G HET NIEUWE AVONDBLAD Hevige gasontploffing veroorzaakt groote consternatie. De vrouw op kantoren. 23e JAARGANG No. 203 VRIJDAG 1 JULI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTENper week 127s ets., per maand 5272 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - LJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f100.—één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger f 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Onvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ430.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Knalgas ontplofte in een buisleiding op de Julianabrug. De ruïne op de Julianabrug. De brug zwaar beschadigd. fflonder boven wonder geen persoon lijke ongelukken. isteravond ongeveer 20 minuten voor zeven heeft een vrij hevige ont ploffing de omgeving van de Juliana brug, het viaduct over de spoorlijn, dat de verbinding vormt tusschen oud- en nieuw IJmuiden, op stelten gezet. Een doffe knal deed den grond trillen en de ruiten rin kelen en iedereen uit de buurt snelde naar1 buiten, om te zien wat er was gebeurd. „De Julianabrug is in de lucht ge vlogen", riep de verschrikte menigte en spoedig snelde iedereen naar de brug. Men had juist een trein hooren passeeren en het was daarom geen wonder, dat men dacht aan een ern stig ongeluk met vele dooden en ge wonden.... Eenige oogenblikken nadat de ontploffing ook ons had opgeschrikt, waren we op de plaats van de ramp aanwezig. Het was niet zoo erg als de eerste geruch ten deden verwachten. De zware betonbrug lag nog op haar plaats, maar het dek was geheel bezaaid met groote stukken beton en puin, zoodat de ontploffing wel zoo hevig was geweest, dat er reden was, om aan een cata strofe te denken. Niet alleen op de brug, maar ook aan beide zijden daarvan lagen groote brokken puin, die hoog de lucht in waren geslingerd en toen met een donderend geraas op straat waren geploft. Groote stuk ken lagen tot dicht bij de woning van dr. Bekker en een halve tegel was neergeploft op het balcon van het huis van dr. van Leeuwen aan de andere zijde van de brug! Een lekke gasbuis, knalgas en een vonk. Spoedig nadat het ongeluk was geschied waren talrijke autoriteiten ter plaatse, waar onder wethouder Dunnebier. De politie zette onder leiding van commissaris Weyburg de omgeving van de brug af. Men kon immers niet weten, wat er nog zou gebeuren. En spoe dig was ook de heer A. de Wit, directeur van het gasbedrijf met opzichters en arbeiders aanwezig, om de noodige voorzorgsmaatre gelen te nemen. Spoedig bleek, wat de oorzaak van de ont ploffing was geweest, want aan een dei- zijden siste een gasvlam uit den grond op, die echter spoedig gebluscht kon worden. Om een goed begrip van de oorzaak te kunnen geven, kan een beschrijving niet achterwege blijven. Ongeveer Lcn jaar geleden werd de brug, in den volksmond „de betonbrug", later of ficieel Julianabrug gedoopt, gebouwd ter ver vanging van de oude, die niet alleen bouw vallig was geworden maar bovendien te smal voor het verkeer, dat ook hier steeds toenam. De brug, die zeer solide gebouwd is, heeft ongeveer een ton gekost. In het voetpad aan den kant van het station IJmuiden ligt onder het wegdek tus schen twee steunbalken een diepe goot. Deze goot is door twee rijen over de geheeie lengte opgezette betonnen schotten in drie vakken verdeeld. In het eerste vak liggen de elec- trische kabels, in het middelste een telefoon kabel en een kabel voor de radiodistributie en in het derde ligt de gasbuis van 20 cM. (bin nenwerks) die de oorzaak van het onheil is geweest. Aan den kant van oud-IJmuiden gaat de gasbuis met een bocht door een sluitstuk in de goot. Vermoedelijk is door trillingen van zware lastwagens juist op de plaats waar de gasbuis in de goot verdwijnt een lek ont staan. Het ontsnapte gas heeft de goot gevuld en zich daarin door den toevoer van zuur stof uit de lucht tot het gevaarlijke, licht ontplofbare knalgas omgevormd. En toen was slechts één vonk noodig om het gevaarlijke gasmengsel tot ontploffing te brengen. Waar kwam deze vonk vandaan? De oorzaak ligt voor de hand» Te 18.36 uur was een electrische trein van het station IJmuiden vertrokken en juist was de trein onder de brug gepasseerd of daar kwm de slag. Zeer waarschijnlijk is dus een vonk uit de onder de brug loopende electrische leiding met het gasmengsel in aan raking gekomen. Juist ongeveer in het midden van de brug is, zooals de foto aantoont, de ravage het grootst. Hier is niets van de schotten in de goot op zijn plaats gebleven. De gevolgen waren ernstig en het is een van die verrassende omstandigheden, dat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Den geheelen dag is er een druk verkeer van auto's, wielrijders en voetgangers, maar toen de ontploffing plaats greep, was er bijna nie mand in de buurt. Stukken beton, vele kilo's zwaar, werden hoog de lucht in geslin gerd. Niet alleen de tegels boven de goot, maar ook tientallen op het vaste trottoir werden verbrijzeld of weggeslingerd en het zand onder de tegels vloog als bij een zand storm door de lucht. Tot in de Kennemerlaan kwam het puin terecht. Zooals gezegd deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, maar de heer wonende in de Bloemstraat, die op het moment dei- ontploffing de brug wilde oprijden, had een narrow escape. De stukken steen vlogen den man om de ooren en voor de oogen van eenige omwonenden verdween hij in een- wolk van puin en zand. Hij was juist bijtijds van zijn rijwiel gesprongen. Hij zelf kwam vrijwel met den schrik vrij, maar zijn rijwiel werd ge havend onder het puin vandaan gehaald. Eenige omwonenden hebben hem in de gelegenheid gesteld, van den schrik te be komen. Hoe hevig de luchtdruk was, blijkt wel uit de omstandigheid, dat de drie buitenballons van den lichtmast aan de zijde van de Ken nemerlaan vernield werden. Vn de drie elec trische lampen bleken twee echter nog heel te zijn. Al weer een speling van het toe val. Opruimers voor! Van alle kanten stroomde de menigte toe, maar de brug werd spoedig voor het verkeer afgesloten. Rij verkeer zou trouwens onmoge lijk geweest zijn want de heele brug leek wel een ingestort huis. De eerste veiligheids maatregel was echter het afsluiten van den gastoevoer. Gelukkig bleek, dat de electrische kabels onbeschadigd waren gebleven. Onmiddellijk werd begonnen met het op ruimen van de ruïne en spoedig kon de eene helft van de brug weer opengesteld worden. Later werd ook de andere rijweg opengesteld. (De eerste vrouw, die op een kan toor werd te werlc gesteld als typiste, de Engelsche Miss Salmon, heeft dezer dagen haar 40-jarig jubileum gevierd.) Er was een tijd, nog niet zoo lang tevoren, Dat men-er zelfs geen oogenblik aan dacht, Om meisjes aan te stellen op kantoren, Daar was slechts plaats voor 't mannelijk geslacht. Wat konden zwakke meisjes ooit presteeren, In zulk inspannend en veeleisc-hend werk, Hoe kon men haar de ernst van zaken leeren, En haar physiek was niet voldoende sterk. Zij moesten liever bij het koken blijven Bij de borduurnaald en het breikatoen, De boeken houden en de brieven schrijven, Dat moesten zakelijke mannen doen. Toen heeft Miss Salmon plots den ban gebroken Z' is op een advertentie afgegaan, Toen heeft een koopman 't hooge woord gesproken En stelde haar als zijn typiste aan. Sindsdien zijn vrouwen in millioenentaUen En alom, op kantoren aangesteld, En vraagt men nu hoe dat is uitgevallen, Dan wordt het oordeel slechts in lof geveld. Miss Salmon mag ik wel complimenteeren, Zij toonde zich als vrouw niet ongeschikt, Als pionierster mag zij jubileeren, Zij heeft (niet is) nu veertig jaar getikt. De vrouw hoort thuis, hoort men nog vaak beweren, Zoo is het ook, maar 't ,gaat nog verder door, De vrouw kan veel en velerlei presteeren, En dus; de vrouw hoort thuis ook op 't kantoor. P. GASUS. terwijl het beschadigde trottoir met hekken werd afgezet. Schadepost voor de gemeente. De geheeie schade k \nt natuurlijk voor rekening van de gemeen e. Hoe groot deze is, is nog niet bekend. Veel hangt het er van af, of er ook „edele deélen" d.w.z. de steun balken enz. ontzet of beschadigd zijn. Als dit onverhoopt het geval mocht zijn, is de schade ongetwijfeld aanzienlijk. Men raakte er niet over uitgepraat, dat er geen ongelukken bij zijn gebeurd. En wat ook druk besproken werd, was het feoit, dat wij reeds 20 minuten na de explosie de foto's van de ruïne op ons bord hadden Zij genoten den geheelen avond veel belang stelling, vooral van hen, die de ravage „in natura' niet gezien hebben. Visch- en Haringhandel klaagt zijn nood. Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Klein, handelaren in het Visch- en Haringbedrijf verzoekt den minister aan den noodtoestand een einde te maken. Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf heeft het volgende adres gezonden aan den minister van Economische Zaken: Reeds enkele jaren verkeert de visch- en haringkleinhandel in zeer moeilijke omstan digheden. Dit vindt zijn oorzaak in schrale aanvoeren, zeker wat de zoogenaamde volks- visch betreft, door het te weinig aantal boo ten die in de vaart zijn, daarnaast in de con- tingenteering van Deensche en Noorsche zee- visch, van welke veel te weinig in ons land wordt aangevoerd. Voorts is het de te dure bakolie, welke het verbruik van ide reeds zoo schrale en daardoor te dure aangevoerde visch remt. Bovendien is de teruggang van de koop kracht van het publiek een geweldige handi cap voor den afzet van visch en haring, welke het bestaan moeilijker maakt. Daarnaast Excellentie heeft de verstrekking van visch in verschen, ge rookten en gebakken staat aan werkloozen, niet alleen een groot deel van ons debiet ontnomen, doch de prijs- drukking die hiervan het gevolg is, maakt in vele plaatsen in ons land het zaken doen on mogelijk. Het verkoopen van vele Gemeentelijke Visch- afslagen aan particulieren welke Vischafsla- gen doorgaans met verlies werken, werkt het la-mleggen van den particulieren handel in de hand. Op ontzaggelijke wijze heeft de zeevisch en haringgroothandel door het stilleggen van den export zich geworpen op de levering aan politie-, post-, tram- en spoorwegpersoneel, groote instellingen, fabrieken, hotels en par ticulieren, met alle schadelijke gevolgen voor den vischkleinhandel in diverse plaatsen. Ver der doet de thans reeds eenige maanden aan den gang zijnde staking in het Haringvissche- rijbedrijf een groote bron inkomsten van de „eerste Hollandsche Nieuwe" verloren gaan, wat hen met angst en vreeze den komenden winter tegemoet doet gaan. De verdere drooglegging van het IJselmeer, de hooge aalprijzen als nooit te voren, maken deze vischsoort tot een weeldeartikel. Excellentie, al met al geen optimistisch ge luid, dat wij genoodzaakt zijn te laten hooren. Het is te begrijpen dat door dezen reeds jarenlang bestaamden toestand in de gezinnen der visch- en haringkleinhandelaren de groot ste moeilijkheden zijn ontstaan; toestanden welke geen verderen teruggang gedoogen. Excellentie in verband met bovengeschetste zijn wij thans genoodzaakt ons tot Ued. te wenden. Het is een gelukkig verschijnsel, dat een klein percentage de wintermaanden ge holpen wordt en wel de belanghebbenden in den zin der Zuiiderzee-steunwet. Deze wet laat alleen belanghebbenden toe, die voor1918 in Zuiderzeevisch gehandeld hebben. Toch zijn er zeer velen, die na dien tijd in het-bedrijf ge- komen zijn, en toch Zuiderzeevisch verkoch ten. Excellentie wij, bovengenoemde Hoofdbe stuursleden, brengen deze moeilijkheden onder Uw aandacht, om-dat wij weten dat zeer veel visch- en haring-kleinhandelaren in den grootsten nood verkeeren. Vandaar dat wij dezen toestand beleefd doch dringend onder Uw aandacht brengen, met het beleefd verzoek aan den ernstigsten nood toestand een einde te willen ma-ken. MET DE OUDEN VAN DAGEN NAAR ARTIS. Leerlingen der Neutrale School exposeeren. Slöjd, i?uttïge handwerken en tcekeningen. EEN HEERLIJKE MIDDAG VOL VROOLIJKHEID. Was het de geheeie week slecht weer geweest en bulderde de storm over onze plaats, Donderdag was de natuur van meening veranderd, was het heerlijk koel zo merweer. Een gezellige drukte was het bij den Rijksweg toen de auto's met hun oudjes aan kwamen rijden en in volgorde van aan komst opgesteld werden. Te ruim één uur was de stoet bestaande uit 65 wagens en 7 auto bussen klaar. Eerst nu was er gelegenheid voor de commissie de twee bruidsparen te huldigen. De gelukkige oudjes werden bij monde van dr. de Weerdt toegesproken en in de bloeme tjes gezet. Nu werd het sein van starten ge geven en luide toegejuicht zette de stoet zich in beweging. Na een rondrit door IJmuiden- Oost ging het den nieuwen weg op. Langs den weg was veel belangstelling. Een voor spoedige reis door den polder en stad met als slot om precies vier uur voor de poorten van Artis. In 10 minuten was alles binnen. Na 't ge bruiken van den gemeenschappelijken koffie maaltijd gingen de meeste oudjes de diergaar de bezichtigen. In grooten trek waren na tuurlijk de papegaaien- en kakatoe-laan en niet te vergeten het apenhuis. Het meegeno men proviand was dan ook spoedig op. Geen bezwaar, zonder dit was er ook nog genoeg te zien en te genieten dat men er op éen mid dag bijna niet uitgekeken raakt. De leeuwen lagen lui te zonnen in hun rotstuin, zonder het minste respect voor de grijze haren en den ouderdom van hun bezoekers. „Betsy", het lieftallige nijlpaard, ziende dat er niet veel meer te halen viel dook onder om dat haar collega te vertellen. Alles verliep gelukkig vlot en tegen zes uur verzamelden allen zich weer in de Kro ningszaal waar velen nog even van de gelegen heid gebruik maakten een dansje te maken. Hier was het dr. De Weerdt die allen nog eens toesprak en waar de bruidsparen wer den toegezongen met „Lang zullen zij leven". Oude Nick Carson, Klaas Hoogerwerf, ont popte zich weer als een aardige cowboy-zan ger, zijn liedjes werden door de oudjes ten zeerste gewaardeerd en steeds van harte toe gejuicht. Tegen half zeven werden de auto's weer op gezocht en werd de terugtocht ondernomen. Deze verliep evenals de heenreis in de beste stemming en tegen acht uur werd de Pont bereikt. Hier stond de „Eendracht" klaar en speelde pittige marschmuziek. Deze geste werd door het bestuur en de oudjes ten zeerste op prijs gesteld. Toen allen had den plaats genomen nam dr. de Weerdt het woord en dankte in eenige hartelijke woorden allen die hadden medegewerkt tot het wel slagen van dezen dag. De beurt was aan het vertoon en van de film. Wat hebben de oudjes gelachen, kostelijk waren de uitdrukkingen in de zaal als eenige bekenden elkaar op het witte doek ontmoetten. Het mag dan ook als een groot succes voor den heer Luttik be schouwd worden. Het verdere samenzijn in de Pont kenmerkte zich door groote gezellig heid, het uur van scheiden was voor velen nog veel te gauw. Met een „tot 1939" gingen al len voldaan naar huis. VERKEERSONGEVAL OP HET VELSER- DUINPLEIN. Op het Velserduinplein bij den Oosterduin weg is gistermorgen een meisje van ongeveer 6 jaar, door het onvoorzichtig oversteken van den rijweg onder een fiets geraakt. Met een gat in het achterhoofd werd zij in een winkel binnengedragen, waar dr. O. de wond ver bond. Hierna werd het meisje naar de ouderlijke woning gebracht. Den wielrijder die het meisje aanreed, treft geen schuld. HOE MEN GOEDKOOP KAN AUTORIJDEN. De heer A. van R. is de gelukkige eigenaar van een auto, die hij wanneer hij er niet mee uit rijden is, stalt in een garage, die een eind van zijn woning gelegen is. Daar werd de auto na elk ritje telkens veilig opgeborgen. Ten minste De heer van R. deed Woensdagavond de min der prettige ontdekking, dat de auto. die hij veilig achter slot en grendel waande, verdwe nen was. Dat was een leelijk geval. „Die ben ik kwijt" dacht hij natuurlijk. Maar hij was hem niet kwijt. Want toen hij 's nachts nog eens in zijn garage ging kijken stond zijn wagen weer keurig op zijn plaats. In het begin van de week heeft men iets dergelijks uitgehaald met de auto van den heer K. die hij op straat voor zijn woning in de Kennemerlaan had laten staan. Eenige late wandelaars zagen 's nachts tegen één uur eenige visschers, naar hun uitspraak te oor- deelen afkomstig uit het dorp, waaruit in den loop der jaren vele inwoners naar IJmuiden zijn overgeplaatst, met een auto op het Kenne- merplein rijden. Ze probeerden het ten min ste. De politie werd gewaarschuwd en ook de heer K. De drie jongelui, die voorgaven dat ze de auto gehuurd hadden moesten van hun nachtelijken autotocht afzien, waarvan, gezien hun gebrekkige rijkunst, toch ook wel niet veel terecht gekomen zou zijn. Zoo kreeg ook de heer K. zijn auto terug. Maandag, Dinsdag- en Woensdagavond a.s. zal in de P. W. A. Cort van der Linden School der Neutrale Schoolvereenigingen eein ten toonstelling worden gehouden van het werk der leerlingen. De tentoonstelling bestaat uit Slöjd, nuttige handwerken en teekeningen en zal zeker veel belangstelling trekken. THALIA vertoont Ginger Rogers en George Brent in .Jk zal je temmen". Na jaren van inspanning en hard werken heeft Ginger Rogers haar grootsten wensch in vervulling zien gaan, nl. als „ster" in een film op te treden. Na haar groote successen met Fred Astaire. werd haar de hoofdrol toe bedeeld in de dol-amusante comedie „Ik zal je temmen" (In Person) waarin zij behalve gelegenheid tot zingen en dansen kreeg, ook volop kon toonen en vermakelijke speelfilm te kunnen dragen. De beroemde schrijver Samuel Hopkins Adams, zorgde voor het scenario van „Ik zal je temmen", waardoor een romantische lief desgeschiedenis vol vermakelijke wendingen en onverwachte gebeurtenissen ontstaan is. Hier volgt de inhoud van deze amusante film: Carol Corliss, de knappe filmster, heeft angst gekregen voor menschenmenigten, wat waarschijnlijk veroorzaakt is door de aan vallen van het publiek voor autogrammen etc. Onder de behandeling van den psychiater, Dr Sylvester, heeft zij haar naam veranderd en ook haar uiterlijk, zoodat niemand haar her kent. In deze vermomming tracht zij haar angst te overwinnen en begeeft zich onder de menschen. Haar eerste poging mislukt echter hopeloos en zij wordt gered door Emory Muir. Ginger Rogers. Als Carol hoort, dat Emory van plan is naar de bergen te trekken, vraagt zij hem haar mee te willen nemen. Gecharmeerd door Ca rol's lieve stem, hoewel haar uiterlijk niet be paald aantrekkelijk genoemd kan worden, stemt Emory toe. Dr. Sylvester geeft hem de raad zich in geen geval door zijn gast te laten imponeeren en te zorgen, dat hij de baas blijft. In het huisje dwing Emory Carol al het huiswerk te doen. De eerste morgen vindt Carol Emory gevlogen. Alleen een briefje heeft hij achter gelaten met de boodschap, dat zij maar vast het ontbijt moet klaar ma ken. In plaats hiervan gaat zij zwemmen in het nabije meer. Bij zijn terugkeer ziet Emory Carol in het water zonder haar ver momming. Hij tracht haar identiteit te leeren kennen, wat hem gelukt als hij in een ge ïllustreerd blad haar afbeelding als film actrice ziet. Als Carol hem later wil verrassen met haar werkelijk uiterlijk, neemt hij dit tot haar ver bazing heel kalm op. Hij gaat verder met haar te drillen en te dresseeren, zonder eenige poging om in haar gunst te komen. Dan wordt hun verblijf plotseling ontdekt door Jay Holmes, Carol's partner in haar meeste films. Hij dringt op haar terugkeer, naar de bewoonde wereld aan, doch dan komt Emory er aan te pas, die hem met een kaak slag het huis uit doet verdwijnen. Carol tracht Emory nog steeds te overtuigen dat zij Carol Corliss, de bekende ster is, en neemt hem daartoe mee naar een bioscoop in een naburg dorpje, waar één van haar films gedraaid wordt. Als de voorstelling afgeloopen is, stapt Carol zelf op het podium en treedt de juichende menigte zonder een spoor van de oude angst tegemoet. Zij geeft autogrammen en heeft er plezier in. Het toppunt van triomph wordt als zij Jay Holmes ten aanzien van Emory kust, die nu zijn jaloersehheid verraadt, door haar verder verblijf onder zijn dak te ontzeggen. Minna, een meisje dat geregeld in de berg hut kwam, hoort over de toestand en stelt voor, dat oude Twing, de plaatselijke sheriff, langs allleen in 't gezelschap van Carol gezien krijgt Holmes te pakken omdat hij die on langs in het gezelschap van Carol gezien had en wil hem met Carol in den echt verbin den. Dan wordt echter vastgestelde, dat hij niet de gezochte man is en Emory wordt er bij gesleurd. De trouwplechtigheid vindt plaats onder protest van de slachtoffers die echter in hun hart dolblij zijn. Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia: „Arme Rijken". Een Jilm vol humor en rijk aan spanning.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1