Onderhandelingen tusschen Sjigemitsoe en Litwinof mislukt. Het Britsche Koningspaar bezoekt Versailles. De sprong over den Oceaan. Bonnet: Fransche en Britsche standpunt ongewijzigd. is Een nieuwe succesvolle Oceaanvlucht. Ongerustheid te Tokio. Oom Mopperniet en de onwillige fiets. PROGRAMMA VRIJDAG 22 JU EI 1938 Défilé van het Parijsche garnizoen. Ter hoogte van de prefectuur van het departement Seine et Oise op de avenue Paris te Versailles was de tribune op geslagen, vanwaar de koning en presi dent Lebrun het voorbijtrekken van de troepen hebben gadegeslagen. De koning was gekleed in de khaki uni form van veldmaarschalk van het Britsche leger. Op de tribune bevon den zich ook minister-president- Da- ladier en de overige ministers met uitzondering van Jean Zay en de be velhebbers der verschillende onder deden der weermacht. Het garnizoen van Parijs ten getale van 35000 man defileerde onder commando van den militairen gouverneur van Parijs, generaal Billotte. Het défilé begon te kwart over elf. Achtereenvolgens reden voorbij de tribune detachementen van de cadetten van Saint Cyr, huzaren, dragonders, kurassiers, Marok- kaaïische en Algerynsche spahi's. Vervolgens de verschillende regimenten infanterie, leer- lyingen van Saint Cyr, Alpenjagers te voet en koloniale troepen, waarachter de zware gemotoriseerde artillerie volgde. Tenslotte kwamen de pantserwagens en vechtwagens. Tijdens het défilé verschenen dertig jacht vliegtuigen in gevechtsformatie, die met het geluid van hun motoren de muziek over stemden. Het défilé eindigde te 12.20 uur. Enthousiaste ontvangst van Koningin Elisabeth. Te twaalf uur verlieten ook koningin Eli sabeth en mevrouw Lebrun het ministerie van Buitenlandsche Zaken om naar Ver sailles te gaan, teneinde aan te zitten aan de lunch in de Spiegelzaal van het slot. De trein, waarmede de konigin van Engeland en de echtgenoote van den president van Frankrijk naar Ver sailles zijn gegaan, kwam te tien mi nuten voor een aan. De koningin werd met gelijke eerbewijzen ontvangen als de koning een uur tevoren. Bege leid door een escorte spahis reed de stoet in tien minuten naar het slot, toegejuicht door de menigte, terwijl schoolkinderen Fransche en Britsche vlaggetjes zwaaiden. De modernste typen jachtvliegtuigen en bommenwerpers, die tengevolge van mist niet hadden kunnen defileeren, cirkelden boven den stoet. Men heeft het uitwendige van het slot niet ■willen verknoeien met versieringen en het slot lag dus in den schitterenden zonne schijn, zooals het dagelijks door de bezoekers wordt gezien. De Spie gelgalerij is geheel ge meubeld, in den stijl Lodewijk XIV. De militaire eeretafel was gedekt voor veer tig personen, evenwel slechts aan een zijde, zoodat het koningspaar, wanneer het de oogen opsloeg, door de groote vensters naar het park kon zien. De lunch werd opgediend door 92- dienaars gekleed in de livrei van het huis van Frank rijk, blauw en rood met gepoederde pruik. De beste wijnen van Frankrijk, waarvan eenige niet in den handel zijn, werden tijdens den lunch geschonken. Voor ieder der aan- zittenden stonden twaalf kristallen wijn glazen. Tijdens den lunch, waaraan de meest uitgelezen spijzen werden opgediend, speelde een onzichtbaar opgesteld orkest, waarbij bleek, dat niets van de eertijds hooggeroem de accoustiek van de zaal verloren is ge gaan a de lunch namen de koninklijke gas ten eenigen tijd rust in hun eigen aparte- men ter. en vereenigden de genoodigden zich in de Hercules-salon. Historische intermezzi. Den koning en de koningin zijn te Versail les verschillende intermezzi te zien gegeven, welke niet alleen in artistiek opzicht voor treffelijk waren verzorgd, maar bovendien be langwekkend doordat zij een historische re constructie gaven. Zoo werd muziek ten ge- Het waagstuk van gisteren de prestatie van vandaag, de reis van morgen. NOG geen twee weken geleden steeg de millionnair-vlieger Howard Hughes van het Floyd-Bennett vliegveld te New York op om tot verbazing der geheele wereld slechts ruim zestien en een half uur later op de Parijsche luchthaven Le Bourget te lan den. En dit was nog maar het begin van een fantastischen tocht waarbij binnen de vier dagen, of om precies te zijn in 91 uur, 14 mi nuten en 10 seconden de aardbol werd om spannen. En nauwelijks was de wereld van haar ver bazing bekomen of een andere Amerikaan, ditmaal echter niet een millionnair, maar een doodarme jongeman die ternauwernood zijn benzine kon betalen, zorgde voor een nieuwe sensatie. In een oud toestel vloog Douglas Cor- rigan over den Atlantischen Oceaan en na een vlucht van 28 uur en 15 minuten daalde hij te Baldonnel in Ierland, waarmede een prestatie geleverd werd welke Lindbergh's legendari- schen tocht van 1927 evenaarde. Weet u nog hoeveel tijd „Luckey Lindy" noodig had om van de hoofdstad der Vereenigde Staten naar de „Ville Lumière" te komen? Precies 33 uur en 30 minuten. En dan komt tenslotte de vlucht van captain Bennett met de „Mercury", niet zoo sensatio neel als de tochten van de beide Amerikanen, maar wel 'n bewijs van het sterk verminderde risico dat tegenwoordig aan een Oceaanvlucht schijnt vast te zitten. Bennett had tenminste den geheelen tocht met „vuil" weer te kam pen en niettegenstaande deze tegenwerking slaagde hij er in om in ruim twintig uur van de Iersche kust naar Montreal te komen. Driemaal over den Atlantischen Oceaan, in nog geen twee weken tijd. Drie pogingen, één met een prachtige machine, één met een oude kist en één met een watervliegtuig. Drie po gingen, drie geslaagde vluchten. De sprong over den Atlantischen Oceaan: eens gevaarlijker dan de meest riskante doo- den pr-ng m het circus, thans een prestatie, run -ü-g. binnenkort een reis die we OA n maken. ■XK. hoore gebracht uit de zeventiende eeuw, in het park hadden zich omstreeks honderd societaires en pensionnaires van het theatre francais en het Odeon opgesteld, geheel ge kleed in den stijl van het tijdvak van Lode wijk XIV, terwijl voorts in het park door als boeren gekleede acteurs en actrices op een weide, waar witte schapen graasden, dansen werden uitgevoerd. De societaire van de comedie Fran?aise, Vera Korene, reciteer de bij den Apollogrot een „verwelkoming van den koning", welke Molière voor Lodewijk XIV geschreven heeft. Om tien minuten voor vijf vertrokken de koninlijke gasten, begeleid door president Lebrun en zijn echtgenoote naar den Quay d'Orsay, vanwaar Lebrun zich naar het Elysee begaf. Lebrun zal tegenbezoek aan Engeland brengen. Waarschijnlijk in het begin van het volgend jaar. De president der Fransche republiek, Lebrun, heeft de uitnoodiging van koning George voor een bezoek aan Engeland, aanvaard. Omtrent de aanvaarding der uitnoodiging om een tegenbezoek aan Engeland te brengen, is een communiqué uitgegeven, waarin nog wordt medegedeeld, dat Lebrun een uitnoodi ging aanvaard heeft voor een tegenbezoek vóór het verstrijken van zijn ambtsperiode. Derhalve zullen Lebrun en zijn echtgenoote zich voor een officieel bezoek naar Londen begeven in het eerste kwartaal van 1939. (Reuter) Wereld's grootste wildreservaat bedreigd. Mond- en klauwzeer in Krüger's Nationaal Park. KAAPSTAD, 22 Juli. Hier werden be richten ontvangen, dat in het Krueger-na- tionaalpark mond en klauwzeer zou heerschen Men vrest, dat de ziekte van het veel op het wild zal overslaan. Veeartsen werden on middellijk door de regeering naar het Na- tionaalpark, het grootste wildreservaat ter wereld, gezonden. Op het departement van landbouw verklaarde men, dat nog geen be vestiging te verkrijgen is, maar dat alle maat regelen genomen zijn om het niet te vervan gen wild te behouden. (United Press). Het Tsjechische nationaliteitenvraagstuk. Hodza zet zijn conferenties voort. De Mercury te New York geland. Toestel had met veel tegen wind te kampen. Opnieuw is een Oceaanvlucht met succes bekroond. De Mercury is gis teravond te New-York aangekomen nadat het toestel eerst een tusschen- landing had gemaakt op de St. Lau- rence-rivier nabij Montreal. De over tocht van den Oceaan duurde ruim twintig uur, terwijl de geheele afstand afgelegd werd in 22 uur en 31 minu ten. De bestuurder Captain Bennet heeft tijdens het oponthoud te Montreal dat ongeveer an derhalf uur duurde verklaard dat de beman ning in 36 uur niet had geslapen. Hij zeide verder o..m.: „We kwamen ongeveer anderhalf uur na ons vertrek van Foynes in vuil weer... Gedu rende bijna tien uur daarna vlogen we door den regen en we hadden bij den geheelen weg naar New-Foundland tegenwind. Die te genwind vertraagde onze snelheid aanmer kelijk en om benzine te sparen, besloot ik met een snelheid van niet meer dan 1'50 mijl per uur te vliegen. Overigens had zich op den tocht niets bij zonders voorgedaan en met de regelmaat van een klok vloog het toestel dat geregeld draad- looze verbinding met den vasten wal onder hield naar de plaats van bestemming Intus- schen is dit de derde geslaagde Oceaanvlucht binnen veertien De besprekingen van Halifax en Wiedemann. Duitsch streven naar regeling van onopgeloste kwesties. In het Lagerhuis heeft de eerste minister Chamberlain, in antwoord op een desbetref fende vraag een verklaring afgelegd, waarin hij bevestigde, dat de adjudant van Hitier. Wiedemann, een niet-formeele bespreking heeft gevoerd met den minister van Buiten landsche Zaken. Halifax. Chamberlain voegde hieraan toe, dat Wiede mann bij zijn komst niet was voorbereid op de bespreking van eenigerlei bijzonder aspect van politieke aangelegenheden, maar dat de ge- dachtenwisseling hem, dank zij zijn contact met gezaghebbende kringen in Dultschland, in staat had gesteld de reeds door de Duitsche regeering gegeven verzekeringen te herhalen betreffende het verlangen naar tot stand komen eener vreedzame regeling van open staande kwesties. (Reuter). Joodsche arbeiders door Arabieren overvallen. Drie Joden gedood, twee gewond. Een bende van twintig Arabieren heeft een kamp van Joodsche arbeiders, die bronnen boorden nabij de Westelijke oevers van de Doode Zee, overvallen en geplunderd. Drie arbeiders werden gedood, twee gewond. (Reuter) Onlusten in Britsch-Indië. Opstandelingen bezetten de stad Sikar. De „Times" meldt, dat de stad Sikar in Jaipoer (Britsch-Indië) door troepen van de regeering belegerd wordt, nadat de opstande lingen zich Van de stad hebben meester ge maakt,. De rebellen beschikken over twee oude kanonnen. De commandant der regeerings- troepen heeft den opstandelingen 48 uur tijd gegeven: is dan geen capitulatie gevolgd, dan zal de stad met geweld genomen worden. Duizenden bewoners hebben, verontrust door de oorlogsvoorbereidingen, Sikar verla ten. De rebellen schijnen intuschen nog niet bereid zich over te geven. De interministerieele commissie heeft haar arbeid voltooid. De ontwerpen voor de zelf- administratie der nationaliteiten, die zij had te bestudeeren, zijn aan den president der ka mer overhandigd. Gisteren zouden de ontwer pen door de commissie van zes bestudeerd worden. Intusschen zet Hodza zijn besprekin gen met de nationaliteiten voort. Donderdag heeft hij vertegenwoordigers der Poolsche autonomisten ontvangen. Minister-president Hodza. De Tsjecho Slowaaksche gezant Osoesky is door den Franschen minister van Buitenland sche Zaken, Bonnet, ontvangen. Bonnet bracht hem op de hoogte van de be sprekingen, die gevoerd zijn met lord Halifax. Bonnet bevestigde, dat het standpunt der Fransche en Engelsche regeeringen ten op zichte van Tsjecho Slowakije, zooals dit be paald is op de conferentie te Londen, en doel treffend aan den dag is getreden korten tijd daarna tegen 21 Mei, nog steeds ongewijzigd is. De beide regeeringen volgen met de groot ste aandacht den gang der besprekingen der Tsjecho Slowaaksche regeering ten aanzien van het nationaliteitenstatuut met den le- vendigen wensch, dat de spoedige behande ling en afkondiging daarvan de gewenschte rust in Centraal Europa zal brengen. Minister president Hodza heeft gisteren in zijn paleis den Engelschen gezant te Praag, Newton, ontvangen. Newton had dezer dagen ook een bezoek gebracht aan president Benesj. Het comité der politieke ministers is giste ren te Praag bijeengekomen onder voorzitter schap van minister president Hodza. Het co mité zette de besprekingen voort over de ont werpen betreffende de nationaliteiten. Het Russisch-Japansch incident. Japan verkeert in een moeilijke positie. UIT Hsinking wordt aan Havas gemeld, dat de Russisch- Mandsjoerijsche besprekin gen zijn afgebroken. Voorts wijst men in Hsinking op de omstan digheid, dat de beide boodschappers van het Japansche leger die naar den Russischen commandant waren ge zonden, reeds 60 uur weg zijn. Tenslotte wordt te Tokio verno men, dat de besprekingen tusschen Sjigemitsoe en Litwinof zijn mislukt. Al deze berichten vormen een ver ontrustende sfeer voor de Japanners, wien zij een tweeden oorlog lijken aan te kondigen, terwijl de eerste nog verre van geëindigd is. De perscam pagne, die geopend is bij de bezetting van den heuvel Tsjangkoefeng, heeft reeds een situatie in het leven geroe pen, die het moeilijk maakt den eisch tot ontruiming van den heuvel te la ten varen zonder „het gezicht" te verliezen. Aangezien Rusland van meening is, dat de heuvel Russisch grondgebied vormt, bestaat er ook weinig hoop op een vreedzame ont ruiming door de Russen. Japansche kringen verklaren, dat men kan vreezen. dat Rusland gebruik zal maken van het incident in de eerste plaats om op dit oogenblik van Tokio de vaste toezegging te krijgen, dat Japan zich niet tegen Rusland zal keeren na de Chineesche campagne en in de tweede plaats om een preventieven oorlog tegen Japan te beginnen op het gunstige te genwoordige oogenblik, ingeval Japan zou weigeren waarborgen voor de toekomst te geven. Dezelfde kringen wijzen er echter op, dat Rusland zich vergissen zou, wanneer het op de volgzaamheid van Japan rekende door de ongunstige toestanden van het oogenblik voor de positie van Japan, voortvloeiende uit de mobilisatie van zijn legers en zijn bedrijfs leven voor de Chineesche campagne, te over drijven. Men geeft te verstaan, dat het mis schien voordeelen zou opleveren voor Japan, wanneer het zijn opmarsch naar Hankau tot den herfst uitstelde, om van de tusschenliggende maanden gebruik te maken voor een klinkende demonstratie van kracht aan de Rus sische grenzen Men voegt daar in de genoemde kringen aan toe, dat Rus land ook behoorde te denken aan de onaangename reactie,' die voor Rus land iedere complicatie in het Verre Oosten van zijn rijk zou kunnen hebben op een oogenblik, waarop de algemeene aanpassing der betrek kingen met de UR.S.S. het voorwerp schijnt te vormen van belangrijke di plomatieke betrekkingen in zekere westelijke hoofdsteden. Een nieuw incident. Intusschen maakt een D.N.B. telegram mel ding, dat verscheidene Russische soldaten bij Soetasjan, ten oosten van Mansjoeli, over de grens gekomen zouden zijn en een Mandsjoe- rijsche patrouille beschoten zouden hebben. De Mandsjoereezen beantwoordden het vuur en namen een Rus gevangen. Versterking van de grensbewaking is bevolen. Welke voorstellen Sjigemitsoe deed. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft ten aanzien van het onderhoud van den Japanschen ambaS' sadeur te Moskou, Sjigemitsoe, met Litwinof aan het D.N.B. verklaard, dat Sjigemitsoe een compromis heeft voorgesteld. Rusland zal den status quo moeten herstellen en hierna is Japan bereid over het grensvraagstuk te ONZE DACELIJKSCHE KINDER-VERTELLING Niettegenstaande oom dus af en toe een leelijken schuiver maakte, was hij toch nog bij machte, zoo goed en zoo kwaad het ging, te blijven zitten. Maar aan de capriolen die hij maakte, te zien, zou dat wel niet lang meer duren! Biebeldebobbeldeboddeldebob! zoo rende de fiets voort en oom zat met een van angst verwrongen gezicht op het zadel, dat hem tusschen twee haakjes aardig pijn ging doen op deze manier. Verschrikte vogeltjes wisten niet, hoe ze het hadden en maakten dat ze uit de buurt kwamen van die rijdende donderwolk. Slechts een, jullie zien hem wel op het plaatje, probeerde wat dichterbij te komen, natuurlijk was hij nieuwsgierig, wat dat wel allemaal was. En zoo jakkerde oom voort. Hij had geheel de macht over zijn stuur verloren .Thijs en Sim holden zoo hard ze konden, achter hem aan, maar ze konden hem natuurlijk niet bijhouden! Oppassen, oom! gilde Thijs zoo hard hij kon. Sim hielp hem schreeuwen. Of het veel zou helpen?? onderhandelen. Bovendien heeft Sjigemitsoe geprotesteerd tegen het neerschieten van een Japansch gendarme. Litwinof heeft zoowel het compromis als het protest van de hand gewezen. Op de vraag of Sjigemitsoe, zooals in de buitenlandsche pers werd medegedeeld, heeft gedreigd met geweld, antwoordde de woord voerder, dat Sjigemitsoe dergelijke woorden nooit heeft gebruikt. Op een vraag over de verdere plannen van Japan zeide de woordvoerder nog, dat de di plomatieke middelen nog niet zijn uitgeput Men moet bij de onderhandelingen met Mos kou geduld hebben. Het sprekt evenwel van zelf, dat Japan bereid moet zijn in geval van nood tegenmaatregelen te nemen. Amerikaansche Westkust geteisterd door geweldige boschbranden. Dorpen met vernietiging bedreigd. SCHADE BEDRAAGT MILLIOENEN DOLLARS. VANCOUVER, 22 Juli. Geweldige bosch branden die met groote snelheid over de Amerikaansche Westkust van Canada tot Californië razen, dreigen geheele steden en dorpen in de asch te leggen. Het vuur woedt op meer dan zeshonderd plaatsen. Bij de Campbellrivier is het vuurfront 15 K.M. breed en bedreigt de aan den boschrand liggende dorpen. Twee Canadeesche oorlogsbodems zijn aan de kust aangekomen om eventueel bedreigde bewoners aan boord te kunnen nemen. Meer dan duizend menschen zijn thans bezig om de brand te blusschen, maar men vreest, dat het bosch niet meer te redden is, omdat regen voor de eerstvolgende vier en twintig uur niet te verwachten is. Camp bellrivier dient anders voor houttransport en aan haar oevers liggen houtstapels van on geveer 80 millioen kubike meter die reeds m brand staan. De brandschade wordt op 40.000 pond sterling geschat terwijl de ge heele schade in Canada en de Vereenigde Staten op verschillende millioenen dollars wordt geschat. Van de drie Amerikaansche staten Washington, Oregon en Californië is Californië het zwaarst geteisterd, hier woedt het vuur op 350 plaatsen, (United Press), ZATERDAG 23 Juli 1938. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. VARA-Uitzending 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gramofoon muziek. 2.00 De Ramblers en gramofoonmu ziek. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoon muziek. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Film land. 7.30 Cursus „Wondergeloof en wonder verhalen". 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.20 VARA- orkest en solist. 9.00 Declamatie. 9.15 Ge varieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.35 Populair concert. 11.00 Gramofoonmu ziek. 11.45—12.00 Zang en orgel. HILVERSUM II, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om c.a. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. c.a. 1.15 Berichten. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Kin deruur. 4.00 Berichten, gramofoonmuziek. 4.30 KRO-Melodisten en solist. 5.30 Esperanto- nieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gra mofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Uitzending van kinderen naar koloniehuizen". 7.35 Actueele aetherflitsen. .00 Berichten A. N. P., Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Accordeontrio Den Held, declamatie, het Kilhna-Hawaiian-Trio en de KRO-Melodis ten m.m.v. solist. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gra mofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Het Orpheus Trio. 11.50 Pianovoor dracht. 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 Sport- reportage. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.40 Sport- reportage. 1,55 Gramofoonmuziek. 2.34 Sport- reportages. 6.20 Berichten. 6.45 Sportrepor- tage. 7.00 BBC-orkest en solisten. 7.50 Orgel spel m.m.v. solisten. 8.20 BBC-Variété-orkest en solisten. 9.20 De Morris Motors Band. 10.00 Declamatie. 10.20 Berichten. 10.45 Het Victor Olofsextet. 11.2012.20 Jack Jackson en zijn Band. BRUSSEL, 322 M. 12.20 en 1.30 José Schnyders' orkest. 2.20 Pro Nova-kwartet. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Vroolijk halfuur. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Vioolvoordracht. 6.35 Zang. 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest en so liste. 9.00 Radiotooneel. 9.20 Vervolg concert en gramofoonmuziek. 10.30 Populair concert. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Geo Bogaert-orkest. 1.50 en 3.50 Gramofoonmu ziek. 4.20 Ensemble „Pro Musica Antiqua" en soliste. 5.35 Eloward-orkest en Ray Vantura's orkest. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Vervolg concert. 6.35, 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Literair-muzikaal programma. 9.15 Gra mofoonmuziek. 9.20 Orkestconcert m.m.v. so list. 11.0012.20 Omroepdansorkest en solist. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Rijkszending, gewijd aan Breslau. 8.20 Kernspreuk, berich ten. 8.30 Omroeporkest en -koor. 10.20 Be richten. 10.50 Klarinet en piano. 11.20 Hilden- Arnold's orkest. I. d. pauze: Sportreportage. 12.20—2.20 Zie Keulen om 10.50. (1.15—1.26 Tijdsein).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6