HET NIEUWE AVONDBLAD De Rekenkamer let op de kleintjes en de groote. 23e JAARGANG No. 232 DONDERDAG 4 AUG. 1938 UMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V« ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummersS cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN AEG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet ol oog 200.—, belde leden duim f 100 één lid duim 50 alle leden wijsvinger 60 één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk 15.—'opvarenden van visschers- marinevaartuigen enz' 450.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN j De vischomzet in Juli. Bijna 14000 gulden minder dan verleden jaar. Trawlers en loggers voerden echter meer aan dan in Juli 1937. Gemiddelde reisbesomming was 170 gulden hooger. De omzet in den Kijksvisehafslag gedurende de maand Juli 1938 was f 440932 tegen f 454464 in dezelfde maand van het vorige jaar. Voor de eerste maal in dit jaar viel er dus, in vergelijking met 1937 een achteruit gang te constateeren, welke achteruit gang in hoofdzaak is ontstaan door een mindere opbrengst der Deensche mo- torkotters en aan het feit, dat de vo rige maand in het geheel geen pekel haring aan de markt kwam, terwijl verleden jaar 5 motorloggers voor bijna f 10000 pekelharing in IJmuiden ver kochten. De trawlers en de trawlloggers daarentegen hadden een grootere op brengst dan in Juli 1937. Er kwamen in de verslagmaand binnen; van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 116 (124) stoom- en motortrawlers met een be somming van f 270027 (f 267423), 153 (142) motorloggers met f 79945 (f 70936), 771 (892) motorkustvisschers met f 73905 (f 80370) en 8 (20) Deensche motorkotters met f 8224 (f 15211); van de drijfnetvisscherij kwam niets binnen (verleden jaar 5 motorloggers f 9964). De opbrengst der consignaties bedroeg f 8397 (f 8863). Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat ook Juli voor de trawlers een hooger reisgemiddelde dan verleden jaar aanwees, n.l. f 2327 tegen f 2157 in Juli 1937. Zullen de resultaten eenigs- zins bevredigend zijn, dan is een hooger reis gemiddelde ook beslist noodzakelijk, want er worden steeds meer groote (en dus dure) boo ten in de vaart gebracht; het aantal in de vaart zijnde kustbooten daarentegen wordt steeds minder. Ook de loggers hadden een hooger reisge middelde. Hier waren de cijfers f 522 in Juli 1938 en f 500 in Juli 1937. De omzet in de eerste zeven maanden van 1938 was f 3.750281 tegen f 3.467276 in Juli van het vorige jaar, of f 283000 meer. Het is jam mer, dat de vooruitgang zich de vorige maand niet heeft voortgezet, maar dit verschijnsel is min of meer toevallig, om reeds genoemde re denen. Van belang is vooral, dat de trawlers en de loggers zich konden handhaven. Of dit ook in Augustus het geval zal zijn, mag worden betwijfeld. De vooruitzichten zijn voor deze maand niet gunstig, vooral niet door dat de haringmarkt nog weinig neiging ver toont om groote hoeveelheden op te nemen. Verleden jaar was er begin Augustus ook reeds een ruime aanvoer van versche haring en toen handhaafden de prijzen zich op 3 a 4 gulden, terwijl de haring van de Delft IJM 17 terug liep tot f 0.90. Als de hitte blijft aanhouden, behoeft op een verbetering ook niet gerekend te worden. UITSTAPJE. Het Apostolische Zangkoor heeft Dinsdag een uitstapje gemaakt. Het uit ongeveer 80 personen bestaande gezelschap ging met auto bussen naar Arnhem en Nijmegen, waar de omstreken werden bezichtigd. In andere plaatsen werd gepauzeerd en gedineerd en zoo werd het een heerlijke dag. Men was zeer vroeg op reis gegaan en keerde des avonds te elf uur welvoldaan terug. EXCURSIE NAAR HET CREMATORIUM. De afdeeling Velsen der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding organiseert a.s. Woensdag 10 Augustus een excursie naar het crematorium. Bij het hek der begraafplaats Westerveld komen de deelnemers om 7.15 uur tezamen. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentiepagina. BLACK-BOYS—SPARTA. Op het N.A.S.B.-terrein wordt hedenavond een wedstrijd gespeeld tusschen een elftal van den NA.S.B. en Black-Boys. De wedstrijd begint te 6.45 uur. De match Dukel—Mertens. Dukel wint met 128. Het is Dukel gelukt een fraaie overwinning te behalen op Mertens, wien de titel van kampioen van Noord-Holland niet meer kan ontgaan. Doordat Dukel de laatste partij in een vrij wel gewonnen stelling toch nog remise liet loopen, is de uitslag 128 geworden in het voordeel van Dukel. Het is een interessante match geweest met zeer vele en mooie partijfragmenten. Mertens' spel is wel zeer hard vooruitgegaah sinds zijn vestiging te IJmuiden. Het contact met de spelers van D.C.IJ., heeft dezen jeugdigen speler veel goed gedaan en de uitslag van dezen wedstrijd tegen Dukel en de behaalde kampioenstitel van Noord- Holland rechtvaardigen zeer zeker een plaats in het tournooi om het kampioenschap van Nederland. De heer Roza Sr. verlaat IJmuiden. Hij was 22 jaar directeur der Nutsspaarbank. Met ingang van 15 October a.s. heeft de heer A. P. Roza ontslag gevraagd uit zijn functie als directeur der Nutsspaarbank, na deze instelling te IJmuiden 22 jaar gediend te hebben. Hij heeft de bank van „niet tot iet" weten te brengen en kan, nu hij meent zijn taak te moeten neerleggen, met voldoening op zijn arbeid terugzien. Onvermoeid heeft de heer Roza voor de belangen van de Nuts spaarbank op de bres gestaan. A. P. Roza. Maar ook van een andere organisatie heeft de oud-reserve-officier die zich 47 jaar ge leden in het toen nog jonge IJmuiden vestigde, de belangen verdedigd op de energieke wijze hem eigen. En wel van de tooneelvereeniging „Varia", die met den naam Roza bijna onver brekelijk verbonden is, In 1904 trad hij als werkend, lid tot „Varia" toe en hij is dit practisch tot heden gebleven. In 1910 koos de vereeniging hem tot haar regisseur, een taak, welke hij met liefde en ijver tot 1936, dat is dus 26 jaren, onafgebro ken vervulde. Met raad en daad heeft hij zijn vereeniging, waarvan hij met recht eerelid is, gediend en haar groot gemaakt door zijn antwoordelijke positie als regisseur ten volle te beseffen en dit te verwerken in de keuze der op te voeren tooneelspelen en in een des kundige regie. Sinds 1936 had hij zich, in verband met het voortschrijden der jaren, beperkt tot een actief lidmaatschap der rol- en tooneelcom- missie, waar zijn adviezen gegrond op een veeljarige ervaring, immer gewicht in den schaal legden. De heer Roza werd in Noord-Brabant ge boren en steeds heeft deze zuidelijke provin cie een extra plekje in z'n hart gehad. Hij trekt thans weer naar Brabant en zal zich daar in het rustige plaatsje Wijk aan de Maas vestigen. Plechtigheid op het fort. Sergeant-kok krijgt de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst. Woensdagmorgen is op het pantserfort de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant-kok den heer L. Everaers. Deze plechtigheid werd namens den minis ter van Defensie verricht door overste J. H. C. Bentz van den Berg der kustartillerie, die voor deze gelegenheid van Den Helder was over gekomen. Na een hartelijke toespraak en een niet minder hartelijken gelukwensch speldde de overste de medaille op de borst van den jubilaris. Namens de officieren van het regiment kustartillerie werd den heer Everaers als blijk van erkentelijkheid en sympathie een gou den draagmedaille in klein formaat geschon ken. Dat de jubilaris veel achting en vriend schap geniet bleek wel uit het feit, dat zijn heiligdom door de manschappen fraai versierd was, alsmede uit de vele geschenken, die hem werden aangeboden. Nog geruimen tijd bleef men in feestelijke stemming bijeen, waarna de jubilaris, die ver gezeld was van zijn echtgenoote, den dag ver der in huiselijken kring in feestvreugde door bracht HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft hedenavond in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een volksconcert onder leiding van Marinus Adam. De soliste is Eline Hemrica (zang) Het programma vermeldt o.m.: voor orkest Symphonie in Es-groot van Wolfgang Ama- deus Mozart, muziek bij Shakespeare's Een Zomernachtsdroom van Felix Mendelssohn- Bartholdy en voor sopraan en orkest „Exul- tate Jubilate" van Wolfgang Amadeus Mozart en „Der Hirt auf dem Felsen" van Franz Schu bert. GESLAAGD. Voor de akte Duitsch L.O. is geslaagd onze plaatsgenoote mej. J. Reitsma. i UW BRIL wordt het best verzorgd bij Opticien T E U N E, BLOEMENDAALSCHESTRAATWEG 54, SANTPOORT-STATION. (Adv. lngez. Med.) Het warme weer sprak een woordje mee. Zooals wij korten tijd geleden hebben ge meld zouden deze week eenige opgelegde traw lers van de Vem in de vaart worden gebracht. In verband met de lage vischprijzen is tot nu toe alleen de Maria R. Ommering IJM 7 ver trokken en blijven de andere booten voorloo- pig nog binnen. SANTPOORT DE RINGRIJDERIJ. Onder gunstige weersomstandigheden werd Woensdagmiddag in de Molenstraat te Sant poort de 180ste ringrijderij gehouden, waar voor weer flinke belangstelling bestond. Het aantal deelnemende paren bedroeg echter slechts 19, wat twee minder is dan het vorige jaar, een bewijs, dat het steeds moeilijker wordt aan een paard en tilbury te komen. Om de fraaie prijzen werd weer fel gestre den, zoodat pas te zes uur tot de uitreiking der prijzen in „De Weyman" kon worden overgegaan. Tijdens de wedstrtfden deed zich een inci dent voor, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Nadat de heer De Boer uit Zaandam met z'n tilbury tegen een paal was gereden, sloeg het paard op hol. Gelukkig werd het gauw gegrepen, zoodat geen ongelukken plaats hadden. In de ochtenduren werd gereden op de fiets en het losse paard. Aan deze laatste wijze van ringsteken werd nog extra luister bijgezet, doordat een zevental amazones van de rij school yan Gameren in costuum hieraan deel nam. Direct na afloop van de middagwedstrijden werden de prijzen in „De Weyman" door den voorzitter der vereeniging, den heer Tammes, uitgereikt. Alvorens hiertoe over te gaan, bracht spr. dank aan de deelnemers voor de sportieve wijze, waarop zij om de prijzen ge streden hadden en de niet-prijswinnaars hun nederlaag aanvaard hadden. Dank bracht hij ook aan de directie der Amstelbrouwerij, die een wisselbeker had be schikbaar gesteld, en aan den stalVan Ga meren voor zijn medewerking in de ochtend uren. Tenslotte sprak de heer Tammes de hoop uit, dat de deelnemers van dezen dag ook het volgend jaar weer zouden komen. Hierna reikte spr. de prijzen als volgt uit: Ringrijden per fiets (dames): le prijs Mej. G. v. Donselaar (theeservies) 2e prijs Mevr. Duineveld (tasch) 3e prijs mej. C. Witteman (pul). Idem heeren: le prijs H. v. Gameren (klok). 2e prijs P. Stegemeyer (portefeuille en porte- monnaie) 3e prijs C. de Ruyter (déjeuner). Ringsteken op 't losse paard: le prijs J. Stut (kapstok), 2e prijs mej. Krijger (bloemvaas), 3e prijs J. Willems (bonbonnière). Ringsteken met paard en tilbury (dames) le pr. en wisselprijs Mevr. Duineveld (cassette Zilmeta), 2e prijs Mevr. De Boer (salontafel), 3e prijs Mevr. Rutte (ontbijtservies), le Troostprijs Mevr. Van Tunen (salontafeltje), 2e Troostprijs Mevr. Schoorl (kaasstolp). Ringsteken met paard en tilbury (heeren) le prijs en wisselprijs Jan Schoorl (rooktafel), 2e prijs H. v. Gameren (electr. lamp), 3e pr. KI. de Boer (pastel), le Troostprijs J. Stut (courantenhanger), 2e troostprijs A. Prinsen (aschbak). Na afloop maakten het bestuur van de ver eeniging en de prijswinnaars, voorafgegaan door „Wilhelmina", een eere-rondje door het dorp. De heer Van Gameren kreeg voor zijn mede werking aan dezen dag een dasspeld en Mej. Willems, die den dameswisselprijs had te ver dedigen, was hiertoe niet in staat wegens ver blijf buitenslands. Vele op- en aanmerkingen. Declaraties, welke niet goed gekeurd werden. Aan het verslag der Algemeene Rekenka mer betreffende hare werkzaamheden over het jaar 1937 ontleenen wij het volgende: In 1937 zijn 104 kassen een- of meermalen gecontroleerd. Als steeds vond ook in 1937 de arbeid van de ambtenaren der Algemeene Rekenkamer voor een overwegend groot gedeelte zijn uit drukking in brieven, nota's en staten van opmerkingen, die, zelfs als zij met goeden uit slag bekroond werden, geen belangwekken de stof leverden voor uiteenzettingen in dit verslag. Een greep uit de resultaten van dezen ar beid, waarvan weinig of niets openbaar wordt en dien men daarom het stille werk zou kun nen nóemen, volgt hier. Uit deze opgaaf (waar uiteraard tallooze bedragen van weinig belang en uitkomsten, die niet nauwkeurig genoeg in cijfers waren uit te drukken, bui ten beschouwing zijn gelaten) kan de conclu sie getrokken worden, dat naast de preven tieve werking van de controle der kamer ook de repressieve van eenige waarde is voor 's Rijks schatkist. Onjuiste berekeningen en telfouten f 1068,79; diverse gevallen van onjuiste toepassing van tarieven en contractueele bepalingen f 1524,86; teveel genoten bedragen voor trak tement, belooning of vergoeding f2715,79; herziening van diverse contracten op aan drang der Algemeene Rekenkamer f 2850te veel betaalde bijdragen woningwet f4859.82; wachtgeldtermijnen f3678,01; subsidies kin derwetten f 674,50; onderwijssubsidies f3161,95; besparing op een contract voor waterlevering f 1400 per jaar; besparing op verblijfkosten' door overplaatsing f 1070 per jaar; navordering van griffierecht f2143; op merkingen aangaande onjuiste toepassing van de bepalingen omtrent justitiekosten naar schatting f 1500 per jaar. Controle op werkloozenkassen. „De officier (van justitie) wees er op, dat dikwijls menschen tot penningmeester van vereenigingen werden gebombardeerd, die geen flauw idee hebben van administratie of die geen verantwoordelijkheidsgevoel bezit ten. Ook het feit, dat de rijkscontrole zoo slapjes was, werkte fraude in de hand." Aldus een dagbladverslag betreffende de berechting van een strafzaak tegen den pen ningmeester eener werkloozenkas, die ver duistering gepleegd had. Het gaf de Kamer aanleiding, den minister van sociale zaken vragen te stellen. Bij der gelijke verduisteringen is het rijk niet recht streeks betrokken, daar de gelden eigendom zijn van de betrokken arbeidsorganisatie, maar wel zijdelings, daar de gelden grooten- deels afkomstig zijn van subsidies van rijk en gemeenten. Worden zij verduisterd en kunnen zij door de organisatie niet bijgepast worden, dan draagt de overheid den last, om dat de werkloozen niet van onderstand ver stoken kunnen blijven. De Kamer wenschte dus te vernemen, of ook naar 's ministers meening de controle van rijkswege te slap was en of de gemeenten, die PERSONALIA. Voor de akte Duitsch L. O. slaagde onze plaatsgenoote mej. A. M. P. Balma. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ad junct expert bij de Scheepvaartinspectie in vasten dienst de heer F. H. Cramer te Sant poort. De ontspanningsorganisaiit aer italiaansche „Dopolavoro" demonstreert op een door haar georganiseerde tentoonstelling volksdansen, welke door koning Victor Emanuel (links op den achtergrond) worden bijgewoond. ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 in de eerste plaats met. het toezicht zijn belast, wel licht, in verband met de vele bemoeiingen, welke zij met de werkloosheidszorg in het al gemeen hebben, de hierbedoelde controle on voldoende uitoefenden. Het een zoowel als het ander bleek het ge val te zijn. Te geringe getalsterkte van het personeel en, als gevolg van andere werk zaamheden, overbelasting van het beschik bare personeel, veroorzaakte, dat in verschil lende gevallen het toezicht der gemeenten onvoldoende moest worden geacht, terwijl de gemeentebesturen, die het werkloosheidsbe sluit 1917 in de eerste plaats als controleeren- de organen aanwees, op hun beurt van rijks wege niet volledig, doch slechts in zeer be perkte mate konden worden gecontroleerd. Behalve door de gemeenten werd ook recht streeks van rijkswege controle uitgeoefend op de handelingen van de besturen der werk loozenkassen. Frauduleuze reisdeclaraties. Ambtenaren, die voor eigen rekening een spoorwegabonnement hebben gekocht en daarvan voor dienstreizen gebruik maken, kunnen aanspraak doen gelden op een ver goeding wegens reiskosten van 2/3 gedeelte der kosten van gewone spoorkaartjes. De Kamer had ontdekt, dat een ambtenaar, die vrij vaak dienstreizen deed en steeds den vollen prijs van de spoorkaartjes in rekening bracht, eenige jaren in het bezit was geweest van een abonnement en belangrijk meer had gedeclareerd dan waarop hij recht had. Hoe veel, kon zij niet vaststellen, daar haar de datum van ingang van het abonnement niet bekend was. Zij verzocht den betrokken minister, hiernaar een onderzoek te doen in stellen en het te veel betaalde te doen terug storten. Zoo geschiedde. Een som van f 1229,90 (over drie jaren) vloeide terug in 's rijks kas. Er waren dus valsche declaraties ingediend, immers declaraties, waarop valschelijk de verklaring was gesteld, dat voor reiskosten niet meer was berekend dan waarop aan spraak bestond. De vraag zou gewettigd zijn geweest, of een dergelijke fraude den schul dige niet met den strafrechter in aanraking moest brengen. De Kamer heeft gemeend, deze vraag niet aan den minister te moeten stellen. Het onrechtmatig gedeclareerde be drag was niet teruggestort vanwege den de clarant, maar vanwege de instelling, waar deze werkzaam was, en het college vernam onderhands, dat hij had gehandeld op aan wijzing van zijn chef, die op deze wijze gel den vrijkreeg voor uitgaven, waarvoor hem geen krediet was verleend. Het college heeft evenzoo de verzekering ontvangen, dat iets bij die instelling niet weer zal voorkomen. Kosten van electriciteit. De veelvuldige wenken van de Kamer aan verschillende departementen en rijksdiensten om te komen tot het bedingen van de guns tigste voorwaarden door levering van electri- schen stroom, wierpen in 1937 zeer goede vruchten af. Naar een globale en stellig niet te hooge berekening kunnen de besparingen, zoodoende verkregen, worden gesteld op f 10.000 per jaar. Acht skeletten in Australische woestijn gevonden. Afkomstig van Leichhardt-expeditie van 1846? SYDNEY. 3 Augustus (DJSf.B.) Uit Adelaide wordt gemeld, dat gisteren in het parlement van Zuid-Australië is medegedeeld, dat in de Simpsonwoestijn, ten noordwesten van Mount Dare station de skeletten van acht blanken zijn gevonden. Men veronderstelt, dat dit het stoffelijk overschot is van de leden van de expeditie Leichhardt, welke ongeveer negen tig jaar geleden Is verdwenen. In Maart 1846 is de Duitsche ontdekkingsreiziger Leichhardt vertrokken voor een tocht van Queensland, dwars door Australië naar Perth, doch de ex peditie is spoorloos verdwenen. Men veronder stelde, dat de leden door inboorlingen waren vermoord. MARKTBERICHT. kw. Woerden 3 Augustus. Aanvoer 402 partijen kaas: le kw. f 23 a f 25; met rijksmerk f 21 a f 22.50. Zware tot f 25. Handel: matig. VEEMARKT. Amsterdam 3 Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 237 vette kalveren, le kw. 60—66 (enkele hooger), 2e kw. 5458, 3e kw. 40-^8 per K.G. levend gewicht; 77 nuchtere kalveren 7—12 per stuk, 155 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 tot 110 K.G. 6667, zware varkens 6465, vette varkens 63—64 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren, aanvoer iets ruimer, handel sleepend. dalende prijzen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, prijshoudend. Varkens ruimere aanvoer, handel iets beter, prijzen als Maandag ji

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1