HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN 23e JAARGANG No. 215 VRIJDAG 15 JULI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 12Vs ets., per maand 52V2 cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f 100.—één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 3flo.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. HET GOUDEN BRUIDSPAAR OP WEG. Het gouden echtpaar H. Peters, dat tijdens den autotocht voor de Ouden van Dagen gehuldigd werd. Aan het stuur de heer J. L. Uitzinger, [AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. EEN GOUDEN BRUIDSPAAR GEHULDIGD. De Jubileuantocht met ouden van dagen en gebrekkigen is, mede dank zij het schitterende weer uitstekend geslaagd. Niet .minder dan 45 auto's, 2 autobussen en en 1 door den bloemenhandel Geels ter be schikking gestelde vrachtauto vervoerden de pLm. 225 deelnemers en de noodige proviand. Het opstellen in de Kennemerlaan geschied de niet zoo vlot als anders, omdat enkele in zittenden van auto's onderling van plaats verwisselden in verband met hun lichamelij- ken toestand. Doch toen men eenmaal aan den rit was ging het vlot door één van de mooiste deelen van ons land: naar den Ouden Deyl te Wassenaar. Toen de gasten gezeten waren nam de voor zitter, de heer A. P. Bakker, het woord om een woord van herinnering te spreken ten op- ziehte van wijlen den heer J. Falk, die vanaf het eerste jaar lid der commissie was doch na de reis van het vorige jaar door den dood was weggenomen. Op verzoek van den voorzitter verhieven allen zich van hun zitplaatsen om met een stilte van één minuut de nagedachte nis van den heer Falk te eeren. Vervolgens feliciteerde de voorzitter het echtpaar H. Peters, Jacob van Heemskerkstraat 109, dat gisteren juist de bruidsdagen was in gegaan van het 50-jarige huwelijk. Een prach tig bloemstuk vertolkte de goede wenschen van de commissie en de gasten. De secretaris herinnerde in een eenigszins luimige toespraak aan het feit, dat de heer Bakker tien jaar lid der commissie was, van welke de laatste vier jaren als voorzitter. On der groote hilariteit spelde hij den heer Bak ker een groote (van carton vervaardigde) me daille voor Moed, Beleid en Trouw op de borst met opdracht deze den geheelen middag te dragen en te bewaren als herinnering aan de prettige samenwerking in de commissie. De heer Peelen wist als humorist met zijn begeleider de lachspieren in beweging te bren gen door zijn leuke voordrachten, waarbij de refreinen luidkeels werden medegezongen. Hoe gezellig het in den Ouden Deyl ook was, er kwam toch weer een tijd van vertrekken. Om half vijf werd opgebroken en met de me dewerking der Wassenaarsehe motorpolitie, die het verkeer op den drukken weg naar Den Haag uitstekend regelde, kon in een vlug tem po worden afgereden en om half zeven Dreef- KRUISVAARTTOURNIER A.s. Zondag wordt door het buurtschap Drie huis een tournier gehouden, waaraan alle kruisvaarders van de cohorten St. Jan, St. Fi- delis en St. Engelmundus kunrx endeelnemen, Om half twee moeten alle deelnemers aan het St. Fidelispatronaat te IJmuiden Oost, aanwe zig zijn, vanwaar naar het tournierveld ver trokken wordt. Het programma, dat afgewerkt zal worden luidt o.m.: Kruisvaartopening; speurtocht; (tijdens den speurtocht wordt de Romeinsche zegenwagenkamp gehouden); trefbal; gezel lig samenzijn, verzorgd door het cohort St. Fi- delis en 6 uur: uitslag der jury; daarna af- marsch. NIEUW CLUBHUIS De natuurkunde ban St. Franciscus heeft een nieuw clubhuis gekregen, gelegen aan den Willemsbeekweg. Dit gebouw wordt Zaterdag middag in gebruik genomen. Er bevindt zich een groote stelling, welke ongeveer 15 aquaria bevatten kan. Voorts is het ingericht voor ver schillende plant- en dierkundige doeleinden. GESLAAGD. Geslaagd voor het toelatingsexamen Mid delbare School voor Meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal: Edna Breitemstein te Velsen, leerlinge van de Neutrale Schoolvereeniging te IJmuiden. Hiermede is het aantal geslaagde candidaten voor toelatingsexamen Lyceum. H, B. S., Gymnasium enz. gestegen tot 16. De examens zijn afgeloopen. zicht in de Haarlemmerhout bereikt worden. Hier gaven de humorist en de pianist op nieuw blijken van hun talent tot groote vroo- lijkheid van de menschen, die oud van jaren doch jong van hart bleken te zijn. Precies half acht werd opgebroken en voor afgegaan door de Haarlemsche verkeerspolitie de terugreis naar IJmuiden aanvaard. Het was een aangename verrassing, dat „Wilhelmina" bij aankomst in de Kennemer laan, waar. onze plaatselijke politie evenals bij het vertrek in den middag een goede ver- kaersregélimg had ontworpen, eenige vroo- lijke liederen ten gehoore bracht en speciaal het gouden bruidspaar een „Lang zullen zij •leven" toeblies. Het was een buitengewoon geslaagde dag, en het was dan ook oprecht gemeend toen de voorzitter in Dreef z-icht" bij. zijn afscheids woord dank bracht aan allen, die op welke wijze ook hadden medegewerkt aan het wel slagen van deze tocht, hetzij door beschikbaar stelling van auto's, door geldelijke bijdragen, giften in natura of anderszins. Vermelden wij nog, dat de oudste deelne mer, de heer C. de Graaff uit de Koningin Emmastraat, 84 jaar is. UITSLAG LOTERIJ IJM. a CAPELLAKOOR. Het bestuur van IJm. a Capellakoor deelt ons mede, dat de vérloting, goedgekeurd door B. en W. van 30 Maart 1938 No. 9, welke ge houden zou worden op 27 Juli 1938 veertien dagen is vervroegd en wel in verband met de vacantie. Deze verloting heeft plaats gehad j-1- Woensdag 13 Juli in het schoollokaal in de Van der Sluijsstraat. De prijzen zijn gevallen op de onderstaande nummers; no. 383 een nest schalen, no. 942 een kleedje, no. 301 een waterstel, no. 208 een rooktafeltje, no. 588 een doos eau de Cologne met zeep, no. 526 een theeservies, no. 65 een pulletje, no. 601 een wandschemerlampje, no. 367 een doos sigaren, no. 291 een bonbon schaaltje, no. 203 een mayonnaiseklopper, no. 528 een twee persoons gehaakte sprei, no. 715 een aschbak, no. 37 een presenteerblad. Deze prijzen kunnen afgehaald worden tegen inlevering van lot en numimer: Mahustraat 28. DE BEMANNING KAARTTE! Dezer dagen liep de Belgische trawler San ta Maria te Esbjerg binnen voor het inroe pen van geneeskundige hulp voor een zieken opvarende. Toen het schip weer wilde ver trekken liep het in de Buitenhaven aan den grond. De bemanning wilde geen sleepboot aannemen en liever het hooge water afwach ten. Inmiddels zou men den tijd dooden met een spelletje kaart. Dit was zoo gezellig, dat men alles vergat en geen erg er in had, dat de vloed kwam doorzetten. Door het schrille fluiten van een stoomschip werd men op merkzaam en vloog aan dek. Daar bemerkte men, dat het schip uit zich zelf was vlotge- komen en nu ronddreef met groot gevaar in aanvaring te komen met den politiekruiser Beskytteren. Daar had men het gevaar even wel gemerkt en door aan de fluit te trekken de bemanning op dek weten te krijgen. Buffalo Bill in „De Pont". In het bioscooptheater „De Pont" worden deze week vertoond de dolle klucht „De mo derne regenmakers" en „Circus Buffalo Bill", de levensware en ontroerende geschiedenis van Annie Oakley, de vermaarde seherpschut- ster van het reizende circus Buffalo Bill. Bar bara Stanwyck en Preston Forster spelen er de hoofdrollen in; de geschiedenis begint als volgt: Een knappe, verwaande en opschepperige jongeman, in de variété-wereld bekend onder met iederen scherpschutter, dat hij hem in het den naam van „de groote Toby Walker", wedt schieten niet zal kunnen slaan. James Mac Ivor, een hoteleigenaar, gaat een wedden schap met hem aan, niet voor hemzelf doch voor Annie Oakley,, die vliegende kwartels met de buks schiet. Als Annie op het sehietterrein aankomt, ont dekt zij pas, dat haar tegenstander niemand minder is dan de groote Toby Walker, wiens afbeeldingen zij zoo dikwijls op aanplakbiljet ten e.d. bewonderd heeft. Jeff Hogarth, een der managers van het Buffalo Bill Circus is eveneens aanwezig, juist met het oog om Toby te engageeren voor de komende tournée van het circus. Toby is eerst verontwaardigd, dat men hem tegen een meisje wil laten schieten, doch merkt, nadat beiden eenige malen geschoten hebben, dat hij zal moeten vechten voor zijn reputatie. Na 49 schoten op steeds moeilijker te treffen objecten hebben geen van beiden nog één keer gemist. De toeschouwersmerken dat Toby de situatie zeer onbehagelijk vindt en beginnen te joelen. Daar Annie de reputa tie van haar romantischen held in geen geval wil schaden, offert zij zich op en mist met opzet haar 50ste schot. Jeff Hogarth keert naar Brooklyn terug met twee ongemeene scherpschutters, die hij aan Buffalo Bill voorstelt. Inmiddels zijn zoowel Jeff als Toby van Annie gaan houden en zien in elkaar gehate tegenstanders. Jeff leert Annie verscheidene trucs om het publiek bij haar eerste optreden te imponee ren en niet zonder resultaat. De voorstelling in Washington heeft een enorm succes ei maakt zoo'n indruk op een tweetal Indianen- opperhoofden, dat zij den wensch te kennen geven met het circus mee te willen trekken, alleen om dit wereldwonder geregeld te krui nen zien. Zoo wordt de groote circus-familie met twee eerwaarde -oudstrijders vergroot. In de komende maanden blijven Annie en Toby verbitterde tegenstanders in hun beroep en zijn tegelijkertijd dol verliefd op elkaar. De reclame-manager van het circus komt op het idee een groote wedstrijd tusschen de bei den te arrangeeren om 'n soort wereldkam pioenschap. Buffalo Bill wordt hiertoe over gehaald en bij den spannenden kamp is het Annie die zegevierend uit den strijd komt. Eenigen tijd later loopt Toby een verwon ding op als hij het leven van een der India nen-opperhoofden redt. Door kruitdamp heeft zijn gezichtsvermogen geleden en wordt hem door een dokter rust voorgeschreven. Toch zet hij door een treedt weer in hét strijdperk tegen Annie. Het publiek verlangt hun be roemd staaltje van schietkunst. n.l. het weg schieten van een geldstuk tusschen twee vin gers opgehouden. Toby aarzelt, doch ziet geen uitweg. Hij schiet en mist en verwondt op deze wijze Annie's arm. Jeff Hogarth is er van overtuigd dat Toby opzettelijk miste om op deze wijze van zijn gevaarlijke rivale verlost te worden en ontslaat hem op staanden voet. Annie wil het niet gelooven en is diep onge lukkig zonder haar Toby. Toch vergezelt zij den troep op een Europeesch tournée en oogst lauweren in de verschillende groote steden. Zij treedt op voor den Prins van Wales en Kroonprins Wilhelm, die haar persoonlijk complimenteeren. Annie Oakley is nu 'n internationale ster geworden, wat niet wegneemt, dat zij haar hart nog steeds aan Toby heeft verpand en direct bij haar terugkeer in Amerika alle maatregelen treft om hem terug te vinden Plan van uitbreiding voor de gemeente Velsen. Het hoofd van het gemeentebestuur vi Velsen brengt ter openbare kennis: I. dat door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie bij hun besluit van 6 Juli 1938, no. 95 goedkeuring is gehecht aan het plan van uit breiding voor een gedeelte der gemeente Velsen, liggende aan den Hagelingerweg, den Driehuizerkerkweg en de Schaepmanlaan te Driehuis, aanwijzende de bestemming van den in dat plan begrepen grond in onderdeelen, met de daarbij behoorende bebouwingsvoor schriften, zooals dat plan en die bebouwings voorschriften zijn vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 Maart 1938 no. 9; II. dat het bovenbedoelde plan, in uitvoerige kaarten, en de bebouwingsvoorschriften ter gemeentesecretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage liggen. Thalia Theater vertoont deze week „De Onzichtbare Troubadour" is een ware gebeurtenis, waarover heel Amerika heeft ge lachen.. De hoofdrollen worden vervuld door Ben Bernie, Walter Winchell, Alice Faye, Patsy Kelly, Ned Sparks en Jack Haley. Een origineel verrassend gegeven, vol nieu we ideeën en onverwachte wendingen. Een blijspel, dat U in. een zonnig humeur brengt, een schlager in ieder opzicht. De andere hoofdfilm is er een van de bekende Charlie Chan serie n.m.l. „Charlie Chan op de Olym pische Spelen". De groote Olympische Spelen Berlijn brengen Chan in contact met zeldzaam avontuur. Wij laten U hier den inhoud van deze spannende film volgen. De beroemde detective van de politie te Honoloeloe, de Chinees Charlie Chan, de held uit zoo talrijke eervolle avonturen, heeft ein delijk eens vacantie genomen en gaat uit vis- schen. Van zijn zoo omvangrijke familie heeft hij alleen één zoontje meegenomen, de twaalfjarige Charlie Jr. Tegelijkertijd vinden Charlie Chan op d< Spelen en „De Troubadour". Olympische Onzichtbare AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. De lange rij automobielen wordt in de Kennemerlaan opgesteld. Alice Fay in „De Onzichtbare Troubadour". hoogst interessante proefnemingen plaats met draadlooze bestuurde vliegtuigen te Pearl Harbor. Amerikaansche leger- en vloot- officieren hebben hiervoor de grootste be langstelling. Deze proefnemingen slagen bo ven verwachting, maar ze hebben een onver wacht en tragisch einde: het draadloos be stuurde vliegtuig onttrekt zich eensklaps aan de controle en verdwijnt in de verte, niemand weet waarheen. Maar de hengelende Charlie, die van deze dingen niemendal weet, ontdekt op een zeer eenzame plek deze verdwenen machine. Het Het toestel is ernstig beschadigd en zelfs ten deele verbrand. In dit vliegtuig had een waar nemer gezeten en deze blijkt vermoord te zijn, terwijl het instrument, dat de draad looze besturing opving, gestolen is. Charlie concludeert, dat er een blinde passagier aan boord geweest moet zijn, die deze misdaad heeft begaan. Dus komt de hengelende va- cantieganger in actie en hij meldt zijn be vindingen aan het hoofdbureau. Wie had er het meest belang bij, zich mees ter te maken van dit draadlooze apparaat? Charlie Chan denkt aan een avonturier, Hughes genaamd, die dit instrument al vele malen van den uitvinder heeft willen koopen en het blijkt hem dan ook, dat deze Hughes reeds overhaast vertrokken is, evenals een dame, met een wit vossenbont, Yvonne Ro land geheeten. Op hen beiden valt de ver denking. Het slot is natuurlijk, dat de Speurder, na vele wederwaardigheden, de misdaad oplost. Ziekenfonds Velseroord. Een gunstig jaarverslag; thans meer dan 6660 leden. Het 23e jaarverslag van het Ziekenfonds Velseroord, dat loopt over het boekjaar 1 Mei 1937—30 April 1938, zegt in zijn voorwoord: „Hoewel niet voldaan mogen wij onze tevre denheid toch wel tot uiting brengen. Het zie lental is in het afgeloopen jaar boven onze verwachting gestegen en financieel is onze organisatie in niet onbelangrijke mate ver sterkt. Is de toeloop der leden voor een belangrijk deel te danken aan de regeling, voor werk- loozen en armlastigen met de gemeente, ej valt toch ook een belangrijken groei te con- stateeren, welke wij de normale groei wen schen te noemen. Het wil ons dan ook toelij ken, dat de wensch lid te zijn van een zelfbe- heerd ziekenfonds langzamerhand begint door te dringen tot hen, die lid zijn of worden van een zoo bij uitstek nuttige instelling als het ziekenfonds is." Ledental gestegen. Het ledental bedroeg op 1 Mei 1937 5624 leden en op 30 April 1938 6660. leden, een voor uitgang dus van 1036 leden. Contributieregeling werkloozen. Door de ingevoerde contributie-regelini voor de werkloozen, een regeling die vorig jaar Augustus inging, moest heel wat werk verzet worden. Dank zij de volle medewer king van allen, die bij het invoeren dezer re geling betrokken waren, kon een mooi stuk socialen arbeid verricht worden. De regeling werkt tot tevredenheid van fonds en leden en het bestuur zegt er in zijn verslag verder nog over: Wij zien hiermede een lang gekoesterde wensch, een betere geneeskundige verzorging ook voor de minst-draagkrachtigen, in ver vulling gaaij. Tandarts. In den loop van het verslagjaar verbond het fonds tandarts Homberg aan zich. De Fusieplannen. Eenige besprekingen vonden plaats onder leiding van den Centralen Bond van Zieken fondsen en de besturen der ziekenfondsen „Velsen" en „Velseroord", teneinde de moge lijkheid te onderzoeken een fusie tot stand te brengen. Over de resultaten dezer bespre kingen valt nog niets nader te melden dan dat het de volle aandacht van beide besturen heeft. Op de ledenvergadering, die Woens dagavond 20 Juli a.s. in Flora gehouden wordt, kunnen vragen hierover gesteld worden. Het bestuur. Dit vergaderde zesmaal, het dagelij ksche bestuur echter 57 maal. De agenda voor de jaarvergadering brengt de verkiezing van een drietal bestuursleden. Periodiek aftredenden zijn de heeren A. van Bodegraven, voorzitter; A. v. d. Vlerk, alg. func. en J. van Kempen, commissaris. De beide eersten stellen zich herkiesbaar; de heer van Kempen, die ruim 19 jaar deel van het bestuur uitmaakte wenscht voor een herbenoeming niet meer in aanmerking te komen. Het bestuur wenscht op de jaarvergadering tot reglementswijziging over te gaan en voortaan boekjaar en kalenderjaar te laten samenvallen. Het financieel verslag. De heer G. van Telgen, penningmeester administrateur, meldt, dat de financieele uit komsten gunstig waren. Er kon dit jaar afge sloten worden met een voordeelig saldo van f 1899; het bouwfonds boekte een voordeelig saldo van f 1847. Aan contributies werd ont vangen f58.230; de achterstand op 1 April bedroeg f1555, zoodat het totaal bedrag f 59.785 is. De vooruitgang vergeleken bij het vorige jaar is f 10.817. Ziekenhuisverpleging. Aan ziekenhuisverpleging en -transport is uitgegeven f 13.457. In de verschillende zie kenhuizen werden opgenomen 187 patiënten met 4474 verpleegdagen. De verpleegduur va rieerde van 1132 dagen. Het Antoniusziekenhuis nam 137 patiënten op met 3110 verpleegden, het Roode Kruis- ziekenhuis 23 patiënten met 488 verpleeg dagen en o.a. 't Diaconessenhuis 9 patiënten met 365 verpleegdagen. Zes gingen er naar het Academische Ziekenhuis te Leiden (232 verpleegdagen) De gemiddelde duur der verpleging was dit jaar 24 dagen en het vorige jaar 25 dagen. Exploitatie-uitkomsten. Het voordeelig saldo van f 1899 is naar deze rekening overgebracht en komt thans, na af trek van het nadeelig saldo over vorig jaar groot f 1563, op de Balans voor met een voor deelig saldo van f 336. Aan honoraria geneesheeren werd besteed een som van f22.167; aan honoraria tand artsen f 4936. Het kapitaalsaldo van het Bouwfonds is thans gestegen met f 1847 tot f 15.330. Christ. Oranjevereeniging „IJmuiden-Oost". Plannen voor viering van het Regeerings- jubileum. Donderdagavond hield de Christ. Oranje- vereen. „IJmuiden-Oost" een ledenvergadering in het Herv. Vereenigingsgebouw aan de Kal- verstraat ter bespreking van de plannen voor de viering van het a,s. Regeeringsjubi-leum van H.M. de Koningin. Nadat de vergadering met gebed was geopend, sprak de voorzitter, de heer B. Schipper een openingswoord, waarin hij de voorloopige plannen van het bestuur uiteen zette. Hieruit bleek, dat het bestuur voornemens was, de feestelijkheden op den 5en September te organiseeren. Hoewel de kas het niet toelaat, „bokkesprongen" te maken, zal het toch mogelijk zijn, een bescheiden feest te vieren, zooals dat ook andere jaren geschiedde. Uit de vergadering gingen evenwel stem men op. om deze feesten op den Nationalen feestdag, dus 6 September a.s. te houden. Doet men dit niet. dan zullen vele inwoners van IJmuiden-Oost naar elders gaan, wat toch niet de bedoeling kan zijn. Na uitvoerige discussie werd dan ook be sloten, de feestelijkheden op den Nationalen Feestdag te houden. In de morgenuren zal door de kinde ren een zanghulde worden gebracht, georganiseerd door het Centraal- Comité, waaraan ook de kinderen uit IJmuiden-Oost zullen deelnemen. Ver wacht wordt, dat ongeveer 2000 kleine zangertjes zich zullen doen hooren. Des middags worden door „IJmuiden- Oost" kinder- en volksspelen georgani seerd, waarna de feestdag besloten zal worden met een filmvoorstelling, zoo mogelijk te combineeren met een op tocht. Het bestuur zegde toe, dit voorloopige schema nader te zullen uitwerken, waartoe ook een commissie uit de leden werd benoemd, ter assistentie van het bestuur. Op voorstel van één der dames-leden werd voorts besloten, te trachten vergunning te verkrijgen tot het houden van een straat collecte, waaraan dan bet muziekcorps „Ju liana" medewerking zal verleenen. Straatversiering zal zeer op prijs worden gesteld, doch het is het bestuur ten eenen male onmogelijk, hierbij leiding te geven. Dit werk zou dan ook door buurt- of straat comités ter hand moeten worden genomen. Met de toezegging, uit de door de leden naar voren gebrachte opmerkingen, wenschen en plannen, een definitief programma te zullen distilleeren, sloot de voorzitter op gebruike lijke wijze de vergadering.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1