaste afnemers genoodzaakt zullen worden Engelsche haring te gaan be trekken. Na langdurige bespreking is besloten het volgende telegram te zenden aan den mi nister van Economische Zaken: „De vereeniging van haringhandelaren te Vlaardingen, in vergadering bijeen, verzoeki ter bevordering van ruimere aanvoeren van haring, waaraan groot gebrek is, voorloopig toestemming te verleenen aan alle ter vis- scherjj uitvarende schepen volledig viscb- tuig aan boord te nemen. Indien geen groo« tere aanvoeren komen subsidiair vrije in voer van buitenlandsche haring toe te staan. Handelaren anders genoodzaakt bedrijven te sluiten met ontslag van alle betrokken werk nemers. Verzoeke dringend audiëntie ter na dere toelichting. Sabotage op de „Soerabaja" door Europeanen gepleegd. Vijf schepelingen leggen een bekentenis af. BATAVIA 15 Juni (Aneta/A. N. P.) In verband met de sabotage op H. M. „Soera baja", aan boord van welken bodem in den nacht van den eersten op den tweeden Paaschdag vijf sloeptakels werden ingesne den, verneemt Aneta, dat de oorspronkelijke verdachte, een inlandsche schepeling, tegen wien een gegronde verdenking bestond, doch die steeds hardnekkig bleef ontkennen, op vrije voeten is gesteld, zoodra bleek dat hij onschuldig was. Op last van den commandant der zee macht werd een commissie van onderzoek ingesteld, waarin mede zitting had de sous chef van de crimineele recherche te Batavia. Deze commissie stelde, nadat gedurende wekenlang een nauwkeurig onderzoek werd gehouden, een vijftal verdachten in arrest. Het zijn vijf dienstplichtigen (Europeanen), die na langdurige verhooren bekenden schul dig te zijn. Na afspraak werd door ieder van de vijf dienstplichtigen een sloepkabel door snijden beschadigd. De aanleiding tot deze sabotage was het weigeren van een verzoek tot ruiling van de wacht van een hunner gedurende de Paasch- dagen, terwijl de diepere oorzaak is te vinden in de gevoelens van wraak tegen een der over hen gestelde meerderen. De schuldigen zullen terechtstaan voor den krijgsraad. Psychometrist kan ook geen licht in Rotlerdamschen bomaanslag brengen. In den foyer van den Grooten Schouwburg- te Rotterdam is door den impressario van den heer Fred. Marion psycho-grapholoog, psy chometrist, parapsycholoog etc., een voorstel ling georganiseerd, waartoe niet alleen de pers was uitgenoodigd, maar ook de chefs der Rotterdamsche politie. De politie werd be reid gevonden aan de invitatie gevolg te ge ven en verscheen er met een twaalftal pak jes, corpora delicti bevattend uit de zaak- Konovalec. Marion, die zegt te beschikken over bijzondere gaven, zou gedurende deze séance blijk geven van zijn talent, door de politie op andere en nieuwe sporen te bren gen. Op de vertooning verschenen, behalve de persvertegenwoordigers, de subsituut officier van justitie, mr. F. W. Wilbrenninck, de waarnemend hoofdcommissaris van politie, de heer C. van der Pol, commissaris Roszbach. die belast is met het onderzoek in de bom- affaire en de inspecteurs Schoemaker en Bon tebal, die, zooals men weet, in het buitenland onderzoekingen hebben ingesteld naar de ple gers van den bomaanslag op den Coolsingel. De heer Marion heeft geen enkel lichtpunt in de zaak kunnen brengen Verwachtingen waren niet hoog gespannen. Hooge prijzen van verleden jaar zijn uitgesloten. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen zal zeer waarschijnlijk de bloembollenoogst 1938 zeer goed zijn, dit in tegenstelling met het vorige jaar toen tengevolge van de groote droogte en eenige zeer warme dagen in het voorjaar een deel van het ge was verbrandde, waardoor de oogst bijzonder slecht was. Vooral de vroege tulpen, waarvan men naar aanleiding van het slechte plantgoed tengevolge van den misoogst van 1937 geen groote verwachtingen koesterde, vallen bij zonder mee. Opmerkelijk is het dat de bloem bollen dit jaar veel vroeger zijn gaan groeien dan verleden jaar waaruit blijkt, dat het voorjaarsweer voor de teelt bij uitstek gunstig is geweest, het was tamelijk koel weer terwijl na een korte droogteperiode de regen nog bijtijds de noodige opfrissching bracht. De hyacinthen hebben zich eveneens gun stig ontwikkeld, hoewel de droge winter en het eveneens nogal droge voorjaar op deze bollen iets meer invloed heeft gehad zoo dat hier en daar het wortel-gestel van de bollen iets geleden heeft. Dit neemt echter niet weg dat over het algemeen ook dit ge was gunstig te noemen is. De narcissen-oogst is eveneens goed, al steekt dit gewas een weinig bij de voor- gaanden af. De behoefte zal echter zeker ge dekt kunnen worden. Over het algemeen kan dus gezegd worden dat een herhaling van ver leden jaar toen op de eerste tulpen veiling te Bovenkarspel abnormaal hooge prijzen werden gemaakt, uitge sloten moet worden geacht. Integen deel eerder zal een dalende tendens der prijzen verwacht mogen worden. NEDERL. VEREEN. VAN LIEFHEBBERS VAN CACTUSSEN EN VETPLANTEN. De Kring Haarlem van de Nederl. Vereen, van liefhebbers van Cactussen en Vetplan- ten houdt hedenavond (Donderdag) te 8 uur in hotel Lion d'Or haar vereenigingsavond met een lezing door den heer A. Janse over groei-omstandigheden. De succulenten-ama teur kweekers zullen hartelijk welkom zijn. TWEEDE KAMER. Voor hen verzachtingen in de omzetbelasting bepleit. Nog meerdere wenschen. Oss komt ook aan de orde. DEN HAAG Woensdag. De Kamer besloot de behandeling van Mr. Wendelaar's enquête-voorstel aan de agenda toe te voegen en nam toen het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de omzetbelas ting onder handen. De bedoeling is om door de voorgestelde wijzigingen de onvolkomenheden en onbil lijkheden der bestaande regeling, die boven dien voor 5 jaar (n.l. tot 1 Januari 1944) ver lengd wordt, wég te nemen. Da- bij heeft de Minister de methode gevolgd om naar boven af te ronden. Van principieelen aard is in- tusschen dat er een hooéer belastingheffing op import uit 't buitenland zal plaats hebben, wat den heer Ter Laan (s.d.) als volbloed-vrij- handelaar tegen de borst stuitte. Deze afge vaardigde zag wel in, dat men volgens hem ten gevolge van het verkeer de financieele beleid der Regeering wel tot ver lenging moest overgaan. Dat zou men met een bloedend hart te slikken hebben. Doch bij voor baat deelde hij mede voor een eventueele ver hooging over de heele linie, die ook al in uitzicht is gesteld, niet te vinden te zijn. Vrijstelling van de Zuiderzee bokking en voorts van de doode dieren, welke door de poeliers worden gereed gemaakt, kwam op zijn verlanglijstje voor. Nu, de meeste spre kers bleken eveneens pleitbezorgers voor d< poeliers te zijn, die naar hun smaak te zeer geplukt worden. Zoo o.m. de heer Andriessen (R.K.) die in het algemeen voor vergrooting van het aantal vrijstellingen of voor verlaging van de heffingen van een reeks artikelen voelden. Speciaal kwam hij in dit verband voor de be langen van de groote gezinnen op, terwijl hij verder vrijsteling van machines die voor de productie dienen zeer gewenscht achtte: dat zou aan de ontwikkeling van 't bedrijf ten goede komen en zoodoende zou de schatkist er toch weer zij bij spin nen. De heeren Bach (R.K.) en Sch il'th u i s (v.d.) vónden de regeling voor den detaillist-fabri kant minder gelukkig, laatstgenoemde nam het speciaal voor de belan gen van middenstanders, van kleine fabrikant-en op en ook hij behoorde tot die beschermengelen der poeliers, evenals voorts de heer Wage naar (a.r.) die 't vrij zeker achtte, dat de wet nog wel langer dan tot 1 Januari 1944 zal gelden. Spr. noemde het weinig in overeen- stemimng met de verzekering, dat de druk der omzetbelasting niet mag worden ver zwaard, dat de technische wijzigingen een hoogere opbrengst van ll/2 millioen doen verwachten. Wat de vrijstellingen aangaat, die bepleit werden, daarover diende men z.i. thans te be slissen: de voorgenomen verhooging van deze belasting zelf zou een geheel ander karakter dragen en dus moesten daaraan de vrijstel lingen niet worden vastgekoppeld. Ds, Kersten (St. Ger.) gaf te kennen, dat de wet voor den middenstand en den kleinen man een strop is; spr. zal tegen de verlenging stemmen. Soortgelijk betoog hoorden we van den heer Woudenberg (nat. soc.) en van den chr, democraat v. Houten. Het koor van hen. die verkondigd hadden, dat we de omzetbelasting niet kunnen missen breidde zich nog uit. Ook Dr. Bierema (lib.) liet zulk 'n klank hooren, wat hem niet be lette van 'n „verderfelijke" belasting te spre ken. Hij wenschte dan ook in elk geval geen verhooging van het percentage. Van dezen spreker vernamen we eveneens dat 't te be treuren-viel, dat voor machines met name voor landbouwmachines, de vrijstellingen niet gelden. De liberale afgevaardigde, die vrijstel ling van rundvleesch bepleitte (hij kreeg bij val van den anti-revolutionair v. d. Heuvel die principieel tegen deze belasting is) als mede van zuivelproducten en fruit, vond, dat de Minister de kip met de gouden eieren wil slachten. De heer Bakker (c.h.) brak een lans voor de groote gezinnen door vrijstelling op eerste levensbehoeften, waarna de heer de Visser (commun.) een kleine parlementaire ronde met de nat. socialisten worstelde, om vervolgens te critiseeren, dat langs den nu voorgestelden weg de druk aan indirecte be lastingen nog zal toenemen, terwijl de Minis ter pas bereid is tot verdere vrijstellingen over te gaan (wat dan vooral aan groote gezinnen, gezien de voor die vrijstellingen aan te wijzen artikelen ten goede zou komen) als men straks bereid zal zijn met verhooging van het percentage in te stemmen bij 'n daartoe met tertijd in te dienen wetsontwerp. De Reg ^ring moet uitzien naar 'n belastingselsel, dat reke ning houdt met de draagkracht van de ver schillende onderdeelen der bevolking. Minister de Wilde wees er allereerst op, dat deze technische herziening ten nauwste sa menhangt met den toestand van de schatkist, Deze laat thans niet meer vrijstellingen toe. Mocht echter verhooging van het percentage eenmaal tot stand komen, dan zou bij die ge legenheid zijn na te gaan, welke vrijstellingen dan toelaatbaar en mogelijk zouden wezen, zonder dat de schatkist daarvan al te groote nadeelen zou indervinden. Aldus meende de Minister te hebben duide lijk gemaakt, waarom hij in zijn Mem. van Antwoord had opgemerkt, dat de kwestie der vrijstellingen pas op haar plaats zou wezen bij behandeling van een wetsvoorstel, dat ten gevolge van opvoering van het heffingspercen tage de schatkist aanmerkelijk zou spekken: de bedoeling was geenszins geweest op die manier medewerking tot verhooging van het beffings-percentage te koopen". Donderdag zet Mr. de Wilde z'n rede voort. V. E. Het congres van het A. N. V. V. Een halve eeuw geleden Voor propaganda voeren is geld noodig. Woensdagmorgen opende de voorzitter de heer C. R. T. baron Krayenhoff de eerste ver gadering van het A.N.V.V.-congres in de groote zaal van den Kunstkring te Oisterwijk. Het jaarverslag is in hoofdzaak gewijd aan de reorganisatie, waardoor de A.N.V.V. zich zal kunnen ontplooien tot een organisatie, welke de propaganda voor het vreemdelingenver keer naar Nederland en zijn overzeesche ge westen op ruime en zakelijke basis zal kunnen voeren. Het bedrag waarover de A.N.V.V. over 1937 de beschikking- had, ruim 127.000 gulden, wijst er op, dat de practische uitvoering geen gelijken tred heeft gehouden met de formeele. Naar aanleiding van het financieel verslag vroeg de afgevaardigde van Bergen inlichtin gen over de bijdrage van de provincie Noord- Holland. De .directeur mr. H. M. Planten zeide, dat provinciale staten van Noord-Holland de bij drage groot 1800 gulden ter beschikking heb ben gesteld van ged. staten ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Ged. staten zouden wel bereid zijn dit bedrag ter beschik king te stellen van een provinciale organisatie van V.V.V., 'welker oprichting inmiddels in voorbereiding is. In de tweede congresvergadering sprak de heer De Meester (inplaats van mr. von Baum- hauer, die buitenlands vertoeft) over: „Pro paganda in Amerika". De heer De Meester betoogde, dat Neder land in Amerika nog niet voldoende bekend is. Om zakelijke en eultureele redenen is het ze ker gewenscht, dat in Amerika Nederland be ter bekend wordt dan als het land van molens en boerinnetjes op klompen. Voor de zakelijke en eultureele betrekkingen tusschen Nederland, Nederlandsch-Indië en Amerika zal het Holland House in New-York van groote beteekenis kunnen zijn. Wij kun nen Amerika laten zien, dat de ondernemings geest van de Nederlanders niet minder is dan in den tijd toen zij den grondslag legden voor wat thans Amerika is. Het werk der A.N.V.V. De directeur van de A.N.V.V., mr. H. M. Planten, hield een beschouwing over het werk der A.N.V.V. Spreker ging in het bijzonder na wat de gevolgen zijn geweest en zullen zijn van het rapport Krayenhoff en van de re organisatie. Meer nog dan aan sterke fondsen hecht spr. voorloopig waarde aan den voorbereiden den arbeid voor de verkrijging van een nau were samenwerking tusschen de verschillende instanties, die belang hebben bij het vreem delingenverkeer. Wanneer die samenwerking is verkregen zal de reorganisatie vruchten kunnen afwerpen. Spr. ging uitvoerig na hoe het werk in de toekomst zal moeten worden geleid, opdat Ne derland niet langer achterblijve. Wat het buitenland betreft, is het gebrek aan financiën meer urgent. Het rapport Krayenhoff becijfert 22)0.000 gulden voor de buitenlandsche propaganda. De vertegenwoor digers in het buitenland doen hun best maar zij worden geremd door gebrek aan middelen. Hedenmorgen werd het congres van de A.N.V.V. heropend. De commissaris van de koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, leidde het onderwerp van het vreemdelingenverkeer in provinciaal ver band in. Uit Haarlem's Dagblad van 1888. Jaarvergadering Maatschappij der Ned. Letterkunde. Dr. C. J. Wynaendts Francken eerelid. Woensdag heeft de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde te Leiden haar jaar vergadering gehouden. De voorzitter, prof. dr. J. J. L. Duyvendak, opende de bijeenkomst met een toespraak over. „China in de Ne- derlandsche Letterkunde", waaraan wij het volgende ontleenen: In de eerste reisberichten der Oost-Indië- vaarders wordt herhaaldelijk over China ge sproken. Aanvankelijk valt de nadruk op het vreemde van die wereld, maar nadat een Hol- landsch gezantschap Peking heeft bezocht, verschijnt daarvan in 1665 een voortreffelijk verhaal, dat, in de voornaamste Europeesche talen vertaald, langen tijd een der meest ge zaghebbende boeken blijft over China. Het bezoek van den Jezuïetenpater Martino Martini, die lange jaren in China als missio naris werkzaam was geweest en die in 1654 te Amsterdam een groote atlas van China liet drukken, heeft waarschijnlijk bij Vondel belangstelling voor China en de missie aldaar opgewekt, zoodat hij er toe werd gebracht zijn Chineesch tooneelspel Zungchin te schrijven. Spr. toonde aan, dat er alle grond is voor de veronderstelling dat Vondel dezen Martini en zijn Chineeschen dienaar moet hebben ontmoet. Vruchtbaar was eveneens het bezoek aan Nederland van eea anderen Jezuïet uit China, patT Couplet, ook vergezeld van een Chinees aan v/ier hulp Nicolaas Witsen veel verschul digd is voor de samenstelling van zijn be roemde kaart van Noord-Azië. In de negentiende en twintigste eeuw heeft men China vooral leeren zien als een land van kunst, waar cultuurmoede geesten hun ideaal zoeken. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat verbeelding, gevoed door aegelüke kennis, nog eens een werk over het nu zoo lijdende China zal voortbrengen, dat even klassieg zal zijn als de vroegere reisver halen in hun soort waren. In deze vergadering werd dr. C. J. Wynaendts Francken het eerelidmaatschap der maat schappij aangeboden. Vervolgens werden tot leden benoemd: dr. A. J Bernet Kempers, dr. C. C. de Bruin, dr, J. J. Comelissen, dr. L. J. van Hoik, mr. L. Huizinga, mej K. H. R. de Josselin de Jong, dr. F. W. Grosheide, dr. A. Kessen, dr. H. A. Kramers, dr. G. I. Lieftinck, dr. J. D. Meer- waldt, Joh. Reddingius, dr. G. Stuiveling, dr. W. F. Stujterheim, dr. J. Theunisz, F. Toussaint van Boeiaere, B. Verhoeven, Ge rard Walschap, dr. J. Waterink, dr. Th. Wee vers, P Wiedijk en dr. G. A. Wumkes. Tot buitengewoon lid werden benoemd dr. G. Codes en dr. Franz Petri. In de middagvergadering hield prof. dr, G van Hamel, hoogleeraar aan de rijksuniversi teit te Utrecht een voordracht over „Het Geheim der Kelten". De dichter, essayist en roman-schrijver S. Vestdijk, wien den Van der Hoogt-aanmoedi- gingsprijs is toegekend (op uitdrukkelijk verzoek van het bestuur had de commissie een tweede candidaat genoemd: Jan H. Eekhout) is in 1899 geboren. Hij heeft enkele verzen bundels gepubliceerd: „Berijmd Palet", „Kind van Stad en Land" en „Vrouwen dienst". Verder heeft hij als prozaschrijver naam gemaakt door: „Terug tot Ina Dam man" „Else Böhler" en den novellenbundei ,De dood betrapt". Voor zijn roman „Het vijfde zegel" is hem dern van der Hoogt-prijs toegekend. 16 Juni CILINDERHOEDEN VAN STROO. Deze hoeden zijn te Londen de „haute nouveauté" van dit seizoen. Zij hebben geheel denzelfden vorm als de vilten hoeden, zijn lichtgrijs en niets minder dan smaakvol. Tot nog toe zietmen ze alleen in de hoedenwinkels, maar waarschijnlijk zal men ze spoedig ook daarbuiten, op de hoofden der modeslaven zien. Man snijdt zijn vrouw den hals af. Zichzelf zwaar gewond. De landelijke rust van Tuindorp Vreewijk bij Rotterdam is Woensdag avond omstreeks kwart over zeven op wreede wijze verstoord. De 34-jarige echtgenoote van den heer P. W. van de N., werd onverhoeds door haar 37- jarigen echtgenoot met een mes aan gevallen. Hij sneed haar den hals af, waarna hij zichzelf ernstige verwon dingen toebracht. De vrouw had nog de kracht het huis uit te loopen, en zich op straat te begeven, waar zij op een tusschenpad, tusschen de tuinen van den Dreef en het Weipad in elkaar zakte en weldra overleed. De dader is in hoogst ernsti- gen toestand per ziekenauto naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. Het huwelijksgeluk in het gezin van de N. was ver te zoeken. Man en vrouw leefden vrij wel voortdurend in onmin met elkaar. Dit vond voor een niet gering gedeelte zijn oor zaak in het feit, dat de vrouw veel uitging en de echtelijke ruzies waren dan ook meestal het gevolg van jalouzie van den man. Ook rookte zijn vrouw te veel, volgens zijn zeggen, en zoo had hij aan den drogist, tevens sigarenhan delaar, opdracht gegeven zijn vrouw geen si garetten meer te verkoopen. Menigmaal liep de ruzie zóó hoog, dat de politie door de buren te hulp werd geroepen om de twistenden te scheiden. De man was door dit alles erg van streek geraakt. Hij was, naar men vertelt, acht jaar werkloos geweest en had nu jongstleden Vrijdag voor het eerst weer werk gekregen bij de werf Gusto te Schiedam, als bankwerker. Den laatsten tijd vooral heeft hij vlagen van groote woede g»°had, die reeds veel weg had den van verstandsverbijstering. Het is dan ook zeer wel mogelijk, dat hij, op het moment, dat hij zijn daad volbracht, niet geheel toereke ningsvatbaar geweest is. Ook Woensdagmiddag, toen hij van zijn werk thuiskwam, was zijn vrouw afwezig. Dit schijnt hem zóó opgewonden te hebben, dat, toen zijn vrouw eindelijk naar zijn zin veel te laat thuis kwam, hij haar, naar buren verklaarden, toevoegde: „Snij mij nu maar de hals af". Zijn vrouw antwoordde: „ik ga lie ver naar Apeldoorn". Op een gegeven mo ment kwam het oudste zoontje, een jongen van elf jaar, thuis. Die was buiten aan het spelen geweest en toen hij de kamer binnen kwam stonden zijn ouders bij elkaar. Van een heviger ruzie dan gewoonlijk was geen sprake. De jongen dronk een glas water, en toen hij zich omdraaide zag hij, dat zijn vader een groot broodmes nam en zijn moeder den hals afsneed. De jongen snelde weg, terwijl de vrouw, hevig bloedend den tuin inholde. Aan het eind van dien tuin zakte zij in elkaar en overleed na enkele oogenblikken. Op het hulpgeroep van den jongen werd onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die in de kamer, waar de verschrikkelijke aanslag gepleegd was, den man hevig bloedend, buiten bewustzijn vond liggen. Ook hij had zich den hals afgesneden en lag in een groote plas bloed. De andere kinderen, vier, zes en zeven jaar oud, waren tijdens het drama niet thuis. Zaak-Hansen in hooger beroep. Gegijzelde journalist voor het Haagsche Gerechtshof. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. Voor het Ge rechtshof te 's-Gravenhage diende heden in hooger beroep de zaak tegen den journalist C. L. Hansen, die geweigerd heeft den naam te noemen van dengene, van wien hij inlich tingen omtrent een geheime zitting van den Haagschen gemeenteraad zou hebben ge kregen. Naar men zich zal herinneren verscheen in het ochtendblad van Het Vaderland van 21 September 1937 in het raadsoverzicht een ge deelte over een geheime raadszitting, waar over de burgemeester van den Haag, mr. S. J. R. de Monchy. van den schrijver van het overzicht den jounalist C. L. Hansen, na dere verklaring vorderde, hoe hij aan de ge gevens voor dit stuk was gekomen. Hansen weigerde den naam van zijn zegsman te noemen en bleef in die houding volharden, ook toen er een gerechtelijke instructie tegen het gemeenteraadslid N.N. werd geopend we gens schending van geheimen )art. 272 Wetb. van Strafrecht) en Hansen op grond van ar tikel 221 Wetboek van Strafvordering als weigerachtige getuige werd gegijzeld. Daar na heeft Hansen voor de Haagsche rechtbank moeten terecht staan wegens overtreding van art. 192 Wetboek van Strafrecht (het als getuige opzettelijk niet voldoen aan zijn ver plichtingen, welke men als zoodanig te vervul len heeft) Hij werd veroordeeld tot een geldboete van f 100 subs. 50 dagen hechtenis. Thans werd de zaak in hooger beroep be handeld. De eisch was bevestiging van het door de rechtbank gewezen vonnis. MAN AANGEREDEN EN GEDOOD. Woensdagochtend is de 56-jarige metselaar M. M. op den Stationsweg te Leiden door een hem achterop rijdende personenauto, be stuurd door een 27-jarigen inwoner van Voorhout, aangereden. M. werd zwaar ge wond naar het academisch ziekenhuis over gebracht, waar hij na aankomst is overleden,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5