N MENU VAN DE WEEK Recepten De vrouw bij de Politie. Baby gaat mee op reis! VRIJDAG 5 AUGUSTUS '1938 IJSJES De kleine jongen steekt zijn hoofd door het openstaande raam en zegt op weiwillenden conversatietoon, maar met een slim lichtje in zijn oogen: mooi weer vandaag, hè? We weten het al, dat is het voorspel voor het veel beminde ijsje, dat hij van zijn moeder niet mag komen vragen, maar waar hij langs al lerlei omweggetjes. toch heel vaak aan weet te komen. Soms zijn die omwegen openhartig genoeg zooals dit praatje over het weer, soms zijn ze, naar zijn eigen idee. zeer listig, maar toch nooit listig genoeg om ons op-ijsjes-in- gestelde-gemoed om den tuin te leiden. Als het koud weer is, weigeren we zooge naamd; als het regent, weigeren we zooge naamd, maar hij komt er ook zeker iederen dag om bedelen, en als het warm is weleèns tweemaal. Dus zijn de ijsjes gecontingenteerd tot driemaal per week, maar omdat er geen contingenteeringswetten voor ijsjes aan klei ne jongetjes bestaan, wordt er vaak genoeg van afgeweken Altijd is er wel een doorslaan de reden te vinden voor een feestelijk ijsje: het rapport dat behoorlijk was. het overgaan naar een hoogere klas, het begin van de va- cantie, de geliefde en bewonderde sportclub die gewonnen heeft, de extra groote warmte, de verjaardag van die of gene en meer derge lijke geweldig- belangrijke redenen. Soms lukt het met- de ijsjes heelemaal niet, dan lijkt in zijn jongens oogen iedereen wel vervelend en slecht gehumeurd en vóór alles krenterig. Want bij al zijn verschillende adresjes hij heeft er ettelijke! is het nul op het request. Tot er plotseling weer een gouden dag ver schijnt, waarop iedereen zonder verder vra gen hem verwent. Net zoolang tot er een van allen op de onzalige gedachte komt om te vra gen: hoeveel heb je er eigenlijk al op en dan verschijnt, wel aarzelend, maar toch eerlijk, het antwoord van de drie of vier die hieraan al voorafgingen. Een andere keer krijgt hij het dubbele be drag, ,.voor twee dagen", wordt er bij gezegd, dus geen twee ineens er voor nemen, hoor. Hij kijkt je ondeugend aan om den hoek van de deur, al op weg naar den ijsco-wagen. Nee, zegt hij gedwee, geen twee in eens er voor. Maar later hooren we. dat hij er éen dub bele voor genomen heeft! Het kan ook gebeuren dat wij opeens vin den dat hij er slecht uitziet: zou hij teveel ijsjes gehad hebben? Dan is het plotseling uit met alle feestelijke extra-ijsjes, we overleg gen met elkaar om een ijsjes-systeem in elkaar te zetten; daaraan houden we ons prompt een halve week, en dan valt het heele systeem weer in elkaar tegenover zijn opge ruimde inleidings-conversatie en zijn ondeu gende jongenssnuit. Een beste klant heeft de ijsco-man aan jou zeggen we, want hij gaat. als 't eenigs- zins mogelijk is, altijd naar denzelfden. Op zijn fiets zittend hangt hij dan tegen het wa gentje aan, likt aan zijn lekkernij en voert intusschen lange gesprekken met zijn vriend. Ja. hij heeft me op den laatsten dag een ijsje voor niets beloofd! Dat is nog eens een vooruitzicht, zoo maar een ijsje voor niets, zou hij het heusch ont houden, het duurt nog lang voor het October is Maar -de kleine jongen is al overgelukkig met de gulle belofte en vindt in zijn hart den ijsco-vriend daarom nog veel en veel royaler dan alle ooms en tantes die hem geregeld van ijsjes voorzien. Zoo is het nu eenmaal: éen kleine belofte voor de toekomst lijkt vaak oneindig meer dan vijftigmaal de vervulling van diezelfde belofte! E. E J.-P. ZONDAG: Vermicellisoep Kalfsfricandeau Snijboonen Aardappelen Meloen MAANDAG: Koud kalfsvleesch Stoofsla Aardappelen Koude rijstebrij met gestoofde boschbes sen DINSDAG: Gekookte bot Zure saus Aardappelen Kropsla Havermoutpap WOENSDAG: Macaroni met pou le en witte saus. Gestoofde tomaten Wentelteefjes DONDERDAG: Gehakt Worteltjes Aardappelen Aardappelen naise Kropsla m. mayon- Zalm uit blik VRIJDAG: Chocoladevla Trommelkoek ZATERDAG: Dikke tomatensoep Pannekoeken Vruchten VEGETARISCHE MENU'S. 1 Groentesla Gekookte aardappe len Boter Maizenapudding m. gestoofde versche pruimen 2. Gevulde eieren Rijst Kerrysaus Tomatensla Drie in de pan 3. Macaroni-schel- pen met kaas. Stoofsla in vuurvas- let en witte saus. bruine boter. Aardappelen Hangop met be schuit en suiker. 4. Magere tomaten soep Gebakken eieren Komkommer en kropsla Aardappelen met boter. Citroenrijst met va- nillevla. FRISSCHE TOESPIJZEN VOOR WARME DAGEN Vanillerijst met gestoofde boschbessen. Benoodigdheden (6 personen)1 L. melk 150 gr. rijst 1/4 stokje vanille, 50 gr. suiker, zout 1 pond boschbessen suiker, sago. Bereiding: De melk met de vanille en het zout aan de kook brengen, de gewasschen rijst er in strooien en onder af en toe roeren gaar laten worden. Kooktijd 1 uur. De suiker er door roeren, vanille verwijderen en als de rijst wat afgekoeld is ze overdoen in een gla zen schaal. De boschbessen uitzoeken, was- schen en met een klein beetje water aan de kook brengen, 5 minuten door laten koken, dan niet te dik binden met wat aangemengde sago en op smaak met suiker afmaken. Als de compote afgekoeld is op de rijstebrij schep pen. A Griesmeelpudding van versch frambozen- en bessensap (rodgröd). Benoodigdheden (6 personen): pl.m. V/2 pond bessen en 2 ons frambozen, samen met wat water verdund, 1 L. sap, 120 gr. gries- meel, pl.m. 200 gr. suiker. Bereiding: De bessen en frambozen uitzoe ken en wasschen, ze met wat water aan de kook brengen, 5 minuten door laten koken en alles overgieten op een haren zeef. Het sap meten en aanvullen met water tot men 1 L. heeft. Daarna weer aan de kook brengen, griesmeel en suiker, die droog door elkaar ge roerd zijn, er in strooien en de massa inkoken tot puddingdikte. De pudding met de garde van het vuur kloppen tot de kleur lichter worden, dan in den omgespoelden vorm over doen. Dunne room er bij presenteeren. Wil men de massa niet als pudding eten, dan neemt men op 1 L. sap 60 a 70 gr. griesmeel en doet dit over in een vlascliaal. Voor 6 personen heeft men dan voldoende aan 3/4 L. Van 3/4 L. melk maakt men vanil- levla, die geschept wordt. Voor de vla: Benoodigdheden: 3/4 L. melk. 1 ei, 30 gr. maizena, 60 gr. suiker, vanille. Bereiding: De melk met de vanille en het zout aan de kook brengen en 1/2 uur laten trekken. Het ei met de suiker uitroeren, de maizena toevoegen en zooveel warme melk, dat de massa goed voorverwarmd is. Dan bij de melk gieten en de vla door laten koken. De vanille verwij deren, de vla onder nu en dan roeren af laten koelen om het vormen van een vlies te voorkomen en op de rödgröd scheppen. Vanillevla met bramencompöte. Benoodigdheden 3/4 L. vanillevla (zie vorig recept), 1 pond bramen, pl.m. 90 gr. suiker, sago. Op de gewone manier vanillevla maken, en als ze koud is overdoen in een vlaschaal. De bramen voorzichtig wasschen en met- suiker bestrooid pl.m. 1 uur laten staan. Het uitge- loopen vocht er afschenken, binden met wat aangemengde sago en warm over de bramen heen gieten. De vanillevla er mee bedekken. Deze com pote kan ook gegeven worden bij griesmeel en maizenapudding of bij koude vanillerijst. Sla van verschillende groenten met mayon naise. Dit gerecht kan aan de koffie gegeven wor den, of als hoofdschotel bij een vegetarischen maaltijd. Men kan hiervoor allerlei groenten gebruiken, juist de zomergroenten zijn hier voor heel geschikt. Natuurlijk kan men ook verschillende combinaties maken. Een lekkere schotel maakt men op de volgende manier: 1/2 pond slaboontjes afhalen en in stukjes snijden, 1/4 bos wortels schrappen en in plak jes snijden, 1/4 bloemkool in kleine stukjes verdeelen. Deze groenten met elkaar in wei nig water met zout bijna gaar koken, afgie ten en af laten koelen. Een komkommer schil len en in plakken snijden, met wat zout weg- ten en af laten koelen. Een komkommer schil- zetten, 3 of 4 tomaten overgieten met kokend water, schillen en in plakken snijden. Met pe per en zout bestrooid wegzetten gedurende pl.m. 1/2 uur. Alle groente behalve de toma ten met mayonnaise vermengen, zoodat de smaak goed is. Overdoen op een platten scho tel of in een slabak, de plakken tomaat er als een rand omheen leggen. Naar verkiezing pommes frites of gebakken aardappelen er bij geven. Schelpen met ragout van resten kip. Benoodigdheden (voor 6 schelpen)2J/2 d.L. bouillon, pl.m. 2J/2 ons vleesch van de kip (6 lepels), zout.-peper, 20 gr. bloem, 20 gr. boter, 1 eidooier. Bereiding: Van boter en bouillon een tame lijk dikke saus maken. Deze bij de geklopte eidooier gieten. De stukjes kip, die zorg vuldig van de beentjes gehaald zijn er door roeren, alles op smaak afmaken met peper, zout en citroensap. De schelpen met boter in smeren en ze niet te vol vullen. Een dun laagje fijn paneermeel er over strooien, een paar kleine klontjes boter er op leggen, de randjes goed afvegen en de schelpen op een bakblik pl.m. 10 minuten in een heete oven zetten (bovenwarmte). Ze opdoen op een schotel be dekt met een gevouwen vingerdoekje om afglijden te voorkomen.Een takje peterselie er bij leggen. Een gezellig pullovertje om in de vacantie te maken Het is altijd een genot te kunnen beschik ken over een flink stel pullovers en truitjes en het is immer weer verleidelijk een nieuw modelletje te ontdekken, dat niet te moeilijk zelf te maken is. Want dat is toch wel het allerprettigst, een goed uitgeruste garderobe te bezitten, zonder daarvoor veel kosten aan den dag te leggen. Al naar gelang de gebruikte materialen, kunnen wij het hier afgebeelde modelletje een gekleed, dan wel een meer sportief karak ter geven. In het laatste geval kunnen wij het het best vervaardigen van wasch-echte brei katoen. Houden wij het dus bij het sportieve; als maat nemen wij aan 42, welke heel neutraal is en ook door de dames van maat 40 en 44 gevolgd kan worden, breiwerk is wat dit punt betreft al weer heel inschikkelijk. Noodig hebben wij 300 gram breikatoen en 1 paar naalden no. 2 voor den boord en 1 paar naalden no. 3, voorts 6 knoopen voor de gar neering. Gerekend wordt, dat u ongeveer zoodanig breit, dat 20 st. 7 1/2 c.M. breedte en 20 naal den 5 c.M. hoogte opleveren. De breisteken zijn de tricotsteek, d.i. recht breien aan de goede- en averecht aan de verkeerde zijde, en voorts de traditioneele 2 r. 2 a. voor den boord. Begonnen wordt aan het voorpand, waar voor wij op de fijne naalden 120 st. opzetten; deze worden 50 nld. hoog gebreid in 2 r. 2' av., waarna in de volgende naald overgegaan wordt in den tricotsteek. Daar echter ook met een de garneering van de ingebreide schuine strepen, welke in het midden tot een punt samenloopen, begint, wordt aan één zijde van het werk 1 st. geminderd (om een oneven aantal te krijgen) en de middelste steek van de naald averecht aan de goede zijde gebreid; dit geschiedt tijdens de eerste rechte naald. Bij de volgende averechte naald worden de middelste 3 st. recht gebreid, de rechte naald daaropvolgend 5 st. averecht, om bij de vol gende averechte naald de schuine strepen voor het eerst los van elkaar te krijgen met 5 r. 1 av. r. 5 r. Telkens wordt nu bij iedere naald met 1' st. naar de zijkanten versprongen. Aldus wordt iedere streep doorgebreid, tot eindelijk de zijkanten bereikt zijn en intus schen wordt, al breiend, bij de 60e naald en 120e naald weer opnieuw en op dezelfde wijze aan een stel strepen begonnen. Dit nu wat betreft de in te breien versiering. Na den boord wordt doorgebreid als beschreven en onderwijl, tot de 120e naald van den boord, aan weerskanten bij elke 24e naald, 1st. ge meerderd. Dan zijn wij bij de armsgaten ge komen en hiervoor worden afgekant aan het begin van de 121e, 122e, 123'e, en 124e nld., ieder 4 st., en van de 125e en l'26e nld. 2 st. Op de naald staan dan nog 100 st. Voort gaat het dan weer tot en met de 198e nld. en hier gekomen worden voor de schouders aan het begin der 199e en 200e nld, 8 st. en van de 201'e tot en met de 208e nld. 7 st. afgekant. Over zijn dan nog 37 st. Het werk wordt nu om gedraaid, zoodat de averechte kant voortaan recht gebreid wordt. Bij elke volgende nld. worden aan weerszijden de 2 buitenste st. der naald samengebreid, maar tevens worden de strepen van de pullover in gedachte gehouden door de 5 buitenste steken averecht of recht te breien. Het wordt dus voor de rechte naalden: 2 st. av. samenbreien, 4 st. av. breien, naald rechtuitbreien op 6 st. na, 4 st. av., 2 st. av. samenbreien. Voor de averechte naal den: op dezelfde wijze, doch dan resp. recht en averecht. Wij gaan zoo door, tot er niets meer op de naald staat en hiermede de voor zijde klaar is. De rugzijde der pullover wordt op dezelfde wijze gebreid, slechts worden hiervoor 112 st. opgezet en voor de uitsnijdingen bij de arms- (Vervolg). U komt stellig het interessantste ge deelte van het gesprek: een blik op de praktijk van het werk van een vrouw bij de zedenpolitie. Interessant echter niet uit een oogpunt van sensatie, bijna zouden wij zeggen: integendeel. Al luisterende naar mej. Kehrer krijgen we sterk den indruk, dat juist de vrouw, die in dit werk de sensatie zou zoeken, de totaal ver keerde persoon zou zijn. Hier moeten ernst, rustige zakelijkheid en een groot gevoel van verantwoordelijkheid voor de levens, waarmee men op vaak zoo tragische wijze in aanraking- komt, op den voorgrond staan. „U vraagt mij iets over het werk van de vrouw bij de zedenpolitie in Amsterdam te vertellen. Dan moet ik beginnen te zeggen, dat van 1931 af aan dit bureau alle zeden delicten behandeld worden en dat sindsdien twee inspectrices en twee vrouwelijke agen ten daar werkzaam zijn voor het verhooren van vrouwen en kinderen op dit gebied. Zij werken daar dus niet aan preventieven, maar aan den repressieven arbeid der politie en hebben dus een nieuw terrein van werk voor de vrouw betreden. U begrijpt, dat onze dagen niet precies zijn ingedeeld. De inspectrices zitten meestal op het bureau, worden voortdurend opgebeld om informaties over allerhande zaken, nemen aangiften van zedendelicten op en verhooren de kinderen, waarvan vermoed wordt, dat onzedelijke handelingen met hen gepleegd zijn. De verhooren geschieden zooveel mogelijk op bureau, omdat men hier veel rustiger met de kinderen praten kan dan bij hen thuis 't :eval zou zijn. De kinderen zijn vooral wanneer ze in onze wachtkamer een poosje rustig hebben ge speeld of geleren. meestal hun angst voor ,.de politie" geheel kwijt en antwoorden onbevan gen. Het is altijd beter, dat de ouders bij 't ver hoor niet aanwezig zijn, omdat de kinderen dan vrijer spreken. In de enkele gevallen, dat dit wel werd toegestaan, werd hiex-van nadeel ondervonden, omdat een ouder door wat er gebeurd is vaak zenuwachtig is en door een kleine tusschenwerping het kind spoedig in de war bi'engt. Bovendien kunnen de ouders niet zwijgen; ze vullen de verklaringen van het kind ongevraagd aan en maken daai-door re constructie van het gebeurde zeer moeilijk. De meeste ouders begi'ijpen dit heel goed. Sommige moeders zeggen uit zichzelf al: „ik ga maar weg. dan kan m'n dochtertje rustiger pi-aten." Nu komt het bij het verhoor van kinderen op twee dingen aan: ten eerste moeten we natuurlijk achter de waarheid zien te komen (wc moeten er bij iedere zaak op bedacht zijn. dat de mogelijkheid bestaat, dat een kind fan taseert) en ten tweede moeten onze vragen zóó zijn, dat aan de kinderziel niet méér schade Mejuffrouw Meta Kehrer vertelt van haar werk. wordt toegelaten dan reeds geschied is. Dus bovenal; geen boemanachtige boosheid, maar rust, zakelijkheid, en vooral een vertrouwen wekkende vriendelijkheid zonder overgevoe ligheden. Dit is een kwestie van routine en intuïtie, 't Verhooren van kinderen is zeer fijn werk en 't geeft groote voldoening, als men be reikt, dat niet alleen de waarheid aan t licht komt. maar dat bovendien het kind opgelucht is als het zijn hartje eens heelemaal heeft uit gestort. Een heel belangrijk onderdeel van dit werk is ook het contact met de ouders. 't Spreekt ook haast vanzelf, dat een moe der, in pijnlijke gevallen haar kind betreffen de, bij voorkeur aan een vromo alles wat ze weet opbiecht. En het prettigste is, dat dit dan vaak het psychologisch moment is om eens met de ouders te praten over hun verhouding tot hun kinderen. Veel schaamachtigheid valt soms na zoo'n zakelijk gespi'ekje weg en de ouder-s zijn blij, eens te kunnen overleggen, hoe zij het vertrouwen der kinderen kunnen winnen en hoe zij ze op een eenvoudige, rus tige wijze kunnen voorlichten om ze te wape nen tegen eventueele bittere ervaringen, die het leven hun kan brengen. Mede hierdoor gaat men de politie hoe lan ger hoe meer zien als de helpende hand, die zij toch zeer zeker zijn wil." „Werkt u aan de zedenpolitie nu ook met maatschappelijke instellingen samen?" „Eigenlijk niet: wanneer moeders bij ons over haar kinderen klagen of wij meenen, dat- iets voor de kinderen gedaan moet worden dan brengen wij ze in contact met de kinder politie; soms met het bureau voor moeilijke kinderen enz. Wel komen bij ons wel meerderjarige vrou wen, die een slecht leven hebben geleid en nu eruit willen, om hulp vragen. Al naar het geval hiertoe aanleiding geeft, werken wij dan samen met maatschappelijke instellingen of behouden wij het contact zelf. Dit werk brengt wel veel moeilijkheden met zich. De waardeering van het werk der vrouw bij de zedenpolitie, die alleen te Amsterdam op deze wijze werkt, door de justitie, blijkt wel hieruit, dat de rechters, die ook op het stand punt staan, dat de kinderziel, zooveel mogelijk moet worden gespaard, ons' dagvaarden ter i-echtzitting om het kind een veilig gevoel te geven.Een enkele maal gebeurt het zelfs, dat men na lezing van het proces-verba ai. dat wij van het verhoor van het kind hebben opge maakt, van het hooren van het kind in de rechtzitting afziet, en dit is wel iets, dat wij zeer gaarne wenschen. Terwijl het dus bij de zedenpolitie onze taak is, de gevolgen van een droevig feit voor een kind zooveel mogelijk te verzachten, bij de kinderpolitie gaat het erom, het kind op te vangen als gevaar dreigt, het te beschermen tegen kwade machten uit zichzelf en uit an deren. dus voordat nog feiten gebeurd zijn. De inspectrices zijn het meest op het bureau werkzaam, terwijl de vrouwelijke agenten het onderzoek doen, dat in de stad moét geschie den. Ook het transport van kinderen van en naar inrichtingen geschiedt zoo mogelijk steeds door vrouwelijke agenten. „Denkt u, dat er voor de vrouw nog meer werk bij de politie is weggelegd?" „Ja, het transport van vrouwen zou nog voor uitbreiding vatbaar zijn en dan denk ik b.v. aan het verhoor van kinderen in andere delicten, b.v. diefstal. Dit geschiedt thans door mannen, doch m.i. zou een vrouw hier ook goed werk kunnen doen. En dan zou er bij den vreemdelingendienst allerlei werk voor de vrouw te doen zijn. Ook hier ligt nog terrein braak. Maar we zijn heel blij, dat we een zoo pret- tigen werkkring hebben en dat ons werk zich uitbreidt". „Hebt u geregeld contact met andere leden van de vrouwelijke politie?" „Natuurlijk. De inspectrices hebben een kleine vereeniging gevormd en komen een maal per jaar bijeen. Neen, met het buitenland bestaat geen bepaalde band, maar als wij over de grenzen komen, zoeken wij vaak contact met onze collega's in het buitenland. Weet u nu genoeg?" Ja. we hebben hier heel wat geleei'd! We mochten een blik slaan in een vrouwenberoep, waarvan we helaas nog weinig wisten en dat toch zulke gi-oote perspectieven biedt voor de toekomst. En tenslotte slaan we nog even een blik in de gezellige speelkamer, waar de kinderen den wachttijd, die vaak nogal lang duurt, door brengen. Een alleraardigst, fleurig interieur. Geen wonder, dat de angstgevoelens hier als sneeuw voor de zon verdwijnen! R. DE RUYTER—v. d. FEER. gaten aan het begin der naalden 121 tot en met 126 ieder 2 st. afgekant. Voor de mouw worden opgezet 74 st., welke meteen in den tricotsteek worden gebi'eid- schuine strepen behoeven hierbij niet ingel breid te worden, zoodat wij ongestoord verder werken op de volgende meerderingen en min deringen na. Tot en met de 64e naald moet bij iedere 8e naald aan weerszijden l st. ge meerderd worden; hierna begint de mouw- kop, terwijl het werk dan 90 st. telt. Voor den kop worden nu aan het begin der naalden als volgt afgekant: 8x2 st., 2x1 st., 2x2 st 4x1 st., 2x2 st., 24x1 St., 2x2 St., 4x1 St., 2x2 st.' 2x1 st., 8x2 st. Het wei'k telt dan nog 6 sU welke nu tegelijk afgekant worden. In het midden van het opzetsel der mouw worden nu 37 st. opgehaald, welke op de rechte zijde averecht gebreid worden en weer precies, zoo als beschreven voor de punt aan het voor pand. Vóór nu de verschillende stukken in elkaar gezet worden, leggen wij deze met de goede zijde naar beneden op de strijkplank en per sen ze onder een vochtigen doek met een warmen bout op. Het liefst op de machine stikken wij nu alle deelen in elkaar, daarbij een splitje op één der schouders openlatend; hier komen een paar kleine drukkertjes te staan. De knoopen worden daarna nog aan genaaid, waarbij tevens de overslaande pun ten vastgehecht worden en de pullover is klaar. We maken zijn verblijf buiten zoo prettig mogelijk. »725c./?.. De vorige week gaven we in deze rubriek enkele tips om het kleine kindje gemakkelijk op reis te kunnen meenemen. Ook als we eenmaal buiten zijn, moet baby een prettigen tijd hebben, zooveel mogelijk van licht en lucht genieten en (dat is ook be langrijk!) de ouders zoo weinig mogelijk tot last zijn. Heel geschikt om dit doel te bereiken is een. opvouwbaar boxje van linnen stof, dat we zelf gemakkelijk kunnen maken. Het boxje is een soort rechthoekige doos van dik linnen, waar van de korte zijden 85 bij 50, de lange zijden 1 M. 30 bij i50 zijn. De bodem is dus 1.30 M. bij 85. Op iederen „rib" van den rechthoek, dus op de samenvoeging van een korte en een lange zijde laat u een zoom van VA c.M. breed uit steken en hierin worden koperen of ver chroomde roeden geplaatst, die eindigen in een schroef. De roeden moeten 25 m.M. dik en 82 c.M. lang zijn. De schroef gaat door een ronde opening, die zich bevindt aan de vier hoeken van een rechthoek, eveneens bestaan de uit roeden (88 bij 1.40 M.) Tenslotte wordt op de verticale schroeven een vleugelmoertje gedraaid en het geraamte is klaar. Het linnen wordt nu om het bovenste raam gespannen door een eind wit koord (drie stuk ken), dat men telkens door vetergaten haalt, die in den zoom van de linnen doos zijn ge maakt op 15 cM. afstands van elkaar. De vier verticale roeden zijn immers 82 c.M. lang, ter wijl de hoogte van het linnen slechts 50 c.M. bedraagt: er zal dus 32 c.M. ruimte tusschen zijn. een mooi „venstertje" voor het kruipende of loopende kleintje om door te kijken. U kunt het boxje als u wilt van buiten nog versieren met figuurtjes van wasdoek, die u er op naait. Als kleur van het linnen kiest u het beste blauw: dit weert de muggen af. Op den bodem van het boxj e legt u tenslotte een zeiltje of rubbermat, die het kindje voor vocht zal beschermen. Het in- en uit elkaar nemen van dit aar dige boxje neemt nauwelijks vijf minuten in beslag! Tenslotte nog een model voor een practisch draagstoel! je, waarin u 't kindje, dat hiervoor natuurlijk minstens een jaar moet zijn, op de wande ling kunt meenemen. Dit is een kleine zak, veiwaardigd van het zelfde goed als de hangmat van de vorige week, dus grof, zeer stevig linnen. Het model ziet <u op de teekening. Een strook linnen, 125 bij 27 c.M. in vier deelen gevouwen, vormt de opstaande kanten een stukje van 25 bij 35 c.M. den bodem. In den boven- en benedenzoom van de strook worden vier houten roetjes gestoken, die resp.. 35, 25, 35 en 25 c.M. lang zijn. Tus schen de roetjes wordt de zoom stevig door gestikt om ze op hun plaats te houden. De strook wordt met een stevige naad gesloten. De bodem is een rechthoek, waarin twee ronde openingetjes zijn gelaten om baby's beentjes door te steken. Deze rechthoek wordt stevig aan de opstaande strook vastgenaaid en tenslotte voorziet u het draagstoeltje van boven van twee stevige handvatten van dub belgevouwen en doorgestikt linnen. WIE HEEFT DE ZIJDE ONTDEKT? Volgens oude Chineesche documenten zou de ontdekking van de zijde te danken zijn aan een der gemalinnen van den keizer Hoang Fi, die ongeveer 2000 jaar v. Chr. regeerde. Gedurende vele eeuwen heeft dan ook aan het Chineesche hof de gewoonte bestaan, dat de keizerin zich ieder jaar met groot gevolg in plechtigen optocht naar een der paleistuinen begaf, waar in een afgeschoten gedeelte de heilige moerbeiboomen stonden, daar met een gouden sikkeltje een paar bladeren af sneed en deze aan de zijderupsen te eten gaf. De zijdeteelt werd het eei'st in Europa inge voerd dooi'dat Chineesche bedelmonniken in hun holle wandelstokken de cocons naar Con- stantinopel vervoerden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10