HET NIEUWE AVONDBLAD Santpoort wordt afgewerkt IJMUIDEN Haringvisschers maken nieuwe eischen bekend De Kunstvrouw. Voor den Politierechter. 23e JAARGANG No. 194 DINSDAG 21 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 127a ets., per maand 5272 cents, per kwartaal ƒ1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—éen lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van ëen ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DE GELE RIVIER „IN RUST". Een vredig" plaatje van de Gele Rivier of Hoangho, die thans Midden China met een ramp van ongekenden omvang bedreigt. VELSEN. Boekbergenlaan en Velserbroekstraat worden doorgetrokken naar een nieuw plein Het heeft indertijd klachten gere gend over den toestand in dat deel van Santpoort, waar zich tusschen de Hoofdstraat en den Rijksweg een nieuwe woonwijk ging ontwikkelen. De grootste grief van de bewoners van een deel der nieuwe woningen langs den Rijksweg was gelegen in het feit dat de Velserbroekstraat niet werd doorgetrokken tot de Hoofdstraat, waardoor bedoelde ingezetenen ge noodzaakt waren, kuilen en hekken te passeeren om in het dorp te ko men. Maar nu zal de zaak toch eindelijk in orde komen. Het heeft lang geduurd, door ver schillende omstandigheden, waar we maar liever niet op terugkomen, omstandigheden, die ook in den gemeenteraad eenige malen besproken werden. Maar nu, nadat de „on houdbare toestand" eenige jaren houdbaar bleek te zijn, komt er eindelijk schot in en zullen de bewoners van den Rijksweg spoedig langs eenige keurige straten den weg naar het dorp kunnen vinden. Het uitbreidingsplan, voor dit deel van de gemeente Velsen Iaat de Broekbergenlaan en de Velserbroekstraat uitmonden op een plein. Maar er waren eenige hinderpalen, die de uit voering van dit plan in den weg stonden, n.l. eenige woningen, die opgeruimd dienden te worden, omdat deze stonden op de plaats, waar het plein geprojecteerd was. Een bouwondernemer is thans bezig het ter rein in exploitatie te brengen, hetgeen het einde van de misère beteekent. De Velser broekstraat wordt aan de eene zijde volge bouwd, voorts komen er aan de zijde van het ontworpen plein eenige winkelhuisjes. En één der in den weg staande woilingen is reeds ge sloopt, terwijl naar wij vernamen, ook het tweede zijn sloopbeurt afwacht. Het perceel van wijlen den heer Sluiters vormt nu een deel van de Zuidgrens van het plein, dat een aardig punt belooft te zullen worden. Verder ligt het in de bedoeling, dat met tertijd ook het huis, staande op den hoek van den Hagelingerweg en de Hoofdstraat, welk huis als een wig in het plein dringt, wordt opgeruimd, waardoor het plein nog aanzien lijk vergroot wordt. Maar dit is nog toekomst muziek. Wat thans gedaan wordt beteekent al een heele verbetering, waarover de Santpoor ters zich mogen verheugen. Dienstplicht. Wensehen omtrent inlijving. De ingeschrevenen voor den dienstplicht, die hun wensehen met betrekking tot de in lijving niet reeds bij de keuring of bij een an dere gelegenheid hebben opgegeven of die iets anders zouden wensehen dan zij toen hebben medegedeeld, hebben gelegenheid hun voor keur alsnog vóór 10 Juli, liefst schriftelijk, op te geven aan den commandant van het indee- lingsdistrict te Haarlem, Kazerne Kouden- horn. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de in deeling bij de zeemacht of bij een bepaald korps en garnizoen als den tijd van opkomst, opleiding tot officier of onderofficier enz. Voor sommige gevallen zijn bij de keuring bijzondere aanwijzingen verstrekt omtrent de wijze van aanmelding. Voor deze gevallen moeten die bijzondere aanwijzingen stipt wor den opgevolgd, ook al wijken zij af van het geen hierboven is te kennen gegeven. De hier- bedoelde bijzondere aanwijzingen hebben voornamelijk betrekking op vervroegde inlij ving, indeeling bij den motordienst en oplei ding tot reserve-officier-vlieger of reserve officier-waarnemer bij de luchtvaartaf dee ling. Belanghebbenden behooren er rekening mee te houden, dat niet aan ieders wensehen kan worden voldaan. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie te verkrijgen. VIERING SACRAMENTSFEEST. Ook Velsen-Noord heeft op waardige en plechtige wijze de Sacramentsprocessie ge houden in den grooten tuin van het R.-K. weeshuis „Meerzicht". Om half zes begon van achter het wees huis, waar allen waren opgesteld, een onaf gebroken rij van jeugdorganisaties, stand- en vakorganisaties, vrouwenbond, bruidjes, enz. In den tuin waren' drie rustaltaren opgericht, waarbij telkens gezongen werd en de zegen gegeven. Pastoor Schoenmakers droeg het Sacrament, geassisteerd door kapelaan De Beer en pater Kramer. De predicatie werd gehouden door pater Broers van het Missie huis te Driehuis. Na de predicatie zongen enkele meisjes van „Meerzicht" een jubellied, waarna allen het Te Deum aanhieven. Na den zegen zong men tot besluit van deze plechtigheid „Room- sche Blijdschap". In den tuin waren ook zeer veel belang stellenden aanwezig. R.-K. Dam- en Schaakgezelschap van Velsen. P. van Buuren damkampioen. In de finale van de le klas is het P. van Buuren gelukt, den kampioen van het vorig jaar G. Meijssen te verslaan, zoodat laatst genoemde zich ditmaal met den 2en prijs te vreden moet stellen. Bij de 2e klassers behaalde J. Mors na he- vigen strijd met W. Vrijhoef den titel. Een fraaie prestatie daar deze speler zich in kor ten tijd snel omhoog wist te werken, zoodat hij volgend jaar in de le klas zal uitkomen. Te Velsen-Noord werden de kampioen schappen intussehen besloten met de of.fi- cieele prijsuitreiking en een simultaanseance der kampioenen, M. Bijwaard en P. v. Buu ren, waaraan 52 spelers deelnamen nl. 28 schakers en 24 dammers. Vooral de jeugdige schaakkampioen M. Bijwaard verrichtte een schitterende prestatie door niet minder dan 20 partijen te winnen! Van de overige wer den 5 partijen remise, terwijl hij er slechts 3 verloor. Ook P. v. Buuren weerde zich uitstekend door 13 partijen te winnen en 4 remise te houden, terwijl hij er 7 verloor. Hiermede zijn deze kampioenschappen, die voor de organiseerende vereenigingen „Ge zellig Samenzijn" en „D.D.O." een groot suc ces geworden zijn, weer ten einde. Woensdag 22 Juni a.s. besluit „Gezellig Sa menzijn" het seizoen met een ledenvergade ring in haar clublokaal „De Griffioen", waar in zeer belangrijke punten besproken wor den. Alle leden worden verwacht! VAN WIEN IS DEE HOND? Aan het bureau van Politie te IJmuiden- Oost zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een op 15 dezer opgevangen Duitsche her dershond (wolfsgrauw). DE PETTEN WEER NAAR ZEE. De Petten IJM 49, die eenigen tijd voor survey heeft stil gelegen is gisteren weer naar zee vertrokken. VERSTOPPELINGEN. Het van Nechochea aangekomen Joego- Slavisch stoomschip Tomaslav had twee ver stekelingen aan boord van Arabische natio naliteit. Deze werden medegenomen naar Amsterdam om« aldaar aan den vreemdelim gendienst te worden overgeleverd. De heeren waren te Dakar aan boord gekomen en zullen dezer dagen weer derwaarts vertrekken. Poging het conflict te beëindigen. Schrijven der organisaties aan de reedersvereeniging. De hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Nederland- schen R.K. Bond van Transportarbeiders St. Bonifacius hebben, na. gehouden stakers-ver gaderingen onderstaanden brief verzonden aan de reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij te Scheveningen: „Mijne Heeren, „Zooals u bekend is, is het voorstel van den Rijksbemiddelaar d.d. 10 Juni j.l. door de ar beiders verworpen. Oorzaak daarvan was, dat bedoeld voorstel op de hoofdeisohen te weinig of in het geheel geen bevrediging bracht. In tussehen hebben wij onze pogingen om mede te werken tot de beëindiging van het conflict voortgezet, waarbij naar onze meening, wil men zeer lang voortduren van het conflict voorkomen, naar een oplossing moet worden gezocht, waarvan vaststaat, dat bij aanvaar ding uwerzijds, de staking zal zijn geëindigd. Daarover is door ons overleg Niet de stakers gepleegd, waaruit een tegenvoorstel is geboren, hetwelk wij u hierbij te uwer kennis brengen. De staking zal worden beëindigd, indien: 1. Voor Scheveningen de regeling voor den vrijen tijd als volgt zal worden omschreven: de bemanning heeft direct na binnenkomst recht op 36 uren onafgebroken vrij. Tusschen 's avonds zes uur en 's morgens zes uur kun nen zij echter niet worden verplicht werk te verrichten, dat verband houdt met het laden of lossen van het schip. Voor Vlaardingen zal de bemanning recht hebben op ten minste 36 uren vrij. De Vlaai*- dingsche schepen zullen tusschen twee reizen drie maal 24 uur binnen liggen. 2. Gage voor de bemanning van stoomsche pen zal worden gebracht op grondslag van f 1.65 per matrozendeel. 3. De afrekening zal plaats vinden bij be ëindiging der zoutvisscherij op basis van f 14 per week per matrozendeel, of indien het vast gestelde percentage boven de berekening van f 14 per week per matrozendeel uitgaat op grond van de overeengekomen procenten. 4. Niet uitvaren bij nacht en ontij. Van Vlaardingen, Maassluis en IJmuiden uit zal niet worden uitgevaren voor zes uur des morgens en na 22 uur des avonds. 5. Rusttijd tijdens de verschvisscherij, als voorstel rijksbemiddelaar. 6. Aanvoer van versche haring, als toege zegd. 7. Jaagloon, als voorstel rijksbemiddelaar. 8. Boetloon, als voorstel rijksbemiddelaar. 9. Sterkte der bemanning, ook als voorstel rijksbemiddelaar. 10. Onttakelen (afsnijden) als voorstel rijksbemiddelaar. 11. Klim- en koks geld, als toegezegd. 12. Reisgelden, als toegezegd. 13. Voedingslijst, als toegezegd. 14. Zaterdagavondschot, als toegezegd. 15. Ziekengeld, als toegezegd. Wij hebben alle punten genoemd, Ook die, welke partijen bereids wilden aanvaarden. De arbeiders zijn bereid, indien de onder de punten 1, 2, 3 en 4 genoemde verlangens door u alsnog worden aanvaard, het conflict te beëindigen. Wij onderschrijven overigens het voorstel van den rijksbemiddelaar betreffende het niet toepassen van rancune". Vijf en vijftig jaar getrouwd. (De nieuwste Amerikaansche dwaasheid zijn fosforiseei-ende lippen, die in het donker gloeien) Het oor kunstmatig tegen 't hoofd gedrukt, De wang geverfd, op valschen blos berekend, De wenkbrauw met een tangetje geplukt. En tot een dunne zwarte streep geteekend. De lokken in champagnekleur gebleekt, De huid door operatie nieuw gespannen, Wangkuiltjes met een apparaat gekweekt, Elke onzuiverheid door kunst gebannen. De neus vervormd tot een volmaakt model, Zelfs middeltjes om 't oog te prepareeren, En ter voltooiing van dit abel spel, Nu ook nog lippen die fosforiseeren. Is dit dan nu het vrouwlijk ideaal, Het ideaal van schoonheid en van gracie. Herschapen met een kunstig arsenaal, Tot het volmaakte uitgestreken facie? Ik ril alleen al bij 't idee ervan, Maar mag 't ook Hollywoodsche mode wezen, In Nederland zal nooit een vrouw (of man) Van zulke lippen 't lichtend voorbeeld lezen. Er is per slot aan alles nog een grens, Men hoeft correctie niet steeds uit te sluiten, Maar eindlijk blijft een mensch toch maar een mensch, Zeer onvolmaakt van binnen en van buiten. P. GASUS. Het echtpaar DE BOERROMKES. Woensdag 22 Juni a.s. zal het 55 jaar zijn geleden, dat het echtpaar G. M. de Boer- Romkes, Piet He in straat alhier in den echt werd verbonden. Bruid zoowel als bruidegom zijn afkomstig van Urk, doch zij wonen reeds geruimen tijd in IJmuiden. Ondanks hun hoogen leeftijd de heer De Boer is 79, zijn vrouw 81 jaar zij zijn nog flink. Moeder De Boer is ge- ruimen tijd ziek geweest, doch zij is nu weer volkomen hersteld. Droeve dagen zijn ook hun deur niet voor bijgegaan. Van hun vijf kinderen is nog maar één in leven. Ongetwijfeld zal het echtpaar veel belang stelling op dezen, zeldzamen dag mogen on dervinden. Draverij op 7 September. Trompstraat wordt weer renbaan. Naar het bestuur van de Harddraverijver- eeniging „IJmuiden" ons meedeelt, is de da tum van de harddraverij vastgesteld op Woensdag 7 September a.s. Ook nu wordt de draverij weer in de Trompstraat gehouden. Het bestuur heeft besloten, de entreeprij zen te verlagen. Verder zal tegen geringen prijs een groot aantal kaarten voor werk- loozen beschikbaar worden gesteld en wordt een deel van de baan gereserveerd voor de schoolkinderen, zoodat ook de jeugd van de mooie paardensport kan genieten. Het actieve bestuur doet al het mogelijke, om de draverij een succes te doen worden. Nu eenmaal vaststaat, dat de draverij door gaat, zullen zeker velen zich als lid doen in schrijven. PLECHTIGE SACRAMENTSPROCESSIE. Zondagmiddag heeft onder groote belang stelling de jaarlijksche Sacramentsprocessie plaats gehad in de parochie van IJmuiden- West. Wegens de groote deelneming werd het plechtig Lof niet gehouden in den tuin van de .pastorie, maar op de speelplaats van de R.-K. Meisjesschool, alwaar een rustaltaar was opgericht. Om zes uur begon dit plechtig gebeuren in de kerk, waarna alle stand- en vakorgani saties, K.J.C., Josephgezellen, Graal, Vrou wenbond en parochianen zich in processie over het kerkhof en door den pastorietuin naar bovengenoemde speelplaats begaven. De weg, waarlangs men ging was op passende wijze versierd. In samenwerking met het kerkkoor zongen allen onder leiding van den heer H. J. v. Kaam de gezangen tijdens het Plechtig Lof mee. Dit Lof werd gecelebreerd door pastoor J. C. de Moei, die ook de predi catie hield, waarin hij vooral het Koning schap van Christus naar voren bracht. Na den lofzang Te Deum en den zegen verlieten allen in dezelfde volgorde het terrein, waarna in de kerk met „Aan U o Koning der eeuwen" deze plechtigheid beëindigd werd. Door het zeer mooie weer was er ook buiten de hek ken zeer veel belangstelling. Een vreemd soort fabrikaat. HAARLEM Maandag. Als een bakker rijwielen gaat maken, wekt dat niet bepaald vertrouwen, maar als hij ze gaat fabriceeren uit deelen, die hij van diverse voddenkarren haalt, is het vertrouwen in het product gelijk nul. Dat begreep de bakker en daarom ging hij niet vertellen, hoe de fiets tot stand was ge komen, doch als hij iets in elkaar geprutst had, zette hij een advertentie in de courant, waarbij hij een „Simplex" te koop aanbood tweedehandseh dan. Daar vliegt allicht iemand in, want „Simplex" is een bekend en goed merk en een goede, oude kar is vaak beter dan een nieuwe van onbekende herkomst. Er kwam dus iemand op de Simplex af, doch die ver nam, dat de Simplex juist verkocht was een oude truc doch dat er een Gazelle disponi bel was. Gazelle is ook een oud en gerenommeerd merk en zoodoende wilde de kooper over de Gazelle onderhandelen. Het rijwiel zag er voor een leek Gazelle achtig uit, doordat op frame en spatbord een prentje was gedrukt, overeenkomende met het bekende van de springende gazelle. Het karretje was oud, maar leek nog be rijdbaar en de kooper nam het voor f 12. in de veronderstelling, een „Gazelle" te hebben ge kocht. Spoedig had hij spijt van zijn koop, want hij zakte door het frame, niettemin besloot hij de fiets te laten repareeren. Van den reparateur vernam hij echter, dat de fiets, ondanks de prentjes geen „Gazelle" was: ze werd opge stuurd naar de.fabriek in Dieren en daar con stateerde men. dat er geen botje van de Ga zelle aan zat, ja, de prentjes waren ook na maak. Nu volgde een klacht tegen den bakker en die stond heden terecht voor oneerlijke con currentie. Hij beweerde nu wel, dat hij het frame met de merken erop van een voddenbaas had ge kocht en meende met een Gazelleframe te doen te hebben, doch moest erkennen, dat de rest een bij mekaar geraapt zootje was, waar aan de Gazellefabriek geheel vreemd was. Tevens bleek uit zijn verhoor, dat hij geen Simplex had gehad, doch hij had abusievelijk aan de krant opgegeven, dat hij een Simplex te koop had; hij had bedoeld een Gazelle. De politierechter was van oordeel, dat een derge- "ijke vergissing hoogst merkwaardig was. En ingenieur van de Gazellefabriek kwam als deskundige verklaren, dat de bewuste fiets, ter zitting aanwezig, niets Gazelle-achtigs had. Het bedrog lag er dus dik op en de Officier eischte een geldboete van f 15, doch de politie rechter vond dit te weinig en maakte er f 25 van. Van wien was het hondje? Een juffrouw stond terecht omdat ze vijf jonge foxterriers verkocht had, die niet haar eigendom geweest zouden zijn. Zij sprak dit laatste al direct tegen, beweren de, dat het vijftal, dat te baren huize geboren was, van een moeder stamde, die haar eigen dom was en dat daarom de jongen haar ook toebehoorden. Daartegenover vertelde een dame, die een kennel hield het heel anders. In de hond en- fokwereld schijnt het niet ongebruikelijk te zijn, dat iemand van den kennel een hond krijgt op z.g. fokcondities, wat zeggen wil, dat de hond jongen werpt ten huize van den krijger, die ze opfokt en dan aan den kennel geeft. Is dat tweemaal gebeurd, dan wordt de moederhond zonder meer eigendom van dengene, die de twee collecties heeft opge fokt. Volgens de dame van den kennel zou de verdachte op die voorwaarde een foxterrier hebben gekregen en verder niet, zoodat de jongen voor de kennelhoudster waren. Neen, zei verdachte, ik heb de moederhond gekocht voor f 15. Doch toen ging ze zich verspreken door te zeggen, dat de opbrengst der jongen gediend had om een schuld te vereffenen, die de kennelhoudster, naar zij beweerde, aan haar of familie van haar had, iets wat heel niet ter sprake zou komen, als de kennelhoudster geen recht meer op den hond kon doen gelden. Bovendien kwamen nog andere getuigen verklaren, dat verdachte tegen hen gezegd had den hond te hebben gekregen op fok- conditie en de kennelhoudster vertelde, dat, als zij den hond verkocht had, zij er den stamboom bij had moeten geven, want dat is voorschrift van een bond van fokkers en bo vendien had zij het dier in den honden bur gelijken stand moeten laten overschrijven op straffe van boete. Op het punt van raszuiverheid laat de bond niet met zich spotten. De Officier van Justitie was van oordeel, dat verdachte niet de waarheid sprak en zij niet gerechtigd was geweest de jonge hon den ten eigen bate te verkoopen, waarom hij f 25 boete vorderde, welke de rechter toe wees. De bloemenplukker. Iemand had in een tuin bloeiende serin- gentakken afgebroken, waarbij hij werd be trapt. Hij erkende zijn fout en zei, dat hij het had gedaan om de takken te verkoopen, want 't was misère geweest. Geen wex*k, geen steun en dan had hij zoo graag goed gewild. Maar, zei de rechter, je bent al eerder voor diefstal veroordeeld. Dat is zoo, zei verdachte, maar de laatste vijf jaar heb ik toch goed opgepast. Het strafblad werd nagezien en nu bleek, dat verdachte in October 1937 nog 8 maan den gevangenisstraf had gehad en hij moest toegeven 18 Mei uit de gevangenis te zijn ontslagen. 18 Mei ontslagen met f 19 uitgaanskas en 20 Mei ging hij seringen pluikken. Bleef dus alleen 19 Mei over als dag, waarop hij zijn leven had gebeterd en zonder steun was en de vijf jaren verdwenen in het niet. Die kleine vergissing liet hij verder onbe sproken, maar hij vertelde, dat hij nu steun had en zijn best deed. Hij zag de toekomst hoopvol in en vroeg om een voorwaardelijke straf; de Officier eischte 14 dagen voorwaardelijk, doch de rechter gaf f 3 boete. AANBESTEDING. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed: het verrichten van opruimings- en bagger- werken, het maken van oeververdedigingen en het slaan van meerpalen, een en ander met bij komende werken onder de gemeenten Alphen a.d. Rijn, Boskoop en Waddinxveen. Laagste inschrijvers waren voor bestek a De N. V. Kraayeveld en A. Hofman te Heemstede voor f 46.850, en voor bestek b: W. Bakker Tzn. te Gouda voor f 43,124. Nieuwe beschuldigingen tegen de Trotskisten en Boecharinisten. Russische officieren kregen gerechten met gemalen glas voorgezet. MOSKOU 20 Juni (Reuter). Volgens Krasnaya Zvezda (de Roode Ster), het or gaan van het Roode Leger zijn in den afge- loopen winter in eenige garnizoenen in Wit Rusland vergiftigingsverschijnselen voorge komen, die veroorzaakt moeten zijn door Trotskisten en Boecharinisten, die deel heb ben uitgemaakt van den geneeskundigen dienst en de intendance. Het bewuste perso neel van de intendance moet levensmiddelen hebben verzorgd, die in schadelijk blik ge conserveerd waren. Bij een regiment in de Oekraine kregen de officieren gerecht-en voorgezet, welke kleine stukjes metaal en gemalen glas bevatten, ter wijl besmet water voor de soep moet zijn ge bruikt. Ook elders was de voedselvoorziening niet in ord'

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1