D KLEEDING voor Peek Cloppenburg Fruit vrij van omzetbelasting. Ontwerp met 598 stemmen aangenomen. SPRUTOL Mei heeft weer veel goed gemaakt. Indirecte belastingen halen vrijwel de raming. Oplichtersbende achter slot. IVR IJ D X"G 17 JUNI 1938 TWEEDE KAMER. Nog meerdere wijzigingen in de wet aangebracht. DEN HAAG Donderdag. Onder warm applaus van de Kamer huldig de voorzitter v. Schaik den heer Pippel, die als administrateur der griffie na 50 jaar trouwen, dienst heengaat. Nadat de voor dracht voor een plaatsvervangend lid der Rekenkamer was opgemaakt (bij wijze van politieke R. K.! verrassing kwam iemand, die niet op de aanbeveling stond 110. één) verklaarde Minister de Wilde, bij de voortzetting van zijn rede tot verdediging van het ontwerp tot wijziging der wet i.z. de omzetbelasting, dat we voorloopig het buiten de hieruit voor de schatkist voortvloeiende opbrengst van 75 millioen per jaar niet kun nen stellen. Vandaar de verlenging tot 1 Januari 1944. Afgewerkte producten moeten, als ze uit de handen van den producent komen, met 4 a 10 pet', belast eii bovendien moet die be lasting slechts één maal geheven, terwijl de druk zoo gelijkmatig mogelijk verdeeld moet wezen. De Minister herinnert er aan, dat de eerste levensbehoeften vrijgesteld zijn, zoodat vol gens hem in de wet toch wel degelijk 'n pro gressieve strekicing zit. In elk geval heeft men hier niet te doen met 'n extra-belasting op den kleinen man. In 't algemeen is de be lastingdruk zwaar. Wil men dien naar bene den krijgen, dan zullen de uitgaven uit de openbare kas moeten dalen. Het bijzonder invoerrecht, waarover nogal wat betoogd was, heeft te maken met goe deren, wier fabrikant over de grens woont. Daardoor lean men ze niet belasten op 't oogemblik, waarop ze de fabriek verlaten. Toch dienen zij evenzeer als de in Nederland gefabriceerde goederen onder de belasting te vallen. Dat nu is 't bijzonder invoerrecht. Vermeden moet worden, dat men den impor teur van goederen uit den vreemde bevoor deelt boven hen, die Nederlandsch fabrikaat leveren. Met 'n eenvoudig voorbeeld toonde de Minister de werking, van de thans voor gestelde regeling aan. Een artikel, in 't bui tenland gemaakt kost oorspronkelijk f 1. Daar komen bovenop 12 pet. invoerrecht en 1 pet. compenseerend invoerrecht, zoodat 't artikel dan op f 1,13 staat. Dit wordt ver hoogd met 1/4 (28 ets.) en daarna moet men dan over het totaaal van f 1,41 de omzetbe lasting betalen. Men moest wel bedenken, dat bovenop de waarde van artikelen die hier gefabriceerd zijn eerst- ook nog ongeveer 25 pet. kosten (voor reclame, distributie enz.) komen, voordat over het dan bereikte eindtotaal de omzet belasting geheven wordt. En dus moest men buitenlandsche goederen niet op voordeeliger wijze behandelen. Meer dan één afgevaardig de had warm gepleit voor vrijstelling van thee'en benzine, welke ook onder de verhoo ging zullen vallen. Dit zou ons heel wat min der opleveren, maar bovendien, als men een maal dien weg zou inslaan,, dan ware t' hek al te. spoedig van den dam en zou men na tuurlijk even goed zulk 'n pleidooi voor be vrijding van 't hoogere bijzonder invoerrecht kunnen gaan voeren. De suggestie om (landbouw) machines vrij te stellen viel bij den. Minister evenmin in goede aarde. Wat 't compenseerend invoer recht van 1 a 2% aan gaat. dat heeft z'n oor sprong in de overwe ging'. dat de bedrijven in Nederland reeds op allerlei lasten zitten, waaronder de bedrijven in den vreemde niet gebukt gaan. De Minister besprak hierna de wijze van heffing der omzetbe lasting; aan dengene, die betalen moet, wordt de keuze gelaten tus- schen betaling met be hulp van plakzegels of van 'n gezegelde fac tuur.. Aldus de hoofdtrek van de voor de toe komst ontworpen regeling. Menige afgevaar digde had gaarne den fabrikant-detaillist uit geschakeld gezien. Dit ware praktisch niet goed mogelijk en zou bovendien allerlei na- deelen opleveren. Wil men iemand, die 'n om zet heeft beneden de f 1000, vrijstellen, dan zal de Minister over herleving van deze oude bepaling geen traan laten, al moet hij er wel op wijzen, dat de praktijk juist het bezwaar lijke van die bepaling heeft aangetoond. De Middenstandsraad zelf had het bestaan van bedoelde bezwaren erkend. Om allerlei on billijkheden te voorkomen heeft de Regeering nog verschillende wijzigingen in de wet voor gesteld. En nu de vrijstellingen. De wet, die in 't leven is geroepen om de Rijksmiddelen te stij ven. Daarom ook wordt haar levensduur ver lengd en nu moet men toch oppassen, niet te ver te gaan met de vrijstellingen. Maar enfin, de Minister wil gaarne aan de Kamerleden zooveel mogelijk tegemoet komen. Zoo worden damestasschen alle naar de 4% gebracht en ook de gerookte Zuiderzeeharing krijgt 'n goede kans bij den Minister n.l. om heele- maal vrij te komen maar t.a.v. het rund- vleesch laat de bewindsman zich niet vermur wen. Wil men 't fruit vrijstellen, dan zou dat ook met 't buitenlandsche fruit moeten gebeu ren, want anders zou de omzetbelasting een protectionistisch karakter krijgen. Bovendien ware 'n dergelijk uiteenloopende behandeling van binnen- èn buitenlandsch fruit niet mo gelijk in verband met onze handelstractaten met Amerika, Frankrijk en België. En nu de poeliers. Het feit, dat zij 't zoo hard hebben doet hier niets ter zake: ook anderen hebben 't hard. Het gaat hier om 't product. Er is geen reden om reeruggen, geplukte kippen enz. vrij te stellen, waar rund-, schapen-, paarden- vleesch enz. evenmin vrij zijn. Nadat Mr. Bach (R.K.) bij de behande ling der artikelen de toezegging van den Minister had gekregen te zullen overwegen of hij den maatkleermakers, die minder voor- deelig behandeld worden dan zij, die confectie werk leveren, iets meer tegemoet kan komen, kreeg hij gedaan, dat de Minister zijn amen dementen omtrent 'n betere regeling van be roep tegen den aanslag en omtrent beperking van de verhooging (bij wijze van strafmaat regel tegen den belastingontduiker) tot het vijf- inplaats van tot 't tienvoudige van den aanslag, overnam. Minder gelukkig was de heer Ter Laan (s.-d.); zijn amendement dat de thee vrij wilde stellen van de verhooging van het bij zonder invoerrecht, haalde slechts 27 stem men (socialisten, communisten, liberalen, de chr. democr. v. Houten, de Staatk, Gerefor meerden en de eenige aanwezige nat.-soc. Woudenberg), terwijl 42 zich tegen verklaar den. Mr, F. J, H. Bach [R.K. Slaabparli]) Mr. Kortenhorst Cr.-k.) gaf er de voorkeur aan na bestrijding door den minister, zijn amendement ten behoeve van mogelijke vrij stelling van sommige landbouw en fatori'eks- machines,' in te trekken. Minister De Wilde kon, ingevolge overleg met z'n ambtgenoot van Economische Zaken, mededeelen, dat hij de herziening der Tariefwet, die binnen kort noodig is, toezeggen, dat er dan ivoor deze machines wel een kansje was. Een amendement-Bach om gelijk tot dusverre de kleine fabrikanten met een omzet beneden f 1000 vrij te stellen werd met 33'35 verworpen. Met de liberalen, vrijzin nig-democraten, communisten, N.S.B. en Staatkundig' Gereformeerden stemden ook de meeste katholieken voor. Dank zij (Mr. Bach en den minister, welke het desbetreffende amendement overnam zullen we onze huid met behulp van poeder, ons haar met behulp van haarmiddelen, kunnen verzorgen zonder dat de fiscus iets dergelijks als weelde beschouwt en belast: dus geen 10, maar slechts 4 pet. omzetbelas ting. Voorts zij aangeteekend, dat de heer Groe n Jr.-k.) het fruit, de heer TerLaan (s.-d.) de Zuiderzee-tookking vrijgesteld trachtte te krijgen, terwijl de heer Wage naar (a.-r.) behalve beeldhouwwerken ook andere voorwerpen van praktische kunst 'vrijgesteld wenschte te krijgen, doch tevens voor de beperking opkwam, dat 't kunst producten moesten zijn, door den ontwerpei- zelf vervaardigd. Dit laatste achtte de heer Schil thuis (v.d.) onjuist, zoodat hij er op aandrong deze laatste reserve te schrap pen, opvatting gedeeld door den heer IJ z e r- m a n (s.d.) De minister van Financiën nam het bokking-amendement over, dat van den heer Wagenaar liet hij aan de Kamer ter be slissing over. Doch ingeval fruit vrij zou ko men, zou dat weer een niet geringe aderla ting beteekenen (ongeveer 1 millioen) ter wijl hiervan veeleer de meer gegoeden zou den profiteeren dan de kleine man. Nadat de heer Wagenaar aan de geopperde bezwaren tegemoet was gekomen door de reserve om trent eigenhandige uitvoering alleen te be perken tot voorwerpen van plastische kunst denkbeeld aanbevolen door Jhr. Mr. D e Geer (c.-h.), voorzitter van de commissie van rapporteurs, nam de minister het aldus veranderde amendement-Wagenaar over. Het fruit-vrijstellingsamendement haalde de stemmen van de socialisten, van een aantal katholieken, de meeste vrijzinnig-demoera ten, de liberalen, de nat.-socialisten, de Staatk. Gereformeerden en werd met 4029 aangenomen. Hierna nam de Kamer met 598 het wets ontwerp aan; tegen waren de christen-de mocraten, de Staatk. Gereformeerden, de communisten en de nat.-socialisten. E. v. R. sport. reizen kampeeren HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) Moiiopolielieffing op aardappelen moei in het geheel niet verhoogd worden. De Ned'erlandsche Bond van Handelaren in aardappelen heeft het volgende telegram ge zonden aan den minister van Economische Zaken: „In verband met heden gebleken prijsver- hooging nieuwe oogst aardappelen op veilin gen Noord-Holland dringen aan op annulee ring monopolieheffing verhooging per 20 Juni a.s. In aanmerking nemend geringe aanvoeren op producentenveilingen en vraag voor aardappelen van Belgische zijde, achten overblijvend aanbod te gering voor binnen- landsche consumptie. Adviseeren derhalve te overwegen voorloopige algeheele annuleering van invoermonopolieheffing met restitutie op voorradige hoeveelheden geïmporteerde aard appelen. Aardappelen oogst 1937 zijn practisch niet meer beschikbaar". JONGEMANNEN STALEN BOEKEN. De Amsterdamsche politie heeft zes jonge mannen gearresteerd, die zich aan diefstal en heling van boeken hebben schuldig ge maakt. Vier van hen werkzaam bij een uit geverij op het Rokin, hebben stelselmatig boeken gestolen;, de twee anderen worden van heling verdacht. Zomersproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij olie Drogisten De „Parklaan" uit Barcelona vertrokken. Naar wij vernemen is 'het Nederlandsche stoomschip „Parklaan", dat bij een der bom bardementen van Barselona werd beschadigd, bardementen van Barcelona werd beschadigd, seille vertrokken. De toestand van den gewonden eersten machinist, die in een ziekenhuis werd opge nomen is vooruitgaande. (Adv. Ingez. Med.) Prof. dr. B. Sjollema tot eere doctor benoemd. Onder groote belangstelling, zoowel uit wetenschappelijke als landbouwkundige krin gen, heeft prof. dr. B. Sjollema Donderdag middag zijn afscheidscollege gegeven in het groot-auditorium der Rijksuniversiteit te Utrecht. Twaalf .sprekers voerden het woord, die zonder uitzondering 'dén professor bij zijn af scheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht hulde brachten voor het vele belangrijke werk in het belang van de wetenschap en den landbouw gedurende dertig jaar in Utrecht als hoogleeraar verricht. Na de aan bieding van het door mr. J. s. Sjollema ge schilderde portret door prof. dr. H. Schor nagel hield de rector magnificus, prof. J. Boeke een toespraak. Prof. ir. C. Broefcema bood namens de land- bouwhoogeschool te Wageningen prof. Sjol lema het eere-doctoraat aan in de landbouw kunde. Rijksmiddelen j Opbrengst directe belastingen bevredigend. Rechten van boeten en successie f 7.775.000 boven vorig jaar. IE opbrengst van de directe be lastingen heeft tot ultimo Mei j.l. bedragen f 47.259.701 tegenover f 44.191.681 op ulti mo Mei van het vorig jaar, hetgeen dus een hoogere opbrengst beteekent van 3,068 millioen gulden. De stijgende lijn in deze opbrengst heeft zich derhalve niet overeenkom stig de verwachtingen voortgezet. Be droeg de vermeerdering van ultimo April tot ultimo Mei van het vorig jaar f 1.938.422 thans is deze verhooging van eind April tot eind Mei slechts f 426.158. Uitgedrukt in percentages van de ramingen, is thans 40,6% opgebracht tegenover 40,06% op ultimo Mei van het vorig jaar, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de raming voor het loopende jaar 6,1 millioen hooger is gesteld. Van -dit hooger geraamde bedrag is thans dus de helft ingeloopen. De grondbelasting bleef met een opbrengst van f 9.867.167 bij het vorig jaar f 425.579 ten achter, doch de overige middelen gaven in vergelijking met het vorig jaar alle een stij ging te zien en wel: det inkomstenbelasting met f 1,317.754, de vermogensbelasting met f 929.192, de verdedigingsbelasting met f 1.004.285 en de belasting van de doode hand met f 242.368. De overige middelen. T\TAT de opbrengst van de overige middelen betreft, heeft de maand Mei een nieuw record gevestigd en wel met een opbrengst van f 41.403.504,69 of wel f 5.634.754 meer dom de maandelijksche raming en ruim f 6,4 millioen meer. dan in Mei van het vorig jaar. Deze opbrengst is slechts overtroffen door die van de maand Juli 1937toen ruim f 43.717.000 werd ontvangen. Over de eerste 5 maanden van 1938 bedroeg de opbrengst f 177.946.215,94 tegenover f 168.704.630,57 het vorig jaar, een vooruitgang derhalve met rond f 9,24 millioen. Bij de raming "bleef deze opbrengst slechts bijna 9 ton ten achter, hetgeen een gunstig verschijnsel mag worden genoemd, wanneer men in aanmerking neemt, dat de raming voor de eerste 5 maanden van het loopende jaar f 23.125.000 hooger is gesteld dan voor dat tijdvak van 1937. Hoewel de dividend- en tantième belasting in de afgeloopen 5 maanden ruim 2,6 millioen meer opbracht dan het vorig jaar, bleef dit middel toch nog f 2.664.964 onder de raming. De rechten op den invoer bleven f 2.457.792 onder de verwachting en de omzetbelasting f 167.932, terwijl toch laatstgenoemde belasting ruim 1,6 millioen meer opbracht dan het vorig jaar en daarmede kwam tot een opbrengst van ruim f 31 millioen. Een opmerkelijken vooruitgang- toonden de rechten van boeten en suc cessie, welke f 5.458.489 boven de ra ming kwamen en f 7.775.527 meer op brachten dan 'het vorig jaar. Het gedistilleerd toonde in vergelijking met het vorig jaar een achteruitgang van f 235:859 en het bier een vooruitgang van f 356.290. Wat de inkomsten ten bate van het gemeen tefonds betreft, .deze waren tot en met Mei f 66.497.305 of f 3.882.390 meer dan het vorig jaar en f 3,357.305 meer 'dan de loopende raming. De inkomsten ten bate van het werkloos heidssubsi diefonds waren tot en met Mei f 27.310.287 .(gëheele raming voor den dienst 1938 f 52.300.000). Ten bate van het Verkeersfonds waren de inkomsten over de eerste 5 maanden f 12.223.842 bij een totale raming van f 31 millioen. Wat ten slotte.het dienstjaar 1937 betreft, waarvoor de_- totale raming f484,025.000 be droeg, kan worden medegede'eld dat de zuivere 1 opbrengst voor dat dienstjaar tot en met Mei jJ. heeft bedragen f 552.857.937,17. Vrouw schiet op kantoorbediende. Getroffene slechts licht gewond Daderes na achtervolging gearresteerd. Donderdagavond om half acht heeft op den Kanaalweg bij den Rot- terdamschen tol te pverschie een 40- jarige vrouw uit Rotterdam op drie meter afstands uit een revolver een schot gelost op den 29-jarigen kan toorbediende M. H., eveneens uit Rotterdam. De-man werd in den rech ter'bovenarm getroffen. De kogel verliet echter het lichaam weer. Daarna richtte de vrouw de revolver op zich zelf, doch het wapen ketste. Zij is toen op de fiets naar Rotterdam gevlucht, waarbij zij door een aantal menschen, die getuige wa ren van den aanslag, werd nagezet. Een agent van politie, aan wien zij werd aangewezen, heeft haar gearresteerd, waar na zij naar Overschie is overgebracht. De man as ter behandeling naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De kantoorbediende was een kostganger van de vrouw en had haar pension korten tijd geleden verlaten. Hij had een verhou ding met haar gehad, doch ,:zich thans ver loofd met een meisje uit Den Haag. De vrouw, die hierover zeer gebolgen was, had hem reeds eenige malen gedreigd en thans had zij uitvoering gegeven aan haar wraakplan. Kamerleden ontevreden over luchtbescherming. Regeering doet te weinig. Noodlijdende gemeenten zeer sterk beknot. Aan het verslag nopens het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 is het volgende ontleend: Het heeft algemeene voldoening gewekt, dat opnieuw een bedrag, thans van f 75.000 ten behoeve van de luchtbescherming wordt aan- Verscheidene leden betreuren echter, dat deze zoo uiterst belangrijke zaak niet met voldoende voortvarendheid wordt ter hand genomen. Gasmaskers en gaskleeding voor de burgerbevolking ontbreken ten eenenmale, zelfs voor het personeel der luchtbescher mingsdiensten schijnen zij niet in voldoende mate aanwezig te zijn. De inspectie is voor zeker ijverig genoeg, maar om de voorlich ting van de burgerij tot haar recht te doen komen, zal zij over ruimere geldmiddelen moeten beschikken. In het bijzonder betreurden deze leden, dat de minister zoo weinig tegemoet komt aan de gemeenten, welke veiligheidsmaatregelen willen treffen. Vooral de besturen van de noodlijdende gemeenten kunnen in dit opzicht vrijwel niets doen, een bedrag van 10 cent per inwoner wordt immers reeds te hoog ge acht. De regeering is in gebreke gebleven om de toezegging, gedaan bij de totstandkoming van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen, gestand te doen. Dientenge volge zijn verschillende gemeenten er toe moeten overgaan, zonder steun van de re geering de noodzakelijkste maatregelen te treffen. Deze leden zouden nog gaarne verne men, of de minister voornemens is, de lucht bescherming met een even groote voortva rendheid ter hand te nemen als in bijna alle andere landen van Europa aan den dag wordt gelegd en, zoo ja, welke 's ministers voornemens zijn om den hier bestaanden achterstand zoo spoedig mogelijk in te halen. Andere leden erkenden, dat de toestand op het gebied van de luchtbescherming nog niet zoo is als men wel zou wenschen, doch ander zijds achtten zij het niet meer dan billijk, er op te wijzen, dat er in dit opzicht in verschil lende gemeenten reeds veel wordt gedaan. Deze arbeid is echter buitengewoon moeilijk en het gestelde doel wordt nooit en nergens, ook niet in andere landen, waar voor dit doei veel meer geld is uitgegeven, bereikt.- Naar aanleiding van de hierboven weerge geven beschouwingen werd gevraagd of de minister een uiteenzettineg zou willen geven van de financieele verplichtingen van de ge meenten in verband met de luchtbescherming. Men had aanvankelijk den indruk, dat, tegen de oorspronkelijke bedoeling in, de gemeen ten te zwaar worden belast. Gevraagd werd, of het waar is, dat de Ne derlandsche industrie in staat is, in voldoende aantal gaskleeding en volksgasmaskers te vervaardigen. Mocht dit het geval zijn, dan verwachtte men, dat deze beschermingsmid delen in Nederland zullen worden gekocht. ARBEIDER TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Donderdagmiddag is de arbeider H. J. Blom uit Amsterdam, bij het verrichten van werk zaamheden aan de sluisdeur in het Bosch- plan, te water geraakt en verdronken. Tegen vier uur 's middags werd de man vermist. Toen men een pet in het water zag drijven, ging men onmiddellijk dreggen waarna spoedig het lijk werd opgehaald. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 17 Juni: De eerste kindervacantie-kolonie naar Zandvoort, bestaande uit 20 jongens en 20 meisjes, is Donderdag onder geleide van een onderwijzer en twee dames, van Amsterdam vertrokken. Na aan het Ge bouw van den Werkenden Stand bijeen gekomen te zijn, waar jhr. mr. Den Tex den kleinen nog enkele woorden toe sprak, vertrok men te 11 uur naar de plaats van bestemming, waar mevr. Scherpenberg reeds alles in het flinke en ruime gebouw, het eigendom der Vereeniging, voor de ontvangst, dei- kleine gasten in gereedheid had ge bracht. Verzekeringsmaatschappijen de dupe Verkeersongelukken werden geënscèneerd. De Amsterdamsche politie heeft de hand weten te leggen op een com plot oplichters,, dat. op zeer geraffi neerde wijze is te werk gegaan, waar door verschillende verzekeringsmaat schappijen in het land voor groote bedragen zijn benadeeld. De feiten, waarvan zij worclen be schuldigd, zijn in den loop van enkele jaren gepleegd, zonder dat men eenig' argwaan tegen hen koesterde. De acht thans gearresteerden maakten er hun werk van aanrijdingen te escènee- ren, waarbij vooral de klemtoon werd gelegd op het aanrichten van zooveel mogelijk schade, teneinde hooge ver- zekeringsuitkeeringen te kunnen be machtigen, hetgeen hen steeds ge lukte. Natuurlijk werden de voertuigen, waarme de de aanrijdingen volgens een vooruit- opgezet ontwerp zouden moeten geschie den, hoog geassureerd. Men gaf een mede-geïnteresseerde de op dracht met zijn auto op een bepaald punt tegen een boom te rijden. De overige leden van het complot stonden dan dichtbij de „plaats des onheils" de noodlottige botsing af te wachten. De bestuurder bleef, zooals be grijpelijk is, steeds ongedeerd. Na de aanrij ding kwamen de leden der bende tegenover een veldwachter of agent van politie getui gen, hoe het ongeluk zich had afgespeeld, waarbij men zeide, dat de auto plotseling moest uitwijken. .Vaak; betroffen het ook vrachtauto's, welke met een kostbare lading waren gevuld, welke bij de botsing eveneens verloren ging. De verzekering betaalde en teneinde' niet in de gaten te loopen veranderde men zoo nu en dan van maatschappij. Op deze wijze ge lukte het groote bedragen in de wacht te sleepen, zonder dat ook maar iemand, politie of assurantieonderneming', bemerkte, dat ei ernstig geknoeid was. In de vorige maand is alles aan het licht gekomen, toen de oplichters een aantal wassen etalagepoppen, welke getransporteerd moesten worden van Amsterdam naar Maastricht, te Leen- - 'den (Noord-Brabant) in brand sta ken en hiervoor, de verzekering-maat schappij wilden aanspreken. Ditmaal ■lukte het niet. Reeds de veldwachter, die proces-verbaal opmaakte, koes terde argwaan. Hij schreef een uit voerig rapport en zond dit naar de hoofdstedelijkepolitie, die de zaak terdege onderzocht. Na enkele weken kreeg men voldoende aanwijzingen tegen de brandstichters en zoo kon de politie dézer dagen tot de arrestatie van de hoofdmannen van het complot over gaan, waarop spoedig de andere gepleegde feiten aan het licht kwamen. Met zette het onderzoek onvermoeid voort en enkele dagen later bevonden zich ook de medeplichtigen in arrest. Moeder en zoon van brandsticEting verdacht. Ernstige feiten waren moeder en zoon, die vandaag voor de vijfde kamer der arr. recht bank terecht stonden, ten laste gelegd. De officier van justitie mr. B. Kist beschul digde het tweetal van drie gevallen van op zettelijke brandstichting. De vrouw, die 44 jaar oud is, is gescheiden van haar man en verdient haar brood als „astrologe", haar 26-jarige zoon, een koop man, woont bij haar in. Het had de aan dacht van politie en justitie getrokken, dat deze beide menschen binnen een tijdsverloop van ruim twee jaar, drie maal brand hebben gehad in de drie woningen, die zij resepetie- velijk hadden bewoond. Er bleek een zeker systeem in de branden te zitten, een systeem, dat een toevallige samenloop van omstandig heden al zeer onwaarschijnlijk maakte. De branden hadden in het kleine gezin de vreemde gewoonte uit te breken vlak voor of direct na de verhuizing. De verzekering van de tamelijk schamele inboedel was steeds zeer hoog en beliep ruim f 6000. Een der gevallen heeft zich in de Hobbe- mastraat te IJmuiden afgespeeld, waar in den nacht van 3 op 4 Juli 1936 een felle brand uitbrak. Weer woonden moeder en zoon in het geteisterde huis. Uit het getuigenverhoor bleek o.m. dat de vrouw bij het huren van huizen weinig zorgvuldig was. Soms had zij het huurcontract al geteekend, voor zij de woning had bezichtigd. In het iJmuidensche geval waren moeder en zoon naar Amsterdam voor een schouw burgbezoek. President: „Hoe kwam u in IJmuiden terug?" Verd.: „Met een taxi, we misten den trein." Pres.: „En toen nam u, een steuntrekker, maar een taxi. Het lijkt wel of de steun een goudmijntje is." De officier van justitie vorderde tegén bei de verdachten een gevangenisstrat van vier jaar,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2