WATERPOLO. H. V. G. B. verliest 11a cloelpunten- rijken wedstrijd van A. Z. (5-6) In een doelpuntrijken wedstrijd, waarin H.V.G.B. eenige malen heeft voorgestaan, heeft het tenslotte met slechts één doelpunt verschil zijn derde naderlaag geleden. H. V. G. B. speelde met twee invallers voor K. Bon- egertman en J. Schouw, die vervangen waren door ten Cate en Anthoni. Reeds direct zetten de gasten er een hoog tempo in. maar al spoedig- moest Smitzhui- zen het water verlaten wegens opstellen bin nen de twee Meter. Door de numerieke meer derheid kon Hauber de score voor H.V.G.B. openen, l0. Deze voorsprong was echter van korten duur, want Smitzhuizen scoorde van verren afstand. Boeree had het in het doel hard te verantwoorden en móest voor de rust tweemaal den bal uit het net halen. De laag over 't water staande zon was voor den Haar- lemschen doelman wel een groote handicap. H.V.G.B. zat echter ook niet stil. Anthoni en ten Cate maakten voor de rust nog gelijk met verre schoten. Rust 3—3, Na de hervatting kwam A.Z. direct met vier man naar voren. De H.V.G.B.-achterhoe- de kwam in moeilijkheden en het was weer Smitzhuizen, die met een hard diagonaal schot doelpuntte. Hauber bracht even later de ploegen weer op gelijken voet. En weer kwam H.V.G.B. in den aanval, maar An thoni beging een. overtreding, waarvoor hij het water moest verlaten. Spoedig daarop scoorde Ratting voor A, Z. Maar hierna kreeg H.V.G.B. een zelfde kans. Goed samenspel in de H.V.G.B.-voorhoede leverde weer een tegen- punt op (5—5). Fel werd er nu om de overwinning gestre den. Het was Ratting, die met een keurigen doorslagbal uit een corner zijn ploeg de lei ding bezorgde. Even later kondigde scheids rechter Heerkens Thijssen het einde aan. V. Z. V. I-Haarlem I. In verband met het waterpolotournooi van D.W.R., dat a.s. Zondag in de inrichting aan de Kleverlaan gehouden wordt en waaraan V.Z.V. en Haarlem deelnemen, zal de voor dien dag vastgestelde wedstrijd V.Z.V. I Haarlem I in de Sluisput te IJmuiden reeds Donderdag', 23 Juni, gespeeld worden. De wed strijd vangt aan om 8.45 uur. H. Z. V. 1—H. V. G. B. 5 (4—1). De thuisclub laat wegens het niet opko men van 2 spelers bij de tegenpartij eveneens 2 man uitvallen. Reeds na 1 minuut laat de H.V.G.B.-keeper een goed gericht schot van J, van Til uit de handen vallen, waarna on middellijk J. Cardol uit een vrije worp het tweede doelpunt scoort. Hiermede komt de rust. Na de rust weet Rol na goed vrij gezwom men te zijn onhoudbaar tegen te doelpunten. P. Velthuis schiet daarna in de handen van den keeper, doch deze werkt den bal in eigen doel. Kort voor het einde schiet. J. Cardol precies op een punt van de bovenlat en p. Velthuis den bal opvangende, maakt dan fraai het vierde doelpunt. H. Z. V. 2VELSEREND 2 (3—1). Beide partijen zijn afwisselend in de meer derheid, Velserend doelpunt na 3 minuten door den links-buiten. Kort voor de rust scoort Scharff den gelijkmaker. Onmiddellijk na de hervatting krijgt de Graaf den bal goed toegespeeld, en het is 2-1, terwijl kort-daarna Scharff den bal van den keeper na een uitworp goed opvangt en onhoudbaar inschiet. ZOMERCOMPETITIE VAN DEN KRING HAARLEM K. N. Z. B. Voor de zomercompetitie van den Kring Haarlem zijn tot nu toe 25 wedstrijden ge speeld. 17 wedstrijden moesten, zelfs half Juni, wegens te lage temperatuur van het water worden uitgesteld. De uitslagen zijn: DAMES Klasse A:. H. P. C. 2—H. Z. V. 30 V. Z. V.—H. Z. V. 5—2 D. W. R. 2—V. Z. V. 3—1 H. Z. V.—H. P. C. 2 1—2 H. Z. V.—V. Z. V. 1-4 De ranglijst in deze af deeling is thans: H. P. C. 2 2 2 0 0 4 5—1 D. W. R. 2 110 0 2 3—1 V.Z.V. 3 2 0 1 4 10—6 H. Z. V. 4 0 0 4 0 4—14 Klasse B Velserend—Zandvoort 1—1 Velserend—Haarlem 2 0—4 ZandvoortD. W. R. 3 2—4 Haarlem 2D. W. R. 3 0—1 HEEREN Eerste klasse: H. V. G. B. 4—Haarlem 2 1—5 Zandvoort—H. P. C. 4 4—2 D. W. R. 3—H. V. G. B. 4 7—1 Tweede klasse: K. Z. 1—H. Z. V. 1 4—0 H. V. G. B. 5—D. W. R. 4 Velserend 1—V. Z. V. 3 D. W. R. 4—H. P. C. 5 K. Z. 1Velsefend 1 H. P. C. 5—Velserend 1 (gestaakt) 3de klasse: K. Z. 2—Halfweg 2 Halfweg 2—H. Z. V. 2 Velserend 2—V. Z. V. 4 D. W. R. 5—Velserend 2 Halfweg 2—V. Z. V. 4 V. Z. V. 4 en Zand voort 2 beiden niet opgekomen. Adspiranten: V. Z. V. B—H. P. C. B D. W. R.—H. P. C. A 0—1 0—5 2—4 3—0 2—0 0—3 1—0 2—5 4—2 4—2 eenmaal 1—3 4—4 HET INTERNATIONALE ZWEMFEEST VAN H.P.C. OP 9 JULI. Voor het internationale zwemfeest van 9 Juli dat H.P.C. in de zwemvijvers te Heemstede zal geven is een mooi programma samenge steld. Voor de dames vinden wij op het pro gramma staan de 100 meter borstcrawl, de 100 meter rugslag en de 100 meter schoolslag en de 5 x 50 meter borstcrawlestafette, Voor de heeren de nummers 100 meter borstcrawl en- de 100 meter schoolslag, en de 10 x 50 meter borstcrawlestafette. Tevens is er een nummer schoonspringen dames. Als slot van het feest zal de waterpoloploeg van de Southern Counties Ladies Waterpolo- Association spelen tegen het Dames-zevental van H.P.C. Op de verschillende nummers zullen de En- gelsche dames tevens mededingen CRICKET EN ENGELAND. LancashireAustralië eindigt in een draw. Bradman maakt 101 runs in 73 minuten. Op Old Trafford eindigde de wedstrijd tus- schen Lancashire en de Australiërs in een draw. Na een voorsprong van 14 runs op de eerste innings verkregen te hebben (303 te gen 2891 scoorden de Australiërs 284-2 in de 2de innings. Brown (b. Nutter 701 en Fingle- ton (c. Wilkinson b. PliiHipson 96) scoorden 134 voor het 1ste wicket, waarna Bradman in 73 minuten 101 runs bijeensloeg, de snelste century van het seizoen en Bradman's 8ste van den toer. Lancashire verloor de wickets van Washbrook (11), Iddon (20) en Paynter. Op 30-3 was de tijd verstreken. Walter Ham mond scoorde ook in de 2de innings van Glou cestershire tegen Derbyshire een centüry en door deze prestatie houdt Hammond thans met Jack Hobbs het record van 6 x in een wed strijd hi de 1ste en 2de innings een honderd gemaakt te hebben. Gloucestershire 287 'Ham mond 110) en 294 (Hammond 123) tegen Der byshire 415 (D. Smith 113) en 2—0. De wed strijd eindigde in een draw, evenals Leices tershire 535-8 tegen Hampshire 342 en 231-2. Middlesex 281 en 241-9 (P. Smith 8-94) wint met 1 wicket van Essex 300 en 221. Oxford 307 en 289-1 (J. H. Walford 201) wint van M. C. C. 387 en 199-9 (R. F. H. Darwall Smith 4-46, D. Young 4-42) Notts 352 en 180-3 wint van Kent 314 en 214 (Knowles 5-62). Sussex 336 en 203-4 wint van Worcestershire 168 en 375 (Gibbons 119) Warwickshire 184 en 285-5 (R. E. S. Wyatt 121) wint van Northamptonshire 191 en 128 (Hollies 4-45) Glamorgan 388 en 334-8 (C. E. Jones 132) tegen Cambridge 338 en 288-4 (P. A. Gibb 133) draw. Lancashire behield de lei ding. gevolgd door Middlesex en Yorkshire. Yorkshire nog ongeslagen behaalde de 3de achtereenvolgende overwinning en begint de leiders te bedreigen. Het ziet er naar uit of de strijd om het kampioenschap dit jaar nog spannender wordt dan in het seizoen'1937, nu Lancashire weer een leidende rol speelt. LAWNTENNIS. Nederlandsche successen te Wimbledon. Mej. Lizana door mevrouw Mathieu uitgeschakeld. Onder zeer warm zomerweer zijn gisteren de Wimbledon-kampioenschappen voortgezet. Na het heerenenkelspel van den eersten dag kwamen het damesenkelspel en het heeren dubbelspel aan de beurt, In het dames-enkel spel kwam onze landgenoote, mej. Rollin Cou- querque uit tegen de Engelsche speelster mej. Macfarlane. De Nederlandsche speelster had weinig moeite met haar tegenstandster en plaatste zich door een 62, 62 overwinning in de volgende ronde. In het heerendubbelspel begonnen Hughan en Van Swol tegen de Engelschen Betts en Reddall weinig hoopgevend. In de eerste set klopte het niet erg in de Nederlandsche com binatie, maar spoedig kwamen zij er beter in en toen was het met de meerderheid der En gelschen spoedig afgeloopen. Onze landgenoo- ten wonnen met 2—6, 6—3, 64, 6—4. In het damesenkelspel wonnen de favorie ten gemakkelijk, alleen mej. Lizana werd dooi de nieuwe Fransche kampioene mad. Mathieu uitgeschakeld. De voornaamste uitslagen van den tweeden dag waren: Damesenkelspel: Helen Jacobs (Vereenigde Staten) sl. mej. Whitmarsh (Engeland) 6—0, 61. Mevr. Mathieu (Frankrijk) sl. mej. Lizana (Chili) 64,64, Mej. Rollin Couquerque (Ne derland) sl. Mej. Macfarlane (Engeland) 62, 6—2. Mevr. Fabyan (Ver. Staten) sl. mej. En ger (Duitschland) 6—1, 6—3. Mej. Jedrze- jowska (Polen) sl. mej. Stevenson (Australië) 61, 36, 63. Mej. Coyne (Australië) sl. mej. Yorke (Engeland) 75. 61. Mevr. Sperling (Denemarken) sl. mej. Kovac (Zuid Slavië) 6—1,6—2. Heerendubbelspel: Hecht' eii Merizel "(Tsjp- cho Slowakije) sl. Brown en Comery (Enge land) 63, 64, 86. Dalios en Szigetti (Hon garije) sl. Billington en Butler (Engeland') 64, 36, 86, 63. Kleinschroth en Csikos (Duitschland-Hongarije) sl. Landau en Mede- cin (Monaco) 63, 7—5, 6—3. Kukuljevic en Pallada (Zuid Slavië) sl. Choy en Ho (China) 6—3. 63, 64. Hughes en Wilde (Engeland) sl. Goepfert en Koch (Duitschland) 6—0, 64, 72. Hughan en van Swol (Nederland) sl. Betts en Reddall (Engeland) 2—6, 63, 64, 64. Borotra en Brugnon (Frankrijk) sl. Coo per en Peters (Engeland) 10—8, 61, 63. Henkei en von Metaxa (Duitschland') sl. Ellmer en Maneff (Zwitserland) 3—6, 6—3, 64, 7—5. Mitic en Puncec (Zuid Slavië) sl. Procopio en Shaffi (Italië) 6—1, 6—1, 5—7, 6—1. SCHAKEN. SCHAAKCLUB „DE ROCHADE". Maandag 20 Juni werden de zomerwedstrij den van de S. C. „De Rochade" voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: le klasse: H, Blokker—D. F. de Lange L. Biesheuvel—W. Mantel J. E. Strengers—P. H. Sprofckreeff E. FijlstraJ. Blokker S. J. Abspoel— J. W. Schipper B. BiesheuvelJoh. v. Polen N. C. de TombeD. Andrea C. KaaijC. E. Abspoel 2e klasse: J. D. RavensbergenP. E. Kolderie J. GeerlingsG. B. v. d. Velde D. A. AppelboomJ. Wever W. OostenbroekW. A. J. de Mol J. J. Teekamp Sr.P. Visser 3e klasse: F. le FebreW. C. Hoos Adr. VelthuisJ. P. v. d. Meer W. Oerlemans-^-W. Kuiper I-I. Cohen RodriguesB. Veldhuizen C. S. G. NoordhoffJ. v. Roon J. P. HeemskerkA. W. de Mol J. v. Vliet-H. J. Bruijns P. DorleijnP. Loman F. VisserS. J. Abspoel J. MulderJ. Versteeg' N. C. SmitP. Schneiders afgebr. afgebr, MK afgebr. 0—1 J4_T/2 Vi—VÏ afgebr. afgebr. 0—1 afgebr. Vi afgebr. afgebr. afgebr. 1—0 0—1 0—1 0—1 afgebr. afgebr. 0—1 1—0 0—1 Eliskases wint het tournooi te Noordwijk. Euwe in de laatste ronde geslagen. De uitslagen van de negende en laatste ronde van het tournooi te. Noordwijk luiden: Schmidt—Bogoljubow afgebroken. Euwe verliest van Eliskases. Spielmann remise met sir Thomas. Pirc remise met Landau. Tartakower remise met Keres. Door zijn overwinning op Euwe heeft Elis kases dit tournooi gewonnen met de fraaie score van 7V2 punt uit negen partijen. Keres werd met een vol punt verschil tweede. Daar de uitslag van de afgebroken partij Schmidt—Bogoljubow. welke heden wordt af gespeeld, in het definitieve eindresultaat nog veranderingen kanopleveren, volgt hier het voorloopig resultaat: 1. Eliskases 1% pnt. 2. Keres 6'/2 pnt. 3. Pirc 5Yz pnt: 4. Euwe 5 pnt. 5. Landau 4'/2 pnt, 6. Bogoljubow 4 punten plus een afgebro ken partij. 7. Sir Thomas 4 punten. 8. Spielmann en 9. Tartakower, ieder 2J/2 punt. 10. Schmidt 2 punten plus een afgebroken partij. HANDBAL. Het Nederlandsch elftal voor <le wereldkampioenschappen te Berlijn samengsteld. Na afloop van de te Utrecht gespeelde selectiewedstrijden is het Nederlandsch elf tal samengesteld, wat Nederland zal vertegen woordigen in de a.s. Wereldkampioenschap pen, die van 7 t/m 10 Juli in Duitscihland ge houden zullen worden. Nederland zal het eerst tegen Zweden spelen welke wedstrijd te Maagdenburg zal plaats vinden. De volgende wedstrijd, gaat tegen de winnaar of verliezer van den wedstrijd Roe menië—Luxemburg, dit hangt n.l. af van het resultaat tegen Zweden, eveneens te Maagden burg. De volgende twee wedstrijden worden te Berlijn gespeeld. Het elftal is voorloopig als volgt samenge steld: Doel: Kerkeling (Simson, Amsterdam). Achter: Barendse (Niloc, Amst.) Rhodes (Niloc, Amst.). Midden: Hoos (Hellas, Den Haag), Van Driel (Niloc, Amst.), Smit (Thor, Rott.). Voor: Duijff (Concordia, Haarlem), v. d. Tooien, Thor, Rotterdam), Witziers (Concor dia, Haarlem), Borrius (Niloc, Amst.), Rolle- ma (K. en V., Groningen). Reserves: D. van Santen (Concordia, Haar lem) A. Dame (N.A.S.B., Eindhoven)Witte- veen (Hellas, Den Haag) Haringrecders wijzen eischen der arbeiders af. Conflict blijft voortduren. De hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R.K. Transport arbeidersbond hebben van de organisatie der Nederlandsche haringreeders een telegram ontvangen, waarin medegedeeld wordt, dat de reeders de nieuwe minimum-eischen der sta kende visschers afwijzen. In den stand van het haringvisscherijcon flict is dus geen verandering gekomen. dag voor de scholen, Zaterdagmiddag voor de vereenigingen, Vooral voor de nummers in groot verband zal een terreinrepetitie noodig zijn, want in enkele gevallen zullen 800 gymnasten op het groene veld tegelijk hun oefeningen uitvoe ren. Van begeleidende muziek zal een ruim ge bruik gemaakt worden. Een geluidsinstallatie is daarvoor aanwezig. Vooral zal de mede werking van Harmonie-Crescendo onder lei ding van den heer H. W. Hofmeester op prijs worden gesteld. Dit corps verleent evenals verleden jaar zijn belangelooze medewerking. De plaatsing van de talrijke medewerkers op de tribunes zal nu zoodanig zijn, dat er meer ruimte vrij komt voor het publiek. Vorig jaar waren n.l. enkele rangen uitverkocht. Verwacht kan worden, dat 30 openbare en bijzondere scholen van L.O. en U.L.O aan de uitvoering zullen medewerken. Uit den Kennemer Turnkring' nemen deel de vereenigingen. Bato, Concordia en Turnlust uit Haarlem, O.S.S. uit Zandvoort, de Bloe- mendaalsohe Gymnastiek Vereen., de T.V. Santpoort, de T.V. IJmuiden, S.S.H. uit Vel- sen en Turnlust uit Beverwijk. Deze vereenigingen zullen met dames en heeren een aantal keurnummers laten zien met vrije oefeningen, oefeningen met hoepels, knotsen en staven, voorts oefeningen aan toestellen als brug, rek en ringen, en ook dans- en springnunmmers. Na een vlaggen-defilé volgen gezamenlijke vrije oefeningen, die het slot vormen van het acht nummers tellende programma. Comité van Aanbeveling. Een Comité van aangevelimb „Lighal-uit- voering 1938" heeft zich gevormd uit: Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, bur gemeester van Haarlem; A. G. Boes, wethou der van Onderwijs en Lichamelijke Opvoe ding; E. Geerts, voorz. afd. Haarlem v. h. Ned. Onderw. Genootschap; C. J. Rijkers, voorz. afd. Haarlem v. d. Bond van Ned. Onder wijzers; T. Hellinga, voorz. afd. Haarlem v. d. Vereen, van Hoofden v:. Scholen; J. A. L. Doijer, voorz. Amb. vereen, van Hoofden van Scholen; J. Hop, ondervoorz. Kon. Ned. Gym. Verbond; H. van de Weijer, Inspecteur v. h. lager Onderwijs i.d. inspectie Haarlem; W. J. B. van Liemt, voorz. „Haarlem's Bloei"; W. B. Smit, Dir. Gemeent. Geneesk. en Gezondh. Dienst; Dr. L. C. Kearsbergen, voorz. Haarl. Ver. tot bestr. der tuberculose; Drè A. A. G. Land, secretaris Haarl. Ver. tot bestr. der tuberculose; Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., penningm. Haarl. Ver. t. bestr. der. tbc.; S. J. van Siooten, directeur van het Consultatie bureau voor tbc.; E. van der Wall, wethouder van Financiën; R. Verwers, voorz. afd. Haar lem v. d. Vereen, van Leeraren en Onder wijzers in de lich. opvoeding in Nederland. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 18 Juni is met ingang van 1 Juli 1938 benoemd tot burgemeester der ge meente Gasselte: mr. K. H. Gaarlandt. Mr. K. H. Gaarlandt werd 11 September 1909 geboren. Hij is advocaat en procureur te Gouda en tevens volontair ter gemeentesecretarie van Boskoop. De heer Gaarlandt is een zoon van den burgemeester van Gouda. Bij K. B. is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau prof. dr. E. van Everdingen, te De Bilt, hoofddirecteur van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch in- stitiiiit. Directeuren van lampenfabriek pleegden verduistering. Negen en vier maanden gevangenisstraf geëischt. Voor de Arnhemsehe rechtbank is de zaak behandeld tegen de beide oud-directeuren der radio-lampenfabriek „Thermion" N.V. te Lent, de 39-jarige koopman E. J. G. de R. en de 40- jarige koopman C. C. R„ beiden thans ge detineerd. Men zal zich herinneren, dat in het begin van de maand Maart van dit jaar, werd ont dekt, dat door de beide directeuren der Ther- mionlampenfaibriek belangrijke malversaties waren gepleegd. Een onderzoek bracht aan het licht, dat zij zich in den loop der laatste jaren herhaaldelijk aan verduistering van verschillende bedragen hadden schuldig gemaakt. Daarop wend tot hun arrestatie overgegaan. De R. was commercieel directeur terwijl R. leider was van het verkoopkantoor Ameropa. Het bleek niet doenlijk het bedrijf gaande te houden, zoodat men tot sluiting van de fa briek moest overgaan, waarbij aan pl.m. 225 menschen ontslag werd alangc :egd. De officier van Justitie was van meening, dat de malversatie niet de oorzaak was van sluiting der fabriek. Deze is te wijten aan de geldschieters ,die ten onrechte meenden, dat zij een zaak, die geen levensvatbaarheid had, opnieuw leven konden inblazen. Tegen De R., wien wederrechtelijk toeëigenen van 8000 ten laste was gelegd werd negen maanden gevangenisstraf geëischt met aftrek van 3!/2 ■maand voorarrest. R., die 1725 had verduis terd volgens de tenlastelegging, hoorde vier maanden met aftrek van 3*/2 maand voor arrest tegen zich eischen. Zijn verdediger verzocht zijn invrijheid stelling in verband met zijn gezondheidstoe stand, welk verzoek door de rechtbank werd ingewilligd. Ruim tweeduizend naturalisatie- aanvragen in behandeling. In de memorie van antwoord betreffende een groot aantal naturalisatie-wetsontwerpen zegt de minister van justitie o.m., dat mo menteel ongeveer 2100 aanvragen voor na turalisatie ten departemente in behandeling zijn. De minister ontkent dat naturalisatie gemakkelijk geschiedt en immigratie wordt aangemoedigd. De Lighaluitvoering. De voorbereidingen zijn voltooid. HAARLEM Woensdag. De duizenden gymnasten, van groot tot klein, van 50 tot 10 jaar oud, die a.s. Zater dagavond op het welwillend beschikbaar ge stelde Haarlem-terrein aan de 31e Lighal-uit voering zullen medewerken, hebben hun voor bereidingen voltooid. Alleen rest nog een repe titie op het terrein, Vrijdagmorgen/en. -mid- Uezing van tien heer H. J. Wouden berg voor de N. S. B. „Wat moet de arbeider doen?" HAARLEM Woensdag. In het concertgebouw hield de N. S. B. gis teravond een bijeenkomst waarop de heer H. J. Woudenberg sprak over: Wat moet de arbeider doen? Spr. begon met uiteen te zetten dat we het begrip arbeider moeten verstaan zooals dit onder het volk leeft. De allereerste plicht van den arbeider in dezen tijd is nietstil te zitten. In de liberale maatschappij is de arbeider ondergeschikt gemaakt aan het doode mate- rieele kapitaal. De ractie hierop was het Marxisme, waarvan Marx, die in wezen vreemd was aan het volk, de grondlegger is geweest. Een eeresaluut moet echter gebracht wor den aan hen, die de kreet om sociale recht vaardigheid verstonden en vakvereenigingen oprichtten. Het Marxisme heeft het goede echter uit het volk weggetrokken en onderge bracht in het wezenlooze internationalisme. Door het liberale kapitalisme zijn de arbeiders in dit internationalisme gedreven. Vrijheid, arbeid en brood, dat zijn de eischen van het werkelijke socialisme. Waar is in deze samen leving echter de vrijheid voor het half mil- lipen werkloozen en waar degenen welke te gen minimale loonen werken? De intellec- tueele arbeider die vaak met groote opofferin gen gestudeerd heeft vindt de poorten van de maatschappij voor hem gesloten. Ook de middenstanders en de boeren heb ben hun vrijheid dank zij de verschillende crisisbepalingen verloren. Er bestaat onder dit stelsel zoo concludeerde spreker geen vrijheid. Terwijl in de grondwet uit drukkelijk staat vermeld dat iedere Neder lander benoemd kan worden in een staats betrekking, zijn de N. S. B.'ers hiervan uit gesloten. Met den arbeid is het al hetzelfde als met de vrijheid, ook die is er namelijk niet. Het liberale kapitalistische stelsel moge in de vorige eeuw voldaan hebben, voor onzen tijd is het absoluut ondeugdelijk. Dit stelsel is de hoofdoorzaak van het nijpend gebrek aan arbeid dat op het oogenblik heerseht. In vijf jaar heeft de Nederlandsche staat 1850 millioen gulden uitgegeven om de boeren en arbeiders te helpen zonder dat eenig effectief resultaat werd bereikt. Noch het internationale socialisme, noch de parlementaire democratie kunnen in de zen toestand verandering brengen. Een van de kenmerken van de democratische verwor ding is ook het geval Oss. Toen de heer Rost van Tonnmgen over deze zaak een rede hield is hem het woord ontnomen. Spr. ging hierna het verloop van de zaak Oss in de Tweede Kamer na en wees erop dat nog geen afdoen de opheldering is verkregen. De fout van de S. D. A. P. is dat zij zich te veel heeft vastgehecht aan het burgerlijk liberalisme. Wanneer men het rechtvaardige socialisme wil bereiken dan moeten nieuwe wegen worden ingeslagen. Een geestelijke re volutie is dan allereerst noodig'. Evenals het individu in het i eigen gezin, zoo moet ook de volksgenoot zich in het eigen volk ge borgen voelen. Alles wat parasiteert op het volk moet ver wijderd worden en wel op de eerste plaats het liberale grootkapitaal. Deze nieuwe weg kan alleen bewandeld worden wanneer de leidersgedachte, die het Nederlandsche volk niet vreemd is, aanvaard wordt. Er zijn 1.8 millioen arbeiders in Nederland waarvan er slechts 600.000 in verschillende arbeidersbonden vereenigd zijn. Laten alle arbeiders zich echter aaneensluiten in een arbeidsfront, dan is er iets te bereiken. De nationaal socialisten zijn de grootste haters van den oorlog, maar hetgeen ze zelf door hun arbeid tot stand hebben gebracht zullen ze verdedigen tegen vreemde invloeden. Spreker besloot zijn rede met erop te wijzen dat het nationaal-socialisme niet ingewik keld, maar eenvoudig, tastbaar en noodzake lijk is. Van de gelegenheid tot debat werd door vier sprekers gebruik gemaakt die hun be zwaren tegen de N.S.B. uiteen zetten waarna de heer Woudenberg de sprekers beant woordde HET ZWAARDBLAD. Ditmaal is, op verzoek van een abonné, het zwaardblad aan de beurt, een kamerplant. Men noemt haar Sanssevierea, maar even vaak komen we tegen Sansevieria of Sansivi- ria. En niet alleen is de juiste naam moeilijk te achterhalen, maar ook de juiste behande ling'. Er zijn maar weinig handleidingen voor kamerplanten, die het zwaardblad vermelden en dit is jammer, want de laatste jaren ver heugt de plant zich in een vrij groote popu lariteit. Hoe dat komt? Wel, waarschijnlijk niet in de laatste plaats doordat ze zoo voor treffelijk past bij onze moderne interieurs. Sanssevierea is een uiterst decoratieve plant; de naam Zwaardblad is niet onaardig gevon den. Soms worden de lange, platte, eenige cm. breede bladeren, die vaak iet of wat om hun lengte-as gedraaid zijn, wel 80 cm. lang. Ze komen recht uit den grond op, zonder zij scheuten, wat trouwens ook niet kan omdat het bladeren zijn. De wortelstok bevindt zich onder den groncl en produceert acht tot tien bladeren. Er zijn nog al wat variëteiten, sommige met een geien rand, andere met horizontale grijze strepen of gele vlekken. In Afrika, Azië en ons Indië hooren ze thuis en hoewel ze geen echte kasplanten te noemen zijn, gemakkelijk zijn deze uitheemsche gasten nu niet direct. Dit is misschien de reden dat ze zoo weinig beschreven worden en ook, dat men ze on danks hun mooien vorm nog altijd te weinig in de hulzen ziet. Toch kan het met een beetje zorg en goeden wil v/el lukken, een Sanssevierea goed te hou den. We kunnen zelfs toekomen aan jonge planten, 't zij door scheuren, 't zij door blad- stekken; daarover zullen we het straks heb ben. Te veel zon is af te raden, het beste zal onze plant zich voelen voor een licht, niet te zonnig venster. Er staan zelfs Zwaardbladen op het noorden. Eerst bij goed licht zal de mooie bladteekening, de voornaamste schoonheid van de plant, goed blijven. En zeker mag ze ook niet te warm staan; hooger dan 65 gr. Fahrenheit mag de temperatuur niet worden. Een tweede vraagstuk is het water geven. Hiermee kunnen we niet voorzichtig genoeg zijn! 's Winters rust de plant en vraagt clan weinig vocht; 's zomers méér, maar nooit mo gen we in het hart der plant, dus tusschen de bladeren, gieten; want eer we het weten begint dat te rotten. Dat water geven is een kwestie meer van „voelen" dan van weten; iedere plantenliefhebber heeft die ondervin ding wel opgedaan. Voor degenen die het ech te aanvoelen van planten missen, is de Sans sevierea niet geschikt; want nogmaals, ge makkelijk is ze niet; maar heel erg moeilijk evenmin, tenslotte. Het steken doen we in het voorjaar; we kunnen den wortelstok deelen en zoo meer planten krijgen, of bladstekken nemen. Een gezond blad wordt in stukken van ruim een decimeter gesneden; die laten we liggen tot de wonden zijn gedroogd en potten ze dan op in een mengsel van kleizodengrond en blad- grond (2 op 1). Aan de snijvlakken vormen zich worteltjes, maar daar gaan eenige weken over heen. Ook geen werkje voor iedereen, dit stekken; het het heeft nog dit nadeel, dat sommige mooi-gekleurde variëteiten zuiver groene jonge plantjes voortbrengen. Verme nigvuldiging door scheuren is dan de aange wezen methode. L. S. EXAMENS. Hooger onderwijs. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am- iterdam voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde: de hee ren A. Aten, Hoorn; M. Koksma, Oranjewoud en K. van Nes, Den Haag; id. hoofdvak wis kunde: de heer D. J. Lock, Rotterdam; voor het cand.-examen rechten: de heeren C. Chardon, Delft; B. D. van Raay, Leeuwarden én J. Schaafsma, Haarlem; voor het candi- daatsexamen rechten de heeren Y. Scholten en J. van Iterson, voor het cand, examen economie de heeren J. Groenevelt, J. Hartman en J. H. Tolman; voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren L. Ph. Petit, A. G. Krouwels, R. Holthuis en A. H. van Ankum. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift getiteld: „Het verschil in reactiesnelheid bij additie aan cis- en trans-dichlooraetheen in tegenwoordigheid van aluminiumchloride" de heer J. A. H. Knop, geb. te Maastricht en tot doctor in cle geneeskunde op proefschrift getiteld: „Bij drage tot de kennis der typen van het cory- nebacterium diphtherie" de heer B. W. L. Siemens, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het prop.ex. theologie mej. R. Jongeling en de heer S. Kranenburg en voor het cand.ex. in de wis. en natuurkunde de heeren M. J. E. Ernsting en Chr. Buzink; voor het prop.examen theologie: de heeren J. A. Visser en G. Hartdorff (cum laude). (Mej. A. Blom, die op 20 Juni j.l. het prop. ex. theologie heeft afgelegd, heeft daarbij het praedicaat cum laude gekregen). Dinsdagmiddag promoveerde aan de Vrije Universiteit tot doctor in de heilige godge leerdheid, ds. A. de Bondt, Geref. predikant te 's Gravenhage, geb. te Zwijndrecht, op een proefschrift, getiteld „Wat leert het Oude Testament aangaande het leven na dit leven?" Voor het examen Lich. Oef. M. O. is ge slaagd de heer P. C. H. Lamboo, te Benne- b r o e k. Voor het examen gemeente-administratie is geslaagd de heer G. J. Frerichs te Haarlem. Rijkskweekschool voor Onderwij zers (essen) te Haarlem. Examen: Nuttige handwerken: 21 Juni. Ge ëxamineerd 7 candïdaten. Geslaagd (de da mes) R. A. Pals, G. Prins, J. L. Sanders J. M. Sas, W. C. Sonnevelt, A. C. Teer. Deze examens zijn hiermede geëindigd. HOOGERE BURGERSCHOOL A MET 5-JARIGEN CURSUS. Voor het eindexamen aan de Hoogere Bur gerschool A met 5-jarigen cursus te Haarlem zijn geslaagd: de dames Gerarda J. M. Baars, Maria W. Gulden, Aaltje Hollander, Franca J. Ossendorp en de heeren L. Fibbe, H. Heule en A. L. van Reenen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem is het volgende faillissement uitge sproken op Dinsdag 21 Juni 1938. C. M. van der Beek, bouwondernemer, wonende te Haarlem, Rollandslaan 89. Curator Mr. L. S. Römelingh te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. A. L. M, van Berckel te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: H. F. G. Maste, bakker, wonende te Haarlem, Lekstraat. Curator Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdee- lingulijst is geëindigd het faillissement van: M. Blankensteyn, schilder, wonende te Sant poort, gemeente Velsen. Curator Mr. A. W. Hel- lema te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3