Creep in tasch leverde /3600 op. Aspirin Mislukte imitatie van Piet Hein. Amsterdamsche Aspecten. D' Zes gewonden bij autobotsing. DINSDAG 12 JULI 1938 Berooving van kantoorbediende. Politie speurt tot nu tevergeefs Maandagmiddag is een ongeveer dertigjarige bediende van de N.V. H. Eras' Wollen- en Stoffenfabrieken te Tilburg het slachtoffer geworden van een berooving. De dader heeft een bedrag van ruim 3600 gulden in bank papier buitgemaakt. De bediende had het geld geborgen in een actetasch, welke aan zijn rij wiel hing. Toen de man in de Dans- straat, een stil, afgelegen straatje, voor zijn patroon een boodschap aan het afgeven was, heeft een tot dus verre onbekende persoon een greep in de tasch gedaan, om met een bedrag van ruim 3600 gulden aan bankpapier te verdwijnen. De zaak is onmiddellijk in handen van de politie-autoriteiten gegeven, welke een uitgebreid onderzoek heb ben ingesteld. Dit heeft echter tot dusver nog geen resultaat opgeleverd. Amsterdam in beroep bij de Kroon Tegen niet-goedUeuring van de begrooting voor 1937. B. en W. van Amsterdam hebben bij den raad een voordacht ingediend om bij H. M,. de Koningin voorziening te vragen van het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland van 22 Juni 1938, waarbij goedkeuring is onthou den aan de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente Amster dam voor het dienstjaar 1937. Aan de toelichting op dit voorstel is het volgende ontleend: het besluit van gedepu teerde staten is blijkens de laatste overwe ging genomen op grond, dat, daargelaten of de gemeente Amsterdam al of niet terecht aanspraak maakt op de in de begrooting voor 1937 geraamde bijzondere bijdragen (uit het werkloosheidssubsidiefonds) in elk geval geenszins vaststaat, dat die bijdragen zullen worden ontvangen en dat de in de begrooting geraamde uitgaven mitsdien niet door de daartegenover geraamde inkomsten zijn gedekt. Juist is. dat niet vaststaat,, dat de bedoelde bijzondere bijdragen zullen worden, ontvan gen. Hierin kan echter volgens B. en W. geen grond gelegen zijn tot het. onthouden van goedkeuring aan de begrooting. Deze onzekerheid omtrent de hoogte der werkelijke ontvangsten hebben de posten voor bijzondere bijdragen gemeen met zoovele andere begrootingsposten welke immers slechts ramingen zijn zonder dat daarin aan leiding gevonden is, goedkeuring aan de be- grooting te onthouden. Naar de meening van het gemeentebestuur is de vraag, waarover het gaat, niet, in hoe verre vaststaat, dat een zeker bedrag aan bij zondere bijdragen zal worden ontvangen over de toekenning van deze bijdragen be slist de regeering en daarvan staat geen be roep open doch juist de vraag, welke gede puteerde Staten ter zijde laten. nl. of Am sterdam terecht aanspraak maakt op de in de begrooting voor 1937 geraamde bijzondere bijdragen zoo ja, dan is er volgens B. en W. onafhankelijk van de vraag, welk bedrag de regeering eventueel zal toekennen, geen be letsel, goedkeuring aan de begrooting te ver- leenen. Vader en impresario van jeugdig „biljartwonder" veroordeeld. Overtreding van de Arbeidswet. Maandagmiddag is voor het kantongerecht te 's-Hertogenbosch schriftelijk vonnis gewe zen in de zaak tegen H. C. de Ruyter en L. Vogel, respectievelijk vader en impresario van het z.g. „Waalwijksche biljart-wonder" Keesje de Ruyter. Op Maandag 4 Juli j.l. hadden zij terecht gestaan wegens overtreding van de Arbeids wet. Hierbij werd aan de impresario ten laste gelegd, dat hij den knaap op 5 Februari j.l. te Vught arbeid had doen verrichten door hem te laten spelen op een biljart, waarvoor de jongen geld had ontvangen. Aan den vader was ten laste gelegd niet gezorgd te hebben, dat zijn 13-jarig zoontje op dien dag geen ar beid verrichtte. De ambtenaar van net open baar ministerie was met den controleur van de arbeidsinspectie van meening, hier te doen te hebben met een onderneming ter exploita tie van een kind., ten einde geld te verdienen. Door den kantonrechter wordt in het schrif telijk vonnis bewezen geacht, dat de vader en de impresario zich schuldig gemaakt hebben aan een overtreding van de Arbeidswet. De kantonrechter veroordeelde den vader tot een onvoorwaardelijke geldboete van f 25, subsidiair 25 dagen hechtenis, en een voor waardelijke geldboete van f 75 subsidiair 25 dagen hechtenis met een proeftijd, loopende tot 23 Maart 1939. De impresario werd veroordeeld tot een geld boete van f 25 subsidiair 25 dagen hechtenis. De eisch tegen beiden was geweest f 50 subs 50 dagen. Nieuw Nederlandsch crediet aaii Frankrijk. Te Parijs worden momenteel volgens De Tel. onderhandelingen gevoerd over een nieuw Nederlandsch crediet aan Frankrijk. Dit cre diet zou minstens f 50 millioen groot zijn. De onderhandelingen worden, evenals bij het vorige crediet aan Frankrijk, gevoerd onder leiding van de heeren Mendelssohn, te Amster dam. Prof. Verzijl naar Amsterdam? Zijn naam komt op de voordracht voor. B. en W. van Amsterdam stellen, overeen komstig de voordracht van curatoren der uni versiteit. den raad voor te benoemen tot ge woon hoogleeraar in het volkenrecht, het staats- en het administratierecht der over- zeesche gebiedsdeelen en de beginselen van het recht der overzeesche gebiedsdeelen. prof mr. dr. J W. H- Verzijl. gewoon hoogleeraar in het volkenrecht en de politieke (diplomatieke) geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nationale film 1938 draait in veertig bioscopen tegelijk. Bioscoopbond verleent alle mogelijke medewerking. In een te Amsterdam gehouden buitenge wone ledenvergadering van den Nederland- schen Bioscoopbond is op voorstel van het hoofdbestuur besloten ten behoeve van de productie van de nationale film 1938 buiten werking te stellen een reglementaire bepa ling, volgens welke het aan de filmverhuur kantoren verboden is in de Nederlandsche taal gestelde geluidsfilms van producenten, die niet door den bond zijn erkend, ten verhuur af te staan aan exploitanten van bioscopen, tenzij deze producent een buitenlander is, die als producent van geluidfilms bekend staat. Dit besluit heeft tot gevolg, dat de filmver huurders gerechtigd zullen zijn de onderha vige film te distribueeren, met dien verstande natuurlijk, dat alle statutaire en reglemen taire bepalingen van den bond, zooals bonds- voorwaarden en bedrijfsbesluiten moeten wor den nagekomen. De ledenvergadering van den bond is bij het nemen van dit besluit van de gedachte uit gegaan, dat voor het sympathieke streven van het comité voor de nationale film 1938 de film in dienst te stellen van de nationale herden king van het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin, de reglementen en be sluiten van den Nederlandschen Bioscoop bond geen beletsel mogen vormen om dit stre ven ten volle aan zijn doel te doen beant woorden. Hiertoe bestond te meer reden, om dat aan den opzet van de vervaardiging dei- onderhavige film geen commercieel doel ten grondslag ligt, doch uitsluitend op den voor grond staat het dienen van een nationaal be lang, waardoor zich dus een zoodanig uit zonderlijk geval voordeed, dat- de reglementen en besluiten van den bond daarin moeilijk hadden kunnen voorzien. Zooals bekend, zal de film voor het eerst vertoond worden gedurende de aanstaande herdenkingsweek. Teneinde reeds in die week een zoo groot mogelijk aantal landgenooten in de gelegen heid te stellen aan de herdenking deel te ne men door bij de vertooning van deze film aan wezig te zijn, zal zij in meer dan veertig bios copen van ons land tegelijkertijd op het doek worden gebracht. STRANDING BIJ VLISSINGEN. Vanochtend vroeg is het Grieksche stoom schip ..Agios Georgios", komende van Sun derland en op weg naar Vlissingen om te bunkeren, bij den ingang van de Vlissingsche buitenhaven omhooggevaren. Hedenmiddag te half een is het schip met sleepboothulp vlotgebracht en de haven van Vlissingen binnengebracht Jööpt men groot gevaar ///Zl\ I \\VCV*9* ,e vatten- Maar TABLETTEN helpen dadelijk. Het kruis waarborgt de uitstekende werking (BAYER) en onschadelijkheid. Adv. ingez. Med.j Goud- en Zilvervloot bleek wel bewaakt. Amslerdamsche politie schiet op inbreker. Hedennacht omstreeks half drie werd de eigenaar van „De Goud- en Zilvervloot" geves tigd in het perceel Nieuwendijk 148 te Amster dam in 'zijn slaap opgeschrikt door het alarm signaal, dat hij ter beveiliging van zijn goede ren in zijn zaak in gouden en zilveren voor werpen had doen aanbrengen. De heer Schip per, wiens slaapkamer gelijkvloers gelegen is, spoedde zich onmiddellijk naar den winkel en ontwaarde, dat de etalgeruit verbrijzeld was. In de etalage lag een groote steen in kranten gewikkeld en een vluchtig onderzoek wees uit, dat een aantal gouden kettingen en andere voorwerpen verdwenen waren. Vóór de zaak stonden reeds tal van menschen, die eveneens op het geloei van de sirene waren komen aanloopen. De sirene was evenwel ook gehoord door in de nabijheid surveilleerende agenten van politie. Eén hunner zag nog juist een man wegvluchten door de Dirk van Has- seltsteeg. Hij zette den vluchteling na en som meerde hem tot stilstaan. Toen de man hier aan geen gevolg gaf, lostte de agent eenige schoten in zijn richting. Op den N.Z. Voor burgwal bleef de achtervolgde staan en kon toen worden ingerekend. Men bracht hem over naar het bureau Warmoesstraat waar bleek, dat men te doen had met een 55-jarigen zwer ver, die, hoewel bij de politie bekend zijnde, niet tot het gilde der beroepsinbrekers behoort. De man was in het bezit van eenige gouden kettingen en andere sieraden, die door den inmiddels ontboden heer Schipper als diens eigendom werden herkend. Na verhoor heeft men den man In verzekerde bewaring gesteld. Miniem klein vrachtscheepje vaart naar Singapore. Bemanning bestaat alleen uit officieren. Heden is uit de Rotterdamsche haven een scheepje van 164 ton groot naar Indië ver trokken. Het is de „Jan Carstensz" van de Ned. Nieuw Guinea Petroleum Maat schappij, die het zal gebruiken voor de vaart langs de kust van Nieuw Guinea voor het vervoer van goederen en personeel. Het scheepje is gebouwd door de N.V. P. Boele's Scheepswerven te Bolnes. Het scheepje, dat over een geriefelijke pas- sagiers-accomodatie beschikt, mocht niet te groot zijn, omdat het ook de rivieren in het binnenland van Nieuw-Guinea moet kunnen bevaren. De tocht naar Indië wordt meegemaakt door 12 officieren en een kok. Matrozen zijn niet aan boord. Deze twaalf officieren zijn allen in dienst van de Shell. In Singapore zul len zij van boord gaan en daar zal de eigen lijke bemanning het schip overnemen. De of ficieren zullen zich van deze stad uit naai de hun toegewezen standplaatsen begeven, aangezien zij dienst zullen doen bij de tank vaart van de Shell in Nederlandsch-Indië. Zoowel de gezagvoerder, de heer H. J. Coops, als de officieren, beschouwen den tocht naar Indië als een sportieve prestatie. Zij zijn er echter van overtuigd, dat zij de reis tot een goed einde zullen brengen, want al is de „Jan Carstensz" geen groot schip, een vol komen zeewaardig schip is het wél. Zee-officier vindt veiligheidslamj) uit. CRÈME een weldaad voor Uw Goed te gebruiken bij aanvallen uit de lucht. Naar de „Ind. Crt." vernam, heeft de luite nant ter zee eerste klasse de heer W. H. van Zadelhoff een apparaat geconstrueerd, waar door het mogelijk zal zijn om draagbare lan taarns op automatische wijze van waarne ming door vliegtuigen uit de lucht te vrij waren. Het heeft geen nader betoog, dat deze uit vinding vooral in tijden, waarin het verduiste ren van steden schering en inslag is, van groot nut zal blijken. Bovendien is het apparaat dermate gecon strueerd, dat de lantaarns bij gebruik in vlieg tuigen absoluut onzichtbaar zijn voor waar nemers op den grond. Bij gebruik van een lantaarn verwisselt men den reflector door een z.g. afschermlamp. ter wijl één der batterijen verwijderd wordt, waar voor in de plaats komt een z.g. veiligheids schakelaar. De mogelijkheden van dit apparaat zijn zeer uitgebreid. Voorts vernam het blad dat de inspecteur der Genie te Den Haag, de Inspecteur-Gene raal voor de scheepvaart en de inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen in Nederland zich uitermate gunstig over de gebruiksmogelijkheden van dit veiligheidsapparaat hebben uitgelaten. Bij het departement van Defensie te Den Haag zijn thans eenige lampen ter beproe ving. Een beslissing omtrent het al- of niet aanschaffen is echter niet genomen en even min binnenkort te verwachten. Tanende glorie. Aan d' Amstel en aan 't Y, Daar doet zich heerlijk ope' Zij, die als Keizerin De Kroon draagt van Europe". IT zong Vondel, die zijn stad zoo hartstochtelijk beminde en geen ge legenheid voorbij liet gaan haar in zijn onvolprezen Alexandrijnen te verheerlijken. Die tijd, dat Amsterdam als een ster van eerste grootte schitterde aan het fir mament der eerste koopsteden van Europa, ligt ver achter ons. Sedert dien viel menige Kroon van haar voetstuk en het mag der halve geen verwondering baren, dat ook de Amsterdamsche Keizerskroon (herinnering aan Maria Theresia) in een ietwat wankele positie is komen te verkeeren al verheft zij zich dan nog fier en trots boven het stadsgewoel, gedragen door Hendrick de Keysers maje stueuze bouwwerk: de Westertoren, welks restauratie, ondernomen ter gelegenheid van zijn 300-jarigen ouderdom, juist dezer dagen werd voltooid. Het is geen openbaring als wij mededeelen, dat het de hoofdstad allesbehalve voor den wind gaat. immers de desolate toestand is ge heel in overeenstemming met het schouwspel, dat zich alom ter wereld aan ons oog ontrolt. Scheepvaart, verkeer, handel en nijverheid hebben menige veer moeten laten. Gelukkig is in de haven het trieste beeld, welke de collec tie van ruim veertig opliggers vele jaren bood, verdwenen: Er wordt weer gevaren en de zoo aanstekelijke sfeer van levendige bedrijvig heid is weer merkbaar. Maar de donkere scha duw van de crisis is nog lang niet weggetrok ken over de stad. En dagelijks worden wij aan haar benauwenissen herinnerd. Wat is er over gebleven van de eens machtige diamant industrie, die zooveel heeft bijgedragen tot de :lorie van de stad? Zij is ineengeschrompeld tot een aantal miniatuurbedrijfjes met te zamen eenige honderden werklieden, die vroeger bij duizenden werden geteld. Amster dam heeft voor goed afgedaan als diamant stad, nu Antwerpen deze tak van nijverheid zoo goed als geheel tot zich heeft getrokken hoewel het er daar evenmin florissant uit ziet en daarmede is een heel belangrijke welvaartsbron vernietigd. Vele andere indus trieën zijn eveneens uit de hoofdstad verdwe nen, bijv. de vroeger eveneens zoo belangrijke sigarenfabricage, hoewel Amsterdam nog steeds een der belangrijkste markten van ta bak is gebleven. Een ernstige klacht kon de zer dagen worden vernomen uit het veembe- dri.jf, nu de reusachtige pakhuizen en opslag ruimten voor Indische producten sedert vele jaren niet meer rendabel te maken zijn, aan gezien de aanvoer uitblijft. Wie vroeger langs de kade aan den havenkant dwaalde, voelde van die geweldige gebouwen nog iets afstralen van den grooten tijd der Oost- en West-Indi sche Compagnieën, die zoo'n diep spoor heb ben achtergelaten in de geschiedenis en het beeld van het oude Amsterdam. Zoo is er veel. dat verloren is gegaan of met den ondergang wordt bedreigd. Nu de economische grondsla gen van de stad ondermijnd zijn. vertoonen als gevolg daarvan ook vele instellingen van cultureelen aard ernstige scheuren Over de wankele positie, waarin ..Artis" is komen te verkeeren. is reeds menig woord geschreven en gelukkig niet zonder ïesultaat. Want niet alleen de nauwst-betrokkenen, doch uit het heele land heeft men onmiddellijk bij het ver nemen van de noodkreten de handen aan den ploeg geslagen om het verdwijnen van deze unieke instelling, zonder welke Amsterdam niet denkbaar zou zijn, te voorkomen. Hoewel formeel de maatregelen tot voorbereiding van de executie doorgang moesten vinden, zijn er gelukkig alle redenen om aan te nemen, dat men er met vereende kracht in slagen zal het naderende gevaar te keeren niet alleen, maar ook het genootschap nieuw leven in te bla zen. Daarbij is het zeker verheugend, dat zij. die krachtens hun functie aangewezen zou den zijn om den doodgraver te spelen, zelf niet liever wenschen. dan dat ..Artis" tot in lengte van dagen als bron van kennis en le vensvreugde zal kunnen blijven voortbestaan. Maar er zijn nog vele andere zaken, die reden tot bezorgdheid geven. Het tooneel in de hoofdstad lijdt sinds langen tijd een kwijnend bestaan. Hoewel hier ook niet-materieele fac toren een rol spelen, hebben zij, die voor den goeden gang van zaken verantwoordelijk zijn, een uiterste poging gedaan, om aan de orga nisatorische voorwaarden voor den bloei van het tooneelleven in de hoofdstad zooveel mo gelijk te voldoen. De eerste bespeler van den Stadsschouwburg is door een vasten bespeler (Cor van der Lugt Melsert) vervangen met inschakeling van het gezelschap van den eer sten en de ouderwetsche schouwburg is met behoud van de eigen sfeer op knappe wijze gerestaureerd, waardoor het gebouw veel aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen en het wel licht in staat zal zijn het hoofd te bieden aan de zoo sterke suggestie, waarmede de biosco pen als gevaarlijke tooneelconcurrenten, het tmbliek tot zich weten te trekken. Het Con certgebouw, dat eveneens door de tijdsomstan digheden ernstig heeft te lijden, heeft een nieuwe impuls ontvangen door het enthou siasme, dat men ter gelegenheid van het halve eeuwfeest heeft weten op te wekken en ver moedelijk ook v/el voor de naaste toekomst zal weten vast te houden. Dit alles zijn dus moeilijkheden van natuurlijken aard en aan gezien de Amsterdammer niet gewend is spoe dig bij de pakken neer te gaan zitten was en is er nog veel hoopgevends, ondanks de vele tegenslagen. Er zijn evenwel ook problemen ontstaan, die een meer kunstmatig" karakter dragen, waarbij men zich niet aan den in druk onttrekken kan, dat de verhouding tus schen Amsterdam en Den Haag niet altijd even goed is. Ook hieraan is de stad echter sinds vele eeuwen gewend, Stadhouder Willem II zag in Amsterdam zijn ergsten vijand en beraamde een heuschen aanslag in 1650. Ook Willem III had veel met de stad te stellen wegens zijn anti-Fransche staatkunde en omdat hij den stadhouder wil de laten regeeren. In de achttiende eeuw zien wij hetzelfde verschijnsel, vooral toen de ideeën van de Fransche revolutie in Amster dam grif ingang vonden en de eerste echt- democratische beweging zich daar vertoonde. Maar springen we nu over naar het heden, dan constateeren we eveneens een geprikkel de verhouding fusschen het centrale gezag en de Amsterdamsche overheid, die zich in tal van maatregelen uit en die vermoedelijk haar oorzaak wel vinden zal in de controverse tus- schen de departementale sfeer in Den Haag en het sterk-ontwikkelde gevoel van eigen waarde en zelfstandigheid, die de meeste groote koopsteden krachtens aard en struc tuur nu eenmaal eigen is. Bepalen wij ons tot de jongste gebeurtenis sen. die hun cumulatiepunt vinden in de be ruchte Schipholkwestie. Amsterdam heeft ja renlang aangedrongen op verbetering van het Noordzeekanaal en wegneming van de Vel- -ersDiorbrug. Me: die verbetering is men nu eenige jaren doende, maar de gelegenheid om het lastige obstakel bij Velsen op te ruimen, schijnt men voorbij te laten gaan. De oplos sing zou zijn, behalve een tunnel voor het landverkeer ook een tunnel voor het trein verkeer te maken, maar de regeering is niet bereid om dezen hartewensch van Amsterdam in te willigen, tot groot nadeel voor de ha ven en haar concurrentievermogen. Amster dam werd blij gemaakt met een garnizoen, vo teerde bijna twee millioen gulden voor den aanleg van een oefenterrein in den Rieker- polder, doch het cadeau kon niet doorgaan, omdat oefenen met luchtdoelgeschut bij de hoofdstad te veel gevaar op zou leveren voor het burgerluchtverkeer. Doch nauwelijks is dit besluit gevallen, of het voornemen der re geering wordt kenbaar gemaakt om dat bur gerluchtverkeer, dat een hinderpaal was voor het beloofde garnizoen, maar op te doeken, nadat eerst een prikkelbare stemming was veroorzaakt door de affaire met het K.L.M.- kantoor, waarbij Amsterdam zelfs zonder er in te worden gekend, werd gepasseerd. De Schipholkwestie heeft echter de emmer der verontwaardiging doen overloopen en een weliswaar on-Hollandsche en vreemdsoortige actie ontketend, doch een, die in alle opzich ten gerechtvaardigd mag heeten. Het zou toch vreemd zijn, indien men de eerste klas lucht haven. die Amsterdam zich in luttele jaren tijds geschapen heeft en waaraan vele mïl- lioenen guldens zijn geïnvesteerd, met een slag zou laten verdwijnen om op enkele tien tallen kilometers afstand weer te doen her rijzen, met alle nadeelen van dien. Zooals de zaken echter nu staan, ziet het er naar uit. dat Schiphol in zijn huidigen vorm, voor Am sterdam en voor alle plaatsen in het heele land, die bij de ligging op deze plek belang hebben, behouden zal blijven, aangezien de regeering er nog niet in geslaagd is de ar gumenten van de gemeente te ontzenuwen. Zoo moet de stad zijn bezit taai verdedigen, ook op ander terrein. De voorgenomen ver plaatsing van de muziekbibliotheek naar Utrecht heeft eveneens veel beroering bij de betrokkenen gewekt en zelfs al tot een pro testvergadering aanleiding gegeven. Het cen traal militair hospitaal, waarvoor de gemeen te het leegstaande Tesselschadezïekenhuis had aangeboden, is haar neus voorbij gegaan. De Zondagssluiting op het eiland Marken vindt haar terugslag op het vreemdelingenbe- zoek. Het verdwijnen van de zoo typische Alkmaarsche kaasmarkt, waarvan sprake is geweest, zou tevens een slag in het aangezicht van Amsterdam beteekenen, dat ook een door gangsgebied is voor het toeristische achter land. Op het gebied van de volkshuisvesting terecht het troetelkind van de Amsterdam sche gemeentepolitiek werd den laatsten tijd eveneens getobd, waardoor het er naar uit ging zien, dat er binnen enkele jaren opnieuw woningnood zou gaan ontstaan, doch de be sprekingen met de regeering schijnen tot een goede oplossing te komen. Zoo heeft de stad met velerlei, te kampen om haar hoofd in deze benarde tijden boven water te houden. Er zijn gelukkig nog wel verblijdende din gen. Zoo paradeert Amsterdam dezen zomer met een schitterende tentoonstelling van Fransche schilderkunst in het Stedelijk Mu seum. die zeker duizenden van heinde en ver zal trekken en in het najaar zijn de regee- ringsjubileumfeesten en het bezoek van Ko ning Leopold van België in het verschiet. Men mag hopen, dat vele van de opgesomde moei lijkheden, spoedig opgelost mogen zijn, opdat men in ongedwongen vreugde feest zal kun- "h vieren. A.D. L. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 12 Juli: Den loden Juli 1888 heeft aan het Departement van Buitenlandsche Za ken de onderteekening plaats gehad eener schikking tusschen Nederland en België, betreffende de verlaging van het port van drukwerken tus schen de beide landen uit te wisselen. Eén der bestuurders niet opgelet Op den Amsterdamsche weg tusschen Arnhem en Ede zijn gistermiddag twee personen auto's in volle vaart op elkaar gereden. Beide wagens werden totaal vernield, terwijl van de zes inzittenden er vijf werden gewond.. Eén hunner verkeerde in levensgevaar. Een van de verongelukte auto's, een Haag- sche wagen, die uit de richting Ede kwam wilde bij hotel-pension West-End haar links den Koningsweg inrijden op hetzelfde mo ment, dat uit de richting Arnhem een andere auto naderde, welke op deze voorrangsweg met een vaart van circa 60 K.M. reed. Hoewel de bestuurder krachtig remde, was een bot sing niet te vermijden en met een ver schrikken j ken slag reden de wagens op el kaar. In West-End waarschuwde men terstond telefonisch de politie te Arnhem en snelde men de slachtoffers van het ongeluk, die luid kreten en kermden te hulp. De inzittenden van den Haagschen wagen bleken er het ergst aan toe. De eigenaar, die achter het stuur zat was zwaar gewond en zijn echtgenoote, die naast hem zat bloedde uit vele wonden. Achter in de auto zaten twee kinderen van wie een jongen verwon dingen aan het hoofd had, terwijl het meis je licht gewond was. In de auto, die uit' Arnhem kwam, zaten twee heeren: een hunner kreeg verwondin gen aan het hoofd terwijl de ander slechts lichte ewetsuren had opgenoopen. De G. G. D. uit Arnhem was met twee ziekenauto's weldra ter plaatse en vervoerde alle zes slachtoffers naar het gemeenteziekenhuis. Drie van hen zijn daar opgenomen; van een was de toestand, zeer ernstig, de tweede had een hersenschud ding opgeloopen en de derde een arm- fractuur. De drie in het ziekenhuis opgenomen slachtoffers zijn de heer en mevrouw Benne- witz uit Den Haag en de heer Fise uit Utrecht Het ergst er aan toe is de heer Mennewitz, die een schedelbasisfractuur heeft opgeloopen zijn echtgenoote heeft waarschijnlijk in wendige kneuzingen gekregen, terwijl de heer Fise een lichte hersenschudding had. De beide kinderen en de tweede inzittenden uit de auto, welke uit Arnhem kwam, hadden schaaf- en snij wonden en konden na verbonden te zijn, het ziekenhuis verlaten. De politie uit Arnhem stelde ter plaatse een uitgebreid onderzoek in. waarna de weg weer voor het verkeer werd vrijgegeven. Een kaart bestudeerd? Daar men in het wrak van de Haagsche auto een opengespreide kaart vond, vermoedt men, dat de inzittenden deze hebben bestu- deeld onder het rijden en tot de conclusie waren gekomen, dat men links moest afslaan, juist toen men dat punt genaderd was. De be stuurder zou toen zijn afgeslagen zonder voldoende aandacht aan het andere verkeer te schenken. Ook Eerste Kamerleden voor betere luchtbescherming. Wat thans gedaan wordt, onvol doende genoemd. De Eerste Kamer, het wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937 in de afdeelingen besprekend, heeft ook enkele opmerkingen gemaakt over het beleid van de regeering inzake de luchtbescherming. Vrij algemeen achtte men, hetgeen tot dusverre van overheidswege dien- tenbehoeve is gedaan, onvoldoende en was men van meening, dat niet zal kunnen worden volstaan met het be drag, hetwelk voortaan telken jare te dien einde zal worden uitgetrokken, namelijk f 50O.0C0. Met name had verscheidene leden veront rust. dat de minister heeft betoogd, dat de luchtbescherming niet in de eerste plaats zal worden gezocht in den aanleg, op groote schaal, van schuilkelders hetwelk aanvan kelijk in de bedoeling heeft gelegen en wel omdat in het geval van een oorlog gasaanval len minder zouden zijn te duchten dan aan vallen met brisant- en brandbommen. In het buitenland nu wordt, dus meende men te we ten. met elk van beide mogelijkheden in ge lijke mate rekening gehouden en zijn mits dien de bedragen, aan luchtbescherming ten koste gelegd, aanmerkelijk hooger dan die ten ontzent. Men achtte dit standpunt juister dan het hier te lande van overheidswege ingenomene, welk laatste naar het gevoelen van deze leden van een gevaarlijk optimisme getuigt. Voorts waren zij van oordeel, dat de Ne derlandsche vereeniging voor luchtbescher ming van de zijde der regeering te geringen steun ontvangt en dat de Iandsoverheïd ten ontzent in ernstige mate in gebreke is, wat betreft de distributie van gasmaskers onder de bevolking.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2