SI MARGAGA. Schermutselingen tusschen Spaansche nationalisten en republikeinen bij de inname van Castellon door de troepen van Franco De kleine Prinses Margareta toonde zich tijdens den rijtoer op den verjaardag van Koning Gustaaf van Zweden niets verlegen. Het vriendelijke Prinsesje tusschen haar grootvader en oyer-grootvader De romantiek der postkoets herleeft weer. In Duitschland bestaan plannen om binnenkort het antieke vervoermiddel voor personen en post op ver schillende trajecten weer in dienst te stellen. De laatste paardenpost, welke tot op heden nog in Duitschland bestaat, n.l. tusschen Holzkirchen en Dietramszell FEUILLETON Een avontuurlijk verhaal uit de binnenlanden van Sumatra's Oostkust, door GERT HARTENAU—THIEL. „Dat kan ik niet garandeeren, althans niet, zoolang die Chineesche kooplieden in de gevangenis zitten. Wanneer zij daarentegen op vrije voeten zijn, zal ik mijnerzijds al het mogelijke doen om bloedvergieten te voor komen. In het andere geval kan ik geen enkele verantwoordelijkheid op mij nemen!" En toen ik hem wat al te lang op antwoord liet wachten, vervolgde hij: „U moet wel be denken, toean commandant, dat die _men- schen hier sinds jaren gevestigd zijn. Zij heb ben hier hun toko's en andere eigendommen, over het algemeen onroerende goederen, zoo dat zij steeds bereikbaar zullen zijn, wanneer zij voor den rechter zullen moeten verschij nen. Aan ontvluchten behoeft niet te worden gedacht!" Er school inderdaad veel waars in hetgeen de Chinees daar opmerkte en in principe voelde ik wel iets voor zijn voorstel, al leek het mij dan gewenscht er niet onmiddellijk grif op' in te gaan. Wij trokken ons daarom een oogenblik ter beraadslaging terug, waar bij al spoedig bleek, dat wij in deze vrijwel al len dezelfde zienswijze koesterden. Het viel weliswaar niet te ontkennen, dat er eenige risico verbonden was aan het in vrijheid stel len der Chineezen. omdat dezen daarvan zeker gebruik zouden maken elk bewijs te vernietigen, maar aan den anderen kant mocht geen middel onbeproefd worden gela ten een catastrophe te vermijden. De Chinee sche bevolking zou zich stellig minder obsti naat toonen, wanneer zij haar „notabelen" weer in haar midden zag en waar daarmede den inlanders als het ware een wapen uit de hand werd geslagen, zou de controleur deze handelwijze ongetwijfeld goedkeuren. Wij schaarden ons dus weer rond de tafel en terwijl luitenant Van Beek papier en inkt voor zich nam, wendde ik mij opnieuw tot den consulaatskapitein: „Wij zijn bereid op uw voorstel in te gaan op de volgende voorwaarden, welke wij on middellijk schriftelijk zullen vastleggen: le. Elke van heling verdachte arrestant zal onmiddellijk een cautie hebben te storten van tweeduizend gulden in bankbiljetten of door bankchèque. 2e. De verdachten dienen zich te allen tijde ter beschikking te stellen van den rechter commissaris en mogen Negri Lama niet ver laten zonder schriftelijke toestemming van de gerechtelijke autoriteiten en het hoofd der politie. 3e. Indien de onder 2 genoemde verplich ting niet wordt nagekomen, wordt de betrok ken verdachte onmiddellijk opnieuw in arrest gesteld en vervalt het bedrag der borgstelling aan den Staat der Nederlanden. De beide Chineezen toonden zich buiten gewoon verheugd met deze oplossing, waar door hun onderhandelingen met succes waren bekroond. De boosheid scheen plotseling ver geten, zij haastten zich hun handteekeningen te plaatsen onder de overeenkomst en met genoeglijk grijnzende gezichten schudden zij ons een voor een de hand, een dankbaarheids betuiging, welke telkens vergezeld ging van een diepe buiging. Op mijn bevel werden vervolgens de gear resteerde juweliers voorgeleid, die in erken telijkheid niet voor hun bemiddelaars onder deden. Ook zij aarzelden geen oogenblik de overeenkomst met hun handteekening te bekrachtigen en nadat zij allen de vereischte borgstelling door middel van een chèque had den gedeponeerd, werden zij voorloopig in vrijheid gesteld Reeds op hun tocht naar het gerechts gebouw waren de Chineesche ambtenaren idoor .vele lapdgenooten vergezeld, die zich tijdens den duur der onderhandelingen voor het gebouw hadden geposteerd en af en toe door luide en van weinig vriendelijke gezind heid getuigende kreten van hun aanwezigheid hadden blijk gegeven. Thans was deze troep aangegroeid tot een dichte menigte, die door de wacht slechts met moeite op een afstand kon worden gehouden,, zoodat af en toe zelfs de gummistok er aan te pas moest komen. Toen de onderhandelaars echter met de arres tanten naar buiten traden, zagen de honder den Chineezen geen hindernissen meer. Een oorverdoovend gejuich brak los, men stormde naar voren, nam het gezelschap in zijn mid den en zoo ging het in optocht naar de toko's, waar de kooplieden thuis behoorden. Nog lang hoorden wij in de verte hun vreug dekreten en het opgewonden gegons van vele stemmen. Ons bleef intusschen de hoop het mogelijke te hebben gedaan om een bloedigen strijd te vermijden. Daarbij gaven wij ons echter niet voldoende rekenschap van de vraag hoe de fanatische moefties en hun Mohammedaan- sche aanhangers een en ander zouden opne men, een verzuim, dat ons heel wat reden tot ergernis zou geven. Voor het oogenblik echter was de rust her steld. Een aantal patrouilles doorkruiste de straten, er waren slechts weinige inlanders te zien en ook deze begaven zich tenslotte stil en schuw naar hun woningen. Nadat wij den dienst geregeld hadden, aan vaardde ik met de overige officieren en tien soldaten den terugtocht naar de boot om ein delijk een welverdiende rust te gaan genie ten. Zonder verdere incidenten bereikten wij de kleine haven en weldra strekten we ons in de beschikbare hutten vermoeid en slape rig op onze legersteden uit. Hari bajaran! Feestdag! Een hoornsignaal wachtte ons in den vroe gen ochtend Dof klonk het geroffel van een trommel door de stille straten en pleinen, als een waar schuwing voor den staat van beleg, een her innering aan den oorlogstoestand. En achter den trommel klonken dreunend de voetstap pen der soldaten, de wacht, de aflossing en patrouilles; wapens kletterden. Snel brak de dag aan. De hemel kleurde zich violet, rozeroode wolkensluiers trokken er langs en de Matahari, het oog van den jongen dag, de zon, steeg als een koningin in feest gewaad uit het tropische oerwoud omhoog. Als diamanten met veelkleurige facetten flonker den en schitterden de dauwdruppels in het gras en aan de groene struiken en als in koor tjilpten de vogels een dankgebed. In de straten der residentie ontwaakte het leven. Niet als gisteren en eergisteren, zorge loos en vol ondernemingsgeest, met gelach en lawaai en ouderlingen strijd, maar schuw en stil en in angstige spanning. Maar het leven eischte zijn rechten, de menschen moesten werken en verdienen; voor niets doen was ook nu geen tijd. Nochtans was het vandaag alles anders, heel anders dan gewoonlijk na een hari-bajaran. Het monotonie geluid van den trommel had hen gewekt, soldaten trokken döor de straten, scherpe commando's weer klonken, wapens overal en dat.alles vervulde de bevolking met vrees en deed haar het hart sneller kloppen. De atmosfeer was geladen; een zware druk, als bij een dreigend onweer, hing in de lucht. Aarzelend begaven de zonnekinderen zich aan hun dagtaak. Wantrouwend naar hun buurman glurend, openden de kooplieden hun toko's, de ambachtslieden hun werkplaatsen, de marktkooplui hun stalletjes en de vele anderen gingen schuw en stil haar hun werk. Niemand waagde het luid te spreken; zwij gend of fluisterend ging men zijns weegs., De inlanders meden zorgvuldig de winkels der Chineezen, de Chineezen die der inlanders. Zij gingen elkaar voorbij met vijandige blik ken en dreigend gebalde vuisten. Zij hielden zich afzijdig, de rassen klitten tezamen. Mo hammed en Boedha stonden tegenover elkaar en de fanatieke geloovigen stookten het smeu lende vuur. Daar dook plotseling een reusachtige Bata ker op en midden op de markt voor de stal letjes der Chineezen richtte hij zich in zijn volle lengte op. Dreigend zwaaide hij een kris, zijn blauw-rood gezicht was verwrongen van woede en uit zijn mond sijpelde het walgelijk roode sap van een siri-pruim. „Ahdjing! Pestbuilen!" brulde hij. „Jullie dieven! Geef ons den tulband, onze heiligdom men terug!" Zijn stem klonk als een schet terende trompet. Fel op dit relletje, dat voedsel gaf aan de opgewonden gemoederen stroomden de inlan ders van alle kanten naderbij en zijn verwen- schingen en dreigementen werden onmiddellijk door tientallen rasgenooten overgenomen. „Staartapen! Gele ratten! Jullie tempel- dieven! Waar zijn onze heiligdommen? Waar is de tulband van den profeet? Geef terug, wat jullie grijphanden ons ontstolen hebben of verzamel je beenderen!" Messen flikkerden, lansen en stokken wer den dreigend omhoog geheven. Maar ook in het kamp der Chineezen liep men te hoop. Drommen vagabondeerende Chi neesche koelies stelden zich beschermend voor de kooplieden op en ook hun houding boezem de vrees m. „Wij hebben dien rommel van jullie niet!" schreeuwden zij terug. „Waag het niet den Y1'€C[e te verstoren en onschuldigen te bedrei gen! Maar in het woedende geschreeuw van de menigte gingen de waarschuwende woor den verloren, „Ha. hal" brulde met een stentorstem de. 2ataker, die inmiddels door honderden omge ven was, „tel maar eens de gevangenen in het gerechtsgebouw Kijk maar eens of het niet allen gele staartapen zijn! Zelfs hande laren, die ons met hun waren bedrogen zijn bij!" (Wordt vervolgd.), Een grootsche hulde werd Koning Gustaaf van Zweden ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag gebracht in het stadion te Stockholm. Een indrukwekkend overzicht De troepen van Franco rukken Castellon binnen. Een historische foto na de inname dezer Spaansche stad door de nationalisten 45 Amsterdamsche studenten vertrek ken Vrijdag van Amsterdam naar Munster, om daar aan de internationale atletiekwedstrijden deel te nemen Voor de fazanten en patrijzenjachten van het komend najaar worden thans de uit het buitenland aange voerde eieren uit gebroed met behulp van kippen

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 12