HET NIEUWE AVONDBLAD N.V. van Leer's Walsbedrijven. VELSEN 23e JAARGANG No. 218 DINSDAC 19 JULI 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 121/* ets., per maand 52Vz cents, per kwartaal f 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim 1100.—, eèn lid duim S 50.—, alle leden wijsvinger 60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Veelzijdige industrie met belangrijke toekomstmogelijkheden. DE N.V. van Leer's Walsbedrijven, de jongste industrie, die zich aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal gevestigd heeft, is reeds een maand in werking en heeft in dit korte tijdsbestek reeds de af metingen aangenomen van een enorm bedrijf, dat den bezoeker duidelijk aantoont welke belangrijke toekomst mogelijkheden het in zich bergt. AmerUcaansche opzet Onder leiding van de directeuren, de heeren Geldermans en Hendrickx, den bedrijfsingenieur Bauting en den reclamechef van Dam hebben wij een rondgang door de bedrijven gemaakt, die als totaalindruk ons niet alleen deed beseffen dat hier een krachtige jonge industrie bezig is te groeien, maar ook dat de geheele opzet van deze fabriek, het eerste plaatwals- bedrijf in Nederand, er een is van een waarlijk grootsehe organisatie met solied-Amerikaansche allures. DE PLAAT TUSSCHEN DE WALS. Een der vele walsmachines, die de ijzeren strippen tot dunne platen uitrolt. Reeds de entrée tot het bedrijf met haar parkeerterreinen fabriekswerkplaatsen, fraaie tentoonstellingshal met daaraan verbonden restaurant bewaarheid't het vermoeden, dat de leiding de zaak zoowel innerlijk als uiterlijk krachtig propageert. Het walsbedrijf, dat nu nog zijn plaatijzer materiaal uit het buitenland betrekken moet zal binnenkort de groote afnemer worden van de Hoogovens, als deze laatste met de leve rantie van het ruwe materiaal zal kunnen be ginnen. Beide bedrijven onderhouden een nauwe betrekking met elkander (al zou dit alleen reeds zijn door de leverantie van het hoogovengas, waarmede de voeding van de walsovens plaats vindt en welk gas door een enorme pijpleiding naar de ovens van v. Leer gevoerd wordt). Letterlijk zoowel als figuurlijk dus nauw verbonden Hoe er gewerkt is- Het fraaie tentoonstellingsgebouw heeft men in 5 weken tijds gebouwd en ingericht; het is uitsluitend bestemd om er deze komende drie maanden voor de afnemers van v. Leer in te exposeeeren wat er zoo al in de fabrieken ver vaardigd wordt. En dit is werkelijk teveel om op te noemen: van benzine-vaten via auto carrosserieën, stalen bureaux, stofzuigers naai de optiek van geluidsfilminstallaties is bij van Leer slechts één stap. Want een groot bedrijf kent natuurlijk ver schillende nevenbedrijven en hier is een der Interessantste er van de vervaardiging van lenzen en prisma, photocellen, etc. De belangstelling voor deze nieuweling onder de industrieën in ons land is zeer groot: 3 maanden zullen er excursies naar v. Leer ge houden worden. 8000 bezoekers zijn reeds ge boekt! 330 man reeds aan den arbeid. Alhoewel nog jong, heeft de fabriek reeds 330 man personeel in dienst; de arbeiders zijn voorloopig op een uur loon aan het werk gesteld, dat een maximum van 65 ct. per uur bereik baar maakt. Later wordt dit loon per ton verwerkt ijzer betaald, wanneer er efficiënter en met meer routine ge werkt kan worden. Arbeidsongevallen zijn er deze maand, dat het bedrijf draait, slechts acht geweesteen normaal aantal in een jonge industrie en alle van ge lukkig slechts lichten of vrij lichten aard. Dit getuigden de ons verstrekte cijfers van de arbeidsinspectie, waar door dus meteen het fabeltje van het hooge percentage arbeidsongevallen krachtig den kop is ingedrukt. De omstandigheden waaronder ge werkt moet worden zijn, getuige de vele veiligheidsmaatregelen en venti- latieconstructies bij de ovens, zeker niet minder dan die we op andere be drijven hebben aangetroffen. Fabrieken over de geheele wereld Het van Leer-concern, van welke de heer van Leer eenigste bezitter is, heeft zijn fabrieken over de geheele wereld verspreid, te weten: Vreeland, Am sterdam, Rotterdam, IJmuiden, Ham burg, Harburg, Liverpool (3 stuks), Rouaan, Parijs, Glasgow. Durban, Ant werpen, Port-JeromeTrinidadBor deaux, Petit-Couronne, Londen en Los Angeles. Voorwaar een wereldconcern! Arbeidskrachten in en uit den vreemde. Ten einde goed voorbereid dit Nederlandsche bedrijf ter hand te nemen zond de directie op haar kosten 20 arbeiders naar Oberhausen om daar gedurende een half jaar de Duitschers „de kunst af te kijken", n.l. om het werken aan de walsmachines te leeren. Tezamen met een 15-tal Belgische, Duitsche en Oostenrijksche werkmeesters kon men toen begin Juni star ten, tezamen met een 200-tal Nederlandsche arbeidskrachten. Op de keurig uitgevoerde maquettes en illustraties, die de expositiehal opluisteren troffen we een opgave aan, waaruit bleek, dat minstens 30 verschillende groepen vakarbei ders in dit machtige bedrijf een werkkring vin den. Wel een bewijs, dat deze groot-industrie, waar de Nederlandsche regeering reel belang stelling voor heeft, aan vele handen werk geeft. Een rondwandeling over de terreinen en in de fabrieken is maar noodig teneinde de bezoekers te doen inzien van welk een groot nationaal belang het is een eigen plaatijzer- bedrijf te hébben, dat in tijden van oorlogs gevaar onmisbaar moet zijn voor ons land en dat Nederland niet van het buitenland zoo af hankelijk doet zijn. Een rondwandeling door de fabriek. Onder leiding van de directeuren bijgestaan door den voor de -vroolijke noot zoigenden heer van Dam maakten we een rondwandeling over de terreinen. Staande op de „commando brug" in de fabriek was het een imposant ge zicht dit bedrijf in volle werking te zien. de walsmachines hun piet-arbeid te zien verrich ten, den laaienden gloed van de ovens waar te nemen, den polsslag van den arbeid te voelen kloppen. Veilig beschut tegen storende invloeden staat in haar glazeji huis de walsslïjpmachine, die de werkwalsen tot op een honderdste m.M. nauwkeurig afslijpt, voordat zij in de fabrieks- machines zich van hun eigenlijke taak kun nen kwijten. 20 K.M. leidingen zijn er door de electro- technici aan kabels verwerkt en de electrische centrale is een van die kleine wonderen van ingenieursvernuft, waar dikwijls weinig in teressants voor den outsider te zien is, maar waar toch zooveel „Edison-inspiratie" in verwerkt is, zoodat men het wel aanvoelen moet, dat hier de slagader van de fabrieken is. Aan de zuidzijde van het terrein bevindt zich de Staalhaven. Deze haven staat ia recht- streeksche verbinding met het Noordzeekanaal waardoor het vervoer over water van grond stoffen, machines en dergelijke op gemakke lijke en economische wijze kan geschieden. Ook beschikt men nog over een railscomplex, dat aan het gewone spoorwegnet aansluit. Aan de Staalhaven is een steiger gebouwd, waar de grondstoffen per kraan uit de schui ten worden opgetakeld. De aangevoerde sta len strippen, varieerend van 7 tot 9 meter, worden door middel van de steigerkraan op wagentjes gelegd en naar de strippenopslag- plaats gereden. De gewogen strippen gaan over een rolbaan de fabriek binnen. Met de regelmaat van een klok doet de strip- pensnijder zijn werk. Elke beweging van zijn linkerhand, waarmede hij de schaar in wer king stelt, wordt gevolgd door een doffe klap van vallend metaal, wat beteekent. dat tel kens een gesneden strip voor de strippenoven gereed is gekomen. Het walsen. Langzaam gaat de rij stalen strippen de ge weldige hitte van 900 gr. C. tegemoet. Na een verwarmingsproces, dat 1520 minuten duurt, komen de strippen Roodgloeiend aan de ach terzijde van de oven te voorschijn. Dan gaat de strip naar de triowals, waar de walser met zijn tang gereed staat de strip de eerste wals- bewerking te doen ondergaan. De strip wordt door den walser vooruit en tusschen de onder ste en middelste wals geschoven. Deze bewer king geschiedt met twee strippen, die achter elkaar beide ronddraaiende walsen passee- ren. Achter de triowals staat eveneens een wal ser gereed. Hij neemt de strippen in ontvangst. 2000 kub. meter beton. De machtige machine, die triowals heet, weegt 95 ton. Trouwens, de geheele walsstraat (zooals men de reeks: motor, tandwielenkast, kamwalsen, triowals en duowalsen noemt, die door één as. die op genoemde motor gekoppeld staat, worden aangedreven) is uit de zwaar gewichtklasse. Niet minder dan 2000 kubieke meter gewapend beton, tot een diepte van zes meter, vroeg de fundeering van deze wals- traat! De rustelooze motor jaagt maar door. Uur na uur, dag na dag. Een walsbedrijf is een con tinubedrijf, waar 24 uur aaneen gewerkt wordt. Het geheele apparaat is tot in onderdeelen zoo op deze geregelde gang gebouwd en afge stemd, dat, wanneer de electrische kracht om een of andere reden wordt afgesloten (voor het verwisselen van walsen, of des Zaterdags nachts, wanneer de Zondagsrust is ingetreden) de walsenas volle twintig minuten doordraait voor zij geheel stilstaat. 1 October 1937 nog slechts boschgrond Van Leer's Walsbedrijven vervaardigen pla ten in de verschillende dikten van 0.3 tot 3 m.m. Siemens Martin of Thomasstaai. Het geheele walsbedrijf is in acht maanden gebouwd en gemonteerd. Op 4 October werden de terreinen gekocht en op 1 Juni 1938 werd de eerste plaat gewalst. Spoedig werd met de fundeering begonnen; de grond- en betonwer kers bevolkten, nadat de fundeering was uit eengezet, het terrein met hun moderne ma chines. De staalconstructeurs kwamen toen de grondwerkers verdringen; de betonarbeiders hielden terrein voor de fundeeringen van de walsstraat. Een bonte reeks arbeiders zwerm de over de terreinen, toen de eerste spant op 23 December 1937 met de vlag in top geheschen werd: schilders, glazenmakers, metselaars, timmerlieden, loodgieters, electriciens en wat niet al. De monteurs kwamen kort daarop en zoo kon men ieder urn- de geheele opstelling zien groeien. De hal naast de platenwalserij is gereser veerd voor de z.g.n. platine- en profielwalse- rij. De daarvoor bestemde machines zijn reeds gearriveerd, terwijl ongeveer in September met de opstelling van deze walserij begonnen zal worden. Drie maanden later zal dit werk der halve in bedrijf komen. Zorgvuldige controle en laboratoriumonder zoek zijn noodzakelijk wil men een goed pro duct aan de markt brengen en beide worden dan ook herhaaldelijk en tot in de puntjes uitgevoerd. Tot dusverre werd uitsluitend buitenlandsch ruw materiaal gebruikt. In dit walsbedrijf zal een groot gedeelte der productie verwerkt wor den van het staal, dat begin 1939 door de staalfabrieken van de Hoogovens zal worden geleverd. De Nederlandsche industrie zal als dan gelegenheid hebben plaatijzer te koopen geheel Nederlandsch fabrikaat. Het ruwe ijzer en de staalblokken gefabriceerd door de Hoogovens, de platen gefabriceerd door Van Leer's Walsbedrijven. Na de bezichtiging van de expositie-hal waar tal van interessante bezienswaardigheden vie len op te merken, waarop wij in een volgend artikel hopen terug te komen heeft de hoofd directeur de heer van Leer de genoodigden. allen vertegenwoordigers van de Nederland sche Pers, verwelkomd en in een rede nog tal van bijzondere punten betreffende het be drijf en haar vertakkingen aangeroerd, die een duidelijken blik gaven op wat hier door energie en samenwerking tot stand geko men is. W. DE NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN STORMVOGELS. Naar we vernemen, zal A.F.C. dat aanvan kelijk haar medewerking toegezegd had, niet deelnemen aan de nederlaagwedstrijden van Stormvogels. De door het Hoogovengas gevoede ovens, die de ijzeren platen op 900 graden C. brengen. In het midden de rolbaan, die de platen automatisch toe- en afvoert. Alles is zooveel mogelijk gemechaniseerd in dit bedrijf. Het wonder van de haring. En bijgeloof in vroeger tijden. Reeds in de middeleeuwen was de haring een zeer gezochte spijs, die zoowel op de tafel van den arme als van den rijke, van den bur ger of den vorst met graagte genuttigd werd. Zalfjes en drankjes voor alle mogelijke ziekten, ja zelfs een haring-narcoticum door middel waarvan men binnen drie of vier mi nuten zou kunnen slapen, werden vol ver trouwen voorgeschreven en aangewend. De geneeskundige eigenschappen zullen wel niet zoo groot geweest zijn als men toen veronder stelde, maar al hielpen ze dan niet zoo goed, veel schade hebben deze middeltjes zeker niet aangericht Dat men ook toen reeds bekend was met een geneesmethode, welke men zelfs heden ten dage nog toepast na het meer of minder matig gebruik van alcoholica moge blijken uit het volgende fragment van een ly rische ontboezeming, het Lofdicht, van den Pekelharing genaamd: ..Dit des avonds ingenomen, Eer gij tot de slaap zult komen, Is een tref flick medicijn Nae den dronck van Bier en Wijn". Doordat de haring zoo gezocht was ligt het voor de hand, dat men alle mogelijke moeite deed te weten te komen waar ze het gemak kelijkst bij groote hoeveelheden gevangen kon worden. Deze onderzoekingen hebben echter tot re sultaat geleid, dat men tot voor korten tijd geloofde, dat de visschen van de Noordpool uit ieder jaar naar het Zuiden trokken. Dit fa beltje kwam tot stand, doordat de feiten in derdaad aanleiding gaven tot deze foutieve voorstelling van zaken. Aan de Engelsche en Noorweegsche kusten begint men het eerst met de haringvangst. Bij de Hebriden en Shetlandsche eilanden worden de haringen in April, Mei en Juni ge vangen Op de West- en Oostkust van Enge land van Juli tot September en eerst later in het Engelsche Kanaal. Men stelde het nu voor alsof de visschen bij het begin van het jaar de Noordpool ver lieten en zich in twee scholen deelden, waar van de eene ln Maart in de nabijheid van IJs land kwam en verder naar Engeland trok en de andere de kust van Noorwegen volgde. Hiervan ging dan een gedeelte naar de Oost zee, de rest zwom tot aan de Noordkust van Jutland, waar de laatste deeling plaats vond. Om deze omzwervingen te verklaren wees men op de roofvisschen, die de haringen zou den dwingen in een bepaalde richting te zwemmen. Verder veronderstelde men een nei ging in de visschen om hun voedsel in war mere streken te zoeken en daar kuit te schie ten. Al deze theorieën berusten echter op on nauwkeurige waarnemingen. Ten eerste ver schijnen de haringen bij IJsland op onregel matige tijden, ten tweede is het verschijnsel onverklaarbaar, dat de kleine rassen op den trek steeds de Oostzee en de grootere soorten consequent de Noordzee opzoeken. Men kan eventueel nog toegeven, dat de groote groepen bepaalde gebieden hebben, maar zou dan geen enkel Oostzee-exemplaar eens tusschen de Noordzee-bewoners ver dwaald zijn? Het klinkt al zeer ongelooflijk, dat in al die jaren geen enkel dier zich heeft vergist. De vischkundigen hebben echter definitief uit gemaakt. dat de haring niet trekt.. Over het bijgeloof in vroeger tijden een vol gende maal STORMVOGELS—K. F. C. Zondag a.s. is Stormvogels door de v.v. „Ber gen" te Bergen ultgenoodigd aldaar een wed strijd te komen spelen tegen K.F.C. INTERNATIONALE VOETBALWEDSTRIJD. De R.C. Brederode speelt op 6 Augustus as.. op haar terrein een voetbalwedstrijd tegen een Afrikaansch Negerelftal. HET WESTERKERK-TOURNOOI. Stormvogels neemt ook dit jaar weer deel aan het Westerkerk-tournooi. Haar tegenstandsters zijn E.D.O., Velox en Spartaan. BELANGRIJKE SCHADEPOST. De Deeensche vischexporteurs naar Enge land hebben de vorge week een gevoelige schadepost moeten boeken van niet minder dan 35.000 kronen. Bij aankomst op de En gelsche markten bleken ook groote aanvoeren uit Noorwegen te zijn aangekomen, waardoor de prijzen met sprongen naar beneden gin gen. Op de inkoopsprijzen kunnen de exporteurs niet veel invloed uitoefenen omdat tusschen aankoop en de thuismarkten en verkoop op de buitenlandsche markten meestal eenige dagen verloopen. DE NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN IN „DE PUT". Zooals reeds bij het 10-jarig bestaan der Velser Zwem-Vereeniging door het bestuur werd medegedeeld zullen de door deze ver- eeniging uitgeschreven nationale zwemwed strijden a.s. Zondag 24 Juli in de Velser Zweminrichting „De Put" worden gehouden. Deze wedstrijden zullen in het teeken staan der revanche van de nationale kampioen schappen welke j.l. Zondag 17 Juli te Haar lem zijn verzwommen, en zijn tevens bedoeld als een laatste meeting voor de Europeesche kampioenschappen welke de eerste week van Augustus te Londen zullen worden gehouden. Naar het bestuur ons mededeelde heeft zij reeds de toezegging, dat vrijwel alle bekende zwemsterren op dezen wedstrijd zullen uit komen. GESLAAGD. Geslaagd te Amsterdam voor coupeuse, in de modevakken me.i. A. Gerritsen, opgeleid door de modevakschool M. C. 't Hart. UITSTAPJES R.K. MEISJESSCHOOL. De leerlingen van de vierde, vijfde, zesde en zevende klas van de R.K. Meisjesschool, hoofdzuster Herman Jozefa, hebben Maandag een uitstapje gemaakt naar het Gooi en Utrecht. Donderdag a.s. zullen de kinderen van de drie laagste klassen eveneens een uitstapje maken VISSCnERIJ. Vlaardingen, 13 Juli. (Officieel marktbericht Vlaardingen). 2e en laatste afslag. Volle haring f 19.40—f 22.20 per ton. PERSONALIA. Aan het R.K. Lyceum aan den Zijlweg te Haarlem slaagde voor het diploma H.B.S. A, 5-jarige cursus onze plaatsgenoot de heer J. de Jager. Regeeringsjubileum van H. M. rle Koningin. De plannen van het Centraal Feestcomité. De uitgestrektheid van onze gemeente en de ligging van de verschillende deelen ten op zichte van elkaar maken het niet zoo een voudig, de viering van groote Nationale ge beurtenissen centraal te doen plaats vinden, zooals we dat kennen in andere gemeenten. Het is dan ook een moeilijke opgave voor het „Centraal Feestcomité Regeeringsjubi leum" om plannen in deze richting tot uit voering te brengen. Te moeilijker nog, omdat het niet over de benoodigde gelden beschikt. Het meent echter toch nog iets moois tot stand te kunnen brengen op 6 September a.s. door het geven van een aubade, waaraan pl.m. 2000 schoolkinderen en een groot mu ziekkorps uit de gemeente hun medewerking zullen verleenen. Getracht zal worden aan de deelnemende kinderen een blijvend aanden ken te verstrekken. Verder heeft het Comité contact gezocht met. de organisatoren van den te houden op tocht van alle sportvereenigingen in de ge meente en als eerste resultaat daarvan zal een vergadering worden gehouden met ver tegenwoordigers dezer vereenigingen. Ver schillende toezeggingen zijn reeds binnenge komen, maar voor het slagen van een grootsch opgezetten optocht is het beslist noodzakelijk, dat alle organisaties medewer ken. Wij wekken hen dan ook gaarne op, af gevaardigden te zenden naar de vergadering, tot het houden waarvan zij inmiddels zijn uitgenoodigd. Tot slot kunnen wij nog vermelden, dat het Comité een belangrijke aandeel krijgt in de verzorging van de deelname uit onze ge meente aan de groote Nationale huldiging te Amsterdam. KRUISVAARTTOURNIER. Zondagmiddag is een aanvang gemaakt met het Kruisvaarttournier, waaraan deelge nomen wordt door de leden der cohorten St- Jan. IJmuiden, St.-Fidelis, IJmuiden-Oost en St.-Engelmundus. Driehuis. Nadat allen om half twee van af het St.-Fi- delispatronaat naar een terrein bij station Hoogovens gemarcheerd waren, werd het tournier door den buurtdirecteur, kapelaan Wuyster, die in een korte rede het doel van dezen middag schetste nl. het bijeenbren gen der jeugd uit verschillende plaatsen en ook het trainen van eerlijkheid en sportivi teit. Als gasten waren kruisvaarders uit Boven kerk aanwezig. Hierna werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden en werd na afloop daarvan een tooneelstuk opgevoerd door de leden van het cohort St.-Fidelis. De einduitslag van de jury aangaande de wedstrijden luidt als volgt: IJmuiden-Oost 29 punten; Driehuis 24 pun ten; IJmuiden-West 17 punten. ,,ZONNESTRAAL"-DAG. DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN, d» Zaterdag, 23 dezer, zal alhier de bekende jaarlijksche „Zonnestraal"-collecte worden ge houden. De opbrengst dezer collecte dient om de verpleging van T.B.C.-patienten op „Zonne straal" te financieren. Bekend cnag worden geacht, dat in het sanatorium „Zonnestraal" patiënten van alle gezindten en uit geheel ons land verpleging vinden; vooral de ar- beids-therapie, daar toegepast in uitstekend geoutilleerde werkplaatsen en de voortgezette behandeling van z.g. nazorg-patienten brengt verrassend gunstige resultaten op. Het comité voor de collecte vertrouwt dan ook, dat ieder zich voor dit mooie doel offer vaardig zal willen toonen en de collectanten hun onbaatzuchtig werk bekroond mogen zien met een rijken oogst voor het prachtige doel. Wie zich opgewekt mocht gevoelen mee te helpen met collecteeren, wordt vriendelijk ver zocht zich aan te melden bij de volgende adressen Voor Oud IJmuiden bij: T. Wildeboer, Prins Hendrikstraat 97. Voor Nieuw IJmuiden bij: Het Witte Kruis- gebouw. voor IJmuiden-Oost bijhet consultatiebureau en het secretariaat, Gerard Doustraat 56. Voor Velsen-Dorp bij: mevr. WuisDekker, Driehuizerkerkweg 4. Voor Velsen-Noord bij: mevr. Fierstra, Wij- cerstraatweg 60. Voor Driehuis bij: mevr. v. Nifterick, v. Tuylweg 8.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1