HET NIEUWE AVONDBLAD De Onbewaakte Overweg. IJMUIDEN VERDWENEN BUITENPLAATSEN IN DE GEMEENTE VELSEN. Visscherij-Snufjes. 23e JAARGANG No. 198 ZATERDAG 25 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 12Va ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.overlijden ƒ400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ480.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Er zijn Donderdag weer eens twee fietsers door een trein gegrepen op den onbewaakten over weg aan de Nieuwe Meerlaan te Amsterdam en beiden zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. Zulke berichten verbazen niemand meer. Het aantal slachtoffers van de onbe waakte overwegen neemt toe inplaats. van in den loop der jaren tengevolge van een ge hoopt „aanpassings-proces" te gaan dalen. Mogelijk zouden onze grootvaders zich in hun tijd beter aan deze moderne vermindering van de verkeersveiligheid hebben aangepast. Zij leefden rustiger, bedachtzamer, en voorzichti ger. Zij hadden slechts zelden haast. Wij heb ben bijna altijd haast en niet alleen als we in auto's of op motorfietsen zitten maar ook als we fietsen of zelfs loopen. Ons leven is ver vuld van zooveel meer bezigheden niet alleen, maar ook van zooveel meer belangstelling voor allerlei dingen en van een veel uitgebreider staalkaart van moeilijkheden. De moderne techniek heeft alles wel versneld, het aantal mogelijkheden fantastisch uitgebreid en vele fabricage-methoden vereenvoudigd, maar het menschelijk bestaan heeft zij steeds ingewik kelder en gejaagder gemaakt. Het is dan ook heel begrijpelijk dat het zoo misloopt met een maatregel in de verkeers techniek, die een achteruitgang inplaats van een verbetering is. Men kan temidden van een veelheid van technische maatregelen, die alle berekend zijn op een zoo snel en daarbij zoo veilig mogelijk verkeer, niet ongestraft een middel toepassen dat zelfs ook een halve eeuw 'geleden een vermindering van veilig heid zou hebben beteekend. Zoo'n middel be- teekent een hiaat in het geheel, een gebro ken raadje ergens in de groote machine die op een hoog tempo is ingesteld, en daar moe ten ongelukken van komen. Naarmate men verder vordert in de techniek van het snel verkeer zal dit hiaat zich ernstiger doen ge voelen. Men zal dan ook m.i. moeten beslui ten tot herroeping van een zoo gevaarlijken maatregel. Ook bewaakte overwegen passen niet meer in dezen tijd zij worden dan ook geleidelijk, zij het in veel te traag tempo door tunnels vervangen. En hun veiligheid is evenmin ooit op 100 pet. te stellen geweest. In een statistiek las ik onlangs dat in éen jaar tijds 27 gevallen in het land waren voor gekomen van te late sluiting der boomen door overweg-wachters, en dat daar ook eehige ongelukken door veroorzaakt waren. Maar de fout der onbewaakte overwegen is nog veel erger. In dit district hebben wij er weinig, al heb ben die ook al hun slachtoffers geëischt. Maar nu duizenden vlak voor hun vacantie staan is het niet overbodig hen nog eens te waarschuwen, dat er onder de zeer vele an dere die ons land telt verscheidene zijn die door hun ligging bijzonder gevaar opleveren. En dat bij zwaren regen, bij damp of mist het geluid van een naderenden trein dik wijls moeilijk te hooren en te schatten is. Het kaïi voorkomen dat het uit een andere rich ting dan de werkelijke schijnt te komen. Weest op uw hoede! Kijk uit naar de bekende waarschuwingsborden en als ge zoo'n ge vaarlijk punt nadert soms leelijk gemas keerd door huizen of boomen stop dan liever en kijk zorgvuldig naar beide zijden langs de spoorbaan alvorens over te steken. Er zijn automobilisten die, wetend dat op een bepaalde route een onbewaakte overweg ligt, bij slecht weer maar liever een eind omrijden dan hem te passeeren. Dat is erg voorzichtig maar heusch niet belachelijk. Er zijn niet alleen Vele slachtoffers gevallen maar er zijn ook ettelijke menschen, veel talrijker, die eens of meermalen door stom toeval op het nip pertje aan den dood ontsnapt zijn doordat zij juist een paar seconden overstaken vóór de trein kwam, die zij niet hadden hooren aan komen. In zwaren mist is mij dat ook over komen. De onbewaakte overweg is naar mijn over tuiging een onding en zijn bestaan beteekent een misstand. Hoe eerder het onmogelijk ding wordt afgeschaft, hoe beter dat zal zijn. En voorloopig althans zou die afschaffing ten gevolge hebben, dat er bovendien weer eens wat meer werkloozen te werk konden worden gesteld. R. P. Als er zieken zijn. Zondagsdienst der Apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider Apo theek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. Droevige plechtigheid op de Algemeeiie Begraafplaats. Engelsche zeeman ten grave gedragen. Gistermiddag is op de Algemeene Begraaf plaats in vreemden bodem dus ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 44- jarigen stoker William West van het Engelsche stoomschip Batna, die dezer dagen in de Mid- densluis was verdronken. De eenvoudige doch treffende plechtigheid werd bijgewoond door de geheele bemanning van het Engelsche stoomschip; voorts was aanwezig de heer L, Dijksen, vice-consul van Groot-Brittannië. De baar was gedekt met de Engelsche vlag. Reverend Day van de Mission of Seamen te Rotterdam verrichtte de beaardings-ceremo- nie die hij besloot met het Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust. Daarna zegden, allen het Onze Vader. Diep onder den indruk verlieten de zeelie den de begraafplaats. Onze Zangvereenigingen. Overzicht van het seizoen 19371938. In ons vorig overzichtje vermeldden we reeds een geheele reeks koren, maar onze gemeente is van deze ensembles rijk, ja eigenlijk wel wat t e rijk voorzien. Hier volgen de anderen: De arbeiderszangvereeniging „De IJmuider Volksstem" waar de heer J. Post reeds vele ja ren den scepter over zwaait, liet in den afge- loopen winter slechts weinig van zich hooren. Ook haar onder afdeeling „De kleine Stem", welks zwaartepunt naar Velsen-Noord verlegd is, studeerde rustig verder al gaven beide op feestelijke bijeenkomsten wel eens acte-de- presence. Bonte avonden van diverse vereenigingen brachten in de hongerige kassen der koor- penningmeesters vele welkome bijdragen; eveneens verschaften zij den bezoekers me nig uurtje van ontspanning al droegen ze tot het verhoogen van het peil der zangkunst niet veel bij. Van IJmuidens Mannenkoor dragen we in onze herinnering mee het geslaagde win- terconcert, waar de brillante tenor Michel Go- betz aan medewerkte en den zeer interessan ten avond aan het slot van dit seizoen, toen een achttal koren in 't Thalia Theater onder de stevige leiding van dir. Henk J. Arisz ons op tal van muzikaal gezongen werken vergastten. Het zeer geanimeerd gevoerde jubileum van het knapenkoor, dat 5 jaar bestond, voltooide het trio concerten van deze actieve ver- eeniging. Het dubbelmannen kwartet Excelsior gaf onder leiding van den heer S. Wiersma een frissche zanguitvoering, die tevens een goede generale repetitie was voor de deelneming aan den Leidschen zangerskamp, waaraan met succes werd deelgenomen. Gecombineerd met het jonge Kennemer Dameskoor en IJmuidens a Capellakoor gaf het mannenkoor De Kennemer Zangers een concertavond, die in vele opzichten ge slaagd genoemd mocht worden en voor den di recteur van deze ensembles, den heer P. Grin Jr., een welverdiend succes werd. Het mannenkoor De Eendracht had dit sei zoen met veel tegenspoed te kampen, maar zette niettemin krachtig door, zoodat zijn di recteur, de heer H. van Dijk, niettegen staande een terugloopen van het ledental, toch aan het einde van het seizoen weer voor den dag komen als we dat vroeger steeds van hem gewoon zijn geweest. Men moet maar zoo denken (en de oude Chineezen hadden dat al lang door)„Wolk hangt nu eens voor zon en dan voor maan". De avonden van het koor trekken steeds veel belangstelling en dat is in dezen tijd reeds een niet te versma len factor voor het welslagen van een uit voering. Kunstgenot sans phrase werd den (helaas zeer gering in aantal zijnde) luisteraars ge boden op het in de Ned. Herv. kerk in Sant poort gegeven kerkconcert, waar een drietal artisten van het métier optraden, die ons veel van het verborgen schoone in de composities van oude meesters openbaarden. Johan Brands voert in dit zuidelijke deel onzer gemeente het op muzikaal hoog peil staande gemengde koor Vox Humana aan, welks concerten altijd prima verzorgd zijn. Van hen woonden we een avond van populaire muziek bij, waarvan het Weensche program ma bij de vele toehoorders zeer in den smaak viel. Het huisvrouwenkqor luisterde eenige bijeenkomsten der plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen op en werd door mevr. M. Rambonnet—Speet in de geheimen van de koorzangkunst verder inge wijd. Van de verschillende muziekinstituten in de gemeente waren het aan het einde van het winterseizoen de openbare uitvoeringen, die de belangstellenden met onder hen vele ouders naar de zalen trokken. De scholen van de heeren Roelof Riphagen, Ph. S. Vlessing, P. Grin Jr., W. van Tilburg en van mevr. Ram bonnet hebben den volke getoond hoever haar leerlingen reeds de sporten der artistieke toon- en andere ladders zijn opgeklommen. Als een vriend, die de feilen toont, heeft de critiek in dit blad steeds voor oogen ge houden. dat vele uitvoeringen slechts beoog den te zijn het beoefenen van het muziek- dilettantisme en daarom te pogen ook dit maal weer voor onze plaatselijke vereenigin gen en haar cultureele werk een ruggesteur te zijn. DE OVERSTROOMINGEN IN MIDDEN-CHINA. Een foto genomen nabij Kaifeng, welke stad ernstig bedreigd wordt door het water van de Gele Rivier. Uit de geschiedenis van ,,Beeckvliet". De buitenplaats Beeckvliet was gelegen in de Velserbroek, gelijk vele andere. De oudste ons bekende bewoner was Abraham Boddens, geboren 11 April 1660, van wien Elias vermeldt, dat hij de buitenplaats Beeckvliet bezat. Deze Boddens trouwde in 1683 met Geertruyd van Oudtshoorn te Amsterdam, geboren in 1665. Zij woonden op de Keizersgracht en kregen vier kinderen, maar hij verliet vrouw en kinderen en ging naar Engeland of Ierland, waarna men taal noch teeken meer van hem vernam. Zijn moeder was een Engelsche, genaamd Abigaël Man, geboren te Plymouth in 1630 en overleden te Amsterdam in 1679, waar zij 21 October in de Oude kerk begraven werd. De heer Boddens moet in Engeland hertrouwd zijn en nog twee kinderen bij die vrouw hebben gehad. Zijn eerste vrouw, Geertruyd van Oudtshoorn, over leed in Mei 1699 en werd in de Nieuwe kerk be graven. Wie na den heer Boddens op Beeckvliet woonde, is niet bekend. In de achttiende eeuw kwam deze buitenplaats aan Mr. Harman Henrik van de Poll, geboren 23 October 1697 (zijn vader, Mr. Jan v. d. Poll, woonde op 't Huis te Spijk of het Torentje). Hij was direc teur der Sociëteit van Suriname, kapitein en later kolonel der burgerij, postmeester van 't Keulsche postcomptoir in 1721, hoogheemraad van de Beemster in 1722, Commissaris tot de superintendentie over de zeedijken van de Vier Noorderkoggen en commissaris van 't Haarlemmer trekpad. Hij was schepen van Amsterdam in 1725, Raad van 17231748, bur gemeester in 1745 en gecommitteerde Raad van 17281730 en behoorde tot hen, die in 1748 door Willem IV werden geremoveerd. Na de overname der posterijen door de Staten ont ving hij een jaargeld van f 11.015. Hij trouwde op 23 Augustus 1720 te Velsen met Margaretha Trip, dochter van Mr. Jacobus Trip. die alhier op de buitenplaats Duyn en Velt woonde, welke later vereenigd werd met Westerveld. In 1742 hielden de heer en mevrouw v. d. Poll 7 dienstboden, een koets met 4 paarden, zij bewoonden een huis van f 1850 huurwaarde en hun inkomen werd geschat op f 10.000 a f 12.000. Omtrent zijn overlijden lezen wij in De vroedschap van Amsterdam: „Op 26 April 1772 is de Hoog Ed. Groot Achtb. Heer Mr. Harman Henderik van de Poll, oudt-Burgemeester deser Stadt en Super intendent van de Vier Noorderkoggen zeedijk etc. etc., na eenigen tijt onpasselijk geweest sijnde, aan een verval van krachten in den ouderdom van 75 jaaren overleeden. Sijn Hoog Ed, Groot Achtb. was een seer verstandig en extera braaf main, die altoos met seer veel loff geregeert heeft en nu de laatste van de Heeren Burgemeesteren, die onschuldig en sonder ooyt ietwes misdaan te hebben, in het jaar 1748 bedankt en uyt de regeering geraakt sijn. Hij had een geheele posterij, die nu ook aan het gemeentelandt vervalt." (J. Bicker Raye, Aant. II. 404). Van de 10 kinderen uit hun huwelijk woon de de oudste zoon, Mr. Jan v. d. Poll, op 't Huis te Spijk en een jongere zoon, Mr. Harman v. d. Poll, op de hofstede den Bildt. Een dochter, Anna Maria v. d. Poll. was ge trouwd met Mr. Lieve Geelvinck, die de bui tenplaats Bosbeek te Heemstede bezat. Zij be zat de buitenplaats Roos en Beek alhier, die zij als weduwe in 1784 verkocht. Een neef van Mr. Harman Henrik, Mr. Ja cobus v. d. Poll, woonde weer op Beeckvliet. Hij was een zoon van Mr. Jacobus Salomon v. d.Poll en Francoise Margaretha van Weede en geboren 6 Maart 1724. Hij was koopman en assuradeur, bewindhebber der O. Ind. Com pagnie, kerkmeester der Oosterkerk te Amster dam in 1742. secretaris der stad van 1746 1760. Hij was 22 November 1746 getrouwd met Cornelia Jacoba Wolters, geboren in 1726 en overleden in 1795. Zij bewoonden van 1763 tot 1775 een huis op de Heerengracht, dat voor f 70.000 was gekocht. Hij overleed op 5 Mei 1807. Bij de oude akten is er een van 19 Juni 1766. waarbij Gecommitteerde Raden der Staten van Holland en West-Friesland andermaal voor 20 jaar, ingaande 7 Februari 1772. voor 20 ponden per jaar verpachten aan Harman Hendrik v. d. Poll en Maria le Leutre, weduwe van Cornelis Trip, de visscherij van de Vel- sermeer. gelegen in (het baljuwschap) Bre- derode. Nu wij een en ander over Mr Harman Hen drik v. d. Poll verteld hebben, moge hier ook volgen de geschiedenis van zijn dochter. Mar garetha Cornelia, die 6 Maart 1726 werd gebo ren en die 22 Januari 1743 (dus 16 jaar oud) huwde met Cornelis Munter, geboren 1716, lid der firma An dries Pels en Soonen te Amster dam, wiens jaarlijksch inkomen op f 38.000 a f 40.000 werd geschat. Hij kocht 't Huis te Spijk in 1746 en overleed in 1750. Elias vermeldt, dat de weduwe hertrouwde met een Fransch edelman. Weinig huwelijken, vertelt hij, brachten in de achttiende eeuw de Hollandsche regeeringskringen zoozeer in op winding, als dat van de dochter van den Am- sterdamschen burgemeester Mr. Harman Hen drik v. d. Poll, Margaretha Cornelia v. d. Poll, weduwe van Cornelis Munter, met den Graaf d' Usson, een broeder van den Franschen ge zant te 's Hage, markies de Bonnac. (Deze Fi'ansche gezant is een der personen in het boek van Marie van Zeggelen: Een liefde in Kennemerlandh De naastbestaanden van de weduwe Munter waren zeer tegen dit huwelijk met den Katho lieken Franschen edelman, dien zij van baat zuchtige bijoogmerken verdachten, gekant en spaarden geen moeite, nadat het voornemen daartoe hun in 't begin van 't najaar 1754 was ter oore gekomen, om het te beletten. Uit vrees om voor de dringende vertogen vap hare ouders en verdere verwanten te moeten zwichten, verliet mevrouw Munter in de eerste dagen van October 17544 haar huis in Den Haag en nam haar intrek op de buiten plaats van haar aanstaanden zwager en schoonzuster, markies en markiezin de Bon nac, Waasdorp (Waalsdorp?) geheeten, nabij Den Haag. Aangezien zij weigerde haar vader daar te ontvangen, wendde deze thans al zijn invloed aan om buiten zijn dochter om, haar voornemen te verijdelen. Hij bedacht daartoe een radicaal middel: de Staten van Holland over te halen een door hem ontworpen plakkaat, om huwelijken tus- schen Roomschen en Protestanten „door ver- scheijde restrictiën en precautiën zeer dif- ficil te maken", over te nemen en af te kon digen. Eerst trachtte hij Burgemeesteren van Amsterdam voor zijn plan te winnen. Den 15en October gaf hij zijn concept-plakkaat aan H. Ed. Groot Achtb. over, die aan de bpide pensionnarissen opdroegen er „onder aengenomen secretesse" rapport over uit te brengen. Dit rapport, dat drie dagen later in kwam, was verre van gunstig. Het plakkaat werd geoordeeld te zijn „tegen de maximes van het land, tegen de pollticque orde en het beschreven regt er daerom sulks in Holland niet te tenteeren". De pensionnarissen vonden het procédé van Harman Henrik v. d. Poll blijkbaar wel wat kras en met hunne ziens wijze konden Burgemeesteren zich volkomen vereenigen. Den 22en October gaven zij van den oudschepen Jan v. d. Poll, den oudsten z-oon van Harman Henrik, kennis, dat zij zwarigheden maakten om het ontworpen con cept-plakkaat in de vergadering der Staten te brengen. Toen deze vlieger niet opging, wendde bur gemeester v. d. Poll zich tot den Raadpen- sionnaris Pleter Steyn, dien hij bereid vond om hem ter wille te zijn. Op diens voorstel werd aan mevrouw Munter bij resolutie der Staten van den 8en November het aanteekenen der geboden met den Chevallier de Bonnac geweigerd, op grond dat hare verhuizing naar de buitenplaats Waasdorp moest be schouwd worden als een poging om zich aan de jlicature van het Hof en de Staten te onttrekken. Eenige dagen later, den 12en No vember, diende de Raadpensionnaris bij de Staten het door de Amsterda/ische Bur gemeesteren afgewezen concept-plakkaat van v, d. Poll in, over welke zaak door H. Ed. Achtb een „groot besogne uitgeschreven werd, waar in een commissie uit haar midden met eene uit het Hof van Holland overleg kan ple gen. Den 20en November bracht de raads heer van der Mieden in dit besogne het rapport in het Hof uit, waarvan de voor- 'ezlng twee uren duurde en waarin tegen het conceptplakkaat (dat dien ondanks toch twee maanden later. 24 Januari 1755, door de Staten werd uitgevaardigd) vele bedenkingen werden aangevoerd en wat het geval van mevrouw Munter betrof betoogde men dat disponeerende op een daartoe strekkend '•equest. door haar den 12en November te- 'oren bii de Staten Ingediend het Interdict U) het aanteekenen der geboden, diende op- "heven te worden. Intusschen was mevrouw Munter, die weder baar huis in Den Haag betrokken had, per soonlijk hare zaak bij den Raadpensionnaris AUTO'S MET EN ZONDER CHAUFFEUR. GARAGE BRANDWIJK, TELEFOON 5563 DENNENSTRAAT 12, IJMUIDEN-OOST. (Adv. Ingez. Med.) OOOLX. Wat ik verleden week schreef over de vis scherij geldt ook voor de week, die nu ach ter ons ligt: korte reizen, groote vangsten, lage besommingen. Maar er is iets anders, dat ik nu kan schrijven en de vorige week niet, n.l. dat de Marezaten weer een trawler in Huil gekocht heeft n.l. de Cassio, een zuster schip van de Orsino. Een prachtige aanwinst voor onze vloot. In weet niet, hoe anderen er over denken, maar ik vind de Walrus ex-Orsino een pracht- boot, sierlijk van lijn met mooie verhoudin gen. En het aankoopen van deze boot door de Marezaten beteekent, dat IJmuiden weer een schrede verder heeft gedaan op den weg naar het Duitsche systeem: massa-aanvoer. Waar is het einde? En wat is het einde? Laten we maar rustig afwachten hoe de dingen zich zullen ontwikkelen. In elk geval is het maar goed, dat er een vierde hal bij- gebou/wd wordt, want het eerste tiental groote booten is al aardig bezig zich te completeeren. Beginnen we bij de Alkmaar en tellen we de Cassio mee, dan hebben we er al acht n.l. de Alkmaar, Norma Maria, Maria van Hattem, Walrus, Cassio, Erin, Haarlem en Delft. Stel je eens voor, als al deze booten eens op de haring gaan en ze dan alle tegelijk aan de markt- lagen met 2000 manden haring? Je moet er niet aan denken. Nu even een klassiek intermezzo. Niet alle lezers zullen weten waar de namen Orsino en Cassio vandaan komen. Hier is het ant woord. De namen zijn beide ontleend aan drama's van Shakespeare. Orsino, hertog van Illyria, is de hoofdpersoon uit Twelfth Night (Drie Koningen). Cassio is de luitenant uit Othello, den Moor van Venetië. Het lijkt me niet onwaarschijnlijk, dat we nog wel eens meer zulk een klassieken naam in de Visschershaven zullen zien, Shakespeare is nog lang niet uitgeput en de Hull-sche reederij heeft nog meer booten. Er kwamen deze week binnen 26 trawlers, 48 loggers en 1 kotter. Zooals ik reeds heb op gemerkt, waren de besommingen erg aan den lagen kant en als de trawlers voortgaan met hun massa-jacht op makreel, zal het wel niet veranderen. Het is wel opvallend, dat er in dezen tijd van het jaar zooveel makreel gevangen wordt. Dat komt zoo goed als nooit voor, maar we verbazen ons tegenwoordig ner gens meer over. Ook niet over het feit, dat de makreel zoo weinig opbrengt ,want dit is heel logisch; niet alleen de aanvoer is groot, ook de kwaliteit laat veel te wenschen over. De kans is groot, dat er spoedig wat meer andere visch komt en vele handelaren zullen dit zeker toejuichen. Vooral kabeljauw komt er veel te weinig, waardoor concurrentie op de Belgi sche markt haast onmogelijk is. De Delft zou naar de Moray Firth en als de visscherij daar niet meeloopt gaat de trawler naar de Clyde. Wat het wordt weet ik niet, maar in geen ge val makreel. Het zal wel kabeljauw en hake worden denk ik. PIETERMAN. komen bepleiten en dit gelukte de beeld- schoone, imposante jonge vrouw (zij was nog maar 28 jaar) zoo wel, dat op voorstel van Steyn de Staten 21 November 1754 hun verbod, om de geboden vortgang te doen heb ben, ophieven, het aan de geïnteresseerden overlatend, zich tegen het huwelijk in rechten te verzetten. Eerst in Mei 1755 waren alle moeilijkheden overwonnen en kon het huwe lijk plaats hebben. De bepaling in het plak kaat van 244 Januari tevoren, dat bij gemeng de huwelijken geen gemeenschap van goe deren mocht plaats hebben, beschermde me vrouw Munter tegen de materieele njideelen, die voor haar uit deze echtverbintenis zou den kunnen vortvloelen. En zoo trouwde in Mei 1755 de schoone weduwe Munter—-v. d. Poll met Pierre Ohrisostone d'Usson de Bonnac, Graaf d'Usson Zij overled in Parijs op 3 Juni 1798, oud 72 jaar en overleefde dus de Fransche revolutie. Of er kinderen waren, is niet bekend. In 'fc Rijksmuseum te Amsterdam is van haar een portret, egschilderd door Fournier. G. VOET. Voor de Bouwvakarbeiders. Inwisselen van vacantiebonnen. Het bestuur van den Algem. Nederland- schen Bouiwarbeidersbond afd. Velsen ver zoekt ons te melden, dat het innemen van het restant der vacantiebonnen, welke nog in het bezit zijn van de in het bouwbedrijf werkzame arbeiders zal plaats vinden op Maandag 27 Juni des avonds van 79 uur in het stempellokaal aan de Lorentzstraat. Voor de leden van den R.K. Bouwarbei- dersbond St. Joseph, afdeeling IJmuiden vindt de inwisseling op hetzelfde tijdstip plaats in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg IJmuiden-Oost. ANSJOVIS-BERICHT Prijzen onveranderd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1