Vallende gevelsteenen dooden twee meisjes. Opticiens zullen den refractometer moeten opbergen. Zeventien jaar lang graan gestolen. PREDIKBEURTEN Groot aantal versieringen blijken los te zitten. TWEEDE KAMER. Wet op de Geneeskunst aangevuld. Nog een oester-debat. DEN HAAG Vrijdag. Het heden behandelde wetsontwerp had ten doel de wet op de uitoefening der geneeskunst aldus aan te vullen, dat in 't algemeen mas seurs alleen in opdracht van een medicus en onder diens toezicht hun beroep mogen uit oefenen dit geldt niet in 't geval van sport massage en dat opticiens zich beperkt zien wat hun bevoegdheid betreft tot hef helpen van klanten. Zij mogen voortaan niet met den refractometer werken (een instrument om de breking van het oog te meten). Daartoe im mers is bepaald de kennis noodig, die men door de medische opleiding verkrijgt. De heeren Posthuma (chr. dem.)Duy- maer v. Twist (a.r.), v. d. Putt (R.K.), mevrouw B a k k e rN o r t, (v.d.)alsmede de medische leden Dr. Vos (lib.) en mevr. de V r i e sB ruins (s.d.) konden zich allen met den opzet van het voorstel vereenigen, dat immers bescherming van de volksgezondheid beoogde. De heer Zijlstra (a.r.) echter achtte den maatregel tegen de opticiens niet noodig, vreesde hiervan vergrooting van de werkloos heid, terwijl Mr. Rostv. Tonningen (nat. soc.) vond, dat men hier te doen had met een ongemotiveerd ingrijpen van de Regeering in een materie, waarvan ze geen verstand heeft. Principieel bleken juist de overige sprekers dergelijke wettelijke bepalingen toe te juichen; zij spoorden zelfs den Minister aan, op dezen weg voort te gaan. De Minister van Sociale Zaken, prof. Rom- me, betoogde dat door aanneming van deze wet, redelijkerwijze gesproken, geen particu lier belang wordt geschaad, aangezien het voortaan verboden gebruik van den refracto meter heusch niet de bron van inkomsten op leverde. Ze zijn veeleer er mee gebaat als de wet hen dwingt zich verre te houden van 'n terrein, waarop ze geen bevoegdheden bezit ten. De regeling voorziet in een leemte in de wet, die op den duur bepaald schadelijke ge volgen zou kunnen opleveren. Het voorschrij ven van een bril is tenslotte een medische handeling, men diene te bedenken, dat het oog een levend orgaan is. Tot den heer v. d. Putt (R.K.) en mevr. de Vries—Bruinp (s.d.) die liefst ook de letterproef en 't gebruik van de brillendoos verboden hadden gezien, zei de Minister, dat toch verschillende andere han delingen, die 't gebied der geneeskunde be treffen, onder de ruime nieuwe beperking kun nen worden betrokken. Door echter bepaalde onderdeelen speciaal te noemen, kan 't gevaar ontstaan, dat dan andere daardoor als uitge sloten geacht zouden worden. Gaat de voet verzorger (waarover men 't eveneens had gehad) z'n boekje te buiten, dan is hij er dank zij de nieuwe bepaling eveneens bij. Vermeld zij nog, dat de heer v. d. Putt (R.K.) en de Minister het niet heelemaal eens waren over de beteekenis van het woord bril lendoos een daarmee verband houdend amendement werd met 2052 verworpen, waarna de Kamer het wetsontwerp met 639 aannam.: tegen de nat. socialisten, de Staatk. Gereformeerden en 5 anti-revolutionairen. Hierna zaten we al spoedig te smullen van oesters, iets wat men in een maand zonder r eigenlijk niet moet doen. Nu, het smullen was dan ook van betrekkelijken aard, tevens in overdrachtelijken zin. Wat was de kwestie? Over 1934/35 had va dertje Staat aan de pachters van de staats- oesterperceelen, wegens den slechten gang van hun bedrijf, een pachtsomvermindering van 95 pet. verleend. Acht pachters echter, wien 't ook wel niet voor den wind, maar toch minder slecht dan den overigen gegaan was, hadden een geringere vermindering, n.l. van 60 pet. gekregen. Nu verlangden ze het „ge lijke monniken, gelijke kappen" toegepast te zien. Daarom vroegen ze herziening van de beslissing en instelling van een accountants onderzoek naar hun bedrijfsresultaten. Als hun schutspatroon trad het Kamerlid Krijger op. Deze kreeg van Minister Oud gedaan dat hij nog eens nader een en ander zou bekijken. Zoo kwam het tot 'n accountantsonderzoek en tot een aparte vergadering van 'het Be stuur der Visscherijen op de Zeeuwsche stroo men, waarvan de meerderheid het wel billijk vond het achttal een reductie van 75 pet. toe te staan mits zij dan binnen 14 dagen het restant van hun vroegere pachtschulden zou den nakomen. Ofschoon dit laatste niet ge beurde, nam Minister de Wilde met betaling van 25 pet. van den pachtsom genoegen. Zou den ze dit bedrag niet voldoen, dan zou aan heel de pacht hunner oesterperceelen 'n ein de komen. Het achttal bleef aanvankelijk weigerachtig, waarop de dwangmaatregel in uitzicht werd gesteld. Daarop eindelijk dok ten de heeren, echter onder voorbehoud van hun „rechten". En nu kloppen ze bij de Ka mer aan, met 't verzoek den Minister te bewegen nog eens eventjes 20 pet. der pacht sommen terug te geven, opdat ook zij aldus eenzelfde reductie n.l. van 95 pet. zullen genieten als hun collega's hadden gekregen. De meerderheid van de Kamercommissie voor de verzoekschriften drong er bij Minister de Wilde op aan, de vraag of de billijkheid in derdaad niet eischte aan dit verzoek te vol doen, ter beslissing aan een arbeidsgerecht voor te leggen, doch de minderheid vond het met den Minister nu welletjes. Dit laatste standpunt deelde de heer Alegera (a.r.) doch de heeren Krijger (e.h.), Kersten (Staatk. Ger.), v. Hou ten (chr. dem.) en Drop (s.d.) bepleitten de meerderheidseonclusie. De Minister van Financiën wees er op, dat het achttal zich aan wanbetaling schuldig had gemaakt, maar dit was nog slechts bijzaak. Het hoofd punt is, dat deze menschen volkomen billijk waren behandeld. Ook hen 95 pet. kwijt te schelden ware bepaald onrechtvaardig ge weest, want hun bedrijven gingen dit heb ben de deskundigen zelf verklaard toch minder slecht dan die van de rest. Als de Kamer nu het advies van de meerderheid zou volgen, zou dit het prestige van 't bestuur van de Visscherijen ongetwijfeld schaden en tevens den Staat. Dinsdag stemming. Een korte dialoog tusschen Mr. Wende laar (lib.) en Minister Colijn (Mr. Steen' berghe met vacantie) over contingenteering van eleetrische gloeilampen, daarna tusschen den heer Stokvis (s.d.) wat langer van stof en Minister W e 11 e r over een kleine wijziging in de wet op de Indische Staats regeling en toen kon men tot de volgende week krachten voor 't enquête-debat gaan verzamelen. E. v. R. Waar men den weg rustig kan bekijken. Tentoonstelling „De Weg 1938" heden in Den Haag geopend. Van heden tot 3 Juli a.s. zal op „Houtrust" te 's-Gravenhage ter ge legenheid van het 8ste internationale wegencongres een tentoonstelling „De Weg 1938" worden gehouden, waar de bezoekers alles kunnen aanschouwen op het gebied van wegenaanleg en wegen verbetering, wegverlichting, verkeersregeling enz., kortom alles wat met den modernen verkeersweg samenhangt en in verband staat. Men denke vooral niet, dat deze tentoon stelling alleen voor technisch onderlegden van belang is, iedereen kan thans wel geacht worden voldoende belangstelling te hebben voor de vraagstukken, den weg en het ver keer betreffende, om deze veelomvattende en verzorgde tentoonstelling te kunnen waar- deeren. Het is niet doenlijk in kort bestek alle in zendingen afzonderlijk te behandelen. Ver meld zij, dat men er in de eerste plaats een groot aantal overheidsinzendingen aantreft. De rijkswaterstaat b.v. laat met prachtige fo to's zien, hetgeen hier te lande op het gebied van bruggenbouw gepresteerd wordt. Ook het buitenland is goed vertegenwoor digd; uit tien landen, buiten Nederland, heb ben inzenders geëxposeerd. Wij noemen vooral de inzending van den Zwitserschen wegen bouw, die met prachtige foto's beelden geeft van hetgeen men in het Alpenland heeft ge daan om het hooggebergte toegankelijk voor het toerisme te maken. Duitschland laat op een reusachtige kaart zijn net van rijkswegen, gereed en nog in aanleg, zien. Ook Ned. Oost-Indië ontbreekt niet op het appèl en is zeer goed vertegenwoordigd met eenige interessante inzendingen o.a. een relief van Java. Natuurlijk ontbreken ook de verkeers-orga- nisaties niet. De tentoonstelling is hedenmorgen officieel door den minister van waterstaat, mr. dr. ir, J. A. M. van Buuren geopend. Honderdduizenden kilo's buit gemaakt. Vier personen te Alphen aan. den Rijn gearresteerd. Y\ E gemeentepolitie van Alphen i E aan den Rijn is er in geslaagd Jbr de daders te ontmaskeren van belangrijke diefstallen van gra nen, welke reeds sinds 1921 zijn ge pleegd. Eenige leden van het personeel van een beurtvaartbedrijf te Alphen, die inmiddels zijn ontslagen, hebben zich daaraan schuldig gemaakt. De daders, twee schippers en hun knechts, hébben gedurende al die jaren kans gezien om van de ladingen graandie 'zij van de importeurs en groothande laren te Rotterdam ndar verschillende kleinhandelaren in de Rijnstreek ver voerden, groote hoeveelheden te ont- vreemden. Als vaststaand mag wel worden aangenomen, dat daardoor honderdduizenden kilo's de plaats van bestemming niet hébben bereikt. Daar de betrokken handelaren de la dingen niet nawogen, kon het jaren duren voor de diefstallen eindelijk aan het licht kwamen. Anonieme brieven, welke de gedupeerden den laatsten tijd ontvingen, hebben tot de ontdek king geleid. De twee schippers, zekere A. B. en M. H. en de twee dekknechts J. van L. en J. O., allen uit Alphen, zijn gearresteerd. Zij hebben bekend zich aan de diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Ook een groot aantal helers in verschillende plaatsen, in de Rijnstreek is hierbij betrokken. De waarde van de gestolen granen loopt in de duizenden guldens. TWEE KLEINE KINDEREN LEVEND VERBRAND. In een schuurtje met vuur gespeeld Het drie en een half jarig zoontje van de familie J. Boerman en het twee en een half jarig jongetje van de familie Mornhout te IJzendijk zijn levend verbrand. De kinderen waren aan het spelen in een schurtje, staan de bij de woning van Mornhout. Vermoedelijk hebben zij met vuur gespeeld, waardoor brand is ontstaan. Het angstig geschreeuw van de kinderen werd door omwonenden gehoord, doch toen zij te hulp snelden, kon geen redding meer baten, daar het schuurtje reeds in vollen vlam stond. Straal te Rotterdam afgesloten. Omdat voor instorting van twee huizen wox'dt gevreesd. Vrijdag heeft men ontdekt, dat in de muren van de panden 55 en 57 aan de Atjehstraat te Rotterdam dusdanige scheuren kwamen, dat men vreesde voor instorting. Onmiddellijk zijn vanwege de bouwpolitie de noodige maatregelen genomen. De Atjeh straat is door middel van borden afgesloten voor alle rijverkeer van de Vondelstraat tot den Sumatraweg. In verband met eventueel gevaar voor instorting is een afzetting in de straat zelf voor de panden gevormd, zoodat ook het voetgangersverkeer niet meer recht door kan. De beide panden, die niet bewoond waren, zullen binnen zeer korten tijd worden gesloopt. Dr. Sevensma treedt af als directeur der Volkenbonds- bibliotheek. Onze landgenoot dr. T. P. Sevensma, die se. dert 1927 met groote bekwaamheid en toewij ding het ambt vervult van directeur van de bibliotheek van den Volkenbond, heeft zijn ontslag uit die functie aangevraagd. Het is hem op de meest eervolle wijze tegen October van dit jaar verleend. Dr. Sevensma heeft ontslag aangevraagd, omdat de uitvoering van de plannen voor in richting van de Volkenbondsbibliotheek te langzaam ging. Men mag aannemen, dat dr. Sevensma nog in den loop van dit jaar de leiding van een belangrijke bibliotheek zal worden toevertrouwd. De Bilt ontving groote stroom mededeelingen over aardbeving. Het meteorologisch instituut te De Bilt heeft een honderdtal telefonische en schriftelijke mededeelingen ontvangen, waar van één uit België, die vrijwel alle betrek king hebben op de aardbeving in Z.-W. België van Zaterdag 11 Juni 12 uur 18 min. of de nabevingen van Zaterdag 11 Juni 14 uur 30 min. en Zondag 12 Juni 14 uur 46 min. (Ned. tijd.) De aardbevingen werden het sterkst ge- gevoeld in Zeeland, de meeste berichten heb ben betrekking op de aardbeving van 11 Juni 12 uur 18 min. Gerangschikt naar de provincies werden ontvangen uit Zeeland 33 berichten, uit Zuid-JHolland 126, uit Noord-Holland 58, waaronder enkele uit den Helder, uit Noord- Brabant 19, uit Limburg 15, uit Gelderland 6, uit Utrecht 5, uit Overijssel 1 (Kampen) en uit Friesland 2. De waarnemingen in Friesland staan ver moedelijk niet met de aardbevingen in verband. Het meteorologisch instituut dankt allen die berichten inzonden hartelijk voor hun mededeelingen. B. N. A. op de bres voor landelijke bouwkunst. Samenwerking met den bond „Heemschut". De Bond van Nederlandsche Architecten B N. A. hield een druk bezochte ledenvergade ring te 's-Hertogenbosch in hotel Lohengrin. De voorzitter, de heer H. van der Kloot Meyburg, deed mededeeling over de herzie ning van de woningwet, waarover een com missie van den B.N.A. een rapport heeft sa mengesteld en over het voornemen van het bestuur van den B.N.A. het initiatief te ne men tot liet instellen van een gemengde com missie ter bestudeering van het vraagstuk der brand voorschriften. De bedoeling is daar bij zooveel mogelijk tot uniforme brandvoor- schriften te komen. De aandacht van de vergadering werd ge vraagd voor een meer rationeeler prijsbepa ling van bestekken, voor het beperken van de stelposten in de bestekken van daarvoor wegens hun aard in aanmerking komende werkzaamheden en leveranties en over de toepassing van de AAM. De voorzitter wekte de leden van den B. N. A. op zooveel mogelijk de A.A.V. van toe passing te verklaren bij de door hen uit te voeren bouwwerken. Bijzondere aandacht gaat de B.N.A. schenken aan de landelijke bouwkunst, waarvan helaas hoe langer hoe meer specimina verloren gaan. In samen werking met den bond „Heemschut" heeft de B.N.A. een commissie ingesteld, welke zich voorstelt een organisatie te ontwerpen voor het inteekening brengen van het boerenhuis en typische bouwwerkjes van bedrijven op het platteland, zooals een hoef smidse e.d. Daarnaast zal ook aandacht worden geschon ken aan het verkrijgen van waarborgen, waarbij het zoo lang mogelijk behoud van de beste boerderijen, hofsteden e.d. welke voor het landschapsschoon van belang zijn, kan worden verzekerd. Hierna werd het jaarver slag over 1937 besproken en goedgekeurd evenals de flnancleele verantwoording van den penningmeester. De vergadering behandelde voorts eenige huishoudelijke zaken, te weten een gedeelte lijke wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement. In het college van ad vies. inzake de keuze van een architect, een lichaam, dat ingesteld is door samenwerking van den B.N.A., het genootschap Architec- tura et Amicitia te Amsterdam en de ver- eeniging bouwkunst en vriendschap te Rot terdam, werd gekozen de heer ir. J. Gratama. Tot lid van de commissie van onderwijs, werd herkozen de heer B. J. Koldewey. Ecrsle Hollandsche Levens- verzekerings-Bank N.V. Gunstige resultaten over 1937. Wij ontleenen aan het jaarverslag het vol gende De door de Bank in 1937 verkregen resul taten zijn weder zeer gunstig. Wel is het winstsaldo lager dan dat van 1936, doch dit heeft een gezonde oorzaak, want zij is voor namelijk gelegen in het veel minder voorko men van royementen, waardoor de netto vooruitgang aan verzekerde kapitalen be langrijk hooger geweest is dan die van 1936, Voor de toekomst beteekent dit, althans bij toepassing van de netto-methode verhoogde winsten. In 1937 bedroeg de totale productie met inbegrip van lijfrenten f 6.835.975, waardoor na aftrek der royementen, de verzekerde ka pitalen zijn toegenomen met f 1.842.662 en gestegen tot f 50.073.528, waarvoor de jaarlijk sche premie-ontvangst beloopt f 1.549.215.04. De gemiddelde rente van alle beleggingen heeft in 1937 4.53 pet. bedragen tegen 4.59 pet in 1936. Op interest werd een winst ge maakt van f 247.587 tegen f 221.962 in 1936. Terwijl voor de doorloopende onkosten f 482.422 beschikbaar was, hebben deze in werkelijkheid slechts f 372.905 bedragen, ge vende dus een voordeelig verschil van f 109.517, tegen f 137.296 in 1936. De balans en winst- en verliesrekening wij zen een winstsaldo aan van f 395.026.11. Be sloten is hiervan te bestemmen: ter toevoe ging aan de reserve geldbelegging f 9.846.66 aan de extra-reserve f 26.970.24, aan de re serve voor berekening der premiereserve or 3 pets. basis f 163.055, aan het pensioenfonds- personeel (dat nog gevormd is naast de be staande pensioenregeling) f 55.084. ter reser veering voor dividend- en tantièmebelasting f 14.000 en het resteerende ad f 126.070.21 uit te keeren aan dividenden en tantièmes. Aan gezien in 1937 het statutaire maximum van het reservefonds is bereikt, mag toevoeging uit de winst aan dit fonds niet meer plaats hebben en als gevolg daarvan kon het divi- den-percentage eenigszins worden verhoogd. Aandeelhouders hebben dien volgens recht op 25 pet. over het bedrag hunner verplichte storting en bovendien op f 77.50 per oprieh- tersaandeel, terwijl over het onverplicht ge storte gedeelte van het aandeelenkapitaal een uitkeering geschiedt van 7.6 pet. Algemeene vergadering, „Kerk en Vrede". „Mislukte oogst vermindert het oorlogs gevaar". Vrijdag werd te Apeldoorn de veertiende algemeene vergadering van „Kerk en Vrede" onder leiding van dr, K. v. d. Voet op de ge bruikelijke wijze geopend. De voorzitter besprak den internationalen toestand, die een beeld van ontwrichting te zien geeft. De eenige lichtzijde is, dat een mislukte oogst het oorlogsgevaar vermindert in Europa. De werkloosheid voert de menschen tot wanhoop en maakt hen rijp voor het oor- logsavontuür. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur werden met algemeene stemmen gekozen ds. L. H. Ruiten berg en ds. S. Coolsma (periodiek aftredend) en ds. M. Hinloopen. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om afdeellngen, die niet aan haar omslag kunnen voldoen, tegemoet te komen. Het voorstel Amsterdam, tot wijziging van het boekjaar wordt in overweging genomen. Het voorstel Assen, dat propaganda van de vredesidee onder de padvinders bepleitte, werd door Assen teruggenomen. Het voorstel Assen, dat van het H. B. een standpunt inzake de pacifistische volkshand- having vraagt, werd aangenomen. Het voorstel den Haag, betreffende een uit gebreide propaganda met kleine pakkende pamfletten werd aangenomen Het voorstel Nijmegen betreffende samen werking met alle landelijke vredesorganisaties werd verworpen. Het beleid van het hoofdbestuur werd goed gekeurd. De voorzitter deelde mede, dat de studiecommissie voor pacifistische volkshand- having met haar rapport was klaar gekomen. Het H. B. meende, dat dit probleem nog te zeer in statu nascendi verkeert om dit voorloo- pige rapport reeds nu te publiceeren. Het beleid van de redactie werd na enkele opmerkingen eveneens goedgekeurd. te maken en den stand tot 3—1 te verkleinen. Doch het baatte niet. HP.C. speelde te veel op winst, zoodat het enkele malen gebeuren kon dat de H.P.C.-achterhoede machteloos stond tegen de vrijliggende tegenspelers. Spoe dig was het dan ook 41 en dadelijk daarna werd de stand 51 voor Dolfijn. H.P.C. speelde een van haar slechtste wed strijden. Het verband was geheel zoek. DOLFIJN 2—HP.C. 2 (2—5). Het tweede zevental van H.P.C. wist het tot een overwinning te brengen. Aanvankelijk zag het daarnaar niet uit toen zeer spoedig een 20 achterstand werd geboekt. Doch daarop keerden de kansen. Mauritz maakte uit een schermutseling het eerste doelpunt voor H.P.C. (2—1). Kort daarop wierp een Dolfijnspeler den bal in het gezicht van een H.P.C.'er, waardoor hij uit het water werd gezonden. H.P.C. had toen .geen moeite om den stand langzamerhand op te voeren, waarbij speciaal Mauritz de goal- getter was. Met een 52 overwinning voor H.P.C. werd geëindigd. Het vliegveld bij Bergen. Aanbesteding op 24 Juni. De Eerstaanwezend-Ingenieur der Genie te Haarlem zal op Vrijdag 1 Juli 1938 te 11 uur in de voormalige Infanterie-kazerne aan dén Koudenhorn aldaar, in het openbaar aanbesteden: Bestek no, 249. Het inrichten van een militair luchtvaartterrein bij Ber gen (N.H.). (Raming f 799.000,—.) LAWNTENNIS. HELEN WILLS WEER GESLAGEN. Uit Londen wordt aan de Tel. gemeld, dat Helen Wills Vrijdag in het Queen's Clubtour- nooi door mevrouw Sperling in straightsets geslagen is. De cijfers, waarmee mevrouw Sperling won, waren 6—8, 2—6. WATERPOLO. WATERRATTEN EN II. P. C.'ERS NAAR DUITSCHLAND. Hedenmorgen zijn op uitnoodiging van Duitsche zijde vier spelers van D. W. R. en vier spelers van H. P. C. naar Duitschland vertrokken om drie waterpolowedstrijden te spelen. Het bezoek geldt Duisburg en omge vende plaatsen. Zondagnacht worden de spe lers terugverwacht. Leider is de heer Voogd van D. W. R. DOLFIJN—H.P.C. 1 (5—1). Reeds met de rust was de stand 30 voor Dolfijn. Van Amersfoort en Stender bij Dolfijn waren de gevaarlijkste aanvalleiders, die steeds weer vrij zwommen en die door harde schoten een voortdurend gevaar waren voor HPC. Na de hervatting wist Ten Hacken zich vrij Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. SANTPOORT NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. R.' H. OI- deman. NED. HERVORMDE KAPEL. V.m. 10: Ds. M. J. Punselie, Leiden. GEREF. KERK in HERSTELD VERBAND, ge bouw Bethel, Wüstelaan. V.m. 10; C. Redert. UMUIDEN LEGER DES HEILS. V.m. 10: Heiligingsdienst. Nam. 3.30: Openl. samenk. Veiserbeek. Nam. 8: Openb. verlossingssamenk. Deze samenk. staan o.l.v. commandant en Mevr. Vlas., bij gestaan door Mej. Kolder en Adj. Salomon. HERV. EVANG. Oranjestraat 8. V.m. 10 en nam. 5: Leesdienst. Maandag nam. 8: Ds. Zandt, Delft. GEREF. KERK, Wilhelmlnakade. V.m. 10: Ds. S. E. Wesbonk, H. Avondmaal. Nam. 5: Ds. J. H. Kroes, Em. pred, te Zeist, H. Avond maal en dankzegging. HULPKERK, Marnixschool: V.m. 10: Ds. J. H. Kroes, H. Avondmaal. Nam. 5: Ds. S. E, Wesbonk. CHR. GEREF. KERK. V.m. 10: Ds. A. Zwiep; nam. 5: Dezelfde, DOOPSGEZ. en AFD. NED. PROT. BOND, Helmstraat 9. Geen dienst. OUD-KATHOLIEKE KERK. V.m. 10: H. Dienst. Nam. 7: Vespers. IJMUIDEN-OOST VER. VAN VRIJZ. HERV., Vereerrigingsgeb. Stationsweg, Velsen. V.m. 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh V. Eysinga, Bloemendaal. GER. KERK, Velserduinweg. V.m. 10: Ds. v. Teylingen. Nam. 5: Dezelfde. BAPTISTENGEM,, lokaal Willemsbeekweg 22 Vrijdag nam. 8: Ds. L. de Haan, pred. te Hrl. HERST. APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Willebrordstraat 10, V.m. 10.15: Godsdienst oefening. Nam. geen dienst. VERGADERING VAN GELOOVIGEN, Willems beekweg 22. V.m. 10: Broodbreken. Nam. 7.30 Samenkomst. Spr, K. Rozendal, den Haag. ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP, Stations weg 65. Velsen. V.m. 10.30: Tempeldienst. Dinsdag nam. 7.15 Genezingsdienst. VELSENNOORD GER. KERK, Groote Hout- of Koningsweg. Geen opgave ontvangen. BEVERWIJK VER. VAN VRIJZ, HERVORMDEN, Parklaan. V.m. 10: Ds. H. J. Kastein, uit Hoorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Meerstraat. Geen dienst. EVANG. LUTH. GEMEENTE, Koningstraat. V.m. 10.30: Ds. L. S. P. v, d. Chijs, uit R'dam. GEREF. KERK. C. H. Mo.ensplein. V.m. 10 en Nam. 5: Ds. H. Holtrop. EVANG, „MARANATHA", Dr. Schuitstraat 31 V.m. 10: Spr. I. Kuiper, uit Bilthoven in ge bouw „Odeon". Nam. 7: Dezelfde. Dinsdag nam. 7.30: Naaikring o.l.v. mevr. H. Kok. LEGER DES HEILS, Zeestraat 26. V.m. 10: Heiligingsdienst. Nam. 3.30: Openluchtsamen- komst. Nam. 8: Verlossingssamenkomst. Maandag nam. 2.15: Gezinsbond. Donderdag nam. 8: Muziekkoor van IJmuiden. CASTRICUM NED. HERV. KERK. V.m. 10: Ds. A. van Poel geest. GEREF. KERK, Beverwijkerstraatweg 32. V.m. 10: Ds. J. Kriiger. Nam. 5.30: Dezelfde. Harde klap met huisdeur oorzaak van ongeluk. EEN tragisch ongeluk, waardoor het gezin van het echtpaar A. Middendorp, wonende Orthe- liusstraat 231 huis te Amsterdam, zwaar is getroffen, is Vrijdagavond te ruim acht uur gebeurd. Vallend ge steente uit den gevel kwam terecht op twee meisjes, de 4-jarige Coba Middendorp en haar driejarig zusje Tilly. Zeer zwaar gewond werden bei de meisjes opgenomen en kort nadat zij in het Wilhelminagasthuis waren gebracht, zijn zij overleden. Niets vermoedend van het vreeselijk onge luk, dat binnen enkele oogenblikken aan hun jonge levens een einde zou maken, speelden drie kinderen uit het groote gezin Midden dorp nog even op het trottoir, voor zij naar bed zouden worden gebracht. Zij bleven vlak bij hun huisdeur. Een 20-jarig meisje, dat in een der bovenhuizen woont, kwam tegen kwart over acht thuis, met een forsche klap sloeg zij de huisdeur naast die van de fami lie Middendorp achter zich dicht en dit zou de volkomen onvoorziene aanleiding van het ongeluk worden. Door de trilling liet een groote hardsteenen plaat tusschen de huls deur van den heer Middendorp en die van het buurhuis, Ortheliusstraat 229, los en viel in drie stukken voorover. De twee kleine meisjes Coba en Tilly werden door het bovenste en zwaarste stuk getroffen. Het geheele drama speelde zich in enkele seconden af. Beide kinderen waren zeer zwaar gewond en bloedden hevig uit hoofd- 'en armwonden. Het derde meisje uit het ge zin van elf kinderen, liep luid om hulp roe pend en hevig geschrokken haar huisdeur binnen om de ouders te waarschuwen. Van alle kanten schoten voorbijgangers toe om de ongelukkigen hulp te -bieden. Beide kinderen werden door den G. G. D. naar het Wilhelminagasthuis gebracht. He laas bleken de verwondingen echter zoo ernstig, dat er reeds direct weinig hoop op herstel was. Korten tijd later overleden zij beiden. Gevaarlijke „versieringen". Het stuk hardsteen, dat voorover is geval len en dat zooals gezegd tusschen twee huisdeuren in den gevel staat, is twee Meter hoog. 50 c.M. breed, en ongeveer 10 c.M. dik. Aan den bovenkant liggen, half op de deur posten, half op de hardsteenen plaat, twee zware hardsteenen nokken. De bevestiging in den gevel van deze „versieringen", evenals die van de plaat, bleek slechts zeer opper vlakkig en klaarblijkelijk hoogst onvoldoende te zijn, ook bij de andere perceelen van dit blok huizen, dat toebehoort aan een bouw vereeniging, stelde de brandweer een onder zoek in. Op verschillende plaatsen bleken de zeker dertig a veertig pond zware afsluit- nokken los te zitten, zoodat ze met de hand uit den gevel konden worden getrokken. Bij dit onderzoek, dat tot laat in den avond duurde, was de inspecteur van het gemeente lijk bouwtoezicht, de heer N. van der Land aanwezig en stuk voor stuk heeft men de hardsteenen gedeelten in de gevels gecon troleerd. De huizen, waarvan reeds eerder een stuk hardsteen uit een der gevels is gevallen, toen echter zonder ongelukken te veroorza ken, zijn ongeveer twaalf jaar gelden ge bouwd. In een der gevels, van nr. zagen .wij tusschen dpur en r? m -neden* huis een scheur v*-

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 11