HET NIEUWE AVONDBLAD RAADSVERGADERING VAN VELSEN.' Prins Bernhardt tweede verjaardag I in ons land. i IJMUIDEN 23e JAARGANG No. 201 WOENSDAG 29 JUNI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal f 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BERALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim f 100.—êên lid duim 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, feÜLof tw®® lede" wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een verlegde rooilijn en een college, dat volgens sommigen buiten zijn boekje ging. Oppositie tegen werk in werk verschaffing. Waaromi kan in Beverwijk en Haarlem wèl, wat in Velsen niet kan? De steunverleening bij M. H. en het schoonmaken van gemeentegebouwen. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Kwint ter behandeling van een agenda, die een record was vanwege haar kortheid. Zou ze ook in recordtijd worden afgehan deld? De Voorzitter deelt mede, dat de secre taris door ziekte vermoedelijk langen tijd af wezig zal zijn. Hij meent in den geest van den raad te spreken als hij hem een spoedig her stel toewenscht. In verband hiermede wordt als 2e loco secretaris beëedigd de heer W. J. C. Jantjes. Het begin der agenda ziet er al heel on schuldig uit: Ingekomen stukken Hieronder vinden we o.a. nog vermeld een adres van M. Alderliesk e;a. te Velsen, om ver betering van den Schulpweg aldaar; een adres van W. J. Jansen en twee anderen, waarbij zij protesteeren tegen steunverlaging bij Maat schappelijk Hulpbetoon en vragen een inge voerde verlaging ongedaan te maken en een schrijven van den heer A. ten Broeke, hou dende verzoek, B. en W. vragen te mogen stellen omtrent het schoonhouden van scho len en openbare gebouwen. Dit punt wordt als gewoonlijk, verschoven naar het eind van de agenda. Financiecle besluiten. Vastgesteld worden de volgende suppletoire begroetingen, dienst 1937: der gemeente, van het Grondbedrijf, van het Gasbedrijf, van het bedrijf Openbare Werken, van het bedrijf Reinigings- en Ontsmettingsdienst, van den Ophaal- en Stortingsdien,st, van den Woning- dienst, benevens staten van af- en over schrijving in de begrootingen van het Gasbe drijf, de Waterleiding en den Woningdienst. Gaslevering door Hoogovens. B. en W. stellen voor in te willigen het ver zoek van de directie van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken, het gebied, waar binnen Hoogovens gerechtigd is zelf gas te le veren te mogen uitbreiden met het van de ge meente gekochte terrein, in te willigen. Aldus wordt besloten. Meer stemdistricten, B. en W. leggen den Raad ter goedkeuring voor een nieuwe verdeeling der gemeente, zoowel in stemdistricten voor de verkiezing van leden voor Kamer, Staten en Raad, als in kieskringen voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Deze verdeeling wordt op advies van den Raad vastgesteld door Gede puteerde Staten. Overeenkomstig deze ver deeling wordt het aantal stemdistricten uit gebreid van 22 tot 30. Exploitatie van gronden in Driehuis. Door J. P. Nijssen te Santpoort is medewer king verzocht voor het in exploitatie brengen van hem toebehoorende gronden, liggende ten Westen van den Hagelingerweg te Driehuis. Deze zaak was in de vorige vergade ring aangehouden. Inmiddels waren eenige kleine wijzigingen in de voorwaarden aange bracht. Tijdens de behandeling van dit agendapunt was de heer Nijssen afwezig. De heer F. P.Vermeulen (A.R.) brengt nog eenige bezwaren naar voren, welke be zwaren naar sprekers meening het verleenen van de gevraagde medewerking niet in den weg behoeven te staan. De heer V a 11 H e ij s t (N.P.) maakt den Raad er nog eens opmerkzaam op hoe zwaar de Vereffeningsverordening drukt. Voor het bouwrijp maken van de wijken moet de ex ploitant f 4200 betalen. In totaal moet voor het bouwrijp maken van den grond f 2 per M2 worden bijgedragen. Het terrein een on gunstig stuk komt met een en ander op f 6 per M2. En dat is voor'n „dood" stukje straat. Spreker hoopt dat het College er spoedig toe zal komen, de Vereffeningsverordening te herzien. Hij zal nochtans niet tegen het voor stel stemmen. De heer B 0 sm an (V.D.) ziet weereen doodloopend straatje komen. De gemeente zal dit zelf wel weer op moeten knappen, De heer Dunnebier (wethouder van O.W.) meent, dat het door den heer Vermeu len genoemde zwarte pad buiten deze exploi tatie valt. De rooilijn is inmiddels door het College gewijzigd. B. en W. zullen trachten de gewenschte oplossing tot stand te bren gen. De door den heer Van ITeijst aangehaalde kwestie staat met deze zaak slechts in zijde lings verband. Spreker voelt iets voor de be zwaren van den heer Van Heijst en t.z.t. wil hij deze kwestie wel eens bekijken. Er komt inderdaad een doodloopende straat maar die wordt doorgetrokken als de eigenaar van het aangrenzende terrein gaat exploitee- ren. Wanneer dat gebeurt weet spr. natuurlijk niet. In zijn repliek merkt de heer Vermeulen in verband met het feit, dat B. en W. reeds verlegging van de rooilijn hebben toegestaan op, dat zij buiten hun boekje zijn gegaan. Een kleine noodzakelijke afwijking kunnen B. en W. toestaan, maar hier is geen enkele reden om van het plan af te wijken. Als hier afgewe ken wordt, is het om een persoonlijke gunst te bewijzen aan den exploitant en wanneer dit een van de leden van het college betreft, is het vooral geboden om voorzichtig te zijn. Maar als het gedaan is, is het gedaan en dan kan spreker het niet ongedaan maken. Deze gunst kan een beletsel vormen voor de ver dere exploitatie. De heer Maas (R.K.) zegt, dat zijn frac tie niet wenscht mee te werken aan het ver leenen van een gunst aan een van de leden van het college. Daarom vraagt hij, is het hier een recht of een gunst? I11 het laatste geval zal spreker tegen stemmen. De heer Dunnebier antwoordt dat hij meent dat B en W. in geen enkel opzicht bui ten hun bevoegdheid zijn gegaan. Het is hier alleen een kwestie van verkaveling. Spre ker beschouwt het niet als een gunst maar als een recht, dat hij aan iedere ingezetene van de gemeente toekent. Juist omdat het een wethouder betreft, hebben B. en W. deze zaak eerst gebracht in de commissie, die haar sanctie gaf. Het voorstel wordt aangenomen. De heer Nijssen komt weer ter vergadering. Verhooging voorschot voor rioleerïngswerken. Het loonaandeel in de kosten voor de uit voering der rioleeringswerken, is doordat een aanzienlijk deel der riolen minder diep gelegd kon worden, kleiner geworden, ter wijl voorts een wijziging der profielen maak te, dat de materiaalprijzen hooger werden. Hierdoor is het loonaandeel belangrijk lager geworden dan oorspronkelijk was aangeno men zoodat een belangrijk geringer loon wordt vereischt dan dat, hetwelk door den minister van Sociale Zaken, als voor subsi die in aanmerking komende, is vastgesteld. Dit bedrag zou derhalve alleen dan voor be strijding van de werkloosheid in deze ge meente kunnen worden aangewend, indien de aanschaffing van materialen voor riolee ringswerken, buiten de oorspronkelijke plan nen, door een verdere verhooging van het Rijksvoorschot mogelijk zou worden gemaakt. B. en W. hebben daarom een plan tot. ver dere uitvoering van rioleerings- en aanver wante werken, als het leggen, van nieuwe riolen, het vervangen van bestaande, onbruik baar of te nauw geworden riolen, het vervan gen van duikers, het uitvoeren van bestra- tingswer.ken, het vervangen van. klimschacht- deksels en het oprichten van een pompsta tion te Velsen (noordelijk deel), doen opma ken en aan het Werkfonds verzocht, mede ten behoeve hiervan het toegekendic voor schot met in totaal 'n bedrag van f 242.250 te verhoogen. Van het Werkfonds is thans bericht ont vangen, dat de Ministerieele Commissie voor dit fonds op het verzoek van B. en W. gun stig heeft beschikt. B. en W. stellen den Raad derhalve voor, gemeld aanivullingsvoorschot te aanvaarden en hen te machtigen t.z.t. de daarvoor noo- dige nadere overeenkomst met den Staat der Nederlanden te sluiten. De heer Ten Broeke (C.H.) vraagt of er eenige mogelijkheid bestaat, dat de straten die zoo ontzettend hebben geleden, worden verbeterd. De heer v. d. Kerkhof f (S.D.AJP.) had gedacht, dat we nu van de rioleeringszaak af zouden zijn. Spreker brengt nog eens de bezwaren der S. D. A. P. naar voren. En nu hebben we een meevallertje en nu gaan we op den ingeslagen weg verder. Het is inder tijd duidelijk aangetoond, dat deze werken strikt noodzakelijk waren en toch moesten ze worden uitgevoerd in werkverschaffing. Spr. vreest, dat wanneer we deze f 242.000 uit het Werkfonds krijgen, we onmogelijk geld voor onze bestrating kunnen krijgen. De heer Luikman (S. D. A. P.) vraagt, als de Raad dit voorstel mocht aannemen, er zoodanige bepalingen in de bestekken wor den opgenomen, dat de arbeiders niet elk ©ogenblik naar huis gezonden worden. De heer Dunnebier wijst er op, dat de f 36000 niet met loonen of iets anders te ma ken heeft. Dit is noodig om 't oude werk te kunnen uitvoeren. Velsen heeft niet gevraagd om werkverschaffing, het geheele bedrag is aangevraagd uit het Werkfonds, maar toen de regeering het volle pond gaf, moest wel werkverschaffing worden aanvaard. De heer Dunnebier erkent, dat het werk noodzakelijk was, maar zonder steun van het Werkfonds zouden we het nooit hebben kunnen uitvoe ren. Er is geen vrees, dat men nu in den Haag zal zeggen: jullie hebben genoeg gehad. Spr. meent, dat de gemeente op den ingesla gen weg moet. voortgaan. Wat de loonen betreft, voor het nieuwe werk worden hoogere loonen uitbetaald dan voor het oude. Van de opmerking van den heer Luikman zal spreker nota nemen. In zijn repliek deelt de heer v. d. Kerk- hoff mede, dat zijn fractie tegen het voor stel zal stemmen. De heer Vermeulen merkt nog op, dat sprekers fractie dit voorstel aanvaardt als een consequentie van het oude plan. Spreker meent, dat als deze werken uitgevoerd zijn geworden, we dit aan den Haag te danken hebben. De heer G e e 1 e n (R.K.) meent ook, dat het tijd wordt, met de werkverschaffing te stopper. Hij zal echter voor dit voorstel stemmen, omdat hij dit geen nieuw object vindt, maar een voortzetting van het oude. De heer Maas (R.K.) zegt, dat bij de zaak van het politiebureau eenige leden der S.D. A.P. op het standpunt stonden, dat de bouw van het politiebureau moest gefinancierd worden door het werkfonds. De heer J. v. d. Veer (S. D. A. P.) zet uit een, om welke redenen eenige leden zijner fractie op dit standpunt stonden. De vrees was, dat een aantal sociale maatregelen door de hooge kosten van het politiebureau achterwege zouden moeten blijven. Waarom mag Beverwijk zijn rioleering wel uit het Werkverruimingsfonds uitvoeren en Haarlem, dat er misschien nog slechter aan toe is dan Velsen ook? Velsen is steeds in een slechte positie geplaatst en spreker ziet heelemaal niet in, waarvoor we den Haag dankbaar moeten zün. Z.K.H. Prins Bernhard viert heden zijn 27sten verjaardag. Het is de tweede maal dat de Prins dit heugelijke feit in ons land viert. Foto F. Ziegler. De heer Dunnebier merkt nog op, dat we nu 3 ton minder aan rente en aflossing hebben te betalen. Voor de stemming verklaren de heeren Roelse en v. d. Flier dat zij voor zullen stem men. Het voorstel wordt aangenomen met 9 stemmen tegen. Dempen van een gedeelte beek. Door de Kerkvoogdij der Nederlandsch Hervormde Gemeente te Santpoort is ver zocht, het beekgedeel-te, dat krachtens de vergunning, verleend bij besluit van 19 Oc tober 1937, no. 17, is omgelegd, te mogen rioleeren en dempen. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij ons geen bezwaar. Aldus wordt besloten. Steunverlaging M. H. De heer ten Broeke spreekt zijn teleur stelling er over uit, dat het adres over de steunverlaging door Maatschappelijk Hulp betoon in de vorige vergadering niet is behandeld. Dit wil niet zeggen, dat hij bij een behandeling verwachtingen daarvan had gekoesterd, maar adres santen deden dat wel. Spreker begrijpt dat het moeilijk is voor B. en W. normen vast te stellen, die iedereen kunnen bevredi gen. Hij verzocht, die normen met de noo- dige soepelheid uit te voeren en daaraan niet krampachtig vast te houden. Spreker toont aan, dat een gezin van man, vrouw en twee kinderen van den hun verstrekten steun voor voeding f 3.91 overhoudt. Spr. vraagt of het bestuur van M. H. eenige verruiming zou kun nen toestaan, wanneer kerkbesturen bijstand verleenen. De heer Ge el en (R.K.) heeft zich er over verwonderd, dat de verlaging juist is toege past op den kindertoeslag. De heer Warmenhoven (C. P. N.) be treurt 't eveneens, dat deze zaak in de vorige vergadering niet behandeld is. Hij begrijpt, dat B. en W. eenigen armslag noodig hadden. Want inmiddels is den betrokkenen mede gedeeld, dat zij hun zaak konden doen onder zoeken door den voorzitter van M. H. Was' deze verlaging absoluut noodzakelijk of is deze verlaging ingevoerd om den steun ge lijken tred te doen houden met de rijkssteun regeling? Spreker meent, dat er geen reden tot verlaging was, temeer nu na 1 Mei de kosten voor levensonderhoud gestegen zijn. Ook spreker toont aan, dat de steun veel te laag is. Voor een gezin van vijf personen is voor voedsel per persoon, en per dag 15 ets. beschikbaar. Wat moet er. van deze menschen terecht komen? Hiertegen moet spreker in verzet komen. Het college kan deze menschen bona-fide arbeiders, onderbrengen in de be drijven door het invoeren van een rouleer systeem. De heer van Heijst was eveneens getrof fen toen de voorzitter du vorige vergadering, zonder eenig overleg met den raad, sloot, zoodat deze zaak niet behandeld kon worden Eenig blijk van medeleven was wel op zijn plaats. De hier genoemde cijfers zijn schril, is het niet mogelijk, dat er iets voor die menschen gedaan kan worden? Als het zoo doorgaat, zal ook onze geheele middenstand bij M. H. terecht komen. De heer v. d. Veer (S. D. A. P.) is ook ontevreden over het sluiten van de vorige raadszitting, toen deze zaak aan de orde kwam. Spreker vraagt het college, met wat grootere voorzichtigheid te werk te gaan. Hi. heeft kunnen constateeren, dat de t.b.c. hand over hand toeneemt. Zegt het B. en W. niets, dat bij de laatste keuring 50 pet. is afgekeurd omdat de jongemenschen te slap waren? Spr. vraagt, of het niet mogelijk is, dat in den vervolge aan de door M. H. gesteunde gezin nen kleeding en dekking verstrekt wordt. De heer Homburg (A. R.) wijst er op, dat indertijd al een aantal gesteunden uit een rijksregeling bij M. H. is ondergebracht. Nu is de steun door M. H. weer verlaagd, maal later zijn eenige verlagingen weer ingetrok ken. De hooge huur in het voorbeeld van den heer ten Broeke heeft spreker getroffen. Kunnen geen goede woningen voor een lager bedrag beschikbaar worden gesteld, bijv. de woningen in de De Ruyterstraat? Maar dan moet met het verbeteren meer spoed betracht worden. De heer Bos-ma (V.D.) sluit zich bij de opmerkingen aan. Ook wil spreker het ver zoek om B-steun ondersteunen. Uit het feit, dat eenige verlagingen inmiddels weer ver hoogd zijn, leidt sprekeraf dat men wat lichtvaardig te werk is gegaan. Spreker ver wijst naar het voorbeeld van den heer v. d. Veer en meent, dat als het land de jongens noodig heeft, deze te slap'zijn om te dienen. De voorzitter beantwoordt de critiek op het sluiten van de vorige vergadering. Het is een ongeschreven wet, dat de vergaderingen om 10.30 worden gesloten. Het kan zijn, dat het door een punt, dat in behandeling is even later wordt, maar het gold hier een nieuw punt, waarvoor zich tal van sprekers hadden aangemeld. De zaak zou dus niet tot haar recht zijn gekomen. De raad heeft bovendien de be voegdheid de volgorde der agende te wijzigen. De raad heeft dit echter niet gedaan. (Vervolg elders in dit nummer) Is een rieten dak gevaarlijk voor liet natuurschoon? B. cn W. beantwoorden deze vraag ontkennend. Het lid van den gemeenteraad de heer A. de Groot te Santpoort heeft de volgende vra gen aan B. en W. gesteld: 1. Zijn B. en W. van Velsen met onderge- fceekende niet van oordeel, dat artikel 31 Alinea 1 der Bouw en Woningverordening der Gemeente Velsen, zooals dit thans wordt toe gepast, in de toekomst veel aanleiding kan geven tot vernietiging van veel natuurschoon en groote schade? 2. Indien het antwoord op deze vraag beves tigend luidt, zijn B. en W. niet van oordeel, dat dit artikel dient te worden gewijzigd en dient te luiden als volgt: Geen gebouw mag geheel of gedeeltelijk met riet of andere licht brandbare stoffen worden gedekt? Toelichting: Ingesloten foto's geven weer de snelle uitbreiding van het smeulende riet, waarmee de brandweer de grootste moeilijk heden heeft. (Duur der gezamenlijke opna men binnen 't uur). Met de snelle bebouwingstoename, vooral in de boschrijke omgeving in het Zuidelijk deel der Gemeente, waarbij naar handhaving van het bestaande natuurschoon zooveel mo gelijk gestreefd is, is volgens ondergeteeken- de het gevaar zeer groot, dat een van de schoonste plekjes van „Kennemerland" voor goed wordt vernietigd. Het komt ondergeteekende voor, dat het niet verantwoord is, dit gevaar te ver- grooten." Hierop antwoorden B. en W., dat zij de onder 1 gestelde vraag niet bevestigend kun nen beantwoorden, terwijl een bepaling als in vraag 2 aangegeven hun niet juist voor komt. De brand, welke op de overgelegde foto's is weergegeven, is veroorzaakt door het zeer onoordeelkundig hanteeren van een lasch- apparaat. In een zoodanig geval zou ook een woning, voorzien van een andere bedekking dan riet, in brand zijn geraakt. Ter verklaring teek-enen wij hierbij aan, dat al. 1 van art. 31 der Bouw- en Woning- verordening luidt: „Geen gebouw mag geheel of gedeeltelijk met riet of andere licht brandbare stoffen worden gedekt, tenzij met vergunning van burgemeester en wethouders." Het spreekt vanzelf, dat wanneer B. en W. een dergelijke vergunning verleenen, daaraan als voorwaarde wordt verbonden, dat het riet onbrandbaar moet zijn. Maar in korten tijd is in Santpoort al tweemaal gebleken, dat riet dat onbrandbaar is toch nog heel goed branden wil. Het is daarom wel aan te bevelen, dat men met vergunningen voor het dekken van wo ningen met brandbaar onbrandbaar riet niet al te royaal is. Onze brandweer is paraat, maar in een tijd van langdurige droogte brandt niet alleen het riet op de daken, maar ook dat in de bosschen heel gemakkelijk. Prachtige resultaten van de Delft. Vijfmaal binnen in een maand. Het zijn geen groote besommingen, die de trawlers tegenwoordig maken. Een enkele maal komt een Noordboot eens over de f 3000, een heel enkele maal zelfs nog over de f 4000, maar besommingen tusschen 2000 en 3000 gulden zijn zeer normaal en zelfs moet dit type zich menigmaal met minder dan 2000 gulden tevreden stellen. Als we de resultaten dan ook alleen beoor- deelen naar de besommingen, dan zouden we niet anders kunnen zeggen dan dat het slecht gaat met de visscherij. Maar er is een andere factor, die een groote rol speelt en dat is de reisduur en die is opvallend kort. Een typisch voorbeeld zien we in de Delft IJM 17. Deze trawler, speciaal gebouwd en uit gerust voor verre reizen heeft deze maand gepresteerd wat zelfs een -kustboot hem niet nadoet. De Delft was 1 Juni aan de markt en maakte nadien nog vier reizen, zoodat hij gis teren voor de vijfde maal in één maand bin nen was. En al mag dan de besomming van elke reis niet groot zijn, het zijn hier ook de vele kleintjes die een groote maken, want de totale besomming van deze vijf reizen was ruim f 16.000. De laatste reis deed de Delft naar wij vernamen 13 trekken die steeds in drieën overgezet moesten worden. Ook de Haarlem en de Erin en voorts eenige trawlers van andere reederijen maak ten korte reizen. De Haarlem was 20 Juni voor de derde maal binnen met een totale besom ming van bijna f7900. Schipper Blok heeft ditmaal het Zand, waar de vele makreel van daan komt aan stuurboord (misschien ook wel aan bakboord) laten liggen en heeft het hooger op gezocht. Het wachten is nu op de haring, Zooals ge meld, zijn de Erin en de Adelante er met de haringtrawl op uitgetrokken. Zijn de vangs ten en de prijzen bevredigend, dan zullen er wel spoedig meer volgen. D. C. IJ. NAAR ALMELO. Op uitnoodiging van de plaatselijke dam club te Almelo, zal D. C. IJ. op een nog nader vast te stellen Zondag in de maand Juli al daar een massakamp spelen. Des middags zullen de „zilverschijven" een voetbalwedstrijd spelen tegen een elftal voet ballende dammers uit de damclub Almelo. Er blijkt voor dezen tocht onder de D. C. IJ'ers groote belangstelling te bestaan, zoodat bijna heel D. C. IJ. naar Almelo zal trekken. DE KNIKKER BLIJFT BINNEN. De Knikker IJM 4 blijft binnen voos ma chine- en ketel-keuring.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1