Amerika's vlootprogram. Gratis naar Palestina De C-men en hun stri jd tegen de misdaad. THIJS, REDDER IN DEN NOOD! Het geval Mr. Urschel. 'n Goed boek, verruimt uw Geest ZATERDAG 18 JUNI 193S Het voornaamste punt uit de afgeloopen zitting van het Congres. WASHINGTON, 18 Juni. Het 75ste Congres is, na een veel bewogen zit ting, verdaagd, en wanneer men de werkzaamheden dezer zitting over ziet, dan vallen twee belangrijke ge beurtenissen in het oog: een reus achtige vlootbouw-actie en de rebel lie der conservatieve zuidelijke de mocraten tegen den president en de „New Deal". President Roosevelt. De gewone werkzaamheden, zooals budge- taire begrootingen en aanvullingen ten be drage van bijna 11.000.000.000 dollar voor de diverse departementen en werkloosheidsbe strijding, werden bijna overschaduwd door de. persoonlijke botsingen met den president en de aanneming van' de wetsontwerpen, die de Amerikaansche bewapening op een peil brachten, zooals de historie 'dit nog nooit ge zien heeft. In het begin der zitting heeft Roosevelt het Congres verzocht het programma der vlootvernieuwing ten uitvoer te leggen, dat reeds vier jaar geleden begonnen is. Later werden voor het leger 450 millioen dollar be schikbaar gesteld, doch inmiddels zond Roo sevelt het Congres een bijzondere boodschap waarin hij waarschuwde, dat hij het noodig oordeelde, dat de vloot vergroot werd tot 20 pet .boven de verdragsgrenzen. Onmiddellijk werden de daartoe strekken de wetsontwerpen ingediend ten bedrage van 1.157.000.000 dollar. De president kreeg de be voegdheid het Congres ten allen tijde gelden te vragen voor den aanvang van het pro gramma, dat den Vereenigden Staten de machtigste vloot ter wereld zou geven. Het verzoek van den president had een verbitterd debat ten gevolge over de buiten- ïandsche politiek, zoowel in den senaat als in het huis. Onverwacht viel de verklaring van Cordell Huil, een verklaring die geen precedent had, dat nl. de regeering met geen enkele mogendheid overeenkomst had of overwoog te sluiten aangaande een gemeen schappelijke militaire of vlootactie. z Een der opzienbarendste gebeurtenissen is voorts geweest de indiening van Roosevelt's ontwerp tot reorganisatie van de departe menten. Dit ontwerp had ten doel zeer in grijpende wijzigingen te brengen, den civil service" onder één man te stellen, het buerau van den „comptroller general" af te schaffen en te vervangen door het budget bureau, dat onder regeeringscontrole zou staan, en ten slotte de instelling van het departement van „public welfare". Zoowel in het congres als in sommige bla den werd Roosevelt ervan beschuldigd de dictatuur voor te bereiden. Ternauwernood kon het ontwerp den senaat passeeren, doch in het Huis leed het schipbreuk. Verder is nog vermeldenswaard: De maatregelen voor stimuleering van „stroomend" kapitaal, de industrie en werk gelegenheid en werkloosheidszorg, herzie ning van de federale belastingwetgeving, de nieuwe landbouw ordening in de plaats van Amerikaansche regeering wendt zich ten tweede male tot Berlijn. Duitsche regeering aanvaarde de verant woordelijkheid voor de Oostenrijksche schulden. De regeering der Vereenigde Sta ten heeft voor den tweeden keer tot Duitschland het verzoek gericht de verantwoordelijkheid te w.illen aan vaarden voor de schulden van Oosten rijk. In een te Berlijn overhandigde nota heeft de regeering der Vereenigde Staten haar af keuring uitgesproken over de door de rijks- regeering verkondigde opvatting over haar wettelijke verantwoordelijkheden op grond van de internationale wet. De Amerikaansche nota zegt, dat indien een staat een anderen staat overneemt hij die schulden en verplich tingen van den geannexeerden staat aan vaardt en de lasten met de baten overneemt. Derhalve spreekt de Amerikaansche regee ring de hoop uit, dat Duitschland thans de betalingen op zich zal nemen, welke op hem rusten op grond van het internationale recht en de billijkheid. Japan en Italië wisselen onder scheidingen. Ordeteekenen voor Mussolini, Ciano, Hirota en Konoye. Als blijk van erkentelijkheid voor het toe treden van Italië tot het Anti-iKomitern-ver- drag heeft de keizer van Japan Mussolini, Ciano en 28 andere Italiaansche staatslieden onderscheidingen verleend. Mussolini heeft het grootlint eerste klas van de Opperste Orde van den Crysanthemum gekregen en graaf Ciano het grootlint eerste klas van de Keizer lijke Orde van de Opgaande Zon. De koning van Italië heeft dertig Japansche staatslieden onderscheidingen verleend, o.a. prins Konoye en Hirota. het oude programma, dat door het opperst gerechtshof voor ongrondwettig werd ver klaard en de aanneming van een resolutie in het Huis, waardoor het congres gemachtigd werd een onderzoek in te stellen naar natio naal socialistische, fascistische, communis tische en andere „niet-Amerikaansche" ac tiviteit in het land. Drie weken lang hielden de zuidelijke sena toren redevoeringen over de z.g.n. anti-lynch wet. Het resultaat was, zooals bedoeld, dat het ontwerp verworpen werd. Tenslotte is van belang de aanneming van de uur- en loonwet door het Congres, waar door in zeven jaar de minimumloonen op 40 ets. per uur en de maximale werktijd op 44 uur per week wordt gebracht. (United Press). Reeds 700.000 dakloozen in China. Paniekstemming onder de Joden in Duitschland. Militaire operaties in het centrum schijnen voor langen tijd onmogelijk. Japansche troepen belemmerd in hun opmarsch naar het Westen. SJANGHAI, 18 Juni. Duizend vierkante kilometer zijn in de afgeloo pen 24 uur door het water veroverd. Alle pogingen, die de Japanners in het werk gesteld hebben, aldus luidt hun eigen verklaring, om de ramp te beperken, zijn nutteloos geweest, thans zijn reeds 4500 dorpen wegge vaagd en meer dan 700.000 inwoners dakloos. Minstens 200.000 Chineezen hebben een toevlucht gezocht in het Japansche legerkamp en men kan aannemen, dat een half millioen zich bijtijds heeft kunnen redden in het gebergte ten zuiden van Tsjengsjau. Hopeloos is de situatie voor de vluch telingen, daar de Japanners weliswaar door vliegtuigen levenmiddelen omlaag laten werpen, doch deze maatregel uiteraard slechts weinigen ten goede komt. Voor de overigen is er weinig ander voedsel dan boomschors. Tezamen met de civiele bevolking hebben de Japansche militairen, volgens Japansche berichten, gepoogd de openingen in de dijken te herstellen. Deze pogingen zouden echter mislukt zijn. Uiteraard moeten de reddings pogingen beperkt blijven tot den rand van het gebied van de ramp, in het centrum is de toe stand volkomen hopeloos. Een militair bericht der Japanners van Vrij dagavond 22.30 uur meldt, dat een groot aan tal militaire bruggen vernield is en de loop graven weggévaagd. Zelfs als men het water zou kunnen bedwingen, zouden de operaties voor langen tijd onmogelijk zijn. Hier en daar kan men als het oordeel van buitenlandsche militaire deskundigen verne men, dat zich thans een der grootste verde digingsmanoeuvres der geschiedenis voltrekt. Bericht wordt, dat de Chineezen de rivieren op tal van plaatsen ten oosten van den Ping- hanspoorweg door kanalen verbinden en het water in zuidelijke richting leiden, waardoor een ontoegankelijke barrière geschapen wordt tusschen het Loenghaifront en Miaotang, ten noordoosten van Hankau. Men wijst er op dat de noordoever van de Gele Rivier ook door het water overschre den is en Loyang Honanfoe) beschermt en dat een opmarsch naar het westen, ge richt tegen den belangrijken verbindingsweg met Rusland onmogelijk is daar de Japanners dan door het gebergte van Sjansi moeten, waar duizenden guerillabenden hen opwach ten. (United Press). Japansche hoofdkwartier verliest het contact met de voorhoeden. Japansche officieele instanties te Sjanghai bewaren, volgens Havas, het stilzwijgen over den toestand in ver band met de overstroomingen van de Gele Rivier. De Japansche militaire woord voerder heeft tegenover verte genwoordigers van de pers toegege ven, dat het hoofdkwartier het con tact heeft verloren met de voorhoe den. Na echer door ©en anderen Ja- panschen functionaris te zijn „ge souffleerd" haastte de woordvoerder zich uiteen te zetten, dat hij bedoeld had te zeggen, dat de Japanners geen in lichtingen voor de pers beschikbaar hadden. Vernomen wordt, dat een half millioen Chi neezen in paniek naar het zuiden vluchten uit het overstroomingsgebied, waarbij zij gebruik maken van kruiwagens, boerenkarren, jonken en sampans. De overstroomingswateren hebben thans een punt bereikt op bijna 80 mijl ten zuiden van Kaifeng. Nabij Ningpo hebben Chineesche zeeroovers een Amerikaansch stoomschip met 35 passa giers en een groote lading sigaretten aan boord overvallen, aldus meldt het D.N.B. uit Sjanghai. De piraten enterden het schip, hielden de opvarenden met waarschuwings schoten in bedwang, maakteft de radio-in stallatie onklaar, plunderden alle passagiers en brachten de lading over op hun jonken, waarmede zij wisten te ontkomen. Antisemitische actie krijgt een officieel karakter. MILITAIR VLIEGTUIG IN BELGIë NEERGESTORT. Bij Mechelen is Vrijdag een militair vlieg tuig gevallen. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. Groot aantal arrestaties. BERLIJN, 18 Juni. Het anti-semitisme heeft zich thans zelfs uitgebreid tot de scho len. In Berlijn en andere steden worden de kinderen door de onderwijzers er tegen ge waarschuwd, met Joden om te gaan. Nooit moeten zij, zoo wordt hun voorgehouden, in Joodsche winkels koopen en ook dan weige ren, naar een Joodschen winkel te gaan, als hun ouders het hun opdragen. Ook wordt hun verboden, met Joodsche kinderen te spelen. Tot nu toe waren de demonstraties tegen de Joden grootendeels onofficieel. Thans echter hebben ook de officieele instanties zich voor het eerst er over uitgesproken. Zij verklaren, dat de actie noodzakelijk gewor den is „daar het optreden der Joden in den laatsten tijd zoo provoceerend is, dat onder de bevolking een toenemende opwinding ont stond". Om ernstige incidenten te voorkomen, is aldus dit commentaar, een aantal personen gearresteerd terwijl een aantal personen in „Schutzhaft" genomen, terwijl anderen, die reeds bestraft waren, in preventieve hechte nis zijn. Het Reichsversicherungsamt heeft bevolen, dat arische patiënten door de verzekeringen niet in Joodsche ziekenhuizen of sanatoria mogen worden ondergebracht. Al deze maatregelen hebben onder de Joodsche bevolking de grootste opwinding en ongerustheid verwekt. Vooral na de activiteit van wat men beschouwt als de nacht van de meeste arrestaties, en nu berichten uit an dere deelen des rijks aangeven, dat er eenige duizenden personen gear resteerd zijn, is een ware paniek uit gebroken. Alleen in Berlijn zijn naar schatting meer dan 2000 personen gevangen genomen, hoe wel men misschien wel nooit over de juiste cijfers zal beschikken. Velen zijn na den ge- heelen nacht ondervraagd te zijn, weer vrij gelaten, doch een groot aantal bevindt zich dagenlang in arrest. Zelfs zijn er velen, te gen wie een bijzondere klacht is ingebracht, getransporteerd naar het concentratiekamp Buchenwald of naar thans verluidt naar Sonnenberg in Zuid Thüringen. „Bestorming der buiten landsche consulaten". Steeds groote is ook gisteren nog de stroom geworden van hen, die zich tot de buiten landsche consulaten wenden. De situatie wordt daardoor echter zoo bemoeilijkt, dat velen van hen, Joden, hoewel de formaliteiten ten voor het visum vervuld zijn, het land niet kunnen verlaten omdat hun passen in getrokken zijn. Sommige Joden verklaarden, dat zij liever den nacht niet thuis doorbrengen, maar op straat blijven. Overigens schijnen zij, althans blijkens ons gegeven inlichting, ook daar mede wel eens een misrekening te begaan. Tenminst in een geval is een Jood, die zijn eigen auto bestuurde, aangehouden op Kur- fuerstendamm en gearresteerd. In vele wijken van Berlijn hebben de Jo den een eigen alarmdienst georganiseerd. Zij bellen elkander eenige malen per dag op om te controleeren of een van hen gearresteerd is. (United Press). Talrijke invallen. Aan een bericht van het persbu reau Havas ontleenen wij nog, dat de nieuwe golf van anti-semitisme, welke over Duitschland is losgebro ken, wordt gekenmerkt door de her haalde invallen der politie in door Joden bezochte gelegenheden en ook door maatregelen, welke beoogen de Joden uit te sluiten uit het bedrijfs leven. Na betoogingen, die zich Donderdagoch tend tegenover Joodsche winkeliers op de Frankfurter Allee te Berlijn hebben afge speeld, waren gistermiddag alle Joodsche Uitstekende geheugen van den ontvoerde hielp de mis dadigers opsporen. TN do berichten over de opsporingspogingen van „Skeegie" Cash, wiens stoffelijk over schot verleden week is gevonden, is her haaldelijk sprake van de G-men en hun com mandant Hoover. Het is de Amerikaansche staatspolitie, de Government Men, kortweg G-men genoemd, zooals men weet inderdaad mogen gelukken den dader in handen te krijgen. Welk een uitstekend werk deze organisatie verricht in de bestrijding van de misdaad, vooral in gevallen van menschenroof, is ook een paar jaar geleden bewezen in het ontvoe- ringsgeval van Mr. Urschel, waarbij de daders het onderspit hebben moeten delven. Handen op! TUT R.URSCHEL en Mer. Jarrett, twee pe- -1- troleummagnaten, zaten op een zomer avond in de waranda van Mr. Ursohel's villa in Oklahoma City, in gezelschap van hun eohtgenooten te bridgen, toen twee gemaskerde mannen, gewapend met een klein machine geweer, plotseling voor hen stonden en niet al te vriendelijk vroegen: „Wie is Mr. Urschel?" Daar Mr. Jarrett zijn partner niet wilde verraden, werden ze beiden gedwongen de gemaskerden te volgen naar een kleine auto. Toen men na een uur uit de papieren, die de beide heeren bij zich hadden, had opgemaakt, wie Mr. Urschel was, mocht Mr. Jarrett den wagen verlaten en tegen 1 uur in den. nacht was hij weer in het huis van Mr. Urschel te rug. De bewoners hadden intusschen niet stil ge zeten en de staatspolitie met het geval in kennis gesteld. Voorloopig viel er echter weinig te doen, want elk ondoordacht optreden kon het leven van het slachtoffer in gevaar brengen. De 200.000 dollar losgeld, die de ontvoerders ver langden, werd (nadat de nummers genoteerd waren) op de aangewezen plaats overhandigd zonder dat de politie ingreep. Precies negen dagen later kwam Mr. Urschel ongedeerd, maar vrijwel uitgeput weer in zijn met de PALESTINA-DIORAMA'S. SCHOTERSINGEL 117 A, Eiken werkdag (beh. Vrijdag) 3-5 en 7-9. 5000 boeken, 17 rubrieken, betrouwbaar. SCHOTERSINGEL 117 A, Eiken werkdag (beh. Vrijdag) 3-5 en 7-9. (Adv. ingez. MecUj winkelzaken in deze buurt gesloten, waar schijnlijk uit voorzorg. Groote witte aanplakbiljetten zijn op de winkelruiten aangebracht. Er staat op te le zen: Dit is een Joodsche zaak. Het gerucht was in omloop, dat de ven sterruiten van tal van Joodsche winkelzaken vernield zouden zijn, vooral aan de Frank furter Allee in het noordoostelijk deel der stad. Zes Joden zouden naar een ziekenhuis zijn overgebracht. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTÉLLINC Thijs, die de kabouters volkomen vertrouwde, vertelde hun nu de geheele geschiedenis, terwijl hij dacht aan de schoone Yolanda, die zou gaan trouwen. En nu kunnen zij niet trouwen, als die kroon niet gevonden wordt, begrijpen jullie wel? besloot hij zijn verhaal. De kabouters knikten met ernstige gezichten. Zij vonden het een ernstige zaak .Maar zij wisten gelukkig, wie het gedaan had en als ze een beetje oppasten, dan zou het niet zoo moeilijk zijn, die kroon terug te krijgen. Maar is het hier ver weg, ik bedoel, het kasteel, waar de dief woont ?vroeg Thijs even later, toen ze zaten te bepraten, wat ze doen moesten. De kabouters schudden het hoofd. Neen, het is hier vrij dicht bij, nog geen kwartier loopen! zei Kaalkop. Wij willen je graag helpen, om die kroon te bemachtigen, nietwaar, jongens? Ook de twee andere kabouters, Puntbaard en Zwartschoen, knikten. Natuurlijk, zeiden ze. Wacht! riep Zwartschoen, neem dit mee! En hij haalde iets van een bureau af. Dat zal je misschien noodig hebben, zei hij veelbeteekenend tot Thijs. woning terug. Hij was woedend, niet alleen om de 200.000 dollar, die een petroleum-million- nair desnoods nog wel kon missen, maar vooral om het feit, dat het in het vrije Ame rika mogelijk was, iemand op een dergelijke wijze te ontvoeren. Kostbare gegevens. TO" ET zou volstrekt niet vreemd geweest JLJI zijn. wanneer iemand wiens oogen met pleisters zijn dichtgeplakt en die weet, dat hij elke verdachte beweging met den dood moet bekoopen, later niet meer zou weten, wat er allemaal met hem is gebeurd. Mr. Urschel evenwel had zijn tegenwoordig heid van geest en zijn kalmte weten te be waren en in zijn geheugen de volgende kost bare gegeven vastgehouden. 12 uur 's nachts. Bij het electriciteitsbedrijf van Harrah, 20 mijl van Oklahoma City oogen dichtgeplakt. 1 uur 's morgens een olieveld gepasseerd, te herkennen aan den oliegeur en aan het geluid van de pompmachines. ca. 4.45 gestopt voor het openen van een groote deur of poort. Die minuten later tweede deur geopend en in grooten wagen overgestapt. Autonummers verwisseld. Benzine geladen en weer vender. ca. 7.30 gestopt bij benzine-station; de vrouw die de pomp bedient, zet, dat door de droogte de geheele oogst verbrandt. Ze kan me niet zien, omdat men een deken over mij heeft heengelegd. ca. 9.30 hevige regen, de wegen worden glibberig. ca. 2.30 's middags garage binnengereden en daar tot donker gebleven. Brood en koffie gekregen. Door de hoofddeur de garage uit geleid, dan links door een nieuwe deur, vijf tien schreden over een stoep, dan drie treden binnenshuis en daar in een kamer gebracht. Den volgenden morgen weer in een auto, een kleine coupé, vijftien a twintig minuten gereden en weer in een ander huis gebracht en daar met handboeien aan een soort kinder stoel gebonden. Hier gebleven tot den dag, dat ik werd vrijgelaten. Behalve dit alles had Mr. Urschel nog an dere bizonderheden onthouden. In de beide huizen waren geluiden te hooren van koeien, varkens kippen en kalkoenen. Vermoedelijk bevond hij zich dus niet in een stad. In het eerste huis had een koe op een heel eigenaardige manier geloeid en in het tweede haalde men drinkwater uit een regenput, waarvan het windas ontzettend piepte. Het water had bovendien een mineraal-smaak. Ten slotte de hoofdzaak: gedurende zijn gevangenschap kwam iedere morgen om kwart over tien een vliegmachine over het huis en tegen zes uur in den middag kwam er weer een terug. Den laatsten dag vóór zijn vrij lating had het zóó zwaar geregend, dat de machines waarschijnlijk een omweg hadden gemaakt of in het geheel niet waren ver trokken. De G-men aan het werk T IT deze gegevens berekende de politie, dat het slachtoffer naar een plek was ge voerd, die twee a drie honderd mijlen van Oklahoma City was verwijderd. Binnen 24 uur had men de berichten van alle luchtlijnen, die binnen een straal van vijfhonderd mijl nabij de stad kwamen en daarbij bleek tevens dat op de lijn Fort Worth-Amarillo den dag voor de vrijlating van Mr. Urschel wegens storm en regen langs een omweg was ge vlogen! Dat was al een stap in de goede richting. Experts berekenden toen aan de hand van kaarten en snelheidstabellen, waar de machi nes van deze lijn zich 's morgens om kwart voor tien en 's middags tegen zes uur moest bevinden. Dat was een klein plaatsje in Texas, dat den welluidendien naam droeg van Para dise. Het lag precies 200 mijlen van Oklahoma City verwijderd. Met metereologiseh instituut van Washing ton bevestigde, dat het den bewusten dag in Paradise buitengewoon hard had geregend, nadat men in de omgeving tevoren veel van de droogte had te lijden gehad. Nu werd nagegaan, welke beruchte mis dadigers voor deze ontvoering in aanmerking konden komen en dat waren er niet veel. Verder bleek uit de familie-relaties van de heeren, dat in Paradise het niet zeer respec tabele echtpaar Shannon woonde, dat ver want was met den beruchten „machinege- weer-Kelly". Een zoon dreef anderhalve mijl verder een farm. Zoogenaamd als belasting-ambtenaar wist een politieman toegang te verkrijgen bij de Shannons en zie: alle afstanden klopten pre cies zooals Mr. Urschel ze had opgegeven. Ook de regenput en de piepende windas waren aanwezig! Voorzien van uitstekende referenties ging een andere politieman als reiziger in zaden een bezoek brengen bij den zoon. De koe, die op zoo'n eigenaardige manier loeide, bewees hem, dat hij aan het goede adres was! De goede vangst. "O EIDE woningen werden nu in alle vroegte omsingeld en met de revolver in de hand en.voorzien van machinegeweren, drong men naar binnen. Mr. Kelly was niet aanwezig, wel een andere „zware" jongen, Harvey Baily, die het echter maar verstandiger vond, geen gebruik te ma ken van zijn twee revolvers en zijn machine geweer. Al spoedig wist men nu, dat de eigen lijke ontvoering had plaats gehad door Kelly en zijn vriend Albert Bates. Bates viel toevallig denzelfden dag wegens dronkenschap in handen van de politie te Denver. Maar waar zat Machinegeweer-Kelly? Alle bureaux van de G-men in heel de Vereenigde Staten togen aan het werk. Weken achtereen werd hij opgejaagd, maar op het laatste oogenblik was de vogel juist gevlogen. Eindelijk gelukte het hem Memphis te om singelen en men kon zich voorbereiden op een strijd op leven of dood. Wat men echter niet verwacht had: Kelly keek eens uit het venster, stak toen zijn han den omhoog en riep zijn vrouw toe: „Laten we het maar opgeven; het heeft geen doel meer. Het zijn de G-men!" Hij wist maar al te goed, dat elke onvoorzichtige beweging onmiddellijk zou worden beantwoord met een schot door zijn hart. De 200.000 dollar werden bijna geheel terug gevonden. De hoofddaders en hun helpers werden tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld en de overige medeplichtigen werden voor korteren of langeren tijd onschadelijk gemaakt. w. S.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5