Rubensfeesten te Antwerpen Het filmsterrenbeeld wijzigt zich. Openstelling van het Rubenshuis. „Een levend organisme". Belangrijke tentoonstelling en acade mische sitting. Een Rubensfilm. Groote volks feesten. Het Rubenshuis te Antwerpen in 1684. (Van onzen Brusselschen correspondent) IN 1940 zal de 300ste verjaring van Rubens', dood in het land van den Vlaaanschen schen schilder op grootsche en waardige wijze worden gevierd. Men zal de nage dachtenis van den Meester in de eerste plaats eeren door den restauratie van het Rubens- huis, de merkwaardige schepping van den be roemden kunstenaar, welke door vandalen- handen werd vernield. Met deze eertijds zoo prachtige woning, nu tot een bouwval ver worden, zal dus hetzelfde gebeuren als in dertijd met het gebouw, waarin Rembrandt een groot deel van zijn leven doorbracht. En men zal daarbij van hetzelfde idee uitgaan, door niet te reconstrueeren, maar te herstel len. Met het doel onze lezers volledig in te lich ten de Rubensfeesten zochten wij in het Museum Palntijn den kunst-historicus Arie Delen op, die door het Gemeentebestuur van de Sinjorenstad tot conservator werd benoemd van het Rubenshuis. Wij troffen hem aan in een van de hooge kamers van de zoo gaaf be waarde woning van het beroemde drukkers geslacht, temidden van papieren en ontwer pen betreffende de restauratie, waaraan men sinds korten tijd werkt. „De Rubensfeesten in Augustus 1940, begon de heer Delen, zullen grootsch worden opge zet. Kamiel Huysmans, onze burgemeester, heeft voor deze herdenking zeer veel plannen en over eenige daarvan welke zich ongetwij feld zullen verwezenlijken, zal ik u iets ver tellen. Het belangrijkste evenement is natuur lijk de opening van het Rubensmuseum. Na deze „hoofdschotel" van de herdenking volgt onmiddellijk een tentoonstellin van werken van Rubens en zijn tijdgenooten. Wij vreezen echter op vele moeilijkheden te zullen stuiten en in het bijzonder hebben wij met de poli tieke toestand rekening te houden. Een groot deel der bekende doeken van den beroemden schilder zitten in Duitschland en in het vroe gere Oostenrijk. Ik persoonlijk voel daarom meer voor een keur-expositie, waar men enkele typische werken, een mythologisch stuk, wat portretten en landschappen zou zien. Eenige schilderijen van de voorgangers van Rubens, de z.g. „prae-Rubenisten" zou men daarbij niet mogen vergeten". „Deze tentoonstelling zou dus in het Ru benshuis kunnen worden gehouden?" „Inderdaad, hoewel zich dan een andere moeilijkheid zoo voordoen. Het gebouw be staat n.l. niet uit onbrandbaar materiaal en de directeuren van de diverse musea zullen daarom hun kostbare stukken niet zoo vlug willen afstaan". Men ziet dat het de inrichters van de feesten niet gemakkelijk wordt ge maakt, doch vóór 1940 zal men deze proble men wel op een redelijke wijze hebben op gelost. „Het tweede denkbeeld is, vervolgde de heer Delen, eij Rubensfilm te maken, welke een beeld zal geven van het cultureele leven in dien baroktijd. Of dit cinegrafisch product een gespeeld film zal worden, dan wel een documentair karakter zal dragen, staat nog niet vast". Men weet dat de Belgen evenmin als de Nederlanders er in geslaagd zijn een behoor lijke gespeelde film te maken. Doch wanneer men voor de rolprent de twee bekwaamste Belgische cineasten, Henri Storck en Charles deKeuckeleire, aan het werk zet. desnoods zooals in ons land bij de jubileumfilm „Veer tig Jaren", onder supervisie van een buiten- landsche deskundige, kan dit plan schitterend slagen. „Om niet te lang van stof te worden, ging de heer Delen door met zijn uiteenzettingen, zal ik u alleen het voornaamste vertellen van wat er verder nog zal gebeuren. Belangrijk is de groote ecademische zitting, die zal worden gehouden en waar spacialisten als Burckhard, Glück en Ohameau de verschillende facetten van Rubens' genie zullen belichten. Verder worden er natuurlijk volksfeesten georgani seerd: groote optochten, concerten, banketten enz. enz. U weet dat hier altijd het volk in de viering betrekt van belangrijke figuren uit de kunstgeschiedenis, dus zeker ook wanneer het Rubens betreft". „Tenslotte dit nog: bij den uitgever P. N. van Kampen te Den Haag zal van mijn hand e engeschrift over Rubens verschijnen, dat hoewel geen volksboek, evenmin streng- wetenschappelijk zal zijn. Men zou het kun nen vergelijken met het werk van Prof. Martin over uw groote schilders". De heer Delen noodigde ons nu uit een kijkje in het Rubenshuis te nemen, zooals het er thans uit ziet en weg naar het bouw werk, waar de Vlaamsche Meester zooveel ge luk heeft gekend en waar hij zijn Ijeste doe ken heeft geschilderd, vertelde hij ons op boeiende wijze en met alle liefde van den grooten kunstliefhebber over de geschiedenis von het huis en over was het in 1940 zal zijn. De woning van Rubens had de allure van een paleis en moet op zijn tijdgenooten een prachtigen indruk hebben gemaakt. Dit neemt niet weg dat het publiek dc omgeving van den kunstenaar weelderiger wil zien, dan die in werkelijkheid was. Vooral door een proeve van wederopbouw door den architect Blomme op de Brusselsohe Wereldtentoonstel ling van 1910, werd men in die meening ver- ling van 1910, werd men in die meening ge sterkt. Op de expositie gaf men echter geens zins een authentiek beeld van Rubens's huis. De beschrijvingen van de personen, die de woningen gezien hebben, loopen immers zeer uiteen. Blomme's creatie was dus niet een herstelling, maar een herschepping. En men voelt allicht geen behoefte te zien hoe een moderne bouwmeester den stijl van Rubens heeft opgevat. Dit zou trouwen ook te kost baar worden. Het werk van den architect op de tentoonstelling was niet in duurzaam ma teriaal gebouwd, een reconstructie te Ant werpen zou in kostbaar steen en marmer moeten worden opgericht. De enorme kosten van een dergelijke onderneming zou men niet kunnen verantwoorden, temeer omdat men toch slechts een schijn van echtheid zou kunnen geven, waaraan alleen een ondeskun dig publiek zich zou vergapen. Voornamelijk door de publicaties van Arie Delen en zijn overleden vriend, Paul Busch- man, conservator van het Museum voor Schoone Kunsten te Antwerpen, heeft men van dit plan afgezien. Op goedkoopere wijze bereikt men oneindig veel meer en maakt men van het Rubenshuis een levend orga nisme. Men heeft zich n.l. niet alleen afge vraagd: wat zullen wij van het vroegere pa leis maken, maar ook: wat zullen we er mee doen? Na een wandeling door het karakteristiek ste gedeelte van de oude cultuur-stad kwamen wij bij het gebouw aan, waar arbeiders onder toezicht van architect Ruyter (de algemeene leiding is aan Emiel van Overbeeke toever trouwd) druk aan het werk waren. De con servator toonde door een vergelijking met de oude plannen aan, dat de rechtsche vleugel van het gebouw, die Rubens tot woning diende, volkomen is verdwenen. In dit ge> deelte zal het Stedelijk Prentenkabinet wor den gevestigd, met een bibliotheek, een lees zaal en een instituut voor documentaties be treffende de Vlaamsche kunstgeschiedenis, zooals te Den Haag voor de Nederlandsche kunst-historie bestaat. Aan den anderen kant in het atelier, naar uit de navorschingen is gebleken, in het geheel niet weelderig, maar integendeel zeer sober was ingericht, komt het RUbensmuseum, waarin een keur van werken zal worden samengebracht, alsmede documenten, geschriften en allerlei souvenirs. De tuin zal opnieuw worden aangelegd, doch niet in den Franschen stijd, die de hof mis schien nooit heeft bezeten. De leelijke ge bouwen er om heen zullen worden afgebroken en in plaats daarvan komt er een zaal voor voordrachten en lezingen. De bewonderaars voor den architect Rubens tenslotte, kunnen althans de edelste gedeelten van het vroegere kunstwerk, de triomfboog en het paviljoen, die behouden bleven, nog be wonderen. Hierin zal men „den meest Ruben- siaanschen Rubens" herkennen. Wij klauterden voorzichtig over de puin- hoopen en het afval heen, waaruit in 1940 een bedevaartplaats zal zijn verrezen, waar tal- loozen bevrediging zullen vinden voor hun verlangen naar kunstgenot en kunstkennis. Het land van Rubens en in het bijzonder de stad Antwerpen kon den Meester niet beter eeren dan door deze restauratie. Het Rubens huis wordt niet tot een panopticum voor een nieuwsgierig publiek gemaakt, noch tot een museum, waar het doode en het verleden te voelbaar is, maar tot een conservatorium, waarvan een bestendige vruchtbare opwek king tot verdere studie en onderzoek zal uit gaan en dat tot een vraagbaak zal worden voor alle kunstzinnigen en weetgierigen in België en in de buurlanden. Nederland zeker niet in de laatste plaats. Nu men de herstel ling aldus opvat wordt de opening van dit kunstoord het hoogtepunt van de Rubensfees ten en het prestige van ^Antwerpen als kunst stad zal hierdoor niet onbelangrijk worden verhoogd. iHeraan dachten wij, toen wij af scheid hadden genomen van den vriendelijken en intelligenten conservator en kunsthistori cus Arie Delen. J. GRESHOFF. Franco's Iroepen naderen Chilclies. Benzine-opslagplaatsen van Sagunto in brand gestoken. Van de Spaaiusche grens, 12 Juli: Volgens meldingen der nationalisten waren Galicische troepen van morgen Chilches tot op twee K.M. genaderd. Zooals bekend ligt Chil ches 20 K.M. ten noorden van Sagunto. De opmarsch werd mogelijk gemaakt door sterk artilleriespervuur en door krachtig ge bruik van het luchtwapen. De benzineopslag plaatsen van Sagunto konden door middel van bommen in brand worden gestoken. Nationalistische kringen hebben vandaag de meening geopperd, dat de regeeringstroe- pen zeer binnenkort Sagunto zouden moeten opgeven en vreest, dat hierbij zeker groote verwoestingen plaats zullen hebben. Het is echter ook mogelijk, dat de regeeringstroepen van plan zijn, zich tot het uiterste te ver dedigen. De nationalisten melden verder, dat de Navarreesche colonnes thans volkomen meester zijn van de Sierra Espadan. De troe pen van generaal Garcia ondervinden krach- tigen tegenstand nabij Castel Nove, dat op vijf KM. afstand van Segorbe is gelegen, aan het einde van den hoofdweg Teruel-Sagunto. Intusschen vond men tusschen de puinhoopen der te Nules opgeblazen huizen reeds 300 lijken. Het departement van oorlog te Bar celona spreekt nog steeds met klem de be wering tegen, dat de regeeringstroepen de gebouwen zouden hebben opgeblazen. Volgens de regeering werden de huizen door het bom bardement der nationalistische vliegtuigen verwoest. (United Press). Nationalistisch commando omgekomen. Het ministerie van landsverdediging te Barcelona deelt o.a. mede, dat de regeerings troepen in het gebied van Artana (Levante- front) La Famella hebben heroverd. In een officieel communiqué om trent het Levantleger wordt gemeld, dat een patrouille regeeringsman- schappen in den sector Mosquera in den nacht diep is doorgedrongen op vijandelijk gebied, waar zij een huis in de lucht lieten vliegen, waar de commandopost van een brigade op standelingen gevestigd was. Een luite nant kolonel en verscheidene officie ren kwamen om het leven. Bemiddeling in hel Chaco-confliet Vijf staten zeggen hun medewerking toe. BUENOS AIRES, 13 Juli (Havas) De Ver. Staten, Argentinië, Chili, Brazilië en Peru hebben thans geantwoord op de nota der vredesconferentie en toegezegd als scheids rechters in de bijlegging van het Chaco-ge- schil te willen optreden. Uit Asuncion wordt gemeld, dat een lid der delegatie van Paraguay op de vredescon ferentie, bij zijn thuiskomst heeft verklaard, dat hoewel de eischen van Paraguay niet vol komen zijn ingewilligd, het bereikte accoord aan Paraquay het kustgebied van den Chaco verzekert. FAILLISSEMENTEN Op 12 Juli 1938 zijn door de Arrondissement®- Rechtbank te Haarlem de volgende faillisse menten uitgesproken: J. Huyer, van beroep behanger, wonende te Haarlem Pijnboomstraat 93; Rechter-Commis- saris Mi'. S. J. Pit; Curator Mevr. de Vries- Spier. F. Slot, van beroep caféhouder, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 77; Rechter commissaris Mr. S. J. Pit; Curator Mr. A. Bruch. P. Wit, van beroep vertegenwoordiger, wo nende te Driehuis, Driehuiserkerkweg 17: Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit; Curator Mr. B, W. Stomps. H. de Lugt, van beroep fotograaf en koop man, wonende te Haarlem, Wilhelminastraat 35; Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit; Cura tor Mr. H. J. van Gelderen. Opgeheven wegens gebrek aan actief werd het faillissement van: H. A. van Noort, van beroep schilder, wonende te IJmuiden-Oost, Zeeweg 203; Curator Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp. Geëindigd op 10-7-1938 het faillissement van J. J. F. Sa-rgentini, van beroep loodgieter, wonende te Bloemendaal; Curator Mr. A. Beets FILMNIEUWS Op 23 Juli zullen in Scheveningen vele sterren zichtbaar zijn. De filmheme!: gedeeltelijk betrokken, deels opklarend. Het beeld van filmsterren, dat 23 Juli a.s. aan het Nederlandsche halfrond, nl. op het wereldfilmbal in het Scheveningsche Kurhaus, zichtbaar zal zijn is eenigszins anders uitgeval len dan de filmastronomen van het comité „Wereldfilmbal" hebben voorspeld. De lucht van den filmhemel is hier en daar een beetje betrokken, zoodat verscheidene sterren achter de wolken verscholen zullen zijn, die oorspronkelijk op 23 Juli hadden willen schitteren. Het weer in de filmwereld is blijkbaar even veranderlijk als dat op de aarde van ons gewone stervelingen! De filmastronoom Dick Schiferli, m.a.w. de voorzitter van het Wereldfilmbalcomité, 1 echter-tot de verheugende ontdekking geko men dat op 23 Juli sterren aanwezig zullen zijn, die oorspronkelijk niet zouden verschij nen. Al met al luidt het tableau van filmster ren, die op 23 Juli in Scheveningen zicht baar zullen zijn volgens het jongste sterre- kundige bulletin van het Wereldfilmbalcomité als volgt: Heinz Rühmann, Willy Fritsch, Willy Birgel, Marika Röckk, Lydia Baarova, Oiga Tsechowa, Camilla Horn, La Jana, Carola Höhn, Jutta Freibl, Hans Söhnker, Henry Gar- rat, Madeleine Renaud, Francoise Rosay, Anny Vernay, John Loder, Huhuette Duflos, Jean Louis Bar- rault, Lilly Palmer, Tom Walls, Mar garet Lockwood, Michael Redgrave en Graham Moffat. U ziet, vooral wat de laatstgenoemden be treft zijn er nogal wat „Melkweg-filmster ren" bij! Maar dan komen nog Jacques Fey- der en Jean Benoit-Levy, doch dat zijn re gisseurs, zeer vooraanstaande en verdienste lijke, en waar zij in films altijd zoo beschei- De terreur in Palestina. HAIFA, 13 Juli (Havas-A.N.P.) Terroristen hebben een Joodsche autobus beschoten nabij Haifa. De reizigers slaagden er in te ontsnap pen. Een detachement mariniers is naar de plaats van den aanslag gezonden, waar een gevecht met de aanvallers aangebonden werd. In Haifa £ijn in de verschillende wijken vier bommen geworpen. Een Joodsche grijsaard en een Joodsche vrouw zijn met steenen aangevallen. De oude man is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Een kleine synagoge van Iraksche Joden is in brand gestoken en geheel in de asch gelegd. In verband met de te Haifa heerschende spanning is een uittocht ontstaan van de Jo den uit de gemengde wijken. Bij Pipeline is een gevecht ontstaan tus schen terroristen en militairen. De terroristen maakten gebruik van handgranaten. De i daten antwoordden hierop met mitrailleur- vuur. Zes terroristen werden gedood, ver scheidene andere gewond. Duitsche pers in het geweer. Bericht van de News Chronicle veroorzaakt algemeene verontwaardiging. BERLIJN, 13 Juli. (A.N.P.) De Londensche News Chronicle had onlangs gemeld, dat een hooggeplaatst Duitsch officier voor leiders der N.S.D.A.P. een lezing had gehouden over de doeleinden, welke Duitschland in Spanje na streeft. Hij zou hierin verklaard hebben, dat het er voor Duitschland om ging in Spanje een belangrijke positie te veroveren, welke te vens gericht zou zijn tegen Portugal en de verhouding van dit land tot Engeland. De Berlijnsche pers komt thans algemeen met verontwaardiging tegen dit bericht in op stand en kenschetst het als een ongelooflijke anti-Duitsche „Hetze" en als betaalde bolsje wistische stemmingmakerij, welke volkomen uit den duim gezogen ls. De Berliner Börsen- zeitung vraagt: Kan de Engelsche regeering, die er eerlijk naar streeft den vrede te hand haven, nog langer aanzien, hoe Engelsche bladen zich tot woordvoerders eener „Hetze" maken, welke bestemd is de vredespolitiek van Downingstreet te saboteeren? De goede ver standhouding tusschen Engeland en Duitsch land vormt den hoeksteen van den Europee- schen vrede Verdere versterking der Britsche luchtmacht. LONDEN. 13 Juli (Reuter-A.N.P.) Voor de uitbreiding van de Royal Air Force zal nog een bedrag noodig zijn van 22,901.000 pond sterling, welk bedrag verkregen zal worden door uitgiften van het geconsolideerde fonds, dat krachtens de wet op de defénsieleeningen functionneert met uitzondering van 1000 pond sterling, waarvoor een supplementaire be grooting vandaag is uitgegeven. Deze aanvul lende begrooting voorziet tevens in een ver grooting van het personeel der luchtmacht van 13.000 tot 96.000 man. terwijl verklaard wordt, dat het program ten doel heeft een eerste-linie-sterkte van omstreeks 2370 vlieg tuigen, welk peil bereikt moet zijn tegen het einde van Maart 1940. OLGA TSCHECHOWA. den op den achtergrond blijven, zullen zij op dit bal ook wel niet als „sterren" willen 'ver schijnen, Hun aanwezigheid zal de gebeur tenis evenwel eenige intellectueele luister bij zetten. De Hollandsche filmwereld zal vertegen woordigd zijn door Lily Bouwmeester, Lien Deyers, Johan Heesters, Louis Borel, Use Wer ner e.a. Zal de filmhemel dus op 23 Juli eener- zijds een beetje betrokken zijn, anderzijds zijn er vele opklaringen. En dan blijft de verwachting nog aanhou den, dat Zarah Leander ook verschijnen zal. En Sonja Henie, Leslie Howard, Gracie Fields overwegen ook nog te komen schitteren. Zoo'n 'filmsterrenbeeld is in ons landje nog nooit zoo helder waarge nomen. Als het weer in fijmland maar een beetje wil en er niet te veel wolkjes komen Ook Duitschland krijgt zijn vestinggordel. „Anti-Maginotlinie" In aanbouw. BERLIJN, 12 Juli. Volgens be trouwbare mededeehngen moeten ve len ops grond van de laatste arbeids- dienstwet opkomen om in het Rijn land te werken aan de „anti-Maginot- linie" van Duitschland. In tegenstelling tot de Fransche vesting gordel wordt de Duitsche linie geen samen hangend geheel van met elkaar in verbinding staande forten. Duitschland bouwt op zich zelf staande, 'kleine forten, die zwaar gewa pend zijn. Ook worden plaatsen, waar later kanonnen kunnen worden geplaatst, voor dit doel geschikt gemaakt. In het algemeen zul len de forten pas een bemanning verkrijgen als dit noodig zal blijken te zijn. De man schappen zullen echter zoo geoefend worden dat zij bliksemsnel de forten zouden kunnen bezetten. Een groot gedeelte van het werk kan alleen worden gedaan door speciale arbei ders, die echter niet zoo gauw ter beschikking staan. Ook een groot aantal arbeiders zonder speciale opleiding is noodig. Ook in Oost-Prui sen zullen groote werken ten uitvoer worden gebracht., waarover echter nadere berichten niet zijn te verkrijgen. Het juiste aantal arbei ders. dat thans te werk is gesteld, is nog niet bekend. Men schat het aantal op tien- tot twintigduizend. (United Press), i EXAMENS. Voorbereidend onderwijs (Kleuteronderwijs) Geslaagd de dames E. S. Blits, te Haarlem, en J. H. Bouwer te Santpoort. Frankrijk doet te Tokio mededee* ling van de bezetting der Paracelsuseilanden. Japansche regeering acht terugtrekking der bezetting gewensclit. De Fransche ambassadeur te Tokio, Henry, heeft den Japanschen minister van Buiten- landsche Zaken Oegaki een nota overhan digd, waarin de Fransche regeering officieel mededeeling doet van de bezetting der Para celsuseilanden. In de nota wordt er verder op gewezen, dat Frankrijk de economische be langen van Japan bij de Paracelsuseilanden (visscherij en delving van fosfaathoudende meststoffen niet zal aantasten. Een woordvoerder van het Japansche mi nisterie verklaarde ten aanzien van de nota: ,Het belangrijkste punt, nl. het vraagstuk van het staatsrechtelijk eigendom van de eilandengroep, is in de nota niet opgehelderd. De onder handelingen worden voortgezet. Ja pan acht het gewenscht, dat Frank rijk zijn bezetting terugtrekt. Betref fende de waarborging der rechten en belangen van Japansche burgers op de eilandengroep is Japan bevredigd". De woordvoerder zeide voorts, dat in het onderhoud van gisteren tusschen den minister van Buitenalndsche Zaken, Oegaki en den Franschen ambassadeur, de kwestie van Hainan niet ter sprake is gebracht. Het Japansche persbureau Domei publiceert het bericht, dat volgens mededeeling uit Hong kong zes Fransche oorlogsschepen bij de Para- celsus-eiland en liggen. Ook zouden munitie en andere voorraden zijn aangevoerd. De redactie van Havas teekent hierbij aan, dat deze berichten in gezaghebbende Fransche kringen met stelligheid worden tegengespro ken. Op het oogenblik bevindt zich geen en kel Fransch oorlogsschip in de nabijheid der eilanden, terwijl geen oorlogstuig van welken aard ook naar de groep gezonden ls.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10