De concurrentie onder de Haarlemsche bakkers. Griekenland door aardbeving geteisterd. Javaansche kinderen door springvloed verrast. Rubriek voor Vragen Geen loonsverlaging en geen prijsdaling. HAARLEM Woensdag. De drie samenwerkende besturen van werk nemersorganisaties in het bakkersbedrijf te Haarlem hebben een circulaire aan het brood etend publiek van Haarlem verspreid waarin mededeelingen gedaan worden over een groote loonsverlaging voor de gezellen, ge paard gaande aan een groote prijsdaling van het brood. Deze circulaire, die een schakel is m den concurrentiestrijd die reeds eenigen tijd gaande is in het bakkersbedrijf te Haarlem, en waarover reeds vele circulaires zijn verspreid kan misverstand wekken onder de brood- etenden, als het niet in staat is de rond gezonden papieren naast elkaar te leggen. Ei- wordt gezegd: ,3innen afzienbaren tijd zal u het brood tegen een zeer goedkoopen prijs worden aangeboden. Dit kan doordat slechte loonen en lange werktijden daartoe alle mo gelijkheden openen. Van eenige ordening in het bedrijf zal niets terecht komen; er dient de grootst mogelijke chaos te heerschen Den bakkerij-arbeiders zal aan het verstand o-ebracht moeten worden dat zij boven hun stand leven en arbeidsverhoudingen als in China en Japan de menschen toch ook in het leven laten". En verder: „Leest het laatst uitgegeven bil let waarin loonen worden kenbaar gemaakt die reeds in benedenwaartsche richting gaan. Waarvoor zouden de arbeiders op meer aan spraak maken? Vacantie behoeft niet te worden gegeven. De werkdagen worden in eentonigheid en hard ploeteren aaneen ge regen, week-in, week-uit. De exploitatie wordt in de'bakkerij zoowel als in den bezorgdienst zoo gemaakt dat de eindjes aan elkaar wor den geknoopt. En het broodetend publiek zal dit alles onder de suggestie, dat het goedkoop brood bekomt, aanvaarden". De vergrooting van het aantal werkloozen, dat een onvermij delijk gevolg is van het hier toegepaste systeem en lange werktijden, behoeft ons geen kopzorg te zijn. Voor dezen heeft de gemeen schap te zorgen. Haarlem kan er straks op bogen loonen te betalen ais in een dorp. De bezorgers zullen weer op een schoen en een slof en met baarden van armoede hun werk verrichten". Wij hadden over deze circulaire een onder houd met een der groote werkgevers hier ter stede. Deze was er van overtuigd, dat de samenwerkende besturen der gezellen-orga nisaties met dit rondschrijven iets anders bedoeld hebben dan het publiek er opper vlakkig in zal lezen. Door de groote bedrijven te Haar lem wordt op dit moment niet ge dacht aan een verlaging van den broodprijs. Voorloopig hebben zij ook geen loonsverlaging voor het personeel in den zin. Blijkbaar zoo vervolgde onze zegsman zijn de gezellen overtuigd van de moei lijkheid waarvoor de groote werkgevers te Haarlem zitten, nu er hier ter stede een con currentiestrijd is ontbrand die bijna een broodoorlog is geworden. Op den duur zal het ook moeilijk zijn voor de groote bedrijven om de hooge loonen die nu nog betaald worden "Te handhaven als de gezellen niet kunnen beletten dat voor lagere loonen bij de con currenten wordt gewerkt. De groote werkgevers te Haarlem staan op het standpunt, dat de re geering in het belang van de bedrij ven ,die nu vermoord dreigen te wor den en ook in het belang der gezellen, een minimum-prijs voor het brood moet vaststellen, die door alle bak kerijen moet worden aanvaard. Met vele andere artikelen wordt dit wel ge daan, waarom nu ook niet met het brood? Zoolang de groote werkgevers in den con currentiestrijd de hoofden koelhouden, en niets wijst er op, dat zij niet bij hun tegen woordige houding zullen volharden, zal het wel blijven zooals het nu is. Met de loonen der bakkersgezellen hier ter stede is het evenwel iets eigenaardigs. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen gepubliceerd, dat te Haarlem de volgende loonen betaald worden: geschoolde arbeiders: f 27.30, ge oefende arbeiders (bankbeden, enz.)f 23,12, ongeschoolde en aankomende arbeiders boven 21 jaar: f 20.60, arbeiders 18-20 jaar: f10.20, jon gens 14-17 jaar: f 4.21. Ik begrijp niet, hoe het Centraal Bureau aan deze cijfers komt, want de groote werkgevers te Haarlem betalen veel hoogere loonen, namelijk f 30 voor volslagen arbeiders, met f 2 extra voor deegmakers en f 3 voor ovenisten. De coöperaties betalen nog f 1 meer. Na het afloopen van het collectieve contract hebben wij de loonen van de gezellen die in onzen dienst bleven onveranderd gela ten. Alleen zijn toen, als er een plaats open kwam, enkele jeugdige arbeiders aangenomen op wat minder loon. In het algemeen betalen de groote bedrijven loonen die boven de f 30 liggen. Als het gemiddelde loon dat het Cen traal Bureau berekend heeft juist is, moeten in het kleinbedrijf te Haarlem wel zeer lage loo nen betaald worden. Zoo'n concurrentie maakt het voor de bedrijven natuurlijk op den duur zeer moeilijk. De organisaties hebben in hun conclusie» ook iets gezegd over vacanties. Die worden door ons nog steeds verleend als in het oude contract stond. Niemand van ons denkt er aan om daaraan te tornen. Zooals ik reeds opmerkte aldus besloot onze zegsman wij werken nu zonder collec tief contract. De Haarlemsche gezellen-orga nisaties hebben getracht nu een nieuw con tract af te sluiten met een van de groote be drijven te Haarlem, waarbij hoogere loonen werden voorgesteld dan nu betaald worden, maar deze werkgever heeft de besturen ver wezen naar het hoofdbestuur omdat er onder handelingen loopen over een nieuw landelijk contract. Wij hadden ook een kort onderhoud met een bestuurder van een der groote coöperaties hier ter stede. Ook deze verwonderde zich over de circulaire der gezellen-organisaties. De coöperaties betalen nog steeds de loonen die uitgaan boven het collectieve arbeidscontract en er is nog geen woord gesproken over een eventueele verlaging in de naaste toekomst. Evenmin over een verlaging van den brood prijs. Weer vier slachtoffers bij nieuwe incidenten in Palestina. JERUZALEM 19 Juli (Havas). De toe stand blijft in Palestina onrustig. Er hebben zich ook vandaag weer op verscheidene plaat sen incidenten voorgedaan, waarbij vier per- sonen het leven verloren. Twee autobussen op elkaar ingereden. Vijf inzittenden gewond. Dinsdagavond omstreeks zeven uur zijn op den rijksweg te Geleen twee autobussen, waarin zich patiënten bevonden van het ge neeskundig gesticht „Voorburg" te Vught, op elkaar gereden, met het gevolg, dat vier pa- tienten en een broeder verwondingen opliepen. Vijf autobussen, alle gevuld met verpleeg den en personeel van „Voorburg" reden ach ter elkaar op den rijksweg. Men keerde terug van een uitstapje naar Zuid-Limburg en was op weg naar Vught. De chauffeur van de voorste bus moest plot seling krachtig remmen voor een kind dat on verwachts den weg overstak. De bestuurder van de tweede bus trachtte door zijn stuur naar rechts om te gooien, een botsing te ver mijden, doch dit gelukte niet. Van de eerste bus werd de achterbank ernstig beschadigd. De hier gezeten vier patiënten en een broe der-verpleger kregen allen verwondingen, van wie de broeder vrij ernstige. Deze had bloe dende wonden aan het hoofd en werd in be- wusteloozen toestand een nabijgelegen huis binnengedragen. De overige vier personen hadden slechts snijwonden aan gelaat en han den opgeloopen. De drie bussen, die niet bij de botsing be trokken waren, hebben de reis voortgezet, waarna de passagiers uit de beide voorste voertuigen met andere bussen zijn verder ge gaan. De vijf gewonden konden na verbonden te zijn met de touringcars vertrekken. Vele personen door neervallend puin gedood. Bevolking vluchtte naar de bergen. ATHENE, 20 Juli. De Grieksche hoofdstad en omgeving zijn door ern stige aardbevingen getroffen waar door verscheidene personen gedood en groote materieele schade aangericht werd. Het epicentrum lag ongeveer 60 K.M. ten N.O. van Athene in het Oro- pos-gebied. Hier werden in 20 secon den 3 dorpen met den grond gelijk gemaakt en in andere dorpen werden de meeste huizen ernstig beschadigd. Vele personen werden in hun bed door neervallend puin en balken gedood. De bevolking die bij de eerste schok ken uit de dorpen in de bergen vlucht te, weigerde bij het aanbreken van den dag terug te keeren. Het is thans onmogelijk het aantal dooden en ge wonden vast te stellen omdat heele families door paniek bevangen in de bergen ronddwalen. Ook in Chalkis op Euboea werd de aardbeving waargenomen. Eenige hui zen stortten daar in doch evenals in Athene zijn hier geen menschenlevens te betreuren. (United Press) ATHENE, 20 Juli. Bij de aardbe ving in de omstreken van de Griek sche hoofdstad zijn tien personen ge dood. Dertig slachtoffers werden zwaar en 50 licht gewond. (United Press). DE ZAAK TEGEN BARANOWSKY UITGESTELD. Woensdagochtend zou in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof behandeld worden de zaak tegen Jarislaw Baranowsky, beter be kend als Bora van den Rotterdamschen bom aanslag, die wegens het gebruik van een val- schen reispas door den Rotterdamschen poli tierechter tot twee maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Verdachte was hedenochtend niet versche nen, daar hij zich, zooals zijn verdediger aan het hof had medegedeeld, voor herstel van gezondheid in het buitenland bevond. Het gerechtshof stelde daarom de behan deling van deze zaak uit tot Woensdagochtend 5 October en gelastte de persoonlijke ver schijning van verdachte. JONGETJE DOOR TURFWAGEN OVER REDEN EN GEDOOD. Het vijfjarig zoontje van den arbeider H. Zwiers te Schoonoord is onder een turfwagen geraakt, waarbij een der wielen het knaapje over het hoofd ging. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. Zwendelaar goochelde met duizenden guldens. Bij zijn arrestatie had hij echter slechts 14 cent op zak. In den loop van het vorige jaar en het begin van dit jaar waren op het bureau Raampoort te Amsterdam herhaaldelijk klachten binnen gekomen over een 47-jarigen inwoner van de hoofdstad, die onder valsche voorspiegelingen van een tweetal personen geld had weten los te krijgen tot een bedrag van tweeduizend gulden. Van een zakenrelatie in de Hectorstraat had hij het vertrouwen weten te winnen, door zich als eigenaar van verschillende huizen voor te doen. Hij liet dezen man een schijn-contract van een zoogenaamd door hem gekocht huis zien en kreeg hierop duizend gulden als voor schot uitbetaald, waarvan de man nimmer meer iets terug zag. Voor een familie in de John Franklinstraat speelde hij den rechtskundigen adviseur. Hij zou voor deze familie in een erfeniszaak een spaarbankboekje, waarop f 965 waren ingelegd, hebben opgedoken. Hij kon hun dit spaargeld van den erflater echter niet ter hand stellen, want er zou op dit boekje dat in handen was van een vrouw beslag zijn gelegd door „den officier van justitie", zooals hij de familie had wijs gemaakt. Men neemt echter aan, dat hij zelf die „officier van justitie" is. Voorts leende hij van een goedgeloovig lid van deze familie op een ander fraai verhaal nog een kleinere som geld. Vannacht heeft de politie den man van zijn bed gelicht en op het bureau Raampoort in gesloten. Ofschoon hij met groote geldsbe dragen goochelde, had hij zijn aanhouding niet meer dan veertien cent op zak. Tilburgsche politie arresteert „beroofden" kantoorlooper. Op geraffineerde wijze gefingeerde overval op touw gezet. Ook drie medeplichtigen in arrest. Zooals gemeld werd is Maandag 11 Juli j.l. uit de tasch van den kantoorlooper van de firma Eras te Tilburg, die aan de Amster- damsche Bank 5609 gld. had geïnd en daarna in de Damstraat bij de firma Maessen nog even een pakje afhaalde waarbij hij zijn fiets buiten had laten staan, 36Ü0 gld. gestolen. De beroofde maakte alarm, de politie ging onmiddellijk op zoek naar den dader. De we gen rond Tilburg werden afgezet, maar de brutale roover werd niet gevonden. Bij het voortgezette onderzoek kwam aan het licht, dat in den tijd, dat de kantoorloo per na zijn eerste bezoek aan de Amsterdam- sche Bank, een boodschap had gedaan aan het postkantoor, de Amsterdamsche Bank was opgebeld met de vraag om den kantoorlooper van Eras te zeggen, dat hij bij de firma Maessen in de Damstraat een pakje moest halen en nu bleek, dat noch de firma Eras noch de firma Maessen die boodschap had doorgegeven. De dader, die met die boodschap den looper naar de plaats had gelokt, waar hij werd „beroofd", moest dus wel zeer goed op de hoogte zijn ge weest van de interne bijzonderheden van de zaken, die er bij 'betrokken waren. De recherche kreeg daarop ernstige ver denking tegen een persoon, die al meermalen met haar in aanraking was geweest en die wel in staat werd geacht tot een dergelijke geraffineerde daad. Deze persoon, de 32-jarige J. A., ex-filmoperateur, vroeger te Tilburg woonachtig, thans zwervend, die een zwager is van den beroofden banklooper werd in Ant werpen opgewacht door den Tilburgschen inspecteur van de recherche, J. Stevens. De verdachte had een groot bedrag aan Ne- derlandsch bankpapier b»j zich. Hij wist ech ter niet alleen niets van de berooving af, maar hij had ook een pracht van een alibi, dat ech ter wat al te mooi was. Dit alibi wees uit, dat de verdachte Maan dagmorgen in Amsterdam was geweest en bracht de politie naar de hoofdstad, waar zij een paar medeplichtigen op het spoor kwam, namelijk den 40-jarigen chauffeur J. J. V. en den 44-jarigen koopman J. H. O. Door ijverig speuren werd haar nu langzamerhand de heele zaak duide lijk en gisteren kon zij er toe over gaan de „beroofden" looper te arres teeren, tegelijkertijd met de twee Am sterdamsche medeplichtigen, die in Vaals werden aangehouden, waar zij met een drietal dames goede sier maakten van den buit. De looper, de 30-jarige A. Th. A. van B„ viel na een langdurig verhoor door de mand. Zijn zwager had het plan opgezet. De looper heeft na het beuren van het geld, in een stille straat in de buurt van het station, de pakken met bankbiljetten aan de twee Amster damsche jongens ter hand gesteld. Deze zijn toen per trein vertrokken. De looper ging daarna naar de firma Maessen aan de Damstraat en toen hij weer buiten kwam, heeft hij de tasch opengerukt en alarm geslagen, alsof hij daar was beroofd. Toen dus de politie ter plaatse kwam, was er geen gevaar, dat de -dieven nog konden worden aangehouden. Van B. en de Amsterdammers V. en O. zijn ingesloten in het politiebureau te Tilburg en zullen na het onderzoek naar Breda worden overgebracht en ter beschikking van de justi tie worden gesteld. A. bevindt zich te Ant werpen in arrest. Ongeveer 1500 gld. van het geroofde geld is nog op de daders in beslag genomen. Daarna ontvangst ten Stadhuize. PARIJS 20 Juli (Havas/A. N. P.) Van ochtend te kwart voor tien is koning George VI uitgereden om zich naar de Are de Triom- phe te begeven, teneinde de 1.500.000 Fran- sche en 800.000 Britsche gesneuvelden uit den wereldoorlog te herdenken. Te vijf minuten voor tien kwam de koning op de Place de 1' Etoile aan. Hij was gekleed in de uniform van veldmaarschalk. Terwijl de auto's langs reden, brachten de troepen de militaire eer bewijzen, werden de trommen geroerd en schalden de trompetten. Op het plein werd de koning namens de regeering van Frank rijk ontvangen door minister Champetier de Ribes, die de opperofficieren voorstelde, waar na de koning een krans op het monument legde. Hierna teekende hij in het Gulden Boek en onderhield zich geruimen tijd met een aantal oudstrijders. Te kwart over tien keerde de koning naar het Quai d'Orsay terug. De menigte, welke stond opgesteld achter de regimenten Spahis op het plein en langs den weg, juichte den vorst luide toe. Te half elf kwamen president Lebrun en zijn echtgenoote de vorstelijke gasten halen om per schip naar het stadhuis van Parijs te gaan. In tien auto's begaf het gezelschap zich naar de aanlegplaats. Het koninklijk jacht werd vergezeld door zeven jachten van de marine. Te vijf minu ten voor elf kwam het gezelschap bij het stadhuis aan. Hier hadden padvinders de eerewacht betrokken en een ontelbare me nigte juichte de koninklijke gasten toe. Aan het einde van de lie Cite was het meer van Lochness nagebootst. Twee monsters met een soort Hippocampeskoppen spoten hooge waterstralen uit en rondom dartelden trito nen en najaden. Tijdens de ontvangst op -het stadhuis heeft de koning een toespraak gehouden, waarin hij o.a. zeide: „mijn grootvader kwam hier in 1903 en hielp den grondslag leggen voor de overeenkomst tusschen Frankrijk en Enge land. Mijn vader kwam hier in April 1914 om deze overeenkomst te bevestigen, welke kor ten tijd later de vuurproef onderging en van daag ben ik gekomen en heb ik gemerkt, dat de overeenkomst niets heeft verloren aan kracht en levensvatbaarheid". HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. DéFIlé IN DEN HAAG. Blijkens een algemeen order van den com mandant van het veldleger zal ter gelegen heid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op 29 Augustus in Den Haag een défilé wprden gehoude door onderdeelen van de weermacht. Dit défilé, dat ongeveer een uur zal duren, heeft plaats op het nieuwe gedeelte van de Alkemadelaan, gelegen tusschen den Waalsdorpscheweg en den Pompstationsweg. De totale sterkte der troepen zal ongeveer 11.000 man bedragen. Het défilé zal worden besloten met een paradevlucht van de vlieg tuigen van marine en landmacht. Koning George VI legt een krans op het Graf van den Onbekenden Soldaat. Negen scholieren verdronken BATAVIA, 20 Juli. (Aneta) Nabij het visschersdorpje Tjipatoedjah, aan de zuidkust van Java, en de buurt van Tasikmalaja, zijn zeventien in-heem- sche schoolkinderen bij het overste ken van een riviertje, door een spring vloed verrast. Binnen enkele seconden steeg het water tot 2V2 meter boven het normale peil. Negen kinderen zijn verdronken. Prins Nicolaas te Boekarest. Prins Nicolaas, de broeder des konings is per vliegtuig te Boekarest aangekomen om tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van zijn moeder. Hij begaf zich onmiddellijk naar Si- naia, waar hij zijn intrek nam in het ridder huis, een bijgebouw van het koninklijk pa leis, dat in den regel den gasten van den ko ning tot woning dient. De prins heeft het diner gebruikt bij den koning. De twee broers, die elkaar sedert October, toen prins Nicolaas werd verbannen, niet hadden gezien, hebben den avond tezamen doorgebracht. Men wijst er op, dat prins Nicolaas bij zijn aankomst werd ontvangen met de eerbewijzen verschul digd aan een prins van het Koninklijk Huis. EXAMENS. EXAMENS PROT. CHR. NIJVERHEIDS SCHOOL. Het getuigschrift „Huishoudkundige" aan de Prot. Christ. Nijverheidsschool, (Tette- rodestr.) werd behaald doorJ. Angelino, Haar lem; A. Bolhuis, Haarlem; M. Blankenberg, IJmuiden; J. v. Engers, Haarlem; P. Florijn Heemstede; G. Hylkema, Hillegom, C. Hult- zer, Aerdenhout; M. Joustra, Haarlem; A. Kout, Overveen; P. Lasschuft, Overveen; A. Nederkoorn, Haarlem; S. Nieuwenhuis, Lisse; M. Plaisier, Heemstede; J. Schelling, Heem stede; W. Siebelink, Haarlem; G. de Waal Malefijt, Overveen; A. Zaal, IJmuiden. Afge wezen geen. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" door: T. de Boo, Hoofddorp; R. Dercksen, Santpoort! H. v. Giesel, Haarlem; D. v. Ham, Haarlem! G. de Ruigh, Haarlem; D. Stomp- horst, Haarlem; M. v. d. Velde, Haarlem; R. Venema, Haarlem; L. Bol, Zandvoort; M. v. Buuren, Haarlem; B. v. Egmont, Heemstede; E. v. Eykern, Haarlem; D. Hoogland, Over veen, G. Kooij, Haarlem; J. Kruiff, Hillegom; T. Kuipers, Haarlem; A. v. d. Leek, Haarlem; I. Ligtermoed, Haarlem; L. Mingels, Heem stede; T. v. d. Putte, IJmuiden; T. Trentz Cop- yens, Heemstede. Afgewezen twee. Het getuigschrift „Costuumnaaien" door: B. den Doelder, Haarlem; B. Laven, Haarlem; W. Suurland, Overveen; en N. v. Beem, Haar lem. Afgewezen geen. GEEN VERNIETIGING VAN AARDBEIEN. Naar aanleiding van een in de pers versche nen bericht als zouden op de veilingen aan gevoerde aardbeien die niet den minimumprijs opbrengen en door de Nederlandsche groen ten- en fruitcentrale worden overgenomen, vernietigd worden, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit bericht onjuist is. Het ligt in geen geval in de bedoeling, tot vernietiging van aardbeien over te gaan; par tijen, welke door de centrale worden overge nomen worden verduurzaamd en aldus tot waarde gebracht. V".: :ïK: - Ook een incident aan de Poolsch- Russisclie grens. Meisje door Russische grenswacht neergeschoten. De Poolsche bladen maken melding van een grensincident in de nabijheid van het dorp Kisorycze in het district Sarny in Wolhynie. Een Sovjet-Russische grenswacht heeft zich op Poolsch gebied begeven en daar een 16- jarlg boerenmeisje neergeschoten waarna hij zich weder over de grens terug trok. De Pool sche autoriteiten hebben een protest inge diend. OD.N.B.) Opmarsch van Italianen naar Valencia? VALENCIA, 20 Juli (Havas). Italiaansche troepen rukken op naar Valencia, aldus ver neemt Havas uit Valencia. Zij tellen 40.000 man, weluitgerust met materieel. Zonder deze Italiaansche troepen zouden de troepen van Franco geen meter vooruitgerukt kunnen zijn, verklaart men in regeeringskringen. Ver der verklaart men, dat groote hoeveelheden Italiaansch oorlogsmateriaal zijn ontscheept te Cadix. Het bezetten van de Col Araguda geeft de troepen van Franco een bevoorrechte positie. Andere Italiaansche afdeelingen pogen de regeeringstroepen ten zuidwesten van Barra- cas in den rug te komen. Gisteren is generaal Piazzoni met zijn bri gade zwarte pijlen voor Begis opgerukt, toch is de overwinning zwaar geweest. Drie natio nalistische vliegtuigen zijn omlaag geschoten; een Italiaansch kapitein-vlieger werd ge vangen genomen. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijnworden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Een terrazzo-vloer ln een gang la verwaarloosd en ziet er dof en kalkachtig uit. Hoe moet ik dat weer in órde krijgen en hoe hoiid ik den vloer daarna het best? Is lijnolie aan te bevelen? (Schrobben met zeep heeft niet voldoende geholpen). ANTWOORD: Ja. Den vloer goed en ruim schoots inwrijven met lijnolie (1 dL. rauwe en 1 dL. gekookte); den volgenden dag stevig uit wrijven. ,Den vloer geregeld elke veertien dagen met een weinig olie opwrijven. VRAAG: Hoe kan ik vlekken van zwarten Inkt uit een vloerkleed verwijderen? ANTWOORD: De vlek eerst goed afschuieren met een warm, neutraal sopje, daarna goed af- sponsen met warm water. Met leeren lap ver volgens zoo droog mogelijk kloppen en dan op de vlek citroensap laten druppelen, 1 kwartier laten inwerken en zoo noodig weer citroensap erop druppelen. Weer afsponsen en droog klop pen. VRAAG: Hoe krijg ik carbonpaplervlekken uit een wol-met-zijde japon? (Waschbenzine helpt niet). ANTWOORD: Met perchlooraethyleen afwrij ven. Blijft er nog een vlek achter, dan deze met een lauw sopje afwrijven en met warm water na- sponsen. RECHTSZAKEN VRAAG: Mijn vrouw gaat drie dagen in de 14 dagen uit werken. Haar mevrouw gaat met vacantie. 1. Moet mevrouw haar nu betalen? 2. Hoeveel? Ze verdient 2 per dag met brood- kost. ANTWOORD: 1. Ja. 2. Het loon plus 0.50 kostgeld per dag. VRAAG: Ik werk van 88 met vollen kost. Op hoeveel kostgeld heb ik recht in de vacantie? ANTWOORD: Op 0.75 per dag. VRAAG: Inkomen voor man en vrouw ia 1154. Kan men mij verplichten een werkloozen zoon (getrouwd) te steunen? ANTWOORD: Ja, doch voor een zeer klein bedrag, b.v. 0.50 per week. PLANTEN. Woensdagmorgen is op het terrein aan de Spanjaardslaan de tvveedaagsche cricketwedstrijd tusschen M. C en het elftal van den N. C. B. begonnen. Een fraai tob het terrein. VRAAG: Wat is de beste samenstelling van aarde voor cactus en vetplanten en de beste tijd van verpotten? ANTWOORD: Klei met zand gemengd en daardoor veel gestampte potscherven. De beste tijd voor verpotten is Maart. VRAAG: 1. Wat Is de beste fietsweg naar Brussel? Hoeveel km.? 2. Moet aan de grens een bedrag gestort wor den voor de fiets? ANTWOORD: 1. Haarlem, Leiden, Zoetermeer, Zegwaard, Bergschenhoek, Hillegersberg, Rotter dam, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp Moer dijk, Rosendaal, Nispen, Essen, Calmpthout, Ca- pellen, Eeckenen, Antwerpen, Boom, Vilvoorde, Laeken, Brussel. 190 km. 2. Een gebruikte fiets mag vrij tijdelijk wor den ingevoerd. VRAAG: Ik wil per fiets van Maastricht Bel gië ingaan. Kan ik de fiets en een foto-toestel vrij over de grens meenemen? Waar zijn pas of touristenkaart te verkrijgen? Kosteloos? ANTWOORD: Een gebruikte fiets mag vrij worden ingevoerd ln België. Laat u aan het foto toestel een loodje maken aan het belastingkan toor Klein Heiligland, hebt dan aan de grens geen moeilijkheden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7