K.L.M. heeft het druk als nooit te voren Herziening omzetbelasting goedgekeurd. DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1938 Record-vervoer op binnenlandsche lijnen. Zes zuigelingen op één dag in de lucht. De K.L.M. schrijft ons: Men kan zeggen, dat het Nederlandsche volk dit jaar voor het eerst het eigen land be vliegt. In vorige zomers werd wel eens een aardig vervoercijfer geboekt, maar in deze dagen vliegen de Nederlanders bij honderden dagelijks over het eigen land. Vooral Texel, de Zeelandlijn en de nieuwe verbinding met Leeuwarden zijn in trek. Op deze lijnen moe ten geregeld groote toestellen en extra vlieg tuigen worden ingezet om het overstelpende aanbod te kunnen verwerken. Zaterdag j.I. werd het hoogste totaal in de geschiedenis der Nederlandsche burgerluchtvaart bereikt: 576 luchtreizigers op één dag in eigen land. Hiervan reisden dan 223 op de Zeelandlijn, 148 van of naar Texel en 125 op den dienst AmsterdamLeeuwardenGroningen. Zoo druk is het nog nooit geweest en het merk waardige feit doet zich voor, dat in een land, zoo klein in oppervlakte als Nederland, een zoo intensief luchtnet wordt onderhouden, Dit kent zijns gelijke niet in de andere lucht- vaartgezinde staten en volkeren. Hoezeer het luchtverkeer in ons land is in geburgerd, bewijst wel dat alleen op de Zee landlijn op dezen Zaterdag zes zuigelingen meevlogen. Zaterdag was overigens hoogtijdag voor het geheele K.L.M.-verkeer. Schreven wij enkele weken geleden nog, dat het vervoersrecord van bijna 900 passagiers op één dag was be haald, thans vermelden de passagierslijsten een totaal van 1076, een cijfer, dat met groote letters in de kronieken van de K.L.M. neer geschreven dient te worden. Al deze passa giers reisden binnen de Europeesche grenzen. Van dit verkeer nam Londen het leeuwen aandeel met een kleine 150, gevolgd door Scandinavië met ruim 100 en de Blauwe Do- nau Express met bijna 100. Gunstig halfjaar voor den Indië- dienst. De dienst AmsterdamBatavia van de K.L.M. kan thans de vervoersresultaten over het eerste halfjaar van 1938 vermelden. Thans hebben reeds vele passagiers van de Neder landsche verbinding van Londen met Zuid- Oost Australië gebruik gemaakt. De invloed, welke deze nieuwe luchtlijn zal hebben op het vervoer op den Amsterdam—Batavia dienst, zal echter eerst in de cijfers over het tweede halfjaar tot uitdrukking kunnen komen. Wanneer wij het eerste halfjaar van den dienst AmsterdamBatavia aan een nadere beschouwing onderwerpen, dan blijkt, dat de totale verkoop, uitgedrukt in ton/kilometers, van 1.368.000 toil/km in 1937 gestegen is met 55 pet. tot 2.120.000 ton/km in 1938. Het vervoer in de beide richtingen, dus van Amsterdam naar Batavia en van Batavia naar Amsterdam, is vrijwel gelijk, n.l. resp. 1.056.000 ton/km en 1.064.000 ton/km. In totaal werden vervoerd 2.519 passagiers (vorig jaar 1.671), die 10.636.477 km (vorig jaar 7.231.414 km) aflegden, hetgeen een stijging beteekent van ruim 47 pet. De gemiddelde af gelegde afstand per passagier bedroeg 4.222 km. Aan post werden 79.083 kg vervoerd (vorig jaar 58.763 kg), aan goederen 31.411 kg (vorig jaar 18.386 kg), een stijging dus van 68,4 pet. ieuwe Veilig Verkeersactie van de K. N. A. C. Een „verkeerspaedagoog". Op gezette tijden wordt door de K.N.A.C. een veiligheidsactie ondernomen. Gedurende de eerste weken van Augustus ivordt het publiek nogeens extra voorzichtigheid bij de voorrangs wegen aanbevolen. Toen ongeveer een jaar geleden het instituut van de voorrrangswegen eindelijk ook in Ne derland werd ingevoerd, helaas echter tot dusverre alleen buiten de bebouwde kommen, werd dit besluit met groote instemming be groet. En terecht, meent de K.N.A.C., daar het ver keer hierdoor op veel doeltreffender en veili ger wijze op onze groote verkeerswegen kan worden afgewikkeld. Het spreekt echter van zelf, dat zooals dit trouwens eertijds ook met den beroemden .rechts gaat voor" regel het geval is geweest, dat het publiek aanvankelijk in de praktijk met dit nieuwe instituut nog vertrouwd diende te raken. De praktijk heeft geleerd, dat dergelijke nieuwe verkeersmaatregelen niet genoeg onder de aandacht van de weggebruikers kunnen worden gebracht, teneinde deze zoo spoedig mogelijk voor alle verkeersdeelnemers gemeen goed te doen worden. Met dit doel voor oogen zal, in de eerste weken van Augustus de K.N.A.C.-verkeers- paedagoog, die speciaal voor deze actie in een bijpassend kleed is gestoken, patrouilleeren in de omgeving van vele belangrijke zijwegen welke op voorrangswegen uitkomen. De ver wachting is gewettigd, dat door dezen extra waarschuwingsdienst het gedeelte van de weg gebruikers, dat zich nog niet voldoende heeft ingesteld op de voorrangsregels. hiermede ver trouwd zal raken. De fietsers, voor wie in dit opzicht ook bin dende bepalingen bestaan, zullen eveneens in de actie worden betrokken, terwijl de K.N.A.C. vertrouwt, dat ook de voetgangers bij het over steken van een voorrangsweg blijk zullen geven het begrip voorrang te verstaan. Slachtoffer van de warmte. Op het terrein van de IJsclub Kralingen aan de Kralingsche Plaslaan te Rotterdam, is Woensdag de 40-jarige K. Vlietstra, uit de Wildeveenstraat, door de warmte bevangen en in elkaar gezakt. Per auto van den Ge neeskundigen Dienst is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Wollenstoff en-conventie wordt bindend verklaard. Aan misstanden bij den verkoop zal een einde worden gemaakt. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zal dezer dagen een, door een aantal fabrikanten van wollen en halfwollen stoffen gesloten onderne mersovereenkomst, de Nederlandsche wollenstoffen-conventie op grond van artikel 2 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkom sten 1935 door den minister van eco nomische zaken algemeen verbindend worden verklaard voor den tijd van één jaar Deze overeenkomst beoogt een einde te ma ken aan een aantal ernstige misstanden bij den verkoop van wollen en halfwollen stof fen. Zoo bevat zij, naast andere bepalingen, een regeling van de indeeling, den afroep en het afnemen van orders, een beperking van de crediettermijnen en voorschriften betref fende de kortingen. Door de algemeen ver bindendverklaring van deze bepalingen zal een rationeele bedrijfsvoering worden bevor derd, aangezien risico's, welke niet op de fa brikanten behooren te rusten, thans ook niet meer op hen kunnen worden afgewenteld, ter wijl voorts de onderlinge concurrentie in ster ker mate binnen de grenzen van hetgeen eco nomisch verantwoord is, wordt gehouden, doordat kortingen en crediettermijnen aan bepaalde grenzen zijn gebonden. Schietoefeningen veroorzaken heidebrand. Oppervlakte van twintig hectare verwoest. Woensdagmiddag te ongeveer twee uur is in het natuurreservaat „De Dellen bij Epe een heidebrand uitgebroken. Het vuur is ontstaan tijdens schietoefenin gen op de legerplaats Oldebroek in de heide, gelegen nabij den Ouden Zuidweg onder Heerde. Men was bevreesd, dat de brand in de prach tige bosschen van het landgoed De Dellen zou overslaan. Dit kon echter door de militairen en boschbrandweren, alsmede de brandweren van Heerde en Epe worden voorkomen. Gistermiddag om vijf uur was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken en kon men zich tot de nablusschinig bepalen. Een strook van twintig tot dertig hectare heide met vliegdennen is door het vuur verwoest. Eenige niet ontplofte granaten, die nog in de schietheide lagen, kwamen door het vuur tot explosie, zonder echter ongelukken te veroorzaken. Wielrijder door twee auto's aangereden. Slachtoffer ernstig gewond. Op den hoek van den Wassenaarscheweg en de Bildersstraat te 's-Gravenhage ontstond Woensdag om half één een aanrijding tus- schen twee personenauto's en een wierijder. De 18-jarige mej. H. K. W. uit de Javastraat en mevr. E. H. N. van den Waalsdorperweg bestuurden de auto's. De wielrijder G. H. v. d. J. uit de Van Speyk- straat kreeg ernstige inwendige kneuzingen en de geneeskundige dienst vervoerde hem in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis aan den Zuidwal. De oorzaak van deze aanrijding kon nog niet worden vastgesteld. Levering van schoenen wordt geregeld. Bindend-verklaring van overeenkomsten. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zal dezer dagen een door de Fe deratie van Nederlandsche Schoen fabrikanten genomen bindend besluit inzake leverings- en betalingscondi ties bij levering van schoenen op grond van art. 2 van de wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemers overeenkomsten 1935 door den minis ter van economische zaken voor den tijd van één jaar algemeen verbin dend worden verklaard. Het bindend besluit beoogt een einde te maken aan enkele van de ernstigste mis standen bij den verkoop van schoenen, welke ontstaan zijn doordat de fabrikanten bij de felle onderlinge concurrentie zich tot steeds verder gaande concessies ook op het gebied der leverings- en betalingsvoorwaarden, moes ten bereid verklaren. In verband daarmede bevat het besluit o.a. bepalingen omtrent cre diettermijnen, kortingen en omzetpremies, alsmede een regeling van de onderlinge uit wisseling van credietgegevens. Als gevolg van de algemeen verbindendver klaring zullen allen, die schoenen voor den wederverkoop in Nederland verkoopen, zich aan de bepalingen van het bindend oesluit moeten houden. Het belang van de algemeen verbindendver klaring moet behalve in de beperking van on gezonde coneurrentie-methoden bij den ver koop van schoenen ook worden gezien in de saneerende werking van deze beperking op het distributie-apparaat Inbreker door koelbloedigen directeur betrapt. Een stoel aangeboden om de politie af te wachten. Door toeval en door het koelbloedig optre den van den directeur is een inbreker, die zich in het gebouw van den visch-afslag te Scheveningen had laten insluiten, bij zijn po ging om geld te stelen op heeterdaad betrapt. Het is de 48-jarige koopman W. H. uit de Stellenboschstraat, die thans door de politie is aangehouden en ingesloten. De man had zich in een telefoon-cel in het afslag-gebouw verborgen en daar het slui tingsuur afgewacht. In een andere telefoon cel stond toevallig een kist met gereedschap, en dit kwam den inbreker juist goed van pas. Hij pakte een beitel en begon daarmee het raampje van het kantoorlokaal, dat aan de hal grenst, te forceeren. In het kantoor waren evenwel de directeur en de boekhouder nog aanwezig, die de inbraak-pogingen dadelijk bemerkten. De directeur zond den boekhouder onmiddellijk naar de politie en stelde zich zelf verdekt op. Toen de inbreker zoover was, dat hij zich door het raampje in het kantoor kon werken, kwam de directeur plotseling te voorschijn en bood heel laconiek den inbreker een stoel aan om de komst van de politie af te wach ten! Deze was zóó beduusd, dat hij. zonder aan vluchten te denken de uitnoodiging van den directeur aanvaardde en even later ver schenen inderdaad de politie-mannen, die den man arresteerden. De moeilijkheden met de voor bereidingen voor de New-Yorksche tentoonstelling. Waarom de Nederlandsche kunstenaars niet meewerken. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Thijssen betreffende het conflict tusschen den Commissaris-Generaal van de Nederlandsche commissie voor de Internationale Tentoon stelling te New-York en de vertegenwoordi ging van de Nederlandsche kunstenaarsver- eenigingen heeft minister Slotemaker de Bruine thans geantwoord. De minister heeft als „hoogste functio naris voor de behartiging der kunsten en wetenschappen" van het eerste oogenblik af, dat bleek van moeilijkheden tusschen de instanties, waaraan de voorbereiding der ten toonstelling New-York is opgedragen, en den tentoonstellingsraad voor bouwkunst en ver wante kunsten, niet nagelaten zoowel door persoonlijke besprekingen als door schrifte lijke gedaehtenwisseling het verkrijgen van overeenstemming na te streven. Daarbij bleek hem, dat het geschil in zijn kern aldus kan worden omschreven. De bedoelde instanties houden zich er van overtuigd, dat medewerking van den tentoon stellingsraad zeer gewenseht is. Deze is dan ook uitgenoodigd, enkele op aesthetisch en artistiek terrein bevoegde personen aan te wijzen, die lid zouden worden van de cultu- reele commissie en die met nog één of meer leden van deze cultureele commissie een sub commissie zouden vormen, welke personen in het bijzonder belast zouden zijn omtrent de inrichting van de cultureele afdeeling uit aesthetisch oogpunt mede te werken aan de voorbereiding der plannen. Ook leefde bij de cultureele commissie de gedachte, dat om trent de plannen voor de inrichting van het gedeelte van het paviljoen, bestemd voor de economische inzendingen, wat het aesthetisch element betreft, met de subcommissie overleg zou gepleegd worden. t De tentoonstellingsraad meldde, dat hij zijn medewerking alleen kan verleenen, indien vaststaat, dat de aesthetische zaken zijn toe vertrouwd aan een instantie van deskundi gen. die het vertrouwen der kunstenaars heeft. Als zoodanig aanvaardt hij de voorge stelde subcommissie, maar deze zou dan door een duidelijke bevoegheidsregeling er van verzekerd moeten zijn, dat door derden in positieven zin geen beslissing op aesthetisch gebied worden genomen en tot uitvoering ge bracht buiten instemming dezer instantie. Al les behoudens goedkeuring van het hoogste tentoonstellingsgezag. De minister heeft beproefd, den tentoon stellingsraad er van te overtuigen, dat zijn standpunt niet houdbaar is, omdat zij, die in opdracht van de regeering werken, niet zekere beslissingen in andere handen kunnen leggen. In de overtuiging echter, dat een op lossing zeer wel zou kunnen gevonden wor den, indien de materie zakelijk zou worden aangevat, heeft de minister zich tegenover den Commissaris-Generaal bereid verklaard, bemiddelend op te treden; deze was echter van oordeel, dat het oogenblik voor overleg toen reeds voorbij was. De minister betreurt dezen gang van zaken en blijft bereid, om aan een oplossing te wer ken, zoodra hem blijkt van zekere geneigd heid bij de betrokkenen om aan een samen- spreking deel te nemen. Op de vraag, of en in hoeverre op de me dewerking der Nederlandsche kunstenaars aan onze nationale inzending op de tentoon stelling New-York 1939 kan worden gerekend, heeft de Commissaris-Generaal desgevraagd den minister medegedeeld, dat vele Neder landsche kunstenaars voor de inrichting dei" tentoonstelling hun medewerking hebben toe gezegd; onder de kunstenaars, die mede werken aldus de ontvangen inlichtingen bevinden zich ettelijke, die ook medegewerkt hebben aan de inrichting van de Nederland sche inzendingen op vroegere wereldtentoon stellingen. Zomerkamp der padvinders een jubileumkamp. Wimpel wordt uitgereikt. Men schrijft ons: Ter eere van het veertigjarig jubileum van HM. de Koningin hebben de hoofdcommissa rissen van „De Nederlandsche Padvinders" en de „Katholieke Verkenners", in onderling overleg met instemming yan den Koninklijken commissaris, de verkenners en welpen in de gelegenheid gesteld, hiui jaarlijksch zomer kamp tot een jubileumkamp te maken. Het besluit hiertoe moet door de jongens zelf wor den genomen. Zij nemen daarbij bijzondere plichten op zich, aangaande de goede en hy giënische inrichting van het kamp met de primitieve middelen, welke ter plaatse be schikbaar zijn. Vooral het afwerken van een goed programma van activiteiten is het ken merk van een geslaagd kamp. Het idee dat aan deze jubileumkampen ten grondslag ligt, is, dat de padvinders meenën, dat ze HM. niet beter hulde kunnen brengen, dan doorglim werk zoo goed mogeiijk te doen en zoo inten sief mogelijk te oefenen. De verkennerskampen; die naar het oordeel van den districtscommissaris die het kamp bezoekt, aan de te stellen eischen voldoen, ontvangen den jubileumwimpel, welke met eenig ceremonieel aan de troepvlag wordt be vestigd EERSTE KAMER. Breed debat over crediet voor werkverruiming. Oproepen van 50.000 dienst plichtigen geopperd. J. A. M. Bruineman (R.K. Staatspartij) DEN HAAG Woensdag. De verwachting, dat de Eerste Kamer, den vorigen avond reeds vergaderd te hebben, thans in één dag zou gereedkomen met haar agenda deze mocht enkele belangrijke pun ten bevatten, waarover in de Tweede Kamer dagen achtereen is gedebatteerd, doch de Eerste Kamer geldt nog altijd voor een Ka mer van revisie is in geenendeele verwe zenlijkt. Zelfs staat het te verwachten, dat er nog ten minste een volle dag mede gemoeid zal zijn. Wederom is door eenige leden zoo terloops de opmerking gemaakt dat het noch aan de Kamer noch aan haar voorzitter ligt, wan neer er in de Augustus-maand nog vergaderd moest worden. Iets dat trouwens in de politieke geschiede nis van eenige de cennia hier eer- zeldzaamheid is. Hoe het zij, het was weer drukkend warm in de aloude vergaderzaal, het debat vertoon de onmiskenbare teekenen van een loome, inderdaad „landerige" stem ming. Bij het wetsont werp tot (tech nische) herziening der omzetbelasting kwam de heer Bruineman (r.k.) op voor de belangen van de groote gezinnen. De heer Von Bönninghausen (n.s.b.) noemde deze technische herziening slechts een mom voor verzwaring der lasten; en de regeering zou beter doen, te zorgen voor opbloei van het bedrijfsleven. De minister van Financien, de heer De Wilde, beriep zich op de practijk, welke de technische herziening noodig maakte, terwijl tevens de werking dezer tij delijke wet verlengd moest worden (vijf jaar, zoo is voorgesteld). Door de verbetering der wet wordt tevens IVz millioen méér verkre gen, waarvan weer wat af gaat omdat het fruit uit deze belasting is genomen. Spr. deel de nog mede dat de studie van de commissie- Fleskens betreffende de nooden en behoeften der groote gezinnen weldra beëindigd zal zijn. Ook betoogde de minister nog, dat de omzet belasting wel degelijk eenige progressieve werking heeft. En dan stelde de minister op nieuw verhooging van belastingen in uit zichtHet wetsontwerp is ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de voorgestelde wijziging van de stu wadoorswet bepleitte de heer v. d. Bilt (soc. dem.) uitbreiding tot de arbeidstijden in op slagplaatsen en pakhuizen en bij de Rijn vaart. De minister van Sociale Zaken, de heer R o m m e, betoogde, dat de omstandig heden daar nog niet naar zijn. Ook dit wets ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eenig debat is voorts gevoerd over het wetsontwerp tot wijziging der bedrijfsraden- wet. Het komt zooals men zich herinneren zal in 't kort hierop neer, dat de adviseerende bevoegdheid der bedrijfsraden op sociaal gebied ook zal gelden voor eco nomische aangele genheden. De heer Kranenbur (vrijz. dem.) was van oordeel dat de minister (van So ciale Zaken) een overbodige staats rechtelijke barrière heeft opgeworpen tegen het verleenen van verordenende bevoegdheid, als zou het apparaat der bedrijfsraden hier voor nog niet ge schikt zijn; de vrijzinnig-democratische hoog leeraar wees b.v. op de keuzen der water schappen. De heer Van Bönninghausen (nat. soc.) betoogde in hoofdzaak dat de bedrijfs- saamhoorigheid door dit wetsontwerp in gee- nen deele bevorderd wordt; deze regeering ware trouwens niet in staat den klassenstrijd te verdringen. Minister Romme's verdediging van het ontwerp kwam hierop neer, dat de wet zich moet aanpassen bij de hervormingen der practijk; het biedt echter geen reden om thans over ingrijpende wijzigingen van het bedrijfsleven te spreken. Er volgde nog wat heen en weer gepraat van louter academische waarde. Het wetsontwerp is tenslotte aangenomen zonder stemming; de heeren Pollema en Ten Haar, beiden christ. historisch, en de n.s.b.- fractie lieten aanteekenen er tegen te zijn. Toen werd er gepauzeerd. Algemeen dacht men nog, dat de vergadering des middags zou afloopen. Maar over het wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk VII B den Rijksbe- grooting voor 1938 waarbij wordt voorge steld het crediet voor werkverruiming met zestig milioen gulden te verhoogen ont spon zich een breed opgezet debat, sterk aan dat in de Tweede Kamer herinnerend. In den, loop daarvan kwam de heer Van Vesem (nat. soc.) met een motie, strekkende om de beraadslagingen te schorsen, totdat dr. Co- lijn, voorzitter van den raad van ministers, erbij aanwezig zou kunnen zijn. De heer De Zeeuw (soc. dem.) was van oordeel dat zulk een motie bij den aanvang van het de bat had moeten zijn gesteld. Nadat de heer De Bruin (r.k.) had doen uitkomen dat in de Tweede Kamer minister Colijn de discus- siën had gevolgd omdat dit wetsontwerp was gekoppeld aan de tot hem gerichte interpel latie-Van Gelderen betreffende de werk loosheid, werd de motie verworpen met 28 te gen 5 stemmen (van de n.s.b.-fractie en den heer Pollema, (christ. hist.) Het debat zelf heeft geen nieuwe gezichts punten opgeleverd. De heeren Van Rappard (lib.), de la Bella (soc. dem., Van Lanschot (r.k.), Van Voorst tot Voorst (r.k.) en Kra nenburg (vrijz. dem.) gaven beschouwingen ten beste, welke in hoofdzaak neerkwamen op een herhaling van het reeds in de Tweede Kamer gesprokene. Vermelden we dat de heer Van Rappard in overweging gaf, een alge- meenen militairen dienstplicht in te voeren gedurende twee jaren, welke gemakkelijk een sterkte van 50.000 man kan bereiken; mili taire deskundigen verzekeren immers dat bij gemotoriseerde legeronderdeelen 75 pet. der Chr. van der Bill (S.D.A.P.) manschappen voor reparatie noodig zijn; ten deele zal aan de betrokkenen nuttige vakop leiding kunnen worden gegeven. Morgen voortzetting van het voor onze Eerste Kamer veel te breed opgezette debat. Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. Gunstige financieele toestand. Woensdag is de algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap te Leeuwarden voortgezet. Uit de huishoudelijke vergadering werden o.m. de volgende mededeelingen gedaan: Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur, waarbij voorgesteld werd arti kel 7 le alinea van de wet van het N. O. G, aan te vullen met „de afdeeling kan toetre ding weigeren, indien het hoofdbestuur aan deze afwijzing zijn goedkeuring verleent". Eveneens werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om maatregelen te ne men voor de uitgave van een gedenkboek ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het N. O. G. in 1942. Een voorstel van de afdeeling Beilen Wes- terbork, handelende over de contributie werd niet voldoende gesteund en niet in be handeling genomen. Een voorstel-Heerenveen, inhoudende: zoo lang de leerlingenschaal niet is gewijzigd, mag het crisisfonds ook die kweekelingen met acte steunen, die zelfstandig optreden in die scholen, waar volgens de wenschen van het N. O. G. een onderwijzer moest zijn aange steld, werd na eenige bespreking van de agenda afgevoerd. Besloten werd vervolgens de directie van de spaarbank te machtigen, in navolging van hetgeen bij andere beleggingsinstellin gen geschiedt, onroerende goederen voor geldbelegging aan te koopen. De financieele commissie rapporteerde gunstig over het gevoerde beheer. De ont vangsten bedroegen f 46.901,61 en die uit gaven f 46.895,88, zoodat er een batig saldo bleef van f 5,73. De balans sloot met een cij fer van f 69.350,27. De concept-begrooting 1939 werd vastge steld met een cijfer van f45.470. Het percentage werd bepaald op 9/20 pet. terwijl in de financieele commissie werd her kozen de heer M. Bekker te Tiel. Verworpen werd het voorstel 'sGravenhage om ten aanzien van den heer Bon, algemeen voorzitter, buiten werking te stellen de be paling, dat een hoofdbestuurslid moet af treden, bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Woensdag werd de openbare vergadering voortgezet. Aan de orde kwam het voorstel 's Graven- hage, waarin de vergadering verzocht werd de wenschelijkheid uit te spreken, dat bij een eventueele herziening van de wet op het L. 0. het Fransch onder de facultatieve leervakken van het gewoon lager onderwijs worde op genomen. Het hoofdbestuur verklaarde zich voor dit voorstel mits de materie niet beperkt wordt tot alleen Fransch. In grensplaatsen zou b.7, Duitsch en in de havenplaatsen Engelsch meer zin hebben. 'sGravenhage ging mee met het amende ment om Fransch te vervangen door „een vreemde taal" w.o. begrepen esperanto. Het voorstel werd aangenomen met 140 te gen 97 stemmen. Het voorstel-Nieuw Leusen en omstreken om het hoofdbestuur op te dragen, dat alle lagere scholen de beschikking krijgen over een lokaliteit, waarin met vrucht gym nastiekonderwijs kan worden gegeven, werd aangenomen met algemeene stemmen, waar na een hierop betrekking hebbende motie, waarin er bij de regeering wordt aangedron gen op het nemen van maartegelen waardoor aan gemeentebesturen de gelegenhied wordt gelaten het onderwijs in de lichamelijke oefening, althans voor de hoogere leerjaren der lagere school, aan vakonderwijzers op te dragen, eveneens met algemeene stemmen werd aangenomen. Namens het hoofdbestuur legde de heer S. de Vries uit Amsterdam de vergadering een motie voor, waarin den minister van onder wijs, K. en W. dringend wordt verzocht van zijn voornemen om de naamvals-n volgens de geslachtslijst van De Vries en Te Winkel bij het onderwijs verplicht te stellen, af te zien en in het belang van het onderwijs, en ter wille van de algemeen gewenschté spel lingeenheid, te bevorderen, dat de spelling- 1934 zoo spoedig mogelijk in de regeerings- stukken zal worden gevolgd. Met algemeene stemmen werd ook deze motie aangenomen. Hierna werden de afdeelingsvoorstellen be handeld. Namens het hoofdbestuur leidde de hper W. Spinnaay uit Middelburg het vraagstuk der onderwijzersopleiding in. Een motie werd aangenomen, waarin een dringend beroep op regeering en volksvertegenwoordiging wordt gedaan om bij de komende openbare behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de onderwijzerswet 1920 de noodige wijzigingen aan te brengen, opdat een be vredigende oplossing van het vraagstuk van de onderwijzersopleiding zal worden bereikt. Aangenomen werd een motie van het hoofdbestuur, waarin de vergadering er met de meeste klem bij regeering en Staten- Generaal op aandringt de door de concen tratie wet voor het openbaar onderwijs aan de L. O.-wet toegevoegde bepalingen daaruit ten spoedigste te doen verdwijnen. Ten slotte werd een motie aanvaard, waar in op verlaging der leerlingenschaal wordt aangedrongen. A. D. P. V. VAN LÖBEN SELS. t Te Arnhem is in den ouderdom van 90 jaren overleden de heer A. D. P. V. van Löben Seis, oud-Inspecteur van den Arbeid oud-lid van de Tweede Kamer en van Q«d. Staten van Gelderland. De overledene was Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis heeft plaats Zaterdag a.s. om 12.15 uur op „Moscowa", te Arnhem. Knaapje door auto overreden en gedood. Woensdagmiddag is het vierjarig zoontje van den heer Koek te Wormerveer door een zandauto overreden. De auto reed over het hoofd van het knaapje, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. De auto is door de politie in beslag genomen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2