Bijkomstigheden MENU VAN DE WEEK Recepten VRIJDAG IS JUKI 1938 Voor onszelf of voor een ander Jong mevrouwtje verveelt zich. Ze heeft nu letterlijk alles gedaan wat noodig was; ze heeft met plezier haar werk in huis afgedaan, want daarin heeft ze animo, ze heeft daarna allerlei dingen be dacht die leuk zijn en niet direct noodzake lijk, ze doet geregeld aan sport, ze heeft wat gewinkeld en nu verveelt ze zich Wat ter wereld moet ze nu gaan uitvoeren nu ja, er zijn nog wel allerlei dingetjes te doen, maar daar heeft ze nu geen lust in, bijvoorbeeld een oude doove tante bezoeken, of wat met de kleine meid van haar buur vrouw gaan wandelen, die ziek geweest is en nog niet uit mag Ze zou ook dat grijze pak van manlief weieens kunnen verstellen, daar heeft hij om gevraagd, maar dat is zoo'n moeilijk en vervelend werkje. Er is heusch genoeg te bedenken, maar dat zijn allemaal vervelende dingen, die je maar liefst een beetje uitstelt, tot het óf niet meer kan wachten, óf toch een verloren dag is. Maar wat zou het jonge mevrouwtje er eens van denken om nu eens niet te willen doen wat zij prettig vindt, maar juist wat een ander graag zou willen? Nogal logisch, zult u misschien zeggen, dan gaat ze maar eens naar die oude tante toe en zij repareert dat vervelende grijze pak maar eens en ze haalt haar kleine buur meisje maar eens op voor een wandelin getje. Maar zoo eenvoudig is het niet: ze kan dat natuurlijk wel doen, maar tien tegen één dat zij een zucht van verlichting slaakt, als zij bij het doove familielid de deur weer achter zich dicht trekt en dat ze kribbig aan haar echtvriend meedeelt, dat dat akelige pak nu weer bruikbaar is en dat ze doodmoe en min of meer slachtofferig van haar wandeling thuiskomt. Bovendien is het bezoek dan een teleurstelling voor de oude dame geweest, haar man zal een onaangenaam uurtje hebben en het kleine meisje wil toch maar „liever niet meer met tante van hiernaast" wandelen. De kunst is om die kleine en misschien onaangename plichten niet alleen te doen, maar ze ook met opgeruimdheid en met liefde te doen, zelfs al schijnen ze alleen maar vervelend. Of is u het soms niet met me eens, dat het menschelijk brein er knap' in is, om wat hem niet aanstaat op den achter grond te duwen en alleen naar voren te halen wat hem aangenaam aandoet? Nu voor de afwisseling zou het niet onaardig zijn, om bij werkjes waar men om een of andere reden tegenop ziet, de afkeer willens en wetens ver weg te stoppen en ziet, om te beginnen komt er dadelijk een gevoel van vrij-zijn voor in de plaats. En wie op die manier een vervelen de, moeilijke of onaangename taak aanvaardt heeft zooveel voldoening van dit werk, dat er een nieuwe glans over komt. Nu weet ik wel, dat er heel wat zwaarder en onaangenamer plichten zijn te vervullen, dan de enkele, die hier worden genoemd, en dat het dan ook lang niet zoo eenvoudig is, om ze met liefde en opgewektheid te ver vullen. Maar daartegenover staat dat de kleine onaangenaamheden van het dage lij ksch leven kunnen uitgroeien tot een war net van narigheid, waarin wij verstrikt ge raken en de weg tot het geluk onmogelijk meer kunnen terugvinden. Daartegenover staat, wanneer wij zulke moeilijkheidjes met opgewektheid en toewij ding leeren doen, ook de grootere problemen minder zwaar gaan vallen. Mopperen over kleine moeilijkheden, of opgewekt ze uit den weg ruimen kunnen beide een gewoonte worden, maar voor het laatste is meer geestkracht noodig dan voor het eerste. Laat u zich daarom maar niet wijsmaken dat een verkregen geluk door een opgeruimde levensopvatting ons alleen maar in den schoot kan worden geworpen. Wie het leven ernstig neemt heeft deze opgewekt heid verworven ten koste van strijd en moeilijkheden, maar het leven heeft er dan ook een heel ander aspect door gekregen. En wie zich instelt op het geluk van een.ander, bemerkt dat dit geluk op haarzelf terugvalt. Wat een ontdekking, het leven krijgt ineens veel ruimer mogelijkheden tot geluk! E. E. J.—P. ALS HET WARM WORDT Zullen deze tips iedere huisvrouw welkom zijn! Altijd frissche dranken. Lang niet iedereen heeft een kelder, waarin het eten 's zomers koel kan worden gehouden. Om flesschen met bier, limonade, victoriawa- ter of andere dranken friseh te houden, kunt u met succes als volgt te werk gaan: neem een Keulsche pot, hoe grooter hoe beter en vul de zen voor driekwart met koud water. Omwikkel de flesschen met reepen katoen en zet ze in het water op een schaduwrijk plekje bij een open raam. De dranken blijven op die wijze steeds frisch. Die ellendige muggen! Zoodra het zonnig, warm weer wordt, ko men, vooral buiten,, de muggen bij honderden opzetten. Meestal helpt het inwrijven van ge zicht, armen en beenen met citroenolie wel af doende om ze het steken af te leeren, maar ook het gezoem is vreeselijk hinderlijk! Probeert u ook eens het volgende eenvoudige middeltje: leg een stuk kamfer op een emaille schoteltje en verwarm dit op een laag gaspitje, goed oplettend dat het niet in brand vliegt. Weldra vervullen kamferdampen de heele ka mer en hier hebben de muggen niet van terug! Hang in de kinderkamer een lantaarntje, waarvan u de ruitjes met lijm hebt bestreken. Frissche boter. Om de boter, als u geen kelder, hebt, steeds frisch en tamelijk stijf te houden kunt u als volgt te werk gaan. Leg het stuk boter op een schoteltje, dat zoo diep mogelijk moet zijn en plaats dit in een diep bord. Giet nu water op het bord tot het even onder den rand van het schoteltje staat en zet dan een gewonen, goed schoongemaakten bloempot over de boter heen zoodat die op den rand van het bord rust Wik- wel nu een ouden linnendoek om den pot heen, zoodat het afhangende gedeelte hiervan in het water rust; op die manier blijft de temperatuur binnen in den bloempot steeds frisch en dus ook uw boter. Geïmproviseerde ijskast. Een echte ijskast is duur, maar natuurlijk onovertroffen om onze levensmiddelen koel te houden. Toch kunnen we ook zonder ijskast al een heeleboel bereiken als we bovenop een klein vliegenkastje dat we bezitten, een bak met wa ter aanbrengen, zóó dat hij goed vaststaat. Daarna maken we van los geweven stof af gedankte badhanddoeken bijv. een zak, die om de heele vliegenkast heengaat en laten de uiteinden in het water hangen. Het water trekt dan door den zak heen en als we nu bovendien nog het kastje op den tocht hangen zal 't er steeds heerlijk koel zijn. Wie niet rijk is moet slim wezen. Hoe eenvoudige japonnetjes wor den opgefleurd. Een kraagje, een das, een corsagebloem, een lintje, een strikje't lijkt allemaal klein en onbelangrijk, maar het is het niet. Althans niet meer in onzen tijd, nu het erom gaat, geheel correct en precies „juist" gekleed te zijn! Een japonnetje mag eenvoudig zijn dat is zelfs een groot voordeel mits de sim pele versiering, hierop aangebracht door de ïarneering maar boeit door keurigheid en een Deetje originaliteit. Beter dam een klaargekocht jabotje of ver sierinkje staat nog altijd iets, dat u zelf hebt ontworpen. Maar dat is natuurlijk niet ieder's werk. Met een das, een strik gaat het gemak kelijk, maar wanneer we terechtkomen in de regionen van kant en tulle, vaak tezamen met organdie en zijde verwerkt, dan wordt het lastiger. Onze teekening geeft u een kleine opwek king door u enkele „bijkomstigheden", die treffen door hun eenvoud en keurigheid, te laten zien. Beneden: „een origineele horizontaal ge strikte zwarte of donkerkleurige das op een groene japon en daarnaast een kraagje van wit piqué met gekleurde schulpjes. Boven: Jabot in drie, kleuren mauve, bloe men van witte of. gekleurde organdi versieren een donker japonnetje in, twee kleuren; opge naaide banden van roöde én blauwe tafzij op een zwart toiletje en het zeer moderne op staande witte kraagje," ditmaal met zwarte strikjes afgewerkt. Zondag: Gestoofde slakropjes met gehakt Aardappelen Vruchtensla met slagboom Maandag: Tomatensoep Runderlappen Andijvie. Aardappelen Dinsdag: Biefstuk. Capucijners. Aardappelen Citroenvla Woensdag: Kalfslappen met. tomatenjus. Slaboonen Aardappelen Vanillevla met bessen en frambozencompöte Donderdag: Groentesoep Corned beaf Snijboonen. Aardappelen Gesmolten boter Vrijdag: Gebakken eieren Sla van komkommer, tomaat en kropsla Gebakken aardappelen Koude vanillerijst Zaterdag: Macaronischotel met kaas Kropsla Maizenapudding met gestoofde aardbeien VEGETARISCHE MENU'S. 3. Tomaten gevuld met roerei Gestoofde sla. Aardappelen Boter Vruchtengruel 4. Groentesoep Worteltjes Griesmeelpudding Aardappelen met bessen en frambozencompöte. 1. Gesmoorde kom kommers Gebakken kaas Aardappelen Bruine boter Vanillerijst met aardbeien 2. Spaghetti met gebakken tomaten en geraspte kaas. Wentelteefjes Vruchten Tomaten op alle manieren. De tijd dat de tomaten goedkoop zijn, is weer aangebroken. In ieder gezin moesten deze bij uitstek gezonde vruchten zeker eenige malen in de week gegeten worden. Ge lukkig worden ze al veel meer gegeten dan eenige jaren geleden. Om aan te toonen, dat ze op verschillende manieren gebruikt kunnen worden en in allerlei gerechten ver werkt, volgen hieronder eenige recepten. Kropsla met tomaten. Benoodigdheden: 2 kroppen sla, 1 pond to maten, mayonnaise of olie, azijn, peper en zout om de sla aan te maken. Bereiding: De sla schoonmaken, uit laten lekken en aanmengen. Ze op een platten scho tel leggen, en een rand in schijven gesneden tomaten er om heen leggen. Tomaten gevuld met sambal van komkommer. Benoodigdheden: 8 mooie tomaten, 1 kleine komkommer, 8 lepels olie, 2 lepels azijn, pe per en zout. Bereiding: De tomaten wasschen, overgie ten met kokend water en pellen. Een kapje eraf snijden, ze voorzichtig uithollen (het sap bewaren voor soep of saus) en van binnen be strooien met wat water peper en zout. Olie, azijn, peper en zout door elkaaT men gen, en de tomaten, die men op een glazen schotel zet. hiermee begieten. De komkommer schillen en met de sambaltrekker er sambal van maken. Deze aanmaken met olie, azijn, peper en zout (wat overgebleven is bij het begieten der tomaten) en de tomaten ermee vullen, zoodat de sambal er boven uitsteekt. Wat gehakte peterselie er over strooien, en een rand slablaadjes er omheen leggen. Eierragoüt met tomaten. Benoodigdheden: 4 hardgekookte eieren, 3 d.L. melk, 3 lepels bloem, lVs lepel boter, 3 flinke lepels geraspte kaas, zout, peper, 4 to maten. Bereiding: De hardgekookte eieren in plak ken snijden en op 'n schotel leggen. Van melk bloem en boter een saus afmaken met peper en zout. en over de eieren heen schenken. De geraspte kaas er over strooien. De tomaten in plakken gesneden en met wat peper en zout bestrooid, er om heen leggen. Gesmoorde tomaten. De tomaten overgieten met kokend water en schillen. Ze naast elkaar in een vuurvas ten schotel zetten, hier en daar een stukje boter opleggen en wat peper en zout er over heen. strooien. De schotel in den oven zetten tot de toma ten zacht maar nog heel zijn (10 a 15 minu ten). Gekookte rijst of macaroni er bijgeven. Naar verkiezing wat bruine boter. Gebakken tomaten. De tomaten schillen (zie vorig recept) en in niet te dunne plakken snijden. Bestrooien met peper en zout en voorzichtig in de koe- kepan gaar bakken. Bruin worden de tomaten niet, daar ze te vochtig zijn. Gebakken to maten geven bij kalfsoesters, runderlappen, of als een rand gelegd om verschillende groen ten, b.v. doperwten, boontjes, bloemkool e.d- Gestolde eieren in tomaten. Benoodigdheden: 4 mooie tomaten, 4 eieren, peper, zout, boter. Bereiding: De tomaten wasschen,, een kapje er afsnijden en voorzichtig uithollen. De eieren één voor één in een kopje breken en in de tomaten gieten, die met wat peper en zout van binnen bestrooid zijn. Ze in een vuur vasten schotel zetten, waarin wat boter ge smolten is en alles in den oven zetten tot de eieren gestold en de tomaten zacht zijn. Naar verkiezing geraspte kaas er over heen strooien. Tomaten met roereieren. Benoodigdheden: 4 eieren, 4 tomaten, 1 uitje, 50 gr. boter, peper en zout. Bereiding: De zeer klein gesneden ui frui ten in de helft van de boter, de tomaten in stukken gesneden meebakken, tot het groot ste deel van het vocht verdampt is. De massa zeven en bij de losgeklopte eieren voegen. De rest v*n de boter laten smelten, de eimassa erin gieten en onder roeren laten stollen. Warm opdienen met geroosterd brood. Spiegeleieren met tomaten. Benoodigdheden: 4 eieren, 4 tomaten, 40 gr. boter, peper en zout. Bereiding: De geschilde tomaten in plak ken snijden en deze in de boter in de koeke- pan pl.m. 5 minuten zachtjes bakken. De eie ren hierop breken en gaar bakken. Peper en zout er over heen strooien. Daar het uit de koekepan laten glijden van dit gerecht nogal moeilijk gaat, kan men het ook klaar maken in een vuurvasten schotel, die tegen verwarmen op een gasvlam kan, of het gerecht in den oven klaarmaken. Sportgirl, huisvrouw, werkend meisje en dame! Ze woont tegenover ons. Ik kan precies in haar kamer kijken. Haar raam is toreed en bijna altijd open, er schijnt daar niets te verbergen te zijn. Het kleed op den grond is licht en vroolijk van tint, doorzichtige ge bloemde gordijntjes hangen voor de ruiten, 's Morgens als ze de jalouzieën optrekt, zie ik haar. Ze is vast nog heel jong; ze staat als 'n kind in haar pyama voor het raam nog half in droomen verzonken knippert ze tegen de zon en snuift de milde zomerlucht op. Dan is ze opeens verdwenen, en ik zie haar een poosje later terug in een kort rokje, een blousje zonder mouwen en pantoffels aan de voeten. Ze is aan 't opruimen. Met bewonde ring vervuld kijk ik toe, hoe de kamer onder haar handige vingers verandert. Wat zooeven nog een bed was, wordt een gemakkelijke divan met bonte kussens, verspreid liggende kleedingstukken verdwijnen in een kast, het nachtlampje dat aan den muur hing komt op een laag tafeltje te staan, zoodat het daar echt gezellig gaat uitzien. Neen, zoo erg jong is ze toch zeker niet meer, denk ik: ze be weegt zich zoo vlug en zakelijk door cïe kamer! Ze lijkt me nu een echte huisvrouw, al is 't er ook een op haar eentje. En in die meening wordt ik versterkt, als ik haar han dig en vlug 't ontbijt zie klaarmaken en met smaak verorberen. Ik kan me met wat fantasie verbeelden, dat ik de versche be schuitjes hoor knappen tusschen haar witte tanden. Niet lang daarna komt ze in straatkleeddng voor den dag met een vlot hoedje op het blonde hoofd en ik stel nu definitief vast, dat ze véél jonger is dan ik daareven dacht. Ze is geen huisvrouw, ze is een meisje dat een beroep uitoefent. Misschien is ze bij een bank misschien studeert ze nog. Ze ziet er nu echt zelfstandig uit, vol van de ernst der jeugd, die in het leven gelooft Dan zie ik haar vele uren lang niet. Maar des middags komt ze terug: ik zie haar in haar gezellig hoekje bij het lage tafeltje zit ten, soms theedrinkend met een vriendin, soms alleen met een boek of een handwerkje, heel vaak ook maar zoo'n beetje luierend, zoodat ik me afvraag of ze toch misschien niet een luxe-vrouwtje is, dat niets te doen heeft dan zich te verkleeden en verzorgen. Meestal heeft ze 's middags weer een andere jurk aan, 'n tikje koketter en iets meer vrouwelijk. Maar 's Zaterdags, nee, dan herken ik haar bijna niet! Dan vliegt de vogel uit. Dan ben ik er opeens van overtuigd, dat ze een enthousiaste sportgirl is, die ieder weekend gaat roeien, wandelen en fietsen. Ze pakt stapels broodjes in en wordt door een paar andere sportieve verschijningen, die op straat wachten met een hoera'tje begroet. Maar eens op een avond toen ik uit den schouwburg thuiskwam en langzaam in den zoelen avond door de straat drentelde 5 ik voor haar huis een elegante dame in avondtoilet met een schoudercape'je. Ze praatte met een heer en een andere dame en verween toen in het huis. Die vrouw vond ik buitengewoon aantrekkelijk. Ik had haar nog nooit gezien en onwillekeurig ging ik ver gelijkingen treffen tusschen haar en mijn overbuurvrouw; tusschen dit onberispelijke kapsel en dat kinderlijke hoofdje, tusschen deze voorname houding en die zorgelooze ongebondenheid; tusschen de zilveren avond schoentjes en de dikgezoolde wandelschoenen. Ik kon 't niet helpen, dat de vergelijking niet ten gunste van mijn sportgirl uitviel Maar toen ik dien avond nog even uit het raam keek, werd juist de jaloezie neergelaten. Ik staarde enkon mijn oogen nauwelijks gelooven. Zij was het, of liever gezegd: mijn sportgirl, mijn huisvrouw, mijn bureaumeisje mijn piep-jong kind was ook de dame in het voorname avondtoilet. Zij waseen meisje van 1938! Voor de verandering dezen keer eens een haakwerkje. Dit babyvestje is gehaakt van 50 gr. witte babywol en we gebruiken een stalen haaknaald no. 4. Voor de versiering van bloe metjes gebruiken we restjes gekleurde wol (rose, lichtgroen en geel). We beginnen onderaan en haken 128 lossen. Op deze lossen haken we 16 toer vasten, tel kens heen en weer gaande, waarna we aan het armsgat toe zijn. We haken 24 vasten en keeren terug, daarna haken we 21 vasten en keeren terug, nu 19 vasten en dan nog eens 18 vasten. Nu haken we 7 toeren telkens van 18 vasten en dan 7 toeren van 9 vasten. De eene voorkant is nu af, waarna we den ande ren voorkant spiegelbeeldig haken. We beginnen nu aan den rug. Bij het arms gat slaan we 8 vasten over en beginnen dan op de rugzijde 48 vasten te haken. Nu keeren we terug en haken 42 vasten, daarna 38 vas ten, nu 36 vasten. Deze 36 vasten haken we 10 toeren op en dan haken we voor de schou ders aan weerszijden 9 vasten 4 toeren hoog. De schoudertjes maken we aan elkaar, waar na we het heele vestje hals, armsgaten, onder en voorzijde met een toer vasten om haken- Op dezen toer worden de schulpjes gehaakt, n.l. een vaste, een half stokje, een stokje, een dubbel stokje, een stokje, een half stokje, een vaste. We versieren den linker- en rechtervoorkant door er met rose wol bloemetjes op te bordu ren, gele hartjes en groene takjes. De sluiting geschiedt met twee wit zijden lintjes. Alles wort natuurlijk weer onder een natten doek gestreken. SP—TH. SPELLETJES VOOR HET STRAND. Hollen is beter dan luieren en.... je blijft er jong bij. Geen heerlijker speelterrein dan het strand en geen prachtiger dagindeeling van de regel matige afwisseling van bad, zonnebad en spel. En dit niet alleen voor de kinderen, maar ook zeer zeker voor vader en moeder. We gaan dus in afwisseling met bad en zon nebad en met ons lees- en luieruurtje natuur lijk want dat mogen we zeer zeker ook heb ben eens lederen dag minstens een uur spe len. Zoo'n uur vliegt om en 't houdt ons fit, zoodat dat ellendige zoutzak-achtige gevoel, dat een echt „luie" vacantie met zich mee brengt, ons nooit besluipen kan. Hier volgen enkele spelletjes voor volwasse nen, waaraan natuurlijk ook de kinderen kun nen meedoen. Maar 't is beter dat die apart spelen, dan is er een juistere verdeeling van krachten en ze loopen ons niet voor de voeten., Ballenwedstrijd. Hiervoor heeft men twee ballen noodig en een even aantal aantal spelers. De eene helft behoort tot partij A, de andere tot partij B. Men kan het verschil aangeven, door b.v. de spelers van partij A een zakdoek om den arm te binden. Nu gaan allen in een kring staan; om de beurt een speler van partij A en een van partij B. Iedere partij krijgt een bal en laat dien vlie gensvlug onder zijn eigen leden rondgaan, bei de in dezelfde richting. Er komt een oogen- blik, dat een der ballen den andere heeft inge haald en dan heeft die partij gewonnen. Gevonden voorwerpen. De spelers gaan in een kring staan en leggen een aantal voorwerpen, bijv. ballen, taschjes, kranten enz. om zich heen, n.l. tweemaal zoo veel voorwerpen als er spelers zijn min één. Op vijf spelers dus negen dingen. Nu geven allen elkaar de hand, draaien vlug in een kringetje rond. Op een oogenblik geeft iemand die niet meespeelt, een teeken, bijv. een fluit signaal, de spelers laten elkaar los en rapen de voorwerpen vlug op. Ieder probeert er twee te pakken te krijgen; degene die er maar één heeft is af en mag niet meer meedoen. De spe ler die het langste aanblijft heeft het spel ge wonnen. Een practisch vaoantie-ideetje, gemakkelijk uit te voeren. Die taschjes zoo klagen onze mannen en broeders! zijn een last! Waarom moet je nu per sé bij iedere jurk een apart taschje hebben en dus al die ballast nog in de vacan tie meesleepen? Ja, waarom? Natuurlijk, omdat we erop staan, dat onze verschijning steeds af is en dat is ze niet, als we met een taschje loo pen. dat niet precies correct past bij ons cos- tuum. Onze teekening geeft u een uitstekende op lossing; n.l. een „basis-taschje" van wit lin nen, flink sterk natuurlijk, met drie verschil lende „sloopjes", die er in een wip omheen worden geschoven en met drukkers bevestigd. Het taschje zelf moet goed waschbaar zijn en wordt met een treksluiting gesloten. 't Groote voordeel is, dat men deze sloopjes heel geschikt kan maken van overgeschoten lapjes. U ziet hier (v.l.n.r.) een sloopje van ge bloemde zijde (bij een avondjaponnetje), een van geruit katoen (bij een katoenen strand- of wandeljurkje) en een van wollen stof (bij een sportieve shawl, -waarmee het een garni- tuurtje vormt). Een aardig vacantie-idee, waarvoor uw vingers niet eens zoo ouitenge- woon handig behoeven te zijn!.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6