België op de komende expositie te New York H VERWACHT WORDENDE SCHEPEN IJMUIDEN VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Adelante IJM 19. vangst: 400 manden groo- te haring, 300 manden kleine haring, 11 kant jes steurharing, 40 manden diversen. Walrus IJM 24. vangst: 5 manden platvisch, 40 manden schelvisch, 180 manden braad- schelvisch, 20 manden gul, 10 manden hake, 20 manden wijting, 800 manden makreel, to taal 1075 manden. Antje RO 15, vangst: 10 manden schelvisch, 35 manden braadschelvisch, 60 manden kabel jauw en gul, 10 manden makreel, 5 manden wijting, 30 manden groote schol en tarbot. 20 manden kleine schol, 15 manden varia, totaal 185 manden benevens 60 stuks stijve kabel jauw. Zwarte Zee IJM 94. vangst: 40 manden plat visch, 20 manden schelvisch, 20 manden braad schelvisch, 110 manden kabeljauw en gul, 30 manden makreel, 20 manden varia, totaal 240 manden, benevens 450 stuks stijve heele en 250 stuks stijve halve kabeljauw. Utrecht IJM 73, vangst: 40 manden schel visch, 130 manden braadschelvisch, 20 man den gul, 35 manden radio, 725 manden ma kreel. totaal 950 manden. MARKTBERICHT. (Vcrsche visch). IJmuiden 5 Juli 1938. Tarbot 94—84 ct. per K.G. Tong 200120 ct. per K.G. Heilbot 114 ct. per K.G. Groote schol f 27 per 50 K.G. Middel schol f 28—f 21.50 per 50 K.G. Zetschol f 22f 18 per 50 K.G. Kleincchol f 15—f 7 per 50 K.G Bot 7 50—f 7 per 50 K.G. Schar f 10—f 5.50 per 50 K.G. Poontjes f 3.40f 2 per 50 K.G. Groote schelvisch f 20 per 50 K.G. Middel schelvisch f 17 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 17—f 12.50 50 K.G. Kleine schelvi ch f 11.50f 5.80 per 50 K.G. Groote gul f 11.50f 7 per 50 K.G. Kleine gul f 6.70—f 2.70 per 50 K.G. Wijting f 6—f 4.90 per 50 K.G. Makreel f 3.80—f 2.60 per 50 K.G. Groote heek f 31 per 125 K.G. Middel heek f 36 per 125 K.G. Kleinmiddel heek f 8 per 50 K.G. Kleine heek f 7—f 6 per 50 K.G. Kabeljauw f 54—f 22 per 125 K.G. Vleet f 2.20 per stuk Leng f 1.40f 0.80 per stuk VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Dirkje RO 53, Claesje RO 46, Limburgia IJM. 54, Voorwaarts IJM. 83, Delft IJM. 17, En Avant IJM 8. Cornelis IJM. 15. Fram IJM. 135, Haarlem IJM. 12, Catherina Duyvis IJM 60, Condor IJM. 72, Azimuth IJM. 195. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden 815 Maria IJM 95 f 2160 1120 Akmaar IJM 31 f 3050 365 Uiver IJM 384 f 2070 195 Poolzee IJM 77 f 2430 Loggers KW 132 f 340. FANCY-FAIR. De afdeeling ÏJmuiden-Oost van de St. Jo zefgezellen organiseert, behoudens goedkeu ring van B. en W., op 13, 14, 15 en 16 Juli a.s. m het St. Fidelisgebouw een fancy-fair. VOETBALWEDSTRIJD. Maandagavond speelde op het N.A.S.B.-ter- rein te Driehuis een elftal, bestaande ui: em ployés van het Staatsvisschershavenbedrijf te gen een elftal, gevormd door Amsterdamsche vischkoopers. Rust kwam met 31 voor de IJmuidenaren. De Amsterdammers wonnen echter met 5—3, waardoor ze in het bezit kwamen van een door den heer Loggers beschikbaar gestelde medaille. Belangrijke reparaties ondergaan. Het gistermiddag naar Leningrad vertrok ken Sovjet-Russische s.s. „Luga" heeft te Amsterdam belangrijke reparaties ondergaan. Het schip kwam begin Maart binnen en heeft dus ruim vier maanden in het droogdok ge legen om herstellingen te ondergaan, die thans beëindigd zijn. Na buitengaats kompas gesteld te hebben heeft het schip de reis in ballast naar Leningrad aanvaard. IJzerverscheping. Ten einde voor een Oostzeehaven een partij ijzer in te nemen arriveerde Zondag j.l. het Zweedsche s.s. „Fredborg" van Southampton aan het Hoogovenbedrijf. Pekelharing van de trawlers? Algemeene actie voor een goede waterregeling Het bestuur van de Vereeniging voor een Goede Waterregeling in Kennemerland heeft in het gebouw van de Vereenigde Veilingen met de afgevaardigden van verscheidene or- lanisaties een vergadering gehouden ter be spreking van te voeren actie tegen de water onttrekking van den bodem in dit gewest. De voorzitter, de heer W. de Groot„ uitte zijn voldoening over de belangstelling van de or ganisaties die haar taak ten volle hadden be grepen en door wier medewerking alle .beschik bare krachten in Kennemerland kunnen sa menwerken om het gestelde doel te bereiken. Naar de overtuiging van spr. zal het weinig moeite kosten, de geheele bevolking van deze streek te doordringen van het groote gevaar van de wateronttrekking en haar te overtui gen van den noodzaak zich daartegen met alle geoorloofde en bereikbare middelen met man en macht te verzetten. Ook buiten de kringen van den tuinbouw, bij de burgerij en bij den middenstand, die groote belangen heb ben bij een constante welvaart van de tuinbou- wende bevolking zal de belangstelling moeten worden gewekt. De meening van de gedupeer den en van degenen, die zich met de practische zijde van dit vraagstuk bezig houden is dat de aftapping van het grondwater in deze streek reeds veel te ver is doorgewoekerd, waardoor enorme schade is berokkend aan de landerijen De eerste stap van de vereeniging zal zijn, le den te werven tegen een contributie van f 1 per jaar in het geheele district, zoowel onder de gebruikers van den grond als onder dege nen die belang hebben bij den welstand van de kweekers en de boeren. Dit zal het eerste sein van „verzamelen" zijn na het besluit van de Provinciale Staten tot aankoop van de gronden van Baron Van Tuyll. HeHt bestuur zal zich verder beraden over de richting waarin de actie zich moet ontwikkelen. Hoewel de drinkwatervoorziening noodzake lij kis te achten mag dit niet gaan ten koste van de bedrijfsinkomsten der bevolking en ten laste van het nageslacht tot in de verre toekomst. Schadeloosstelling is slechts te ver krijgen wanneer langs wetenschappelijken weg het bewijs van schuld door wateronttrek king geleverd is, gesteld dat men een eerlijken proef toestaat. De groote vraag is natuurlijk Reeders schijnen voornemens te zijn een deel van de trawlharing aan boord te doen kaken. Het groote tekort aan pekelharing, als ge volg van de staking in de haringvisscherij is oorzaak, dat thans, reeds tamelijk ver in het seizoen nog f 30 voor een kantje wordt be taald of 2 a 3 maal zooveel dan anders in dezen tijd van het jaar. Ook wanneer de sta king spoedig mocht worden opgeheven, zal de vraag nog wel langen tijd grooter zijn dan het aanbod. Deze gunstige positie van de haringmarkt zal wel eens de oorzaak kunnen zijn van het ontstaan van een nieuwigheid in de trawl- haringvisscherij, nl. dat een deel van de door de trawlers gevangen haring aan boord ge kaakt wordt. Er gaan tenminste geruchten dat de reeders der haringtrawlers overwegen hun schepen kakers mee te geven. Ongetwijfzld zou de gekaakte trawlharing in kwaliteit bij die van de loggers ten achter staan, maar vooral op de Duitsche markt zou deze haring zeer goed geplaatst kunnen worden. Aangekomen. 3 Juli: Ajax s.s. Kopenhagen. Henca m.s. Plymouth. 8 Vliestroom s.s. Huil. Mary m.s. Le Havre. Fredborg s.s. Southampton. Flvel m.s. Portsmouth. Jaba m.s. Kristinehamn Akershus s.s. Oslo. Rhein s.s. Hamburg. Vesta s.s. Hamburg. Akeld s.s. Newcastle. 4 Juli: Utklippan s.s. Gdynia. Rijnstroom m.s. Swansea. Vechtstroom s.s. Leith. Melissa m.s. Duinkerken. Carrier s.s. Caen. Vertrokken: 3 Juli: Seeteufel sleepboot Warnemünde 4 Juli: Velocitas m.s. Koningsbergen. Luga s.s. Leningrad. BEVERWIJK De wateronttrekking aan den bodem van Kennemerland. De Bilt voorspelt Meest matigen Zuidwestelijken tot Wes telijken wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaring, waarschijnlijk eenige regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 763.4 m.M. te Biarritz. Laagste 748.5 m.M. te Blaavandshuk. TEMPERATUUR ZWEMBADEN V.Z.I.: water 63 F., lucht 58 F. of de streek daarbij eventueel gebaat zou zijn. Bij vele leden van het bestuur bestaat de meening dat de invoer van zoet water, zooals in Wassenaar mogelijk is gebleken, ook in de Kennemer duinstreek kan en moet geschieden. Het bestuur heeft reeds besloten zich tot een of meer hydrologen of tot andere deskundigen te wenden teneinde deze gewichtige zaak van verschillende kanten te bezien. Voor alles zal echter in breeden kring de belangstelling voor het groote werk moeten worden- gewekt. Intusschen is het bestuur van de vereeni ging als volgt samengesteld: W. de Groot, waarnemend voorzitter; F. Heeremans, Kring L.T.B. te Driehuis. J. Da vidson, Kring N.T.B.; N. Passchier, Chr. Boe ren- en Tuindersbond te Beverwijk; P, F. Seignette, Alg. Ver. voor Bloembollencultuur; A. C. Schaap, Mij. voor Landbouw te Bever wijk; R. W. A. Muijen, Vereenigde Veilingen te Heemskerk; Chr. Duijn, BE.T.-Veiling te Be verwijk; B. J. Hilbers, Bloemenkweekersver- eeniging „Flora" te Beverwijk; B. Res, en C. Glorie te Castricum; J. de Waard te Egmond binnen; Joh. Nuijens te Limmen; A. Dekker te Heiloo en H. Sinnige te Heemskerk. Secretaris is de heer J. Tromp, Kerklaan 17 te Heemskerk. DE AANVOER VAN AARDBEIEN VERMINDERT. Als gevolg van de langdurige droogte, waar door de vruchtzetting van de aardbeien in ernstige mate werd belemmerd beginnen bij het ingaan van de derde volle week van den oogst de aanvoeren reeds te verminderen. Aan de Vereenigde Veilingen was de aanvoer gisteren 86.082 K.G. (Zaterdag 87.676 K.G.), De 'gemiddelde prijs was 22.56 per 100 K.G. Aan de B.E.T.-veiiing was de aanvoer 60.120 K.G. en de gemiddelde prijs 22.94 per lvü K.G. Men is Nederland ver vooruit. Volkomen gewijzigde houding sinds Parijs. Samemcerking tusschen industrieelen en kunstenaars. Een inzending van kwaliteit. SCHIP VAN Alkmaar (Ned.) x) Adrastus (Eng.) x) Ariadne (Ned.) Achilles (Ned.) Amstelland (Ned.) x) Amstelkerk (Ned.) Apollo (Du.) Baarn (Ned.) Bengkalis (Ned.) Bodegraven (Ned.) Bloemfontein (Ned.) British Advocate (Br.) Bennekom (Ned.) Boschfontein (Ned.) x) Barneveld (Ned.) Cassel (Du.) Csikos (Hong.) Crijnssen (Ned.) Cuneme (Portug.) Caribia (Du.) x) Dortmund (Du.) Freiburg (Du.) Fauna (Ned.) Fl. Irishman (Ned.) Gaasterkerk (Ned.) Helder (Ned.) Hercules (Ned.) Joh. de Witt (Ned.) x) J. P. Coen (Ned.) x) Juno (Ned.) Kurmark (Du.) Luso (Port.) Meerkerk (Ned.) Moena (Ned.) Maron (Eng.) x) Menes (Du.) x) Mars (Ned.) M.v.St.Aldegonde (Nd.)> Melampus (Ned.) Nijkerk (Ned.) x) Naaldwijk (Ned.) Oberon (Ned.) Ocana (Ned. x) Orpheus (Ned.) Odysseus (Ned.) Poelau Laut (Ned.) x) Polydorus (Ned.) x) Phoenicia (Du.) Pluto (Ned.) Poelau Bras (Ned.) x) Perseus (Ned.) Rendsburg (Du.) Rhesus (Eng.) x) Reggestroom (Ned.) Springfontein (Ned.)x) Salabangka (Ned.) x) Stentor (Eng.) x) Stella (Ned.) Saleier (Ned.) Simon Bolivar Scottish Maiden (Br.) Troja (Du.) Trajanus (Ned.) Tajandoen (Ned.) Theseus (Ned.) Titus (Ned.) Tiberius (Ned.) Ulysses (Ned.) Vassilios Destounis (Gr Waterland (Ned.) x) Westland (Ned.) Wim (Ned.) Zaanland (Ned.) chm Batavia Midd. Zee Midd. Zee Hamburg West-Arika San Jnan 18 Juli 6 Juli 15 Juli 10 Juli 5 Juli Chili (via Antw.) Batavia Chili Zuid Afrika Abadan (via Rott.) Chili Z. Afrika Chili 16 Juli Ned. Indië San Nicolas West Indië La Plata West Indië 5 Juli 3 Aug. 6 Juli 22 Juli Ned. Indië 21 Aug. Macassar Midd. Zee Fredrikshamn 13 Juli 6 Juli Japan Chili Bourgas Batavia Batavia Constantza 27 Juli 14 Juli 23 Juli Ned. Indië 21 Juli La Plata Japan Batavia Batavia Ned. Indië Alexandrië Batavia Batavia 6 Juli 2 Aug. 15 Aug. 10 Aug. Beira Viipuri Tunas d. Zaza(via Ld.) Curagao Gothenburg Stettin 10 Juli 12 Juli Batavia Ned. Indië Pto Limon Stettin Ned. Indië Hamburg 8 Juli 18 Juli 5 Juli 7 Juli Ned. Indië Batavia West Afrika 14 Juli 15 Juli Zuid Afrika Macassar Batavia Midd. Zee Bremen Hamburg Fayal 1 Aug. 7 Juli 10 Juli West Indië Alexandrië Ned. Indië Danzig Hamburg Midd. Zee. 12 Juli 17 Juli 11 Juli Zw. Zee 30 Juli La Plata 1 Aug Buenos Aires Buenos Aires Kramfors 8 Jul) 5 Aug. 5 Juli Buenos Aires 22 Jul) Verm, aankomst LAATSTE BERICHT 1 Juli te Londen. 28 Juni van Colombo. 19 Juni van Luxuri. 1 Juli van Bari. vertrekt 9 Juli. 1 Juli van Lagos 3 Juli van Land's End. 3 Juli van Land's End. 3 Juli te Londen. 1 Juli van Christobal. 4 Juli van Antwerpen. 30 Juni van Port Said. 29 Juni van Valparaiso. 30 Juni van Beira. 2 Juli te Callao. >ass. 27 Juni Gibraltar. 3 Juli vertrokken. 4 Juli te Havre, vertrekt 11 Juli. 3 Juli van Pt. Limon. 1 Juli van Tjilitjap. 30 Juni te Triest. 2 Juli te Cadix 30 Juni vertrokken. 1 Juli van Singapore. 27 Juni van Valparaiso. 2 Juli van Volos. 3 Juli van Port-Said. 30 Juni van Colombo 2 Juli van Piraeus. 1 Juli van Port-Soedan. in lading. 2 Juli te Kobé. 1 Juli van Gibraltar. 2 Juli vertrokken. 2 Juli van Macassar, in lading. vertrekt 13 Juli. vertrekt 9 Juil. 5 Juli te Hamburg, in lading. 2 Juli van Terceira. in lading, vertrekt 7 Juli. vertrekt 9 Juil. pass. 2 Juli Gibraltar. 30 Juni van Gibraltar. 3 Juli van Trinidad. 3 Juli van Brunsbuttel. 27 Juni te Batavia, vertrekt 6 Juli. 2 Juli van Port Said, 20 Juni van Colombo. 4 Juli te Havre. 3 Juli van Port-Natal. 26 Juni van Colombo. 28 Juni van Belawan. 1 Juli van Palermo. 30 Juni te Hamburg, vertrekt 9 Juli. 30 Juni v. Lizard 24 Juni van Port-of-Spain. i 2 Juli van Izmir. 1 Juli van Padang. vertrekt 8 Juli. in lading 3 Juli te Fiume 2 Juli te Constantza. 1 Juli van Montevideo. 1 Juli van Las-Palmas. vertrekt 7 Juli. 29 Juni vertrokken. 3 Juli van Rio de Janeiro Schepen, voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 ton. Hoogovens Hoogovens VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART TF IIMIIIDEN AANGEKOMEN SC HEPEN Caen Southampton Noorsch. Zweedsch. Carrier Fredborg erts. laden. (Van onzen Brusselsche correspondent) ET volgende jaar zal te New-York op enorm terrein, vroeger een moeras en de vuilnishoop van de voorsteden Brooklyn en Queens, de groote inter nationale expositie worden geopend, waar bijna alle Europeesche landen aan zullen deelnemen. Ook Nederland zal vertegenwoor digd zijn en met de vereischte ernst en gron digheid is een uitgebreide commissie van om en nabij de tachtig leden bezig onze inzending voor te bereiden. Veel definitiefs is hierover nog niet mee te deelen, behalve het op zich zelf zeer verheugende feit, dat de regeering haar bijdrage verdubbeld heeft, zoodat ons land op een inderdaad waardige wijze voor den dag zal komen. Onze aandacht richt zich nu dus op de deelneming van de Belgen, welker prestaties wij immers zoo gaarne met de onze verge lijken en die ons op het oogenblik met de voorbereiding ver vooruit zijn. De Belgische plannen werdien n.l. reeds in October te New- York goedgekeurd, nog even voor de Fransche. Het Amerikaansche Nieuwsblad voor de Ten toonstelling, dat toen al regelmatig verscheen, heeft geprobeerd hier een sensationeele ge schiedenis aan vast te knoopen. Na de aan komst van de boot, waarop de Belgen en de Franschen al trappelden van ongeduld, zou zich een opwindende jacht hebben ontketend, na levensgevaarlijke ritten in taxi's door de Zuidelijke Nederlanders eervol gewonnen. In werkelijkheid is het lang niet zoo opwindend verloopen. De vertegenwoordigers van de beide landen stelden er natuurlijk wel prijs op het eerst hun plannen in te dienen, maar ver loren de hoffelijkheid niet uit het oog. De Belgen hebben slechts „gewonnen" door de medewerking van een handigen secretaris van de Ambassade, die als officieel persoon trou wens al enkele voorrechten had. Tot zoover over de voorgeschiedenis. Dat men thans bezig is pijlers van 2030 M. lengte in den wéeken grond te slaan ,is niet belangrijk. Van de moerassige aarde zullen alle deelnemers last ondervinden. Wèl van be lang is de veranderde houding van België ten opzichte van de groote „werelduitstallingen'' Degenen onder onze lezers, die de Belgische inzending op de Parijsche tentoonstelling heb ben gezien, zal het groote verschil in kwaliteit vergeleken bij deelnemingen der Zuidelijke Nederlanders op vorige exposities, onmiddel lijk zijn opgevallen. Wat is hiervan de oor zaak? Allereerst dit: De inzendingen voor de Pa rijsche „world-fair", die gewijd was aan deco ratieve kunsten, werd onderworpen aan het toezicht van een bevoegde commissie, zoodat, waar vroeger een ordelooze veelheid was, om dat men iedereen zijn zin gaf, thans een vol strekte eenheid heerschte. Reeds eerder had men de industrieelen „bewerkt", die zeer ver ouderde ideeën koesterden betreffende het werk van kunstenaars in liun bedrijven. De staat bracht een contact tot stand, dat geenszins natuurlijk kon worden genoemd. Dit was echter van weinig belang. Het kwam im mers alleen op de resultaten aan en op het geen de vreemdelingen van de Belgische af deeling zouden denken. Ook werd geholpen waar geen geld was. Voor het honorarium behoefde men bij deze gelegenheid niet terug te schrikken. Alles werd op één kaart gezet en men zou, de voor bereidingen voor de deelneming gadeslaande, nooit hebben geloofd, dat een regeer ings- lichaam, gelijk de commissie voor de tentoon stelling, zoo soepel, beweeglijk en alom tegen woordig zou kunnen zijn. Onder die omstan digheden is het niet verwonderlijk, dat het Belgische paviljoen te Parijs, in het gunstigste geval een toekomstbeeld van de nationale kunsten gaf te zien, vooral daar waar het de samenwerking tusschen industrieel en kun stenaar gold. Door dit ingrijpen van staatswege is een groote verandering tot stand gebracht. Dr. J. A. Goris, de adjunct-commissaris-generaal der Belgische regeering voor de tentoonstel ling te New-York, tot wien wij ons om in lichtingen wendden, was voor de expositie in '39 dan ook veel optimistischer gestemd. Men zal weliswaar dezelfde lijn volgen maar dank zij de tactiek bij de Parijsche „wereldmarkt'' gebruikt, is de houding van de vertegenwoor digers der verschillende bedrijfstakken tegen over de kunstenaars, aanmerkelijk gewijzigd, „Men is ten opzichte van hun arbeid", zei ons dir. Goris (Marnix Gijsen, de bekende Vlaam- sche dichter en essayist, gelijk men weet) „veel gunstiger en zelfs welwillend gestemd. Vroeger luidde het devies: zoo goedkoop mo gelijk. Maar men heeft ingezien, dat men met dit principe niet op de wereldmarkt van deco ratieve kunsten kan verschijnen; de redding van de kunstambachten is immers: kwaliteit. Men ziet dit bij de Scandinavische landen en aan het succes, dat hun inzendingen op de tentoonstellingen altijd hebben. Dit geldt nog sterker voor de Belgische deelneming te New- York, welke algemeen zal worden, doch waar in alleen die bedrijven vertegenwoordigd zul len zijn, welke daarbij werkelijk belang heb ben. Wanneer men nu de Belgisch-Ameri- kaansche handelsbetrekkingen die sinds het accoord van Februari 1935 van gewicht zijn nader beschouwt, dan ziet men dat de uitvoer op een betrekkelijk beperkt aantal producten steunt. En die zijn in hoofdzaak te rangschikken onder toegepaste kunsten, zooals kant, diamanten, tapijten, glas, enz. Even als in Parijs zullen deze inzendingen dus ar tistiek verantwoord moeten zijn. De indus trieelen begrijpen dit en wat bij de vorige ex positie door verstrekkende regeeringsmaat- regelen tot stand kwam, zal nu grootendeels spontaan worden verkregen". Tot zoover dr. Goris. Uit zijn betoog moet men wel opmaken, dat voor de Belgen rotsvast staat: „Wat wij toonen, moet het verwende Amerikaansche publiek bevredigen". I N de hooge zonnige kamer van den ad judant-commissaris-generaal in het groote heerenhuïs, dat de regeeringscommissie aan de Wetstraat huurde, konden wij ons met behulp van teekeningen en ontwerpen reeds een denkbeeld er van vormen, hoe het Bel gische paviljoen, dat op het terrein een mooie plaats heeft aan twee hoofdwegen, zal worden. Opgetrokken in een lichte steen, met gebruik van heel veel glas, maakt het gebouw door zijn eenvoud, zijn strakke, doch sierlijke lijnen, een aangenamer, indruk. Van ver zal men reeds een zeer gelukkig geplaatsten tame lijk hoogen toren zien, omhoogrijzend aan een van de zijden van een ruim plein, dat de architecten L. Stijnen en V. Bourgeois, die werken onder leiding van Henry van der Vel de, zich in het paviljoen hebben gedacht. In den toren wordt een van de beroemde Zuid- Nederlandsche klokkenspelen geplaatst, waar van de klanken, vrij en juichend, zooals in de mooie Belgische stadjes, over de plaats zullen gaan. Elk land dat deelneemt aan de tentoonstel ling te New-York zorgt er voor, dat zijn kolo niën zoo goed mogelijk zijn vertegenwoordigd. Nederland wil met zijn overzeesche bezittin gen op indrukwekkende wijze voor den dag komen en België zal van zijn inzending voor de Congo zeer veel werk maken. Er wordt zelfs een geheel aparte sectie ingericht, die ver bonden met het hoofdgebouw, toch geheel zelfstandig is. En op het oogenblik is een af zonderlijk koloniaal comité aan het werk, dat evenals de commissie voor de Belgische deel neming, streeft naar kwaliteit en dus een strenge keuze maakt uit hetgeen wordt inge stuurd. Dr. Goris vertelde ons dat men vooral den nadruk zal leggen op het Congoleesche toe risme, want voor het eigen land zal men hoofdzakelijk door een bioscoop reclame ma ken en er Belgische documentaire films ver- toonen. België bouwt uiteraard geen eigen paleis voor het toerisme en volgens de con ventie kan men dius gebruik maken van een ongeveer 1.000 M2 groote ruimte en wel op twee plannen: parterre en verdieping. Wij zeiden reeds, dat over de Nederlandsche inzending weinig essentieels bekend is, maar deze zal wat betreft den opzet, ongetwijfeld niet veel van de Belgische verschillen, wan neer men bedenkt ,dat beide landen belang hebben bij het accentueeren van het bijzon dere, het volstrekt eigene onder hun voort brengselen. Dan immers pas zal hun afdee ling de aandacht van het groote Amei'ikaan- sche publiek trekken, dat, daar kan men zeker van zijn, in de eerste plaats zal speuren naar het karakteristieke en pittoreske van elke deelneming. Het valt niet te ontkennen, dat onze Zui derburen ons op het oogenblik ver vooruit zijn, maar er wordt ook in ons land aan het welslagen van de onderneming hard gewerkt, zoodat wij hopen, dat de achterstand spoedig zal zijn ingehaald en België zoowel als Neder land, wanneer de poorten van de groote expo sitie eenmaal zijn geopend, trotsch kunnen wezen op het eigen paviljoen en op dat van het buurland. JAN GRESHOFF. Bond van gepensionneerden bij de Nederl. Spoor- en tramwegen. Open brief aan den Minister van Waterstaat. De Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen heeft een open brief gezonden aan den Minister van Waterstaat en de leden der Eerste en Tweede Kamer, waar aan wij het volgende ontleenen: Ondergeteekenden, K. Kruizinga, voorzitter __i' C. v. d. Polder, secretaris van den Bond van Gepensionneerden bij de Nederl. Spoor wegen: kennis genomen hebbende van het ant woord van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat bij de behandeling van de begroo ting 1938 van het Verkeersfonds in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarbij de pen sioenkorting van het spoorwegpersoneel op nieuw ter sprake is gebracht door eenige leden van deze Kamer, in welk antwoord de Minis ter een arbeider ten tooneele voerde, welke een pensioen genqot, dubbel zoo hoog dan zijn vroeger salaris, welk voorbeeld dienen moest cun duidelijk te maken, dat mede daardoor het tekort in het pensioenfonds is ontstaan, welk tekort op zijn beurt weer werd gebruikt om daarmee de pensioenkorting te rechtvaar digen, zijn van oordeel, dat dit slecht gekozen voorbeeld volkomen weerlegd wordt door de aan den Minister overgelegde cijfers van stor ting door het personeel, waaruit blijkt, dat door dit personeel 2 3 deel tegen 1/3 deel door de spoorwegen in het pensioenfonds werd ge stort. Zij zijn van oordeel, dat degenen, die het beheer voerden, verplicht waren geweest, maatregelen te treffen tegenover de zwaar dere lasten, die het pensioenfonds werden op gelegd. Dit is echter niet geschied! Het is duidelijk, dat bij zulk een vreemd beheer (om niet het woord wanbeheer te ge bruiken), een toestand moest ontstaan, als die waarop de Minister zich nu beroept en het is onbillijk, dat de gepensionneerden deswege lasten worden opgelegd. Bereids hebben ondergeteekenden dan ook geconstateerd, dat Zijne Excellentie deze traditie voortzettende met zijn wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 (Staatsblad No. 447) alhoewel zij de daarin opgenomen gedach te van vroegtijdiger pensio'nneering van be doeld personeel toejuichen ook nu weer geen afdoende dekking voor deze nieuwe ver zwaring der lasten zoekt aan te brengen en dus wordt voortgegaan het bedoelde tekort te ver- grooten. Professor Muller heeft in zijn rapport bij de wetenschappelijke balans 1930 becijferd, dat voor de verrekening van de eigen en de ge zinspensioenen der in de jaren 1925/1930 nieuw toegetreden 3670 spoorwegambtenaren noodig was 9.293 pet. voor ambtenaarspensioenen en 4.924 pet. voor gezinspensioenen, dus 14.217 pet. tezamen, terwijl de storting 15Vz pet. heeft bedragen. Uit een en ander blijkt toch wel duidelijk, dat het personeel niets ten laste is te leggen omtrent het tekort in bedoeld pensioenfonds en dat dus Zijn Excellentie volkomen het recht mist met een beroep daarop de hun opgelegde korting te handhaven. i Wij zijn dan ook van oordeel dat de schuld- post door den Staat aan het pensioenfonds volledig wordt erkend en tot uitdrukking wordt gebracht in de wetenschappelijke ba lans van meerbedoeld fonds, waardoor deze als „argument" ten volle verdwijnt en daarmee tevens de door den Minister aanvaarde grond slag voor handhaving van de hen opgelegde pensioenkorting. SANTPOORT GESLIPT DOOR DEN NATTEN WEG. Gisteren is een luxe-auto bestuurd door een inwoner van Den Helder op den hoek van den Rijksweg en de Hoofdstraat tengevolge van den natten weg geslipt en tegen een langs den weg staanden boom gebotst. De auto werd ernstig beschadigd en moest worden wegge sleept. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7