HET NIEUWE AVONDBLAD De Kracht van Frankrijk. Kampeeren. 23e JAARGANG NO. 230 DINSDAG 2 AUGUSTUS'38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTENper week 121/* ets., per maand 521/* cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prij^ ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.— heide leden duim r 100.— een lid duim ƒ50— alle leden wijsvinger ƒ60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15—, één of twee leden anderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk f 15—Opvarenden van visschers-, marinevaartui^en enz' 480.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Schoone vacantieweken ïn Frankrijk liggen achter mij en hebben een schat van nieuwe indrukken opgeleverd. Natuurlijk zal ik po gen die alle weer te geven. Des journalisten levenslot noopt hem ertoe, ook zijn ontspan ning in inspanning om te zetten. Niet dat hij zich daar ooit over beklagen zal. Hij weet dat zijn accumulator geladen is als die van de auto waarmee hij op reis ging en die hem over duizenden kilometers door de schoonste dre ven van „la douce France" heeft gevoerd. Hij weet en wist het al tevoren dat ook die opgehoopte energie haar uitweg zal moe ten vinden. Het is haar bestemming. Ik heb geen interviews gehouden, geen vraagstukken onderzocht, geen industrieën bezichtigd, niet gewerkt. Alleen maar geke ken, geluisterd, hier en daar eens wat ge vraagd en overal wat opgemerkt. Ik ben niet of nauwelijks in de toeristen-oorden a la mode geweest, heelemaal niet in de Rivièra en in Bretagne en maar eenige uren in Parijs. Maar toch was dit misschien nog veel leer zamer. Er was veel schoons waarvan ik u la ter hoop te vertellen. Eerst wil ik iets zeggen over een algemee- nen indruk en die betreft de kracht van Frankrijk. Niet in het bijzonder de militaire kracht, ofschoon die zonder eenigen twijfel geweldig is, maar de algemeene energie. En dan dringen zich vanzelf vergelijkingen op met vroeger: met vooroorlogsche jaren waar in ik er voor het eerst eenige maanden door bracht, met jaren vlak na den oorlog toen ik er woonde, met vele later gebrachte be zoeken. Ik geloof dat Frankrijk zeer sterk is. Het iheeft zijn sociale wetgeving jarenlang ver waarloosd en is in een tijdvak van na-oorlog- sche schijn-glorie in een reeks treurige ont wrichtingen en financieele schandalen ver zeild geraakt. De sociale achterstand leidde tot Volksfrontregeeringen, tot hals-over-kop wetgeving, tot een fantastische periode van stakingen, tot verlies van diplomatieken in vloed en ineenstorting van den franc. Maar die storm is nu weer geluwd. Het Fransche volk is heelemaal ontnuchterd. Het is weer ernstig geworden en bezorgd voor zijn toe komst. Degenen die meenen dat Frankrijk ver zwakt, gedegenereerd, gedesorganiseerd zou zijn zooals velen dat meenden in 1914 vergissen zich volkomen. Naar mijn meening is het veel sterker dan in 1914: oneindig ster ker bewapend maar ook in het algemeen veel beter georganiseerd en zich veel dieper bewust van hetgeen vereischt wordt om zich te hand haven. Misschien overdrijft het dit laatste. Er heerscht een ontzettende achterdocht jegens Duitschland bij de Fransehen, intenser dan ooit tevoren en niet te vergelijken met de nog al kalme bezorgdheid, die velen in ons land voelen omtrent de toekomstige machtsneigin gen van het Derde Rijk. Wij achten het mo gelijk dat wij ons vergissen, wij laten ruimte voor optimisme. Ik heb geen Franschman kunnen ontdekken die dit optimisme deelde. In de sfeer leeft de gedachte: zij zullen ons vroeger of later aanvallen, het is alleen maar de vraag: wanneer? Dat is eigenlijk heel droevig en ik juich het niet toe, maar consta teer het. Des te ernstiger werkt men. Bitterder critiëk op de gemaakte fouten en wantoestan den der laatste jaren zou men in het buiten led niet kunnen vernemen. Aan zelfcritiek hapert het de Franschen niet. En ook verwacht men geen wonderen van een Daladier. Maar men erkent wel dat er veel gedaan wordt. En die dingen waarop men in andere landen zoo luidruchtig prat gaat: modern verkeers wezen, een prachtig wegennet, geweldige or ganisatie en uitrusting van de defensie, groote nieuwe werkendie bezit men evenzeer. Ik heb dat alles kunnen waarnemen. Wat dat prachtige wegennet betreft heb ik kunnen zien dat overal waar ook maar een kleinigheid haperde men aan het verbeteren wastot in verre uithoeken. Frankrijk is door zijn enor me bodemschatten 't rijkste land van Europa. Van dien rijkdom heb ik nooit tevoren zulk een diepen indruk gekregen als tijdens deze reis. Evenmin heb ik ooit tevoren zulke „smart" uitgeruste Fransche troepen gezien., tot de koloniale Zouaven en Turcos in de kleine garnizoenssteden in het Zuiden toe. Uitrusting en optreden van de politie, de re gelingen van het verkeer.... altemaal orga nisatorische dingenhebben mij verbaasd. Van de slordigheid die vroeger zoo kenmer kend was scheen weinig of niets meer over. De Franschman moppert graag. Hij is indi vidualist niet minder dan de Hollander, weet het beter evenals de Hollander en doet nog veel meer aan partijpolitiek. Maar hij is zich nu wel bewust dat er nieuwe kracht en orga nisatie zijn gegroeid. En hij wil nog meer. Hij Voelt, zich bedreic* Het is een algemeene indruk die naar mijn verwachting wel spoedig verder terrein zal winnen in Europa. Ik wou dat ik kon schrij ven over een betere internationale verstand houding. Dat kan ik helaas niet. En het zien van al die bewapening in zoovele landen vind ik bedroevend. Ik zal met vreugde straks over blijder en bekorender ervaringen schrij ven. Maar belangrijk in het internationale evenwicht van dit oogenblik is het daarom niet minder: dat ook Frankrijk zeer sterk is. R. P. IJMUIDEN De scheepvaart voor onze havens in de maand Juli. Voor de Hoogovens zijn in de maand Juli aangekomen 19 zeeschepen, waarvan 8 ge laden met erts, 1 met steenkolen en 2 met steenen, terwijl 8 schepen aankwamen om ijzer te laden. Van de met ijzer geladen sche pen vertrokken er 2 naar Zweden, 1 naar Noorwegen, 2 naar Denemarken, 1 naar Fin land en 2 naar Middellandsche zeehavens. Verleden jaar kwamen in Juli 31 zeeschepen voor de Hoogovens aan, waarvan 12 met erts en 3 met steenkolen, terwijl toen 17 schepen met ijzer vertrokken. Het is nog steeds erg slap aan de Hoogovens, er komen weinig schepen aan en er gaat weinig ijzer weg. De laatste ertsboot kwam 21 Juli aan en sinds dien is er nog geen geweest. Voor de papierfabriek kwamen 8 zeesche pen aan, waarvan 6 met hout, 1 met cellulose en 1 om een lading cellulose voor Engeland in te nemen. Verleden jaar kwamen 13 schepen aan, waarvan 10 met hout en 3 met cellulose. Er kwamen dus thans 5 schepen minder aan voor de fabriek, doch in de maanden Mei en Juni zijn er veel meer schepen aangekomen dan het vorig jaar. Voor IJmuiden kwamen in Juli binnen 26 zeeschepen, waarvan 2 met haring, 1 met stukgoed, 1 om te bunkeren, 1 met sleep, 6 als bijlegger, 2 om passagiers in te nemen. Ver leden jaar bedroeg dit aantal 26 schepen. In totaal zijn dus in Juli voor onze havens aangekomen 53 zeeschepen, tegen verleden jaar 70, dus thans 17 schepen minder. Een hulpprediker in IJmuiden- Oost. Binnenkort zal de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente IJmuiden-Oost weer een hulppre diker aanstellen, om den predikant in het ambtswerk bij te staan. Een vreemde zaak in Oostende. Nederlandsche firma met Belgisch consent voor Frankrijk en Engeland? De heer P. Vandenberghe, bestuurder-eige naar van het Oostendsche „Visscherijblad" maakt in zijn blad melding van een vreemde zaak. Hij schrijft, te hebben vernomen en een onderzoek heeft zulks bevestigd dat een Hollandsche firma, welke sedert enkele jaren in België gevestigd is toestemming verkregen heeft, Belgische visch naar Frankrijk en En geland uit te vieren. Een tweede Hollandsche firma zou op het punt staan, hetzelfde te doen, nadat ze voldaan zou hebben aan de verplichtingen, twee jaar in het handelsregis ter ingeschreven te zijn. Bevoegde personen, hierover door den heer Vandenberghe ondervraagd, hebben hem me degedeeld, dat zulks niet alleen het gevolg is van het feit, dat elkeen, die koopt aan de kust, op voet van die aankoopen mag uitvoe ren ,maar dat deze toestemming zou voort vloeien uit het feit, dat hieromtrent een over eenkomst met Nederland bestaat, waarbij Ne derlandsche ingezetenen ook Belgische visch zouden mogen uitvoeren. De schrijver protesteert er tegen, dat vreem den, die geen lasten hebben te betalen aan den Belgischen Staat en vóór de contingen- teering niet in Oostende gevestigd waren en ook geen visch kochten, thans van het wei nige, dat naar Frankrijk en zelfs naar Enge land zou mogen worden uitgevoerd, zouden mogen profiteeren ten nadeele van gevestigde Belgische firma's. Dit is een eigenaardige geschiedenis en wij twijfelen er wel eenigszins aan, of alle inlich tingen van den heer Vandenberghe wel juist zijn. In elk geval lijkt het ons vreemd, dat er een overeenkomst, als door den schrijver ge noemd tusschen Nederland en België bestaat. Nochtans kwam ons dezer dagen iets ter oore waaraan deze geruchten wellicht hun ontstaan te danken hebben, nl. dat een groote exportfirma te IJmuiden, die in Oostende een vertegenwoordiger heeft, aldaar visch gaat in- koopen voor export naar Duitschland, dat een minder strenge contingenteering heeft dan Frankrijk en Engeland. Bedoelde firma heeft dit voornemen opge vat. omdat de vischprijzen in IJmuiden in den regel zoo hoog zijn, dat concurreeren op de J Duitsche markt niet mogelijk is. Van Oostende uit zou dit met meer succes kunnen geschie den. omdat prijzen en aanvoeren den uitvoer naar Duitschland eerder mogelijk maken dan van IJmuiden. AANVOER VAN VERSCHE HARING. De aanvoer van versche haring bedroeg gis teren 2347 kisten. Voorts werden aangevoerd 163 kantjes steurharing. (Dezer dagen heeft de Nederland sche Kampeerkaarten Centrale te Amsterdam de tienduizendste kampeerkaart verstrekt.) Bepakt, bezakt, beladen, Bezield met grooten lust In daden en in baden, In vrijheid en in rust; Per auto, fiets of bootje, In zeer sportief gewaad, Bestand tegen elk stootje, Zelfs van ons vreemd klimaat; Zoo gaan zij uit kampeeren, De steenen stad ontvlucht, Bij strand of hei of meren. In vrije open lucht. Zij malen niet om regen, Om wespen of om zand, Zij kunnen er best tegen, Als hen de zon verbrandt; Al lukt het met het eten Niet altijd even goed, Al doen insectenbeten. Een aanslag op hun bloed; Al wordt het bed, het zachte, Thuis beter opgemaakt, Al worden er wel nachten Gedeeltelijk doorwaakt, Zij 't zwart als zwarte pieten, Dat hoort er eenmaal bij, Kampeeren is genieten, Van alle zorgen vrij. Pekel- en steurharing zal niet „gejaagd" mogen worden. JUBILEUM A. A. BAAK. Onder groote belangstelling herdacht giste ren de iheer A. A, Baak den dag dat hij 35 jaar in dienst was bij het Loodswezen, waarvan de laatste 25 jaar als loods. De jubilaris werd te zijnen huize o.a. ge complimenteerd door den Loodscommissaris den heer Dobbenga, den heer P. Mets (Van Vliet en Co.) en door vele collega's. Er waren vele fraaie bloemstukken o.a. van de Bootlie- den Vereeniging IJmuiden Verder mocht de heer Baak vele telegrafische en schriftelijke gelukwenschen in ontvangst nemen van Am- sterdamsche reederijen. de Gouden Ploeg enz. Des avonds defileerde de Wandelsportver- eeniging ,De Kennemer Jagers" voor het huis van den jubilaris, waarna deze namens de vereeniging door den voorzitter den heer S. Baar da gefeliciteerd werd. waarbij hem eenige geschenken werden aangeboden. WAT ER OP STRAAT LAG. Gevonden te IJmuiden: Huissleutel, rozenkrans, twee ceintuurs, 1 damesschort, twee vulpennen, badpak met muts en handdoek, Duitsche herdershond, Lipssleutel, schakelarmband, ring met sleu tels, twee portemonnaies met inhoud, nikke len damesarmband-horloge, zegelring, bad pak met handdoek, fototoestel in étui Gevonden te IJmuiden (O.) Geldstuk, kinderportemonnaie met inhoud, twee paar dameskousen, kerkboek, horlogeket ting, hondenriem, ceintuur, zakmes, halsket ting, regenjas, hondenpenning, hond. Te Driehuis; Rijwielbel.merk, huissleutel, por tem ohn a ie, met inhoud, dop van een kinderwagen. Te Santpoort: Gouden armbandhorloge. Te Velsen-Noord Fietspomp, geldstuk portemonnaie met in houd. halskettinkje, zilveren ringetje, net met visch. slagersmes, een shawl, sigaren-schaar tje. een blauw jasje emt grijs broekje. DE WANDELMARSCH VAN T. A. K. Zondag 31 Juli heeft de R.K. Gezellen Wan delclub T. A. K. een wandelmarsch gehouden welke schitterend is geslaagd. Honderd deel nemers (sters) hebben dezen marsch meege maakt. o.a. D. V. V.. Amsterdam; Tempo. Haarlem; St. Chitoforus, Hillegom; Lijn Twee. Amsterdam; S. S. S.. Amsterdam; de Damesclub „Optimisten", Alkmaar; T. A. K.. IJmuiden en vele andere. Prijswinnaars waren: heeren: 1ste prijs „D. V. V.". Amsterdam; 2e prijs „de Kruisvaart", Assendelft; 3e prijs „Lijn Twee", Amsterdam. Dames: 1ste prijs S. S. S., Amsterdam. Maatregel zal vermoedelijk 9 Augustas in werking treden. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal binnenkort een bepaling kunnen worden te- gemoetgezien, dat de aanvoer van pekel- en steurharing slechts is toegestaan met de zelfde schepen, aan boord waarvan de haring is verwerkt. Het z.g. „jagen" zal daarmee verboden zijn. Vermoedelijk zal deze maatregel omstreeks 9 Augustus a.s. in werking treden. OPNIEUW TWEE ENGELSCHE STOOM TRAWLERS NAAR BELGIë VERKOCHT. Meldden we eenigen tijd geleden, dat een reederij te Oostende, de Oostendsche Ree- derij twee trawlers in Engeland had aange kocht, thans meldt Het Visscherijblad (Oostende) dat de zustermaatschappij dezer reederij, de Pecheries a Vapeur in Huil heeft aangekocht de Lord Mountbatten H 225 en de Lord Weir H 280, beide schepen van 137 netto ton en resp. 13 en 12 jaar oud. Deze reederij beschikt thans over zeven groote stoom- en zeven groote motortrawlers. Sedert 1932, het jaar waarin in België de contingenteering in het leven werd geroepen, is de Belgische vloot gestadig uitgebreid, zoo wel met nieuw-gebouwde motortrawlers als met in Engeland gekochte stoomtrawlers. Het gevolg hiervan is geweest, dat de vischaan- voer sindsdien gestegen is van 17 millioen K.G. tot 38 millioen. De Belgische reeders zijn dus hun belofte, dat zij er voor zouden zorgen, dat België van voldoende visch zou worden voorzien, nage komen. Het is wel merkwaardig, dat waar de Bel gische reederijen over het algemeen den voorkeur geven aan motortrawlers boven stoomtrawlers, de Oostendsche Reederij zoo wel als de Pêcheries a Vapeur nog tal van stoomtrawlers in de vaart hebben en brengen. Boven: De Hawaii Clipper van de Pan American Airways, welk vliegtuig ver moedelijk verongelukt is. Aan boord be vonden zich zes passagiers en een be manning van negen personen. Rechts: EEN VREDIGE „SLAG". In ver schillende Engelsche plaatsen heeft de traditioneele „Bloemenslag" plaats ge had. Een oorlogsbodem, die op een eer sten prijs beslag wist te leggen. Een albatros in het Tinholtliuis te Bloemendaal. Gedurende een maand te zien. De heer G. A. van Schaick, voorzitter der afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Na tuurhistorische Vereeniging, schrijft ons: In de schaduw van de eeuwenoude Ruïne van Brederode is tot onze groote verrassing en vreugde een majestueuze vogel neergestreken, een vogel die verreweg de meesten van ons kennen van afbeeldingen of foto's. Het is een zeldzaam mooie Albatros, de rustelooze zwerver van de groote Oceanen, de kolossale vogel waarvan de groote Fransche zoöloog Buffon vertelt, dat hij wel eenige dagen zon der ophouden kan zweven in de wijde, stormachtige luchten. Het dier is in het voorjaar 1937 bij Vuur land (Patagonië) gevangen door een Japansch stoomtrawler. Met behulp van een vriesinricb- ting heeft men het dier „ingevroren" en zoo is hij uit Amerika (Buenos Aires) in het bezit gekomen van den bekenden IJmuidenschen verzamelaar F. P. Vermeulen, die voor uiter mate vakkundig opzetten heeft gezorgd, zoo dat wij nu een uniek exemplaar kunnen be wonderen. Ofschoon de Albatros nog wel iets grooter kan worden, is deze er een van eer biedwaardige afmetingen: om u slechts eenig idee te geven: de spanwijdte van de vleugels is 2.65 M. en met de eenige decimeters groote roofsnavel geeft het dier den indruk van niet te verzadigen te zijn. Op de kleine broedeilanden in den onmete- lijken Oceaan op het Zuidelijk halfrond, met name o.a. op Fernando Noronha en het van expedities bekende eilandje Laysan heeft men iets meer van de levensgewoonten kunnen bestudeeren. Moch het u interesseeren, snuf fel dan maar eens in de annalen van de be kende Challenger-expeditie, welker publica ties bij in de bibliotheek van het Teijlerinsti- tuut kunt vinden. Resumeerende hebben we hier te doen met een dier, dat ge slechts voor korten tijd, on geveer een maand, kunt bewonderen, (bij mijn weten heeft zelfs Leiden ge enexemplaar en Amsterdam zal pas over eenigen tijd een dier in zijn Museum hebben). Maak dus van deze unieke gelegenheid ge bruik een bezoek te brengen aan het Tinholt- huis, want over een viertal weken is de ge weldige vogel weer verdwenen. Wat er nog meer te zien is. Wel is altijd veel bijzoners aldaar te zien, zooals een zeer goed verzorgde vogelcollectie, een aardige reptielenverzameling, prachtige collecties insecten, waaronder buitengewoon I fraai materiaal van den heer H. L. van Berk, van wien ik speciaal de kleinere slakken en motten wil noemen; aquaria, allerlei kust- vondsten. tropische en Inlandsche schelpen, fossielen, koloniale producten, aardewerk, enz. enz. Talentvol boetseerwerk door kinderen ge maakt, aardige diorama's, te veel om op te noemen! Ouders, gaat met uw kinderen deze vacantie dagen naar het Tinholthuis; veel nuttige kennis kan hier worden opgedaan; ge sterkt hier het verantwoordelijkheidsgevoel in dienst i van de natuurbescherming, hetwelk in deze dagen meer dan ooit noodig is. Maar gaat vooral nu eens kijken naar dien wonderschoonen reuzenvogel, voor hij weer vertrokken is naar andere gewesten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1