HET NIEUWE AVONDBLAD JACHT OP AALSTROOPERS BERICHT Achtervolging op het IJselmeer Visscheri j-inspectie versus Spakenburgers. UMUIDEN VELSEN Een baardige fruc. ARROND. RECHTBANK. 23e JAARGANG No. 191 VRIJDAG 17 JUNI 1938 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN per week 127a ets., per maand 52'/° cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - Umuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid .f2000.—, overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, le"en wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Twee botters in beslag genomen HUIZEN, (Noord-H.), 16 Juni. De 'strooken langs de kust van het IJsel meer, waarin het verboden is met de „kuil" te visschèn, zijn dit jaar we derom uitgebreid, zoodat de visschers uit Spakenburg en Nijkerk een groo teren afstand moeten afleggen, alvo rens zij de kuil mogen gebruiken. Niettemin neemt de aanvoer van pa ling en aal steeds toe, als gevolg van het visschen in verboden water. Ten gevolge van dezen aanvoer van stroopaal is de bedrijfstoeslag voor de visschers verleden week door den rijksdienst reeds met een derde ver minderd, waarvan de bona fide vis schers het slachtoffer worden. De visscherij-inspectie oefent derhalve een strenge controle uit en het visscherij-inspec tievaartuig „Jacoba" heeft in de afgeloopen week reeds eenige malen processen verbaal moeten opmaken. Botter achtervolgd. Dezer dagen betrapte de „Jacoba" eenige visschers uit Spakenburg, terwijl zij met een botter aan de kuil lagen in het verboden ge bied. Bij nadering van de controleboot nam de botter de vlucht naar de thuishaven, maar de vluggere inspectieboot dreigde het vaar tuig den weg af te snijden. De stroopende visschers stuurden den botter toen regelrecht op de kust aan, waarop de rijksveldwachter aan boord van de „Jacoba" eenige waar schuwingsschoten uit zijn karabijn loste. De visschers stoorden zich daar aan niet en lieten zich, toen de bot ter vastliep, te water glijden en waad den, terwijl de kogels door het tuig van den botter vlogen, naar het strand, waarbij zij eenige malen tot den hals in het IJselmeerwater weg zakten. Tengevolge van de ondiepte kon de „Jaco ba" het gestrande vaartuig niet bereiken en werd alleen het vischmateriaal in beslag ge nomen, terwijl tegen de visschers proces ver baal werd opgemaakt. Gisteren ontdekte de „Jacoba", aan boord waarvan zich een opziener der visscherij en een rijksveldwachter bevonden, dezelfde vis schers, die wederom met lcuilvisscherij in het verboden gebied bezig waren, aan boord van twee Spakenburger botters, de B.U.79 en de B.U.141. De met de controle op de naleving der IJselmeervisscherij-reglementen belaste ambtenaren liepen met de „Jacoba" Harder wijk binnen, begaven zich over land naar Nijkerk en overvielen vandaar met een motor- vlet, die uit de verte niet door de visschers herkend kon worden, de twee stroopende. vaartuigen. Opgebracht De visschers hadden noch acte, noch vergunning en voor de eerste maal werden de beide vaartuigen zelf in beslag genomen. De visscherij- beambte en de rijksveldwachter be gaven zich ieder aan boord van een der botters, die vervolgens naar Nij kerk werden opgebracht. Bij aankomst te Nijkerk was er op de sluis en op de kade een oploop van Spakenburgers, die van de in beslag neming hadden gehoord DANZIG BOUWT EEN VLOOT HARING- LOGGERS Volgens een voordracht van den vice-presi dent van den senaat van Danzig, Huth, over de politieke,economische en cultureele ver houdingen in de vrije stad, bestaat het voor nemen, dat Danzig in het raam van den we deropbouw der koopvaardijvloot een kleine vloot van haringloggers zal bouwen. Vooreerst zullen twee schepen worden aangeschaft, ter- Wijl later nog twee gebouwd zullen worden. SCHOTEN KNALDEN. Om vijf uur gistermiddag knalden kort ach ter elkaar eenige schoten. Hoor, ze schieten van het fort, zeiden de menschen tegen elkaar. Daar gaat weer voor zooveel gulden de lucht in. Men bracht- dit schieten in verband met de militaire oefeningen. Maar het waren geen schoten uit den een of anderen vuurmond. Het was weer een hoe veelheid springstof, geborgen in de ingewan den van den slakkenberg, die tot ontploffing werd gebracht om een deel van de vaste mas sa los te werken. Ditmaal leken de ontploffingen inderdaad geel op kanonschoten. en per rijwiel en vrachtauto naar Nijkerk waren gekomen. Bij het binnenvaren van den eersten botter, waarop zich de opziener bevond, begonnen de Spakenburgers te joelen en namen zij een minder vriendelijke hou ding aan, waarop de rijksveldwachter, die met den tweeden botter arriveerde, gewapend met zijn karabijn, de sluis en de havenkade deed ontruimen. De „Jacoba" werd uit Harderwijk ontboden en nam de twee in beslag genomen visschers - vaartuigen op sleeptouw om ze over het IJselmeer te vervoeren naar Hoorn, waar de visscherij-inspectie voor het IJselmeer haar standplaats heeft. ALVATA IN THALIA. Dc man van de groote illusies. Drie uur lang altijd nieuwe verrassingen, altijd nieuwe verbazing, dat is Alvata, de groote toovenaar en illusionist, cjie na zijn drie buitenlandsehe tournee's weder in ons land optreedt. Sprookjesachtige décors met afwisselende schoonheid, tempo-tempo zonder pauze, sprookjesstad; terwijl men nog denkt, heeft het wonderlijke reeds plaats gevonden. Alvata laat u een dusdanig groot aantal nieu we trucs zien, dat de toeschouwers, die juist berusten in het gelukken van de eene truc, weer moeten nadenken over het geheim van een andere. Menigmaal gelooft men dat het gelukt is, de juiste oplossing te hebben ge vonden, en op hetzelfde oogenblik moet men toegeven, dat zijn denkvermogen hem, voor de vertooningen van dezen man, in den steek laat. Alvata zal Zaterdag, Zondag en Maandag in Thalia zijn voorstellingen geven. Duitsche koude-ingenieurs bespreken visscherij-vraagstukken De werkwijze aan boord van Engelsche en Duitsche trawlers. Op het onlangs in Frankfurt a. M. gehou den congres van de Duitsche Koude-Veree- niging, waar meer dan 200 mannen van we tenschap en praetijk bijeenkwamen, heeft prof. W. Schwarz uit Karlsruhe een interes sante voordracht gehouden over de werkwijze in het Engelsche visscherijbedrijf. Spreker be handelde achtereenvolgens de vischvangst met trawlnetten, het opbergen der visch in de vischruimen der trawlers, de behandeling tij dens den verkoop en het vervoer enz. en ver geleek het een en ander met de werkwijze en de behandeling aan boord van de Duitsche stoomtrawlers. Hierbij kwamen eenige be langrijke verschilpunten naar voren. Zoo is de werkwijze aan boord van de Engel sche trawlers meer gericht op het aanvoeren van kwaliteitsvisch dan dit aan boord van de Duitsche trawlers het geval schijnt te zijn, terwijl laatstgenoemden zich meer toeleggen op de massavangst. De behandeling op de markt komt in beide landen veelal met elkaar overeen. Na den verkoop wordt in Engeland de visch, die bestemd is voor het vervoer over groote afstanden, rechtstreeks (d.w.z. zonder in de pakhuizen der verzenders te zijn ge weest) in de koelwagens der spoorwegen ge laden. De visch wordt deels in kisten van de markt, die ledig worden teruggezonden, ver zonden, deels wordt ze in dunne, in den regel slechts éénmaal gebruikte houten kisten, met ijs verpakt, geëxpedieerd. Verzending in tee- nen manden schijnt in Engeland niet de ge woonte te zijn. De duur van het spoorwegver voer is in den regel veel korter dan in Duitschland. Alleen voor de vischvoorziening van Londen heeft men met afstanden te doen, die eenigszins overeenkomen met die in Duitschland. (Aberdeen-Londen is ca. 840 km.). De voor Londen bestemde visch komt voor het grootste deel in Bellingsgate op de markt. De dagelijks aangevoerde hoeveelheid bedraagt 60 tot 100 ton. (Hier is de geleerde spreker er een heel eind naast; de dagelij k- sche aanvoer in Bellingsgate is gemiddeld 600 ton. Red). De controle op de verschheid van de visch is er buitengewoon streng. Vertegenwoordigers van den vischhandel zijn bij de controle be trokken. Tot zoover de Duitsche professor. In ver band met zijn voordracht willen wij even herinneren aan hetgeen Pieterman schreef in zijn 357e Visscherij-Snufje: „Het lijkt er veel op, alsof de schippers van de groote booten een wedstrijd houden, wie de meeste visch aanvoert, want de laatste weken komen som mige booten met geweldig groote vangsten binnen". En verder: „Deze topprestaties van de trawlers lijken op het eerste gezicht wel erg mooi, maar het heeft toch z'n nadeel; in de eerste plaats wordt de markt overvoerd, in de tweede plaats wordt er te veel van de op varenden gevergd en in de derde plaats (als gevolg van sub 2) wordt aan de visch niet de noodige zorg besteed", waaruit mag worden afgeleid, dat de Duitsche werkwijze meer lijkt op de Nederlandsche dan op de Engelsche, hetgeen bevestigd wordt door het feit, dat de Engelsche trawlers in den regel veel kleinere vangsten hebben dan die van IJmuiden. HIJ HAD WAT TE GOED. Door de rijksveldwacht alhier, is aangehou den een persoon, die gesignaleerd stond tot het ondergaan van 45 dagen hechtenis. Kfij is overgebracht naar het Huis van Be waring te Haarlem. Engelsche liaringvisschers bang voor Nederlanclselie concurrentie. de Zaak in Lagerhuis besproken. LONDEN 16 Juni (A. N. P.) Tijdens behandeling in derde lezing van het wets ontwerp op de haringvisscherij heeft de con servatieve afgevaardigde Boothby in het Lagerhuis verklaard, dat een ernstige bedrei ging voor dit bedrijf gelegen is in de scherp concurreerende prijzen, die de Nederlanders vragen op buitenlandsehe markten. Voorts zeide spr. te gelooven, dat de regeering ge dwongen zal zijn maatregelen te nemen om de bedrijfskosten der in de haringvisscherij gebruikte stoomschepen te verlagen, aange> zien men anders niet kon verwachten, dat het bedrijf tegen de Nederlanders zou kun nen concurreeren. Wat de Nederlandsche concurrentie betreft zeide Boothby verder, dat, dank zij de lagere prijzen, die de Neder landers noteeren, zij „verleden jaar er in ge slaagd zijn honderdduizend vaten af te zet ten in Lithauen, Polen en Duitschland. Wan neer de Nederlanders niet in staat waren geweest dit te doen, zouden wij heel onzen verduurzaamden voorraad zonder eenige moeilijkheden hebben kunnen afzetten." Boothby deed een beroep op den minister om de aandacht der nieuwe haringcommis sies te vestigen op de dringende wenschelijk- heid van een overeenkomst met de Neder landsche regeering, teneinde, zooals spr. zeide, een einde te maken aan deze moor dende concurrentie." De volgende spreker, Sinclair, afgevaardig de der oppositioneele liberalen, verklaarde, dat het een groote fout was de Nederland sche concurrentie als onoverwinlijk te be schouwen. Spr. hoopte, dat de haringvis scherij op een basis geplaatst zou worden, welke concurrentie met andere landen moge lijk zou maken. Drijvende viscliineelfabriek stelde niet teleur. Eerste reis leverde 85000 K.G. op. De den 6en Mei voor haar eerste reis ver trokken eerste Duitsche drijvende viscliineel fabriek „Kehdingen" is na een reis van 23 da gen in Cuxhaven teruggekeerd. Het vaartuig- voerde ongeveer 1700 centenaars (85.000 kg.) vischmeel aan. Deze opbrengst van de eerste reis is des te meer bevredigend, omdat de reisduur, die oor spronkelijk was gezet op 30 dagen tot 23 dagen verkort kon worden. De met zooveel succes bekroonde proeven zullen worden voorigzet. SCHOLLEN VERHUISDEN VAN DE NOORDZEE NAAR DE OOSTZEE. Met het dezer dagen van Büsum aan de Noordzee in Haffking aan de Oostzee (Lü becker Bueht) aangekomen laatste transport van 25 centenaars Noordzeeschollen zijn thans in totaal 250 centenaars van deze visch in de Oostzee uitgezet. Men verwacht, dat door deze overplanting de scholvangst in de Oostzee, die de laatste jaren steeds minder werd, binnen kort wel beter zal worden. Pro juventute. De plaatselijke commissie van Pro-Juventute schrijft ons: Wij laten dit onderwerp nog niet los! Na er u twee maal iets van verteld te heb ben, vragen wij nog eens uw aandacht voor dit zeer belangrijke werk. Pro-Juventute, dat is: Voor de Jeugd. Hoe velen van ons weten uit eigen ervaring, en door wat wij bij anderen zagen en mee maakten, hoe groot de invloed van de jeugd jaren kan zijn op het verdere leven. „Een goed begin is het halve werk" immers. En een verknoeide jeugd is dikwijls de oor zaak van een verknoeid leven. Daarom is het zoo noodzakelijk, om onze aandacht op de jeugd te concentreeren. Als het in die jonge jaren mis gaat, Vaders en Moeders, wees dan op uw hoede! Als een maal een jong menschenkind op het ver keerde spoor gekomen is, dan is terug rangee ren niet zoo gemakkelijk. Voorkomen is beter dan genezen! En met beide wil Pro-Juventute u helpen, In onze gemeente heeft een 14-tal werkende leden zich belangeloos beschikbaar gesteld, om toezicht te houden en om leiding te geven, aan tal van jeugdige klantjes, die reeds met de po litie in aanraking kwamen en met een al dan niet, voorwaardelijke veroordeeling naar huis werden gezonden. Gedragen zij zich goed in den proeftijd van 2 of 3 jaar, dan kunnen zij gewoonlijk weer op eigen beenen staan. Heb ben zij hun straf moeten ondergaan, dan moeten zij daarna geholpen worden, door ge regeld toezicht, om weer in normale en goede banen terug te komen. Regelmatig worden deze jongens en meisjes door de toezichthouders (sters) bezocht, of ko men zij bij de toezichthouders, waardoor zij het voortdurend contact voelen, met iemand, die het goed met ze voorheeft, en die zij ver trouwen kunnen. Door een driemaandelijiksch verslag, uitgebracht door de toezichthouders, wordt het bestuur der vereeniging op de hoogte gehouden Dat dit werk van onze toezichthouders veel tijd en zorg vraagt, is te begrijpen; alleen zij die doordrongen zijn van het heel groote be lang van dit werk, kunnen het goed doen. Wij trachten ook te voorkomen dat een kind den verkeerden weg op gaat! Oplettende ouders merken wel wanneer het scheef begint te gaan. Oneerlijkheid, luiheid, baldadigheid, bruta liteit, dat zijn allemaal onveilige seinen, die de ouders moeten bemerken. Niet om dadelijk heel ongerust te worden, want dikwijls zal men dichtbij, zélf de oorzaken vinden, bijv. voortrekken van het eene kind voor het an dere, een te strenge, misschien wel liefdelooze opvoeding, die het kind angstig maakt; te (De Bitlgaarsche douane heeft een reiziger gesnapt, die trachtte diamanten te smokkelendoor deze in zijn haard te verberg on.) Om de douane puzzles voor te leggen, Is blijkbaar onweerstaanbaar voor den mensch, Voor smokkel trucjes mag men welhaast zeggen, Bestaat er op den wereldbol geengrens. Een listige Bulgaar, heeft dezer dagen. Zijn baard als plaats voor smokkelwaar misbruikt, Hij hoopte daar cum laude mee te slagen, In 't ras dat graag het invoerrecht ontduikt. Een volle baard staat mannelijk en krachtig, Deze was vol met diamant belaan, De drager echter deed wat zenuwachtig En dat is de douane niet ontgaan. En door dit feit heeft hij het pleit verloren, Men voelde hem onder en aan de tand, En toen zat deze smokkelaargeschoren, Zijn baard was gauw weer vrij van diamant. De true was splinternieuw naar 'k hoor verluiden, 't Kan zijn, maar 't is niet logisch uiteraard, Want als men ooit aldus iets aan mag duiden. Was dit toch wel.een grapje met een baard. P. GASUS. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in 3uni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. weinig controle; een ongeregeld huishouden; twisten tusschen man en vrouw. Dit zijn alle maal zeer ongunstige omstandigheden, die het kind tot leugen, tot verweer, tot opstan digheid kunnen brengen en dan schieten de slechte eigenschappen welig naar boven. Ouders die in dergelijke moeilijkheden met hun kinderen geen oplossing kunnen vinden, kunnen op ons spreekuur komen, om in het belang van hun kind te overleggen wat te doen staat. Het spreekuur wordt gehouden in het Bu reau van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst in het Raadhuis te Velsen en wel op eiken len en 3en Woensdag van iedere maand, des avonds van 8 tot 9 uur. De eerste Woensdag is in het bijzonder be stemd voor jongens van 12 jaar en ouder, de derde Woensdag voor meisjes van iederen leeftijd en voor jongens beneden 12 jaar. Ieder kan van de spreekuren kosteloos ge bruik maken. Het spreekt vanzelf, dat de be sprekingen strikt vertrouwelijk zijn. In vele gevallen zal het natuurlijk niet mogelijk zijn direct raad of hulp te verschaffen; er zal dan een nader onderzoek moeten worden ingesteld door een deskundige medewerker der Ver eeniging. Ten slotte nog eens een opwekking tot al len, dié belang stellen in dit werk, en mee willen werken om het in stand te houden. Hun aller steun is hard noodig. Zij kunnen door contribueerend lid te worden van Pro- Juventute afd. Velsen, ons helpen. De mini mum contributie bedraagt slechts f 1 per jaar. Het gironummer van de penningi^eesteresse Mevr. van Walraven-Wackie Eysten, J. Koste- lij klaan 1, is: 48709. Hoe vernietigend de uitwerking der bombardementen op Kanton is toont boven staande foto, die onmiddellijk na een der vliegeraanvallen genomen werd. Rijwieldiefstallen en gros. Niet minder dan twintig rijwielen hadden de jongelieden, die zich voor de recht bank moesten verantwoorden, ontvreemd. Zij maakten er een kostwinning van. omdat ze geen kans zagen op een andere wijze in hun onderhoud te voorzien. De jongen en het meisje beiden 18 jaar, hadden aanvankelijk gedacht, dat liefde voldoende was om tezamen door het leven te komen, maar toen de jongen die bakker was, geen werk had, kwam de nuchtere werkelijkheid van het leven ruw op hen toe. Zij gingen fietsen stelen, zij nam de dames hij de heerenrijwielen en zij kozen als ope ratieterrein de Zaanstreek uit, schoon zij in Amsterdam woonden. Lang kon een dergelijk bedrijf niet duren en te Beverwijk liepen zij tegen de lamp. De officier eischte tegen den jongen een gevangenisstraf van anderhalf jaar, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis en tegen het meisje een voorwaardelijke gevan genisstraf van 5 maanden. EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Uhiversiteit te Am sterdam tot arts de heer J. P. J. Punt geb. te Rotterdam; geslaagd voor het artsexamen le gedeelte, de heeren D. J. Hartman (Rotterdam) J. A. J. Bogaert (Bussum)W. Bergmann (Ber lijn) en H. M. H. v. d. Schroef f (Paramaribo), geslaagd voor het doctoraal examen in de ge neeskunde de heeren W. A. H. van Wijlinck, N. J. Schulte, N. Julsing en J. de Koning. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het doctoraal examen rechten de heer H. A. M. v. d. Heyden, Aerdenhout. Voor het doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdakte pharmacie, is geslaagd mej. C. Schoorl, te Bloemen daal

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1