Big Ben Falcon Joh. de Waard's Oud-Haarlemsch strafrecht. D' KORT VERHAAL I De Chineesch-Japansche oorlog. Het resultaat van één jaar strijd: van f4.50totf 9.25 fl9.75tot f37.50 I' Rubriek voor Vragen Merkwaardige Haarlemsche straffen. E vonnissen gewezen door het Ge recht te Haarlem zijn een rijke bron van kennis, niet alleen van de straffen, die door onze voorouders werden opgelegd, maar ook van de misdrij ven, welke in dien tijd begaan werden. Men vindt in de verschillende Gerechtsboeken de vergrijpen en de straffen opgeteekend, waar door men tevens een getrouwe afspiegeling van de zeden uit dien tijd krijgt. In de vijftiende eeuw waren er tallooze straffen en een deel van deze hadden een symbolische beteekenis. Uit den aard van de straf konden de toeschouwers afleiden wat de delinquent misdaan had. Toen Schele Wijbo in de stadsgracht zand in het geheim had ge dolven, en dat met zijn scheepje wilde weg voeren, werd hij gegrepen, en voor zijn rech ters gebracht; de Heeren veroordeelden hem tot het meeloopen in de processie met sijn handt tot enen teyken een mandeken mit aerden", en als hij dat gedaaan had moest hij de stad verlaten en mocht daarin niet te rugkomen: de straf van verbanning. Die sym boliek vinden we ook in een vonnis waarin boomschenders werden veroordeeld. In de Keur van 1392 waren strenge straffen be paald tegen deze lieden, en toen dan ook in 1456 in den Hout lakken werden afgerukt en struiken werden gestolen werden de schuldi gen voor het gerecht gebracht. Een zestal Haarlemmers moest als straf in de eerstkomende processie „bloetshoofts mit een cleyn palm van brem in die hant" mee loopen. Appeldieven werden op dezelfde wijze behandeld. In 1464 werden verschillende poorters, die appelen hadden gestolen, bovendien veel schade in den boomgaard had den aangericht, veroordeeld om te komen in het raadhuis, ieder met een mandje appelen aan hun arm, en daar om vergiffenis te smee- ken; verder moesten zij ieder een kaars van twee pond voor het Heilig Sacrament plaat sen en bovendien ieder -twee stuivers betalen voor het fruit dat zij gestolen hadden. Het vonnis tegen het grootste aantal per sonen zal ongetwijfeld geveld zijn in 1456, toen alle Haarlemsche bakkers veroordeeld werden! De keur van 1392 bepaalde dat de broodbakkers het brood moesten bakken „na ordinancie dergeenre die bij horen ede daar toe geset sijn bide rechte of die men daertoe set-ten sal". Nu was allen bakkers bevolen, hun roggebrood niet lichter te maken dan zes pond, maar on danks dat verbod hadden alle bakkers hun brood wat lichter gemaakt. Het gerecht ver oordeelde nu alle bakkers om ter correctie in de kerk het beeld van den Apostel te versie ren. en tevens de pilaar, waar het beelid voor stond. En zoo zagen dan eenïge dagen later de Haarlemsche kërkgiaaigers dat een gedeelte van de kerk fraai versierd was door de bakkers, die hun klanten steeds te weinig brood had den geleverd! Trouwens het versieren van de Kerk en het leveren van kaarsen was een veel voorkomende straf. De hondenslager, een ker kelijk beambte, die in de eerste plaats de hon den uit de kerken moest jagen en verdere de orde moest handhaven, was een hooggeacht personage. Nu hadden Sijmon Jians. en Claes Janszoen ..spitelicke en dreygelijcke woirde" gericht tot dezen ambtenaar, in het bijzonder, omdat de hond van Sijmon in de kerk ver dwaald was en eenige meppen had opgeloo- pen. Beiden werden veroordeeld om een kaars van drie pond voor het altaar te plaatsen, en bovendien Claes nog om omstreeks tien uur op het Stadhuis te komen, met zijn hoofddeksel in de hand, en daar vergiffenis te vragen, en als zij in gebreke bleven, zouden zij de stad uitgebannen worden voor een heel jaar. Maar niet altijd waren het zulke zachtzin nige straffen, welke werden toegepast. Werd niet Gerrit van Cleve om kleine dieverijen de oogen „uitgedopt"? Werd Floris Barthelomeus niet een lid van zijn vinger afgeslagen, omdat hij ondanks uitdrukkelijk bevel toch zijn huis had verlaten? Werd niet van tallooze men- schen, die bij rechterlijk vonnis uit de stad waren gebannen, en heimelijk daarin terug keerden de rechterhand afgekapt? En werd niet van Cornells Cornelisz. die „rabautsge- wijze" door het land trok en Gods naam ij de- lijk misbruikte, de tong met een ijzeren priem doorstoken? Diezelfde straf overkwam ook Jan Janszoon, die in het openbaar woorden had geroepen, welke „tot commotie en beroerte" dienden; bovendien werd hij uit Haarlem ge bannen. Die verbanning was altijd een ge makkelijk middel om misdadigers kwijt te raken, en dat nog wel zonder kosten! Toen iemand, „die woonde voir den huyse tot Scho ten" den stedelijken accijnsmeester, die de accijns wilde innen, beleedigde, banden hem „tgerecht. die vroetschap ende rijcheit ut der stede ende dair ut te wesen ende blijven op sijn lijf een jairlang". Maar ook de doodstraf werd veelvuldig en soms om belachelijk kleine delicten toegepast. Zoo vertelt ons de bekende schrijver Schreve- lius, dat omstreeks 1529 een beschonken bur ger wat laat op den avond in een herberg kwam, en daar op luiden toon begeerde dat men hem wijn zou tappen. De waardin weigerde hem zijn verzoek, waarop de beschonkene zich met geweld toegang verschafte tot de vaten, en daar een glas wijn dronk. Nadat hij het geld op het vat had gelegd, verdween de schelm weer. De waardin beklaagde zich bij den Schout, en. zoo vertelt ons Schrevelius verder „als hij beklaagt wierd van geweld heeft hem de Schout doen vatten, en niet lang daar na is hij van de Rechters ter dood verwezen". En dat alles om een glas wijn! Enkele jaren te voren waren het een drietal straatroove-rs ge weest, die op deze wijze aan hun einde geko men waren. Maar dat had heel wat voeten in de aarde gehad. De aanklacht luidde dat zij wegens „straatroovinge" verbeurt hebben haer lijven ende goede, ende om te gaene dat oer deel des doots". Maar de schepenen, die de doodstraf wel konden opleggen, konden het niet eens worden, noch over de doodstraf zelf, noch over de uitvoering daarvan. Zoo had dan volgens voorschrift een overleg plaats tus- schen de vier burgemeesters, de vijf schepe nen. en de zes raden. Driemaal hielden de hee ren een conferentie „om dairinne deliberacie ende communicatie te doen". Tenslotte zijn de drie boaswichten „op hunnen confessie voor schepene gedaen, mitsgaders oick bij seekere getuigen dairop gehoort. geoondemneert te aengaene dat oirdeel des doots ende gerecht te werden metten swaerde". De doodstraf met het zwaard voltrokken gold als de meest eer volle doodstraf, en het gebeurde vaak dat bij wijze van gratie de minder eervolle straf in een executie met het zwaard werd veranderd. Dat gebeurde onder meer in 1541 bij een der meest opzienbare processen, ooit binnen de poorten van Haarlem voorgevallen. Het be trof hier een zeer aanzienlijke dame, Cathe- rina de Chasscu, afkomstig uit Orleans en ge huwd met Mr. G. van Assendelft, ridder en president van den Hove van Holland. De Fransche dame had door middel van haar kapelaan uit Frankrijk twee gezellen doen komen, die zich gespecialiseerd hadden in het maken van valsch geld. De kapelaan maakte zich verder verdienstelijk door het gereedschap en de verdere materialen te koopen. De kamer juffers van de edele Dame. belastten zich ten slotte met het uitgeven van de valsche munt. 'Alles bij elkaar dus een fraai complot! Door bombardiers uit Haarlem en Delft werd het misdrijf ontdekt, en ide heele bende gevangen gezet. De hoofddaderes werd wegens het maken van valsch geld ten brande veroor deeld"; maar de Koningin-Gouvernante bege nadigde haar, en veranderde het vonnis in den doodstraf met het zwaard, welke boven dien nog in het geheim moest voltrokken worden. Waarmede de Fransche dame ont kwam aan een strafvoltrekking, die anders bijgewoond zou zijn door een groot deel van de Haarlemsche burgerij. Mr. J. M. FUCHS. Meer dan een half millïoen doodenbijna een millioen gewonden. SJANGHAI 7 Juli. De eerste verjaarda: van het uitbreken der vijandelijkheden ken merkte zich door terroristische activiteit der Chineezen. Hedenmorgen om 8 uur waren op verscheiden plaatsen der stad reeds een 20-tal bommen of handgranaten ontploft. Op de Gordonroad werden 2 Japanners door revol verschoten gewond een derde Japanner werd daarna doodgeschoten. Op de Bund, de be roemde straat langs de rivier in Sjanghai explodeerden 2 bommen terwijl te Hongkioe waar de Japanners een Chineesch vluchte^ lingenkamp hebben ingericht eveneens een bom ontplofte. De patrouilles die uit voorzorg door de Japansche militaire autoriteiten den gan- schen dag en nacht met de controle belast zijn konden de terroristische daden niet ver hinderen. Bijzondere maatregelen zijn verder genomen met het oog op een mogelijken luchtaanval en ook met betrekking tot de guerillabenden. Buiteniandsche militaire attache's schatten de verliezen gedurende dit eerste jaar als volgt: Chineezen 450.000 dooden en 850.000 gewonden, Japan ners 90.000 dooden en 100.000 ge wonden. Ongeveer een millioen Japanners staan momenteel tegenover een le ger van 2 millioen Chineezen op een slagveld dat grooter is dan half Europa. Op dit oogenblik beheerschen de Japanners ongeveer 75 procent van de belangrijkste handels- en in dustriecentra van China, toch kan men ondanks deze niet te bestrij den successen niet rekenen dat de vijandelijkheden spoedig zullen ein digen. Het oorspronkelijke plan van Japan om Noord-China te veroveren en met het overige China vrede te sluiten is mislukt. In plaats hiervan ziet Japan zich in een zeer kostbaar oorlogsavontuur verwikkeld waarvan het einde niet te voorzien is (United Press) Voor de Vacantie een waterdichte jas De Een (de gekleede jas of mantel) De grootste keuze HEERENMODEMACAZIJNEN Kanaalstraat 46-48 Telef. 4054, IJmuiden (Adv. ingez. Med.) AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 8 JULI Thalia Theater: „Penrod en Sam" en „Het geheimzinnige Eiland", 8 uur, Theater de Pont: „La Habanera" en „De wereld wil bedrogen worden", 8 uur. ZATERDAG 9 JULI Thalia Theater: „Penrod en Sam" en „Het geheimzinnige Eiland", 8 uur Theater de Pont: „La Habanera" en „De wereld wil bedrogen worden", 3 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 8 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Duister Shang hai" en „Een dame is zij niet", 8 uur. W. B.-Theater, Peperstraat: „Woekeraars" en „Persschandalen", 8 uur. Terrein Kennemer IJ'sbaan, Adrichemstraat: Circus Bouglione 8 uur. ZATERDAG 9 JULI Luxor Theater, Breestraat: „Duister Shang hai" en „Een dame is zij niet", 8 uur. W. B.-Theater, Peperstraat: „Woekeraars" en „Persschandalen", 3 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 8 JULI Groote Kerk: Kerkconcert Kon. Liedertafel ,Zang en Vriendschap", 8.15 uur. Frans Hals Theater: Daniele Darrieux in Misbruik van vertrouwen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Men gaf hem een geweer" en Joe Brown in „Wat heb je nou ge daan?" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Het meisje van gis ternacht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De dertiende stoel" en ..Het liefdeslied per radio". 2.30, 7 en 9.15 u. Spaarne Theater: „Opgejaagd in de prai riën" en Harry Baur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 9 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Uit het leven van Pietje Frowenius. door Jaap Bekkers. K moet aannemen, dat het U niet bekend dat Pietje Frowenius kortelings ge slaagd is voor zijn doctoraal rechten. Ik dien U echter tegelijkertijd te vertellen, dat Pietje's familie U deze onwetendheid ten zeerste kwalijk zou nemen. Daarom is het goed, dat ik U van dit roemruchtige feit op de hoogte breng U mocht eens één der Froweniussen ontmoeten en ik deel U tevens mede, dat onze held thans aan een proefschrift werkt, getiteld: Het Romeinsche Recht bij de Katten en de Hunnen ten tijde van Koning Ram ses XII. Na deze openbaar-making van Pietje's gees- telijken-staat-van-dienst, moet ik U tevens op de hoogte brengen van verdere bijzonderheden, den jongen geleerde betreffend. Pietje dan zijn voornaam doet het reeds vermoeden is klein van stuk. Van schoenen draagt hij een krappe maat veertig en zijn boorden halen nauwelijks veertien. Een dun- gerand, gouden brilletje kroont zijn neus wortel en zijn schaarsche haren van onbe stemde kleur liggen zorgvuldig gescheiden op zijn geleerden schedel geplakt. Zijn stem klinkt wat nasaal en zijn o's hebben een onmisken bare eu-klank, hetgeen aanleiding geeft tot de foute veronderstelling, dat hij uit de residentie zou stammen. Pietje is ijselijk secuur. Hij rookt niet, hij drinkt niet en als hij een enkele maal om zijn moeder genoegen te doen als vierde man aan de bridge-tafel plaats neemt, zegt hij met een stalen gezicht „pas", wanneer zijn partner met een Culbertsonsche „twee harten" een groot spel annonceert en hij pie kert en peinst intusschen over Attila, den ko ning der Hunnen, als kantonrechter. Mr. P. Frowenius is het met zichzelf niet eens of hij zich al dan niet als advocaat en procureur zal gaan vestigen. Voorloopig heeft hij zijn handen vol met zijn dissertatie, maar hij weet, dat die eenmaal gereed zal zijn. De praktijk van het leven trekt hem niet aan, hij heeft er geen aanleg voor, bevroedt hij, de wetenschappelijke zijde lacht hem veel meer toe. Dat gemis aan zin voor gewone zaken kwam duidelijk aan den dag, toen oom Cornelis hem een gratis advies probeerde te ontfutselen be treffende een kwestie met een zonderling dienstmeisje, dat geen loopers wilde kloppen en er deswege, zonder op te zeggen en dus in strijd met de arbeidsovereenkomst, was van door gegaan. Onder hoongelach van de geheele familie had Pietje toen betoogd, dat ook hij geen kleedjes zou willen kloppen, dat deze arbeid goed beschouwd geen vrouwenwerk was en dat hij wel eens had opgemerkt, dat zijn moeder een stofzuiger gebruikte. Hoewel zoo voeg de hij eraan toe dit instrument hem van wege het doordringend gerucht zeer antipa thiek was. Pietje's vader een rijke boterhandelaar - is terecht trotsch op zijn zoon, die zoo vlot studeerde. Hij voelt, dat de titel van den na zaat zijn huis glorie zal bijzetten. Hij zegt graag tot zijn vrienden: „Als je eens een moei lijk zaakje hebt, wend je dan tot mijn-zoon- de-advocaat, hij zal het graag voor je opknap pen". De oude heer Frowenius is er sterk voor, dat Piet zich zal gaan vestigen. Hij heeft meer- malen nadrukkelijk verzekerd, dat het hem geen zier kan schelen als de praktijk de eerste jaren niets oplevert. Hij neemt met genoegen alles voor zijn rekening en trouwen moet Piet ook. Als Pietje zijn vader zoo hoort spreken lacht hij flauwtjes en haalt zijn schouders op. Aan den anderen kant beseft hij, dat Papa, die hem in staat stelde te studeeren ook wel eenig recht op hem heeft, maar overigens een prak tijk beginnen, reclame voor jezelf te moeten maken en dantrouwen! Wat moet hij met een vrouw beginnen? Hij, Piet Frowenius, die de zwakke kunne alleen uit het Burgerlijk Wetboek kent, die iets weet van haar rechten en plichten, maar die er geen notie van heeft, hoe hij een meisje zijn arm, laat staan zijn hart en hand zou moeten aanbieden. Maar sedert eenige weken ligt Pietje met den ouden heer overhoop. Ziehier hoe dit gekomen is: Vanwege stofzuiger en radio is het onzen held dikwijls niet mogelijk thuis rustig aan z'n Katten-. en-Hunnen-opstel te arbeiden. Geruimen tijd geleden ontdekte hij een kleine lunchroom, waar het stil is en meestal gaat hij hier 's avonds met een pakje boeken onder den arm naar toe om te werken. In het café- tje kent men hem reeds en ongevraagd wordt hem het kopje koffie gebracht. De gezichten van de eigenares, de dien-juffrouw en van enkele stamgasten zijn hem bekend. Hij her kent ze op dezelfde wijze als de huizen in de straat waar hij woont, maar van hetgeen ach ter die maskers gedacht, genoten en geleden wordt, daarvan heeft hij niet het minste be grip. Waarom zou hij ook, hij is rechtsgeleer de. geen psycholoog. Maar op zekeren avond begint de dienster, als ze hem zijn koffie brengt, te spreken. Ze vertelt hem van haar moeder, een weduwe. Ze moet leven van een onmogelijk klein,pen sioentje en de geringe inkomsten van haar dochter zijn dringend noodig, om het gezin in stand te houden. Nu is er een erfenisje, dat de moeder toekomt, doch dat haar door een paar welgestelde neven hardnekkig wordt be streden. „Wat moeten we doen, meneer?" vraagt het meisje, dat naar den uitheemschen naam van Dahlia luistert. Pietje heeft haar met zijn wereldvreemde oogen vanachter de blinkende brilleglazen aangekeken, maar half-begrijpend wat zij hem vertelde. Reeds wil hij naar zijn portemonnaie grijpen, omdat hij zich zijn rust wil koopen en omdat iets in de stem van het meisje zijn medelijden opwekt, als hij ineens beseft, dat hij haar hiermee zou kwetsen. En met een zucht zet hij zich ernstig tot luisteren, laat zich alle details vertellen, noteert eenige pun ten. En intusschen neemt hij haar eens goed op. Hij constateert, dat haar gezichtje bleek en fijn is en dat zij teere, goed-verzorgde han den heeft. Te middernacht verlaat hij tezamen met Dahlia de lunchroom en onder het naar huis loopen geeft hij haar zijn adviezen en be looft, de zaak ter hand te zullen nemen. Dahlia heeft bij het oversteken zijn arm ge grepen en Pietje bemerkt, dat het verband tus- schen Ramses en de Hunnen hem minder klaar voor den geest staat en dat hij ineens een duidelijker beeld van de woorden „liefde" en „trouwen" krijgt. Dit, en hetgeen er volgde veroorzaakte den toorn des ouden heeren Frowenius, hetgeen begrijpelijk is. Men laat een jongen niet „cum laude" door al z'n examens komen, om een dienster uit een lunchroom tot schoondochter te krijgen. Maar Pietje Frowenius weet ineens heel pre cies wat hij wil. Met of zonder papa's hulp zal hij een praktijk beginnen. En oom Cornelis heeft hij geschreven, dat men van een dienst bode eischen mag, dat zij loopers klopt en er tegelijkertijd een rekening van 25 gulden voor rechtskundig advies bijgevoegd. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden)" DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vragervan nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan ik een kinderwagenvacht (wit) die geel is geworden, weer schoon krijgen? ANTWOORD: Kan door een leek niet gedaan orden. Brengt u de vacht naar een goede stoo- merij om gebleekt te worden. VRAAG: Hoe bereidt men van kersen uit blik een drank als boerenjongens? ANTWOORD: Doe de kersen in een schoone inmaakflesch en overgiet ze met brandewijn tot ze onder staan. Doe er naar smaak opgeloste suiker bij en sluit de flesch goed af. VRAAG: Hoe kan ik uit mijn bruin colbert (Engelsche stof) een vlek van koperpoets ver wijderen? ANTWOORD: Met een dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen afwrijven. VRAAG: Hoe krijg ik een melkvlek uit een witte zijden blouse? Kan ik ze door benzine ha len? ANTWOORD: Ja, u kunt de blouse wel eerst door benzine halen, d.w.z. in zuivere waschben- zine goed wasschen. Daarna zoo droog mogelijk uitknijpen en buiten te drogen hangen. Geen vuur of vlam in de nabijheid. Is de vlek daarna nog niet geheel verdwenen, dan de melkvlek met lauw water afsponsen. VRAAG: Hoe krijg ik Voorburgvlekken uit gele wollen stof? ANTWOORD: Met warm water stevig afspon sen; daarna met koud water waarin wat mie- renzuur is gedaan nasponsen. VRAAG: Hoe krijg ik een wagensmeervlek uit beige suède schoenen? 2. En hoe een vetvlek van gerookte paling uit mijn gabardine regenjas? ANTWOORD: 1. Het dikste eerst afschrapen en dan een papje van perchlooraethyleen en mag nesia er op leggen. Na eenige uren afschuieren. 2. Afwrijven met een dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen, daarna de plek bedekken met magnesia dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: Hoe krijg ik een parfumvlek uit mijn blauwe zijden japon? ANTWOORD: De kleur zal wel beschadigd zijn. Probeert u de vlek af te sponsen met warm water. VRAAG: Hoe verwijder ik: a). een slaolievlek uit een cocosmat? b). een bloedvlek uit een mouseline japon? ANTWOORD: 1, Met perchlooraethyleen af schuieren. Daarna de plek direct bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer ver wijderd wordt. 2. Met koud water betten. Rustig een poosje laten weeken. Daarna met een dotje watten en koud water afwrijven: eventueel een weinig amo- nia in het water doen, doch dan moet de plek nog eens goed nagesponst worden. VRAAG: Hoe bereid ik fosco? ANTWOORD: Fosco. 50 gr. poederchocolade. 250 gr. suiker, 1/2 stokje vanille, 1/2 L. water. Laat de vanille op een hoekje van het fornuis lang in het water trekken. Vermeng dan in een pannetje chocolade met suiker, meng dit aan met wat water. Voeg de rest van het water en de vanille toe en laat dit samen 20 minuten ko ken. Neem daarna de vanille eruit. Giet de fos co in een schoongemaakte flesch. Verdun ze bij gebruik met 2 deelen koude melk. Fosco kan niet langer dan 3 weken bewaard worden. VRAAG: Hoe krijg ik vlekken van boter jus en gebraden vleesch uit een cocosmat? ANTWOORD: Met perchlooraethyleen stevig afschuieren. Daarna afwrijven en vervolgens de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd kan worden. Mocht er nog een vlek overblijven, dan met warm water goed afborstelen. VRAAG: Hoe kan ik een witten vilthoed schoonmaken? ANTWOORD: Met een stuk oud hard brood goed afwrijven. VRAAG: Hoe maak ik advocaat? ANTWOORD: Advocaat: 12 groote of 14 kleine eieren, 400 gr. suiker, 1 stokje vanille, 1 L. bran dewijn. Klop met een garde in een goed geëmailleer de pan de eieren met een gespleten stokje vanil le en de suiker tot deze zoo goed mogelijk op gelost is. Voeg er dan langzamerhand den bran dewijn bij en laat de advocaat au bain-marie of op een zacht vuur steeds roerende met de garde lauw-warm worden, maar zorg dat ze niet schift. Giet ze in goed schoongemaakte karaffen of flesschen en sluit ze stevig af. VRAAG: In mijn linoleum zeil zijn inktvlek ken gekomen. Waarmee kan ik die verwijderen? ANTWOORD: Met citroenzuur. DIEREN. VRAAG: Weet u een afdoend middel tegen houtluis in een mahonie tafelpoot? Inspuiten met benzine heeft niet geholpen. ANTWOORD: Af en toe goed inspuiten met petroleum of terpentijn. DIVERSEN. VRAAG: 1. Moet men voor kampeeren in Bei gië in het bezit zijn van een kampeerkaart? 2. Kan men België inkomen met een touris- tenkaart of moet men een bewijs van Neder landerschap of een pas hebben? Waar moet men zich vervöegen? Wat zijn de kosten? ANTWOORD: 1. Het kampeeren in België is vrij. 2. De gewone eisch ls: een bewijs va.n Neder landerschap, kosten 2.50. Aan te vragen bij den Burg. Stand mot 2 pasportretten en onmid dellijke betaling. Den volgenden dag af te halen le afd. ten Stadhuize. Geldigheidsduur: 5 jaar. Met een touristenkaart 1 jaar geldig aan te vragen hij het Belgisch consulaat te Amsterdam of IJmuiden (den heer C. van Huizen, Kanaal straat 49) met één pasportret, kosten ong. 0.30 wordt u ook in België toegelaten. Maar voor den terugkeer moet u aan de Hollandsche douane met een officieel stuk (geboortebewijs, trouw boekje enz.) uw identiteit kunnen aantoonen. VRAAG: Wanneer iemand die reeds 4 jaar door een gemeentelijke instelling wordt onder houden een kleine erfenis te beurt valt, moet hij dan die erfenis of een deel daarvan afstaan aan de gem. instelling? (De betrokkene woont in een huis van zijn schoonvader, die wekelijks de huur van de tweede hypotheek ontvangt). ANTWOORD: Het bedrag moet aan het or gaan van armenzorg worden afgestaan. Dit stelt betrokkene dan in de gelegenheid een verzoek in te dienen voor het ontvangen van een deel van het bedrag voor nauwkeurig omschreven bijzon dere doeleinden (aanvulling van lcleeding ol huisraad e.d.). VRAAG: 1. Hoe lang doet de hoot over de over vaart AmsterdamZwolle en Amsterdam-Kam pen? 2. Wat is de mooiste fietsweg Zwolle-Emmen, Kampen-Emmen, Emmen-AImelo en Alrhelo- Hengelo? Hoeveel km.? 3. Wat is beter: over Zwolle of over Kampen? ANTWOORD: 1. a. ongeveer 7 uur; b. onge veer 5 uur. 2. Zwolle, Wipstrik, Zalne, Wijthmen, Emmen. 10 km. Kampen, Zwolle is 13,8 km. Emmen. Kasteel Rechteren, Ommen, De Ham, Daarle, Wierden Almelo 44.2 km. Almelo, Borne. Henge lo 14 km. 3. Het hangt er van af of u haast hebt of niet. In het eerste geval kunt u beter in Kampen van de boot gaan. VRAAG: 1. Hoeveel booten gaan er per dag naar Harderwijk? 2. Gaan ze ook Zondags? 3. Hoe laat vertrekken ze? 4. Hoeveel km. is het resp. van Putten naar Lunteren, naar Beekbergen en naar Arnhem? ANTWOORD: 1, 2, 3. Vertrek De Ruyterkade steiger B. Amsterdam. Zondags t.m. Vrijdags el- ken dag S.35 v.m. en C n.m. Zaterdags 8.35 v.m. en 2,30 n.m. Van 1 Juli tot 31 Augustus dagelijks een extradienst om 2.30 uur. 4. Putten-Lunteren 20.9 km. Putten-Beekber- -®n 44.7 km. Putten-Arnhem 32.8 km. RECHTSZAKEN VRAAG: Mijn dochter is in betrekking van 84 uur.Nu gaat haar mevrouw op reis. Heeft zij recht op kostgeld? Tot wien moet zij zich bij eventueele niet-betaling wenden? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Tot het bureau van Arbeidsrecht, Janswep 39. Haarlem (Dinsdagavond 7.30 uur). CRICKET. DE TOUR VAN DE FLAMINGO'S.. De Flamingo's speelden Donderdag te Arn hem tegen een elftal, samengesteld uit spelers van vereenigingen der Oostelijke tweede klas- De Flamingo's wonnen met 34 runs. Zij scoorden 185 runs, waarvan jhr. F. Hooft Graafland 85, J. Visser 16, A. Stroink 27 en A. M. Nolet 14 n.o. Bowlingcijfers Oostelijke ploeg: G. Duyf 2—45. W. Offerman 116. G. Andries £—16, W. Yates 4—44. De Oostelijke ploeg scoorde 151 runs, waar van W. Straub 15, J. W. van den Boogaert 74 en W. Yates 31. Bowlingcijfers Flamingo's: mr. J. J. Koele- man 9-56, F. A. Davidson 128. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP NED. R.-K. DAMBOND. De beslissingswedstrijd om het R.-K. lands kampioenschap tusschen St. Bavo (Heem stede), en U.D.V. (Utrecht), die aanvankelijk was vastgesteld op a.s. Zondag te Heemstede, zal nu te Rijswijk plaats hebben, naar aanlei ding van een ingediend protest van de Utrecht sche club. c.r de WATERPOLO. D. W. R. II—R. Z. C. II (1—1). De eerste aanvallen zijn voor de R. Z. d. Booren kan niet verhinderen dat middenvoor der Rotterdammers zijn club de leiding geeft (0—1). Ook na de rust wordt er steeds een druk op het Haarlemsche doel uit geoefend, maar v. d. Booren is in goeden vorm. Wanneer de Haarlemmers het spel we ten te verplaatsen, schiet v. d. Bogaerde goed in en wanneer de keeper den bal niet vol doende v/eg kan werken, is het S. de Vries, die gelijk maakt 11. D. W. R.—H. P. C. (6—2). Ook den tweeden wedstrijd tegen H. P. C. hebben de Waterratten gewonnen. Wanneer scheidsrechter Blitz beginnen laat, zijn de eerste aanvallen voor H. P. C., maar al spoe dig zet de achterhoede der Waterratten haar voorhoede aan het werk. Wanneer Van Ko- ningsbrugge een vrijen worp naar De Vries atst. opent deze met een ver schot de score (10). Onmiddellijk liggen de H. P. C.'ers na het uitzwemmen voor het Water ratten-doel; na een worsteling weet Leloiyg gelijk te maken (11). Het spel gaat vlvéfop; en neer. Wanneer Kollerie een bal van Van Viersen goed aangegeven krijgt, geeft hij aan de Waterratten opnieuw de leiding (21). Even later is het opnieuw Kollerie, die scoort (31). H. P. C. komt nu gevaarlijk in den aanval; het Waterratten-doel wordt hevig bedreigt, als Eldering, Braam en Leloux het onder schot nemen, waarhij keeper Kollerie keurig redt. Na de rust heeft H. P. C. het eerst succes door Eldering (32), maar dan komen de Waterratten weer in den aanval. Wanneer Seubring naar Kollerie plaatst, vergroot deze den voorsprong (42). Nadat Eldering naast heeft geschoten weet De Vries te scoren (5—2). Opnieuw komen de Haarlemmers voor het Heemsteedsche doel, waarna Schalkwijk voor een goed schot van De Vries moet zwich ten (6—2). Kort hierop wordt het einde ge floten. H. P. C. 2—DOLFIJN 2 (3—4). Aanvankelijk stond H. P. C. met I—0 voor door toedoen van Stammes, doch kort daarop zette Dolfijn dezen achterstand om in een 2—1 voorsprong. De stand werd zelfs 3—1 voor Dolfijn, toen Kolderie zich door zijn vleugel speler liet passeeren. Hierop werd een straf- worp toegekend aan Dolfijn, waarbij Van de Toorn en een Dolfijnspeler het water moes ten verlaten. H. P. C. bracht kort hierop den stand op 2—4 door een schot van Ten Hacken. Goed samenspel bracht den stand door Mau- ritz op 34. Een mooie kans ging daarop ver loren om gelijk te maken, toen Kolderie te kort plaatste naar den geheel vrij liggenden Van Zadel.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8