HET NIEUWE AVONDBLAD Moderne instrumenten vergemakkelijken het visschen. Een mannentriomf. 23e JAARGANG No. 196 DONDERDAG 23 JUN11938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 127a ets., per maand 5272 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM, ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f 100.—één lid duim f50—, alle leden wijsvinger ƒ60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk 15—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz.' ƒ400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De hulp van het echolood. Instrument, dat den schipper als 't ware in staat stelt den zeebodem te zien. IEDEREEN, die wat te doen heeft met de visscherij, zoowel op de kust als in verre wateren, is er van overtuigd, dat het vis schen zeer vergemakkelijkt is door het in voeren van het ultrasonore echolood, een in strument, dat thans, voor trawlers zoowel als voor beugvisschers onmisbaar is schrijft H. E. Watterson in The Fishing News. Als hij een blik werpt op de zwak verlichte schaal, waarover zich felle lichtpuntjes snel heen en weer bewegen, kan de schipper in één oogopslag de diepte en den aard van den zeebodem onder zich bepalen. Verschillende diepten van onderzeesche heuvels en val leien, plateaux, ruggen en kuilen ontrollen zich voor zijn oog als zijn stampend en slin gerend schip de flanken door de golven boort. Als de schipper de vischgronden nadert, slaat hij den echometer nauwkeurig gade, om de veranderingen waar te nemen. Wan neer de diepte, die soms meer dan 300 vaam bedraagt, begint te verminderen, weet hij direct het hoe of wat. De trawl gaat over boord en de bank wordt afgevischt, terwijl de schipper met gemak en groote nauwkeu righeid zijn diepte houdt en de plaatsen op zoekt, waar de meeste visch zit. Het lastige looden met de hand heeft afgedaan. Moderne beugvisschers kunnen met be hulp van het echolood hun lijnen op glooien de zeebeddingen uitleggen op diepten van 500, 600, ja zelfs 700 vaam. Het werken met een hand of winchlood dikwijls op een slin gerend schip gaat uiterst langzaam, het is bovendien gevaarlijk, zeer onbetrouwbaar en buitengewoon lastig. Terwijl een hand-loo ding vroeger vaak een half uur duurde en het lang niet zeker was, dat wanneer het lood weer boven water was, men inderdaad de diepte had van de plaats waar het schip zich op dat tijdstip bevond, kan de schip per nu doorloopend de diepte bepalen en krijgt hij vele opgaven in een minuut, door alleen maar een knop om te draaien. Het type echometer, dat algemeen aan boord van trawlers en beugvisschers gebruikt wordt is dat hetwelk de loodingen registreert door middel van optische aanwijzing, zoodat men de diepte direct kan aflezen. Tijdens het vorige haringseizoen is het ge bruik van den echometer aan boord van ha- ringdrifters steeds toegenomen. Men heeft ontdekt, dat daar, waar de zeebedding scherp ombuigt een goede plaats is om de vleet over boord te zetten. Men is nl. van meening, dat wanneer de haring, na op den zeebodem in rust te zijn geweest optrekt, dit met een scherpen hoek op dergelijke plaatsen ge schiedt en ir. grootere hoeveelheden gevan gen kan worden dan op een vlakken bodem. Dit is de jongste theorie en deze theorie schijnt alleszins juist te zijn. Ofschoon het echolood pas in 1931 zijn in- 14.s. Zaterdag wordt gecollecteerd voor de speeltuinen. Men verzuime niet, een bloempje te koopen. De Centrale van Speeltuinen schrijft ons: De Centrale van Speeltuinen, waarbij aan gesloten de Speeltuinvereenigingen „In Vei lige Haven", „De Moerberg" en „Kinder vreugd", houdt Zaterdag 25 Juni een bloempjesdag. Het bestuur verwacht, dat elk, die een kindervriend is, zijn offertje zal bij dragen. Het is vooral voor de veiligheid op straat noodig, dat de kinderen in de speeltui nen, een ongevaarlijke en prettige speelplaats hebben. Voor een goed onderhouden speeltuin is veel geld noodig en daar de lage contribu ties niet toereikend zijn, zijn deze instellingen mede op de liefdadigheid der burgerij aange wezen. In vele gemeenten wordt voor de speeltuinen subsidie gegeven, maar dit is in de gemeente Velsen niet het geval. De be sturen hebben hierdoor vele zorgen, en veel werk om de speeltuinen in goede conditie te houden, Daardoor hopen zij, dat de collectri- ces a.s. Zaterdag vele bloempjes zullen ver- koopen. Men doet er een goede daad mede voor het mooie doel. De kinderen in den speeltuin! Op straat dreigt gevaar. Koopt allen een bloempje. Nederlandsclie Roode Kruis. Een practische oefening. Evenals vorige week zal in het Heerenduin nabij het Stormvogelsterrein te IJmuiden een practische oefening worden gehouden dooi de leden der transportcolonne en afdeeling helpsters. Aanvang hedenavond 8 uur. trede in de Britsche visscherij deed, zijn thans de meeste Britsche zeevisschersvaar- tuigen met dit instrument uitgerust. Statis tieken van den Visscherij raad toonen aan, dat sinds de visschersvaartuigen een echo lood aan boord hebben, de gemiddelde vang sten grooter zijn geworden. Behalve het echolood, bewijzen de laatste jaren ook de electrische richtingzoekers en de radiotelefonie groote diensten aan den visscherman en de combinatie dezer drie moderne installaties heeft het visschen zeer vergemakkelijkt. Waterpolo in „De Put". Vier zeventallen van V. Z, V. in actie. Hedenavond zullen niet minder dan vier zeventallen van V. Z. V. in het strijdperk „treden". De eerste wedstrijd V. Z. V. 2D. A. W. 2 Alkmaar begint om 7.30 uur. Alhoe wel D.A.W. geen slechte ploeg heeft, rekenen we op een overwinning onzer plaatsgenoo- ten, maar zij zullen die niet cadeau krijgen. Na dezen wedstrijd speelt V.Z.V. 3 tegen Velserend, in welken wedstrijd de V.Z.V.'ers de gelegenheid krijgen, voor de zooveelste maal te toonen, dat ze de sterksten zijn. Van den derden wedstrijd V.Z.V. 4 tegen D.W.R. 5 valt hoegenaamd niet te zeggen. Beide ploe gen zijn voor de competitie nog vreemd. De laatste maal lieten de V.Z.V.'ers het leelijk liggen; ze zullen nu kunnen laten zien, dat deze nederlaag een vergissing was. Het laatste bedrijf is de wedstrijd V.Z.V. 1- Haarlem 2, een wedstrijd die het aankijken alleszins waard zal zijn. Beide ploegen heb ben in deze competitie nog geen verliespunten zoodat ze aan elkaar gewaagd zijn. V.Z.V. komt als volgt in den put: F. v. d. Broek d., G. Janus, H. Kluijver en C. Zwemmer a., C. Visman, P. Swier en N. Schoone, v. R.K. BOUWVAKARBEIDERSBOND „ST.-JOSEPH". De R. K. Bouwvakarbeidersbond „St.-Jo- seph" hield dezer dagen een vergadering ter bespreking van den beschrijvingsbrief voor de Bondsvergadering, welke gehouden zal worden op Dinsdag en Woensdag 28 en 29 Juni te 's-Gravenhage. Was de vergadering in den aanvang slecht bezocht, toch waren er nog zooveel laatkomers dat er van een matig bezochte vergadering gesproken kon worden. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer J. v. Galen, 'dit, gezien de belangrijke voorstellen voor de Bondsraadvergadering. Te vens werd medegedeeld dat na gehouden besprekingen met het gemeentebestuur be reikt is, dat aan die leden, die in de werkver ruiming gewerkt hebben, ook de 2 cent loonsverhooging per uur zal betaald worden volgens het C.A.O. te rekenen van 1 Maart j.l. af. Voorwaar een mooi resultaat. Hierna was aan de orde de beschrijvingsbrief. Over het algemeen was men vóór de voorstellen van het Bondsbestuur, echter werd aan den afge vaardigde naar de gewestelijke vergadering op a.s. Zaterdag opgedragen er bij het Bonds bestuur op aan te dringen, eerst naar andere bronnen van inkomsten om te zien, alvorens met contributieverhooging te komen. Voor de rondvraag gaven zich eenige leden op welke alle door den voorzitter bevredigend beant woord werden. AANVOER HARING. Vlaardingen 22 Juni. Gisteren is te Vlaardingen binnengekomen de KW 49, P. v. d. Duyn, 55 kantjes eigen vangst en 226 kantjes van 3 schepen. Aangevoerd van IJmuiden: KW 122, 168 kantjes eigen vangst en 438 kantjes van 9 schepen. Eveneens aangevoerd van IJmuiden KW 176 79 kantjes eigen vangst en 482 kantjes van 7 schepen. Alle visch is verkocht. Hedenmiddag wordt de KW 67 verwacht. B. DUKEL DAMKAMPIOEN VAN VELSEN. is. Dukel. Kok van Door zijn twee overwinningen op P heeft B. Dukel het damkampioenschap Velsen veroverd. Van de 14 partijen van dit tournooi heeft Dukel er 10 gewonnen, terwijl vier remise werden. Hij werd dus ongeslagen kampioen. (Bij een te Sidney gehouden wed strijd in het koken werd, tot groote verontwaardiging van de vele deelnemende dames, de eerste prijs gewonnen door den eenigen deelnemenden man.) In Sydney's vrouwelijken kring Is sedert lang niet zoo gesproken, Als over dit verrassend ding, Die mannenzege in het koken. Eén enkle man deed eraan mee, Had dit al euvle moed geleken, Hij is ook, winnaar der trofee, Haast duizend vrouwen t' erg gebleken, 't Is wel een curieus geval, Want elke vrouw moet toch wel weten, Dat restaurants ons altijd al Een maal bereid door koks doen eten. Maar zie, als 't amateurs betreft, Verandert het, met dien verstande, Dan eiseht opeens de vrouw het heft Van mes en spit en pan in handen. Dan is de man te onbekookt, Om in die kunst te excelleeren, Wat met zijn waardigheden strookt, Is dan alleen het consumeeren. Nu ben 'k persoonlijk graag bereid, Die zware taak toe te vertrouwen, Aan haar die het al langen tijd Voor haar gezinnen doen: de vrouwen. Maar 't is wel prettig nu en dan, Zooals weer hier, te kunnen zeggen, Ik kan het net zoo goed, als man, Als ik mij erop toe wil leggen. In Sydney heeft de vrouw helaas Dit nuchter feit nog willen wraken, Eén man bleek allen haar de baas, Dat was om „van de kook" te raken. Engelsche stoker in de midden- sluis verdronken. Hij had in IJmuiden gepassagierd. In den afgeloopen nacht keerden eenige opvarenden van het bij de Hoogovens liggen de Engelsche stoomschip Batna na een be zoek aan eenige café's in IJmuiden te hebben gebracht naar hun schip terug. Zij kwamen zonder ongevallen tot aan de middensluis, doch het passeeren daarvan is een van hen, een ongeveer 55-jarige stoker noodlottig geworden. Juist had deze het trapje dat van de sluis deur naar den sluismuur leidt beklommen, of hij verloor z'n evenwicht. Hij sloeg achter over, stortte langs de sluisdeur omlaag en verdween in de diepe sluis. Onmiddellijk begon men te dreggen, doch eerst na tien minuten slaagde men erin den drenkeling op te halen. Dokter van Haselen en de heer Bakker van het Roode Kruis, die waren geroepen, pasten nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling toe. Hun hulp mocht echter niet meer baten. Het hoofd van den drenkeling vertoonde een gapende wonde, vermoedelijk doordat de man in z'n val met een uitstekend voorwerp in aanraking was gekomen. Het is derhalve niet -onmogelijk dat hij reeds dood was voor dat hij in het water viel. Het stoffelijk overschot werd naar het lij kenhuisje op de Algemeene Begraafplaats gebracht. VERGADERING HAVENARBEIDERS. Hedenavond vindt in het gebouw der IJmuider Federatie een vergadering plaats van de vakgroep havenarbeiders. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van een nieuw vakgroep-bestuur. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Vrijdagmarkt: Pool-zee IJM 77. Vangst: 40 m. schelvisch, 100 m. braadschelvisch, 25 m. platvisch, 20 m. gul, 20 m. varia, totaal 205 m. VELSEN A.s. Dinsdag vergadert de gemeenteraad. Aan de orde komt o.a. de gaslevering door de hoogovens. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 28 Juni 1938, des namiddags 7 uur. Agenda 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken. 3. Financieele besluiten. 4. Contract inzake-.gaslevering door Hoog ovens. 5. Verdeeling der. gemeente in stem- districten en kieskringen. 6. Verleenen van medewerking tot het in exploitatie brengen van gronden te Drie huis. 7. Verhooging van het voorschot van den Staat der Nederlanden aan de gemeente voor de uitvoering van het rioleeringsplan. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel sen is ingekomen een verzoekschrift van J. de Wit, van beroep ijscoventer, wonende te Santpoort, om een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de benedenvoor- en achterlocaliteit en serre van het perceel Middendorpstraat no. 7 te Sant poort. Vóór 5 Juli 1938 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijke be zwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd inbrengen. De jongste door Prins Bernhard genomen foto van Prinses Beatrix, die blijkbaar in de beste stemming verkeert, in het gezelschap van haar beide Grootmoeders en haar Moeder. Protesten tegen het uitbreidings plan. Komen 20 Juli voor den Raad van State. Naar wij vernemen is aan de eigenaren van gronden die in der tijd bezwaren hebben in gebracht tegen het uitbreidingsplan en in beroep zijn gegaan, medegedeeld dat hun bezwaren op 20 Juli a.s. voor den Raad van State zullen worden behandeld. HONKBAL. Wedstrijden voor School- negentallen. Woensdagmiddag werd op het Gem. Sport terrein aan de Mr. Jan Gerritszlaan de Haar- lemsche eerste ronde van de wedstrijden voor schoolnegentallen gespeeld. De eerste wedstrijd ging tusschen het eerste negental van de le H.B.S. B en dat van het Gymnasium. In de eerste en tweede innings presteerden de Gymnasiasten heel weinig. Als zij al op de honken kwamen gebeurde het bijna steeds door vier wijd. In de derde beurt ging het wat beter. Postema gaf een tweehonkslag en Bekker zelfs een van drie honken. Ook in het veldwerk waren de Gymnasias ten zwak. De H. B. S.'ers konden dan ook ge makkelijk punten verzamelen mede dank zij een homerun van Wolters. Door honkslagen kwamen in de derde beurt der H. B. S. zes spelers over de plaat. Toen was de tijd ver streken en daar de H. B. S. toch voorstond, werd de wedstrijd gestaakt, zonder dat er nog een nul was gevallen. Inningscijfers: Gymnasium: 0—15 6 le H. B. S.BI: 5—6—6 17 In den wedstrijd R. K. Lyceum—le H. B. S. B 2 waren de H. B. S.'ers minder gelukkig. De werpers van de H. B. S. ware.n zwak en wer den dan ook geducht geslagen. Bovendien werden zij door de veders maar matig ge steund. Het werpen van Van. Son was den H. B. S.'ers te machtig. Alleen .in de derde in nings wisten zij hem eenige keeren te raken. Daaronder was een tweehonkslag van Urba- nus. Dank zij twee goede vangen van den tweeden honkman der H. B. S. eindigde de vierde beurt van het Lyceum ook met een nul. Inningscijfers: le H. B. S. B II: 0—0—4—0—1 5 R. K. Lyceum: 3—5—50—13 In den derden wedstrijd Kennemer Lyceum I—2e H. B. S. B 4 kregen de H. B. S.'ers in de eerste innings de punten vrijwel cadeau. Hierna werd het werpen echter beter en toen presteerden de H. B. S.'ers niet veel meer. De Lyceisten kregen hun kans in de tweede innings. Er vielen heel wat keeren vier wijd en het veldwerk der H. B. S. wemel de van fouten. Het Lyceum strooide er wat honkslagen door en zoo leverde deze beurt negentien runs op. In de volgende beurt ging het weer wat kalmer aan, al boekte de H. B. S. werper weinig succes. Mede door een homerun van De Roos werden toch nog zes punten behaald. Inningscijfers: Kennemer Lyceum I: 1196 26 2e H. B. S. B IV: 7—1—1 =9 Het Chr. Lyceum had tegen het eerste ne gental van de 2e II. B. S. B al heel weinig in te brengen. Ondanks het feit dat de H. B. S. veel fouten maakte kwam er slechts één spe ler van het Lyceum over de thuisplaat. De eenige honkslag in de Lyceumbeurten, van Potharst, had daar aandeel in. De H. B. S. sloeg ook niet veel, maar er werd zooveel keeren vier wijd geworpen, dat er voor slaan weinig gelegenheid was. Toch produceerde Lussen nog een driehonkslag en Metzelaar zelfs een homerun. Inningscijfers: Chr. Lyceum: 0100 =1 2e H. B. S. B I: 2—11—2—0 15 Ook het tweede negental van het Kenne mer Lyceum bracht het tot de tweede ronde, door een overwinning op de 2de H. B. S. B 3. Dit werd echter pas in de derde en laatste beurt beslist. De wedstrijd was wel spannend. De voorsprong die de H. B. S. in de eerste beurt behaald had ging n.l. in de tweede weer verloren. Na twee innings stond het Ly ceum met 8—7 voor. Het wist in de derde beurt nog drie runs te behalen. Maar ook de H. B. S. had nog kans want toen de derde nul viel, stonden nog twee loopers op de honken. Er had dus niet veel méér moeten gebeuren of de uitslag was weer andersom geweest. Inningscijfers: Kennemer Lyceum II: 08^3 11 2e H. B. S. B III: 3—4—0 7 Het negental van de H. B. S. A dat oor spronkelijk vrijgeloot was, maar nu spelen zou tegen het R. K. Lyceum uit Alkmaar kwam toch weer zonder spelen in de tweede ronde, daar het Lyceum niet verscheen. Naar de tweede ronde gaan dus: R. K. Ly ceum Haarlem, Kennemer Lyceum I en II, le H. B. S. B I, 2e H. B. S. B I en II, H. B. S. A en R. H. B. S. I Alkmaar. DAMMEN. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTR1JL HAARLEMSCHE DAMCLUB I TEGEN EDESCHE DAMVEREENIGING I. Zondagmiddag a.s. zal het hoofdklasse team der Haarlemsche Damclub een vriend schappelijke wedstrijd spélen tegen het hoofd klasse-team der Edesehe Damvereeniging uit Ede (Gelderland). Deze wedstrijd zal gespeeld worden in de groote zaal van Café v. d. Heuvel te Heem stede a.d. Camplaan hoek Valkenburgerlaan. De Edesehe Damvereeniging komt uit in de hoofdklasse van den Gelderschen Dam- bond en beschikt over een zeer sterk tiental. Deze wedstrijd vangt 's middags te 2 uur aan

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1