HET NIEUWE AVONDBLAD Het gouden ubileum der Oud-Katholie <e gemeente De coöperatie „Aurora' Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG No. 192 ZATERDAG 18 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 527a cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 12000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200—, Belde leden duim 1100.—één lid duim ƒ50— alle leden wiisvlneer 60^ fün wijsvinger ƒ25—alle leden anderen vinger ƒ15—, een of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk 15—Opvarenden van vissihers-, marhSaartuteeneS ƒ400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De eerste diensten werden gehouden in de oudeWillemBarendsz". IJmuiden, thans de grootste gemeente in ons land, heeft nu een statig Kerkgebouw met 800 zitplaatsen DE Oucl-Katholieke gemeente van den II. Engelmundus te IJmui den herdenkt 24 Juni a.s. het feit, dat zij vóór vijftig jaren werd gesticht met een eerste gods dienstoefening in de voormalige Wil lem Barendsz en welke dienst werd geleid door den zeereerwaarden heer G. Diependaal, pastoor te Amster dam. Na dezen eersten dienst werden tot aan de inwijding der eerste kerk om de veertien dagen beurtelings diensten gedaan door den genoem den pastoor en de pastoors E. Wijker te Amsterdam, G. C. van Schaik te Krommenie en G. van der Poll te Zaandam. Alle Oud-Katholieke gemeenten in ons ïand bezitten een tot ver in het verleden te ruggaande historie, maar de gemeente IJmui den maakt hierop een uitzondering. Deze jonge gemeente nam echter zoo belangrijk aan zielental toe, dat zij thans de grootste Oud-Katholieke gemeente in ons land is met 1900 zielen, In den ouden tijd. NA de opening van het Noordzeekanaal in 1S76 en de nederzetting van sluis- en loodspersoneel, onder welke laatste groep twee Oud-Katholieke gezinnen zich hier ves tigden, schonk de toenmalige bisschop van Ï-Iaarlem, Mgr. C. J. Rinkel zijn aandacht aan onze plaats. Dit vond voornamelijk oor zaak in het feit, dat vele Oud-Katholieken in die dagen tot het loodspersoneel van Eg- mond en het Nieuwediep behoorden. Deze bisschop bevorderde, dat op 25 Fe bruari 1878 reeds een stuk grond van 500 M. voor de som van f 1000 tot bouwterrein voor een kerkje door de administratie van de bis- schopskas werd aangekocht. Toen de regeering echter met het plan tot stichting van een visschershaven kwam, bleek dat de gekochte grond binnen de te onteigenen gronden viel, waardoor eerst na langdurige correspondentie met de regeering het bedrag van de aankoopsom van den grond werd terugbetaald. Allengs ontwikkelde zich de visscherij met het gevolg, dat verschillende Oud-Katholie ken uit Egmond en Den Helder zich te IJmui den vestigden, waardoor de gedachte aan een kerk vasteren vorm verkreeg, temeer daar in 1887 reeds ongeveer 75 Oud-Katholieken te IJmuiden woonden, waarvan de helft kinde ren. Hef eerste geld voor de eerste kerk. "jyr GR. C. J. RINKEL deed een oproep tot ■L"JL steun, met het gevolg, dat in het voor jaar van 1888 ongeveer f 10.000 beschikbaar was voor een kerkgebouw. Den 4en Juli 1888 kwam een door den bis schip opgeroepen comité bijeen in den Haar lemmerhout, welk comité de stichting van een kerk te IJmuiden ten doel had en waar in zitting namen de bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. Rinkel, pastoor J. J. van Thiel, president van het seminarie te Amersfoort en de heeren S. W. H. M. Colombijn te Dor drecht, A. J, van den Bergh te Utrecht, J. A. Binneveld te Rotterdam en H. F. van Thiel te Haarlem. Dit comité heeft tot 1037 toe on afgebroken haar werkzaamheid verricht, zij het met andere personen, die de openge'ko- men plaatsen aanvulden. In deze bijeenkomst werd besloten tot aan koop van grond voor een kerk, „dicht bij de De Oud-Katholieke Kerk. school" en begrensd door de tegenwoordige Breesaapstraat, van de Pollstraat en Neptu- nusstraat, ter grootte van 600 M2. In het hoofdplan werd vastgesteld, dat er 200 plaatsen in de te bouwen kenk zouden komen, met mogelijkheid tot vergrooting, een altaar met vaste tombe en een pastorie met twee verdiepingen. •Doch voorloopig werden de kerkdiensten in de „Oude Willem Barendsz" gehouden, totdat uit de plannen voor den bouw eener kerk van een vijftal architecten dat van den heer T. J. van Harderwijk te Utrecht zou worden uitgevoerd, waarvan de openbare aanbesteding 28 Mei 1889 plaats vond. Op 6 Jtmi 1889 werd het werk gegund aan den toen nog minderjarigen aannemer J. C. Ven- deloo uit Velsen. 13 Augustus werd de eer ste steen gelegd en na een voorspoedigen bouw werd door alom wapperende vlaggen in het „dorp IJmuiden" de eerste Oud-Ka tholieke (kerk, gewijd aan den H. Engelmun dus, ingewijd en de eerste dienst gehouden door Mgr. C. J. Rinkel,, terwijl pastoor G. Diependaal de preek hield. Dit alles geschied de binnen een jaar na den aanvang van den bouw. Een week na de inwijding van het kerkge bouw kreeg het comité van een onbekende geefster de beschikking over een som van f 13.000, zoodat nu spoedig de benoeming volgde van een vasten pastoor. 9 October 1890 kreeg pastoor G. van der Poll, tot dien tijd pastoor te Zaandam, zijn aanstelling voor de gemeente te IJmuiden, waar hij zich 20 November d.a.v. vestigde en 7 December zijn eersten dienst deed, inge leid door den bisschop van Haarlem. De eerste kerk was spoedig te klein. D OOR den snellen groei der gemeente, die in 1901 reeds 650 zielen telde, was de bouw van een nieuwe, grootere kerk, nood zakelijk geworden. Op 12 Februari 1903 besloot het comité tot aankoop van een stuk bouwterrein en daar toe in staat gesteld door een subsidie gedu rende 30 jaren van het Oud-Katholiek On dersteuningsfonds, toegekend op 6 Juni 1905 kon met de uitvoering van den bouw der nieuwe kerk worden begonnen. Tot architect werd benoemd de heer J. G. Copper D.Jzn. en in het voorjaar van 1906 vond de aanbesteding plaats. Laagste in- schrijfster was de firma de Vlugt en Domhof voor f 66.850 aan wie het werk werd gegund. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat de firmant De Vlugt de te genwoordige burgemeester van Am sterdam is. 26 Juli 1906 werd de eerste steen gelegd door den pas gekozen bisschop van Haarlem, Mgr. dr. J. J. van Thiel. In Mei van genoemd jaar was Mgr. C. J. Rinkel, die zooveel voor de oprichting der gemeente en den bouw der eerste kerk had gedaan, gestorven. 20 Augustus 1907 werd de nieuwe kerk in gewijd. De inwijder, Mgr. Van Thiel, leidde den eersten dienst op den daaraanvolgenden Zondag, bijgestaan door den pastoor der ge meente, G. van der Poll en pastoor T. van Santen, president van het seminarie. In de zen gedenkwaardigen dienst werden 32 jonge menschen tót leden der kerk aangenomen. In 1913 werd het tot dan toe verhuurde oude kerkgebouw verkocht voor f 15.000. Na dien heeft dit gebouw veel wijziging onder gaan. Thans is er de schouwburg Thalia. Een kerk met 800 zitplaatsen. "lp) E „nieuwe kerk heeft een lengte van 40 Meter en een breedte van 18 meter. Naast de altaarruimte bevinden zich de sacristie en een flinke leeringruimte. ,Het gebouw heeft een middenschip, v.n.l. voor de vrouwen plaatsen, en twee zijbeuken voor de man- nenplaatsen. Normaal kunnen 800 personen plaats vin den, doch bij bijzo^lere gelegenheden kan het aantal plaatsen tot 1000 worden uitge breid. De klokketoren is 32 meter hoog, waarbo ven vroeger een ster, thans een kruis ge plaatst is. Ter gelegenheid van het gouden feest wordt eerst nu een wensch vervuld, nl. dat de breede toren een luidklok heeft gekregen, over welke klok wij reeds een en ander schre ven. De IJmuidensche klok krijgt den g-toon, voor kerk en toren alleszins voldoende. Ook de overige geschenken, vloerbedek king en parketvloer voor de altaarruimte hebben wij al beschreven. Een en ander zal tot het feestelijk karakter vqr> king zeker bijdragen. De Pastoors. PASTOOR Gerordus van der Pol' w eerste herder. Hij werd geboren te Den Helder op 30 October 1857 en werd 24 Juni 1883 tot priester gewijd, om daarna eerst Pastoor Van der Poll. pastoor te Zaandam en in 1890 de eerste „eigen" pastoor te IJmuiden te worden. Gedurende drie-en-dertig jaren heeft deze pastoor een omvangrijke taak te vervullen gehad en dit op zulk een wijze heeft gedaan, dat nog steeds met hooge waardeering over hem wordt gesproken. Hoe omvangrijk zijn wenk wel was, blijkt uit het feit, dat hij in dien tijd 1161 kinderen heeft gedoopt. Den len Maart 1923, op 66-jarigen leef tijd dus,, werd pastoor van der Poll naar Enk huizen benoemd. Hij overleed 12 September 1931 na een leven van noesten arbeid. Pastoor Rinkel. PASTOOR LAMBERTUS RINKEL, de op volger van pastoor G. van der Poll werd ge boren 18 November 1881 te Nieuwer-Amstel. Op 3 December 1903 werd hij tot priester ge wijd om na in Schoonhoven en Zaandam te hebben gediend, den 4en Maart 1923 zijn eersten dienst als pastoor te IJmuiden te doen. Wat pastoor Rinkel voor IJmuiden betee- kende is overvloedig gebleken bij zijn af scheid 3 October 1937 om het pastoraat te Dordrecht te aanvaarden. (Voor t vervolg van dit artikel zie men elders in dit nummer). Comité Schoolvoediug Gezellig; samenzijn der werkers. Woensdagavond heeft, als besluit van het seizoen, een gezellig samenzijn plaats gehacl van het Comité voor Schoolvoeding. Allen, die meegeholpen hadden tot het slagen der werkzaamheden in verband met de school voeding, waren voor dezen avond uit- genoodigd. De avond werd ingeleid door den voorzitter van het Comité den heer P. Bosman, die na een welkomstwoord te hebben gesproken, zich tot den burgemeester richtte met een woord van dank voor zijn medewerking. Voorts werd dank gebracht aan het gemeen tebestuur, dat steeds zoo bereidwillig was, de keuken voor de schoolvoeding af te staan. Voorts werd dank gebracht aan den wethou der voor Sociale Aangelegenheden en den gemeente-secretaris, den heer Hofstede, aan Dr. Limborgh Meyer voor zijn bereidwillig heid om steeds de kinderen te onderzoeken, den heer Tusenius, directeur van het koel huis „Frigo", die steeds een ijskast ter be schikking stelde, aan de Autobus-Onderne ming „Stormvogels" die belangloos het eten naar de verst gelegen scholen bracht, de pers voor het beschikbaar stellen harer kolommen aan den heer H. Post, ambtenaar bij Maat schappelijk Hulpbetoon, aan de leveranciers voor het leveren der goederen tegen geredu ceerde prijzen, den heer J. Groen, die zijn vrije dagen in het belang der schoolvoeding opofferde, aan de dames-kooksters, aard appelschillers en aan allen die steeds met de meeste bereidwilligheid het werk gediend hebben. Hierna werd het woord verleend aan brugemeester Mr. M. M. Kwint, die zeide dat hij als hoofd der gemeente en belast met de portefeuille van onderwijs steeds met groote belangstelling het werk van de schoolvoeding gevolgd heeft. Het is gemakkelijk, om dit te beginnen voor een jaar, maar om dit eenige jaren voort te zetten met hetzelfde animo, dat wekt respect. Dat de schoolvoeding- en kleeding thans niet behoort tot het ambtelijk werk der gemeente, maar berust bij particu lier initiatief is de oorzaak dat u thans zegt de burgemeester, zoo gezellig bijeen is. U zoudt dan geen voldoening hebben voor het mooie werk. Ofschoon dit werk voorheen door de gemeente verricht werd, toch is het parti culier initiatief het mooiste. De voortreffelijk heid waarmee dit alles geschied is, heeft aller bewondering. De burgemeester dankte den heer Bosman, dien hij de stimuleerende kracht van het Comité noemde, voorts me juffrouw E. Vijlbrief, die van den morgen tot den avond voor dit werk bezig was. Verder sprak de burgemeester den wensch uit, dat alle medewerkenden onder de eminente lei ding van den heer Bosman en mejuffrouw Vijlbrief met het werk zouden voortgaan. De heer Bosman dankte hierop den burgemeester voor zijn waardeerende woorden. Het dfficieele gedeelte was hiermee afge- loopen, zoodat kon worden overgegaan tot het feestelijke gedeelte. Een aardig program was hiervoor samen gesteld. Het eerste nummer was een kluchtige één-acter, getiteld: „Een gestoorde Thee visite", opgevoerd door eenige dames der S. O. S.-club onderafdeeling van de Nederland- sche huisvrouwenvereeniging. Hierna kwam het 16-iarige danseresje Annie Stol voor het voetlicht. Deze voerde een tweetal step- dansen uit enij kreeg daarvoor een dankbaar applaus, dat zij verdiende. De dansen werden keurig uitgevoerd. Na een tractatie, verzorgd AUTO'S MET EN ZONDER CHAUFFEUR. GARAGE BRANDWIJK, TELEFOON 5563 DENNENSTRAAT 12, IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) door de melkinrichting „Algemeen Belang" werden nog een rhythmische en een acroba tische dans uitgevoerd, ook hiervoor kreeg het danseresje een hartelijk applaus. Verder werd de avond doorgebracht met kienspel, waarvoor door verschillende nering doenden aardige prijzen beschikbaar waren gesteld. Aan den avond, waarvan het muzikale gedeelte verzorgd werd door den heer E. Stoker, zal ongetwijfeld door velen met groote voldoening worden teruggedacht. De illusionist Alvala in Tlialia. Zaterdag,-Zondag en Maandag a.s. zal zoo als men weet, in Thalia optreden de bekende „magiër" Alvata. die reeds elders in den lande groote successen oogstte. Uit hetgeen de heer Alvata ons vertelde mag men afleiden, dat zijn show wel heel bijzonder belooft te worden. Zoo is er o.a. een magie-bar, waarbij de heer Alvata uit de karaf met water allerlei soorten likeur schenkt. Dit geschiedt niet alleen op het tooneel, doch op zeker oogenblik daalt Alvata met zijn karaf in de zaal af en presen teert een keur van dranken al naar den wensch van den toeschouwer. De apotheose vóór de pauze wordt gevormd door een bloe mentuin. Van onder een doek komt een gewel dige hoeveelheid bloemen, waaraan schier geen einde schijnt te komen, te voorschijn. Het „doorgezaagde weesmeisje" ontbreekt evenmin, terwijl aan het einde van het pro gramma Alvata een aantal personen uit de zaal verzoekt op het tooneel te komen, waarna hij hen „en masse" laat verdwijnen. Zoo mag men verwachten, dat Alvata in Thalia volle zalen zal trekken. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk a. Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. STRAATPREDIKING. Zaterdagavond zal op het pleintje bij de Fr. Naereboutstraat een straatprediking ge houden worden door de Ger. Evangelisatie te IJmuiden CO.). Medewerking verleent het zangkoor „Gera". De Coöperatie „Aurora", die tot nu toe haar zaak had in de Burgemeester Weertstraat heeft de groote winkelpanden van den heer G. Ruysenaars, Wijkerstraatweg 267273 over genomen. De zaken worden door „Aurora" ge heel op denzelfden voet voortgezet. Een van de panden is speciaal voor stoffee ring ingericht. Naast een fraaie collectie meu belen vinden de koopers een uitgebreide sortee ring karpetten, vitrages, tafeikleeden enz. Ter gelegenheid van de opening, mocht de coöperatie veel [belangstelling ondervinden, een belangstelling, die zich uitte in talrijke fraaie bloemstukken. Zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de keurig verzorgde etalages te bezichtigen en zich te overtuigen van de groote sorteering en van de bekende lage prijzen. De van ouds bekende manufacturenzaak van „Aurora" blijft gevestigd in de Burge meester Weertstraat. Hierboven een foto van de nieuwe aanwinst der Coöperatie. CCOLX. De booten maken nu juist geen „dikke" reizen, maar we kunnen over de resultaten over het algemeen tevreden zijn, vooral om dat er zulke korte reizen gemaakt worden. Dit is natuurlijk te danken aan de goede makreelvangsten en al wordt voor deze visch niet veel betaald, de reizen zijn soms zoo kort, dat de prijs per êenheid feitelijk wel verdubbeld mag worden. De Caroline, die de vorige reis niet meer dan vier dagen uit was geweest, maakte ook haar laatste reis in re cordtijd, want een week na haar vertrek was deze boot weer binnen en met niet min der dan 800 manden. Maar eenige andere booten deden voor de Caroline haast niet on der. Er kwamen deze week slechts 22 trawlers aan de markt; wel een heel zuinig aantal. Behalve makreel, was vooral de braadschel- visch goed vertegenwoordigd, maar wat er was werd grif verkocht, ondanks dat er geen „r" in de maand is. De tongprijzen hebben hun hoog niveau verlaten, maar we zijn toch nog niet zoover, dat we van opruimings- prijzen kunnen spreken. Behalve de 22 trawlers kwamen nog bin nen 54 loggers en 2 kotters. Ook nu weer maakten eenige loggers mooie reizen, maar ze zakken toch af. Er wordt minder tong gevan gen en minder geld voor de tong betaald en de gevolgen daarvan komen natuurlijk duide lijk in de loggerbesommingen tot uitdruk king. 1 De IJmuider Courant heeft j.l. Donderdag uitvoerig geschreven over het door de re geering ingediende wetsontwerp tot goed keuring van het op 23 Maart 1937 gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maaswijdte van vischnetten en van mini mum-maten op sommige vischsoorten. Ik heb dit nog niet goed begrepen. Ver leden jaar heeft de regeering door een voor schrift inzake de maaswijdte van trawl- en snurrevaadnetten „a" gezegd. Een uitwerking van eenige beteekenis heeft dit niet gehad; er wordt nog evenveel pufvisch aangevoerd als voordat de regeering „a" zeide. Beteekent een eventueele aanneming van het bedoelde wetsontwerp nu ook dat de regeering ook „b" gaat zeggen of m.a.w. dat er ook een aan- voerverbod van ondermaatsche visch komt? We mogen aannemen dat dit wel het ge val zal zijn en dan is dit goed nieuws voor IJmuiden. Want als er geen pufvisch meer mag worden aangevoerd, zullen de loggers de jonge visch wel met rust laten en daar door zal er heel wat jong goed, dat anders vernield wordt, gelegenheid krijgen om zich tot marktwaardige visch te ontwikkelen. Van belang is, dat er in de toelichting op gewezen wordt, dat de eendenhouderij het wel zonder puf kan stellen. Dat is al een heele stap in de goede richting, want het is juist ten behoeve van de eendenhouders geweest, dat er van een krachtige bestrijding van het euvel der pufvisscherij nooit iets gekomen is. Maar nu gaan we er eens echt aan begin nen KEETERMAN.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1