B1 Zomertijd Het lastigemoderne kapsel Prentbriefkaarten en souvenirs IT Is de tijd dat de postbode prent briefkaarten in onze brievenbus deponeert; voor ons thuisblijvers komt meteen de romantiek van het op reis gaan daarmee ons huis binnen. Of doet het u soms niets, wanneer u naast uw ontbijtbordje de een of andere landschaps afbeelding op zoo'n stukje karton ziet liggen. U neemt de kaart toch ook vol verwachting op wie zou er aan mij gedacht hebben het plaatje interesseert u vooralsnog niet erg veel, maar wat zou er wel op staanV Rie. Piet Jansen Elly v. Puffelen en man. W. Pietersen Dat is een teleurstelling, alleen die na; en verder niets. Een beetje mistroostig bekijkt u het plaat je, dat niet erg mooi is, en u gaat veronder stellen. dat het „daar" is tegengevallen, dat het een deceptie is gebleken te zijn nu, dat kunt u zich voorstellen, die briefkaart is aan alle kanten al een tegenvaller. En u ver scheurt dit onpersoonlijk levensteeken met even weinig gedachte aan den afzender, als deze aan u heeft gewijd. Zoo'n briefkaart met enkel een naam: sommigen versturen ze bij tientallen, het gaat immers fijn vlug. Gauw even uitzoeken in een winkel, neem er van ieder maar een tje, dan stuur je vast nooit tweemaal dezelf de, even de adressen en de naam krabbelen., postzegel erop, klaar is Kees. Zoo doe je er aan de loopende band iedere minuut een, maar heb je ook gedacht aan hem of haar die je op die manier blij maakt met een doo de musch? Of heb je het alleen maar gedaan om al die thuisblijvers de oogen uit te steken: zie je wel, hoe heerlijk ik het hier heb, arme stakker die moet thuisblijven? Stuur je die briefkaarten niet meer tot eigen glorie van: zoo bereisd ben ik nu! dan om aan je vrienden en familieleden te denken wanneer je zelf geniet en ze daardoor iets te laten meegenieten van al dat moois. Maar wie er zóó over denkt, beperkt het schrijven in die mate, dat aan iedere ge adresseerde een persoonlijk woord kan wor den geschreven, en dat de prentbriefkaarten met zorg en overleg worden uitgekozen. Meer werk geeft dat zeker niet, want tien met een persoonlijk woord nemen niet meer tijd in beslag dan vijftig aan de loopende band met alleen een naam. En de kosten zullen wel zoowat overeen uitkomen. Als kind woonde ik bij hoe een oude heer, een allervriendelijkste man die nooit iemand kwetste, zei tegen iemand die hem met ijzeren hardnekkigheid ettelijke keeren per vacantie zoo'n prentbriefkaart met een naam alleen erop stuurde: Voor mij hoef je die moeite niet meer te nemen, ik dank je voor de goede bedoeling, maar zulke briefkaarten heb ik liever niet. Het was even een pijnlijk oogenblik, maar hij had gelijk, wat zegt zoo'n onnoozele kaart je nu, niets immers. Daarvoor kun je je geld beter in je zak houden. Sommige vacantiegangers nemen ook voor Jan en alleman souvenirs mee, zij besteden een heele morgen van hun krap toegemeten reistijd om voor de heele familie en alle ken nissen een „welkom-thuisje" op te snorren. Wanneer het heele reisgezelschap, of het er nu twee of tien zijn, dol is op dit winkelen, nu, laten zij hun hart dan ophalen, maar is dit niet het geval, beperk het dan zooveel mogelijk, neem er een uurtje voor, waarin toch niets bijzonders wordt ondernomen, en loop vooral niet stad en land af in een kleine plaats voor iets speciaals, wat u in de stad van uw inwoning te kust en te keur kunt krijgen. Dit koopen van reissouvenirs kan zulke enorme afmetingen aannemen en wij vrou wen maken ons er het meest schuldig aan dat manlief vóór de reis als voorwaarde stelt: niets koopen; wat je noodig hebt, heb je bij je, souvenirs worden duur door de invoer rechten en ze nemen teveel tijd in beslag. Nu is dit ook wel erg drastisch opgevat; als vrouwlief wat tact heeft, kan ze het koo pen in beperkten vorm ongemerkt doen, en het is best te begrijpen, dat moeder voor de kinderen in de eerste plaats iets speciaals wil meebrengen, dat is voor ieder kind een ge heimzinnig, een ongeloofelijk festijn, dat pakje dat uit de koffer komt, die zoo ver weg geweest is. Maar laat het een kleinigheid zijn, zoo ongemerkt bij het voorbijloopen in een étalage gezien, en gekocht, en laat er vooral bij het naar huis gaan geen nieuwe koffer noodig zijn om alles wat gekocht is, te bergen. Bij het teruggaan is het koffer pakken toch al een probleem omdat gedragen goed veel moeilijker en onvoordeeliger pakt, dan schoone kleeren, maak het dan niet tot een vrijwel onoplosbaar probleem door groote, veel plaats vragende souvenirs. E. E. J.—P. Zondag: Blinke vinken Doperwten Aardappelen Frambozen bavarois Maandag: Saucijsjes Bloemkool Aardappelen Havermoutpap Dinsdag: Bloemkoolsoep Pannekoeken met aardbeiencompóte Woensdag: Roastbeaf Stoofsla Aardappelen Citroenrijst met vanillesaus Donderdag: Groentesoep Koude roastbeaf Postelein Aardappelen Vruchtensla Vrijdag: Gebakken vlsch Kropsla Aardappelen Botersaus Tapiocaschotel Zaterdag: Rijst met poulet Tomatensaus Trommelkoek Een serie smakelijke recepten voor het warme jaargetij. VEGETARISCHE MENU'S. 1. Tomatensoep Gekookte aardappelen Andijvie Broodschotel met rabarber 1. Macaronischelpen met kaas Versche capucijners Bruine boter Aardappelen Vruchten 3. Eierbroodjes Pureerand met dop erwtjes en worteltjes Chocoladepudding Vanillesaus 4. Selderijsoep Aardappelen Bloemkool met tomatensaus Macaroni met rozijnen Vrouwenrubriek. De zomer is de tijd van de vruchten. Hoe wel de meeste vruchten rauw gegeten kun nen worden en dan heel gezond en lekker zijn, kan men er toch ook in de keuken heel smakelijke, aantrekkelijk uitziende gerech ten, meestal toespijzen van maken. Hieronder volgen eenige recepten, die van allerlei vruch ten gemaakt kunnen worden. Vruchtenpudding (5 pers.) Benoodigdheden4 dl. witte bessenwijn. 1 dl. water. 50 gr. suiker, 15 gr. gelatine, aard beien, kersen, frambozen of vruchten uit een blik bijv, mandarijntjes ananas. Het vocht kan dan gebruikt worden inplaats van de wijn, maar moet dan naar smaak met citroensap en suiker lekker gemaakt worden 1/4 1. blik is voor deze hoeveelheid voldoende. Voor het vulsel: 1/8 L. slagroom, 1 lepel suiker. Bereiding De vruchten schoonmaken, goed wasschen, (kersen ontpitten) en uit laten lekken op een zeef. Vruchten uit blik eveneens uit laten lekken. De gelatine weeken in koud water en In 1 dl. kokend water oplossen. Dan de suiker toevoegen en de wijn of het vruchtensap, met citroensap vermengd, er bij schenken. Alles zeven door een dichten doek. Een laagje van dit vocht in een rijstrand gieten en stijf la ten worden. Een gedeelte van de vruchten in de overgebleven gelei doopen en netjes naast elkaar in de rand leggen, op het vast gewor den laagje gelei. Als deze vruchten vastge pakt zijn, een e.M. gelei er opgieten, en dit aagje stijf laten worden, weer in gelei ge doopte vruchten er op leggen enz. zoo door gaan tot de rand gevuld is. Deze nu goed stijf laten worden. Voor het keeren 1 tel in heet water houden omkeeren op een bord en dit goed afdrogen. De room met de suiker stijf kloppen, en ge deeltelijk in den rand en er om heen spuiten Vruchtcnpudding met slagroom (bavarois) 4 personen. Benoodigdheden: 4 ons geurige aardbeien of frambozen, waarvan pl.m. 10 stuks achter gehouden worden voor garneering sap van citroen, 60 gr. suiker, 10 a 12 gr. gelatihe, 1 eiwit 1/8 slagroom. Bereiding: De vruchten uitzoeken, voorzichtig wasschen laten uitlekken en door een haren zeef wrij ven. De gelatine ln koud water weeken, daar na in een klein beetje kokend water oplossen. De suiker toevoegen en als deze gesmolten is, de wat afgekoelde massa bij de vruchtenpu- rée schenken. Het gezeefde citroensap toe voegen en alles schenken bij de room, die met het eiwit stijfgeklopt is. Als de massa stijf be gint te worden den vorm die met wat olie ingesmeerd en omgekeerd weggezet is. tot het gebruik, vullen. De pudding keeren en gar- neeren met de achtergehouden frambozen of aardbeien en wat slagroom. Open vruchtentaart: Benoodigdheden: Voor een zandtaartvorm van pl.m. 20 c.M. middellijn: voor het deeg: 1O0 gr. bloem, 70 gr. boter 50 gr. basterdsui ker, A ei. Voor het steunvulsel: boterham papier, rauwe rijst of boonen; voor 't vulsel: versche, gesuikerde of gestoofde vruchten, of vruchten uit het blik. Bereiding De bloem met de boter, wat zout en de bas terdsuiker in een kom doen, en met 2 mesjes de boter in stukjes snijden Het ei toevoegen en de massa doorkneden tot een goed samen- hangenden bal. Dezen uitdrukken in een on- diepen met boter besmeerden zandtaartvorm, even tegen den rand op. Een beboterd stukje boterhampapier iets grooter dan den vorm op het deeg leggen, hierop wat boonen of rijst leggen, vooral aan den rand om het terug zakken van het deeg te voorkomen. De taart in een matig warmen oven gaar laten worden. Het papier met steunvulsel verwijderen en het gebak nog even bij laten kleuren. Als de taart afgekoeld is de rand er af ha len en kort voor het gebruik vullen met de vruchten, daar door het sap van de vruchten het deeg spoedig week wordt. Gebruikt men kersen dan deze ontpitten, even opkoken (3 minuten) en het sap binden met wat sago De afgekoelde kersen in het deegbakje scheppen en de saus er overheen schenken. Aardbeien met suiker pl.m. 1 uur wegzetten, het uitgeloopen sap binden met wat sago en over de aardbeien heen schen ken. Vruchten uit blik kunnen meestal zoo gebruikt worden. Tegenwoordig zijn er speciale vormen voor deze taart in den handel, zoodat men geen steunvulsel noodig heeft. Vruchten limonade (pl.m. 1% fl.) Benoodigdheden: Y> 1. vruchtensap 2 dl. wa ter, 20 a 30 gr. citroenzuur (afhankelijk van den smaak der vruchten) 1 K.G. suiker. Bereiding' De vruchten, bijv. aardbeien of frambozen, in een kom doen, deze in een pan kokend wa ter zetten tot het sa.p er voor het grootste deel uitgetrokken is. De vruchtenmassa op een schoonen doek gieten, die in een haren z-eef gelegd is, goed uit laten lekken en meten. Op y2 1. sap 2 dl. water, 1 K.G. suiker en 20 a 30 gr. citroenzuur nemen. De suiker in het wa ter oplossen, evenals het citroenzuur, het vruchtensap er bij gieten en even door laten koken. Daarna overdoen in met sodawater schoongemaakte flesschen. Deze kurken en lakken. Vruchtensla. Bijna alle vruchten kunnen hiervoor ge bruikt worden. Aardbeien, frambozen, bra men. moerbeien uitzoeken en voorzichtig was schen. Pruimen, perziken, abrikozen halveeren, schillen, pitten verwijderen en in stukjes snij den. Kersen en morellen ontpitten en wasschen, sinaasappelen, grape fruit schillen, harde vel len en pitten verwijderen en in stukjes ver- deelen. Druiven schillen en ontpitten. Peren en appelen schillen en in dunne partjes snijden. De vruchten met suiker bestrooien, wat ci troensap er over druppelen en nu en dan voorzichtig omschudden. In een glazen scho tel doen of kleine schaaltjes of glazen er mee vullen. Een mooie vrucht bovenop leggen. Naar verkiezing stijf geklopte room er bij geven en alles zoo koud mogelijk opdienen. Vacantiekiekjes Probeer het eens met een paar echte „hoogtepunten". 't Is een wonderlijke geschiedenis met dat kieken in de vacantie! Sommige menschen zijn van meening, dat degene, die kiekt, véél meer aan z'n vacantie heeft, dan degene die niet kiekt. Anderen gelooven daarentegen, dat de kiekende en zeer zeker de alles wat los en vast is kiekende vaeantieganger altijd maar kijkt door het oog van de camera en dusz'n eigen oogen thuislaat. Een kern van waarheid ligt wel in deze laatste uitspraak n.l. wanneer we die toepas sen op den hartstochtelijken vacantie-foto- graaf. Zijn reis wordt automatisch verbrok keld in momentopnamen, zoodat hij wel een heele serie mooie brokstukjes in zijn brein en op z'n filmpjes mee naar huis brengt, maar dat het geheel de ziel van de reis min oi meer zoek is en blijft. Daarom is het ook. dat andere vacantie gangers uit principe niet kieken. Dat zijn. in tegenstelling met de actieve menschensoort bovengenoemd, de meer bespiegelende natu ren. Zij, die het leven en dus ook het va- cantiereisje niet willen verknippen in brok jes en momentjes, maar het als één geheel willen proeven en genieten. Beide menschensoorten hebben van hun standpunt uit gelijk. Wanneer u echter 'n be spiegelende natuur en een goed toestel be zit. zoudt u 't eens kunnen probeeren me' een enkel kiekje, genomen op hoogtepunten van reisgenot (dit behoeven niet altijd juist de erkend mooiste punten van de reis te zijn!) Er zijn oogenblikken in het leven en bijna ieder vacantiereisje telt er wel één of twee dat een mensch denkt: o. dit te kunnen vasthouden! Misschien „heel ge woon". maar juist op dat moment stemde een gelukkig, zorgeloos menschenhart harmonisch samen met de omgeving èn met het reis gezelschap. Dan ontstaat het pure vacantie- geluk. Als u op zoo'n moment zegt: „nu een kiekje" en de camera laat knippen, dan wordt uw foto-album een verzameling van ware hoogtepunten. En dan hebt u nooit het gevoel dat dat op elke prentbriefkaart beter te zien is! Probeeren? SPELLETJES VOOR HET STRAND. Touwspringen. Voor dit spel moet men een beetje sportief zijn. De spelers gaan in een kring staan en een van hen laat een bal aan een eind touw in 't rond slingeren. De anderen moeten telkens als de bal langs hen scheert er overheen springen. Dit vereischt van allen wat vlugheid en van den „slingeraar" vrij wat handigheid. Bal aanraken. Een zwaar karwei voor één van de spelers, n.l. voor dengene die in het midden staat, maar een echt luchtig ontspanningsspelletje voor de anderen. De spelers 5 tot 10 bijv. gaan in een kring staan en werpen elkaar een leeren bal toe, niet al te hoog. De speler in het midden moet probeeren. den bal in 't. voorbijgaan aan te raken. Gebeurt dit, dan is degene, die het laatst gegooid heeft, af en moet in 't midden gaan staan. Kunstmatige babyvoeding Een enkel woord over het fleschkindje in den zomer dit is een vrij groote moeilijkheid voor moeders, die niet over een kelder beschik ken. waardoor de melk steeds koel en daardoor versch kan worden gehouden. Borstkinderen zijn vooral in den zomer beter af. Maar er zal wel geen enkele moeder zijn, die uit gemak zucht de moedermelk aan haar kindje ont houdt; het geven van kunstmatige voeding is dus een noodzakelijk compromis en we moe ten er ons, ook in den zomer, zoo goed mogelijk doorheen slaan. Natuurlijk houden we ons voor de voeding van ons kindje geheel aan de voorschriften van het consultatiebureau of van den huis dokter. Wat het kindje te drinken krijgt, zal dus voor ieder geval verschillend zijn; een paar wenken over het „hoe" van de voeding mogen hier volstaan. In de eerste plaats moet de moeder zorgen, dat de kwaliteit van de koemelk goed is, des noods maar net zoolang van melkboer verwis selen tot het allerbeste bereikt is. In de groote steden zal in de meeste gevallen gepasteuri seerde melk de voorkeur verdienen. Deze wordt ie deren dag versch genomen en als men geen kelder heeft, direct in koud stroomend water gezet. Rauwe melk wordt direct gekookt en gaat eveneens in een teil met stroomend wa ter. Moeder zorgt verder dat het pannetje waar in de voeding wordt bereid, steeds volkomen schoon is, meestal wordt er een apart pannetje voor gehouden. Flesschen en spenen worden steeds goed gereinigd; men kiest bij voorkeur een cylindervormige flesch, die goed te reinigen is met een groote, passende speen, waarin met een naald een gat wordt gemaakt, zoodat deze met water gevuld geen straal geeft, maar druppelt, In een zindelijke huishouding behoeven de flesschen en spenen niet worden uitgekookt, want hoe vaak gebeurt het niet, dat flesschen hierdoor breken en spenen droogkoken! Als u maar steeds direct na de voeding flesch en speen reinigt en de flesch een half uurtje vol warm sodawater laat staan en daarna uit spoelt en de speen na het uitspoelen in een bakje met gekookt water legt, dat steeds ver- verscht wordt, is de zaak gezond. Vooral, zuinige moeders, nooit restjes van een vorige voeding in de flesch laten staan en weer voor den volgenden keer gebruiken! Dit is zelfs des winters verkeerd doch in den zomer, als melkspijzen zoo gauw zuur en onsmakelijk worden, buitengewoon schadelijk! ENGELAND EN DE DIENSTMEISJES. In Engeland heeft men, naar wij in het maandblad van de Ned. Vereen, van Huis vrouwen lezen, het dienstbodenvraagstuk krachtig aangevat en van overheidswege alles gedaan om de openbare meeening te stemmen ten gunste van meer belangstelling voor haar opleiding. Men wil er een leerlingwezen in voeren naar het voorbeeld van Zwitserland en Duitscliland. De leerlingtij d van 1 a 2 jaar ein digt met een examen, dat de leerling in staat stelt een diploma te krijgen, dat haar doet be- hooren tot een beroepsgroep. Men verwacht, dat zich geleidelijk vereenigingen van huis personeel zullen vormen. Reeds bestaat in En geland een comité voor huishoudelijken dienst, dat een sub-comité is van den Nat. Vrouwen raad. Dit comité houdt zich in 't bizonder bezig met het vrouwelijk leerlingwezen en de plaatsing van arbeidsters. Men hoopt, dat het ook zal bijdragen tot verandering van de openbare meening, zoodat de meisjes bij het verlaten van de school zich meer zullen toe leggen op het huishoudelijke werk. De natio nale vrouwenraad heeft een commissie be noemd, die opdracht heeft, een programma op te stellen, met het doel het peil van het werk van het huispersoneel te verhoogen door vormen te bepalen betreffende arbeidsvoor waarden en het uitreiken van diploma's. Een inmaakpraatje In dezen heerlijken inmaaktïjd, nu wij tenminste als we een tuin bezitten, of een goedkoop partijtje van 't een en ander op den kop kunnen tikken! weer naarstig aan den arbeid tijgen met weckflesschen, schoone doe ken en verdere attributen, is 't wel aardig, eens iets te vertellen over de verschillende manieren waarop primitieve volken hun voed sel conserveeren. We zullen dan spoedig mer ken dat wij als moderne huisvrouwen niet alléén de wijsheid in pacht hebben, want 't is verbluffend, welke uitstekende methoden zelfs de onbeschaafde vrouwen hierbij weten toe te passen. Van bacteriën en gistzwammen hebben ze natuurlijk nooit gehoord, maar toch hebben ze al spoedig ontdekt, dat alle levens middelen, die vochtig gehouden worden, be derven. En zoo begonnen ze er door vuur of zonnewarmte de vochtigheid aan te onttrek ken. Vooral vleesch en visch wordt op deze manier door bijna alle volken ter wereld ge conserveerd. Merkwaardig hierbij is, dat het bij de drogerij in 't Noorden en in 't Zuiden precies omgekeerd toegaat als men zou den ken: de bewoners van de warme landen moe ten niettegenstaande de hitte eerst een vuur tje aanleggen om het vleesch op een rooster te drogen, terwijl de volken in het Poolgebied het eenvoudig maar buiten in de frissche lucht leggen, waar het evenals trouwens bessen, knollen, wortels en kruiden, vanzelf droog wordt. De oorzaak van dezen schijnbaar paradoxalen toestand is, dat de lucht in de tropen altijd vochtig, die in de Poolstreken daarentegen steeds zeer droog is en aangezien zooals iedere wasschende hulsmoeder weet, slechts droge lucht het vocht uit de voorwer pen in zich kan opnemen, begrijpt men hier uit gemakkelijk, dat alleen de bewoners der Poolstreken zich het vuurmaken kunnen be sparen. Ook het conserveeren door luchtafsluiting, hetgeen bij ons in hoofdzaak wordt toegepast, was reeds vroeg bij vele natuurvolken bekend. Heel doelmatig gaan bijv. de Wedda's van Ceylon hierbij te werk. Nadat ze het vleesch boven een houtvuur hebben gedroogd, leggen ze het in honing te weeken, wikkelen het in boomschors, hangen het in holle boomstam men op en strijken tenslotte de opening van den boom met leem dicht. Het leem beschermt de honing tegen mieren en vliegen en de ver- suikerende honing sluit 't vleesch van de lucht af. Ondanks het heete klimaat kan men op deze manier het vleesch jarenlang goed hou den. Een goede luchtafsluiting wordt ook ver kregen door persen onder hoogen druk. Op deze wijze bereidden de Indianen vroeger hun beroemde „pemmikan". Zij sneden vleesch in kleine reepjes, droogden deze en verkruimel den ze dan met groote steenen. Daarna voeg den ze een derde van het gewicht aan vet erbij, maakten het geheel smakelijk met een paar zoete bessen en persten het zoo stijf mo gelijk in leeren zakken, die droog werden be waard. Deze pemmikan, die ook heel veel door Poolreizigers wordt gebruikt, blijft wer kelijk vele jaren eetbaar doch wordt nog over troffen door de beroemde „Indianenbrooden", die herhaaldelijk aan de Rio Acre in Zuid- Amerika zijn gevonden. Het waren groote, platte, zwarte koeken, zoo hard als steen. Van binnen waren ze echter spierwit en glad als ivoor. Hoewel deze brooden minstens dertig jaar oud moesten zijn waren zij, fijngewreven of gekookt, verrukkelijk van smaak. Zulk een duurzaamheid en nog bovendien zonder blik- jas of andere hulpmiddelen wekken natuurlijk de verbazing van de meest vooraanstaande deskundigen op inmaakgebied. Maar niemand heeft tot dusverre het geheim van de „India- nenbrooden" kunnen ontdekken! Iets dergelijks is ook het geval met de „melkspijs" van de Tibetanen, waarover pro fessor Molisch het eerst schreef. Zij wordt be reid uit melk van de Jak en vormt duimdikke, keiharde platen, die met een hamer worden stukgeslagen als men ze wil eten. In den mond zwellen de stukjes op en kunnen dan gemak kelijk worden gekauwd en verorberd. Men heeft hier echter niet te doen met kaas. Hoe ze hun „melkspijs" klaarmaken is een volsla gen raadsel, waar de Tibetanen erg geheim zinnig mee zijn. Men weet alleen dat dit voed sel tientallen van jaren goed blijft en dit is heel merkwaardig als u bedenkt, dat wij onze melk slechts door condenseeren, dus door een heel ingewikkeld procédé, houdbaar kunnen maken! Enkele eenvoudige wenken om het altijd netjes te hebben Sommige vrouwen en meisjes wekken onze permanente bewondering op om de permanen te keurigheid van haar permanent. En we vragen ons al af: hoe kan dat met dat vree- selijk lastige moderne kapsel? Maar meer dan ons dit afvragen en zuchten doen we gewoonlijk niet. Meestal keeren we, na een paar onhandige pogingen om het las tige moderne kapsel ook in o n s haar te doen houden, tot iets eenvoudigers terug. Toch is het heelemaal niet moeilijk, als we er maar een beetje ons best op doen. Laat ik u dus dit keer eens een paar eenvoudige wen ken op dit gebied mogen geven. We nemen aan dat de kapper u ter gele genheid van een „feestje" of „avondje" heeft uitgedost met het mooie moderne kapsel, met naar binnengedraaide krullen, dat u hier ziet. Let u dan allereerst goed op, hoe hij doet. En wilt u den volgenden dag er weer precies zóó uitzien, ga dan als volgt tewerk: Direct na het thuiskomen en voor het naar bed gaan moet u nog even de moeite nemen, uw haar duchtig uit te borstelen. Hebt u fijn haar dan geeft u minstens honderd streken, bij grof haar niet meer dan vijftig, 't Haar wordt echter niet neer-, maar opgeborsteld: uitstekend is het ook, het heelemaal voorover te borstelen. Klaar! Ziezoo, dan gaat u nu uw haar weer precies zoo opmaken als de kapper het heeft gedaan, maar eerst borstelt u er een weinig brillantine op vooral ook van onderen bij den "iek. Daarna kamt u het haar goed uit en bindt een stevig breed lint om het hoofd, zoo als u op 't plaatje ziet (links). U rolt dan de krullen netjes naar binnen, neemt het lint weg en vervangt het door een zijden netje, dat precies om het hoofd moet sluiten (midden). U moet het juiste netje kiezen, opdat uw haar gedurende den nacht goed blijft zitten. Geen netje, dat onder de kin of van achteren wordt vastgeknoopt, maar 't moet geheel rond zijn en van voren een elastiek hebben. Dat is heel gemakkelijk aan te brengen en uw haar blijft er netjes onder En waarom zoudt u 't niet kiezen in de kleur van uw nachtkleeding? Een extra charme, die niets kost! 's morgens moet doen, hangt af van de kwaliteit van uw haar. Hebt u fijn haar, dan is het aan te be velen, eenvoudig het netje weg te nemen en het kapsel zonder borstelen in orde te brengen. De krullen kunnen heel gemakke lijk worden opgerold als u een z.g. „ratten- staartje" gebruikt, dat tegenwoordig speciaal voor dit doel in den handel is, doch handige vrouwen doen het even vlug met de kam. Ook een dikke krultang. koud gebruikt, is soms een goed hulpmiddel. Vergeet vooral niet want dat is belang rijk! tenslotte het keurige kapsel te bespui ten met een weinig brillantine. Dit is de een voudigste methode, die voor fijn haar geldt. Is het uwe echter grof en zwaar, dan is het beter, het haar 's morgens over te maken Het dragen van een netje 's nachts is dan niet strikt noodig, hoewel het toch het werk ver gemakkelijkt. u verdeelt nu des morgens uw baar m lokken, die u, met flink brillantine, stuk voor stuk krachtig uitborstelt. Een ste vige borstel is aan te raden. Als het kapsel goed zit, wordt een klein beetje brillantine na- gespoten (rechts).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10