HET SPORTGESPREK Het gouden jubileum der Oud-Katholieke gemeente. Huidonzuiverheden, vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag WATERGEBREK IN DE DUINSTREEK. IJMUIDEN '(Vervolg van 't elders in dit blad opgenomen artikel). De huidge pastoor THEODORUS MOLE- MAN de derde pastoor, zag 1 Juli 1899 te Am sterdam het levenslicht en werd 19 December 1926 tot priester gewijd om vervolgens te zijn kapelaan te Egmond aan Zee en pastoor te Den Helder, vanwaar hij 10 October 1937 Pastoor Moleman. zijn eersten dienst als pastoor te IJmuiden deed. Op denzelfden datum was hem. toege voegd kapelaan Pieter Joseph Jans, geboren te Hilversum 5 October 1909 eivtot priester gewijd 23 September 1934. Kapelaan Jans. Hef gouden kerkfeest. De kerkelijke viering van het gou den jubileum vindt, zooals reeds be kend, niet plaats op den gedenkdag 24 Juni, doch op Zondag 26 Juni a.s. De gasten der Oud-Katholieke ge meente zullen dien dag zijn Mgr. H. T. J. van Vlijmen, bisschop van Haar lem en de oud-pastoor der gemeente, pastoor L. Rinkel uit Dordrecht. Op dien dag' zal voor de eerste maal de luidklok haar tonen doen hooren. De .klok zal a.s. Dinsdag 21 Juni in een plechtige vesper door den voorzitter van het „klokke-comité", kapelaan P. J. Jans, die een toespraak zal houden, worden overgedragen. Deze vesper vangt aan te half acht. Den gemeenteleden wordt verzocht op den feestdag de vlag uit te steken om daarmede hun dankbaarheid en vreugde over het ju bileum te brengen. Dat er veel werk wordt .gemaakt van het gouden feest, moge blijken uit de verschij ning van het weekblad „De Oud-Katholiek" met een speciaal „IJmuiden-nummer", ver lucht met vele en mooie foto's. Het vereenigingsleven. HET is begrijpelijk, dat een zoo groote ge meente van de Oud-Katholieke kerk vele vereenigingen bezit. De eerste der vereenigingen is de afdeeling van de Vereeniging het „Oud-Katholiek On dersteuningsfonds", opgericht 11 Juni 1893 met 29 leden, thans ongeveer 1.1:5 leden tel lende. Het eerste bestuur werd gevormd door pastoor G-. van der Poll. voorzitter, K. Broek, penningmeester en C. Steffelaar, secretaris. Vervolgens dient te worden genoemd het kerkkoor, dat reeds eerder bestond, doch in 1905 als vereeniging zijn zang uitvoerde. Aan vankelijk een mannenkoor, werd het 22 Juli 1921 een gemengd koor. Eerste organist en di recteur was de heer Pieter Hopman; thans is directeur de heer Joh. Tol, le organist is de heer K. Gouda en 2e organist de heer A. J. Gouda. Op 21 Januari 1904 werd opgericht de Oud- Katholieke Damesvereeniging „Samenwer king" onder bestuur van de dames J. M. W. Hooykaas, presidente, M. van der Oord, se cretaresse en A. Rol, penningmeesteresse. Het is deze vereeniging, die sinds haar oprich ting veel heeft bijgedragen tot de aanklee- ding van het kerkgebouw. De Oud-Kath. Begrafenisvereeniging is in 1917 ontstaan uit de van 1914 dateer end e O. K. Dragersvereeniging. De Vereeniging van Jonge Oud-Katholie ken „Door iGeloof Saamgebracht" werd 27 November 1919 opgericht, Het toenmalige be stuur bestond uit P. C. Tol, voorzitter, mej. J. J. van Thiel, vice-voorzitster, E. Broek Jzn. secretaris, G. van der Plas Jobzn., 2e secreta ris, mej. A. Prins Ed„ penningmeesteresse en mej. J. v. d. Plas Dd. en H. Stam Gzn., com missarissen. De vereeniging telde bij oprich ting ongeveer 90 leden en donateurs samen, thans 83 leden en 42 begunstigers. Uit de O.-K. Zangvereeniging, die in Maart 1918 werd opgericht ontstond na ontbinding 10 October 1928 de O.-K. Zangvereeniging „Crescendo", die thans ook een kinderkoor heeft. Over beide koren is de heer Joh. Tol directeur. Van den laatsten tijd zijn de O.-K. Kies- vereeniging, die werd opgericht 2 Maart 1931, de Vrouwenvereeniging „Sursum Corda", ont staan in 1934 en de plaatselijke afdeeling van het Oud-Kath. Verbond van Vakvereeni- gingen, die 1 October 1935 is opgericht. Sinds .1923 toestaat voorts een Vereenigings- verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverffaaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. gebouwcomité en sinds 1934 een comité voor de Zondagsschool. De Oud-Kath. Besturenbond tenslotte over vleugelt al deze vereenigingen als centrale concentratie en werd opgericht 39 October 19312. Deze bond heeft de versiering van het kerk gebouw voor het gouden feest in handen. BEVERWIJK Ongenoode gasten in de badplaats. Rupsen moeten worden bestreden. Ter bestrijding van de telken jare vooral in de omgeving van Wijk aan Zee voorkomende rupsenplaag hebben B. en w. den Raad ter vaststelling aangeboden een ontwerp-verorde- ning op het verwijderen van rupsennesten. Reeds in 1935 heeft het bestuur van de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin getracht deze plaag te bestrijden door een poederbespuiting, Hoewel hiervan wel eenig resultaat merkbaar v/as, bleek deze maatregel niet voldoende te zijn. Van deskundige zijde wordt het meeste succes verwacht van het ver branden der winternesten. B. en w. geven den Raad in overweging het verzamelen en verbranden der nesten ver plicht te stellen door vaststelling van een ver ordening. Krachtens deze verordening is de eigenaar, waaronder tevens begrepen wordt de beheerder en ieder, die krachtens eenig zakelijk recht de beschikking over een terrein heeft, gehouden zijn terrein voor 1 Maart van rupsennesten te zuiveren. Waarschuwing tegen de Kolonisatie-Unie. Men vrage vooraf inlichtingen. De Burgemeester van Beverwijk brengt na mens de ministers van Sociale Zaken en Jus titie ter kennis van de ingezetenen, dat, een ieder gewaarschuwd wordt voor de actie van de Stichting „De Kolonisatie Unie", gevestigd te 's-Gravenhage, Schenkkade 313. Het is gebleken, dat deze onderneming, die beoogt het particulier initiatief op emigratie- en kolonisatiegebied te stimuleeren, op zeer lichtvaardige wijze propaganda tracht te ma ken voor vestiging van Nederlanders met hun gezinnen in onze overzeesche gewesten, terwijl de hiervoor vereischte deskundigheid en financieele middelen geheel ontbreken. Voorts zijn namen van bekende personen zonder hun toestemming vermeld in van de Stichting uitgaande publicaties. Zij, die met de Kolonisatie-Unie in relatie willen treden worden aangeraden zich vooraf in verbinding te stellen met het Departement van Sociale Zaken, afdeeling Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezui- denhout te 's-Gravenhage. VER. VOOR NATUURGENEESWIJZE NAAR „WESTERHOUT". Op Zondag 26 Juli zal de afdeeling Bever wijk van de Vereeniging voor Natuurgenees wijze een excursie houden naar het landgoed „Westerhout", onder leiding van den heer H van der Laan. Belangrijke daling van het aantal werkloozen. Maar toch hooger dan vorig jaar. Bij den Gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden aan het einde van deze week in to taal 865 werkzoekenden ingeschreven tegen 953 aan het einde der vorige week. Daarvan waren 777 werkzoekenden in Be verwijk (vorige week 849) en 88 (vorige week 104) in Heemskerk woonachtig. In de overeenkomende week van het vorige jaar waren in totaal 798 werkloozen inge schreven. Alvata komt naar Beverwijk. Op 22 en 23 Juni in Luxor. Alvata, de man, die drie uur lang altijd nieuwe verrassingen en altijd nieuwe verba zing onder zijn toeschouwers weet te bren gen, is na zijn drie buitenlandsche tournées weder in ons land. De groote toovenaar en illusionist, die in ons land thans opnieuw overal triomphen oogst, komt op Woensdag 22 en Donderdag 23 Juni met zijn gezel schap in Luxor Theater, waar hij iederen avond een voorstelling zal geven met zijn in ternationale toover-revue „De betooverde we reld". MARKTBERICHTEN Notering van 17 Juni 1938. Spinazie per kist 0.380.56 Postelein per kist 0.250.35 Andijvie per kist 0.600.80 Radijs per 100 bos 1.50 Wortelen per bos 0.060.11 Komkommers per 100 3—6 Asperges wit per bos 0.300.40 Idem blauw per bos 0.250.30 Idem dun per bos 0.180.24 Aardappelen, klei per kg. 0.100.14 Peulen per kg. 0.120.20 Doppers per kg. 0.140.18 Tuinboonen per kg. 0.18 Snijboonen per kg. f 0.62 Heerenboonen per kg. 0,60 Bloemkool per 100 512 Uien per kg. 0.12 Sla, per kist 0.501.80 Rabarber per 100 bos 4.505.50 Pieterselie per kist 0.18 Selderie per bos 0.02]/2 Aardbeien per doosje 0.100.14 Idem per slog 0.65—1. HEEMSKERK Alles moei rein zijn. En de hoornen moeten gesnoeid worden. Op Woensdag, 29 Juni a.s. zal in deze ge meente de jaarlijksch'e schouw over de beken en wegen enz. worden gehouden, waarbij tevens is bepaald, dat boomen welke over den weg groeien tot 4 M. hoogte moeten worden opgehakt. HET GAA EN KOMEN. Ingefkomen personen F. A. G. Fakkers en echtg., mach. monteur, Hoogdorperweg 13b, van Amsterdam. Mej. M. Schermer, zonder beroep, G. van Assendelftstraat 1, van Castricum. Mej. A. Vader, zonder beroep, Rijksstraat weg 166, van Oudorp (N.H.) Mej. H. Andries, zonder beroep, J. van Kuikweg 21, van Velsen. Mej. Gen. Rijfa, zonder beroep, Rijksstraat weg 99, van Purmerend. Vertrokken personen. Mej. J. W. Keet, dienstbode, van M. v. Heemskerckstraat 52 naar Bloemendaal. Fr. J. M, van Niel Schuuren, employé B. I. M. van Rijksstraatweg 31 naar 's Gravenhage. J. C. van dér Maat, chauffeur, van Marquet- telaan 15, naar Beverwijk. Mej. A. Tromp, zonder beroep, van Voorweg 6 naar Beverwijk. Mej. L. A. Welboren, zonder beroep, van M. v. Heemskerckstraat 27, naar Beverwijk. Geboren: Joannes Laurentius, z. v. Adr, A. de Wit en Cath. M. Verver. Johan Jacob z. v. Joh. J. Konz en Cec. Wagter. Gerardus, z. v. Betr. Sinnige en A. van Roon. Overleden: A. M. Wilbrink, weduwe van W. H. Smit, 66 jaar, (overl. te Alkmaar) L. Visser, echtgen. van Jac. N. Slot 67 jaar,. Gehuwd: Joh. Nanne, 27 j„ te Velsen en M. J. van Eerde, 27 j., alhier. Joh. C. Beentjes 28 j., en G. A. Zonneveld 26 jr., beiden al hier Een conflict bij de werk verschaffing. Vijftien werkloozen geschorst. Vrijdagmiddag zijn 15 tewerkgestelden uit deze gemeente bij de werkverschaffing te Wijk aan Zee geschorst wegens verschil van mee ning met dg dagèlijksche leiding. Dgze schor sing zal wel niet van langen duur zijn, daar het verschil van meening, naar men ons meldt, op een misverstand schijnt te berus ten. HONDENSPORT. Op Zondag, 24 Juli zal in het wandelpark „Marquette" een club-match worden gehou den van St. Bernardhonden, georganiseerd door de plaatselijke V.V.V. TENTOONSTELLING VAN HANDEL EN INDUSTRIE. N gehouden besprekingen tusschen de be sturen van de „V.V.V." en de R.K. Midden- standsvereeniging, is overeengekomen dat van 9 tot en met 14 Augustus een tentoon stelling zal worden gehouden van handel en industrie. De leiding van deze tentoonstelling opgedragen aan de heer B. J. Cohen, uit Amsterdam. VOETBALWEDSTRIJD TEN BATE VAN OUDEN VAN DAGEN. De wedstrijd voor ouden van dagen, die Zondag tegen D.E.M. -gespeeld wordt, zal door het fanfarecorps „St. Cecilia" met muziek worden opgeluisterd. De voorzitter van het comité, de heer H. van Benthem, zal den af trap doen. Het elftal van A.D.O. komt als volgt uit: Beentjes, Baltus, Zonneveld, Welp, v. d. Kolk, Groot, Brasser, Van Wensv-een, Koopman, Welboren, Meijer. Notts 155 en 326-6 wint van Sussex 296 en 183. Surrey 512-8 wint met innings van Cambridge University 212 en 271. Hampshire 313 en 263 wint van Derbyshire 356 en 183. (Rev. J. W. J. Steele 4-29). SCHAKEN. HET INT. TOURNOOI TE NOORDWIJK. Vrijdag zijn de afgebroken partijen uit de vijfde en zesde ronde afgespeeld. De uitsla gen waren: Vijfde ronde: Sir G. A. Thomas—Bogoljubow V2—V2 SchmidtKeres 01 Zesde ronde: LandauSchmidt 10 De stand luidt thans: 1. Eliskases 5 pnt.J 2. Keres 4]/2 put.; 3. en 4. dr. Euwe en Pirc, ieder 3y2 p.: 5. Sir George Thomas 3 p.; 6. en 7. Landau en Bogoljubow ieder 2'/2 pnt.; 8. en 9. dr. Tartakower en Spielmann, ieder 2 pnt.; 10. Schmidt V/2 pnt. SANTPOORT T. V. S. beslaat 12% jaar. Turnvereenigïng die nuttig werk verricht. Gisteren was het 12]/2 jaar geleden, dat de turnvereemging „Santpoort" werd opgericht. In het bestuur namen zitting de dames Koo pen en Bremerkamp, alsmede de heeren Pels, Volmer en Ouwerkerk. Van dit vijftal neemt de heer Volmer nog stee ds met grooten ij v ei* het secretariaat waar. Officiéél is dit jubileum niet herdacht, doch niettegenstaande dat, willen we er toch even bij stilstaan en wel in de eerste plaats, omdat T.V.S. is uitgegroeid tot een flinke, krachtige vereeniging, die alles in het werk stelt, om de lichamelijke ontwikkeling van de jeugdige en volwassen plaatsge.nooten op een hoog peil te brengen. De vereeniging werd op 17 December 1925 opgericht op initiatief van den besturenbond „Eensgezindheid" en na een inleiding van den iheer Odinik. Achtereenvolgens werd de tech nische leiding toevertrouwd aan de heeren Chr. Smit, J. J. van Doom en W. Marsman. Onder leiding van laatstgenoemde is de ver eeniging zeer in grootte toegenomen. O.a. werd een kleuter- en oudere dames-afdeeling opgericht, welke reeds op 'n paar uitvoeringen met succes hebben medegewerkt. Eenigen tijd werd ook de wandelsport beoefend, doch dit terrein heeft T.V.S. thans verlaten. OPBRENGST BAZAR. De netto-opbrengst van den bazar ten bate van het jeugdhuis der Ned. Herv. Gemeente bedraagt, naar wij vernemen, ongeveer 1400. WIJK AAN ZEE SCHOOLREISJE NAAR AMSTERDAM Vrijdag 21 Juli gaan de kinderen van de Openbare Lagere School een reisje maken naar Amsterdam, om een bezoek te brengen aan Artis en het aquarium. Des middags zal men doorrijden naar de uitspanning „Oud Naarden", aan de Zuiderzee. Hiervoor is veel geld noodig en daarom zal eerstdaags een be roep op de ingezetenen worden gedaan. DAMES-ATHLETIEK. TWEE WERELDRECORDS VAN STELLA WALASIEWICZ. Uit Cleveland: De bekende Poolsche athlete Stella Walasiewicz, die op het oogenblik in de Vereenigde Staten woont, heeft tijdens at-hle- tiekwedstrijden te Cleveland in Ohio twee nieuwe wereldrecords gevestigd. Op het num mer vèrspringen bracht zij het tot 6.05 M.; het oude, officieel erkende record met 5.98 M. staat op naam van de Japansche athlete mej Hitomi, gevestigd in 1928, Wel heeft Mej. Wa lasiewicz op 18 September 1937 te Drohosycz in Polen een afstand van 6.025 M. gesprongen, doch deze prestatie is nog niet als wereldre cord erkend. Zij liep de 220 yards thans in 24 sec.; het oude record staat eveneens op haar naam met een tijd van 24.3 sec., gevestigd op 9 Juni 1935.. eveneens te Cleveland. Men moet echter het resultaat nog afwachten van het onderzoek, dat wordt ingesteld naar de kracht van den wind, dien de Poolsche wereldrecordhoudster mee had. VAN DE WEEK. De wateronttreK-king van de duingronden i water. Het peil van het grondwater is zoo- manifesteert zich zelfs in de kruinen van de danig gezakt, dat de wortels van de boomen dennen langs den Boschweg naar Wijk aan het niet meer kunnen bereiken. Zee. De vele kale takken verraden gebrek aan 1 CRICKET IN ENGELAND. Tegen de Gentlemen of England scoorden de Australiërs in hun tweede innings na den stand van 189-2 (Fingleton 121) op Donder dagavond 335-4, op welk totaal Mc. Cabe de innings sloot. Badcock scoorde de tweede cen tury, 112 not out, in deze innings. Waite ging na een stand met Badcock van 105 runs voor het 4de wicket voor 32 run out. Mc. Cabe ging voor slechts 5 runs c Meyer b Brown. De Gentlemen moesten 432 runs maken om te winnen. Fleetwood Smith bowlde evenwel zoo goed dat 6 wickets neer waren voor 124 runs, en 25 minuten later het geheele elftal voor 149 runs aan den kant zat. Alleen P. A. Gibb weervond den Australisehen aanval. Hij scoorae een zeer goede 67, alvorens Fleetwood Smith ook zijn palen velde. De Australische Googly-bowler veroverde 7 wickets voor 44 runs. De uitslagen van de county-matches luiden Somerset 290 en 222 (F. Lee 103) wint van Essex 308 en 159. Yorkshire 343 en 221-4 wint van Glamorgan 250 en 134 (Verity 7-63) Middlesex 573 wint van Gloucestershire 209 en 322 (B. O. Allen 104). Kent 428 en 172-3 wint van Worcestershire 220 en 37'9 (King 104, Har ding 5-54) Lancashire 358 en 185-3 wint van Oxford University 368 en 174 (Wilkinson 5-57) ,,De opkomst van de tennissport in dit rayon gedurende de laatste twaalf jaar", zei Dr. Th. de Crau w, secretaris van het district Haarlem van den N. L. T. B., „is in hoofdzaak le danken aan het competitie- spelen, dat voor de ontwikkeling de grootste drijfveer is geweest. Vroeger was de Haarlemsche Lawn Tennis Club eigenlijk de eenige officiéél erkende ver eeniging, daarna ont stonden T. C. H., T. C. S. B. (dat later opgegaan is in Heemstede) en Har telust. De banen bij Stoop's Bad vorm den vrijwel de eerste goede gelegenheid om te spelen, eerst later ontstonden de groote tennisparken, zooals Rij ne gom, Kennemer Lyceum, Groenendaal, Wimble don, Brederode en ver- 'leden jaar Eindenhout, Dr. Th. de Crauw. zoodat er thans rij kelijk gelegenheid is om op goede banen van gemalen baksteen, die uitstekend verzorgd worden, het spel te be oefenen. Voor grasbanen, zooals men die in Engeland vindt, is de grond, evenmin als de grassoort, hier geschikt." „Houdt het spelpeil gelijken tred met de toeneming van het aantal clubs en spelers?" „Het spelpeil in ons rayon was een tijdlang voortdurend stijgende, de laatste jaren is het echter stationair en zelfs terugloopend; in het algemeen zijn er weinig veelbelovende jongeren. En onze voornaamste zorg geldt juist de jeugd. Daarvoor worden jeugdwed- stijden en -kampioenschappen georganiseerd en ook de, meestal zeer spannende schoolwed- strijden voor leerlingen van Middelbare Scholen, die jaarlijks op de banen van het Kennemer Lyceum worden gehouden, beant woorden aan dit doel. Er ontpopten zich bij deze wedstrijden vele spelers en speelsters met aanleg, doch de laatste jaren is dit ver minderd. Dat is vermoedelijk het gevolg van te veel variatie in sportbeoefening geduren de het tennis-seizoen, immers het spel eischt constante, regelmatige oefening en de volle ambitie, indien men er iets in wil bereiken. Ook deoverdekte banen zijn voor die oefe ning wel geschikt, al is een zekere rust periode gedurende de wintermaanden wel gewenscht. Men beschikt thans in ons land en ook in Haarlem over zeer goede oefenmeesters, al is hun aantal nog voor uitbreiding vatbaar. Zij zijn in het bezit van het desbetreffende N. L. T. B.-diploma, wat een waarborg is voor hun capaciteiten en geschiktheid. Er wordt ech ter ook gewerkt door zoogenaamde oefen- meesters, die daar niet voor in aanmerking komen en het is derhalve zaak, er tegen te waken, dat speciaal de jongeren van het be gin af direct onder goede en deskundige lei ding komen." „Hoe gaat die opleiding der jongere spe lers in haar werk?" „Zij, die daarvoor in aanmerking komen, worden door een Bondstrainer opgeleid op kosten van den Bond. De bedoeling is, dat zij eenige uren per week onder leiding oefenen. Deze regeling geldt voor het geheele land. Hiervoor kunnen uit den aard der zaak alleen de uitblinkers in aanmerking komen, Bij school- en jeugdwedstrijden is gelegenheid, de jonge spelers te observeeren. Ook de ver eenigingen kunnen de aandacht van het Districtsbestuur vestigen op veelbelovende jonge krachten en daar de samenwerking tusschen de clubs en het Districtsbestuur niets te wenschen overlaat, zal iedere toe komstige Budge wel gauw gesignaleerd zijn." „U sprak over een teruggang van het spel peil. Is dit een algemeen verschijnsel? Aan welke factoren is dat te wijten?" „Het spelpeil in de competitie vertoont een iets dalende lijn, met uitzondering van de Haarlemsche Lawn Tennis Club, waar dit jaar een merkbare verbetering is te consta- teeren. T. C. H., hoewel het vorig seizoen ge degradeerd, handhaaft zich op hetzelfde peil. Om een groot speler te worden, spelen ver schillende factoren een rol. In de eerste plaats moet men een uitgesproken aanleg hebben en bovendien al zijn tijd beschikbaar kunnen stellen. Dit laatste nu is in ons land niet mogelijk, getuige Van Swol, die voor ons land in de Davis-Cup-matches uitkwam en die enkele dagen later zijn doctoraal examen moest afleggen. Alleen wanneer de maat schappelijke positie iemand veroorlooft, al zijn tijd aan de voortdurende beoefening van het spel te wijden, kan men zich tenslotte met succes met de sterkste buitenlandsche spelers meten en zich op dat peil handhaven. Hoewel het resultaat van de match tegen Frankrijk alleszins eervol was, is ons verte genwoordigend tennis lang niet zoo goed als in den glorietijd van Timmer en Diemer Kool. De j aarlijksche tournamenten vormen een belangrijken factor voor de verbetering van het spelpeil. In ons rayon worden hoofdzake lijk B-tournooien gehouden; Eindenhout or ganiseert ditmaal echter ook een A-af- deeling." „Wat is uw oordeel omtrent handicap wedstrijden?" „Deze zijn inderdaad heel aardig, maar de groote moeilijkheid is, om de handicap juist vast te stellen. Is men in een bepaald district eenmaal zoover, dan kan men op interessante en spannende matches rekenen." „Is het scheidsrechterswezen georgani seerd?" „Er bestaat een Scheidsrechtersbond voor groote wedstrijden en dito-tournooien; voor het overige wordt de rechtspraak op bevre digende wijze door de leden der vereenigin gen zelf uitgeoefend."

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7