Gratis naar Palestina Procureur-generaal uit zijn grieven tegen de marechaussee te Oss. Optreden ontactvol geacht. 'n Goed boek, verruimt uw Geest ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant Vrouwenhanden gebruikten vaak vergift. H" Zaak der geestelijken aan de orde. (Voor het verslag van de zitting van Vrijdag middag zie men elders in dit nummer). 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Hedenochtend om 10 uur heeft het ambtenarengerecht de behandeling voortgezet van de klachten van de onderofficieren van de vroegere brigade- Oss. De procureur-generaal bij het Bossche Ge rechtshof baron Speyart van Woerden, zet zijn gisteren afgebroken uiteenzetting voort. Spreker merkt op, dat bij het verhoor, dat spreker met den officier heeft afgenomen aan wachtmeester De Gier, laatstgenoemde zich op het standpunt heeft gesteld dat, wanneer het betreft gedragingen van geestelijken, ook al vallen die gedragingen niet onder de straf-, wet, het dan toch tot de taak der marechaus see behoort, daarnaar een onderzoek in te stellen. Spreker heeft over de wijze, waarop de ma rechaussee in deze zaken is opgetreden, zijn ernstige afkeuring uitgesproken en hij heeft naar aanleiding van het rapport zijn verba zing uitgesproken, dat de meening van De Gier ten aanzien van de taak der marechaus see ten deze werd gedeeld door den inspecteur van het wapen. Het verhoor der geestelijken. Spreker heeft in de conferentie de heeren er niet van kunnen overtuigen dat voor een onderzoek, ook tegen geestelijken, alleen strafbare feiten een rol kunnen spelen en zij zijn op het standpunt blijven staan, dat zij om het zoo uit te drukken de geestelijken meenen te mogen beschouwen als het „heer lijk" jachtrecht" van het wapen der mare chaussee. Vervolgens onderwerpt spreker den gang van zaken in de actie tegen de pastoors aan een critische beschouwing en hij merkt op, dat wachtgeester De Gier op de hoogte is ge weest van het feit, dat hier mede sprake was van een poging tot chantage in verband met een thans in Den Haag wonende dame. Spreker wijst er op, dat de wachtmeesters, die deze dame in Den Haag hebben bezocht, het aan haar hebben voorgesteld, alsof de pastoor zou hebben verklaard, dat hij vroeger een verhouding met haar heeft gehad, ten einde aldus een verklaring van deze vrouw te kunnen krijgen. Zeer verontwaardigd heeft deze dame on middellijk daarna een brief aan den pastoor geschreven, waaruit blijkt, dat de pastoor toch zeer goed weet, dat hij nimmer een verhou ding met haan heeft gehad. Voorts moet worden geconstateerd, dat wachtmeester De Gier verklaard heeft, geen prijs te stellen op een verklaring van den echtgenoot van genoemde dame, dat deze voor haar huwelijk nimmer een verhouding heeft gehad. Toch ging men met het onder zoek voort en in arren moede wendde de pas toor zich tot den burgemeester met het veiv zoek hem tegen een dergelijk onderzoek te beschermen. Neen, heeft toen de burgemees ter gezegd, tegen die menschen kan ik u niet beschermen, gaat u liever naar den bisschop. Spreker herinnert voorts aan de ontvan gen klachten over het optreden van de mare chaussee bij hun verhoor van tal van kin deren en misdienaars, welke verhooren groo- te opschudding hebben teweeg gebracht en ten aanzien waarvan volkomen duidelijk is gebleken, dat er geen enkele reden voor aan wezig was. Vervolgens gaat spreker de zaak van den kruidenier B. na, en constateert, dat de sub stituut-officier van Justitie na kennisma king van de stukken als zijn oordeel heeft te kennen gegeven, dat het niet aangaat, dat de marechaussee in zaken als deze optreedt als een boeman, teneinde op deze wijze iemand te dwingen zijn betalingsverplichtin gen na te komen. En nu wil men het hier voorstellen, zooals gisteren gebleken is, dat deze zaak door de marechaussee op zoo tactvolle wijze is be handeld. De feiten, aldus spr. bewijzen het tegendeel. Wat de zaak-de W. betreft, geeft spreker een heel relaas van allerlei mishandelingen welke deze, volgens zijn verklaring, in de ka zerne heeft ondervonden, terwijl daarnaast vijf getuigen hebben verklaard, dat hij ver wondingen had, welke voor zijn gang naar de kazerne niet aanwezig waren. Mr. Meyes: Kan de procureur-generaal verklaren, hoe het mogelijk is, dat menschen, die in een vorige periode zeer goed opspo ringswerk hebben verricht, thans in hun ge dragingen zoo ernstig zijn te kort gescho ten? De president prijst eveneens het werk, o.a. van De Gier in verschillende zaken en stelt dezelfde vraag. De procureur-generaal merkt op, dat er steeds is gewerkt met groote voortvarend heid en dat er ook goede resultaten zijn be reikt. Bij aandachtige bestudeering kan men echter niet spreken van „fijn recherchewerk" en bij het uitreiken van onderscheidingen of bij beoordeeling van het werk der mare chaussee heeft spreker dan ook nooit als ad jectief „bijzonder bekwaam" gebruikt. Ook kan men niet spreken van „deskundig" optreden, en de successen zijn dan ook meer een gevolg van hun ijver, voortvarendheid en doortastendheid. Bepaalde moeilijkheden zijn er echter niet geweest (beroering in de zaal) „Op hol geslagen". Toen de brigade naar aanleiding daarvan werd onderscheiden, is zij op hol geslagen en heeft zij alle nuchter inzicht verloren, Zij ging op onoordeelkundige wijze allerlei zaken entameeren, daarbij aangezet door de mate- looze verheerlijking, ook in de pers. En zulks geschiedde met volkomen verwaarloozing van de gemeentepolitie, die steeds zeer goed werk heeft verricht en met meer tact en doorzicht optrad. Zoo moest dan eindelijk komen een nood lottige ontknooping en dat deze gekomen is, vindt spreker jammer (gelach). Aan de „terreur en domheidsmacht" moest echter een einde komen en daartoe heeft spreker den minister van justitie geadviseerd. De president vraagt den procureur-gene raal, of er ook nog sprake is geweest van straf. De procureur-generaal: Dat is een aange legenheid, waarover de minister van justitie niet heeft te beslissen. Voortgaande komt preker op de verhou ding tusschen hem en de autoriteiten der mareschaussee, ten aanzien waarvan een zekere animositeit wordt voorgesteld. Spreker gaat den gang van zaken in zijn ressort na en deelt mede, dat hij verschillen de malen den divisie-commandant heeft ont boden en hij kan er wel bij zeggen, dat er telkens harde woorden zijn gevallen over het optreden der marechaussee. In een rapport van begin 1937 heeft spre ker den minister reeds laten weten, dat hij met deze menschen niet kon werken. Talrijke fouten en tekortkomingen konden worden geconstateerd, doch de divisie-com mandant trad daartegen niet op en praatte de dingen tegen alle feiten in goed. Alle medewerking werd spreker onthouden, terwijl met voorbijgaan van het gezag van spreker als fungeerend directeur van politie van politie allerlei maatregelen werden ge nomen, die niet zijn instemming hadden. Voorts doet spreker nog mededeeling van een geval, waarin een wachtmeester zelfmoord pleegde, omdat hij verduistering had gepleegd. De toenmalige divise-commandant heeft toen in een brief zijn verwondering er over uitge sproken, dat de man, die bijna pensioenge rechtigd was, daartoe gekomen was. „Waarom heeft hij mij niet, aldus dat schrijven, om hulp gevraagd, dan zou er wel een oplossing kun nen zijn gevonden door vervroegd pensioen." Dat is, aldus de procureur-generaal, een voorbeeld, hoe men tegenwoordig een straf baar feit van verduistering opvat. Getuige Boellaert: Mag ik naar aanlei ding daarvan eenige opmerkingen maken? President: Het lijkt me niet ge- wenscht om hier over dergelijke kwes ties een debat toe te laten. Is u het met het medegedeelde niet eens? Getuige Boellaert: Volkomen oneens. President: Dan zullen we daarvan aanteekening doen. Mr. Scholten: Heeft het personeel van de brigade-Oss niet den indruk kunnen krijgen, dat zij „carte-blanche" van den officier had bij het opsporingsonderzoek? De procureur-generaal ontkent dit. De ma rechaussee wist, dat zij geregeld contact met den officier moest houden. Mr. Meyes: Heeft u het onderzoek in de zaak van de twee geestelijken stopgezet? De procureur-generaal: Ik heb geen last met de PALESTINA-DIORAMA'S. SCHOTERSINGEL 117 A, Eiken werkdag (beh. Vrijdag) 3-5 en 7-9. 5000 boeken, 17 rubrieken, betrouwbaar. SCHOTERSINGEL 117 A, Eiken werkdag (beh. Vrijdag) 3-5 en 7-9. (Adv. Ingez. Med.) Japon van bedrukt materiaal. Wanneer men bedrukt materiaal kiest, moet het model zeer eenvoudig blijven, anders zou het geheel veel te druk worden. Een weinig draperie en ruimte geeft het geheel iets vrouwelijk. Het model, dat wij hierbij afbeelden is op de schouders ingehaald en gerimpeld. De blouse is verder recht. Ook de ceintuur is eenigszins gedrapeerd; terwijl de rok klokkend valt. Benoodigd materiaal: 3.75 meter van 100 centimeter breedte. Het patroon is te ver krijgen in maat 48: Bovenwijdt: 112 centimeter; taillewijdte96 centimeter en heupwijdte: 128 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur.. Prijs van het patroon 26 cent- Het is van Maandag af gedurende een week bij de bureaux van dit blad Breestraat 29 Beverwijk en Ken- nemerlaan 42, IJmuiden verkrijgbaar. Amilda-crëme, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 cent. gegeven om het onderzoek te stoppen. Alleen heb ik een rapport willen hebben en toen ik na ontvangst daarvan mijn oordeel over de wijze van het onderzoek heb kenbaar ge maakt, is het onderzoek niet verder voortgezet. President tot getuige Van den Burg: Wat zou u gedaan hebben, wanneer u geweten had dat reeds in 1931 een zaak tegen een der pas toors was geseponeerd? Mr. van den Burg: Dan zou ik daarover met wachtmeeseter de Gier gesproken hebben. Ik wist van die zaak echter niet af. Op een vraag van mr. Meyes zegt de procu reur-generaal nog, dat op de conferentie op het departement van justitie niet gesproken is over de noodige gelden voor overplaatsing en voorts, dat niet is gezegd, dat de regeling daarvoor reeds in orde was. Majoor Van Everdingen: Bij die conferentie heeft de minister w e 1 gezegd, dat de machti ging voor overplaatsing er reeds was en dat de reisgelden later wel in orde zouden wor den gemaakt. Kolonel Van Selm: Ik onderschrijf dit vol komen. Burgemeester van getuige. Daarna wordt als getuige gehoord de heer Ploegmakers, burgemeester van Oss. Deze verklaarde niet aan den procureur- generaal gevraagd te hebben om verschillen de onderzoeken welke in zijn gemeente plaats hadden, te stoppen, doch wel om een eind te maken aan het gezagsondermijnend optreden van de marechaussee. Op een vraag van den president over de kwestie der werkverschaffing zegt- getuige dat door hem niet over „kooksel" is gespro ken, maar dat getuige heeft opgemerkt, dat velen der menschen eigen tuinen hebben. Ge tuige meent zich te herinneren, dat wacht meester De Gier toen gezegd heeft: dat kan tot hun ontlasting strekken. Voorts verklaart getuige met den opzichter Van Bergen te hebben gesproken over de be weerde onregelmatigheden bij de werkver schaffing. Getuige vertrouwt Van Bergen vol komen en deze heeft hem gezegd, dat er niets gebeurd was. Toen heeft getuige hem ge vraagd, maar niet verder over deze zaak te spreken, om de gemeente niet meer in op spraak te brengen, maar gezegd: „mondje dicht" heeft getuige niet. Wat de zaak Van der H. betreft, is er bij de inbeslagneming groote belangstelling ge weest. In de zaak van de werkverschaffing heeft getuige gemeend, dat het gemeentebestuur zelf een onderzoek moest instellen, hetgeen dan ook is geschied. Op een vraag van mr. Meyes antwoordt ge tuige, dat hem dooi' ingezetenen der ge meente is gevraagd een protestvergadering bijeen te roepen tegen het optreden der ma rechaussee. Dit verzoek is o.m. gedaan door eenige raadsleden. Getuige heeft zich echter tegen een pro test-vergadering verzet. Op een andere vraag zegt getuige, dat hij steeds heeft getracht de verhouding tusschen gemeentepolitie en marechaussee te verbe teren. Voorts verklaart getuige nog, dat een dei- pastoors zich bij hem heeft beklaagd over het onderzoek van de marechaussee. Getuige heeft den pastoor echter niet kunnen helpen, omdat hij de feiten niet kende. Ik heb, aldus getuige, den pastoor medegedeeld, dat hij zich tot zijn eigen overheid moest wenden, wan neer hij meende onbehoorlijk te zijn behan deld. Tenslotte zegt getuige naar aanleiding van een mededeeling, als zou hij bij den officier zijn ontboden, die daarbij tot hem gezegd zou hebben, dat getuige een slecht hulp-officier van justitie was, dat een dergelijk onderhoud niet heeft plaats gehad en dat de officier dat nooit heeft gezegd. (De zittina duurt voort.) Geschiedenis kent een heele rij gevallen. Van Medea tot het Luiksche proces. ET proces tegen de Weduwe Becker te Luik doet onze ge dachten teruggaan naar vroe ger eeuwen, toen een moord door vergif tot degebruikelijke midde len behoorde om iemand uit den weg te ruimen. Hierbij speelde ook de vrouw direct en indirect dikwijls een groote rol; niet alleen was ze soms de aanleiding tot den moord, de sa menstelling en aflevering had in de meeste gevallen ook door vrouwen handen plaats. Behalve Medea, van wie de sage als gift- mengster spreekt, wordt Locusta genoemd als eerste vrouw, wier vergiften honderden men schen het leven hebben gekost. Agrippina, de zuster van Caligula, kocht bij haar het vergif, toen zij haar eersten man wilde dooden, om in het bezit te komen van zijn groot vermogen. Messalina, de mede dingster van Agrippina, eindigde later even eens haar leven door vergif, dat Locusta had gemengd. Den Keizer Claudius, Agripplna's tweede echtgenoot, bracht deze vrouw eveneens om het leven, om voor haar geliefden zoon Nero den troon te veroveren. Den keizer te vergif tigen was echter geen gemakkelijke taak; hij had namelijk een voorproever, die met het toezicht in de keuken was belast en die alle dranken en gerechten tevoren moest proe ven. In dien verdorven tijd was het voor Agrippina evenwel niet moeilijk om zoowel den voorproever als den lijfarts van haar ge maal om te koopen. T OEN de keizer na een luidruchtig feest maal half dronken was, bracht men hem zijn lievelingsgerecht van paddestoelen. De voorproever maakte een beweging alsof hij de spijs keurde, die Agrippina hem daarna toereikte. Nauwelijks had hij er van gegeten, of hij kreeg hevige krampen en brakingen. Agrippina, bang, dat hierdoor het vergif zijn werking zou verliezen, bood den lijfarts schatten om haar te helpen. Deze had niet veel keuze; zou de keizer herstellen, dan was hij. zoowel als de voorproever, verloren. Hij deed alsof hij den van pijn ineenkrim- penden heerscher wilde verlichten, doch stak hem een pen met vergif in de keelDen volgenden morgen verscheen Agrippina in rouw de keizer was dood. Locusta bleef nog verder haar diensten be wijzen, want ook Nero had haar kunst noo- dig. Hij wilde in de eerste plaats Brittanni- cus, zoon van Claudius en rechtmatig erf genaam van den troon, uit den weg ruimen. Maar ook deze had een voorproever en bo vendien bestond de vrees, dat de opwinding onder het bevolk te groot zou worden, wan neer ook Brittannicus aan vergiftiging zou sterven. Men waagde het er echter op en zette hem een bijzonder warmen drank voor, die de voorproever had gekeurd. Hij wilde ze koeler en men goot er water bij. Dit werd zijn ongeluk, want juist het water bevatte het doodelijk vergif. Reeds na eenige secon den viel hij bewusteloos op den grond. Een ontzettende schrik maakte zich van het gezelschap meester, doch Nero wist de gasten tot bedaren te brengen en het vroo- lijke feestmaal werd voortgezet. Nero heeft ook driemaal getracht zijn moe der met vergif te dooden. Agrippina echter, die uit ervaring bet vak kende, droeg steeds een tegengif bij zich, zoodat haar edele zoon tenslotte sluipmoordenaars moest huren om haar uit den weg te ruimen. In dien tijd was in Rome een moord door middel van vergif een algemeen verschijnsel, waaraan men ten slotte geen aanstoot meer nam Madame Tofana. TN de rij der beruchte giftmengsters behoort ^-ook Madame Tofana thuis, wier naam in een van de verschrikkelijkste vergiften, het Aqua Tofana, voortleeft. Aan het eind der 17de eeuw viel het op, dat er zooveel weduwen waren, wie echtgenooten een eigenaardigen dood waren gestorven. Wel meende men vergiftigingsverschijnselen te kunnen vaststellen, maar in het lichaam kon men nooit het vergifaantoonen. De verdenking viel op een vereeniging van jonge weduwen, aan wier hoofd een oude vrouw stond Hyeroninia Spara genaamd. Zij noemde zich profetes en had al meermalen den dood van mannen voorspeld, die dan ook werkelijk op het bepaalde tijdstip stierven! Men nam nu een vrouwelijke spion in den arm, die zich voordeed als een dame, die graag haar man kwijt wilde zijn en al spoedig kreeg zij toegang tot den kring van Hyero- nima. Het geheele gezelschap werd in hech tenis genomen en jammerend bekende de oude vrouw, dat zij het vergif van Monna To fana in Palermo had ontvangen. Zooals vanzelf spreekt, werd deze onmid dellijk gevangen genomen en de overlevering vertelt, dat deze dame meer dan 600 moorden op haar rekening had. Daar zij echter een groot aantal bekende personen kon compro- mitteeren, werd het proces niet in het open baar gevoerd en door worging eindigde zij haar leven. Markiezin de Brinvilliers. IP EN ander berucht giftmengster was de JL/ Markiezin de Brinvilliers. Zij was getrouwd, doch had een liefdesver houding met den jongen kapitein St. Croix. Haar man had er in berust, doch haar vader diende een aanklacht in wegens het gedrag van zijn dochter, met het gevolg, dat de ka pitein in de Bastille werd opgesloten. St. Croix werd in haar oogen nu een martelaar. In de gevangenis leerde hij een Italiaan kennen, die vergif kon bereiden en toen hij weer in vrijheid kwam, was hij in alle ge heimen der giftmengerij ingewijd. De eerste, die als slachtoffer viel, was de vader van Markiezin de Brinvilliers en niemand kon vermoeden, dat de treurende dochter de moordenares was. Hebzucht deed haar haar twee zusters en broers uit den weg ruimen, zoodat zij het vaderlijk erfdeel alleen in handen zou krijgen. Langzamerhand groeide bij haar de ziekelijke behoefte steeds meer menschen uit den weg te ruimen, dagelijks eischte haar hartstocht nieuwe slachtoffers. Niemand kon vermoeden, dat zij een giftmengster was, als men haar iederen dag met haar gebedenboek naar de kerk zag gaan. Slechts een toeval bracht haar misdrijven aan het licht. St. Croix gebruikte n.l. bij het samenstellen van het vergif een soort glazen masker. Door onvoorzichtigheid sprong dit op zekeren dag stuk en hij stierf aan de ver giftige gassen. In zijn nalatenschap vond men een kistje met brieven, die de medeplichtig heid van de Markiezin duidelijk bewezen. Tevergeefs trachtte ze te vluchten, tevergeefs beweerde ze, dat ze ontoerekenbaar was ge weest, de doodstraf maakte een einde aan haar leven. (T\ NGEVEER negen jaar geleden werd in Hongarije een beruchte giftmengster ter dood gebracht en haar medeplichtigen kregen levenslang, maar hoewel de tegenwoordige tijd werkelijk niet groot kan gaan op het ver minderen der misdadigheid, is toch het aan tal moorden door middel van vergift betrek kelijk gering en daarom trekt het proces te Luik zoo bijzonder de aandacht. W. S. soliste. 3.00 Residentie-orkest en soliste. 3.45 Sportreportage. 5.00 De Ramblers. 5,30 Gramo- foonmuziek. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sport nieuws ANP, Gramofoonmuziek. 6.30 Neder- duitsch Hervormde Kerkdienst. 7.30 Gramo foonmuziek. 7.40 Wijdingswoord. 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen. 8.15 Residentie orkest en solist. 9.00 Radiojournaal. 9.15 Toe spraak en gramofoonmuziek, 9.35 Omroep orkest en solist. 10.30 Radiotooneel. 11.00 Be richten ANP. Hierna: Nina Dolce's Zigeuner orkest. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.4512.00 Orgelspel. DROITWICH 1500 M. 12.50 Falkman en zijn Apache-Band. 1.35 BBC-Harmonie-orkest. 2.20 Voor tuinliefheb- bers. 2.40 Orgelspel mmv. solisten. 3.20 Manto- vani en zijn Tipica-orkest. 3.50 Gramofoon muziek. 4.20 Religieuze boekbespreking. 4.40 „The Alphas". 5.20 Missie-uitzending. 5.50 Viool en piano. 6.50 De Karl Caylus Players. 7.208.10 Het Glasgow Corporation Gas De- partment-orkest en solist. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 BBC-Theaterkoor en -orkest en solisten. 10.25 Fred Hartley en zijn sextet en solist. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Orgelconcert. 12.40 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Blareau- orkest. (Om 1.50 Zang). 3.20 en 4.05 Zang. 5.20 I-Iet Laurent-orkest. 7.50 Leon Rajter's orkest. 8.35 Zang. 8.50 Nationaal Orkest en Raugel- koor. 11.201.20 Jo Bouillon's dansorkest. KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.50 „Germanisten"-koor en klemorkest. 9.35 Viool en piano. 10.05 Vroo- lijk programma. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.20 Akensche Mannenkoren, Knapenkoor en Blaasorkest. 12.20 Omroeporkest. 2.20 Pupulair concert. 3.30 Gevarieerd concert en sportre- portages. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Om- ï'oep-Amusementsorkest en solisten. 10.50 Zie Deutschlandsender. 12.20 Omroeporkest en B. Romanoff's orkest. Hierna tot 3.20 Schram- melkwartet Deimek, Herb. Heinemann's orkest en solisten. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.35 Orgelconcert. 11.05 rBlaasconcert. 11.50 Carillonbespeling. 12.20 A. Felleman's orkest. 2.35 Gramofoon muziek. 3.05 Brusselsch Russisch koor. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Vervolg concert. 4.05 Omroepdansorkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.50 Omroepdansorkest, 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Cellovoordracht. 8.20 Omroepkleinorkest, gemengd koor en solisten. 10.30 Omroepdans orkest. 11.2012.20 Populair concert. BRUSSEL 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelspel. 10.35 E. Loiseau-orkest. 11.05 Pianovoordracht. 11.20 Vervolg concert. 11.05 Zang. 12.05 Vervolg con cert. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Vervolg concert. 1.30 Mandoline-orkest. 2.20 Gramo foonmuziek. 5.20 Lucien Hirsch' orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Causerie. 9.50 Vervolg concert. 10.30 Jean Omer's orkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Gevarieerd concert. 10.20 Berichten. 10.50 Eduai'd Prasch' orkest, pianoduo en so listen. (Om 11.05 Berichten.) 1.15 Tijdsein. 1.26—2.20 Herbert Heinemann's orkest, Schrammelkwartet Karl Deimek en solisten. ZONDAG 26 JUNI. HILVERSUM I 1875 M. en 415,5 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV. 7.45— 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.30 KRO- Melodisten. 2.50 Gramofoonmuziek en Cause rie over het eerste lustrum van de KRO-Pho- hi-Uitzendingen. 3.10 Vervolg concert. 3.30 Causerie „De taak van den student in het Rijk Gods". 3.45 KRO-orkest. 4.15 Causerie „Radio- Wereldapostolaat". 4.30 Vervolg KRO-orkest. 5.505 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.), 7.45 Sportnieuws. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.05 Berichten ANP, KRO- Nieuws, 8.15 Causerie „S.O.S.". 8.25 Radiotoo neel. 8.55 KRO-Melodisten. 9.15 Luisterwed strijd. 9.45 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM II 301,5 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA 6.30 VPRO, 8.00—12.00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek. 9.01 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie ,.Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.40 De clamatie en Gramofoonmuziek. 11.00 VARA- orkest en dubbelmannenkwai'tet „Kunstmin". 12.00 Het woord van de week. 12.05 Kovacs Lajos' orkest en Gramofoonmuziek. 1.30 Cau serie Indië's grootste museum". 1.50 Fragmen ten uit de operette „De onbekende stem". 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest, koren en MAANDAG 27 JUNI 1938. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie; 8.15 Berich ten, gramofoonmuziek. (Om 9.30 Gelukwen- sc'nen). 10.30 Morgendienst; 11.00 Christelijke lectuur; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.00 Be richten; 12.15 Gramofoonmuziek; 12.30 All Round-sextet en gramofoonplaten; 2.00 Gra mofoonmuziek; 2.15 Sopraan en piano. In de pauzes: Gramofoonplaten; 4.45 Gramo foonmuziek; 5.15 Kinderuurtje 6.15 Gramo foonmuziek; 6.30 Vragenuurtje; 7.00 Berich ten; 7.15 Vervolg vragenuurtje; 7.45 Repor tage; 8.05 Berichten A.N.P. herhaling SOS- berichten; 8.15 Orgelconcert; 9.00 Causerie over Hongarije; 9.30 NCRV-orkest, en solist; (10.00—10.05 Berichten A.N.P.) 10.45 Gym nastiekles; 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gra mofoonmuziek; 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM II. 301.5 M. Algemeen programma .verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. (Om 8.30 Berich ten); 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoon muziek; 10.30 Ensemble Jetty Cantor; 11.15 Orgelspel; 11.35 Ensemble Jetty Cantor; 12.15 Berichten; gramofoonmuziek; 1.00 Kovacs Lajos' orkest; 1.45 Sylvestre-Trio; 2.30 Het Omroeporkest en solist; 3.15 Declamatie; 3.45 Het Omroeporkest; 4.30 Causerie „Music Hall" (met gr.pl.)5.30 Kovacs Lajos' orkest: 6.15 Gramofoonmuziek; 6.30 Kovacs Lajos' orkest; 7.00 Disconieuws; 7.30 Declamatie; 8.00 Berichten A.N.P., mededeelingen; 8.15 Het Concertgebouw-orkest en solist; 9.15 Re portage; 9.35 De Twilight Serenaders; 10.15 Het Aeolian orkest; 11.00 Berichten A.N.P. Hierna tot 12,00 Hans Mossel's dansorkest. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Pianovoordracht; 12.05 Gramofoon muziek; 12.20 Causerie over kerkgeschiede nis; 12.45 Orgelconcert; 1.20 Gramofoonmu ziek; 1.50 Cello en piano; 3.20 Arthur Salis bury en zijn orkest: 4.20 Orgelspel; 4.50 Het John McArthur Kwintet; 5.20 Sportreporta ge en gramofoonmuziek; 6.20 Ber.; 6.40 Sport reportage; 7.00 Muzikale causerie; 7,20 Varié té-programma; 8.05 Orgelspel; 8.40 Causerie „The wild life around us"; 9.00 Variété-pro gramma; 9.20 Berichten; 9.40 Politiek over zicht; 9.55 BBC-orkest en solist; 11.00 Lite- rair-muzikaal programma; 11.30 Jack Jack son en zijn Band; 11.50 Amerikaansche dans muziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10 en 8.55, 10.10 en 11.20 en 12.35 Gramo foonmuziek; 1.50 Zang; 2.05 Gramofoonpla ten; 3.05 Pianovoordracht; 3.20 Zang; 4.20 Zang; 5.20 Bailly-orkest; 8.35 Zang; 8.50 Or kestconcert en het Raugelkoor; 10.50 Gramo foonmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek; 7.30 Amusements sextet; 8.50 Schrammelmuziek; 12.20 Neder- saksen-orkest en solist; 2.30 Populair concert, 3.20 Kinderliedjes; 4.20 Freiburger Amuse- ments-orkest; 6.35 Zang, viool en piano; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.15 Omroeporkest en -koor, en solisten; 9.20 Het Turnfeest Brès- lau 1938; 10.35 Gramofoonplaten; 10.50 Om roeporkest en solisten; 12.20 Omroeporkest, mandoline-orkest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek: 12.50 Omroepor kest; 1.50 Gramofoonplaten; 5.20 Omroep dansorkest; 6.50 Gramofoonplaten8.20 Ca baret-programma; 10.30 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek; 1.00 Omroepsalon orkest; 1.50 Gramofoonmuziek; 5.20 Gramo foonmuziek; 6.35 Omroepsalonorkest; 7.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Omroepsymphonie- orkest en -koor en radiotooneel; 10.30 Caba ret-programma. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Otto Dobrindt's orkest; 9.20 Ber. 9.35 Viool en piano; 10.20 Berichten; 10.50 Viooï en cembalo; 11.05 Berichten; 11.20 Weensch Omroepkleinorkest en soliste; 12.20 Omroep orkest, m^odohne-orkest en solisten, tl.15 Tijdsein)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5